audacity 3.0.1 - en to co translation catalogue (6713 entries)

en: &Nyquist Workbench...
co: Attellu di travagliu &Nyquist…

en: &Undo	Ctrl+Z
co: &Disfà	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
co: &Rifà	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
co: &Taglià	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
co: &Cupià	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
co: &Incullà	Ctrl+V

en: Cle&ar	Ctrl+L
co: &Viutà	Ctrl+L

en: Select A&ll	Ctrl+A
co: Tuttu &selezziunà	Ctrl+A

en: &Find...	Ctrl+F
co: &Circà…	Ctrl+F

en: &Matching Paren	F8
co: &Parentesi currisp.	F8

en: &Top S-expr	F9
co: Espr-S di &u principiu	F9

en: &Higher S-expr	F10
co: Espr-S più &alta	F10

en: &Previous S-expr	F11
co: Espr-S &precedente	F11

en: &Next S-expr	F12
co: Espr-S &seguente	F12

en: &Go to
co: &Andà à

en: Select &Font...
co: Selezziunà a &grafia…

en: Split &Vertically
co: Sparte &verticalmente

en: Split &Horizontally
co: Sparte &orizuntalmente

en: Show S&cript
co: Affissà u &scrittu

en: Show &Output
co: Affissà u &risultatu

en: &Large Icons
co: Icone &maiò

en: &Small Icons
co: Icone &chjuche

en: Toolbar
co: Barra d’attrezzi

en: &Go	F5
co: &Vai	F5

en: &Stop	F6
co: &Piantà	F6

en: &About
co: &Apprupositu

en: Script
co: Scenariu

note: i18n-hint noun
en: Output
co: Esciuta

en: Load Nyquist script
co: Caricà un scenariu Nyquist

en: Nyquist scripts (*.ny)|*.ny|Lisp scripts (*.lsp)|*.lsp|All files|*
co: Scenarii Nyquist (*.ny)|*.ny|Scenarii Lisp (*.lsp)|*.lsp|Tutti schedarii|*

en: Script was not saved.
co: U scenariu ùn hè statu micca arregistratu.

en: Warning
co: Avertimentu

en: Save Nyquist script
co: Arregistrà u scenariu Nyquist

en: Find dialog
co: Circà un dialogu

en: Tango Icon Gallery (toolbar icons)
co: Tango Icon Gallery (icone di a barra d’attrezzi)

en: (C) 2009 by Leland Lucius
co: (C) 2009 da Leland Lucius

en: External Audacity module which provides a simple IDE for writing effects.
co: Modulu esternu à Audacity chì pruvede un IDE simplice per a scrittura d’effetti.

en: Nyquist Effect Workbench
co: Attellu di travagliu d’effettu Nyquist

en: Code has been modified. Are you sure?
co: U codice hè statu mudificatu. Site sicuri ?

en: Untitled
co: Senza titulu

en: Nyquist Effect Workbench -
co: Attellu di travagliu d’effettu Nyquist -

en: New
co: Novu

en: New script
co: Novu scenariu

en: Open
co: Apre

en: Open script
co: Apre un scenariu

en: Save
co: Arregistrà

en: Save script
co: Arregistrà u scenariu

en: Save As
co: Arregistrà cù u nome

en: Save script as...
co: Arregistrà u scenariu cù u nome…

en: Copy
co: Cupià

en: Copy to clipboard
co: Cupià ver di u preme’papei

en: Cut
co: Taglià

en: Cut to clipboard
co: Taglià ver di u preme’papei

en: Paste
co: Incullà

en: Paste from clipboard
co: Incullà da u preme’papei

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint verb; to empty or erase
en: Clear
co: Squassà

en: Clear selection
co: Squassà a selezzione

en: Select All
co: Tuttu selezziunà

en: Select all text
co: Selezziunà u testu sanu

en: Undo
co: Disfà

en: Undo last change
co: Disfà l’ultimu cambiamentu

en: Redo
co: Rifà

en: Redo previous change
co: Rifà u precedente cambiamentu

en: Find
co: Circà

en: Find text
co: Circà un testu

en: Match
co: Currispundenza

en: Go to matching paren
co: Andà à a parentesi currispondente

en: Top
co: Quassù

en: Go to top S-expr
co: Andà à l’Espr-S di u principiu

en: Go to higher S-expr
co: Andà à l’Espr-S più alta

en: Previous
co: Precedente

en: Go to previous S-expr
co: Andà à l’Espr-S precedente

en: Next
co: Seguente

en: Go to next S-expr
co: Andà à l’Espr-S seguente

note: i18n-hint noun
en: Start
co: Principià

en: Start script
co: Principià u scenariu

en: Stop
co: Piantà

en: Stop script
co: Piantà u scenariu

en: No revision identifier was provided
co: Alcuna identificazione di revisione ùn hè stata pruvista

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, system administration
co: %s, amministrazione di u sistema

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, co-founder and developer
co: %s, co-fundadore è sviluppatore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, developer
co: %s, sviluppatore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support
co: %s, documentazione è assistenza

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, documentation and support, French
co: %s, documentazione è assistenza in francese

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, quality assurance
co: %s, assicuranza di qualità

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, accessibility advisor
co: %s, cunsiglieru in accessibilità

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphic artist
co: %s, artista graficu

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, composer
co: %s, cumpositore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, tester
co: %s, esperimentadore

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, Nyquist plug-ins
co: %s, moduli d’estensione Nyquist

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, web developer
co: %s, sviluppatore web

note: i18n-hint: For "About Audacity..." credits, substituting a person's proper name
en: %s, graphics
co: %s, grafichi

en: %s (incorporating %s, %s, %s, %s and %s)
co: %s (incurpurendu %s, %s, %s, %s è %s)

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: information about the program #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: This is titlebar of about dialog, "%s" is application name ("Poedit" here, but please use "%s")
en: About %s
co: Apprupositu di %s

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: In most languages OK is to be translated as OK.  It appears on a button.
en: OK
co: Vai

note: i18n-hint: First and third %s will be the program's name, second %s will be "volunteers", fourth "available"
en: %s is a free program written by a worldwide team of %s. %s is %s for Windows, Mac, and GNU/Linux (and other Unix-like systems).
co: %s hè un prugramma liberu scrittu da una squadra internaziunale di %s. %s hè %s per Windows, Mac, è GNU/Linux (è d’altri sistemi di tipu Unix).

note: i18n-hint: substitutes into "a worldwide team of %s"
en: volunteers
co: vuluntarii

note: i18n-hint: substitutes into "Audacity is %s"
en: available
co: dispunibule

note: i18n-hint first and third %s will be "forum", second "wiki"
en: If you find a bug or have a suggestion for us, please write, in English, to our %s. For help, view the tips and tricks on our %s or visit our %s.
co: S’è voi truvate un sbagliu o avete qualchì suggestione à fà, ci vole à scrive, in inglese, à u nostru %s. Per aiutavvi, fighjate l’astuzie è i cunsiglii (in inglese) nant’à u nostru %s o visitate u nostru %s.

[ctx: dative]
note: i18n-hint substitutes into "write to our %s"
en: forum
co: foru

[ctx: accusative]
note: i18n-hint substitutes into "visit our %s"
en: forum
co: foru

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s the free, open source, cross-platform software for recording and editing sounds.
co: %s, u prugramma liberu, di tipu fonte aperta, chì funziuneghja nant’à parechje piattaforme, per l’arregistramentu è a mudificazione di soni.

en: Credits
co: Crediti

en: DarkAudacity Customisation
co: Persunalisazione di DarkAudacity

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s Team Members
co: Membri di a squadra %s

en: Emeritus:
co: Emeritu :

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: Distinguished %s Team members, not currently active
co: Membri rimarchevule di a squadra %s, micca attivi avà

en: Contributors
co: Cuntribuenti

en: Website and Graphics
co: Situ web è grafichi

en: Translators
co: Traduttori

en: Libraries
co: Bibliuteche

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s includes code from the following projects:
co: %s inchjude u codice di sti prughjetti :

en: Special thanks:
co: Ringraziamenti particulari à :

note: i18n-hint: The program's name substitutes for %s
en: %s website:
co: Situ web di %s :

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for first and third %s, and a "copyright" symbol for the second
en: %s software is copyright %s 1999-2021 %s Team.
co: U prugramma %s hè prutettu da diritti di copia %s 1999-2021 da a squadra %s.

note: i18n-hint Audacity's name substitutes for %s
en: The name %s is a registered trademark of Dominic Mazzoni.
co: U nome %s hè una marca disposta da Dominic Mazzoni.

en: Build Information
co: Infurmazione di custruzzione

en: Enabled
co: Attivatu

en: Disabled
co: Disattivatu

note: i18n-hint: Information about when audacity was compiled follows
en: The Build
co: Custruzzione

en: Program build date:
co: Data di custruzzione di u prugramma :

en: Commit Id:
co: Identificazione di Commit :

en: Debug build (debug level %d)
co: Versione di diagnosticu (livellu di diagnosticu %d)

en: Release build (debug level %d)
co: Versione di diffusione (livellu di diagnosticu %d)

en: Build type:
co: Tipu di custruzzione :

en: Compiler:
co: Cumpilatore :

note: i18n-hint: The directory audacity is installed into (on *nix systems)
en: Installation Prefix:
co: Prefissu d’installazione :

en: Settings folder:
co: Cartulare di preferenze :

note: i18n-hint: Libraries that are essential to audacity
en: Core Libraries
co: Bibliuteche principale

en: Cross-platform GUI library
co: Bibliuteca GUI multi piattaforma

en: Audio playback and recording
co: Lettura è arregistramentu audio

en: Sample rate conversion
co: Cunversione di frequenza di campiunariu

en: File Format Support
co: Furmatu di schedariu accettatu

note: i18n-hint: This is what the library (libmad) does - imports MP3 files
en: MP3 Importing
co: Impurtazione MP3

note: i18n-hint: Ogg is the container format. Vorbis is the compression codec. * Both are proper nouns and shouldn't be translated
en: Ogg Vorbis Import and Export
co: Impurtazione è espurtazione Ogg Vorbis

en: ID3 tag support
co: Impiegu d’etichetta ID3

note: i18n-hint: FLAC stands for Free Lossless Audio Codec, but is effectively * a proper noun and so shouldn't be translated
en: FLAC import and export
co: Impurtazione è espurtazione FLAC

en: MP2 export
co: Espurtazione MP2

en: Import via QuickTime
co: Impurtazione via QuickTime

en: FFmpeg Import/Export
co: Impurtazione è espurtazione FFmpeg

en: Import via GStreamer
co: Impurtazione via GStreamer

en: Features
co: Caratteristiche

en: Dark Theme Extras
co: Aghjunti per u temu scuru

en: Plug-in support
co: Sustegnu di modulu d’estensione

en: Sound card mixer support
co: Permette a mischiera di a carta sonu

en: Pitch and Tempo Change support
co: Permette u cambiu d’intunazione è di tempo

en: Extreme Pitch and Tempo Change support
co: Permette u cambiu estremu d’intunazione è di tempo

en: GPL License
co: Licenza GPL

en: Timeline actions disabled during recording
co: L’azzioni in a linea tempurale sò disattivate durante l’arregistramentu

en: Click and drag to adjust, double-click to reset
co: Cliccà è trascinà per adattà, dopiu-cliccu per reinizià

note: i18n-hint: This text is a tooltip on the icon (of a pin) representing the temporal position in the audio.
en: Record/Play head
co: Testa d’arregistramentu/lettura

en: Timeline
co: Linea tempurale

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Seek
co: Cliccà o trascinà per principià a ricerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click or drag to begin Scrub
co: Cliccà o trascinà per principià a strufinera

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Click & move to Scrub. Click & drag to Seek.
co: Cliccà è move per strufinà. Cliccà è trascinà per ricercà.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Seek
co: Move per ricercà

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Move to Scrub
co: Move per strufinà

en: Drag to Seek. Release to stop seeking.
co: Trascinà per ricercà. Rilascià per piantà a ricerca.

en: Drag to Seek. Release and move to Scrub.
co: Trascinà per ricercà. Rilascià per piantà a strufinera.

en: Move to Scrub. Drag to Seek.
co: Move per strufinà. Trascinà per ricercà.

en: Quick-Play disabled
co: Lettura rapida disattivata

en: Quick-Play enabled
co: Lettura rapida attivata

en: Timeline Options
co: Ozzioni di linea tempurale

en: Enable Quick-Play
co: Attivà a lettura rapida

en: Enable dragging selection
co: Attivà a trascinatura di selezzione

en: Update display while playing
co: Attualizà l’affissame durante a lettura

en: Lock Play Region
co: Ammarchjunà a lettura di regione

en: Pinned Play Head
co: Testa di lettura spirlata

en: Cannot lock region beyond
    end of project.
co: Ùn si pò ammarchjunà a regione
    aldilà di a fine di u prughjettu.

en: Error
co: Sbagliu

en: Failed to remove %s
co: Fiascu per caccià %s

en: Failed!
co: Fiascu !

en: Reset Preferences?
    
    This is a one-time question, after an 'install' where you asked to have the Preferences reset.
co: Reinizià e preferenze ?
    
    Ghjè una dumanda unica, dopu à un’installazione, quandu vò avete dumandatu chì e preferenze sianu rimesse d’origine.

en: Reset Audacity Preferences
co: Rimette d’origine e preferenze d’Audacity

en: %s could not be found.
    
    It has been removed from the list of recent files.
co: %s ùn pò micca esse trovu.
    
    Hè statu cacciatu da a lista di i schedarii recente.

en: SQLite library failed to initialize.  Audacity cannot continue.
co: Iniziu fiascu di a bibliuteca SQLite.  Audacity ùn pò micca cuntinuà.

en: Block size must be within 256 to 100000000
co: A dimensione di u bloccu deve esse cumpressa trà 256 è 100000000

en: Audacity is starting up...
co: Audacity si mette in ballu…

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: "New" is an action (verb) to create a NEW project
en: &New
co: &Novu

en: Open &Recent...
co: Apre un schedariu &recente…

en: &About Audacity...
co: &Apprupositu d’Audacity…

en: &Preferences...
co: &Preferenze…

en: &File
co: &Schedariu

en: Audacity could not find a safe place to store temporary files.
    Audacity needs a place where automatic cleanup programs won't delete the temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
co: Audacity ùn pò micca truvà un locu sicuru per piazzà i schedarii timpurarii.
    Audacity hà bisognu d’un locu induve i prugrammi di nettata autumatica ùn squasseranu micca i schedarii timpurarii.
    Ci vole à scrive u nome di cartulare fattu apposta in u dialogu di e preferenze.

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
co: Audacity ùn trova micca locu per piazzà i schedarii timpurarii.
    Ci vole à scrive u nome di cartulare fattu apposta in u dialogu di e preferenze.

en: Audacity is now going to exit. Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
co: Audacity hà da compie avà. Ci vole à rilancià Audacity per impiegà u novu cartulare timpurariu.

en: Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
co: Fà funzionà duie copie d’Audacity à u listessu tempu pò causà
    una perdita di dati o mette in panna u vostru sistema.

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
co: Audacity ùn hà micca pussutu ammarchjunà u cartulare di i schedarii timpurarii.
    Stu cartulare pò esse impiegatu da un’altra copia d’Audacity.

en: Do you still want to start Audacity?
co: Vulete lancià Audacity quantunque ?

en: Error Locking Temporary Folder
co: Sbagliu durante u blucchime di u cartulare timpurariu

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
co: U sistema hà vistu chì ci hè un’altra copia d’Audacity in funzione.

en: Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
co: Impiegate e cumande Novu o Apre in Audacity chì hè dighjà
    in funzione per apre parechji prughjetti à u listessu tempu.

en: Audacity is already running
co: Audacity hè dighjà in funzione

en: Unable to acquire semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
co: Impussibule d’acquistà semafuri.
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da una mancanza
    di risorsa è un rilanciu hè forse richiestu.

en: Audacity Startup Failure
co: Fiascu à l’avviu d’Audacity

en: Unable to create semaphores.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
co: Impussibule di creà semafuri.
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da una mancanza
    di risorsa è un rilanciu hè forse richiestu.

en: Unable to acquire lock semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
co: Impussibule d’acquistà un semafuru d’ammarchjunata.
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da una mancanza
    di risorsa è un rilanciu hè forse richiestu.

en: Unable to acquire server semaphore.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
co: Impussibule d’acquistà un semafuru di servitore.
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da una mancanza
    di risorsa è un rilanciu hè forse richiestu.

en: The Audacity IPC server failed to initialize.
    
    This is likely due to a resource shortage
    and a reboot may be required.
co: U servitore IPC d’Audacity hà fallitu à l’iniziu.
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da una mancanza
    di risorsa è un rilanciu hè forse richiestu.

en: An unrecoverable error has occurred during startup
co: Un sbagliu ch’ùn si pò ricuperà hè accadutu à l’avviu

note: i18n-hint: This controls the number of bytes that Audacity will *           use when writing files to the disk
en: set max disk block size in bytes
co: definisce a dimensione massima in ottetti di bloccu di discu

note: i18n-hint: This displays a list of available options
en: this help message
co: stu messaghju d’aiutu

note: i18n-hint: This runs a set of automatic tests on Audacity itself
en: run self diagnostics
co: eseguisce i diagnostichi autumatichi

note: i18n-hint: This displays the Audacity version
en: display Audacity version
co: affisseghja a versione d’Audacity

note: i18n-hint: This is a list of one or more files that Audacity *           should open upon startup
en: audio or project file name
co: nome di schedariu audio o di prughjettu

en: Audacity project (.aup3) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
co: I schedarii di prughjettu Audacity (.aup3) ùn
    sò ancu assuciati à Audacity. 
    
    Vulete assucialli è cusì s’apreranu cù doppiu-cliccu ?

en: Audacity Project Files
co: Schedarii di prughjettu Audacity

en: Message
co: Messaghju

en: Audacity Configuration Error
co: Sbagliu di cunfigurazione d’Audacity

en: The following configuration file could not be accessed:
    
    	%s
    
    This could be caused by many reasons, but the most likely are that the disk is full or you do not have write permissions to the file. More information can be obtained by clicking the help button below.
    
    You can attempt to correct the issue and then click "Retry" to continue.
    
    If you choose to "Quit Audacity", your project may be left in an unsaved state which will be recovered the next time you open it.
co: Quellu schedariu di cunfigurazione ùn pò micca esse accessu :
    
    	%s
    
    Ci hè parechje ragioni pussibule, ma a più prubabile hè chì u discu sia pienu o chì ùn abbia micca i diritti di scrive in u schedariu. Pudete ottene più d’infurmazione grazia à u buttone d’aiutu quaghjò.
    
    Pudete pruvà di currege u penseru è cliccà nant’à « Torna » per cuntinuà.
    
    S’è vò sciglite d’« Esce da Audacity », u vostru prughjettu pò esse lasciatu in un statu micca arregistratu chì serà ricuperatu à a so prossima apertura.

en: Help
co: Aiutu

en: &Quit Audacity
co: &Esce da Audacity

en: &Retry
co: &Torna

en: Audacity Log
co: Ghjurnale d’Audacity

en: &Save...
co: Arre&gistrà…

note: i18n-hint: (verb)
en: Cl&ear
co: &Viutà

en: &Close
co: &Chjode

en: Save log to:
co: Arregistrà u ghjurnale ver di :

en: Couldn't save log to file: %s
co: Ùn si pò micca arregistrà u ghjurnale ver di u schedariu : %s

en: Could not find any audio devices.
co: Ùn si pò truvà alcunu apparechju audio.

en: You will not be able to play or record audio.
co: Ùn serà micca pussibule di sunà o d’arregistrà l’audio.

en: Error: %s
co: Sbagliu : %s

en: Error Initializing Audio
co: Sbagliu à l’iniziu di l’audio

en: There was an error initializing the midi i/o layer.
co: Ci hè statu un sbagliu à l’iniziu di u stratu e/s MIDI.

en: You will not be able to play midi.
co: Ùn ci serà micca pussibule di sunà un MIDI.

en: Error Initializing Midi
co: Sbagliu à l’Iniziu di u MIDI

en: Audacity Audio
co: Audio d’Audacity

en: Error opening recording device.
    Error code: %s
co: Sbagliu à l’apertura di l’apparechju d’arregistramentu.
    Codice di sbagliu : %s

en: Out of memory!
co: Mancanza di memoria !

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too high.
co: Fermata di l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu. Ùn hè statu micca pussibule di megliurà di più. Sempre troppu altu.

en: Automated Recording Level Adjustment decreased the volume to %f.
co: L’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu hà diminuitu u vulume à %f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. It was not possible to optimize it more. Still too low.
co: Fermata di l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu. Ùn hè statu micca pussibule di megliurà di più. Sempre troppu bassu.

en: Automated Recording Level Adjustment increased the volume to %.2f.
co: L’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu hà cresciutu u vulume à %.2f.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too high.
co: Fermata di l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu. U numeru tutale d’analise hè statu toccu senza truvà un vulume accettevule. Sempre troppu altu.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. The total number of analyses has been exceeded without finding an acceptable volume. Still too low.
co: Fermata di l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu. U numeru tutale d’analise hè statu toccu senza truvà un vulume accettevule. Sempre troppu bassu.

en: Automated Recording Level Adjustment stopped. %.2f seems an acceptable volume.
co: Fermata di l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu. %.2f pare un vulume accettevule.

en: Stream is active ... unable to gather information.
co: U flussu hè attivu… ma incapace d’arricoglie infurmazione.

en: Default recording device number: %d
co: Numeru d’apparechju d’arregistramentu predefinitu : %d

en: Default playback device number: %d
co: Numeru d’apparechju di lettura predefinitu : %d

en: No devices found
co: Nisunu apparechju trovu

en: Device info unavailable for: %d
co: Infurmazione d’apparechju indispunibule per : %d

en: Device ID: %d
co: Identificazione d’apparechju : %d

en: Device name: %s
co: Nome d’apparechju : %s

en: Host name: %s
co: Nome d’ospite : %s

en: Recording channels: %d
co: Canali d’arregistramentu : %d

en: Playback channels: %d
co: Canali di lettura : %d

en: Low Recording Latency: %g
co: Cumportu d’attesa bassu d’arregistramentu : %g

en: Low Playback Latency: %g
co: Cumportu d’attesa bassu di lettura : %g

en: High Recording Latency: %g
co: Cumportu d’attesa altu d’arregistramentu : %g

en: High Playback Latency: %g
co: Cumportu d’attesa altu di lettura : %g

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supported Rates:
co: Frequenze accettate :

en: Selected recording device: %d - %s
co: Apparechju d’arregistramentu selezziunatu : %d - %s

en: No recording device found for '%s'.
co: Alcunu apparechju d’arregistramentu trovu per « %s ».

en: Selected playback device: %d - %s
co: Apparechju di lettura selezziunatu : %d - %s

en: No playback device found for '%s'.
co: Alcunu apparechju di lettura trovu per « %s ».

en: Cannot check mutual sample rates without both devices.
co: Impussibule di verificà e frequenze di campiunariu mutuale senza i dui apparechji.

en: Received %d while opening devices
co: Ricevutu %d durante l’apertura di l’apparechji

en: Unable to open Portmixer
co: Impussibule d’apre Portmixer

en: Available mixers:
co: Mischiadori dispunibule :

en: Available recording sources:
co: Fonti d’arregistramentu dispunibule :

en: Available playback volumes:
co: Vulumi di lettura dispunibule :

en: Recording volume is emulated
co: U vulume d’arregistramentu hè simulatu

en: Recording volume is native
co: U vulume d’arregistramentu hè nativu

en: Playback volume is emulated
co: U vulume di lettura hè simulatu

en: Playback volume is native
co: U vulume di lettura hè nativu

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports output: %d
co: Pigliata in carica di l’esciuta : %d

note: i18n-hint: Supported, meaning made available by the system
en: Supports input: %d
co: Pigliata in carica di l’entrata : %d

en: Opened: %d
co: Apertu : %d

en: Selected MIDI recording device: %d - %s
co: Apparechju d’arregistramentu MIDI selezziunatu : %d - %s

en: No MIDI recording device found for '%s'.
co: Alcunu apparechju d’arregistramentu MIDI trovu per « %s ».

en: Selected MIDI playback device: %d - %s
co: Apparechju di lettura MIDI selezziunatu : %d - %s

en: No MIDI playback device found for '%s'.
co: Alcunu apparechju di lettura MIDI trovu per « %s ».

en: Automatic Crash Recovery
co: Ricuperazione autumatica di lampata

en: The following projects were not saved properly the last time Audacity was run and can be automatically recovered.
    
    After recovery, save the projects to ensure changes are written to disk.
co: I prughjetti seguenti ùn sò stati micca arregistrati bè l’ultima volta chì Audacity era in funzione è ponu esse ricuperati autumaticamente.
    
    Dopu a ricuperazione, arregistrà i prughjetti per assicurassi chì i cambiamenti sò scritti nant’à u discu.

en: Recoverable &projects
co: &Prughjetti ricuperevule

note: i18n-hint: (verb).  It instruct the user to select items.
en: Select
co: Selezziunà

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: (noun).  It's the name of the project to recover.
en: Name
co: Nome

en: &Discard Selected
co: &Scartà i prughjetti selezziunati

en: &Recover Selected
co: &Ricuperà i prughjetti selezziunati

en: No projects selected
co: Nisunu prughjettu selezziunatu

en: Are you sure you want to discard the selected projects?
    
    Choosing "Yes" permanently deletes the selected projects immediately.
co: Site sicuru di vulè scartà i prughjetti selezziunati ?
    
    Sceglie « Iè » scarterà subitu i prughjetti selezziunati.

en: Select Command
co: Selezziunà a cumanda

en: &Command
co: &Cumanda

en: &Edit Parameters
co: &Mudificà i parametri

en: &Use Preset
co: &Impiegà una prerigatura

en: &Parameters
co: &Parametri

en: &Details
co: &Detaglii

en: Choose command
co: Sceglie a cumanda

en: MP3 Conversion
co: Cunversione MP3

en: Fade Ends
co: Fine di scaghjatura

en: Import Macro
co: Impurtà una macro

en: Macro %s already exists. Would you like to replace it?
co: A macro %s esiste dighjà. Vulete rimpiazzalla ?

en: Export Macro
co: Espurtà a macro

en: Effect
co: Effettu

en: Menu Command (With Parameters)
co: Listinu di cumanda (cù parametri)

en: Menu Command (No Parameters)
co: Listinu di cumanda (senza parametri)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as "Remove Tracks".
en: "%s" requires one or more tracks to be selected.
co: « %s » richiede chì una o parechje traccie sia selezziunata.

en: Your batch command of %s was not recognized.
co: A vostra cumanda di trattamentu da lottu di %s ùn hè micca ricunnisciuta.

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro
co: Macro appiecata

en: Apply Macro
co: Appiecà una macro

note: i18n-hint: active verb in past tense
en: Applied Macro '%s'
co: Macro appiecata « %s »

en: Apply '%s'
co: Appiecà « %s »

en: Apply %s with parameter(s)
    
    %s
co: Appiecà %s cù parametru(i)
    
    %s

en: Test Mode
co: Modu di prova

en: Apply %s
co: Appiecà %s

en: Macros Palette
co: Scelta di macro

en: Manage Macros
co: Urganizà e macro

note: i18n-hint: A macro is a sequence of commands that can be applied * to one or more audio files.
en: Select Macro
co: Selezziunà una macro

en: Apply Macro to:
co: Appiecà a macro à :

en: Apply macro to project
co: Appiecà una macro à u prughjettu

en: &Project
co: &Prughjettu

en: Apply macro to files...
co: Appiecà una macro à i schedarii…

en: &Files...
co: Sc&hedarii…

note: i18n-hint: The Expand button makes the dialog bigger, with more in it
en: &Expand
co: &Allargà

en: No macro selected
co: Alcuna macro selezziunata

en: Applying '%s' to current project
co: Appiecazione di « %s » à u prughjettu currente

en: Please save and close the current project first.
co: Da primu, ci vole à arregistrà è chjode u prughjettu currente.

en: Select file(s) for batch processing...
co: Selezziunà u(i) schedariu(i) per u trattamentu da lottu…

en: Applying...
co: Appiecazione…

en: File
co: Schedariu

en: &Cancel
co: &Abbandunà

en: Remo&ve
co: &Caccià

en: Re&store
co: Ris&turà

en: I&mport...
co: I&mpurtà…

en: Edit Steps
co: Mudificà e tappe

note: i18n-hint: This is the number of the command in the list
en: Num
co: N°

en: Command
co: Cumanda

en: Parameters
co: Parametri

en: &Insert
co: &Framette

en: &Edit...
co: &Mudificà…

en: De&lete
co: S&quassà

en: Move &Up
co: Move in&sù

en: Move &Down
co: Move in&ghjò

note: i18n-hint: The Shrink button makes the dialog smaller, with less in it
en: Shrin&k
co: &Ristrettisce

note: i18n-hint: This is the last item in a list.
en: - END -
co: - FINE -

en: %s changed
co: %s cambiatu

en: Do you want to save the changes?
co: Vulete arregistrà i cambiamenti ?

en: Enter name of new macro
co: Scrivite u nome di a nova macro

en: Name of new macro
co: Nome di a nova macro

en: Name must not be blank
co: U nome ùn pò micca esse viotu

note: i18n-hint: The %c will be replaced with 'forbidden characters', like '/' and '\'.
en: Names may not contain '%c' and '%c'
co: I nomi ùn ponu micca cuntene « %c » è « %c »

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of a file.
en: Are you sure you want to delete %s?
co: Site sicuru di vulè squassà %s ?

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test
en: Benchmark
co: Sperimentu di pussibilità

en: Disk Block Size (KB):
co: Dimensione di bloccu di discu (Ko) :

en: Number of Edits:
co: Numeru di mudificazioni :

en: Test Data Size (MB):
co: Dimensione di dati di prova (Mo) :

note: i18n-hint: A "seed" is a number that initializes a pseudorandom number generating algorithm
en: Random Seed:
co: Grana di numeru aleatoriu :

en: Show detailed info about each block file
co: Affisseghja l’infurmazioni detagliate per ogni schedariu di bloccu

en: Show detailed info about each editing operation
co: Affisseghja l’infurmazioni detagliate per ogni operazione di mudificazione

en: Run
co: Lancià

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint verb
en: Close
co: Chjode

note: i18n-hint: Benchmark means a software speed test; leave untranslated file extension .txt
en: benchmark.txt
co: sperimentu.txt

en: Export Benchmark Data as:
co: Espurtà i dati di sperimentu cum’è :

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
co: A dimensione di u bloccu duveria esse cumpressa trà 1 è 1024 Ko.

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
co: U numeru di mudificazioni duveria esse cumpressu trà 1 è 10000.

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
co: A dimensione di dati di prova duveria esse cumpressa trà 1 è 2000 Mo.

en: Using %lld chunks of %lld samples each, for a total of %.1f MB.
co: Impiegu di %lld pezzi di %lld campioni ogni, per un tutale di %.1f Mo.

en: Preparing...
co: Preparazione…

en: Expected len %lld, track len %lld.
co: Dimensione prevista %lld, dimensione di traccia  %lld.

en: Performing %d edits...
co: Trattamentu di %d mudificazioni…

en: Cut: %lld - %lld
co: Taglià : %lld - %lld

en: Trial %d
co: Prova %d

en: Cut (%lld, %lld) failed.
co: Tagliatura (%lld, %lld) fiasca.

en: Paste: %lld
co: Incullà : %lld

en: Trial %d
    Failed on Paste.
co: Prova %d
    Appiccicatura fiasca.

en: Time to perform %d edits: %ld ms
co: Durata per fà e %d mudificazioni : %ld ms

en: Checking file pointer leaks:
co: Cuntrollu di e perdite di puntatore di schedariu :

en: Track # blocks: %ld
co: Traccia n° blocchi : %ld

en: Disk # blocks:
co: Discu n° blocchi :

en: Doing correctness check...
co: Cuntrollu di ghjustezza…

en: Bad: chunk %lld sample %lld
co: Prublema : pezzu %lld campione %lld

en: Passed correctness check!
co: Cuntrollu di ghjustezza riesciutu !

en: Errors in %d/%lld chunks
co: Sbaglii in %d/%lld pezzi

en: Time to check all data: %ld ms
co: Durata per cuntrollà tutti i dati : %ld ms

en: Reading data again...
co: Rilettura di i dati…

en: Time to check all data (2): %ld ms
co: Durata per cuntrollà tutti i dati (2) : %ld ms

en: At 44100 Hz, %d bytes per sample, the estimated number of
     simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
co: À 44100 Hz, %d ottetti à u campione, u numeru estimatu di traccie
     simultanee chì pudenu esse riprudutte inseme : %.1f

en: TEST FAILED!!!
co: PROVA FIASCA !!!

en: Benchmark completed successfully.
co: U sperimentu di pussibilità s’hè compiu bè.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: You must first select some audio for '%s' to act on.
    
    Ctrl + A selects all audio.
co: Prima, ci vole à selezziunà qualchì audio per chì « %s » funziuneghji.
    
    Ctrl + A selezziuneghja tuttu l’audio.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Cmd + A to Select All) then try again.
co: Selezziunate l’audio chì « %s » hà da impiegà (per indettu, Cmd + A per tuttu selezziunà) è pruvate torna.

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an action, such as Normalize, Cut, Fade.
en: Select the audio for %s to use (for example, Ctrl + A to Select All) then try again.
co: Selezziunate l’audio chì « %s » hà da impiegà (per indettu, Ctrl + A per tuttu selezziunà) è pruvate torna.

en: No Audio Selected
co: Alcunu audio selezziunatu

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of an effect, usually 'Noise Reduction'.
en: Select the audio for %s to use.
    
    1. Select audio that represents noise and use %s to get your 'noise profile'.
    
    2. When you have got your noise profile, select the audio you want to change
    and use %s to change that audio.
co: Selezziunate l’audio à impiegà cù %s.
    
    1. Selezziunate l’audio chì riprisenta u trostu è impiegate %s per ottene u vostru « prufilu di trostu ».
    
    2. Quandu avete ottenutu u vostru prufilu di trostu, selezziunate
    l’audio chì vò vulete cambià è impiegate %s per cambiallu.

en: You can only do this when playing and recording are
    stopped. (Pausing is not sufficient.)
co: Pudete fà què solu quandu a lettura è a lettura
    sò piantate. (Ùn basta micca à mette in pausa.)

en: You must first select some stereo audio to perform this
    action. (You cannot use this with mono.)
co: Prima, ci vole à selezziunà qualchì audio stereo per fà
    st’azzione. (Ùn pudete micca impiegà què cù mono.)

en: You must first select some audio to perform this action.
    (Selecting other kinds of track won't work.)
co: Prima, ci vole à selezziunà qualchì audio per fà st’azzione.
    (Selezziunà d’altri tipi di traccia ùn funziuneghja micca.)

en: Audacity Support Data
co: Dati d’assistenza Audacity

en: This may take several seconds
co: St’azzione pò piglià parechje seconde

en: Report generated to:
co: Raportu creatu per :

en: Checkpointing project
co: Puntu di cuntrollu di prughjettu

en: Checkpointing %s
co: Puntu di cuntrollu di u prughjettu %s

en: Could not write to %s.
co: Ùn si pò micca scrive nant’à %s.

en: Disk is full.
    %s
    For tips on freeing up space, click the help button.
co: U discu hè pienu.
    %s
    Cliccu nant’à u buttone d’aiutu per cunnosce minichichje per liberà spaziu.

en: Failed to create savepoint:
    
    %s
co: Fiascu per creà un puntu d’arregistrament :
    
    %s

en: Failed to release savepoint:
    
    %s
co: Fiascu per liberà un puntu d’arregistrament :
    
    %s

en: Database error.  Sorry, but we don't have more details.
co: Sbagliu di basa di dati.  Per disgrazia, ùn avemu micca detaglii.

en: Removing Dependencies
co: Cacciatura di dipendenze

en: Copying audio data into project...
co: Copia di dati audio in u prughjettu…

en: Project Depends on Other Audio Files
co: U prughjettu dipende d’altri schedarii audio

en: Copying these files into your project will remove this dependency.
    This is safer, but needs more disk space.
co: A copia di sti schedarii in u vostru prughjettu caccierà sta dipendenza.
    Què hè più sicuru ma richiede più di spaziu nant’à u discu.

en: 
    
    Files shown as MISSING have been moved or deleted and cannot be copied.
    Restore them to their original location to be able to copy into project.
co: 
    
    I schedarii marcati ASSENTE sò stati dispiazzati o squassati è ùn ponu micca esse cupiati.
    Risturateli à a so piazza d’origine per pudè cupialli ver di u prughjettu.

en: Project Dependencies
co: Dipendenze di prughjettu

en: Audio File
co: Schedariu audio

en: Disk Space
co: Spaziu discu

en: Copy Selected Files
co: Copia di i schedarii selezziunati

en: Cancel Save
co: Abbandunà l’arregistramentu

en: Save Without Copying
co: Arregistrà senza cupià

en: Do Not Copy
co: Ùn cupià micca

en: Copy All Files (Safer)
co: Cupià tutti i schedarii (più sicuru)

en: Whenever a project depends on other files:
co: Ogni volta chì un prughjettu dipende d’altri schedarii :

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Ask me
co: Dumandami

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Always copy all files (safest)
co: Sempre cupià tutti i schedarii (u più sicuru)

note: i18n-hint: One of the choices of what you want Audacity to do when * Audacity finds a project depends on another file.
en: Never copy any files
co: Ùn mai cupià alcunu schedariu

en: MISSING %s
co: %s ASSENTE

en: &Copy Names to Clipboard
co: &Cupià i nomi ver di u preme’papei

en: "%s", "%s", "%s"
co: « %s », « %s », « %s »

en: Missing
co: Assente

en: If you proceed, your project will not be saved to disk. Is this what you want?
co: S’è voi cuntinuate, u vostru prughjettu ùn serà micca arregistratu nant’à u discu. Ghjè què chì voi vulete ?

en: Your project is self-contained; it does not depend on any external audio files. 
    
    Some older Audacity projects may not be self-contained, and care 
    is needed to keep their external dependencies in the right place.
    New projects will be self-contained and are less risky.
co: U vostru prughjettu hè autunomu ; ùn dipende micca d’altri schedarii audio esterni. 
    
    Certi prughjetti Audacity più vechji puderianu ùn esse micca autunomi
    è ci vole à fà casu à mantene e so dipendenze esterne in u locu appostu.
    I novi prughjetti seranu autunomi è menu risicati.

en: Dependency Check
co: Cuntrollu di dipendenza

en: Rectangle
co: Rettangulu

en: Triangle
co: Triangulu

en: Shaped
co: Onda

en: Rectangular
co: Rettangulare

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=2.5)
co: Gaussianu (a=2,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=3.5)
co: Gaussianu (a=3,5)

note: i18n-hint a mathematical function named for C. F. Gauss
en: Gaussian(a=4.5)
co: Gaussianu (a=4,5)

en: FFmpeg support not compiled in
co: L’accessu à FFmpeg ùn hè micca cumpilatu

en: FFmpeg was configured in Preferences and successfully loaded before, 
    but this time Audacity failed to load it at startup. 
    
    You may want to go back to Preferences > Libraries and re-configure it.
co: FFmpeg hè statu cunfiguratu in e Preferenze è hà dighjà funziunatu,                         
    ma sta volta, Audacity ùn hà micca riesciutu à caricallu à l’iniziu. 
    
    Pudete forse riturnà in Preferenze > Bibliuteche è cunfigurallu torna.

en: FFmpeg startup failed
co: Fiascu à l’iniziu di FFmpeg

en: FFmpeg library not found
co: A bibliuteca FFmpeg ùn si trova micca

en: Locate FFmpeg
co: Lucalizà FFmpeg

en: Audacity needs the file '%s' to import and export audio via FFmpeg.
co: Audacity hà bisoniu di u schedariu « %s » per impurtà è espurtà l’audio via FFmpeg.

en: Location of '%s':
co: Lucalizazione di « %s » :

en: To find '%s', click here -->
co: Per truvà « %s », cliccà quì -->

en: To get a free copy of FFmpeg, click here -->
co: Per ottene una copia di rigalu di FFmpeg, cliccà quì -->

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: (verb)
en: Download
co: Scaricà

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate "Where would I find the file '%s'?" instead if you want.
en: Where is '%s'?
co: Induve si trova u schedariu « %s » ?

en: FFmpeg not found
co: FFmpeg micca trovu

en: Audacity attempted to use FFmpeg to import an audio file,
    but the libraries were not found.
    
    To use FFmpeg import, go to Edit > Preferences > Libraries
    to download or locate the FFmpeg libraries.
co: Audacity hà pruvatu d’impiegà FFmpeg per impurtà un
    schedariu audio, ma e bibliuteche ùn si trovanu micca.
    
    Per impurtà cù FFmpeg, ci vole à andà in Preferenze > Bibliuteche
    per scaricà o lucalizà e bibliuteche di FFmpeg.

en: Do not show this warning again
co: Ùn affissà più st’avertimentu

en: Failed to find compatible FFmpeg libraries.
co: Impussibule di truvà bibliuteche FFmpeg cunciliabile.

note: i18n-hint: do not translate avformat.  Preserve the computer gibberish.
en: Only avformat.dll
co: Solu avformat.dll

en: Only libavformat.so
co: Solu libavformat.so

en: Audacity failed to open a file in %s.
co: Fiascu d’Audacity per apre un schedariu in %s.

en: Audacity failed to read from a file in %s.
co: Fiascu d’Audacity per leghje un schedariu in %s.

en: Audacity successfully wrote a file in %s but failed to rename it as %s.
co: Audacity hà riesciutu à scrive un schedariu in %s ma hà fiascatu à rinuminallu cum’è %s.

en: Audacity failed to write to a file.
    Perhaps %s is not writable or the disk is full.
    For tips on freeing up space, click the help button.
co: Fiascu d’Audacity per scrive in un schedariu.
    Forse ùn si pò scrive in %s, osinnò u discu hè pienu.
    Cliccu nant’à u buttone d’aiutu per cunnosce minichichje per liberà spaziu.

en: File Error
co: Sbagliu di schedariu

note: i18n-hint: %s will be the error message from the libsndfile software library
en: Error (file may not have been written): %s
co: Sbagliu (forse u schedariu ùn hè mancu scrittu) : %s

en: &Copy uncompressed files into the project (safer)
co: &Cupià i schedarii micca cumpressi in u prughjettu (più sicuru)

en: &Read uncompressed files from original location (faster)
co: &Leghje i schedarii micca cumpressi da u so locu d’origine (più rapidu)

en: &Copy all audio into project (safest)
co: &Cupià tuttu l’audio in u prughjettu (u più sicuru)

en: Do &not copy any audio
co: Ùn cupià &nisunu audio

en: As&k
co: &Dumandà

en: All files
co: Tutti i schedarii

note: i18n-hint an Audacity project is the state of the program, stored as files that can be reopened to resume the session later
en: AUP3 project files
co: Schedarii di prughjettu AUP3

en: Dynamically Linked Libraries
co: Bibliuteche à leie dinamiche

en: Dynamic Libraries
co: Bibliuteche dinamiche

en: Text files
co: Schedarii di testu

en: XML files
co: Schedarii XML

note: i18n-hint a type or types such as "txt" or "txt, xml" will be substituted for %s
en: %s files
co: Schedarii %s

en: The specified filename could not be converted due to Unicode character use.
co: U nome di schedariu specificatu ùn pò micca esse cunvertitu per via di l’impiegu di caratteri Unicode.

en: Specify New Filename:
co: Specificà un novu nome di schedariu :

en: Frequency Analysis
co: Analisa di frequenza

en: Spectrum
co: Spettru

en: Standard Autocorrelation
co: Autocorrelazione classica

en: Cuberoot Autocorrelation
co: Autocorrelazione radica cubica

en: Enhanced Autocorrelation
co: Autocorrelazione megliurata

note: i18n-hint: This refers to a "window function", * such as Hann or Rectangular, used in the * Frequency analyze dialog box.
en: %s window
co: Finestra %s

en: Linear frequency
co: Frequenza lineare

en: Log frequency
co: Frequenza lugaritmica

en: Scroll
co: Sfilà

en: Zoom
co: Ingrandamentu

en: Cursor:
co: Cursore :

en: Peak:
co: Piccu :

en: &Grids
co: &Quadrittere

en: &Algorithm:
co: &Cudificazione :

en: &Size:
co: &Dimensione :

en: &Export...
co: &Espurtà…

en: &Function:
co: &Funzione :

en: &Axis:
co: &Asse :

en: &Replot...
co: &Ritraccià…

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
co: Per traccià u spettru, tutte e traccie selezziunate devenu avè a listessa frequenza di campiunariu.

en: Too much audio was selected. Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
co: Troppu audio hè statu selezziunatu. Solu e prime %.1f seconde d’audio seranu analizate.

en: Not enough data selected.
co: Ùn bastanu micca i dati selezziunati.

en: spectrum.txt
co: spettru.txt

en: Export Spectral Data As:
co: Espurtà i dati spettrale cum’è :

en: Couldn't write to file: %s
co: Ùn si pò scrive ver di u schedariu : %s

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
co: Frequenza (Hz)	Livellu (dB)

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
co: Ritardu (seconds)	Frequenza (Hz)	Livellu

en: Plot Spectrum...
co: Traccià u spettru…

en: Welcome!
co: Benvenuti !

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Playing Audio
co: Lettura audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording Audio
co: Arregistramentu audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Device
co: Arregistramentu - Scelta di l’apparechju d’arregistramentu

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Choosing the Recording Source
co: Arregistramentu - Scelta di a fonte d’arregistramentu

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Recording - Setting the Recording Level
co: Arregistramentu - Definizione di u livellu d’arregistramentu

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Editing and greyed out Menus
co: Mudificazione è listini grisgi

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Exporting an Audio File
co: Espurtazione d’un schedariu audio

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Saving an Audacity Project
co: Arregistramentu d’un prughjettu Audacity

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Support for Other Formats
co: Accettabilità d’altri furmati

note: i18n-hint: Title for a topic.
en: Burn to CD
co: Impruntà ver di un CD

en: No Local Help
co: Alcunu aiutu lucale

en: <br><br>The version of Audacity you are using is an <b>Alpha test version</b>.
co: <br><br>A versione d’Audacity chì voi impiegate hè una <b>versione di prova Alfa</b>.

en: <br><br>The version of Audacity you are using is a <b>Beta test version</b>.
co: <br><br>A versione d’Audacity chì voi impiegate hè una <b>versione di prova Beta</b>.

en: Get the Official Released Version of Audacity
co: Ottinite a versione ufficiale distribuita da Audacity

en: We strongly recommend that you use our latest stable released version, which has full documentation and support.<br><br>
co: Vi ricumandemu d’impiegà l’ultima versione stabule distribuita, chì hà una documentazione sana in inglese è francese, è un’assistenza.<br><br>

en: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[https://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
co: You can help us get Audacity ready for release by joining our [[http://www.audacityteam.org/community/|community]].<hr><br><br>
    Pudete aiutacci à rende Audacity più prestu à cambià raghjunghjendu a nostra [[https://www.audacityteam.org/community/|cumunità]].<hr><br><br>

en: How to get help
co: Cumu ottene un aiutu

en: These are our support methods:
co: Eccu e nostre metode d’assistenza - in inglese - per aiutavvi :

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Quick_Help|' as it's the name of a link.
en: [[help:Quick_Help|Quick Help]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|view online]]
co: [[help:Quick_Help|Aiutu prestu]] - è s’è ùn esiste micca lucalmente, [[https://manual.audacityteam.org/quick_help.html|fighjallu in linea]]

note: i18n-hint: Preserve '[[help:Main_Page|' as it's the name of a link.
en:  [[help:Main_Page|Manual]] - if not installed locally, [[https://manual.audacityteam.org/|view online]]
co:  [[help:Main_Page|Manuale]] - è s’è ùn esiste micca lucalmente, [[https://manual.audacityteam.org/|fighjallu in linea]]

en:  [[https://forum.audacityteam.org/|Forum]] - ask your question directly, online.
co:  [[https://forum.audacityteam.org/|Foru]] - fate puru a vostra dumanda, in linea.

en: More:</b> Visit our [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] for tips, tricks, extra tutorials and effects plug-ins.
co: Sapene di più :</b> Visitate u nostru [[https://wiki.audacityteam.org/index.php|Wiki]] per ottene minichichje, cunsiglii, d’altri tutoriali o estensioni d’effetti audio.

en: Audacity can import unprotected files in many other formats (such as M4A and WMA, compressed WAV files from portable recorders and audio from video files) if you download and install the optional [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign| FFmpeg library]] to your computer.
co: Audacity pò impurtà schedarii micca prutetti in parechji altri furmati (cum’è M4A è WMA, WAV cumpressi da l’arregistratori purtavule è l’audio da schedarii video) s’è a [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#foreign|bibliuteca ozzionale FFmpeg] hè scaricata eppoi installata nant’à l’urdinatore.

en: You can also read our help on importing [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|MIDI files]] and tracks from [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd| audio CDs]].
co: Pudete dinù leghje u nostru aiutu nant’à l’impurtazione di [[https://manual.audacityteam.org/man/playing_and_recording.html#midi|schedarii MIDI]] è di traccie da [[https://manual.audacityteam.org/man/faq_opening_and_saving_files.html#fromcd|CD audio]].

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
co: U manuale ùn pare micca installatu. Ci vole à [[*URL*|fighjà u Manuale in linea]].<br><br>Per fighjà sempre u Manuale in linea, cambià « Lucalizazione di u Manuale » in Preferenze > Interfaccia è sceglie « Da Internet ».

en: The Manual does not appear to be installed. Please [[*URL*|view the Manual online]] or [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| download the Manual]].<br><br>To always view the Manual online, change "Location of Manual" in Interface Preferences to "From Internet".
co: U manuale ùn pare micca installatu. Ci vole à [[*URL*|fighjà u Manuale in linea]] o [[https://manual.audacityteam.org/man/unzipping_the_manual.html| scaricà u Manuale]].<br><br>Per fighjà sempre u Manuale in linea, cambià « Lucalizazione di u Manuale » in Preferenze > Interfaccia è sceglie « Da Internet ».

en: Check Online
co: Cuntrollà in linea

en: History
co: Cronolugia

en: &Manage History
co: &Urganizà a cronolugia

en: Action
co: Azzione

en: Used Space
co: Spaziu impiegatu

en: &Total space used
co: Spaziu &tutale impiegatu

en: &Undo levels available
co: Livelli d’&annullazione dispunibule

en: &Levels to discard
co: &Livelli à scartà

note: i18n-hint: (verb)
en: &Discard
co: &Scartà

en: Clip&board space used
co: Spaziu impiegatu da u &preme’papei

en: D&iscard
co: Sca&rtà

en: &Compact
co: Cu&mprime

en: Compacting actually freed %s of disk space.
co: A cumpressione hà liberatu %s di spaziu di discu.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the various editing steps that have been taken.
en: &History...
co: &Cronolugia…

en: Internal error in %s at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
co: Sbagliu internu in %s à %s linea %d.
    Ci vole à infurmà a squadra Audacity à https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal error at %s line %d.
    Please inform the Audacity team at https://forum.audacityteam.org/.
co: Sbagliu internu à %s linea %d.
    Ci vole à infurmà a squadra Audacity à https://forum.audacityteam.org/.

en: Internal Error
co: Sbagliu Internu

en: Unable to determine
co: Impussibule à determinà

en: %s bytes
co: %s ottetti

note: i18n-hint: Abbreviation for Kilo bytes
en: %s KB
co: %s Ko

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: Abbreviation for Mega bytes
en: %s MB
co: %s Mo

note: i18n-hint: Abbreviation for Giga bytes
en: %s GB
co: %s Go

en: Edit Labels
co: Mudificà l’etichette

note: i18n-hint: (noun).  A track contains waves, audio etc.
en: Track
co: Traccia

note: i18n-hint: (noun)
en: Label
co: Etichetta

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Start Time
co: Ora di principiu

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: End Time
co: Ora di fine

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: Low Frequency
co: Bassa frequenza

note: i18n-hint: (noun) of a label
en: High Frequency
co: Alta frequenza

en: New...
co: Novu…

en: Press F2 or double click to edit cell contents.
co: Tastu F2 o dopiu-cliccu per mudificà u cuntenutu di cellula.

en: Select a text file containing labels
co: Selezziunà un schedariu di testu chì cuntene l’etichette

en: Could not open file: %s
co: Ùn si pò micca apre u schedariu : %s

en: No labels to export.
co: Alcuna etichetta à espurtà.

en: Export Labels As:
co: Espurtà l’etichette cum’è :

en: New Label Track
co: Nova traccia d’etichetta

en: Enter track name
co: Scrivite u nome di a traccia

note: i18n-hint: (noun) it's the name of a kind of track. i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Label track.
en: Label Track
co: Traccia d’etichetta

en: One or more saved labels could not be read.
co: Un’etichetta arregistrata o più ùn pò micca esse letta.

note: i18n-hint: Title on a dialog indicating that this is the first * time Audacity has been run.
en: Audacity First Run
co: Primu avviu d’Audacity

en: Choose Language for Audacity to use:
co: Sceglie a lingua à impiegà cù Audacity :

note: i18n-hint: The %s's are replaced by translated and untranslated * versions of language names.
en: The language you have chosen, %s (%s), is not the same as the system language, %s (%s).
co: A lingua chì voi avete scelta, %s (%s), ùn hè micca listessa chì quella di u sistema, %s (%s).

en: Confirm
co: Cunfirmà

en: Simplified
co: Semplificatu

en: System
co: Sistema

en: Error Converting Legacy Project File
co: Sbagliu durante a cunversione d’un schedariu di prughjettu eridutu

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
co: Cunversione d’un schedariu di prughjettu 1.0 ver di u novu furmatu.
    U vechju schedariu hè statu arregistratu cù u nome « %s »

en: Opening Audacity Project
co: Apertura d’un prughjettu Audacity

en: Audacity Karaoke%s
co: Karaoke%s Audacity

en: &Karaoke...
co: &Karaoke…

en: &Undo %s
co: &Disfà %s

en: &Undo
co: &Disfà

en: &Redo %s
co: &Rifà %s

en: &Redo
co: &Rifà

en: There was a problem with your last action. If you think
    this is a bug, please tell us exactly where it occurred.
co: Ci hè statu un penseru cù a vostra ultima azzione. S’è vò pensate
    chì ghjè un penseru ci vole à dicci in detaglii induve hè accadutu.

en: Disallowed
co: Difesu

note: i18n-hint: noun, means a track, made by mixing other tracks
en: Mix
co: Mischià

en: Mix and Render
co: Mischjà è restituisce

en: Mixing and rendering tracks
co: Mischju è restituzione di e traccie

en: Audacity Mixer Board%s
co: Tavula di mischju %s d’Audacity

note: i18n-hint: title of the Gain slider, used to adjust the volume i18n-hint: Title of the Gain slider, used to adjust the volume
en: Gain
co: Guadagnu

note: i18n-hint: title of the MIDI Velocity slider i18n-hint: Title of the Velocity slider, used to adjust the volume of note tracks
en: Velocity
co: Velocità

en: Musical Instrument
co: Strumentu di musica

note: i18n-hint: This is on a button that will silence this track.
en: Mute
co: Mutu

en: Signal Level Meter
co: Vu-metru di u signale

en: Moved gain slider
co: Cursore di guadagnu dispiazzatu

en: Moved velocity slider
co: Cursore di velocità dispiazzatu

en: Moved pan slider
co: Cursore di panoramicu dispiazzatu

en: &Mixer Board...
co: &Tavula di mischju…

en: Unable to load the "%s" module.
    
    Error: %s
co: Impussibule di caricà u modulu « %s ».
    
    Sbagliu : %s

en: Module Unsuitable
co: Modulu inadattatu

en: The module "%s" does not provide a version string.
    
    It will not be loaded.
co: U modulu « %s » ùn pruvede micca di catena di versione.
    
    Ùn serà micca caricatu.

en: The module "%s" is matched with Audacity version "%s".
    
    It will not be loaded.
co: U modulu « %s » currispunde à a versione « %s » d’Audacity.
    
    Ùn serà micca caricatu.

en: The module "%s" failed to initialize.
    
    It will not be loaded.
co: U modulu « %s » hà fallitu à l’iniziu.
    
    Ùn serà micca caricatu.

en: Module "%s" found.
co: Modulu « %s » trovu.

en: 
    
    Only use modules from trusted sources
co: 
    
    Impiegate solu moduli chì venenu da fonti sicure

en: Yes
co: Iè

en: No
co: Innò

en: Audacity Module Loader
co: Caricadore di modulu d’Audacity

en: Try and load this module?
co: Pruvà è caricà stu modulu ?

en: The module "%s" does not provide any of the required functions.
    
    It will not be loaded.
co: U modulu « %s »  ùn pruvede alcuna di e funzioni richieste.
    
    Ùn serà micca caricatu.

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Note track.
en: Note Track
co: Traccia di nota

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C
co: Do

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯
co: Do♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D
co: Rè

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯
co: Rè♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E
co: Mi

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F
co: Fa

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯
co: Fa♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G
co: Sol

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯
co: Sol♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A
co: Là

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯
co: Là♯

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B
co: Si

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♭
co: Rè♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: E♭
co: Mi♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♭
co: Sol♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♭
co: Là♭

note: i18n-hint: Name of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: B♭
co: Si♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: C♯/D♭
co: Do♯/Rè♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: D♯/E♭
co: Rè♯/Mi♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: F♯/G♭
co: Fa♯/Sol♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: G♯/A♭
co: Sol♯/Là♭

note: i18n-hint: Two, alternate names of a musical note in the 12-tone chromatic scale
en: A♯/B♭
co: Là♯/Si♭

en: Manage Plug-ins
co: Urganizà i moduli d’estensione

en: Select effects, click the Enable or Disable button, then click OK.
co: Selezziunà effetti, cliccà u buttone Attivà o Disattivà, è dopu, cliccà Vai.

note: i18n-hint: This is before radio buttons selecting which effects to show
en: Show:
co: Affissà :

note: i18n-hint: Radio button to show all effects
en: Show all
co: Tuttu affissà

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: Show disabled
co: Affissà i disattivati

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently disabled effects
en: D&isabled
co: D&isattivatu

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: Show enabled
co: Affissà l’attivati

note: i18n-hint: Radio button to show just the currently enabled effects
en: E&nabled
co: Atti&vatu

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Show new
co: Affissà i novi

note: i18n-hint: Radio button to show just the newly discovered effects
en: Ne&w
co: &Novu

en: State
co: Statu

en: Path
co: Chjassu

en: &Select All
co: &Tuttu selezziunà

en: C&lear All
co: S&quassà tuttu

en: &Disable
co: &Disattivà

en: Enabling effects or commands:
    
    %s
co: Attivazione di l’effetti o di e cumande :
    
    %s

en: Enabling effect or command:
    
    %s
co: Attivazione di l’effettu o di a cumanda :
    
    %s

en: Effect or Command at %s failed to register:
    %s
co: Fiascu di l’inscrizzione di l’effettu o di a cumanda in %s :
    %s

en: Overwrite the plug-in file %s?
co: Rimpiazzà u schedariu di u modulu d’estensione %s ?

en: Plug-in already exists
co: U modulu d’estensione esiste dighjà

en: Plug-in file is in use. Failed to overwrite
co: U schedariu di u modulu d’estensione hè impiegatu. Fiascu di u rimpiazzamentu

en: Failed to register:
    %s
co: Fiascu di l’inscrizzione :
    %s

[ctx: plug-ins]
note: i18n-hint A plug-in is an optional added program for a sound effect, or generator, or analyzer
en: Enable this plug-in?
     | Enable these plug-ins?
co[0]: Attivà stu modulu d’estensione ?
co[1]: Attivà sti moduli d’estensione ?

en: Enable new plug-ins
co: Attivà i novi moduli d’estensione

en: There was a problem printing.
co: Ci hè statu un penseru per stampà.

en: Print
co: Stampà

en: There is very little free disk space left on %s
    Please select a bigger temporary directory location in
    Directories Preferences.
co: Ci hè troppu pocu spaziu liberu nant’à %s
    Ci vole à selezziunà un locu più maiò per u cartulare
    timpurariu in e preferenze di cartulari.

en: Actual Rate: %d
co: Frequenza attuale : %d

en: Error opening sound device.
    Try changing the audio host, playback device and the project sample rate.
co: Sbagliu à l’apertura di l’apparechju di sonu.
    Pruvate di cambià l’ospite audio, l’apparechju di lettura è a frequenza di campiunariu di u prughjettu.

en: The tracks selected for recording must all have the same sampling rate
co: E traccie selezziunate per l’arregistramentu devenu avè a listessa frequenza di campiunariu

en: Mismatched Sampling Rates
co: E frequenze di campiunariu ùn currispondenu

en: Too few tracks are selected for recording at this sample rate.
    (Audacity requires two channels at the same sample rate for
    each stereo track)
co: Ùn bastanu e traccie selezziunate per l’arregistramentu à sta
    frequenza di campiunariu. (Audacity richiede dui canali à a
    listessa frequenza di campiunariu per ogni traccia stereo)

en: Too Few Compatible Tracks Selected
co: Troppu poche di traccie cunciliabile selezziunate

en: Recorded Audio
co: Audio arregistratu

en: Record
co: Arregistrà

note: i18n-hint:  A name given to a track, appearing as its menu button. The translation should be short or else it will not display well. At most, about 11 Latin characters. Dropout is a loss of a short sequence of audio sample data from the recording
en: Dropouts
co: Perdite

en: Recorded audio was lost at the labeled locations. Possible causes:
    
    Other applications are competing with Audacity for processor time
    
    You are saving directly to a slow external storage device
co: L’audio arregistratu hè statu persu à i lochi marcati. E cagioni pussibule :
    
    D’altre appiecazioni sò in cuncurrenza cù Audacity per l’impiegu di u prucessore
    
    Pruvate d’arregistrà direttamente nant’à un apparechju chì và troppu pianu

en: Turn off dropout detection
co: Disattivà l’abbentatu di a perdita di signale audio

note: i18n-hint: The audacity project file is XML and has 'tags' in it, rather like html tags <something>some stuff</something>. This error message is about the tags that hold the sequence information. The error message is confusing to users in English, and could just say "Found problems with <sequence> w
en: Project check read faulty Sequence tags.
co: U cuntrollu di prughjettu hà trovu etichette gattive di sequenza.

en: Close project immediately with no changes
co: Chjode u prughjettu subitu senza cambiamenti

en: Continue with repairs noted in log, and check for more errors. This will save the project in its current state, unless you "Close project immediately" on further error alerts.
co: Cuntinuà cù e riparazioni scritte in u ghjurnale è circà d’altri sbaglii. Què arregistrerà u prughjettu in u so statu attuale, for di « Chjode u prughjettu subitu » in casu d’altre alerte.

en: Warning - Problems Reading Sequence Tags
co: Avertimentu - Penseri di lettura d’etichette di sequenza

en: Inspecting project file data
co: Inspezzione di i dati di u schedarii di prughjettu

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing external audio file(s) 
    ('aliased files'). There is no way for Audacity 
    to recover these files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence. 
    
    If you choose the third option, this will save the 
    project in its current state, unless you "Close 
    project immediately" on further error alerts.
co: U cuntrollu di prughjettu di u cartulare « %s »
    hà trovu ch’ella mancava %lld schedariu(i) audio esternu(i)
    (schedarii assuciati). Ùn ci hè nisuna manera per Audacity di
    ricuperà sti schedarii autumaticamente. 
    
    S’è voi sciglite a prima o a seconda ozzione inghjò,
    pruverete di truvà è risturà i schedarii assenti
    à e so lucalizazione precedente. 
    
    Sapete chì cù a seconda ozzione, a forma d’onda
    puderia ùn micca affissà di silenziu. 
    
    S’è voi sciglite a terza ozzione, què arregistrerà
    u prughjettu in u so statu attuale, for di « Chjode
    u prughjettu subitu » nant’à d’altre alerte.

en: Treat missing audio as silence (this session only)
co: Trattà l’audio assente cum’è silenziu (solu sta sessione)

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately).
co: Rimpiazzà l’audio assente cù silenziu (permanente subitu).

en: Warning - Missing Aliased File(s)
co: Avertimentu - Schedariu(i) assuciatu(i) assente(i)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing alias (.auf) blockfile(s). 
    Audacity can fully regenerate these files 
    from the current audio in the project.
co: U cuntrollu di prughjettu di u cartulare « %s »
    hà trovu ch’ellu mancava %lld schedariu(i) assuciatu(i) (.auf) di bloccu. 
    Audacity pò recreà cumpletamente sti schedarii
    à partesi di l’audio attuale in u prughjettu.

en: Regenerate alias summary files (safe and recommended)
co: Recreà i schedarii assuciati di riassuntu (sicuru è ricumandatu)

en: Fill in silence for missing display data (this session only)
co: Riempie di silenziu i dati à affissà chì mancanu (solu sta sessione)

en: Close project immediately with no further changes
co: Chjode u prughjettu subitu senza d’altri cambiamenti

en: Warning - Missing Alias Summary File(s)
co: Avertimentu - Schedariu(i) assuciatu(i) di riassuntu assente(i)

en: Project check of "%s" folder 
    detected %lld missing audio data (.au) blockfile(s), 
    probably due to a bug, system crash, or accidental 
    deletion. There is no way for Audacity to recover 
    these missing files automatically. 
    
    If you choose the first or second option below, 
    you can try to find and restore the missing files 
    to their previous location. 
    
    Note that for the second option, the waveform 
    may not show silence.
co: U cuntrollu di prughjettu di u cartulare « %s »
    hà trovu ch’ellu mancava %lld schedariu(i) (.au) di bloccu di dati
    audio podasse per via d’un penseru, d’una panna di u sistema,
    o d’una squassatura accidentale. Ùn ci hè nisuna manera per Audacity di ricuperà
    autumaticamente sti schedarii assenti. 
    
    S’è voi sciglite a prima o a seconda ozzione inghjò,
    pruverete di truvà è risturà i schedarii assenti
    à e so lucalizazione precedente. 
    
    Sapete chì cù a seconda ozzione, a forma d’onda
    puderia ùn micca affissà di silenziu.

en: Replace missing audio with silence (permanent immediately)
co: Rimpiazzà l’audio assente cù silenziu (permanente subitu)

en: Warning - Missing Audio Data Block File(s)
co: Avertimentu - Schedariu(i) di bloccu di dati audio assente(i)

en: Project check of "%s" folder 
    found %d orphan block file(s). These files are 
    unused by this project, but might belong to other projects. 
    They are doing no harm and are small.
co: U cuntrollu di prughjettu di u cartulare « %s »
    hà trovu %d schedariu(i) di bloccu urfanellu(i). Sti schedarii ùn sò
    micca impiegati da stu prughjettu, ma pudenu appartene à d’altri prughjetti. 
    Ùn sò micca periculosi è sò di chjuca dimensione.

en: Continue without deleting; ignore the extra files this session
co: Cuntinuà senza squassatura ; ignurà i schedarii addiziunali per sta sessione

en: Delete orphan files (permanent immediately)
co: Squassà i schedarii urfanelli (permanente subitu)

en: Warning - Orphan Block File(s)
co: Avertimentu - Schedariu(i) di bloccu urfanellu(i)

note: i18n-hint: This title appears on a dialog that indicates the progress in doing something.
en: Progress
co: Prugressione

en: Cleaning up unused directories in project data
co: Nettata di i cartulari micca impiegati di i dati di prughjettu

en: Project check found file inconsistencies during automatic recovery.
    
    Select 'Help > Diagnostics > Show Log...' to see details.
co: U cuntrollu di prughjettu hà trovu incuerenze di schedariu durante a ricuperazione autumatica.
    
    Selezziunà « Aiutu > Diagnostichi > Affissà u ghjurnale… » per avè più di detaglii.

en: Warning: Problems in Automatic Recovery
co: Avertimentu - Penseri cù a ricuperazione autumatica

en: <untitled>
co: <senza titulu>

en: [Project %02i]
co: [Prughjettu %02i]

en: Failed to open the project's database
co: Fiascu per apre a basa di dati di u prughjettu

en: Failed to open database file:
    
    %s
co: Fiascu per apre u schedariu di basa di dati :
    
    %s

en: Failed to discard connection
co: Fiascu per scartà a cunnessione

en: Failed to restore connection
co: Fiascu per risturà a cunnessione

en: Failed to execute a project file command:
    
    %s
co: Fiascu per eseguisce una cumanda di schedariu di u prughjettu :
    
    %s

en: Unable to prepare project file command:
    
    %s
co: Impussibule d’appruntà a cumanda di schedariu di u prughjettu :
    
    %s

en: Failed to retrieve data from the project file.
    The following command failed:
    
    %s
co: Fiascu per riacquistà i dati da u schedariu di prughjettu.
    A cumanda seguente hè fallita :
    
    %s

note: i18n-hint: An error message.
en: Project is in a read only directory
    (Unable to create the required temporary files)
co: U prughjettu si trova in un cartulare solu in lettura
    (Impussibule di creacci i schedarii timpurarii richiesti)

en: This is not an Audacity project file
co: Què ùn hè micca un schedariu di prughjettu Audacity

en: This project was created with a newer version of Audacity:
    
    You will need to upgrade to process it
co: Stu prughjettu hè statu creatu cù una versione più recente d’Audacity :
    
    Ci vole à mudernizà Audacity per trattà u prughjettu

en: Unable to initialize the project file
co: Impussibule d’inizià u schedariu di prughjettu

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate inset or blockids.
en: Unable to add 'inset' function (can't verify blockids)
co: Impussibule d’aghjunghje a funzione « inset » (ùn si pò verificà i blockids)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is read only
    (Unable to work with the blockfiles)
co: U prughjettu hè in lettura sola
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is locked
    (Unable to work with the blockfiles)
co: U prughjettu hè ammarchjunatu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is busy
    (Unable to work with the blockfiles)
co: U prughjettu hè affaccendatu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Project is corrupt
    (Unable to work with the blockfiles)
co: U prughjettu hè alteratu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Some permissions issue
    (Unable to work with the blockfiles)
co: Certi penseri di permessu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: A disk I/O error
    (Unable to work with the blockfiles)
co: Un sbagliu d’E/S nant’à u discu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Not authorized
    (Unable to work with the blockfiles)
co: Micca auturizatu
    (Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu)

note: i18n-hint: An error message.  Don't translate blockfiles.
en: Unable to work with the blockfiles
co: Impussibule di funziunà cù i schedarii di bloccu

en: Total orphan blocks deleted %d
co: Tutale di blocchi urfanelli squassati %d

en: Failed to rollback transaction during import
co: Fiascu à l’impurtazione per invalidà a transazzione

en: Unable to attach destination database
co: Impussibule di ligà a basa di dati di destinazione

en: Unable to switch to fast journaling mode
co: Impussibule di passà à u modu di scrittura rapida in u ghjurnale

en: Failed to bind SQL parameter
co: Fiascu per assucià u parametru SQL

en: Failed to update the project file.
    The following command failed:
    
    %s
co: Fiascu per mudificà u schedariu di u prughjettu.
    A cumanda seguente hè fallita :
    
    %s

en: Destination project could not be detached
co: Impussibule di discioglie u prughjettu di destinazione

en: Copying Project
co: Copia di u prughjettu

en: Error Writing to File
co: Sbagliu durante a scrittura di u schedariu

en: Audacity failed to write file %s.
    Perhaps disk is full or not writable.
    For tips on freeing up space, click the help button.
co: Audacity hà fallitu à scrive in u schedariu %s.
    Forse, u discu hè pienu o ùn hè scrivibile.
    Cliccu nant’à u buttone d’aiutu per cunnosce minichichje per liberà spaziu.

en: Compacting project
co: Cumpressione di u prughjettu

note: i18n-hint: The %02i is the project number, the %s is the project name.
en: [Project %02i] Audacity "%s"
co: [Prughjettu %02i] Audacity « %s »

note: i18n-hint: E.g this is recovered audio that had been lost.
en: (Recovered)
co: (Ricuperatu)

note: i18n-hint: %s will be replaced by the version number.
en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s. You may need to upgrade to a newer version to open this file.
co: Stu schedariu hè statu arregistratu da Audacity %s.
    Impiegate Audacity %s. Ci vuleria à cambià per una versione più recente per apre stu schedariu.

en: Can't open project file
co: Ùn si pò micca apre u schedariu di prughjettu

en: Failed to remove the autosave information from the project file.
co: Fiascu per caccià l’infurmazioni di salvaguardia autumatica da u schedariu di prughjettu.

en: Unable to decode project document
co: Impussibule di discudificà u ducumentu di prughjettu

en: Unable to parse project information.
co: Impussibule d’analizà l’infurmazioni di u prughjettu.

en: The project's database failed to reopen, possibly because of limited space on the storage device.
co: Fiascu à l’apertura di a basa di dati di u prughjettu, forse perchè ùn ci hè abbastanza spaziu nant’à u discu d’allucamentu.

en: Saving project
co: Arregistramentu di prughjettu

en: Error Saving Project
co: Sbagliu à l’arregistramentu di u prughjettu

en: The project failed to open, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
co: Fiascu à l’apertura di u prughjettu, forse perchè ùn ci hè
    abbastanza spaziu nant’à u discu d’allucamentu.
    
    %s

en: Unable to remove autosave information, possibly due to limited space
    on the storage device.
    
    %s
co: Impussibule di caccià l’infurmazioni di salvaguardia autumatica, forse
    per via di pocu spaziu nant’à u discu d’allucamentu.
    
    %s

en: Backing up project
co: Salvaguardia di u prughjettu

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot.
co: Stu prughjettu ùn hè statu micca arregistratu bè l’ultima volta chì Audacity era in funzione.
    
    Hè statu ricuperatu à l’ultima fotò istantanea.

en: This project was not saved properly the last time Audacity ran.
    
    It has been recovered to the last snapshot, but you must save it
    to preserve its contents.
co: Stu prughjettu ùn hè statu micca arregistratu bè l’ultima volta chì Audacity era in funzione.
    
    Hè statu ricuperatu à l’ultima fotò istantanea, ma duvete arregistrallu per cunservà u so cuntenutu.

en: Project Recovered
co: U prughjettu hè statu ricuperatu

en: Projects cannot be saved to FAT drives.
co: I prughjetti ùn ponu micca esse arregistrati nant’à lettori FAT.

en: Your project is now empty.
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Click 'No', Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
    
    Save anyway?
co: U vostru prughjettu hè viotu avà.
    S’ellu hè arregistratu, u prughjettu ùn averà alcuna traccia.
    
    Per arregistrà tutte traccie aperte nanzu :
    Cliccu « Innò », Mudificà > Disfà fin’à ciò chì tutte e traccie
    sianu aperte, eppò Schedariu > Arregistrà u Prughjettu.
    
    Arregistrà quantunque ?

en: Warning - Empty Project
co: Avertimentu - Prughjettu viotu

en: Insufficient Disk Space
co: Mancanza di spaziu discu

en: The project size exceeds the available free space on the target disk.
    
    Please select a different disk with more free space.
co: A dimensione di u prughjettu eccede u spaziu liberu dispunibule nant’à u discu di destinazione.
    
    Ci vole à selezziunà un altru discu cù abbastanza spaziu liberu.

en: The project exceeds the maximum size of 4GB when writing to a FAT32 formatted filesystem.
co: U prughjettu eccede a dimensione massima di 4 Go quandu si scrive nant’à un sistema di schedariu di furmatu FAT32.

en: Saved %s
co: %s arregistratu

en: The project was not saved because the file name provided would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
co: U prughjettu ùn hè statu micca arregistratu perchè u nome pruvistu rimpiazzeria un altru prughjettu.
    Pruvate torna è selezziunate un nome uriginale.

en: %sSave Project "%s" As...
co: %s Arregistrà u prughjettu « %s » cù u nome…

en: 'Save Project' is for an Audacity project, not an audio file.
    For an audio file that will open in other apps, use 'Export'.
co: « Arregistrà u prughjettu » hè per un prughjettu Audacity, è micca un schedariu audio.
    Per un schedariu audio chì serà apertu in altre appiecazioni, impiegate « Espurtà ».

note: i18n-hint: In each case, %s is the name of the file being overwritten.
en:    Do you want to overwrite the project:
    "%s"?
    
       If you select "Yes" the project
    "%s"
       will be irreversibly overwritten.
co:    Vulete rimpiazzà u prughjettu :
    « %s » ?
    
       S’è vò sciglite « Iè » u prughjettu
    « %s »
       serà rimpiazzatu ab’eternu.

note: i18n-hint: Heading: A warning that a project is about to be overwritten.
en: Overwrite Project Warning
co: Avertimentu di rimpiazzamentu di prughjettu

en: The project was not saved because the selected project is open in another window.
    Please try again and select an original name.
co: U prughjettu selezziunatu ùn hè statu micca arregistratu perchè ellu hè apertu in un’altra finestra.
    Pruvate torna è selezziunate un nome uriginale.

en: %sSave Copy of Project "%s" As...
co: %s Arregistrà una copia di u prughjettu « %s » cù u nome…

en: Saving a copy must not overwrite an existing saved project.
    Please try again and select an original name.
co: L’arregistramentu d’una copia ùn deve micca rimpiazzà un prughjettu arregistratu esistente.
    Pruvate torna è selezziunate un nome uriginale.

en: Error Saving Copy of Project
co: Sbagliu à l’arregistramentu d’una copia di u prughjettu

en: Select one or more files
co: Selezziunà un schedariu o più

en: %s is already open in another window.
co: %s hè dighjà apertu in un’altra finestra.

en: Error Opening Project
co: Sbagliu à l’apertura di prughjettu

en: Project resides on FAT formatted drive.
    Copy it to another drive to open it.
co: U prughjettu si trova nant’à un lettore di furmatu FAT.
    Cupiatelu nant’à un altru lettore per aprelu.

en: You are trying to open an automatically created backup file.
    Doing this may result in severe data loss.
    
    Please open the actual Audacity project file instead.
co: Pruvate d’apre un schedariu di salvaguardia creatu autumaticamente.
    St’azzione pò creà una perdita tamanta di dati.
    
    Ci vole piuttostu à apre u veru schedariu di prughjettu Audacity.

en: Warning - Backup File Detected
co: Avertimentu - Schedariu di salvaguardia abbentatu

en: Error Opening File
co: Sbagliu à l’apertura di u schedariu

en: Error opening file
co: Sbagliu à l’apertura di u schedariu

en: File may be invalid or corrupted: 
    %s
co: U schedariu pò esse gattivu o alteratu : 
    %s

en: Error Opening File or Project
co: Sbagliu à l’apertura di schedariu o di prughjettu

en: Project was recovered
co: U prughjettu hè statu ricuperatu

en: Recover
co: Ricuperà

en: Imported '%s'
co: « %s » impurtatu

en: Import
co: Impurtà

en: Failed to import project
co: Fiascu à l’impurtazione di u prughjettu

en: Error Importing
co: Sbagliu d’impurtazione

en: Cannot import AUP3 format.  Use File > Open instead
co: Ùn si pò micca impurtà un furmatu AUP3.  Impiegà piuttostu « Schedariu > Apre »

en: Compact Project
co: Cumprime u prughjettu

en: Compacting this project will free up disk space by removing unused bytes within the file.
    
    There is %s of free disk space and this project is currently using %s.
    
    If you proceed, the current Undo/Redo History and clipboard contents will be discarded and you will recover approximately %s of disk space.
    
    Do you want to continue?
co: A cumpressione di stu prughjettu libererà spaziu discu cacciendu l’ottetti micca impiegati in u schedariu.
    
    Ci hè %s di spaziu discu liberu è stu prughjettu impiega attualmente %s.
    
    S’è vò fate què, a cronolugia attuale disfà/rifà è u cuntenutu di u preme’papei seranu scartati è ricupererete circa %s di spaziu discu.
    
    Vulete cuntinuà ?

en: Compacted project file
co: Schedariu cumpressu di prughjettu

en: Compact
co: Cumprime

en: Created new project
co: Novu prughjettu creatu

en: Automatic database backup failed.
co: Fiascu di a salvaguardia autumatica di a basa di dati.

en: Welcome to Audacity version %s
co: Benvenuti in Audacity versione %s

note: i18n-hint: The first %s numbers the project, the second %s is the project name.
en: %sSave changes to %s?
co: %sArregistrà i cambiamenti in %s ?

en: Save project before closing?
co: Arregistrà u prughjettu nanzu di chjode ?

en: 
    If saved, the project will have no tracks.
    
    To save any previously open tracks:
    Cancel, Edit > Undo until all tracks
    are open, then File > Save Project.
co: 
    S’ellu hè arregistratu, u prughjettu ùn averà alcuna traccia.
    
    Per arregistrà tutte traccie aperte nanzu :
    Abbandunà, Mudificà > Disfà fin’à ciò chì tutte e traccie
    sianu aperte, eppò Schedariu > Arregistrà u prughjettu.

en: Disk space remaining for recording: %s
co: Spaziu discu dispunibule per l’arregistramentu : %s

en: Less than 1 minute
co: Menu d’1 minutu

en: %d hour | %d hours
co[0]: %d ora
co[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
co[0]: %d minutu
co[1]: %d minuti

note: i18n-hint: A time in hours and minutes. Only translate the "and".
en: %s and %s.
co: %s è %s.

en: This recovery file was saved by Audacity 2.3.0 or before.
    You need to run that version of Audacity to recover the project.
co: Stu schedariu di ricuperazione hè statu arregistratu da Audacity 2.3.0 o nanzu.
    Ci vole à lancià sta versione d’Audacity per ricuperà u prughjettu.

note: i18n-hint: This is an experimental feature where the main panel in Audacity is put on a notebook tab, and this is the name on that tab. Other tabs in that notebook may have instruments, patch panels etc.
en: Main Mix
co: Mischiu principale

en: Horizontal Scrollbar
co: Barra di sfilarata orizuntale

en: Vertical Scrollbar
co: Barra di sfilarata verticale

en: Plug-in group at %s was merged with a previously defined group
co: U gruppu di moduli d’estensione in %s hè statu unitu à un gruppu definitu precedentemente

en: Plug-in item at %s conflicts with a previously defined item and was discarded
co: L’elementu di modulu d’estensione in %s hè in cunflittu cù un elementu definitu precedentemente è hè statu scartatu

en: Plug-in items at %s specify conflicting placements
co: L’elementi di modulu d’estensione in %s specificanu pusizioni in cunflittu

en: Low Quality (Fastest)
co: Bassa qualità (a più rapida)

en: Medium Quality
co: Qualità mediana

en: High Quality
co: Alta qualità

en: Best Quality (Slowest)
co: Qualità a più bella (u più pianu)

note: i18n-hint: Audio data bit depth (precision): 32-bit floating point
en: 32-bit float
co: 32 bit virgula mobile

en: Unknown format
co: Furmatu scunnisciutu

en: Screen Capture Frame
co: Sequenza di cattura di screnu

en: Choose location to save files
co: Sceglie u locu per arregistrà i schedarii

en: Save images to:
co: Arregistrà e fiure ver di :

en: Choose...
co: Sceglie…

en: Capture entire window or screen
co: Catturà a finestra o u screnu sanu

en: Resize Small
co: Riduce in chjuca finestra

en: Resize Large
co: Riduce in finestra maiò

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'Blue'
en: Blue Bkgnd
co: Sfondu turchinu

note: i18n-hint: Bkgnd is short for background and appears on a small button * It is OK to just translate this item as if it said 'White'
en: White Bkgnd
co: Sfondu biancu

en: Capture Window Only
co: Catturà a finestra di travagliu

en: Capture Full Window
co: Catturà a finestra sana

en: Capture Window Plus
co: Catturà a finestra +

en: Capture Full Screen
co: Catturà u screnu sanu

en: Wait 5 seconds and capture frontmost window/dialog
co: Aspettà 5 seconde è catturà finestra/dialogu u più in avanti

en: Capture part of a project window
co: Catturà una parte di a finestra di prughjettu

en: All Toolbars
co: Tutte e barre d’attrezzi

en: All Effects
co: Tutti l’effetti

en: All Scriptables
co: Tutte e scrittevule

en: All Preferences
co: Tutte e preferenze

en: SelectionBar
co: Barra di selezzione

en: Spectral Selection
co: Selezzione spettrale

en: Timer
co: Cronometru

en: Tools
co: Attrezzi

en: Transport
co: Trasportu

en: Mixer
co: Mischiu

note: i18n-hint: Noun (the meter is used for playback or record level monitoring)
en: Meter
co: Cuntadore

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing.
en: Play Meter
co: Cuntadore di lettura

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded.
en: Record Meter
co: Cuntadore d’arregistramentu

en: Edit
co: Mudificà

en: Device
co: Apparechju

en: Play-at-Speed
co: Ripruduce à a vitezza

en: Scrub
co: Strufinà

en: Track Panel
co: Pannellu di traccia

en: Ruler
co: Regula

note: i18n-hint: "Tracks" include audio recordings but also other collections of * data associated with a time line, such as sequences of labels, and musical * notes
en: Tracks
co: Traccie

en: First Track
co: Prima traccia

en: Second Track
co: Seconda traccia

en: Scale
co: Scala

en: One Sec
co: Una sec.

en: Ten Sec
co: Dece sec.

en: One Min
co: Un min.

en: Five Min
co: Cinque min.

en: One Hour
co: Un’ora

en: Short Tracks
co: Traccie corte

en: Medium Tracks
co: Traccie mediane

en: Tall Tracks
co: Traccie maiò

en: Choose a location to save screenshot images
co: Sceglie u locu per arregistrà e catture di screnu

en: Capture failed!
co: Cattura fiasca !

en: Long Message
co: Messaghju longu

en: Sequence has block file exceeding maximum %s samples per block.
    Truncating to this maximum length.
co: A sequenza hà un schedariu di bloccu chì eccede un massimu di %s campioni à u bloccu.
    Truncatura à sta longhezza massima.

en: Warning - Truncating Overlong Block File
co: Avertimentu - Truncatura d’un schedariu di bloccu troppu longu

en: &Preview
co: &Pre-ascolta

en: Dry Previe&w
co: Pre-ascolta &cruda

en: &Settings
co: &Preferenze

en: Debu&g
co: &Spannà

en: Off
co: Innò

en: Nearest
co: U più vicinu

en: Prior
co: Precedente

en: Sound Activated Record
co: Arregistramentu attivatu di u sonu

en: Activation level (dB):
co: Livellu d’attivazione (dB) :

en: Welcome to Audacity!
co: Benvenuti in Audacity !

en: Don't show this again at start up
co: Ùn affissà più stu messaghju à u lanciu

en: Connection to project file is null
co: A cunnessione à u prughjettu hè nulla

en: Artist Name
co: Nome di l’artista

en: Track Title
co: Titulu di traccia

en: Album Title
co: Titulu di l’albumu

en: Track Number
co: Numeru di traccia

en: Year
co: Annu

en: Genre
co: Generu

en: Comments
co: Cummenti

en: Use arrow keys (or ENTER key after editing) to navigate fields.
co: Impiegà e fleccie (o u tastu Entrée dopu à mudificazione) per navigà in i campi.

en: Tag
co: Etichetta

en: Value
co: Valore

en: &Add
co: &Aghjunghje

en: &Remove
co: &Caccià

en: Genres
co: Generi

en: E&dit...
co: &Mudificà…

en: Rese&t...
co: Reini&zià…

en: Template
co: Mudellu

en: &Load...
co: Ca&ricà…

en: Set De&fault
co: Pre&ferenze predefinite

en: Don't show this when exporting audio
co: Ùn affissà più què à l’espurtazione di l’audio

en: Edit Genres
co: Mudificà i generi

en: Unable to save genre file.
co: Impussibule d’arregistrà u schedariu di generu.

en: Reset Genres
co: Reinizià i generi

en: Are you sure you want to reset the genre list to defaults?
co: Site sicuru di vulè reinizià a lista di generu à i so valori predefiniti ?

en: Unable to open genre file.
co: Impussibule d’apre u schedariu di generu.

en: Load Metadata As:
co: Caricà i metadati cum’è :

en: Error Loading Metadata
co: Sbagliu di caricamentu di i metadati

en: Save Metadata As:
co: Arregistrà i metadati cù u nome :

en: Error Saving Tags File
co: Sbagliu d’arregistramentu di u schedariu d’etichette

en: Unsuitable
co: Micca adattatu

en: The temporary files directory is on a FAT formatted drive.
    Resetting to default location.
co: U cartulare timpurariu di schedarii si trova nant’à un lettore di furmatu FAT.
    Reiniziazione à u locu predefinitu.

en: %s
    
    For tips on suitable drives, click the help button.
co: %s
    Cliccu nant’à u buttone d’aiutu per cunnosce minichichje nant’à i lettori adattati.

en: Audacity could not write file:
      %s.
co: Audacity ùn pò micca scrive u schedariu :
      %s.

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme written to:
      %s.
co: Temu scrittu ver di :
      %s.

en: Audacity could not open file:
      %s
    for writing.
co: Audacity ùn pò micca apre u schedariu :
      %s
    per scrivecci.

en: Audacity could not write images to file:
      %s.
co: Audacity ùn pò micca scrive fiure ver di u schedariu :
      %s.

note: i18n-hint "Cee" means the C computer programming language
en: Theme as Cee code written to:
      %s.
co: Temu scrittu in codice C ver di :
      %s.

en: Audacity could not find file:
      %s.
    Theme not loaded.
co: Audacity ùn pò micca truvà u schedariu :
      %s.
    U temu ùn hè micca caricatu.

note: i18n-hint: Do not translate png.  It is the name of a file format.
en: Audacity could not load file:
      %s.
    Bad png format perhaps?
co: Audacity ùn pò micca caricà u schedariu :
      %s.
    Forse un furmatu png gattivu ?

en: Audacity could not read its default theme.
    Please report the problem.
co: Audacity ùn pò micca leghje u so temu predefinitu.
    Ci vole à riferisce u penseru.

en: None of the expected theme component files
     were found in:
      %s.
co: Nisunu di i schedarii di cumpunente di u temu aspettatu
     ùn hè statu trovu in :
      %s.

en: Could not create directory:
      %s
co: Impussibule di creà u cartulare :
      %s

en: Some required files in:
      %s
    were already present. Overwrite?
co: Certì schedarii richiesti in :
      %s
    sò dighjà presente. Rimpiazzalli ?

en: Audacity could not save file:
      %s
co: Audacity ùn pò micca arregistrà u schedariu :
      %s

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: describing the "classic" or traditional appearance of older versions of Audacity
en: Classic
co: Classicu

note: i18n-hint: Light meaning opposite of dark
en: Light
co: Chjaru

en: Dark
co: Scuru

note: i18n-hint: greater difference between foreground and background colors
en: High Contrast
co: Cuntrastu forte

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: user defined
en: Custom
co: Persunalizatu

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls which shows the recording * duration. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The string 'days' indicates that the first number in the control will be 
en: Duration
co: Durata

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this is a Time track.
en: Time Track
co: Traccia di tempo

en: Audacity Timer Record
co: Arregistramentu prugrammatu d’Audacity

en: Save Timer Recording As
co: Arregistrà l’arregistramentu prugrammatu cum’è

en: The selected file name could not be used
    for Timer Recording because it would overwrite another project.
    Please try again and select an original name.
co: U nome di schedariu selezziunatu ùn pò micca esse impiegatu per
    l’arregistramentu prugrammatu perchè averia rimpiazzatu un altru prughjettu.
    Pruvate torna è selezziunate un nome uriginale.

en: Error Saving Timer Recording Project
co: Sbagliu durante a salvaguardia di u prughjettu d’arregistramentu prugrammatu

en: Duration is zero. Nothing will be recorded.
co: A durata hè à zeru. Nunda ùn serà arregistratu.

en: Error in Duration
co: Sbagliu di durata

en: Automatic Save path is invalid.
co: U chjassu d’arregistramentu autumaticu hè inaccettevule.

en: Error in Automatic Save
co: Sbagliu in l’arregistramentu autumaticu

en: Automatic Export path is invalid.
co: U chjassu d’espurtazione autumatica hè inaccettevule.

en: Error in Automatic Export
co: Sbagliu in l’espurtazione autumatica

en: You may not have enough free disk space to complete this Timer Recording, based on your current settings.
    
    Do you wish to continue?
    
    Planned recording duration:   %s
    Recording time remaining on disk:   %s
co: Secondu e vostre preferenze attuale, puderia mancà di spaziu di discu per compie st’arregistramentu prugrammatu.
    
    Vulete cuntinuà ?
    
    Durata prevista d’arregistramentu ration:   %s
    Tempu d’arregistramentu dispunibule nant’à u discu :   %s

en: Timer Recording Disk Space Warning
co: Avertimentu di spaziu discu di l’arregistramentu prugrammatu

en: Current Project
co: Prughjettu attuale

en: Recording start:
co: Principiu d’arregistramentu :

en: Duration:
co: Durata :

en: Recording end:
co: Fine d’arregistramentu :

en: Automatic Save enabled:
co: Arregistramentu autumaticu attivatu :

en: Automatic Export enabled:
co: Espurtazione autumatica attivata :

en: Action after Timer Recording:
co: Azzione dopu l’arregistramentu prugrammatu :

en: Audacity Timer Record Progress
co: Prugressione di l’arregistramentu prugrammatu d’Audacity

en: Timer Recording stopped.
co: Arregistramentu prugrammatu piantatu.

en: Timer Recording completed.
co: Arregistramentu prugrammatu compiu.

en: %s
    
    Recording saved: %s
co: %s
    
    Arregistramentu salvatu : %s

en: %s
    
    Error saving recording.
co: %s
    
    Sbagliu durante a salvaguardia di l’arregistramentu.

en: %s
    
    Recording exported: %s
co: %s
    
    Arregistramentu espurtatu : %s

en: %s
    
    Error exporting recording.
co: %s
    
    Sbagliu durante l’espurtazione di l’arregistramentu.

en: %s
    
    '%s' has been canceled due to the error(s) noted above.
co: %s
    
    « %s » hè statu abbandunatu per via d’unu o parechji sbaglii nutati insù.

en: %s
    
    '%s' has been canceled as the recording was stopped.
co: %s
    
    « %s » hè statu abbandunatu perchè l’arregistramentu hè statu piantatu.

en: Timer Recording
co: Arregistramentu prugrammatu

note: i18n-hint a format string for hours, minutes, and seconds
en: 099 h 060 m 060 s
co: 099 o 060 m 060 s

note: i18n-hint a format string for days, hours, minutes, and seconds
en: 099 days 024 h 060 m 060 s
co: 099 ghjorni 024 o 060 m 060 s

note: i18n-hint: This string is used to configure the controls for times when the recording is * started and stopped. As such it is important that only the alphabetic parts of the string * are translated, with the numbers left exactly as they are. * The 'h' indicates the first number displayed is hours, t
en: Start Date and Time
co: Data è ora di principiu

en: Start Date
co: Data di principiu

en: End Date and Time
co: Data è ora di fine

en: End Date
co: Data di fine

en: Automatic Save
co: Arregistramentu autumaticu

en: Enable &Automatic Save?
co: Attivà l’&arregistramentu autumaticu ?

en: Save Project As:
co: Arregistrà u prughjettu cù u nome :

en: Select...
co: Selezziunà…

en: Automatic Export
co: Espurtazione autumatica

en: Enable Automatic &Export?
co: Attivà l’&espurtazione autumatica ?

en: Export Project As:
co: Espurtà u prughjettu cù u nome :

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Expander in Find window for additional options (case sensitive etc.)
en: Options
co: Ozzioni

en: After Recording completes:
co: Dopu chì l’arregistramentu sia compiu :

en: Do nothing
co: Ùn fà nunda

en: Exit Audacity
co: Chjode Audacity

en: Restart system
co: Rilancià u sistema

en: Shutdown system
co: Spenghje u sistema

en: Waiting to start recording at:
co: In attesa di principià l’arregistramentu à :

en: Recording duration:
co: Durata d’arregistramentu :

en: Scheduled to stop at:
co: Prugrammatu per piantà à :

en: Audacity Timer Record - Waiting for Start
co: Arregistramentu prugrammatu d’Audacity - In attesa di principià

note: i18n-hint: "in" means after a duration of time, which is shown below this string
en: Recording will commence in:
co: L’arregistramentu principierà in :

note: i18n-hint: %s is one of "Do nothing", "Exit Audacity", "Restart system", or "Shutdown system", and "in" means after a duration of time, shown below this string
en: %s in:
co: %s in :

en: Recording Saved:
co: Arregistramentu salvatu :

en: Recording Exported:
co: Arregistramentu espurtatu :

en: Audacity Timer Record - Waiting
co: Arregistramentu prugrammatu d’Audacity - In attesa

note: i18n-hint Esc is a key on the keyboard
en: (Esc to cancel)
co: (Esc per abbandunà)

en: TrackView
co: Vista di traccia

note: i18n-hint: The %d is replaced by the number of the track. i18n-hint: compose a name identifying an unnamed track by number
en: Track %d
co: Traccia %d

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is muted. (The mute button is on.)
en:  Muted
co:  Resu mutu

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is soloed. (The Solo button is on.)
en:  Soloed
co:  Resu solo

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is selected.
en:  Selected
co:  Selezziunatu

note: i18n-hint: This is for screen reader software and indicates that this track is shown with a sync-locked icon. The absence of a dash between Sync and Locked is deliberate - if present, Jaws reads it as "dash".
en:  Sync Locked
co:  Sincrunizata è ammarchjunata

en:  Mute On
co:  Mutu attivu

en:  Solo On
co:  Solo attivu

en:  Select On
co:  Selezzione attiva

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks, double-click to make heights equal
co: Cliccà è fà trascinà per adattà a dimensione relativa di e traccie stereo, dopiu-cliccu per apparinà l’altezze

en: Click and drag to resize the track.
co: Cliccà è fà trascinà per cambià a dimensione di a traccia.

en: Removed audio track(s)
co: Traccia(e) audio cacciata(e)

en: Remove Track
co: Caccià a traccia

en: Removed track '%s.'
co: Traccia « %s » cacciata.

en: Track Remove
co: Caccià a traccia

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Top
co: « %s » dispiazzata à u principiu

en: Move Track to Top
co: Dispiazzà a traccia à u principiu

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' to Bottom
co: « %s » dispiazzata à a fine

en: Move Track to Bottom
co: Dispiazzà a traccia à a fine

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Moved '%s' Up
co: « %s » dispiazzata insù

en: Moved '%s' Down
co: « %s » dispiazzata inghjò

note: i18n-hint: Past tense of 'to move', as in 'moved audio track up'.
en: Move Track Up
co: Dispiazzà a traccia insù

en: Move Track Down
co: Dispiazzà a traccia inghjò

en: Discarding undo/redo history
co: Squassatura di a cronolugia disfà/rifà

note: i18n-hint: Voice key is an experimental/incomplete feature that is used to navigate in vocal recordings, to move forwards and backwards by words.  So 'key' is being used in the sense of an index. This error message means that you've selected too short a region of audio to be able to use this feature
en: Selection is too small to use voice key.
co: A selezzione hè troppu corta per impiegà a chjave vucale.

en: Calibration Results
co: Risultati di a calibrera

note: i18n-hint: %1.4f is replaced by a number.  sd stands for 'Standard Deviations'
en: Energy                  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
co: Energia -- vole dì : %1.4f  ds : (%1.4f)

en: Sign Changes        -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
co: Cambiamentu di segnu -- vole dì : %1.4f  ds : (%1.4f)

en: Direction Changes  -- mean: %1.4f  sd: (%1.4f)
co: Cambiamentu di direzzione -- vole dì : %1.4f  ds : (%1.4f)

en: Calibration Complete
co: Calibrera compia

en: Resampling failed.
co: Ricampiunariu fiascu.

en: There is not enough room available to paste the selection
co: Ùn ci hè abbastanza piazza per incullà a selezzione

en: There is not enough room available to expand the cut line
co: Ùn ci hè abbastanza piazza per allargà a linea di taglia

en: This operation cannot be done until importation of %s completes.
co: Ùn si pò fà st’operazione nanzu l’impurtazione di %s.

en: %s: Could not load settings below. Default settings will be used.
    
    %s
co: %s : ùn si pò caricà e preferenze quaghjò. E preferenze predefinite seranu impiegate.
    
    %s

en: Applying %s...
co: Appiecazione di %s…

note: i18n-hint: An item name followed by a value, with appropriate separating punctuation
en: %s: %s
co: %s : %s

en: FAIL
co: FIASCU

en: Batch Command
co: Cumanda da lottu

en: %s is not a parameter accepted by %s
co: %s ùn hè micca un parametru accettatu da %s

en: Invalid value for parameter '%s': should be %s
co: Valore inaccettevule per u parametru « %s » ; duveria esse %s

en: Command
co: Cumanda

note: i18n-hint: %s will be the name of the effect which will be * repeated if this menu item is chosen
en: Repeat %s
co: Ripete %s

en: 
    * %s, because you have assigned the shortcut %s to %s
co: 
    * %s, perchè avete attribuitu l’accurtatoghju %s à %s

en: The following commands have had their shortcuts removed, because their default shortcut is new or changed, and is the same shortcut that you have assigned to another command.
co: E cumande chì seguitanu anu vistu i so accurtatoghji cacciati, perchè u so accurtatoghju predefinitu hè novu o cambiatu, è hè u listessu chì quellu chì vò avete attribuitu à un’altra cumanda.

en: Shortcuts have been removed
co: L’accurtatoghji sò stati cacciati

en: Compare Audio
co: Paragunà l’audio

en: Threshold:
co: Sogliu :

en: Compares a range on two tracks.
co: Paraguneghja una stesa nant’à duie traccie.

en: Demo
co: Dimustrazione

en: Delay time (seconds):
co: Durata di u cumportu (seconde) :

en: Decay factor:
co: Fattore di declinu :

en: Does the demo action.
co: Face l’azzione di dimustrazione.

en: Drag
co: Trascinà

en: Panel
co: Pannellu

en: Application
co: Appiecazione

en: Track 0
co: Traccia 0

en: Track 1
co: Traccia 1

note: i18n-hint abbreviates "Identity" or "Identifier"
en: Id:
co: Id :

en: Window Name:
co: Nome di finestra :

en: From X:
co: Da X :

en: From Y:
co: Da Y :

en: To X:
co: Ver di X :

en: To Y:
co: Ver di Y :

en: Relative To:
co: Relativu à :

en: Drags mouse from one place to another.
co: Trascineghja u topu da un locu à l’altru.

en: Get Info
co: Ottene infurmazioni

en: Commands
co: Cumande

en: Menus
co: Listini

en: Preferences
co: Preferenze

en: Clips
co: Pezzi

en: Envelopes
co: Inviluppi

en: Labels
co: Etichette

en: Boxes
co: Scatule

en: Brief
co: Succintu

en: Type:
co: Tipu :

en: Format:
co: Furmatu :

en: Gets information in JSON format.
co: Ottene infurmazioni in furmatu JSON.

en: Get Track Info
co: Ottene infurmazioni di traccia

en: Types:
co: Tipi :

en: Gets track values as JSON.
co: Ottene valori di traccia in furmatu JSON.

en: Comment
co: Cummentu

en: Command:
co: Cumanda :

en: Gives help on a command.
co: Dà un aiutu nant’à una cumanda.

en: For comments in a macro.
co: Per cummenti in una macro.

en: Import2
co: Impurtà2

en: File Name:
co: Nome di schedariu :

en: Export2
co: Espurtà2

en: Number of Channels:
co: Numeru di canali :

en: Imports from a file.
co: Impurtà da un schedariu.

en: Exports to a file.
co: Espurtà ver di un schedariu.

en: Builtin Commands
co: Cumande integrate

en: The Audacity Team
co: A squadra d’Audacity

en: Provides builtin commands to Audacity
co: Pruvede cumande integrate à Audacity

en: Unknown built-in command name
co: Nome di cumanda integrata scunnisciutu

en: Text:
co: Testu :

en: Echos a message.
co: Affissa un messaghju.

en: Open Project2
co: Apre prughjettu2

en: Add to History
co: Aghjunghje à a cronolugia

en: Save Project2
co: Arregistrà prughjettu2

en: Save Copy
co: Arregistrà a copia

en: Save Log
co: Arregistrà u ghjurnale

en: Clear Log
co: Viutà u ghjurnale

en: Opens a project.
co: Apre un prughjettu.

en: Saves a project.
co: Arregistreghja un prughjettu.

en: Saves a copy of current project.
co: Arregistreghja una copia di u prughjettu currente.

en: Saves the log contents.
co: Arregistreghja u cuntenutu di u ghjurnale

en: Clears the log contents.
co: Viota u cuntenutu di u ghjurnale

en: Get Preference
co: Ottene e preferenze

en: Name:
co: Nome :

en: Set Preference
co: Definisce e preferenze

en: Value:
co: Valore :

en: Reload
co: Ricaricà

en: Gets the value of a single preference.
co: Ottene u valore d’una preferenza unica.

en: Sets the value of a single preference.
co: Definisce u valore d’una preferenza unica.

en: Screenshot
co: Cattura di screnu

en: Window
co: Finestra

en: Full Window
co: Finestra sana

en: Window Plus
co: Finestra +

en: Fullscreen
co: Screnu sanu

en: Toolbars
co: Barre d’attrezzi

en: Effects
co: Effetti

en: Scriptables
co: Scrittevule

en: Selectionbar
co: Barra di selezzione

en: Trackpanel
co: Pannellu di traccia

en: First Two Tracks
co: Duie prime traccie

en: First Three Tracks
co: Trè prime traccie

en: First Four Tracks
co: Quattru prime traccie

en: Tracks Plus
co: Traccie +

en: First Track Plus
co: Prima traccia +

en: All Tracks
co: Tutte e traccie

en: All Tracks Plus
co: Tutte e traccie +

en: Blue
co: Turchinu

[ctx: color]
note: i18n-hint:  This really means the color, not as in "white noise"
en: White
co: Biancu

en: Path:
co: Chjassu :

en: Capture What:
co: Cosa catturà :

en: Background:
co: Sfondu :

en: Bring To Top
co: Purtà à u principiu

en: Error trying to save file: %s
co: Sbagliu à l’arregistramentu di u schedariu : %s

en: Takes screenshots.
co: Cattureghja una fiura di u screnu.

en: Select Time
co: Selezziunà u tempu

en: Project Start
co: Principiu di u prughjettu

en: Project
co: Prughjettu

en: Project End
co: Fine di u prughjettu

en: Selection Start
co: Principiu di a selezzione

en: Selection
co: Selezzione

en: Selection End
co: Fine di a selezzione

en: Start Time:
co: Ora di principiu :

en: End Time:
co: Ora di fine :

en: Select Frequencies
co: Selezziunà e frequenze

en: High:
co: Alta :

en: Low:
co: Bassa :

en: Select Tracks
co: Selezziunà e traccie

note: i18n-hint verb, imperative
en: Set
co: Definite

en: Add
co: Aghjunghje

en: Remove
co: Caccià

en: First Track:
co: Prima traccia :

en: Track Count:
co: Cuntadore di traccia :

en: Mode:
co: Modu :

en: Selects a time range.
co: Selezziuneghja una stesa di tempu.

en: Selects a frequency range.
co: Selezziuneghja una stesa di frequenze.

en: Selects a range of tracks.
co: Selezziuneghja una stesa di traccie.

en: Selects Audio.
co: Selezziuneghja l’audio.

en: Set Clip
co: Preferenze di u pezzu

en: Color 0
co: Culore 0

en: Color 1
co: Culore 1

en: Color 2
co: Culore 2

en: Color 3
co: Culore 3

en: At:
co: À :

en: Color:
co: Culore :

en: Start:
co: Principiu :

en: Sets various values for a clip.
co: Definizione di parechji valori per un pezzu.

en: Set Envelope
co: Definisce un inviluppu

en: Time:
co: Tempu :

en: Delete
co: Squassà

en: Sets an envelope point position.
co: Definisce una pusizione di u puntu d’inviluppu.

en: Set Label
co: Definisce l’etichetta

en: Label Index
co: Indice d’etichetta

en: End:
co: Fine :

en: Selected
co: Selezziunatu

en: Sets various values for a label.
co: Definizione di parechji valori per un’etichetta.

en: Set Project
co: Definisce u prughjettu

en: Rate:
co: Frequenza :

en: Resize:
co: Cambià a dimensione :

en: X:
co: X :

en: Y:
co: Y :

en: Width:
co: Larghezza :

en: Height:
co: Altezza :

en: Sets various values for a project.
co: Definizione di parechji valori per un prughjettu.

en: Track Index:
co: Indice di traccia :

en: Channel Index:
co: Indice di canale :

en: Set Track Status
co: Definisce u statu di a traccia

en: Unnamed
co: senza nome

en: Focused
co: Cuncentratu

en: Set Track Audio
co: Definisce a traccia audio

en: Gain:
co: Guadagnu :

en: Pan:
co: Panoramicu :

en: Set Track Visuals
co: Definisce l’aspetti di a traccia

en: Linear
co: Lineare

en: Times 2
co: Tempu 2

en: HalfWave
co: Mez’onda

en: Display:
co: Affissame :

en: Scale:
co: Scala :

en: VZoom:
co: Ingrandamentu verticale :

en: VZoom Top:
co: Ingrandamentu vertic. insù :

en: VZoom Bottom:
co: Ingrandamentu vertic. inghjò :

en: Use Spectral Prefs
co: Impiegà e preferenze spettrale

en: Spectral Select
co: Selezzione spettrale

en: Gray Scale
co: Scala di grisgiu

en: Set Track
co: Definizione di a traccia

en: Sets various values for a track.
co: Definizione di parechji valori per una traccia.

en: Amplify
co: Amplificazione

en: Increases or decreases the volume of the audio you have selected
co: Aummenteghja o diminuisce u vulume sunoru di l’audio chì vò avete selezziunatu

en: &Amplification (dB):
co: &Amplificazione (dB) :

en: Amplification dB
co: Amplificazione (dB)

en: &New Peak Amplitude (dB):
co: &Nova ampiitutine di piccu (dB) :

en: Allo&w clipping
co: &Permette a saturazione

en: Auto Duck
co: Riduzzione autumatica di vulume

en: Reduces (ducks) the volume of one or more tracks whenever the volume of a specified "control" track reaches a particular level
co: Riduce u vulume sunoru d’una o parechje traccie quandu u vulume d’una traccia di « cuntrollu » specificata tocca un livellu particulare

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: You selected a track which does not contain audio. AutoDuck can only process audio tracks.
co: Avete selezziunatu una traccia chì ùn cuntene micca d’audio. A riduzzione autumatica di vulume pò trattà solu e traccie audio.

note: i18n-hint: Auto duck is the name of an effect that 'ducks' (reduces the volume) * of the audio automatically when there is sound on another track.  Not as * in 'Donald-Duck'!
en: Auto Duck needs a control track which must be placed below the selected track(s).
co: A riduzzione autumatica di vulume hà bisognu d’una traccia di cuntrollu chì deve esse piazzata sottu a(e) traccia(e) selezziunata(e).

en: db
co: dB

en: Duck &amount:
co: Quantità di vulume :

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in seconds
en: seconds
co: seconde

en: Ma&ximum pause:
co: Pausa &massima :

en: Outer fade &down length:
co: Longhezza di scaghjatura esterna di chjususa :

en: Outer fade &up length:
co: Longhezza di scaghjatura esterna d’apertura :

en: Inner fade d&own length:
co: Longhezza di scaghjatura interna di chjususa :

en: Inner &fade up length:
co: Longhezza di scaghjatura interna d’apertura :

en: &Threshold:
co: &Sogliu :

en: Preview not available
co: A previsualizazione hè indispunibule

en: Bass and Treble
co: Bassu è pinziu

en: Simple tone control effect
co: Effettu simplice di cuntrollu di tunalità

en: Tone controls
co: Cuntrolli di tunalità

en: Bass (dB):
co: Bassu (dB) :

en: Ba&ss (dB):
co: Ba&ssu (dB) :

en: Bass
co: Bassa

en: &Treble (dB):
co: &Pinziu (dB) :

en: Treble
co: Pinziu

en: &Volume (dB):
co: &Vulume (dB) :

en: Level
co: Livellu

en: &Link Volume control to Tone controls
co: &Ligà u cuntrollu di vulume à i cuntrolli di tunalità

en: Change Pitch
co: Cambià d’intunazione

en: Changes the pitch of a track without changing its tempo
co: Cambia l’intunazione d’una traccia senza cambià u so tempo

en: High Quality Pitch Change
co: Mudificazione d’intunazione d’alta qualità

en: Change Pitch without Changing Tempo
co: Cambia l’intunazione senza cambià u tempo

en: Estimated Start Pitch: %s%d (%.3f Hz)
co: Principiu estimatu d’intunazione : %s%d (%.3f Hz)

note: i18n-hint: (noun) Musical pitch.
en: Pitch
co: Intunazione

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: from
co: da

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &from
co: &da

en: from Octave
co: da l’ottava

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: to
co: à

[ctx: change pitch]
note: i18n-hint: changing musical pitch "from" one value "to" another
en: &to
co: &ver di

en: to Octave
co: à l’ottava

en: Semitones (half-steps)
co: Semitoni (mezu-passi)

en: &Semitones (half-steps):
co: &Semitoni (mezu-passi)

en: Frequency
co: Frequenza

en: from (Hz)
co: da (Hz)

en: f&rom
co: &da

en: to (Hz)
co: à (Hz)

en: t&o
co: &à

en: Percent C&hange:
co: &Percentuale di mudificazione :

en: Percent Change
co: Percentuale di mudificazione

en: &Use high quality stretching (slow)
co: &Impiegà una stinzata di alta qualità (pianu)

note: i18n-hint: n/a is an English abbreviation meaning "not applicable". i18n-hint: Can mean "not available," "not applicable," "no answer"
en: n/a
co: s/d

en: Change Speed
co: Cambià a vitezza

en: Changes the speed of a track, also changing its pitch
co: Cambia a vitezza d’una traccia, è a so intunazione dinù

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
co: Cambià a vitezza, ma dinù tempo è intunazione

en: &Speed Multiplier:
co: Multiplicatore di &vitezza :

note: i18n-hint: "rpm" is an English abbreviation meaning "revolutions per minute". "vinyl" refers to old-fashioned phonograph records
en: Standard Vinyl rpm:
co: Vitezza g/m discu nurmale :

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: From rpm
co: Da g/m

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &from
co: &da

note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another "rpm" means "revolutions per minute" as on a vinyl record turntable
en: To rpm
co: Ver di g/m

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: &to
co: &ver di

en: Selection Length
co: Longhezza di a selezzione

en: C&urrent Length:
co: Longhezza &attuale :

en: Current length of selection.
co: Longhezza attuale di a selezzione.

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: from
co: da

en: &New Length:
co: &Nova longhezza :

[ctx: change speed]
note: i18n-hint: changing speed of audio "from" one value "to" another
en: to
co: à

en: Change Tempo
co: Cambià u tempo

en: Changes the tempo of a selection without changing its pitch
co: Cambia u tempo d’una traccia senza cambià a so intunazione

en: High Quality Tempo Change
co: Cambia di tempo d’alta qualità

en: Change Tempo without Changing Pitch
co: Cambia u tempo senza cambià l’intunazione

en: Beats per minute
co: Palpiti à u minutu

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, from
co: Palpiti à u minutu, da

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &from
co: &da

note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: Beats per minute, to
co: Palpiti à u minutu, per

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: &to
co: &ver di

en: Length (seconds)
co: Longhezza (seconde)

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: from
co: da

[ctx: change tempo]
note: i18n-hint: changing tempo "from" one value "to" another
en: t&o
co: &à

en: Length in seconds from %s, to
co: Longhezza in seconde da %s, fine à

en: Click Removal
co: Cacciatura di cliccu

en: Click Removal is designed to remove clicks on audio tracks
co: A cacciatura di cliccu hè cuncivita per caccià i clicchi nant’à e traccie audio

en: Algorithm not effective on this audio. Nothing changed.
co: A funzione ùn hè micca efficiente nant’à st’audio. Nunda hà cambiatu.

en: Selection must be larger than %d samples.
co: A selezzione deve esse più larga chì %d campioni.

en: &Threshold (lower is more sensitive):
co: &Sogliu (un valore più bassu hè più sensibile) :

en: Threshold
co: Sogliu

en: Max &Spike Width (higher is more sensitive):
co: Larghezza massima di &piccu (un valore più altu hè più sensibile) :

en: Max Spike Width
co: Larghezza massima di piccu

en: Compressor
co: Cumpressore

en: Compresses the dynamic range of audio
co: Cumprime a stesa dinamica di l’audio

en: %.2f secs
co: %.2f sec

en: %.1f secs
co: %.1f sec

en: Ratio %.0f to 1
co: Prupurzione  %.0f à 1

en: Ratio %.1f to 1
co: Prupurzione %.1f à 1

en: &Noise Floor:
co: &Rimusciu :

en: Noise Floor
co: Rimusciu

en: &Ratio:
co: &Prupurzione :

en: Ratio
co: Prupurzione

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: &Attack Time:
co: Tempu d’&attaccu :

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' where the * sound dies away.  So this means 'onset duration'.
en: Attack Time
co: Tempu d’attaccu

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: R&elease Time:
co: Tempu di &declinu :

note: i18n-hint: Particularly in percussion, sounds can be regarded as having * an 'attack' phase where the sound builds up and a 'decay' or 'release' where the * sound dies away.
en: Release Time
co: Tempu di dillinata

note: i18n-hint: Make-up, i.e. correct for any reduction, rather than fabricate it.
en: Ma&ke-up gain for 0 dB after compressing
co: Cumpensà u &guadagnu à 0 dB dopu a cumpressione

note: i18n-hint: "Compress" here means reduce variations of sound volume, NOT related to file-size compression; Peaks means extremes in volume
en: C&ompress based on Peaks
co: C&umpressione basata nant’à i picchi

en: Threshold %d dB
co: Sogliu %d dB

en: Noise Floor %d dB
co: Rimusciu %d dB

en: Attack Time %.2f secs
co: Tempu d’attaccu %.2f sec

en: Release Time %.1f secs
co: Tempu di dillinata %.1f sec

en: You can only measure one track at a time.
co: Pudete misurà solu una traccia à u listessu tempu.

en: Please select an audio track.
co: Ci vole à selezziunà una traccia audio.

en: Invalid audio selection.
    Please ensure that audio is selected.
co: Selezzione audio inaccettevule.
    Assicuratevvi chì l’audio hè selezziunatu.

en: Nothing to measure.
    Please select a section of a track.
co: Nunda à misurà.
    Ci vole à selezziunà una sezzione di traccia.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Contrast Analyzer, for measuring RMS volume differences between two selections of audio.
co: Analisa di cuntrastu, per misurà e sfarenze di vulume RMS trà duie selezzioni d’audio.

note: i18n-hint noun
en: End
co: Fine

en: Volume
co: Vulume

en: &Foreground:
co: &Primu pianu :

en: Foreground start time
co: Ora di principiu di primu pianu

en: Foreground end time
co: Ora di fine di primu pianu

en: &Measure selection
co: &Misurà a selezzione

en: &Background:
co: &Sfondu :

en: Background start time
co: Ora di principiu di sfondu

en: Background end time
co: Ora di fine di sfondu

en: Mea&sure selection
co: &Misurà a selezzione

en: Result
co: Risultatu

en: Co&ntrast Result:
co: &Risultatu di u cuntrastu :

en: R&eset
co: Reini&zià

en: &Difference:
co: S&farenza :

en: zero
co: zeru

en: indeterminate
co: micca determinata

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels
en: Infinite dB difference
co: Sfarenza di dB infinita

en: Difference is indeterminate.
co: A sfarenza ùn si pò determinà.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = %.2f RMS dB.
co: Sfarenza = %.2f RMS dB.

note: i18n-hint: dB abbreviates decibels RMS abbreviates root mean square, a certain averaging method
en: Difference = infinite RMS dB.
co: Sfarenza = dB RMS infinita.

en: Foreground level too high
co: Livellu di primu pianu troppu altu

en: Background level too high
co: Livellu di sfondu troppu altu

en: Background higher than foreground
co: Sfondu più altu chì u primu pianu

note: i18n-hint: WCAG2 is the 'Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0', see http://www.w3.org/TR/WCAG20/
en: WCAG2 Pass
co: WCAG2 riesciuta

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG2 Fail
co: WCAG2 fiasca

note: i18n-hint: i.e. difference in loudness at the moment.
en: Current difference
co: Sfarenza attuale

en: Measured foreground level
co: Livellu di primu pianu misuratu

en: No foreground measured
co: Nisunu primu pianu misuratu

en: Foreground not yet measured
co: Primu pianu mancu misuratu

en: Measured background level
co: Livellu di sfondu misuratu

en: No background measured
co: Nisunu sfondu misuratu

en: Background not yet measured
co: Sfondu mancu misuratu

en: Export Contrast Result As:
co: Espurtà u risultatu di u cuntrastu cum’è :

note: i18n-hint: WCAG abbreviates Web Content Accessibility Guidelines
en: WCAG 2.0 Success Criteria 1.4.7 Contrast Results
co: Risultatu di cuntrastu WCAG 2.0 Criteriu di riesciuta 1.4.7

en: Filename = %s.
co: Nome di schedariu = %s.

en: Foreground
co: Primu pianu

en: Time started = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
co: Tempu di principiu = %2d ora(e), %2d minutu(i), %.2f seconda(e).

en: Time ended = %2d hour(s), %2d minute(s), %.2f seconds.
co: Tempu di fine = %2d ora(e), %2d minutu(i), %.2f seconda(e).

en: Background
co: Sfondu

en: Results
co: Risultati

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Pass
co: Criteriu di riesciuta 1.4.7 di WCAG 2.0 : Riesciuta

en: Success Criteria 1.4.7 of WCAG 2.0: Fail
co: Criteriu di riesciuta 1.4.7 di WCAG 2.0 : Fiasca

en: Data gathered
co: Dati raccolti u

note: i18n-hint: day of month, month, year, hour, minute, second
en: %d %s %02d %02dh %02dm %02ds
co: %d %s di u %02d à %02dh %02dm %02ds

en: Contrast Analysis (WCAG 2 compliance)
co: Analisa di cuntrastu (cunfurmità WCAG 2)

en: Contrast...
co: Cuntrastu…

en: Hard Clipping
co: Saturazione forte

en: Soft Clipping
co: Saturazione dolce

en: Soft Overdrive
co: Sopramultiplicazione dolce

en: Medium Overdrive
co: Sopramultiplicazione mediana

en: Hard Overdrive
co: Sopramultiplicazione forte

en: Cubic Curve (odd harmonics)
co: Curva cubica (armunie anesche)

en: Even Harmonics
co: Armunie pare

en: Expand and Compress
co: Allargà è cumprime

en: Leveller
co: Livellatore

en: Rectifier Distortion
co: Rettificadore di disturzione

en: Hard Limiter 1413
co: Limitatore forte 1413

en: Hard clip -12dB, 80% make-up gain
co: Saturazione forte -12dB, guadagnu di cumpensazione di 80%

en: Soft clip -12dB, 80% make-up gain
co: Saturazione dolce -12dB, guadagnu di cumpensazione di 80%

en: Fuzz Box
co: Effettu fuzz

en: Walkie-talkie
co: Talkie-walkie

en: Blues drive sustain
co: Sustegnu Blues drive

en: Light Crunch Overdrive
co: Sopramultiplicazione à scricchittime legeru

en: Heavy Overdrive
co: Sopramultiplicazione forta

en: 3rd Harmonic (Perfect Fifth)
co: 3ᵘ accordu (5ᵘ perfettu)

en: Valve Overdrive
co: Sopramultiplicazione à chjappetta

en: 2nd Harmonic (Octave)
co: 2ᵘ accordu (ottava)

en: Gated Expansion Distortion
co: Disturzione « Gated Expansion »

en: Leveller, Light, -70dB noise floor
co: Livellatore, legeru, rimusciu à -70dB

en: Leveller, Moderate, -70dB noise floor
co: Livellatore, muderatu, rimusciu à -70dB

en: Leveller, Heavy, -70dB noise floor
co: Livellatore, forte, rimusciu à -70dB

en: Leveller, Heavier, -70dB noise floor
co: Livellatore, più forte, rimusciu à -70dB

en: Leveller, Heaviest, -70dB noise floor
co: Livellatore, ancu più forte, rimusciu à -70dB

en: Half-wave Rectifier
co: Rettificadore di mezu-onda

en: Full-wave Rectifier
co: Rettificadore d’onda sana

en: Full-wave Rectifier (DC blocked)
co: Rettificadore d’onda sana (DC bluccatu)

en: Percussion Limiter
co: Limitatore di percussione

en: Upper Threshold
co: Sogliu superiore

en: Parameter 1
co: Parametru 1

en: Parameter 2
co: Parametru 2

en: Number of repeats
co: Numeru di ripetizioni

en: Distortion
co: Disturzione

en: Waveshaping distortion effect
co: Effettu di disturzione forma d’onda

en: Distortion type:
co: Tipu di disturzione :

en: DC blocking filter
co: Filtru di blucchime DC

en: Threshold controls
co: Cuntrolli di sogliu

en: Parameter controls
co: Cuntrolli di parametru

en: Clipping level
co: Livellu di saturazione

en: Drive
co: Lettore

en: Make-up Gain
co: Guadagnu di cumpensazione

en: Clipping threshold
co: Sogliu di saturazione

en: Hardness
co: Durezza

en: Distortion amount
co: Quantità di disturzione

en: Output level
co: Livellu d’esciuta

en: Repeat processing
co: Ripete u trattamentu

en: Harmonic brightness
co: Lucicanza di l’accordu

en: Levelling fine adjustment
co: Accumudata fina di u livellamentu

en: Degree of Levelling
co: Gradi di livellamentu

en: dB Limit
co: Limita dB

en: Wet level
co: Livellu trattatu

en: Residual level
co: Livellu residuale

en: (Not Used):
co: (micca adupratu) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (-100 to 0 dB):
co: (-100 à 0 dB) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (-80 to -20 dB):
co: (-80 à -20 dB) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 100):
co: (0 à 100) :

note: i18n-hint: Control range.
en: (0 to 5):
co: (0 à 5) :

en: DTMF Tones
co: Toni DTMF

en: Generates dual-tone multi-frequency (DTMF) tones like those produced by the keypad on telephones
co: Ingenereghja toni multi-frequenza à tunalità doppia (DTMF) cum’è quelli prudutti da i tasti di telefuni

en: DTMF sequence empty.
    Check ALL settings for this effect.
co: Sequenza DTMF viota.
    Verificate TUTTE e preferenze per st’effettu.

en: DTMF &sequence:
co: &Sequenza DTMF :

en: &Amplitude (0-1):
co: &Ampiitutine (0-1) :

en: &Duration:
co: &Durata :

en: &Tone/silence ratio:
co: Prupurzione &tunalità/silenziu :

en: Duty cycle:
co: Ciclu d’attività :

en: Tone duration:
co: Durata di sonu :

en: Silence duration:
co: Durata di silenziu :

en: Echo
co: Ribombu

en: Repeats the selected audio again and again
co: Ripete ab’eternu l’audio selezziunatu

en: Requested value exceeds memory capacity.
co: U valore richiestu eccede a capacità di a memoria.

en: &Delay time (seconds):
co: &Durata di u cumportu (seconde) :

en: D&ecay factor:
co: Fattore di d&eclinu :

en: Built-in
co: Integratu

en: Presets
co: Prerigature

en: Export Effect Parameters
co: Espurtà i parametri di l’effettu

en: Could not open file: "%s"
co: Ùn si pò micca apre u schedariu : « %s »

en: Error Saving Effect Presets
co: Sbagliu d’arregistramentu di e prerigature di l’effettu

en: Error writing to file: "%s"
co: Sbagliu di scrittura ver di u schedariu : « %s »

en: Import Effect Parameters
co: Impurtà i parametri di l’effettu

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is not a valid presets file.
co: %s : ùn hè micca un schedariu accettevule di prerigature.

note: i18n-hint %s will be replaced by a file name
en: %s: is for a different Effect, Generator or Analyzer.
co: %s : hè per un effettu, generatore, o analizatore sfarente.

en: Preparing preview
co: Preparazione di a previsualizazione

en: Previewing
co: Previsualizazione

en: Applied effect: %s
co: Effettu appiecatu : %s

en: Applied command: %s
co: Cumanda appiecata : %s

en: Select Preset
co: Selezziunà una prerigatura

en: &Preset:
co: &Prerigatura :

en: User Presets
co: Prerigature persunalizate

en: Factory Presets
co: Prerigature d’usina

en: Current Settings
co: Preferenze attuale

en: Factory Defaults
co: Predefinizioni d’usina

en: Attempting to initialize the following effect failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
co: Tentativu fiascu per inizià st’effettu :
    
    %s
    
    Più d’infurmazione puderia esse dispunibule in « Aiutu > Diagnostichi > Affissà u ghjurnale »

en: Effect failed to initialize
co: Iniziu fiascu di l’effettu

en: Attempting to initialize the following command failed:
    
    %s
    
    More information may be available in 'Help > Diagnostics > Show Log'
co: Tentativu fiascu per inizià sta cumanda :
    
    %s
    
    Più d’infurmazione puderia esse dispunibule in « Aiutu > Diagnostichi > Affissà u ghjurnale »

en: Command failed to initialize
co: Iniziu fiascu di a cumanda

en: Effects Rack
co: Aggruppamentu d’effetti

en: &Apply
co: &Appiecà

en: Latency: 0
co: Tempu d’attesa : 0

en: &Bypass
co: &Derivazione

en: Active State
co: Statu attivu

en: Set effect active state
co: Rende attivu u statu di l’effettu

en: Show/Hide Editor
co: Affissà o piattà l’editore

en: Open/close effect editor
co: Apre o chjode l’editore d’effettu

en: Move Up
co: Cullà

en: Move effect up in the rack
co: Cullà l’effettu in l’aggruppamentu

en: Move Down
co: Falà

en: Move effect down in the rack
co: Falà l’effettu in l’aggruppamentu

en: Favorite
co: Favuritu

en: Mark effect as a favorite
co: Marcà l’effettu cum’è favuritu

en: Remove effect from the rack
co: Caccià l’effettu da l’aggruppamentu

en: Name of the effect
co: Nome di l’effettu

en: Latency: %4d
co: Tempu d’attesa : %4d

en: Some Command
co: Qualchì cumanda

en: Manage presets and options
co: Ghjestione di e prerigature è di l’ozzioni

en: &Manage
co: &Ghjestione

en: Start and stop playback
co: Principia è pianta a lettura

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Start &Playback
co: Principià a &lettura

en: Preview effect
co: Previsualizazione di l’effettu

en: &Preview effect
co: Previsualizazione di l’&effettu

en: Skip backward
co: Saltu in daretu

en: Skip &Backward
co: Saltu in &daretu

en: Skip forward
co: Saltu in avanti

en: Skip &Forward
co: Saltu in &avanti

en: Enable
co: Attivà

en: Save Preset...
co: Arregistrà a prerigatura…

en: Delete Preset
co: Squassà a prerigatura

en: Defaults
co: Predefinizioni

en: Import...
co: Impurtà…

en: Export...
co: Espurtà…

en: Options...
co: Ozzioni…

en: Type: %s
co: Tipu : %s

en: Name: %s
co: Nome : %s

en: Version: %s
co: Versione : %s

en: Vendor: %s
co: Vinditore : %s

en: Description: %s
co: Discrizzione : %s

en: About
co: Apprupositu

en: Are you sure you want to delete "%s"?
co: Site sicuru di vulè squassà « %s » ?

en: Save Preset
co: Arregistrà a prerigatura

en: Preset name:
co: Nome di a prerigatura :

en: You must specify a name
co: Ci vole à dà un nome

en: Preset already exists.
    
    Replace?
co: A prerigatura esiste dighjà.
    
    Rimpiazzallu ?

note: i18n-hint: The access key "&P" should be the same in "Stop &Playback" and "Start &Playback"
en: Stop &Playback
co: Piantà a &lettura

en: Play
co: Lettura

en: Nyquist Prompt
co: Cunsola Nyquist

en: Cosine
co: Cosinu

en: Cubic
co: Cubicu

en: Equalization
co: Apparinata

en: Filter Curve EQ
co: Apparinadore curva di filtru

en: Graphic EQ
co: Apparinadore graficu

en: Adjusts the volume levels of particular frequencies
co: Adatteghja i livelli di vulume di frequenze particulare

en: 100Hz Rumble
co: Rimusciu 100Hz

en: AM Radio
co: Radiò AM

en: Bass Boost
co: Bassu amplificatu

en: Bass Cut
co: Bassu tagliatu

en: Low rolloff for speech
co: Chjucu slatamentu per i discorsi

en: Telephone
co: Telefonu

en: Treble Boost
co: Pinziu amplificatu

en: Treble Cut
co: Pinziu tagliatu

en: To use this filter curve in a macro, please choose a new name for it.
    Choose the 'Save/Manage Curves...' button and rename the 'unnamed' curve, then use that one.
co: Per impiegà sta curva di filtru in una macro, ci vole à sceglieli un novu nome.
    Sciglite u buttone « Arregistrà/Ghjestione di e curve… » è rinuminà a curva « senza nome », è tandu impiegalla.

en: Filter Curve EQ needs a different name
co: L’apparinadore curva di filtru hà bisognu d’un nome sfarente

en: To apply Equalization, all selected tracks must have the same sample rate.
co: Per appiecà l’apparinata, tutte e traccie devenu avè a listessa frequenza di campiunariu.

en: Track sample rate is too low for this effect.
co: A frequenza di campiunariu di a traccia hè troppu bassa per st’effettu.

en: Effect Unavailable
co: Effettu micca dispunibule

en: Max dB
co: dB massimu

en: Min dB
co: dB minimu

en: &EQ Type:
co: Tipu d’apparinadore :

en: Draw Curves
co: Disegnà e curve

en: &Draw
co: &Disegnà

en: &Graphic
co: &Graficu

en: Interpolation type
co: Tipu d’interpolazione

en: Linear Frequency Scale
co: Scala lineare di frequenza

en: Li&near Frequency Scale
co: Scala &lineare di frequenza

en: Length of &Filter:
co: Longhezza di u &filtru :

en: Length of Filter
co: Longhezza di u filtru

en: &Select Curve:
co: &Selezziunà a curva :

en: Select Curve
co: Selezziunà a curva

en: S&ave/Manage Curves...
co: Arregistrà/&Ghjestione di e curve…

en: Fla&tten
co: &Appianisce

en: &Invert
co: &Invertisce

en: Show grid lines
co: Affissà e linee quadrittate

en: Show g&rid lines
co: Affissà e linee &quadrittate

en: &Processing:
co: &Trattamentu :

en: D&efault
co: Pr&edefinitu

en: SSE &Threaded
co: SS&E multi-tacche

en: AV&X Threaded
co: AV&X multi-tacche

en: &Bench
co: &Sperimentu di pussibilità

note: i18n-hint: name of the 'unnamed' custom curve
en: unnamed
co: senza nome

note: i18n-hint: EQ stands for 'Equalization'.
en: Error Loading EQ Curves from file:
    %s
    Error message says:
    %s
co: Sbagliu di caricamentu di e curve d’apparinata da u schedariu :
    %s
    U messaghju di sbagliu dice :
    %s

en: Error Loading EQ Curves
co: Sbagliu di caricamentu di e curve d’apparinata

en: Error Saving Equalization Curves
co: Sbagliu d’arregistramentu di e curve d’apparinata

en: Requested curve not found, using 'unnamed'
co: A curva richiesta ùn si trova micca ; adopru di « senza nome »

en: Curve not found
co: Curva micca trova

en: Manage Curves List
co: Ghjestione di a lista di e curve

en: Manage Curves
co: Ghjestione di e curve

en: &Curves
co: &Curve

en: Curve Name
co: Nome di a curva

en: D&elete...
co: S&quassà…

en: &Get More...
co: Ottene Più…

en: De&faults
co: &Predefinizioni

en: Rename 'unnamed' to save a new entry.
    'OK' saves all changes, 'Cancel' doesn't.
co: Rinuminà « senza nome » per arregistrà un novu elementu.
    « Vai » arregistreghja tutte e mudificazioni, è « Abbandunà » nisuna.

en: 'unnamed' always stays at the bottom of the list
co: « senza nome » stà sempre à a fine di a lista

en: 'unnamed' is special
co: « senza nome » hè speziale

en: Rename '%s' to...
co: Rinuminà « %s » ver di…

en: Rename...
co: Rinuminà…

en: Rename '%s'
co: Rinuminà « %s »

en: Name is the same as the original one
co: U nome hè u listessu chì quellu d’origine

en: Same name
co: Listessu nome

en: Overwrite existing curve '%s'?
co: Rimpiazzà a curva « %s » esistente ?

en: Curve exists
co: A curva esiste

en: You cannot delete the 'unnamed' curve.
co: Ùn si pò micca squassà a curva « senza nome ».

en: Can't delete 'unnamed'
co: Ùn si pò squassà « senza nome »

en: Delete '%s'?
co: Squassà « %s » ?

en: Confirm Deletion
co: Cunfirmà a squassatura

en: Delete %d items?
co: Squassà %d elementi ?

en: You cannot delete the 'unnamed' curve, it is special.
co: Ùn si pò micca squassà a curva « senza nome » perchè hè speziale.

en: Choose an EQ curve file
co: Sceglie un schedariu di curva d’apparinata

en: Export EQ curves as...
co: Espurtà e curve d’apparinata cù u nome…

en: You cannot export 'unnamed' curve, it is special.
co: Ùn si pò micca espurtà a curva « senza nome » perchè hè speziale.

en: Cannot Export 'unnamed'
co: Ùn si pò espurtà « senza nome »

en: %d curves exported to %s
co: %d curve espurtate ver di %s

en: Curves exported
co: Curve espurtate

en: No curves exported
co: Nisuna curva espurtata

en: Benchmark times:
    Original: %s
    Default Segmented: %s
    Default Threaded: %s
    SSE: %s
    SSE Threaded: %s
co: Sperimentu di pussibilità :
    Originale : %s
    Predefinitu segmentatu : %s
    Predefinitu multi-tacche : %s
    SSE : %s
    SSE multi-tacche : %s

en: Fade In
co: Scaghjatura d’apertura

en: Fade Out
co: Scaghjatura di chjusura

en: Applies a linear fade-in to the selected audio
co: Appieca à l’audio selezziunatu una scaghjatura lineare d’apertura

en: Applies a linear fade-out to the selected audio
co: Appieca à l’audio selezziunatu una scaghjatura lineare di chjusura

en: Find Clipping
co: Marcà a saturazione

en: Creates labels where clipping is detected
co: Creà etichette induve a saturazione hè abbentata

en: Clipping
co: Saturazione

en: &Start threshold (samples):
co: Sogliu di &principiu (campioni) :

en: St&op threshold (samples):
co: Sogliu di &fine (campioni) :

en: There is not enough room available to generate the audio
co: Ùn ci hè abbastanza piazza per ingenerà l’audio

en: Invert
co: Arritrusà

en: Flips the audio samples upside-down, reversing their polarity
co: Rivolteghja i campioni audio à l’arritrosa inververtiscendu e so pularità

en: Builtin Effects
co: Effetti integrati

en: Provides builtin effects to Audacity
co: Pruvede effetti integrati à Audacity

en: Unknown built-in effect name
co: Nome scunnisciutu d’effettu integratu

en: perceived loudness
co: intensità percepità

en: Loudness Normalization
co: Nurmalisazione di a sunurità

en: Sets the loudness of one or more tracks
co: Definisce a sunurità d’una o parechje traccie

en: Normalizing Loudness...
co: Nurmalisazione di a sunurità…

en: Analyzing: %s
co: Analisa : %s

en: Processing: %s
co: Trattamentu : %s

en: &Normalize
co: &Nurmalizà

note: i18n-hint: LUFS is a particular method for measuring loudnesss
en: Loudness LUFS
co: Sunurità LUFS

en: Normalize &stereo channels independently
co: Nurmalizà canali &stereo indipendentemente

en: &Treat mono as dual-mono (recommended)
co: &Trattà u mono cum’è doppiu-mono (ricumandatu)

en: (Maximum 0dB)
co: (Massimu 0 dB)

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "white noise" having a uniform spectrum
en: White
co: Biancu

[ctx: noise]
note: i18n-hint: not a color, but "pink noise" having a spectrum with more power in low frequencies
en: Pink
co: Rusulatu

[ctx: noise]
note: i18n-hint: a kind of noise spectrum also known as "red" or "brown"
en: Brownian
co: Bronianu

en: Noise
co: Trostu

en: Generates one of three different types of noise
co: Ingenereghja unu di i trè tipi sfarente di trostu

en: &Noise type:
co: &Tipu di trostu :

en: Median
co: Medianu

en: Second greatest
co: Secondu più maiò

en: Old
co: Vechju

en: none, Hann (2.0.6 behavior)
co: nisunu, Hann (cumpurtamentu 2.0.6)

en: Hann, none
co: Hann, nisunu

en: Hann, Hann (default)
co: Hann, Hann (predefinitu)

en: Hamming, none
co: Hamming, nisunu

en: Hamming, Reciprocal Hamming
co: Hamming, Hamming reciprocu

en: Noise Reduction
co: Riduzzione di trostu

en: Removes background noise such as fans, tape noise, or hums
co: Caccia i rimuscii cum’è quelli trosti di ventilatore, scagninu, o di surnacata

en: Steps per block are too few for the window types.
co: E tappe da bloccu sò troppu poche per i tipi di finestra.

en: Steps per block cannot exceed the window size.
co: E tappe da bloccu ùn ponu micca eccede a dimensione di a finestra.

en: Median method is not implemented for more than four steps per window.
co: A metoda mediana ùn hè micca dispunibule per più di quattru tappe per una finestra.

en: You must specify the same window size for steps 1 and 2.
co: Ci vole à impiegà a listessa dimensione di finestra per e tappe 1 è 2.

en: Warning: window types are not the same as for profiling.
co: Avertimentu : i tipi di finestra ùn sò micca listessi chì quelli di a prufilatura.

en: All noise profile data must have the same sample rate.
co: Tutti i dati di prufilu di trostu devenu avè a listessa frequenza di campiunariu.

en: The sample rate of the noise profile must match that of the sound to be processed.
co: A frequenza di campiunariu di u prufilu di trostu deve currispunde à quellu di u sonu à trattà.

en: Selected noise profile is too short.
co: U prufilu di trostu selezziunatu hè troppu cortu.

en: &Noise reduction (dB):
co: &Riduzzione di trostu (dB) :

en: Noise reduction
co: Riduzzione di trostu

en: &Sensitivity:
co: &Sensibilità :

en: Sensitivity
co: Sensibilità

en: Attac&k time (secs):
co: Tempu d’attaccu (sec) :

en: Attack time
co: Tempu d’attaccu

en: R&elease time (secs):
co: Tempu di &dillinata (sec) :

en: Release time
co: Tempu di dillinata

en: &Frequency smoothing (bands):
co: &Allisciata di frequenza (striscie) :

en: Frequency smoothing
co: Allisciata di frequenza

en: Sensiti&vity (dB):
co: Sensibilità (dB) :

en: Old Sensitivity
co: Vechja sensibilità

en: Step 1
co: Tappa 1

en: Select a few seconds of just noise so Audacity knows what to filter out,
    then click Get Noise Profile:
co: Selezziunà poche seconde di trostu per ch’Audacity ampareghji ciò ch’ellu
    ci vole à filtrà, tandu cliccu nant’à « Ottene u prufilu di trostu » :

en: &Get Noise Profile
co: &Ottene u prufilu di trostu

en: Step 2
co: Tappa 2

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to reduce noise.
co: Selezziunà tuttu l’audio ch’ellu ci vole à filtrà, sceglie a quantità
    di trostu à caccià, è cliccu nant’à « Vai » per riduce u trostu.

en: Noise:
co: Trostu :

note: i18n-hint: Translate differently from "Residue" !
en: Re&duce
co: Ri&duce

en: &Isolate
co: &Isulà

note: i18n-hint: Means the difference between effect and original sound.  Translate differently from "Reduce" !
en: Resid&ue
co: Resid&uu

en: Advanced Settings
co: Preferenze d’espertu

en: &Window types:
co: Tipi di &finestra :

en: Window si&ze:
co: &Dimensione di a finestra :

en: 2048 (default)
co: 2048 (predefinitu)

en: S&teps per window:
co: Ta&ppe à a finestra :

en: 4 (default)
co: 4 (predefinitu)

en: Discrimination &method:
co: Metoda di discriminazione :

en: Noise Removal
co: Cacciatura di trostu

en: Removes constant background noise such as fans, tape noise, or hums
co: Caccia u rimusciu custente cum’è quelli trosti di ventilatore, scagninu, o di surnacata

en: Select all of the audio you want filtered, choose how much noise you want
    filtered out, and then click 'OK' to remove noise.
co: Selezziunà tuttu l’audio ch’ellu ci vole à filtrà, sceglie a quantità
    di trostu à caccià, è cliccu nant’à « Vai » per caccià u trostu.

en: Noise re&duction (dB):
co: Ri&duzzione di trostu (dB) :

en: &Sensitivity (dB):
co: &Sensibilità (dB) :

en: Fr&equency smoothing (Hz):
co: &Allisciata di frequenza (Hz) :

en: Attac&k/decay time (secs):
co: &Durata d’attaccu è di declinu (sec) :

en: Attack/decay time
co: Durata d’attaccu/declinu

en: Re&move
co: &Caccià

en: Normalize
co: Nurmalizà

en: Sets the peak amplitude of one or more tracks
co: Definisce l’ampiitutine di piccu d’una o parechje traccie

en: Removing DC offset and Normalizing...
co: Cacciatura di u spustamentu DC è nurmalizazione…

en: Removing DC offset...
co: Cacciatura di u spustamentu DC…

en: Normalizing without removing DC offset...
co: Nurmalizazione senza cacciatura di u spustamentu DC…

en: Not doing anything...
co: Ùn fà nunda…

en: Analyzing first track of stereo pair: %s
co: Analisa di a prima traccia di u paghju stereo : %s

en: Analyzing second track of stereo pair: %s
co: Analisa di a seconda traccia di u paghju stereo : %s

en: Processing stereo channels independently: %s
co: Trattà indipendentemente i canali stereo : %s

en: Processing first track of stereo pair: %s
co: Trattamentu di a prima traccia di u paghju stereo : %s

en: Processing second track of stereo pair: %s
co: Trattamentu di a seconda traccia di u paghju stereo : %s

en: &Remove DC offset (center on 0.0 vertically)
co: &Caccià u spustamentu DC (centrà nant’à 0.0 verticalmente)

en: &Normalize peak amplitude to
co: &Nurmalizà l’ampiitutine di piccu à

en: Peak amplitude dB
co: Ampiitutine di piccu dB

en: N&ormalize stereo channels independently
co: N&urmalizà canali stereo indipendentemente

en: Paulstretch is only for an extreme time-stretch or "stasis" effect
co: Impiegà Paulstretch solu per una stinzata tempurale estrema o per un effettu di « stasi »

note: i18n-hint: This is how many times longer the sound will be, e.g. applying * the effect to a 1-second sample, with the default Stretch Factor of 10.0 * will give an (approximately) 10 second sound
en: &Stretch Factor:
co: Fattore di &stinzata :

en: &Time Resolution (seconds):
co: Risuluzione &tempurale (seconde) :

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Audio selection too short to preview.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
co: A selezzione audio hè troppu corta per a previsualizazione.
    
    Pruvate d’aummentà a selezzione audio d’omancu %.1f seconde,
    o di riduce a « Risuluzione tempurale » di %.1f seconde.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: Unable to Preview.
    
    For the current audio selection, the maximum
    'Time Resolution' is %.1f seconds.
co: Ùn si pò previsualizà.
    
    Per a selezzione audio currente, a
    « risuluzione tempurale » massima hè di %.1f seconde.

note: i18n-hint: 'Time Resolution' is the name of a control in the Paulstretch effect.
en: The 'Time Resolution' is too long for the selection.
    
    Try increasing the audio selection to at least %.1f seconds,
    or reducing the 'Time Resolution' to less than %.1f seconds.
co: A « risuluzione tempurale » hè troppu longa per a selezzione.
    
    Pruvate d’aummentà a selezzione audio d’omancu %.1f seconde,
    o di riduce a « Risuluzione tempurale » di %.1f seconde.

en: Phaser
co: Mudulatore di fasa

en: Combines phase-shifted signals with the original signal
co: Accumudeghja i signali à fasa spustata cù u signale d’origine

en: &Stages:
co: &Fase :

en: Stages
co: Fase

en: &Dry/Wet:
co: &Uriginale/trattatu :

en: Dry Wet
co: Uriginale Trattatu

en: LFO Freq&uency (Hz):
co: Frequenza &LFO (Hz) :

en: LFO frequency in hertz
co: Frequenza LFO in hertz

en: LFO Sta&rt Phase (deg.):
co: Fasa di p&rincipiu LFO (gradi) :

en: LFO start phase in degrees
co: Fasa di principiu LFO in gradi

en: Dept&h:
co: Pru&fundezza :

en: Depth in percent
co: Prufundezza in percentuale

en: Feedbac&k (%):
co: Rit&ornu (%) :

en: Feedback in percent
co: Ritornu in percentuale

en: &Output gain (dB):
co: &Guadagnu d’esciuta (dB) :

en: Output gain (dB)
co: Guadagnu d’esciuta (dB)

en: Repair
co: Riparà

en: Sets the peak amplitude of a one or more tracks
co: Definisce l’ampiitutine di piccu d’una o parechje traccie

en: The Repair effect is intended to be used on very short sections of damaged audio (up to 128 samples).
    
    Zoom in and select a tiny fraction of a second to repair.
co: L’effettu di riparazione pò esse impiegatu cù sezzioni audio dannighjate assai corte (fine à 128 campioni).
    
    Fà un ingrandamentu è selezziunà una chjuca frazzione di seconda à riparà.

en: Repair works by using audio data outside the selection region.
    
    Please select a region that has audio touching at least one side of it.
    
    The more surrounding audio, the better it performs.
co: A riparazione funziuneghja impieghendu dati audio fora di a regione di selezzione.
    
    Selezziunate una regione cù audio chì tocca omancu unu di i so lati.
    
    U più ci hè audio vicinu, u più bellu hè u risultatu.

en: Repeat
co: Ripete

en: Repeats the selection the specified number of times
co: Ripete a selezzione u numeru di volte specificatu

en: &Number of repeats to add:
co: &Numeru di volte à aghjunghje :

en: Current selection length: dd:hh:mm:ss
co: Longhezza di a selezzione attuale : gg:oo:mm:ss

en: New selection length: dd:hh:mm:ss
co: Longhezza di a nova selezzione : gg:oo:mm:ss

en: Current selection length: %s
co: Longhezza di a selezzione attuale : %s

en: New selection length: %s
co: Longhezza di a nova selezzione : %s

en: Warning: No repeats.
co: Avertimentu : nisuna ripetizione.

en: Vocal I
co: Voce I

en: Vocal II
co: Voce II

en: Bathroom
co: Sala di bagnu

en: Small Room Bright
co: Chjuca stanza chjara

en: Small Room Dark
co: Chjuca stanza scura

en: Medium Room
co: Stanza mediana

en: Large Room
co: Stanza larga

en: Church Hall
co: Chjesa

en: Cathedral
co: Catedrale

en: Reverb
co: Riverberazione

en: Adds ambience or a "hall effect"
co: Aghjunghje un’ambienza o un effettu « Hall »

en: &Room Size (%):
co: Dimensione di a &stanza (%) :

en: &Pre-delay (ms):
co: &Pre-cumportu (ms) :

en: Rever&berance (%):
co: River&berazione (%) :

en: Da&mping (%):
co: A&mmurtimentu (%) :

en: Tone &Low (%):
co: Tonu &bassu (%) :

en: Tone &High (%):
co: Tonu &altu (%) :

en: Wet &Gain (dB):
co: &Guadagnu cù effetti (dB) :

en: Dr&y Gain (dB):
co: Guadagnu cù &pocu effettu (dB) :

en: Stereo Wid&th (%):
co: &Larghezza stereo (%) :

en: Wet O&nly
co: &Solu cù effetti

en: Reverb: %s
co: Riverberazione : %s

en: Reverse
co: Arritrusà

en: Reverses the selected audio
co: Arritrosa l’audio selezziunatu

en: SBSMS Time / Pitch Stretch
co: Tempu SBSMS / Stinzata d’intunazione

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type I
co: Chebyshev Tipu I

note: i18n-hint: Chebyshev is the name of the person after whom the filter type is named.
en: Chebyshev Type II
co: Chebyshev Tipu II

en: Lowpass
co: Passa bassu

en: Highpass
co: Passa altu

en: Classic Filters
co: Filtri classichi

note: i18n-hint: "infinite impulse response"
en: Performs IIR filtering that emulates analog filters
co: Face una filtrazione IIR chì simuleghja filtri analogichi

en: To apply a filter, all selected tracks must have the same sample rate.
co: Per appiecà un filtru, tutte e traccie devenu avè a listessa frequenza di campiunariu.

en: &Filter Type:
co: Tipu di &filtru :

note: i18n-hint: 'Order' means the complexity of the filter, and is a number between 1 and 10.
en: O&rder:
co: O&rdine :

en: &Passband Ripple:
co: Undulime di striscia &passente :

en: Passband Ripple (dB)
co: Undulime di striscia passente (dB)

en: &Subtype:
co: &Sottutipu :

en: Cutoff (Hz)
co: Tagliatura (Hz)

en: C&utoff:
co: Ta&gliatura :

en: Minimum S&topband Attenuation:
co: Attenuazione minima di a strescia d’affiacchimentu :

en: Minimum S&topband Attenuation (dB)
co: Attenuazione minima di a strescia d’affiacchimentu (dB)

en: Align MIDI to Audio
co: Alineà u MIDI cù l’audio

en: Frame Period:
co: Periodu di trama :

en: Frame Period
co: Periodu di trama

en: Window Size:
co: Dimensione di finestra :

en: Window Size
co: Dimensione di finestra

en: Force Final Alignment
co: Sfurzà l’aliniamentu finale

en: Ignore Silence at Beginnings and Endings
co: Ignurà i silenzii di principiu è di fine

en: Silence Threshold:
co: Sogliu di silenziu :

en: Silence Threshold
co: Sogliu di silenziu

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time:
co: Durata di pre-allisciata :

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Presmooth Time
co: Durata di pre-allisciata

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time:
co: Durata di linea :

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Line Time
co: Durata di linea

en: Smooth Time:
co: Durata d’allisciata :

note: i18n-hint: The English would be clearer if it had 'Duration' rather than 'Time' This is a NEW experimental effect, and until we have it documented in the user manual we don't have a clear description of what this parameter does. It is OK to leave it in English.
en: Smooth Time
co: Durata d’allisciata

en: Use Defaults
co: Impiegà e predefinizioni

en: Restore Defaults
co: Risturà e predefinizioni

[ctx: generator]
note: i18n-hint: noun
en: Silence
co: Silenziu

en: Creates audio of zero amplitude
co: Crea audio d’ampiitutine nulla

en: Stereo To Mono
co: Da stereo à mono

en: Converts stereo tracks to mono
co: Cunvertisce e traccie stereo in mono

en: Resampling left channel
co: Ricampiunamentu di u canale mancu

en: Resampling right channel
co: Ricampiunamentu di u canale dirittu

en: Mixing down to mono
co: Mischju mono

en: Sliding Stretch
co: Stinzata sculisciante

en: Allows continuous changes to the tempo and/or pitch
co: Permette cambiamenti cuntinui di u tempo è/o di l’intunazione

en: Initial Tempo Change (%)
co: Cambiamentu iniziale di u tempo (%)

en: Final Tempo Change (%)
co: Cambiamentu finale di u tempo (%)

en: Initial Pitch Shift
co: Spustata iniziale di l’intunazione

en: (&semitones) [-12 to 12]:
co: (&semitoni) [da -12 à 12] :

en: (%) [-50 to 100]:
co: (%) [da -50 à 1000] :

en: Final Pitch Shift
co: Spustata finale di l’intunazione

en: (s&emitones) [-12 to 12]:
co: (s&emitoni) [da -12 à 12] :

en: Logarithmic
co: Lugaritmica

en: Sine
co: Sinusoida

en: Square
co: Quadrata

en: Sawtooth
co: Dente di sega

en: Square, no alias
co: Quadrata, allisciata

en: Chirp
co: Chjuchjulera

en: Tone
co: Tunalità

en: Generates an ascending or descending tone of one of four types
co: Ingenereghja una tunalità ascendente o discendente d’unu di i quattru tipi

en: Generates a constant frequency tone of one of four types
co: Ingenereghja una tunalità à frequenza custente d’unu di i quattru tipi

en: &Waveform:
co: Forma d’&onda :

en: &Frequency (Hz):
co: &Frequenza (Hz) :

en: Frequency Hertz Start
co: Frequenza Hertz di principiu

en: Frequency Hertz End
co: Frequenza Hertz di fine

en: Amplitude Start
co: Ampiitutine di principiu

en: Amplitude End
co: Ampiitutine di fine

en: I&nterpolation:
co: &Interpolazione :

en: Truncate Detected Silence
co: Truncà u silenziu abbentatu

en: Compress Excess Silence
co: Cumprime u silenziu in eccessu

en: Truncate Silence
co: Truncà u silenziu

en: Automatically reduces the length of passages where the volume is below a specified level
co: Riduce autumaticamente a longhezza di i passagi induve u vulume hè più bassu ch’un livellu specificatu

en: When truncating independently, there may only be one selected audio track in each Sync-Locked Track Group.
co: Quandu si tronca indipendentemente, puderia avecci una sola traccia audio selezziunata in ogni gruppu di traccie sincrunizate è ammarchjunate.

en: Detect Silence
co: Abbentà u silenziu

en: Tr&uncate to:
co: Tr&oncà à :

en: C&ompress to:
co: C&umprime à :

en: Trunc&ate tracks independently
co: Troncà e traccie indipendentemente

en: VST Effects
co: Effetti VST

en: Adds the ability to use VST effects in Audacity.
co: Aghjunghje a pussbilità d’impiegà l’effetti VST in Audacity.

en: Scanning Shell VST
co: Analisa di l’interpretadore Shell VST

en: Registering %d of %d: %-64.64s
co: Inscrizzione %d di %d : %-64.64s

en: Could not load the library
co: Impussibule di caricà a bibliuteca

en: VST Effect Options
co: Ozzioni di l’effetti VST

en: Buffer Size
co: Dimensione di u stampone

en: The buffer size controls the number of samples sent to the effect on each iteration. Smaller values will cause slower processing and some effects require 8192 samples or less to work properly. However most effects can accept large buffers and using them will greatly reduce processing time.
co: A dimensione di u stampone cuntrolleghja u numeru di campioni mandati à l’effettu à ogni iterazione. Chjuchi valori cagiuneranu un trattamentu più lentu è certi effetti richiedenu 8192 campioni o menu per funziunà currettamente. Sarrimanenti, a maiò parte di l’effetti ponu accettà stamponi di dimensione maiò è impiegalli riducerà cunsiderabilmente u tempu di trattamentu.

en: &Buffer Size (8 to 1048576 samples):
co: Dimensione di u &stampone (da 8 à 1048576 campioni) :

en: Latency Compensation
co: Cumpensazione di tempu d’attesa

en: As part of their processing, some VST effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all VST effects.
co: Durante i so trattamenti, certi effetti VST devenu indusgiulà l’audio restituitu à Audacity. Quandu stu cumportu ùn hè micca cumpensatu, viderete chì chjuchi silenzii sò stati frametti in l’audio. Attivà st’ozzione per permette sta cumpensazione, ma forse ùn funziunerà micca per tutti l’effetti VST.

en: Enable &compensation
co: Attivà a &cumpensazione

en: Graphical Mode
co: Modu graficu

en: Most VST effects have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
co: A maiò parte di l’effetti VST anu un’interfaccia grafica per definisce i valori di i parametri. Una metoda di basa in modu testu solu hè ancu dispunibule.  Apre torna l’effettu per piglià in contu stu cambiamentu.

en: Enable &graphical interface
co: Attivà l’interfaccia &grafica

en: Audio In: %d, Audio Out: %d
co: Entrata audio : %d, esciuta audio : %d

en: Save VST Preset As:
co: Arregistrà a prerigatura VST cù u nome :

en: Standard VST bank file
co: Schedariu classicu di banca VST

en: Standard VST program file
co: Schedariu classicu di prugramma VST

en: Audacity VST preset file
co: Schedariu Audacity di prerigatura VST

en: Unrecognized file extension.
co: Estensione di schedariu scunnisciuta.

en: Error Saving VST Presets
co: Sbagliu d’arregistramentu di e prerigature VST

en: Load VST Preset:
co: Caricà a prerigatura VST :

en: VST preset files
co: Schedariu di prerigatura VST

en: Error Loading VST Presets
co: Sbagliu di caricamentu di e prerigature VST

en: Unable to load presets file.
co: Impussibule di caricà u schedariu di prerigature.

en: Effect Settings
co: Preferenze d’effettu

en: Unable to allocate memory when loading presets file.
co: Impussibule di truvà memoria per caricà u schedariu di prerigature.

en: Unable to read presets file.
co: Impussibule di leghje u schedariu di presets.

en: This parameter file was saved from %s. Continue?
co: Stu schedariu di parametru hè statu arregistratu da %s. Cuntinuà ?

en: Rapid tone quality variations, like that guitar sound so popular in the 1970's
co: Variazioni rapide di a qualità di a tunalità, cum’è stu sonu di chitarra cusì populare in l’anni 70

en: Dept&h (%):
co: Pru&fundezza (%) :

en: Reso&nance:
co: Risu&nanza :

en: Resonance
co: Risunanza

en: Wah Frequency Offse&t (%):
co: Spustamen&tu di frequenza Wah (%) :

en: Wah frequency offset in percent
co: Spustamentu di frequenza Wah in percentuale

note: i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit Effects
co: Effetti « Audio Unit »

en: Provides Audio Unit Effects support to Audacity
co: Pruvede l’effetti « Audio Unit » à Audacity

en: Could not find component
co: Impussibule di truvà u cumpunente

en: Could not initialize component
co: Impussibule d’inizià u cumpunente

en: Audio Unit Effect Options
co: Ozzioni d’effettu « Audio Unit »

en: As part of their processing, some Audio Unit effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all Audio Unit effects.
co: Durante i so trattamenti, certi effetti « Audio Unit » devenu indusgiulà l’audio restituitu à Audacity. Quandu stu cumportu ùn hè micca cumpensatu, viderete chì chjuchi silenzii sò stati frametti in l’audio. Attivà st’ozzione per permette sta cumpensazione, ma forse ùn funziunerà micca per tutti l’effetti « Audio Unit ».

en: User Interface
co: Interfaccia d’utilizatore

en: Select "Full" to use the graphical interface if supplied by the Audio Unit. Select "Generic" to use the system supplied generic interface. Select "Basic" for a basic text-only interface. Reopen the effect for this to take effect.
co: Selezziunate « Cumpleta » per impiegà l’interfaccia grafica s’ella hè pruvista da « Audio Unit ». Selezziunate « Generica » per impiegà l’interfaccia generica pruvista da u sistema. Selezziunate « Basica » per impiegà l’interfaccia di basa in modu testu solu. Apre torna l’effettu per piglià in contu stu cambiamentu.

en: Select &interface
co: Selezziunà l’&interfaccia

en: Full
co: Cumpleta

en: Generic
co: Generica

en: Basic
co: Basica

en: Import Audio Unit Presets
co: Impurtà prerigature « Audio Unit »

en: Presets (may select multiple)
co: Prerigature (pudete selezziunane parechje)

en: Preset
co: Prerigatura

en: Location
co: Lucalizazione

en: Couldn't open "%s"
co: Impussibule d’apre « %s »

en: Unable to read the preset from "%s"
co: Impussibule di leghje a prerigatura in « %s »

en: Failed to encode preset from "%s"
co: Fiascu di cudificazione di a prerigatura in « %s »

en: Unable to store preset in config file
co: Impussibule di dipusità a prerigatura in un schedariu di cunfigurazione

en: Could not import "%s" preset
    
    %s
co: Impussibule d’impurtà a prerigatura « %s »
    
    %s

en: Export Audio Unit Preset As %s:
co: Espurtà una prerigatura « Audio Unit » cum’è %s :

en: Standard Audio Unit preset file
co: Schedariu classicu di prerigatura « Audio Unit »

en: Could not export "%s" preset
    
    %s
co: Impussibule d’espurtà a prerigatura « %s »
    
    %s

en: Export Audio Unit Presets
co: Espurtà e prerigature « Audio Unit »

en: Import Audio Unit Preset As %s:
co: Impurtà una prerigatura « Audio Unit » cum’è %s :

en: Failed to set preset name
co: Fiascu di definizione di u nome di a prerigatura

en: Failed to retrieve preset content
co: Fiascu per riacquistà u cuntenutu di a prerigatura

en: Failed to convert property list to XML data
co: Fiascu di cunversione di a lista di e pruprietà in dati XML

en: XML data is empty after conversion
co: I dati XML sò vioti dopu a cunversione

en: Failed to write XML preset to "%s"
co: Fiascu di scrittura di a prerigatura XML « %s »

en: Failed to convert preset to internal format
co: Fiascu di cunversione di a prerigatura in un furmatu internu

en: Failed to create property list for preset
co: Fiascu à a creazione di a lista di pruprietà per a prerigatura

en: Failed to set class info for "%s" preset
co: Fiascu di definizione di l’infurmazione di classa per a prerigatura « %s »

note: i18n-hint: the name of an Apple audio software protocol i18n-hint: Audio Unit is the name of an Apple audio software protocol
en: Audio Unit
co: Protocollu Audio Unit

note: i18n-hint: abbreviates "Linux Audio Developer's Simple Plugin API" (Application programming interface)
en: LADSPA Effects
co: Effetti LADSPA

en: Provides LADSPA Effects
co: Pruvede l’effetti LADSPA

en: Audacity no longer uses vst-bridge
co: Audacity ùn impiega più vst-bridge

en: LADSPA Effect Options
co: Ozzioni d’effettu LADSPA

en: As part of their processing, some LADSPA effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this option will provide that compensation, but it may not work for all LADSPA effects.
co: Durante i so trattamenti, certi effetti LADSPA devenu indusgiulà l’audio restituitu à Audacity. Quandu stu cumportu ùn hè micca cumpensatu, viderete chì chjuchi silenzii sò stati frametti in l’audio. Attivà st’ozzione per permette sta cumpensazione, ma forse ùn funziunerà micca per tutti l’effetti LADSPA.

note: i18n-hint: An item name introducing a value, which is not part of the string but appears in a following text box window; translate with appropriate punctuation
en: %s:
co: %s :

en: Effect Output
co: Esciuta d’effettu

en: LV2 Effect Settings
co: Preferenze d’effettu LV2

en: &Buffer Size (8 to %d) samples:
co: Dimensione di u stam&pone (da 8 à %d) campioni :

en: As part of their processing, some LV2 effects must delay returning audio to Audacity. When not compensating for this delay, you will notice that small silences have been inserted into the audio. Enabling this setting will provide that compensation, but it may not work for all LV2 effects.
co: Durante i so trattamenti, certi effetti LV2 devenu indusgiulà l’audio restituitu à Audacity. Quandu stu cumportu ùn hè micca cumpensatu, viderete chì chjuchi silenzii sò stati frametti in l’audio. Attivà st’ozzione per permette sta cumpensazione, ma forse ùn funziunerà micca per tutti l’effetti LV2.

en: LV2 effects can have a graphical interface for setting parameter values. A basic text-only method is also available.  Reopen the effect for this to take effect.
co: L’effetti LV2 ponu avè un’interfaccia grafica per definisce i valori di i parametri. Una metoda di basa in modu testu solu hè ancu dispunibule.  Apre torna l’effettu per piglià in contu stu cambiamentu.

en: Couldn't instantiate effect
co: Impussibule di creà un’instanza di l’effettu

en: %s requires unsupported feature %s
co: %s richiede a funzione %s micca accettata

en: %s requires unsupported option %s
co: %s richiede l’ozzione %s micca accettata

en: Generator
co: Generatore

en: LV2 Effects
co: Effetti LV2

en: Provides LV2 Effects support to Audacity
co: Permette à Audacity d’impiegà l’effetti LV2

en: Nyquist Effects
co: Effetti Nyquist

en: Provides Nyquist Effects support to Audacity
co: Permette à Audacity d’impiegà l’effetti Nyquist

en: Applying Nyquist Effect...
co: Appiecazione d’effettu Nyquist…

note: i18n-hint: It is acceptable to translate this the same as for "Nyquist Prompt"
en: Nyquist Worker
co: Operatore Nyquist

en: Ill-formed Nyquist plug-in header
co: Intestatura di modulu d’estensione Nyquist malfuttuta

en: To use 'Spectral effects', enable 'Spectral Selection'
    in the track Spectrogram settings and select the
    frequency range for the effect to act on.
co: Per impiegà l’effetti spettrale, attivate « Selezzione spettrale »
    in e preferenze di spettrogrammu di a traccia è selezziunate a
    stesa di frequenze induve l’effettu deve agisce.

en: error: File "%s" specified in header but not found in plug-in path.
co: sbagliu : u schedariu « %s » hè specificatu in l’intestatura ma ùn sì trova micca in u chjassu di u modulu d’estensione.

en: Audio selection required.
co: Selezzione audio richiesta.

en: Nyquist Error
co: Sbagliu Nyquist

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
co: Per disgrazia, ùn si pò appiecà l’effettu nant’à traccie stereo quandu i canali ùn cunrispondenu micca.

en: Selection too long for Nyquist code.
    Maximum allowed selection is %ld samples
    (about %.1f hours at 44100 Hz sample rate).
co: A selezzione hè troppu longa per u codice Nyquist.
    A selezzione massima permessa hè di %ld campioni
    (circa %.1f ore à una frequenza di campiunariu di 44100 Hz).

en: Debug Output:
co: Esciuta di spannatura :

en: Processing complete.
co: Trattamentu compiu.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return audio from Nyquist.
co: L’effetti « ;type tool » ùn ponu micca restituisce l’audio da Nyquist.

note: i18n-hint: Don't translate ';type tool'.
en: ';type tool' effects cannot return labels from Nyquist.
co: L’effetti « ;type tool » ùn ponu micca restituisce l’etichette da Nyquist.

note: i18n-hint: "%s" is replaced by name of plug-in.
en: nyx_error returned from %s.
co: nyx_error restituitu da %s.

en: plug-in
co: Estensione

en: Nyquist returned a list.
co: Nyquist hà restituitu una lista.

en: Nyquist returned the value: %f
co: Nyquist hà restituitu stu valore : %f

en: Nyquist returned the value: %d
co: Nyquist hà restituitu stu valore : %d

en: Nyquist returned too many audio channels.
co: Nyquist hà restituitu troppu canali audio.

en: Nyquist returned one audio channel as an array.
co: Nyquist hà restituitu un canale audio cum’è un tavulone.

en: Nyquist returned an empty array.
co: Nyquist hà restituitu un tavulone viotu.

en: Nyquist returned nil audio.
co: Nyquist hà restituitu nisunu audio.

en: [Warning: Nyquist returned invalid UTF-8 string, converted here as Latin-1]
co: [Avertimentu : Nyquist hà restituitu una catena de caratteri UTF-8, cunvertita quì in Latin-1]

en: This version of Audacity does not support Nyquist plug-in version %ld
co: Sta versione d’Audacity ùn accetta micca a versione %ld di l’estensione Nyquist

en: Could not open file
co: Ùn si pò micca apre u schedariu

en: Your code looks like SAL syntax, but there is no 'return' statement.
    For SAL, use a return statement such as:
    	return *track* * 0.1
    or for LISP, begin with an open parenthesis such as:
    	(mult *track* 0.1)
     .
co: U vostru codice s’assumiglia à una sintassa SAL, ma ùn ci hè micca d’istruzzione « ritornu ».
    Per u linguaghju SAL, impiegate un’istruzzione cum’è :
    	\treturn *traccia* * 0.1
    o per u LISP, principiate cù una parentesi aperta cum’è :
    	\t(mult *traccia* 0.1)
     .

en: Error in Nyquist code
co: Sbagliu in u codice Nyquist

note: i18n-hint: refers to programming "languages"
en: Could not determine language
co: Impussibule di determinà u linguaghju

en: "%s" is not a valid file path.
co: « %s » ùn hè micca un chjassu accettevule.

note: i18n-hint: Warning that there is one quotation mark rather than a pair.
en: Mismatched quotes in
    %s
co: E virgulette ùn currispondenu
    %s

en: Enter Nyquist Command:
co: Scrivite una cumanda Nyquist :

en: &Load
co: &Caricà

note: i18n-hint: Nyquist is the name of a programming language
en: Nyquist scripts
co: Scenarii Nyquist

note: i18n-hint: Lisp is the name of a programming language
en: Lisp scripts
co: Scenarii Lisp

en: Current program has been modified.
    Discard changes?
co: U prugramma attuale hè statu mudificatu.
    Scartà i cambiamenti ?

en: File could not be loaded
co: U schedariu ùn pò micca esse caricatu

en: File could not be saved
co: U schedariu ùn pò micca esse arregistratu

en: Value range:
    %s to %s
co: Stesa di valori :
    da %s à %s

en: Value Error
co: Sbagliu di valore

en: Select a file
co: Selezziunà un schedariu

en: Save file as
co: Arregistrà u schedariu cù u nome

en: untitled
co: senza titulu

en: Vamp Effects
co: Effetti Vamp

en: Provides Vamp Effects support to Audacity
co: Permette à Audacity d’impiegà l’effetti Vamp

en: Sorry, Vamp Plug-ins cannot be run on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
co: Per disgrazia, i moduli d’estensione Vamp ùn ponu micca funziunà nant’à traccie stereo quandu i canali individuale di a traccia ùn cunrispondenu micca.

en: Sorry, failed to load Vamp Plug-in.
co: Per disgrazia, ùn si pò caricà i moduli d’estensione Vamp.

en: Sorry, Vamp Plug-in failed to initialize.
co: Per disgrazia, ùn si pò inizià i moduli d’estensione Vamp.

en: Plugin Settings
co: Preferenze di l’estensione

en: Program
co: Prugramma

en: No format specific options
co: Nisuna ozzione specifica di u furmatu

en: Export Audio
co: Espurtà l’audio

en: Edit Metadata Tags
co: Mudificà l’etichette di metadati

en: Exported Tags
co: Etichette espurtate

en: All selected audio is muted.
co: Tuttu l’audio selezziunatu hè mutu.

en: All audio is muted.
co: Tuttu l’audio hè mutu.

en: Are you sure you want to export the file as "%s"?
co: Site sicuru di vulè espurtà u schedariu cù u nome « %s » ?

en: You are about to export a %s file with the name "%s".
    
    Normally these files end in ".%s", and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    
    Are you sure you want to export the file under this name?
co: Site pronti à espurtà un schedariu %s cù u nome « %s ».
    
    Di regula, sti schedarii si compianu da « .%s », è certi prugrammi ùn apreranu micca i schedarii cù estensioni micca classiche.
    
    Site sicuru di vulè espurtà u schedariu cù stu nome ?

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
co: Per disgrazia, i nomi di chjassu di più di 256 caratteri ùn sò micca accettati.

en: A file named "%s" already exists. Replace?
co: U schedariu chjamatu « %s » esiste dighjà. Rimpiazzallu ?

en: Your tracks will be mixed down and exported as one mono file.
co: E vostre traccie seranu mischie è espurtate in un solu schedariu mono.

en: Your tracks will be mixed down and exported as one stereo file.
co: E vostre traccie seranu mischie è espurtate in un solu schedariu stereo.

en: Your tracks will be mixed down to one exported file according to the encoder settings.
co: E vostre traccie seranu mischiate ver di unu schedariu espurtatu secondu e preferenze di u cudificatore.

en: Advanced Mixing Options
co: Ozzioni esperte di mischiu

en: Format Options
co: Ozzioni di furmatu

en: Channel: %2d
co: Canale : %2d

note: i18n-hint: track name and L abbreviating Left channel
en: %s - L
co: %s - M

note: i18n-hint: track name and R abbreviating Right channel
en: %s - R
co: %s - D

en: Output Channels: %2d
co: Canali d’esciuta : %2d

en: Mixer Panel
co: Pannellu di mischiu

en: Unable to export.
    Error %s
co: Impussibule d’espurtà.
    Sbagliu %s

en: Show output
co: Affissà u risultatu

note: i18n-hint: Some programmer-oriented terminology here: "Data" refers to the sound to be exported, "piped" means sent, and "standard in" means the default input stream that the external program, named by %f, will read.  And yes, it's %f, not %s -- this isn't actually used in the program as a format st
en: Data will be piped to standard in. "%f" uses the file name in the export window.
co: I dati seranu cunvogliati ver di l’entrata classica. « %f » impiega u nome di schedariu in a finestra d’espurtazione.

note: i18n-hint files that can be run as programs
en: Executables
co: Eseguibili

en: Find path to command
co: Circà u chjassu di a cumanda

en: (external program)
co: (prugramma esternu)

en: Cannot export audio to %s
co: Impussibule d’espurtà l’audio ver di %s

en: Export
co: Espurtà

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu impieghendu un cudificatore à linea di cumanda

en: Exporting the audio using command-line encoder
co: Espurtazione di l’audio impieghendu un cudificatore à linea di cumanda

en: Command Output
co: Risultatu di a cumanda

en: &OK
co: &Vai

en: You've specified a file name without an extension. Are you sure?
co: Avete specificatu un nome di schedariu senza estensione. Site sicuri ?

en: Program name appears to be missing.
co: Pare ch’ella manchi u nome di u prugramma.

en: "%s" couldn't be found.
co: Impussibule di truvà « %s ».

en: Unable to locate "%s" in your path.
co: Impussibule di lucalizà « %s » in u vostru chjassu.

en: Properly configured FFmpeg is required to proceed.
    You can configure it at Preferences > Libraries.
co: Hè bisognu di cunfigurà currettamente FFmpeg per cuntinuà.
    Pudete fà què à Preferenze > Bibliuteche.

en: FFmpeg : ERROR - Can't determine format description for file "%s".
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule di determinà a discrizzione di u furmatu per u schedariu « %s ».

en: FFmpeg Error
co: Sbagliu FFmpeg

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate output format context.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’attribuisce u cuntestu di furmatu di destinazione.

en: FFmpeg : ERROR - Can't add audio stream to output file "%s".
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’aghjunghje u flussu audio à u schedariu di destinazione « %s ».

en: FFmpeg : ERROR - Can't open output file "%s" to write. Error code is %d.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’apre u schedariu di destinazione « %s » per scriveci. U codice di sbagliu hè %d.

en: FFmpeg : ERROR - Can't write headers to output file "%s". Error code is %d.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule di scrive l’intestature in u schedariu di destinazione « %s ». U codice di sbagliu hè %d.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FFmpeg cannot find audio codec 0x%x.
    Support for this codec is probably not compiled in.
co: FFmpeg ùn pò truvà u cudecu audio 0x%x.
    Forse u schedariu cumpilatu di u cudecu ùn hè micca dispunibule.

en: The codec reported a generic error (EPERM)
co: U cudecu hà indicatu un sbagliu genericu (EPERM)

en: The codec reported an invalid parameter (EINVAL)
co: U cudecu hà indicatu un parametru inaccettevule (EINVAL)

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Can't open audio codec "%s" (0x%x)
    
    %s
co: Impussibule d’apre u cudecu audio « %s » (0x%x)
    
    %s

en: FFmpeg : ERROR - Can't allocate buffer to read into from audio FIFO.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’attribuisce u stampone per a lettura FIFO di l’audio.

en: FFmpeg : ERROR - Could not get sample buffer size
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’ottene a dimensione di u stampone di campioni

en: FFmpeg : ERROR - Could not allocate bytes for samples buffer
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule d’attribuisce ottetti per u stampone di campioni

en: FFmpeg : ERROR - Could not setup audio frame
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule di definisce a trama audio

en: FFmpeg : ERROR - encoding frame failed
co: FFmpeg : SBAGLIU - Fiascu di a cudificazione di a trama

en: FFmpeg : ERROR - Too much remaining data.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Troppu dati rimanenti.

en: FFmpeg : ERROR - Couldn't write last audio frame to output file.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule di scrive l’ultima trama audio in u schedariu di destinazione.

en: FFmpeg : ERROR - nAudioFrameSizeOut too large.
co: FFmpeg : SBAGLIU - nAudioFrameSizeOut troppu maiò.

en: FFmpeg : ERROR - Can't encode audio frame.
co: FFmpeg : SBAGLIU - Impussibule di cudificà a trama audio.

en: Attempted to export %d channels, but maximum number of channels for selected output format is %d
co: Tentativu d’espurtà %d canali, ma u so numeru massimu per u furmatu di destinazione selezziunatu hè %d

en: Exporting selected audio as %s
co: Espurtà l’audio selezziunatu cum’è %s

en: Exporting the audio as %s
co: Espurtazione di l’audio cum’è %s

en: Invalid sample rate
co: Frequenza di campiunariu inaccettevule

en: Resample
co: Campiunà torna

en: The project sample rate (%d) is not supported by the current output
    file format.
co: A frequenza di campiunariu (%d) di u prughjettu ùn hè micca
    accettata da u furmatu attuale di u schedariu di destinazione.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the current output file format.
co: A cumbinazione di a frequenza di campiunariu (%d) è di u scolu binariu (%d kbps) di u prughjettu
    ùn hè micca accettata da u furmatu attuale di u schedariu di destinazione.

en: You may resample to one of the rates below.
co: Pudete campiunà torna à una di e frequenze quaghjò.

en: Sample Rates
co: Frequenze di campiunariu

en: Bit Rate:
co: Scolu binariu :

en: Quality (kbps):
co: Qualità (kbps) :

en: On
co: Attivu

en: Constrained
co: Custrettu

en: Low Delay
co: Chjucu cumportu

en: Narrowband
co: Striscia stretta

en: Mediumband
co: Striscia mediana

en: Wideband
co: Striscia larga

en: Super Wideband
co: Striscia assai larga

en: Fullband
co: Striscia sana

en: Compression
co: Cumpressione

en: Frame Duration:
co: Durata di a trama :

en: Vbr Mode:
co: Modu VBRModu Vbr :

en: Application:
co: Appiecazione :

en: Cutoff:
co: Tagliatura :

en: Open custom FFmpeg format options
co: Apre l’ozzioni persunalizate di u furmatu FFmpeg

en: Current Format:
co: Furmatu attuale :

en: Current Codec:
co: Cudecu attuale :

en: Error Saving FFmpeg Presets
co: Sbagliu d’arregistramentu di e prerigature FFmpeg

en: Overwrite preset '%s'?
co: Rimpiazzà a prerigatura « %s » ?

en: Confirm Overwrite
co: Cunfirmà u rimpiazzamentu

en: Please select format before saving a profile
co: Ci vole à selezziunà u furmatu nanzu d’arregistrà u prufilu

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Please select codec before saving a profile
co: Ci vole à selezziunà u cudecu nanzu d’arregistrà u prufilu

en: Preset '%s' does not exist.
co: A prerigatura « %s » ùn esiste micca.

en: Replace preset '%s'?
co: Rimpiazzà a prerigatura « %s » ?

en: Main
co: Principale

en: M4A (AAC) Files (FFmpeg)
co: Schedarii M4A (AAC) per FFmpeg

en: AC3 Files (FFmpeg)
co: Schedarii AC3 per FFmpeg

en: AMR (narrow band) Files (FFmpeg)
co: Schedarii AMR (striscia stretta) per FFmpeg

en: Opus (OggOpus) Files (FFmpeg)
co: Schedarii Opus (OggOpus) per FFmpeg

en: WMA (version 2) Files (FFmpeg)
co: Schedarii WMA (versione 2) per FFmpeg

en: Custom FFmpeg Export
co: Espurtazione FFmpeg persunalizata

en: Estimate
co: Stimà

en: 2-level
co: Livellu 2

en: 4-level
co: Livellu 4

en: 8-level
co: Livellu 8

en: Full search
co: Ricerca cumpleta

en: Log search
co: Ricerca in u ghjurnale

en: Configure custom FFmpeg options
co: Cunfigurà l’ozzioni persunalizate di FFmpeg

en: Preset:
co: Prerigatura :

en: Load Preset
co: Caricà una prerigatura

en: Import Presets
co: Impurtà e prerigature

en: Export Presets
co: Espurtà e prerigature

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec:
co: Cudecu :

en: Not all formats and codecs are compatible. Nor are all option combinations compatible with all codecs.
co: Tutti i furmati è i cudechi ùn sò micca cunciliabile. Di più, certe cumbinazioni d’ozzione ùn sò micca cunciliabile cù tutti i cudechi.

en: Show All Formats
co: Affissà tutti i furmati

en: Show All Codecs
co: Affissà tutti i cudechi

en: General Options
co: Ozzioni generale

en: ISO 639 3-letter language code
    Optional
    empty - automatic
co: Codice di lingua à 3 caratteri ISO 639
    Ozzionale
    viotu - autumaticu

en: Bit Reservoir
co: Dipositu bit

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Codec tag (FOURCC)
    Optional
    empty - automatic
co: Etichetta di cudecu (FOURCC)
    Ozzionale
    viota - autumatica

en: Tag:
co: Etichetta :

en: Bit Rate (bits/second) - influences the resulting file size and quality
    Some codecs may only accept specific values (128k, 192k, 256k etc)
    0 - automatic
    Recommended - 192000
co: U scolu binariu (bits/seconda) influenzeghja a dimensione è a qualità di u schedariu di destinazione
    Certi cudechi ponu solu accettà valori specifichi (128k, 192k, 256k, ecc)
    0 - autumaticu
    Ricumandatu - 192000

en: Overall quality, used differently by different codecs
    Required for vorbis
    0 - automatic
    -1 - off (use bitrate instead)
co: Qualità generale, impiegata sfarentemente secondu i cudechi
    Richiesta per vorbis
    0 - autumatica
    -1 - inattiva (invece impiegate scolu binariu)

en: Quality:
co: Qualità :

en: Sample rate (Hz)
    0 - don't change sample rate
co: Frequenza di campiunariu (Hz)
    0 - ùn cambia micca a frequenza

en: Sample Rate:
co: Frequenza di campiunariu :

en: Audio cutoff bandwidth (Hz)
    Optional
    0 - automatic
co: Larghezza di striscia di tagliatura audio (Hz)
    Ozzionale
    0 - autumatica

en: AAC Profile
    Low Complexity - default
    Most players won't play anything other than LC
co: Prufilu AAC
    Bassa cumplessità (LC) - predefinita
    A maiò parte di i lettori accettanu chì LC

en: Profile:
co: Prufilu :

en: FLAC options
co: Ozzioni FLAC

en: Compression level
    Required for FLAC
    -1 - automatic
    min - 0 (fast encoding, large output file)
    max - 10 (slow encoding, small output file)
co: Livellu di cumpressione
    Riquiesu per FLAC
    -1 - autumaticu
    minimu - 0 (cudificazione rapida, schedariu maiò)
    massimu - 10 (cudificazione lenta, schedariu chjucu)

en: Compression:
co: Cumpressione :

en: Frame size
    Optional
    0 - default
    min - 16
    max - 65535
co: Dimensione di a trama
    Ozzionale
    0 - predefinita
    min - 16
    mas - 65535

en: Frame:
co: Trama :

en: LPC coefficients precision
    Optional
    0 - default
    min - 1
    max - 15
co: Precizione di i cuefficienti LPC
    Ozzionale
    0 - predefinizioni
    min - 1
    mas - 15

en: Prediction Order Method
    Estimate - fastest, lower compression
    Log search - slowest, best compression
    Full search - default
co: Metoda d’ordine di predizzione (PdO)
    Estimazione - più rapida, cumpressione bassa
    Ricerca ghjurnale - più lenta, cumpressione forte
    Ricerca cumpleta - predefinita

en: PdO Method:
co: Metoda PdO :

en: Minimal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
co: Ordine di predizzione minimale
    Ozzionale
    -1 - predefinitu
    min - 0
    mas - 32 (cù LPC) o 4 (senza LPC)

en: Min. PdO
co: PdO minimu

en: Maximal prediction order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 32 (with LPC) or 4 (without LPC)
co: Ordine di predizzione massimale
    Ozzionale
    -1 - predefinitu
    min - 0
    mas - 32 (cù LPC) o 4 (senza LPC)

en: Max. PdO
co: PdO massimu

en: Minimal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
co: Ordine di partizione (PtO) minimale
    Ozzionale
    -1 - predefinitu
    min - 0
    mas - 8

en: Min. PtO
co: PtO minimu

en: Maximal partition order
    Optional
    -1 - default
    min - 0
    max - 8
co: Ordine di partizione (PtO) massimale
    Ozzionale
    -1 - predefinitu
    min - 0
    mas - 8

en: Max. PtO
co: PtO massimu

note: i18n-hint:  Abbreviates "Linear Predictive Coding", but this text needs to be kept very short
en: Use LPC
co: Impiegà LPC (cudificazione predittiva lineare)

en: MPEG container options
co: Ozzioni di cuntenente MPEG

en: Maximum bit rate of the multiplexed stream
    Optional
    0 - default
co: Scolu binariu massimu di u flussu multiplessatu
    Ozzionale
    0 - predefinitu

note: i18n-hint: 'mux' is short for multiplexor, a device that selects between several inputs 'Mux Rate' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG it has a hard to predict effect on the degree of compression
en: Mux Rate:
co: Percentuale di mischiu :

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet size
    Optional
    0 - default
co: Dimensione di pacchettu
    Ozzionale
    0 - predefinita

note: i18n-hint: 'Packet Size' is a parameter that has some bearing on compression ratio for MPEG compression.  It measures how big a chunk of audio is compressed in one piece.
en: Packet Size:
co: Dimensione di pacchettu :

en: You can't delete a preset without name
co: Ùn pudete micca squassà una prerigatura senza nome

en: Delete preset '%s'?
co: Squassà a prerigatura « %s » ?

en: You can't save a preset without a name
co: Ùn pudete micca arregistrà una prerigatura senza nome

en: Select xml file with presets to import
co: Selezziunate un schedariu XML cuntenente e prerigature à impurtà

en: No presets to export
co: Nisuna prerigatura à espurtà

en: Select xml file to export presets into
co: Selezziunate un schedariu XML induve espurtà e prerigature

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Format %s is not compatible with codec %s.
co: U furmatu %s ùn hè micca cunciliabile cù u cudecu %s.

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Incompatible format and codec
co: Furmatu è cudecu micca cunciliabile

en: Failed to guess format
co: Impussibule di determinà u furmatu

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Failed to find the codec
co: Impussibule di truvà u cudecu

en: 0 (fastest)
co: 0 (u più rapidu)

en: 8 (best)
co: 8 (u più forte)

en: Level:
co: Livellu :

en: Bit depth:
co: Prufundezza binaria :

en: FLAC Files
co: Schedarii FLAC

en: FLAC export couldn't open %s
co: L’espurtazione ùn pò micca apre %s

en: FLAC encoder failed to initialize
    Status: %d
co: Impussibule d’inizià u cudificatore FLAC
    Statu : %d

en: Exporting the selected audio as FLAC
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu cum’è FLAC

en: Exporting the audio as FLAC
co: Espurtazione di l’audio cum’è FLAC

en: MP2 Files
co: Schedarii MP2

en: Cannot export MP2 with this sample rate and bit rate
co: Impussibule d’espurtà in furmatu MP2 cù sta frequenza di campiunariu è stu scolu binariu

en: Unable to open target file for writing
co: Impussibule d’apre u schedariu di destinazione per scriveci

en: Exporting selected audio at %ld kbps
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu à %ld kbps

en: Exporting the audio at %ld kbps
co: Espurtazione di l’audio à %ld kbps

en: 220-260 kbps (Best Quality)
co: 220-260 kbps (a più bella qualità)

en: 45-85 kbps (Smaller files)
co: 45-85 kbps (i più chjuchi schedarii)

en: Fast
co: Rapidu

en: Standard
co: Classicu

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane, 320 kbps
co: Scemu, 320 kbps

en: Extreme, 220-260 kbps
co: Estremu, 220-260 kbps

en: Standard, 170-210 kbps
co: Classicu, 170-210 kbps

en: Medium, 145-185 kbps
co: Medianu, 145-185 kbps

note: i18n-hint: Slightly humorous - as in use an insane precision with MP3.
en: Insane
co: Scemu

en: Extreme
co: Estremu

en: Medium
co: Medianu

en: Variable
co: Variabile

en: Average
co: Medianu

en: Constant
co: Custente

en: Joint Stereo
co: Canali stereo ghjunti

en: Bit Rate Mode:
co: Modu di scolu binariu :

note: i18n-hint: meaning accuracy in reproduction of sounds
en: Quality
co: Qualità

en: Variable Speed:
co: Vitezza variabile :

en: Channel Mode:
co: Modu di canale :

en: Force export to mono
co: Sfurzà à espurtà cum’è mono

note: i18n-hint: LAME is the name of an MP3 converter and should not be translated
en: Locate LAME
co: Lucalizà LAME

en: Audacity needs the file %s to create MP3s.
co: Audacity hà bisoniu di u schedariu %s per creà MP3.

en: Location of %s:
co: Lucalizazione di %s :

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To find %s, click here -->
co: Per truvà %s, cliccà quì -->

note: i18n-hint: There is a  button to the right of the arrow.
en: To get a free copy of LAME, click here -->
co: Per ottene una copia di rigalu di LAME, cliccà quì -->

note: i18n-hint: It's asking for the location of a file, for * example, "Where is lame_enc.dll?" - you could translate * "Where would I find the file %s" instead if you want.
en: Where is %s?
co: Induve si trova %s ?

en: You are linking to lame_enc.dll v%d.%d. This version is not compatible with Audacity %d.%d.%d.
    Please download the latest version of 'LAME for Audacity'.
co: Avete da ligà ver di lame_enc.dll v%d.%d. Sta versione ùn hè micca cunciliabile cù Audacity %d.%d.%d.
    Ci vole à scaricà l’ultima versione di « LAME for Audacity ».

en: Only lame_enc.dll
co: Solu lame_enc.dll

en: Only libmp3lame64bit.dylib
co: Solu libmp3lame64bit.dylib

en: Only libmp3lame.dylib
co: Solu libmp3lame.dylib

en: Only libmp3lame.so.0
co: Solu libmp3lame.so.0

en: Primary shared object files
co: Schedarii principale d’oggetti scumparti

en: Extended libraries
co: Bibliuteche estese

en: MP3 Files
co: Schedarii MP3

en: Could not open MP3 encoding library!
co: Ùn si pò micca apre a bibliuteca di cudificazione MP3 !

en: Could not initialize MP3 encoding library!
co: Ùn si pò micca inizià a bibliuteca di cudificazione MP3 !

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
co: A bibliuteca di cudificazione MP3 ùn hè micca accettevule !

en: Unable to initialize MP3 stream
co: Impussibule d’inizià u flussu MP3

en: Exporting selected audio with %s preset
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu cù a prerigatura %s

en: Exporting the audio with %s preset
co: Espurtazione di l’audio cù a prerigatura %s

en: Exporting selected audio with VBR quality %s
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu cù una qualità VBR %s

en: Exporting the audio with VBR quality %s
co: Espurtazione di l’audio cù una qualità VBR %s

en: Exporting selected audio at %d Kbps
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu à %d kbps

en: Exporting the audio at %d Kbps
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu à %d kbps

en: Error %ld returned from MP3 encoder
co: Sbagliu %ld restituitu da u cudificatore MP3

en: The project sample rate (%d) is not supported by the MP3
    file format.
co: A frequenza di campiunariu (%d) di u prughjettu ùn hè micca
    accettata da u furmatu di schedariu MP3.

en: The project sample rate (%d) and bit rate (%d kbps) combination is not
    supported by the MP3 file format.
co: A cumbinazione di a frequenza di campiunariu (%d) è di u scolu binariu (%d kbps) di u prughjettu
    ùn hè micca accettata da u furmatu MP3 di u schedariu.

en: MP3 export library not found
co: Bibliuteca d’espurtazione MP3 micca trova

en: (Built-in)
co: (Integratu)

en: Export Multiple
co: Espurtazione multiplice

en: Cannot Export Multiple
co: Espurtazione multiplice impussibule

en: You have no unmuted Audio Tracks and no applicable 
    labels, so you cannot export to separate audio files.
co: Ùn avete nisuna traccia audio micca muta è nisuna etichetta
    applichevule, dunque ùn pudete espurtà ver di schedarii staccati.

en: Export files to:
co: Espurtà i schedarii ver di :

en: Folder:
co: Cartulare :

en: Create
co: Creà

en: Options:
co: Ozzioni :

en: Split files based on:
co: Staccà i schedarii secondu :

en: Include audio before first label
co: Inchjude l’audio nanzu a prima etichetta

en: First file name:
co: Primu nome di schedariu :

en: First file name
co: Primu nome di schedariu

en: Name files:
co: Nomi di schedarii :

en: Using Label/Track Name
co: Secondu l’etichetta o u nome di traccia

en: Numbering before Label/Track Name
co: Numerazione nanzu l’etichetta o u nome di traccia

en: Numbering after File name prefix
co: Numerazione dopu u prefissu di nome di schedariu

en: File name prefix:
co: Prefissu di nome di schedariu :

en: File name prefix
co: Prefissu di nome di schedariu

en: Overwrite existing files
co: Rimpiazzà i schedarii chì esistenu

en: "%s" successfully created.
co: « %s » hè statu creatu currettamente.

en: Choose a location to save the exported files
co: Sceglie un locu per arregistrà i schedarii espurtati

en: Successfully exported the following %lld file(s).
co: I %lld schedarii seguenti sò stati espurtati currettamente.

en: Something went wrong after exporting the following %lld file(s).
co: Un sbagliu hè accadutu dopu l’espurtazione di i %lld schedarii seguente.

en: Export canceled after exporting the following %lld file(s).
co: Espurtazione abbandunata dopu quella di i %lld schedarii seguente.

en: Export stopped after exporting the following %lld file(s).
co: Espurtazione piantata dopu quella di i %lld schedarii seguente.

en: Something went really wrong after exporting the following %lld file(s).
co: Un sbagliu impurtantissimu hè accadutu dopu l’espurtazione di i %lld schedarii seguente.

en: "%s" doesn't exist.
    
    Would you like to create it?
co: « %s » ùn esiste micca.
    
    Vulete creallu ?

en: Continue to export remaining files?
co: Cuntinuà l’espurtazione di i schedarii in attesa ?

note: i18n-hint: The second %s gives some letters that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name.
    You cannot use any of these characters:
    
    %s
    
    Suggested replacement:
co: L’etichetta o a traccia « %s » ùn hà micca un nome di schedariu accettevule.
    Ùn pudete micca impiegà sti caratteri :
    
    %s
    
    Rimpiazzamentu sugeritu :

note: i18n-hint: The second %s gives a letter that can't be used.
en: Label or track "%s" is not a legal file name. You cannot use "%s".
    
    Suggested replacement:
co: L’etichetta o a traccia « %s » ùn hà micca un nome di schedariu accettevule. Ùn pudete micca impiegà « %s ».
    
    Rimpiazzamentu sugeritu :

en: Save As...
co: Arregistrà cù u nome…

en: Ogg Vorbis Files
co: Schedarii Ogg Vorbis

en: Unable to export - rate or quality problem
co: Impussibule d’espurtà - prublema di scolu o di qualità

en: Unable to export - problem with metadata
co: Impussibule d’espurtà - prublema di metadati

en: Unable to export - problem initialising
co: Impussibule d’espurtà - prublema d’inizializazione

en: Unable to export - problem creating stream
co: Impussibule d’espurtà - prublema di creazione di flussu

en: Unable to export - problem with packets
co: Impussibule d’espurtà - prublema cù i pacchetti

en: Unable to export - problem with file
co: Impussibule d’espurtà - prublema cù u schedariu

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
co: Espurtazione di l’audio selezziunatu cum’è Ogg Vorbis

en: Exporting the audio as Ogg Vorbis
co: Espurtazione di l’audio cum’è Ogg Vorbis

en: Header:
co: Intestatura :

en: Encoding:
co: Cudificazione :

en: Other uncompressed files
co: Altri schedarii micca cumpressi

en: You have attempted to Export a WAV or AIFF file which would be greater than 4GB.
    Audacity cannot do this, the Export was abandoned.
co: Avete pruvatu d’espurtà un schedariu WAV o AIFF chì seria superiore à 4GB.
    Audacity ùn pò micca fà què, è l’espurtazione hè stata abbandunata.

en: Error Exporting
co: Sbagliu à l’espurtazione

en: Your exported WAV file has been truncated as Audacity cannot export WAV
    files bigger than 4GB.
co: U vostru schedariu WAV espurtatu hè statu truncatu perchè Audacity ùn pò
    espurtà schedarii WAV superiore à 4GB.

en: GSM 6.10 requires mono
co: GSM 6.10 richiede mono

en: WAVEX and GSM 6.10 formats are not compatible
co: I furmati WAVEX è GSM 6.10 ùn sò micca cunciliabile

en: Cannot export audio in this format.
co: Impussibule d’espurtà l’audio cù stu furmatu.

en: Exporting the selected audio as %s
co: Espurtà l’audio selezziunatu cum’è %s

note: i18n-hint: %s will be the error message from libsndfile, which * is usually something unhelpful (and untranslated) like "system * error"
en: Error while writing %s file (disk full?).
    Libsndfile says "%s"
co: Sbagliu durante a scrittura di u schedariu %s (discu pienu ?)
    Libsndfile indicheghja « %s »

en: All supported files
co: Tutti i schedarii accettati

en: "%s" 
    is a MIDI file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file for playing, but you can
    edit it by clicking File > Import > MIDI.
co: « %s »
    hè un schedariu MIDI, è micca audio. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu per leghjelu, ma
    pudete mudificallu da u listinu Schedariu > Impurtà > MIDI.

en: "%s" 
    is a not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file.
co: « %s »
    ùn hè micca un schedariu audio. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu.

en: Select stream(s) to import
co: Selezziunà u(i) flussu(i) à impurtà

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
co: Sta versione d’Audacity ùn permette micca l’adopru di %s.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an audio CD track. 
    Audacity cannot open audio CDs directly. 
    Extract (rip) the CD tracks to an audio format that 
    Audacity can import, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè una traccia di CD audio. 
    Audacity ùn pò micca apre direttamente di CD audio. 
    Estrae (cunversione « rip ») e traccie di CD ver di un
    furmatu chì Audacity possa impurtà, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a playlist file. 
    Audacity cannot open this file because it only contains links to other files. 
    You may be able to open it in a text editor and download the actual audio files.
co: « %s » hè un schedariu di lista di lettura. 
    Audacity ùn pò micca apre stu schedariu perchè ellu cuntene solu i liami ver d’altri schedarii. 
    Pudete aprelu cù un editore di testu è scaricà i schedarii audio currispundente.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Windows Media Audio file. 
    Audacity cannot open this type of file due to patent restrictions. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu Windows Media Audio. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu per via di e ristrizzioni di brevettu. 
    Ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Advanced Audio Coding file.
    Without the optional FFmpeg library, Audacity cannot open this type of file.
    Otherwise, you need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu Advanced Audio Coding.
    Senza a bibliuteca ozzionale FFmpeg, Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu.
    Osinnò, ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an encrypted audio file. 
    These typically are from an online music store. 
    Audacity cannot open this type of file due to the encryption. 
    Try recording the file into Audacity, or burn it to audio CD then 
    extract the CD track to a supported audio format such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu audio cifratu. 
    Di quelli chì sò vinduti da e butteghe di musica in linea. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu per via di a cifratura. 
    Pruvate d’arregistrà u schedariu cù Audacity, o impruntatelu nant’à un CD audio,
    eppoi estraite a traccia CD ver di un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a RealPlayer media file. 
    Audacity cannot open this proprietary format. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu multimedia RealPlayer. 
    Audacity ùn pò micca apre stu furmatu prupietariu. 
    Ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a notes-based file, not an audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    Try converting it to an audio file such as WAV or AIFF and 
    then import it, or record it into Audacity.
co: « %s » hè un schedariu di note, è micca un schedariu audio. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    Pruvate di cunvertiscelu in un furmatu audio, cum’è WAV o AIFF,
    è impurtatelu o arregistratelu cù Audacity.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Musepack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    If you think it might be an mp3 file, rename it to end with ".mp3" 
    and try importing it again. Otherwise you need to convert it to a supported audio 
    format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu audio Musepack. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    S’ella vi pare ch’ella fussi un schedariu mp3, rinuminatelu cù l’estensione
    « .mp3 » è pruvate torna. Osinnò, ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio
    accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Wavpack audio file. 
    Audacity cannot open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu audio Wavpack. 
    Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    Ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a Dolby Digital audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu audio Dolby Digital. 
    À st’ora, Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    Ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is an Ogg Speex audio file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to convert it to a supported audio format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu audio Ogg Speex. 
    À st’ora, Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    Ci vole à trasfurmallu in un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: "%s" is a video file. 
    Audacity cannot currently open this type of file. 
    You need to extract the audio to a supported format, such as WAV or AIFF.
co: « %s » hè un schedariu video. 
    À st’ora, Audacity ùn pò micca apre stu tipu di schedariu. 
    Ci vole à estraene ver di un furmatu audio accettatu, cum’è WAV o AIFF.

en: File "%s" not found.
co: Schedariu « %s » micca trovu.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity did not recognize the type of the file '%s'.
    
    %sFor uncompressed files, also try File > Import > Raw Data.
co: Audacity ùn hà micca ricunnisciutu u tipu di schedariu « %s ».
    
    %sPer i schedarii cumpressi, pruvate dinù « Schedariu > Impurtà > Dati grossi ».

en: Try installing FFmpeg.
co: Pruvate d’installà FFmpeg.

note: i18n-hint: %s will be the filename
en: Audacity recognized the type of the file '%s'.
    Importers supposedly supporting such files are:
    %s,
    but none of them understood this file format.
co: Audacity hà ricunnisciutu u tipu di schedariu « %s ».
    L’impurtadori chì duverianu accettà tali schedarii sò :
    %s,
    ma nisunu hà ricunnisciutu stu furmatu di schedariu.

en: AUP project files (*.aup)
co: Schedarii di prughjettu AUP (*.aup)

en: Couldn't import the project:
    
    %s
co: Impussibule d’impurtà u prughjettu :
    
    %s

en: Import Project
co: Impurtà u prughjettu

en: This project was saved by Audacity version 1.0 or earlier. The format has
    changed and this version of Audacity is unable to import the project.
    
    Use a version of Audacity prior to v3.0.0 to upgrade the project and then
    you may import it with this version of Audacity.
co: Stu prughjettu hè statu arregistratu da Audacity versione 1.0 o più vechja. U furmatu hà cambiatu è sta versione d’Audacity ùn pò impurtà u prughjettu.
    
    Impiegate una versione d’Audacity più vechja chì a 3.0.0 per mudernizà
    u prughjettu eppò puderete impurtallu cù a versione attuale d’Audacity.

en: Internal error in importer...tag not recognized
co: Sbagliu internu in l’impurtadore… etichetta micca ricunnisciuta

en: Invalid project '%s' attribute.
co: Attributu di prughjettu « %s » inaccettevule.

en: Invalid project 'vpos' attribute.
co: Attributu di prughjettu « vpos » inaccettevule.

en: Invalid project 'h' attribute.
co: Attributu di prughjettu « h » inaccettevule.

en: Invalid project 'zoom' attribute.
co: Attributu di prughjettu « zoom » inaccettevule.

en: Invalid project 'sel0' attribute.
co: Attributu di prughjettu « sel0 » inaccettevule.

en: Invalid project 'sel1' attribute.
co: Attributu di prughjettu « sel1 » inaccettevule.

en: Invalid project 'selLow' attribute.
co: Attributu di prughjettu « selLow » inaccettevule.

en: Invalid project 'selHigh' attribute.
co: Attributu di prughjettu « selHigh » inaccettevule.

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
co: Ùn si pò micca truvà u cartulare di dati di prughjettu : « %s »

en: MIDI tracks found in project file, but this build of Audacity does not include MIDI support, bypassing track.
co: E traccie MIDI chì si trovanu in u schedariu di prughjettu sò state ignurate perchè sta versione d’Audacity ùn e accetteghja micca.

en: Project Import
co: Impurtà un prughjettu

en: The active project already has a time track and one was encountered in the project being imported, bypassing imported time track.
co: U prughjettu attivu hà dighjà una traccia di tempo chì supraneghja l’altra traccia di tempo chì si trova in u prughjettu impurtatu.

en: Invalid sequence 'maxsamples' attribute.
co: Attributu di sequenza « maxsamples » inaccettevule.

en: Invalid sequence 'sampleformat' attribute.
co: Attributu di sequenza « sampleformat » inaccettevule.

en: Invalid sequence 'numsamples' attribute.
co: Attributu di sequenza « numsamples » inaccettevule.

en: Unable to parse the waveblock 'start' attribute
co: Impussibule d’analizà l’attributu di bloccu d’onda

en: Missing project file %s
    
    Inserting silence instead.
co: Schedariu di prughjettu %s assente
    
    In stu casu, inserzione di silenziu.

en: Missing or invalid simpleblockfile 'len' attribute.
co: Attributu « len » di simpleblockfile assente o inaccettevule.

en: Missing or invalid silentblockfile 'len' attribute.
co: Attributu « len » di simpleblockfile assente o inaccettevule

en: Missing alias file %s
    
    Inserting silence instead.
co: Schedariu assuciatu %s assente
    
    In stu casu, inserzione di silenziu.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliasstart' attribute.
co: Attributu « aliasstart » di pcmaliasblockfile assente o inaccettevule.

en: Missing or invalid pcmaliasblockfile 'aliaslen' attribute.
co: Attributu « aliaslen » di pcmaliasblockfile assente o inaccettevule.

en: Error while processing %s
    
    Inserting silence.
co: Sbagliu durante u trattamentu di %s
    
    Inserzione di silenziu.

en: Failed to open %s
co: Fiascu per apre %s

en: Failed to seek to position %lld in %s
co: Fiascu per circà à a pusizione %lld in %s

en: Unable to read %lld samples from %s
co: Impussibule di leghje %lld campioni nant’à %s

en: FFmpeg-compatible files
co: Schedarii cunciliabile cù FFmpeg

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: Index[%02x] Codec[%s], Language[%s], Bitrate[%s], Channels[%d], Duration[%d]
co: Indice[%02x] Cudecu[%s], Linguaghju[%s], Scolu binariu[%s], Canali[%d], Durata[%d]

en: FLAC files
co: Schedarii FLAC

en: GStreamer-compatible files
co: Schedarii cunciliabile cù GStreamer

en: Unable to add decoder to pipeline
co: Impussibule d’aghjunghje u discudificatore à u cundottu

en: GStreamer Importer
co: Impurtadore GStreamer

en: Unable to set stream state to paused.
co: Impussibule di definisce u statu di pausa per u flussu.

en: Index[%02d], Type[%s], Channels[%d], Rate[%d]
co: Indice[%02d], Tipu[%s], Canali[%d], Frequenza[%d]

en: File doesn't contain any audio streams.
co: U schedariu ùn cuntene alcunu flussu audio.

en: Unable to import file, state change failed.
co: Impussibule d’impurtà u schedariu, u cambiamentu di statu ùn hà riesciutu.

en: GStreamer Error: %s
co: Sbagliu GStreamer : %s

en: List of Files in basic text format
co: Lista di i schedarii in furmatu di testu

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid window offset in LOF file.
co: Spustamentu di finestra inaccettevule in u schedariu LOF.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: LOF Error
co: Sbagliu LOF

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid duration in LOF file.
co: Durata inaccettevule in u schedariu LOF.

en: MIDI tracks cannot be offset individually, only audio files can be.
co: E traccie MIDI ùn ponu micca esse cumpensate individualmente, solu i schedarii audio u ponu.

note: i18n-hint: You do not need to translate "LOF"
en: Invalid track offset in LOF file.
co: Spustamentu di traccia inaccettevule in u schedariu LOF.

en: Imported MIDI from '%s'
co: MIDI impurtatu da « %s »

en: Import MIDI
co: Impurtà MIDI

en: Could not open file %s: Filename too short.
co: Ùn si pò micca apre u schedariu %s : nome di schedariu troppu cortu.

en: Could not open file %s: Incorrect filetype.
co: Ùn si pò micca apre u schedariu %s : tipu di schedariu inaccettevule.

en: Could not open file %s.
co: Ùn si pò micca apre u schedariu %s.

en: MP3 files
co: Schedarii MP3

en: Import failed
    
    This is likely caused by a malformed MP3.
co: Fiascu di l’impurtazione
    
    Què hè sicuramente cagiunatu da un MP3 malfuttutu.

en: Ogg Vorbis files
co: Schedarii Ogg Vorbis

en: Index[%02x] Version[%d], Channels[%d], Rate[%ld]
co: Indice[%02x] Versione[%d], Canali[%d], Frequenza[%ld]

en: Media read error
co: Sbagliu di lettura di u media

en: Not an Ogg Vorbis file
co: Ùn hè micca un schedariu Ogg Vorbis

en: Vorbis version mismatch
co: Versione Vorbis micca cunciliabile

en: Invalid Vorbis bitstream header
co: Intestatura di flussu binariu Vorbis inaccettevule

en: Internal logic fault
co: Sbagliu di logica interna

en: WAV, AIFF, and other uncompressed types
co: WAV, AIFF, è altri schedarii micca cumpressi

note: i18n-hint: "codec" is short for a "coder-decoder" algorithm
en: FLAC (FLAC Lossless Audio Codec)
co: FLAC (cudecu audio FLAC senza perdita)

en: OGG (OGG Container format)
co: OGG (Furmatu di cuntenente OGG)

en: PVF (Portable Voice Format)
co: PVF (Furmatu di voce purtavule)

en: RAW (header-less)
co: RAW (senza intestatura)

en: Signed 8 bit PCM
co: PCM 8 bit firmatu

en: Signed 16 bit PCM
co: PCM 16 bit firmatu

en: Signed 24 bit PCM
co: PCM 24 bit firmatu

en: Signed 32 bit PCM
co: PCM 32 bit firmatu

en: Unsigned 8 bit PCM
co: PCM 8 bit micca firmatu

en: 32 bit float
co: 32 bit virgula mobile

en: 64 bit float
co: 64 bit virgula mobile

en: 12 bit DWVW
co: DWVW 12 bit

en: 16 bit DWVW
co: DWVW 16 bit

en: 24 bit DWVW
co: DWVW 24 bit

en: 16 bit DPCM
co: DPCM 16 bit

en: 8 bit DPCM
co: DPCM 8 bit

en: Importing %s
co: Impurtazione di %s

en: QuickTime files
co: Schedarii QuickTime

en: Unable to start QuickTime extraction
co: Impussibule di principià l’estrazzione QuickTime

en: Unable to set QuickTime render quality
co: Impussibule di definisce a qualità di u resu QuickTime

en: Unable to set QuickTime discrete channels property
co: Impussibule di definisce a pruprietà di i canali distinti QuickTime

en: Unable to get QuickTime sample size property
co: Impussibule d’ottene a pruprietà di u campiunariu QuickTime

en: Unable to retrieve stream description
co: Impussibule di riacquistà a discrizzione di i flussi

en: Unable to get fill buffer
co: Impussibule d’ottene l’empiime di u stampone

note: i18n-hint: 'Raw' means 'unprocessed' here and should usually be translated.
en: Import Raw
co: Impurtà dati grossi (raw)

en: Import Raw Data
co: Impurtà dati grossi (raw)

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: No endianness
co: Nisunu endianness

note: i18n-hint: Refers to byte-order.  Don't translate "endianness" if you don't know the correct technical word.
en: Default endianness
co: Endianness predefinitu

en: 1 Channel (Mono)
co: 1 Canale (Mono)

en: 2 Channels (Stereo)
co: 2 Canali (Stereo)

en: %d Channels
co: %d Canali

en: Byte order:
co: Ordine di l’ottetti :

en: Channels:
co: Canali :

note: i18n-hint: (noun)
en: Start offset:
co: Spustamentu iniziale :

en: bytes
co: ottetti

en: Amount to import:
co: Quantità à impurtà :

note: i18n-hint: (noun)
en: Sample rate:
co: Frequenza di campiunariu :

en: &Import
co: &Impurtà

en: Bad data size. Could not import audio
co: Dimensione inaccettevule di i dati. Ùn si pò impurtà l’audio

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its left channel
en: %s left
co: %s à manca

note: i18n-hint: given the name of a track, specify its right channel
en: %s right
co: %s à diritta

note: i18n-hint: First %s is replaced with the noun "start" or "end" identifying one end of a clip, first number gives the position of that clip in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %d of %d clip %s | %s %d of %d clips %s
co[0]: %s %d di %d pezzu %s
co[1]: %s %d di %d pezzi %s

en: start
co: Principiu

en: end
co: Fine

note: i18n-hint: First two %s are each replaced with the noun "start" or with "end", identifying and end of a clip, first and second numbers give the position of those clips in a sequence of clips, last number counts all clips, and the last string is the name of the track containing the clips.
en: %s %d and %s %d of %d clip %s | %s %d and %s %d of %d clips %s
co[0]: %s %d è %s %d di %d pezzu %s
co[1]: %s %d è %s %d di %d pezzi %s

note: i18n-hint: first number identifies one of a sequence of clips, last number counts the clips, string names a track
en: %d of %d clip %s | %d of %d clips %s
co[0]: %d di %d pezzu %s
co[1]: %d di %d pezzi %s

en: Time shifted clips to the right
co: Pezzi spustati tempuralmente à diritta

en: Time shifted clips to the left
co: Pezzi spustati tempuralmente à manca

en: Time-Shift
co: Spustamentu tempurale

en: clip not moved
co: pezzu micca spustatu

en: Clip B&oundaries
co: &Cunfine di u pezzu

en: Pre&vious Clip Boundary to Cursor
co: Cunfina à u &cursore di u pezzu precedente

en: Cursor to Ne&xt Clip Boundary
co: Cursore à a cun&fina di u pezzu seguente

en: Previo&us Clip
co: Pezzu &precedente

en: Select Previous Clip
co: Selezziunà u pezzu precedente

en: N&ext Clip
co: Pezzu &seguente

en: Select Next Clip
co: Selezziunà u pezzu seguente

en: Pre&vious Clip Boundary
co: &Cunfina di u pezzu precedente

en: Cursor to Prev Clip Boundary
co: Cursore à a cunfina di u pezzu precedente

en: Ne&xt Clip Boundary
co: Cunfina di u pezzu &seguente

en: Cursor to Next Clip Boundary
co: Cursore à a cunfina di u pezzu seguente

en: Time Shift &Left
co: Spustamentu tempurale à &manca

en: Time Shift &Right
co: Spustamentu tempurale à &diritta

en: Pasted text from the clipboard
co: Testu incullatu da u preme’papei

en: Pasted from the clipboard
co: Incullatu da u preme’papei

en: Nothing to undo
co: Nunda à disfà

en: Nothing to redo
co: Nunda à rifà

en: Cut to the clipboard
co: Taglià ver di u preme’papei

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
co: Squassatura di %.2f seconde à t=%.2f

en: Pasting one type of track into another is not allowed.
co: Ùn hè micca permessu d’incullà un tipu di traccia ver di un altru.

en: Copying stereo audio into a mono track is not allowed.
co: Ùn hè micca permessu di cupià audio stereo in una traccia mono.

en: Duplicated
co: Duplicata

en: Duplicate
co: Duplicà

en: Split-cut to the clipboard
co: Sparte è taglià ver di u preme’papei

en: Split Cut
co: Sparte è taglià

en: Split-deleted %.2f seconds at t=%.2f
co: Spartera è squassatura di %.2f seconde à t=%.2f

en: Split Delete
co: Sparte è squassà

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
co: Traccie selezziunate ammutulite per %.2f seconde à %.2f

[ctx: command]
note: i18n-hint: verb
en: Silence
co: Silenziu

en: Trim selected audio tracks from %.2f seconds to %.2f seconds
co: Ammuzzà e traccie audio selezziunate da %.2f seconde à %.2f seconde

en: Trim Audio
co: Amuzzatura audio

en: Split
co: Sparte

en: Split to new track
co: Sparte ver di una nova traccia

en: Split New
co: Sparte è creà nova

en: Joined %.2f seconds at t=%.2f
co: Unione di %.2f seconde à t=%.2f

en: Join
co: Unisce

en: Detached %.2f seconds at t=%.2f
co: Spicciata di %.2f seconde à t=%.2f

en: Detach
co: Spiccià

en: Metadata Tags
co: Etichette di metadati

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: (verb)
en: Cu&t
co: &Taglià

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: (verb)
en: &Paste
co: &Incullà

note: i18n-hint: (verb)
en: Duplic&ate
co: D&uplicà

en: R&emove Special
co: Cacciatura spe&ziale

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut
en: Spl&it Cut
co: Spartera è ta&gliatura

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE
en: Split D&elete
co: Spartera è s&quassatura

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Audi&o
co: A&mmutulisce l’audio

note: i18n-hint: (verb)
en: Tri&m Audio
co: &Amuzzà l’audio

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: Sp&lit
co: &Sparte

en: Split Ne&w
co: Spartera è &creazione

note: i18n-hint: (verb)
en: &Join
co: &Unisce

en: Detac&h at Silences
co: Spicciatura à &i silenzii

en: &Metadata...
co: &Metadati…

en: Pre&ferences...
co: &Preferenze…

en: &Delete Key
co: Tastu di s&quassatura

en: Delete Key&2
co: Tastu di squassatura&2

en: Ext&ra
co: Est&ra

en: Mi&xer
co: M&ischiera

en: Ad&just Playback Volume...
co: A&dattà u vulume di lettura…

en: &Increase Playback Volume
co: A&ummentà u vulume di lettura

en: &Decrease Playback Volume
co: D&iminuisce u vulume di lettura

en: Adj&ust Recording Volume...
co: Ada&ttà u vulume d’arregistramentu…

en: I&ncrease Recording Volume
co: Au&mmentà u vulume d’arregistramentu

en: D&ecrease Recording Volume
co: Dimi&nuisce u vulume d’arregistramentu

en: De&vice
co: &Apparechju

en: Change &Recording Device...
co: Cambià l’apparechju d’&arregistramentu…

en: Change &Playback Device...
co: Cambià l’apparechju di &lettura…

en: Change Audio &Host...
co: Cambià l’&ospite audio…

en: Change Recording Cha&nnels...
co: Cambià i &canali d’arregistramentu…

en: &Full Screen (on/off)
co: &Screnu Sanu (iè/no)

en: Cannot create directory '%s'. 
    File already exists that is not a directory
co: Impussibule di creà u cartulare « %s ». 
    Un schedariu esiste dighjà è ùn hè micca un cartulare

en: Export Selected Audio
co: Espurtà l’audio selezziunatu

note: i18n-hint: filename containing exported text from label tracks
en: labels.txt
co: etichette.txt

en: There are no label tracks to export.
co: Ùn ci hè alcuna traccia d’etichetta à espurtà.

en: Please select only one Note Track at a time.
co: Ci vole à selezziunà solu una traccia di note à u listessu tempu.

en: Please select a Note Track.
co: Ci vole à selezziunà una traccia di note.

en: Export MIDI As:
co: Espurtà MIDI cù u nome :

en: MIDI file
co: Schedariu MIDI

en: Allegro file
co: Schedariu Allegro

en: You have selected a filename with an unrecognized file extension.
    Do you want to continue?
co: Avete selezziunatu un nome di schedariu cù un estensione scunnisciuta.
    Vulete cuntinuà ?

en: Export MIDI
co: Espurtà MIDI

en: Imported labels from '%s'
co: Etichette impurtate da « %s »

en: Import Labels
co: Impurtà l’etichette

en: Select a MIDI file
co: Selezziunà un schedariu MIDI

en: MIDI and Allegro files
co: Schedarii MIDI è Allegro

en: MIDI files
co: Schedarii MIDI

en: Allegro files
co: Schedarii Allegro

en: &Dangerous Reset...
co: Reinizializazione &periculosa…

note: i18n-hint: This is the name of the menu item on Windows and Linux
en: Recent &Files
co: Schedarii &recente

en: &Save Project
co: Arregistrà u &prughjettu

en: Save Project &As...
co: Arregistrà u prughjettu cù u &nome…

en: &Backup Project...
co: Copia di salva&guardia di u prughjettu…

en: &Export
co: &Espurtà

en: Export as MP&3
co: Espurtà cum’è MP&3

en: Export as &WAV
co: Espurtà cum’è &WAV

en: Export as &OGG
co: Espurtà cum’è &OGG

en: &Export Audio...
co: Espurtà l’&audio…

en: Expo&rt Selected Audio...
co: Espurtà l’audio &selezziunatu…

en: Export &Labels...
co: Espurtà l’&etichette…

en: Export &Multiple...
co: Espurtà &multiplice…

en: Export MI&DI...
co: Espurtà MI&DI…

en: &Audio...
co: &Audio…

en: &Labels...
co: &Etichette…

en: &MIDI...
co: &MIDI…

en: &Raw Data...
co: &Dati grossi…

en: Pa&ge Setup...
co: Preferenze di pa&gina…

note: i18n-hint: (verb) It's item on a menu.
en: &Print...
co: S&tampà…

en: Hidden File Menu
co: Listinu di schedariu piattati

en: Export as FLAC
co: Espurtà cum’è FLAC

en: Save %s
co: Arregistrà %s

en: Unable to save %s
co: Impussibule d’arregistrà %s

en: Do you have these problems?
co: Scuntrate sti prublemi ?

en: Fix
co: Currezzione

en: Quick Fixes
co: Currezzioni rapidi

en: Nothing to do
co: Nunda à fà

en: No quick, easily fixed problems were found
co: Alcunu prublema faciule è rapidu à currege ùn hè statu trovu

en: Clocks on the Tracks
co: Arilogii nant’à e traccie

en: Can't select precisely
co: Ùn si pò micca selezziunà cù precizione

en: Recording stops and starts
co: Principii è fini d’arregistramenti

en: Fixed
co: Currettu

en: Audio Device Info
co: Infurmazione d’apparechju audio

en: MIDI Device Info
co: Infurmazioni d’apparechju &MIDI

en: Menu Tree
co: Arburu di listinu

en: &Quick Fix...
co: Currezzione &presta…

en: &Getting Started
co: &Cumu principià

en: Audacity &Manual
co: &Manuale d’Audacity

en: &Quick Help...
co: Ai&utu prestu…

en: &Manual...
co: &Manuale…

en: &Diagnostics
co: &Diagnostichi

en: Au&dio Device Info...
co: &Infurmazioni nant’à l’apparechji audio…

en: &MIDI Device Info...
co: Infurmazioni nant’à l’apparechji &MIDI…

en: Show &Log...
co: Affissà u &ghjurnale di messaghji…

en: &Generate Support Data...
co: Ingenerà i &dati per l’assistenza…

en: Menu Tree...
co: Arburu di listinu…

en: &Check for Updates...
co: &Cuntrollà e nove versioni…

en: Added label
co: Etichetta aghjunta

en: Paste Text to New Label
co: Incullà u testu in una nova etichetta

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just cut the labeled audio regions.
en: Cut labeled audio regions to clipboard
co: E regioni audio marcate sò state tagliate ver di u preme’papei

note: i18n-hint: (verb)
en: Cut Labeled Audio
co: Taglià l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just deleted the labeled audio regions
en: Deleted labeled audio regions
co: E regioni audio marcate sò state squassate

note: i18n-hint: (verb)
en: Delete Labeled Audio
co: Squassà l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just split cut the labeled audio regions
en: Split Cut labeled audio regions to clipboard
co: E regioni audio marcate sò state spartute è tagliate ver di u preme’papei

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of cut on the labels
en: Split Cut Labeled Audio
co: Sparte è taglià l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just done a special kind of DELETE on the labeled audio regions
en: Split Deleted labeled audio regions
co: E regioni audio marcate sò state spartute è squassate

note: i18n-hint: (verb) Do a special kind of DELETE on labeled audio regions
en: Split Delete Labeled Audio
co: Sparte è squassà l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb)
en: Silenced labeled audio regions
co: E regioni audio marcate sò state ammutulite

note: i18n-hint: (verb)
en: Silence Labeled Audio
co: Ammutulisce l’audio marcatu

en: Copied labeled audio regions to clipboard
co: E regioni audio marcate sò state cupiate ver di u preme’papei

note: i18n-hint: (verb)
en: Copy Labeled Audio
co: Cupià l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) past tense.  Audacity has just split the labeled audio (a point or a region)
en: Split labeled audio (points or regions)
co: L’audio marcatu hè statu spartutu (punti o regioni)

note: i18n-hint: (verb)
en: Split Labeled Audio
co: Sparte l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just joined the labeled audio (points or regions)
en: Joined labeled audio (points or regions)
co: L’audio marcatu hè statu unitu (punti o regioni)

note: i18n-hint: (verb)
en: Join Labeled Audio
co: Unisce l’audio marcatu

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just detached the labeled audio regions. This message appears in history and tells you about something Audacity has done.
en: Detached labeled audio regions
co: E regioni audio marcate sò state spicciate

note: i18n-hint: (verb)
en: Detach Labeled Audio
co: Spiccià l’audio marcatu

en: &Labels
co: &Etichette

en: &Edit Labels...
co: &Mudificà l’etichette…

en: Add Label at &Selection
co: Aghjunghje un’etichetta à a &selezzione

en: Add Label at &Playback Position
co: Aghjunghje un’etichetta à a &pusizione di lettura

en: Paste Te&xt to New Label
co: &Incullà u testu in una nova etichetta

en: &Type to Create a Label (on/off)
co: Scrive per &creà un’etichetta (iè/no)

en: La&beled Audio
co: &Audio marcatu

note: i18n-hint: (verb)
en: &Cut
co: &Taglià

en: Label Cut
co: Etichetta Taglià

en: Label Delete
co: Etichetta Squassà

note: i18n-hint: (verb) A special way to cut out a piece of audio
en: &Split Cut
co: Sparte è ta&glià

en: Label Split Cut
co: Etichetta Sparte è taglià

en: Sp&lit Delete
co: S&parte è squassà

en: Label Split Delete
co: Etichetta Sparte è squassà

en: Silence &Audio
co: A&mmutulisce l’audio

en: Label Silence
co: Etichetta Ammutulisce

note: i18n-hint: (verb)
en: Co&py
co: &Cupià

en: Label Copy
co: Etichetta Copia

note: i18n-hint: (verb)
en: Spli&t
co: &Sparte

en: Label Split
co: Etichetta Sparte

en: Label Join
co: Etichetta Unisce

en: Move Backward Through Active Windows
co: Dispiazzà daretu trà e finestre attive

en: Move Forward Through Active Windows
co: Dispiazzà davanti trà e finestre attive

en: Foc&us
co: Puntu &fucale

en: Move &Backward from Toolbars to Tracks
co: Dispiazzà da&retu da e barre d’attrezzi à e traccie

en: Move F&orward from Toolbars to Tracks
co: Dispiazzà da&vanti da e barre d’attrezzi à e traccie

en: Move Focus to &Previous Track
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di a traccia &precedente

en: Move Focus to &Next Track
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di a traccia &seguente

en: Move Focus to &First Track
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di a prima &traccia

en: Move Focus to &Last Track
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di l’&ultima traccia

en: Move Focus to P&revious and Select
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di a pre&cedente è selezziunà

en: Move Focus to N&ext and Select
co: Dispiazzà u puntu fucale ver di a se&guente è selezziunà

en: &Toggle Focused Track
co: Attivà o disattivà a traccia &messa in evidenza

en: Toggle Focuse&d Track
co: Attivà o disattivà a traccia messa in &evidenza

en: Uncategorized
co: Senza categuria

en: ...
co: …

en: Unknown
co: Scunnisciutu

en: &Repeat %s
co: &Ripete %s

en: Plug-in %d to %d
co: Modulu d’estensione %d à %d

en: &Generate
co: &Ingenerà

en: Add / Remove Plug-ins...
co: Aghjunghje / Caccià l’estensioni…

en: Repeat Last Generator
co: Ripete l’ultimu generatore

en: Effe&ct
co: &Effettu

en: Repeat Last Effect
co: Ripete l’ultimu effettu

en: &Analyze
co: A&nalizà

en: Repeat Last Analyzer
co: Ripete l’ultimu analizatore

en: T&ools
co: Attre&zzi

en: Repeat Last Tool
co: Ripete l’ultimu attrezzu

en: &Macros...
co: &Macro…

en: &Apply Macro
co: &Appiecà a Macro

en: Palette...
co: Scelta…

en: Reset &Configuration
co: Reini&zià a cunfigurazione

en: &Screenshot...
co: &Cattura di screnu…

en: &Run Benchmark...
co: &Lancià u sperimentu di pussibilità…

en: Simulate Recording Errors
co: Simulà sbaglii d’arregistramentu

en: Detect Upstream Dropouts
co: Abbentà e perdite da fiume insù

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Script&ables I
co: Sce&narii I

en: Select Time...
co: Selezziunà u tempu…

en: Select Frequencies...
co: Selezziunà e frequenze…

en: Select Tracks...
co: Selezziunà e traccie…

en: Set Track Status...
co: Definisce u statu di a traccia…

en: Set Track Audio...
co: Definisce a traccia audio…

en: Set Track Visuals...
co: Definisce l’aspetti di a traccia…

en: Get Preference...
co: Ottene e preferenze…

en: Set Preference...
co: Definisce e preferenze…

en: Set Clip...
co: Preferenze di u pezzu…

en: Set Envelope...
co: Preferenze di l’inviluppu…

en: Set Label...
co: Preferenze di l’etichetta…

en: Set Project...
co: Preferenze di u prughjettu…

note: i18n-hint: Scriptables are commands normally used from Python, Perl etc.
en: Scripta&bles II
co: Scen&arii II

en: Set Track...
co: Preferenze di a traccia…

en: Get Info...
co: Ottene infurmazioni…

en: Message...
co: Messaghju…

en: Help...
co: Aiutu…

en: Open Project...
co: Apre un prughjettu…

en: Save Project...
co: Arregistrà u prughjettu…

en: Move Mouse...
co: Dispiazzà u topu…

en: Compare Audio...
co: Paragunà l’audio…

note: i18n-hint: Screenshot in the help menu has a much bigger dialog.
en: Screenshot (short format)...
co: Catture di screnu (forma corta)…

en: Set Left Selection Boundary
co: Definisce a cunfina manca di a selezzione

en: Position
co: Pusizione

en: Set Right Selection Boundary
co: Definisce a cunfina diritta di a selezzione

note: i18n-hint: (verb) It's an item on a menu.
en: &Select
co: Se&lezziunà

en: Select None
co: Ùn selezziunà nunda

en: &Tracks
co: &Traccie

en: In All &Tracks
co: In &tutte e traccie

en: In All &Sync-Locked Tracks
co: In tutte e traccie &sincrunizate è ammarchjunate

en: Select Sync-Locked
co: Selezziunà e sincrunizate è ammarchjunate

en: R&egion
co: &Regione

en: &Left at Playback Position
co: Selezzione &manca à a pusizione di lettura

en: Set Selection Left at Play Position
co: Definisce a selezzione manca à a pusizione di lettura

en: &Right at Playback Position
co: Selezzione &diritta à a pusizione di lettura

en: Set Selection Right at Play Position
co: Definisce a selezzione diritta à a pusizione di lettura

en: Track &Start to Cursor
co: Da u &principiu di a traccia fin’à u cursore

en: Select Track Start to Cursor
co: Selezziunà da u principiu di a traccia fin’à u cursore

en: Cursor to Track &End
co: Da u cursore fin’à a &fine di a traccia

en: Select Cursor to Track End
co: Selezziunà da u cursore fin’à a fine di a traccia

en: Track Start to En&d
co: Da u principiu fin’à a fine di a &traccia

en: Select Track Start to End
co: Selezziunà da u principiu fin’à a fine di a traccia

en: S&tore Selection
co: &Arricurdassi di a selezzione

en: Retrieve Selectio&n
co: &Riacquistà a selezzione

en: S&pectral
co: &Spettrale

en: To&ggle Spectral Selection
co: Attivà &o disattivà a selezzione spettrale

en: Next &Higher Peak Frequency
co: Prossimu piccu più &altu di frequenza

en: Next &Lower Peak Frequency
co: Prossimu piccu più &bassu di frequenza

en: Cursor to Stored &Cursor Position
co: &Da u cursore fin’à a so pusizione arricurdata

en: Select Cursor to Stored
co: Selezziunà da u cursore fin’à a so pusizione arricurdata

en: Store Cursor Pos&ition
co: &Arricurdassi di a pusizione di u cursore

en: At &Zero Crossings
co: À l’incrocii cù u &zeru

en: Select Zero Crossing
co: Selezziunà à l’incrocii cù u zeru

en: &Selection
co: &Selezzione

en: Snap-To &Off
co: Azzin&gatura disattivata

en: Snap-To &Nearest
co: Azziccassi à u più &vicinu

en: Snap-To &Prior
co: Azziccassi à u più &precedente

en: Selection to &Start
co: Da a selezzione à u &principiu

en: Selection to En&d
co: Da a selezzione à a &fine

en: Selection Extend &Left
co: Stende a selezzione à &manca

en: Selection Extend &Right
co: Stende a selezzione à &diritta

en: Set (or Extend) Le&ft Selection
co: Definisce (o stende) a selezzione à m&anca

en: Set (or Extend) Rig&ht Selection
co: Definisce (o stende) a selezzione à d&iritta

en: Selection Contract L&eft
co: Cuntrattà a selezzione à ma&nca

en: Selection Contract R&ight
co: Cuntrattà a selezzione à di&ritta

en: &Cursor to
co: &Cursore à

en: Selection Star&t
co: &Principiu di a selezzione

en: Cursor to Selection Start
co: Cursore à u principiu di a selezzione

en: Selection En&d
co: &Fine di a selezzione

en: Cursor to Selection End
co: Cursore à a fine di a selezzione

en: Track &Start
co: Principiu di a &traccia

en: Cursor to Track Start
co: Cursore à u principiu di a traccia

en: Track &End
co: Fine di a tracci&a

en: Cursor to Track End
co: Cursore à a fine di a traccia

en: &Project Start
co: Principiu di u pru&ghjettu

en: Cursor to Project Start
co: Cursore à u principiu di u prughjettu

en: Project E&nd
co: Fine di u prughjett&u

en: Cursor to Project End
co: Cursore à a fine di u prughjettu

en: &Cursor
co: &Cursore

en: Cursor &Left
co: Cursore à &manca

en: Cursor &Right
co: Cursore à &diritta

en: Cursor Sh&ort Jump Left
co: Saltu &cortu di cursore à manca

en: Cursor Shor&t Jump Right
co: Saltu c&ortu di cursore à diritta

en: Cursor Long J&ump Left
co: Saltu &longu di cursore à manca

en: Cursor Long Ju&mp Right
co: Saltu lon&gu di cursore à diritta

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: See&k
co: &Ricercà

en: Short Seek &Left During Playback
co: Ricerca corta à &manca durante a lettura

en: Short Seek &Right During Playback
co: Ricerca corta à &diritta durante a lettura

en: Long Seek Le&ft During Playback
co: Ricerca &longa à manca durante a lettura

en: Long Seek Rig&ht During Playback
co: Ricerca lon&ga à diritta durante a lettura

en: &Toolbars
co: &Barre d’attrezzi

note: i18n-hint: (verb)
en: Reset Toolb&ars
co: Reinizià e &barre d’attrezzi

en: Rendered all audio in track '%s'
co: Tuttu l’audio rinfurzatu in a traccia « %s »

note: i18n-hint: Convert the audio into a more usable form, so apply * panning and amplification and write to some external file.
en: Render
co: Rinfurzà

en: Mixed and rendered %d tracks into one new stereo track
co: %d traccie mischiate è rinfurzate in una nova traccia stereo

en: Mixed and rendered %d tracks into one new mono track
co: %d traccie mischiate è rinfurzate in una nova traccia mono

note: i18n-hint: One or more audio tracks have been panned
en: Panned audio track(s)
co: Traccia(e) audio panoramizata(e)

en: Pan Track
co: Panoramizà a traccia

en: Start to &Zero
co: Principiu à &zeru

en: Start to &Cursor/Selection Start
co: Principiu à u &cursore/principiu di a selezzione

en: Start to Selection &End
co: Principiu à a &fine di a selezzione

en: End to Cu&rsor/Selection Start
co: Fine à u c&ursore/principiu di a selezzione

en: End to Selection En&d
co: Fine à a fi&ne di a selezzione

note: i18n-hint: In this and similar messages describing editing actions, the starting or ending points of tracks are re-"aligned" to other times, and the time selection may be "moved" too.  The first noun -- "start" in this example -- is the object of a verb (not of an implied preposition "from").
en: Aligned/Moved start to zero
co: Principiu alineatu/dispiazzatu à zeru

en: Aligned start to zero
co: Principiu alineatu à zeru

note: i18n-hint: This and similar messages give shorter descriptions of the aligning and moving editing actions
en: Align/Move Start
co: Alineà/dispiazzà u principiu

en: Align Start
co: Alineà u principiu

en: Aligned/Moved start to cursor/selection start
co: Principiu alineatu/dispiazzatu à u cursore/principiu di a selezzione

en: Aligned start to cursor/selection start
co: Principiu alineatu à u cursore/principiu di a selezzione

en: Aligned/Moved start to selection end
co: Principiu alineatu/dispiazzatu à a fine di a selezzione

en: Aligned start to selection end
co: Principiu alineatu à a fine di a selezzione

en: Aligned/Moved end to cursor/selection start
co: Fine alineata/dispiazzata à u cursore/principiu di a selezzione

en: Aligned end to cursor/selection start
co: Fine alineata à u cursore/principiu di a selezzione

en: Align/Move End
co: Alineà/dispiazzà a fine

en: Align End
co: Alineà a fine

en: Aligned/Moved end to selection end
co: Fine alineata/dispiazzata à a fine di a selezzione

en: Aligned end to selection end
co: Fine alineata à a fine di a selezzione

en: Aligned/Moved end to end
co: Fine alineata/dispiazzata à a fine

en: Aligned end to end
co: Fine alineata à a fine

en: Align/Move End to End
co: Alineà/dispiazzà a fine à a fine

en: Align End to End
co: Alineà a fine à a fine

en: Aligned/Moved together
co: Alineate/dispiazzate inseme

en: Aligned together
co: Alineate inseme

en: Align/Move Together
co: Alineà/dispiazzà inseme

en: Align Together
co: Alineà inseme

en: Synchronize MIDI with Audio
co: Sincrunizà u MIDI cù l’audio

en: Synchronizing MIDI and Audio Tracks
co: Sincrunizazione di u MIDI è di e traccie audio

en: Adjusted gain
co: Guadagnu accunciatu

en: Adjusted Pan
co: Panoramicu accunciatu

en: Created new audio track
co: Nova traccia audio creata

en: New Track
co: Nova traccia

en: Created new stereo audio track
co: Nova traccia audio stereo creata

en: Created new label track
co: Nova traccia d’etichetta creata

en: This version of Audacity only allows one time track for each project window.
co: Sta versione d’Audacity permette solu una traccia di tempo per ogni finestra di prughjettu.

en: Created new time track
co: Nova traccia di tempo creata

en: New sample rate (Hz):
co: Nova frequenza di campiunariu (Hz) :

en: The entered value is invalid
co: U valore scrittu ùn hè micca accettevule

en: Resampling track %d
co: Ricampiunamentu di a traccia %d

en: Resampled audio track(s)
co: Traccia(e) audio ricampiunata(e)

en: Resample Track
co: Ricampiunà a traccia

en: Please select at least one audio track and one MIDI track.
co: Ci vole à selezziunà omancu una traccia audio è una traccia MIDI.

en: Alignment completed: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
co: Aliniamentu compiu : MIDI da %.2f à %.2f sec, Audio da %.2f à %.2f sec.

en: Sync MIDI with Audio
co: Sincrunizà u MIDI cù l’audio

en: Alignment error: input too short: MIDI from %.2f to %.2f secs, Audio from %.2f to %.2f secs.
co: Sbagliu d’aliniamentu : entrata troppu corta : MIDI da %.2f à %.2f sec, Audio da %.2f à %.2f sec.

en: Internal error reported by alignment process.
co: Sbagliu internu restituitu da u trattamentu d’aliniamentu.

en: Tracks sorted by time
co: Traccie ordinate da u tempu

en: Sort by Time
co: Ordinà da u tempu

en: Tracks sorted by name
co: Traccie ordinate da u nome

en: Sort by Name
co: Ordinà da u nome

en: Can't delete track with active audio
co: Ùn si pò squassà una traccia cù audio attivu

en: Add &New
co: Aghjunghje &nova

en: &Mono Track
co: Traccia &mono

en: &Stereo Track
co: Traccia &stereo

en: &Label Track
co: Traccia d’&etichetta

en: &Time Track
co: Traccia di &tempo

en: Mi&x
co: &Mischju

en: Mix Stereo Down to &Mono
co: Mischju da stereo à &mono

en: Mi&x and Render
co: Mischju è &rinforzu

en: Mix and Render to Ne&w Track
co: Mischju è rinforzu ver di una no&va traccia

en: &Resample...
co: Ricampiunà…

en: Remo&ve Tracks
co: &Caccià a(e) traccia(e)

en: M&ute/Unmute
co: &Ammutulisce o ùn ammutulisce

en: &Mute All Tracks
co: Ammutulì &tutte e traccie

en: &Unmute All Tracks
co: Ùn ammutulì t&utte e traccie

en: Mut&e Tracks
co: A&mmutulì e traccie

en: U&nmute Tracks
co: Ùn &ammutulì e traccie

en: &Pan
co: &Panoramicu

en: &Left
co: &Manca

en: Pan Left
co: Panoramicu à manca

en: &Right
co: &Diritta

en: Pan Right
co: Panoramicu à diritta

en: &Center
co: &Centru

en: Pan Center
co: Panoramicu à u centru

en: &Align Tracks
co: A&lineà e traccie

en: &Align End to End
co: &Alineà a fine à a fine

en: Align &Together
co: Alineà &inseme

en: &Move Selection with Tracks (on/off)
co: &Dispiazzà a selezzione cù e traccie (iè/no)

en: Move Sele&ction and Tracks
co: Dispiazzà a sele&zzione è e traccie

en: S&ort Tracks
co: &Ordinà e traccie

en: By &Start Time
co: Da &ora di principiu

en: By &Name
co: Da &nome

en: Sync-&Lock Tracks (on/off)
co: &Sincrunizazione è ammarchjunera di e traccie (iè/no)

en: &Track
co: &Traccia

en: Change P&an on Focused Track...
co: Cambià u pa&noramicu nant’à a traccia messa in evidenza…

en: Pan &Left on Focused Track
co: Panoramicu à &manca nant’à a traccia messa in evidenza

en: Pan &Right on Focused Track
co: Panoramicu à &diritta nant’à a traccia messa in evidenza

en: Change Gai&n on Focused Track...
co: Cam&bià u guadagnu nant’à a traccia messa in evidenza…

en: &Increase Gain on Focused Track
co: A&ummentà u guadagnu nant’à a traccia messa in evidenza

en: &Decrease Gain on Focused Track
co: D&iminuisce u guadagnu nant’à a traccia messa in evidenza

en: Op&en Menu on Focused Track...
co: Apre u &listinu nant’à a traccia messa in evidenza…

en: M&ute/Unmute Focused Track
co: &Ammutulì/ùn ammuttulì a traccia messa in evidenza

en: &Solo/Unsolo Focused Track
co: &Rende solo o micca a traccia messa in evidenza

en: &Close Focused Track
co: &Chjode a traccia messa in evidenza

en: Move Focused Track U&p
co: Dispiazzà in&sù a traccia messa in evidenza

en: Move Focused Track Do&wn
co: Dispiazzà in&ghjò a traccia messa in evidenza

en: Move Focused Track to T&op
co: Dispiazzà in &principiu a traccia messa in evidenza

en: Move Focused Track to &Bottom
co: Dispiazzà in &fine a traccia messa in evidenza

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Playing
co: Lettura

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Recording
co: Arregistramentu

en: no label track
co: nisuna traccia d’etichetta

en: no label track at or below focused track
co: nisuna traccia d’etichetta nant’à o sottu a traccia messa in evidenza

en: %s %d of %d
co: %s %d di %d

en: no labels in label track
co: nisuna etichetta i a traccia d’etichetta

en: Timer Recording cannot be used with more than one open project.
    
    Please close any additional projects and try again.
co: L’arregistramentu prugrammatu ùn pò micca esse impiegatu cù più d’un prughjettu apertu.
    
    Ci vole à chjode tuttu prughjettu addiziunale è pruvà torna.

en: Timer Recording cannot be used while you have unsaved changes.
    
    Please save or close this project and try again.
co: L’arregistramentu prugrammatu ùn pò micca esse impiegatu quandu ci hè mudificazioni micca arregistrate.
    
    Ci vole à arregistrà o chjode stu prughjettu è pruvà torna.

en: Please select in a mono track.
co: Ci vole à selezziunà in una traccia mono.

en: Please select in a stereo track or two mono tracks.
co: Ci vole à selezziunà in una traccia stereo o duie traccie mono.

en: Please select at least %d channels.
co: Ci vole à selezziunà omancu %d canali.

en: Please select a time within a clip.
co: Ci vole à selezziunà un tempu dentru un pezzu.

note: i18n-hint: 'Transport' is the name given to the set of controls that play, record, pause etc.
en: Tra&nsport
co: Tras&portu

en: Pl&aying
co: &Lettura

note: i18n-hint: (verb) Start or Stop audio playback
en: Pl&ay/Stop
co: &Leghje/Piantà

en: Play/Stop and &Set Cursor
co: Leghje/Piantà è &definizione di u cursore

en: &Loop Play
co: Leghje &abeternu

en: &Pause
co: &Pausa

en: &Recording
co: &Arregistramentu

note: i18n-hint: (verb)
en: &Record
co: &Arregistrà

en: &Append Record
co: Accudà l’arre&gistramentu

en: Record &New Track
co: Arregistrà una &nova traccia

en: &Timer Record...
co: Arregistramentu prugra&mmatu…

en: Punch and Rol&l Record
co: Arregistrà in Appin&zunà è Sfilà

en: Pla&y Region
co: Leghje u &rughjone

en: &Lock
co: &Ammarchjunà

en: &Unlock
co: &Spalancà

en: R&escan Audio Devices
co: R&eanalizà l’apparechji audio

en: Transport &Options
co: &Ozzioni di trasportu

en: Sound Activation Le&vel...
co: &Livellu d’attivazione di u sonu…

en: Sound A&ctivated Recording (on/off)
co: &Arregistramentu attivatu di u sonu (iè/no)

en: Pinned Play/Record &Head (on/off)
co: &Testa di lettura o d’arregistramentu spirlata (iè/no)

en: &Overdub (on/off)
co: &Soprarregistramentu (iè/no)

en: So&ftware Playthrough (on/off)
co: Lettura audio da u &prugramma (iè/no)

en: A&utomated Recording Level Adjustment (on/off)
co: Acc&umudata autumatica di livellu d’arregistramentu (iè/no)

en: T&ransport
co: Tras&portu

note: i18n-hint: (verb) Start playing audio
en: Pl&ay
co: &Leghje

note: i18n-hint: (verb) Stop playing audio
en: Sto&p
co: &Piantà

en: Play &One Second
co: Leghje &una seconda

en: Play to &Selection
co: Leghje fin’à a &selezzione

en: Play &Before Selection Start
co: Leghje &nanzu u principiu di a selezzione

en: Play Af&ter Selection Start
co: Leghje &dopu u principiu di a selezzione

en: Play Be&fore Selection End
co: Leghje nan&zu a fine di a selezzione

en: Play Aft&er Selection End
co: Leghje dopu a &fine di a selezzione

en: Play Before a&nd After Selection Start
co: Leghje nanzu è dopu u p&rincipiu di a selezzione

en: Play Before an&d After Selection End
co: Leghje nanzu è dopu a fin&e di a selezzione

en: Play C&ut Preview
co: Prelettura di a &tagliatura

en: &Play-at-Speed
co: Leghje à a &vitezza

note: i18n-hint: 'Normal Play-at-Speed' doesn't loop or cut preview.
en: Normal Pl&ay-at-Speed
co: Leghje à a vitezza &nurmale

en: &Loop Play-at-Speed
co: Leghje ab&eternu à a vitezza

en: Play C&ut Preview-at-Speed
co: Prelettura à a vitezza di a &tagliatura

en: Ad&just Playback Speed...
co: &Adattà a vitezza di lettura…

en: &Increase Playback Speed
co: A&ummentà a vitezza di lettura

en: &Decrease Playback Speed
co: &Diminuisce a vitezza di lettura

en: Move to Pre&vious Label
co: Dispiazzà à l’etichetta prece&dente

en: Move to Ne&xt Label
co: Dispiazzà à l’etichetta se&guente

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) full sized
en: &Zoom
co: &Ingrandamentu

en: Zoom &In
co: Ingrandamentu &più forte

en: Zoom &Normal
co: Ingrandamentu &nurmale

en: Zoom &Out
co: Ingrandamentu &menu forte

en: &Zoom to Selection
co: &Ingrandamentu nant’à a selezzione

en: Zoom &Toggle
co: Attivà &o disattivà l’ingrandamentu

en: Advanced &Vertical Zooming
co: Ingrandamentu &verticale espertu

en: T&rack Size
co: &Dimensione di a traccia

en: &Fit to Width
co: Adattà à a &larghezza

en: Fit to &Height
co: Adattà à l’&altezza

en: &Collapse All Tracks
co: &Ripiegà tutte e traccie

en: E&xpand Collapsed Tracks
co: Allargà e &traccie ripiegate

en: Sk&ip to
co: &Saltà à

en: Selection Sta&rt
co: &Principiu di a selezzione

en: Skip to Selection Start
co: Saltà à u principiu di a selezzione

en: Skip to Selection End
co: Saltà à a fine di a selezzione

en: &Extra Menus (on/off)
co: &Listini addiziunali (iè/no)

en: &Show Clipping (on/off)
co: &Affissà a saturazione (iè/no)

en: Show Effects Rack
co: Affissà l’aggruppamentu d’effetti

en: &Window
co: &Finestra

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make (the current * window) shrink to an icon on the dock
en: &Minimize
co: &Inchjuculì

note: i18n-hint: Standard Macintosh Window menu item:  Make all project * windows un-hidden
en: &Bring All to Front
co: &Mette tuttu di fronte

note: i18n-hint: Shrink all project windows to icons on the Macintosh tooldock
en: Minimize All Projects
co: Inchjuculì tutti i prughjetti

en: Import complete. Calculating waveform
co: Impurtazione compia. Calculu di a forma d’onda

en: Decoding Waveform
co: Discudificazione di a forma d’onda

en: %s %2.0f%% complete. Click to change task focal point.
co: %s %2.0f%% compiu. Cliccà per cambià u puntu fucale di a tacca.

en: Batch
co: Trattamentu da lottu

en: Preferences for Batch
co: Preferenze per u trattamentu da lottu

en: Behaviors
co: Cumpurtamenti

en: &Don't apply effects in batch mode
co: Ùn appiecà &alcunu effettu in modu di trattamentu da lottu

en: Devices
co: Apparechji

en: Preferences for Device
co: Preferenze per l’apparechju

[ctx: device]
note: i18n-hint Software interface to audio devices
en: Interface
co: Interfaccia

note: #-#-#-#-#  0 (audacity 3.0.1)  #-#-#-#-# i18n-hint: (noun)
en: &Host:
co: &Ospite :

en: Using:
co: Impiegatu :

en: Playback
co: Lettura

en: &Device:
co: &Apparechju :

en: De&vice:
co: A&pparechju :

en: Cha&nnels:
co: &Canali :

en: Latency
co: Tempu d’attesa

en: milliseconds
co: milliseconde

en: &Buffer length:
co: &Longhezza di stampone :

en: &Latency compensation:
co: C&umpensazione di tempu d’attesa :

en: No audio interfaces
co: Nisuna interfaccia audio

en: No devices found
co: Nisunu apparechju trovu

note: i18n-hint:  Directories, also called directories, in computer file systems
en: Directories
co: Cartulari

en: Preferences for Directories
co: Preferenze per i cartulari

en: Default directories
co: Cartulari predefiniti

en: Leave a field empty to go to the last directory used for that operation.
    Fill in a field to always go to that directory for that operation.
co: Lascià viotu u campu per andà à l’ultimu cartulare impiegatu per st’operazione.
    Riempie u campu per andà sempre à stu cartulare per st’operazione.

en: O&pen:
co: A&pre :

en: S&ave:
co: A&rregistrà :

en: B&rowse...
co: N&avigà…

en: &Import:
co: &Impurtà :

en: Br&owse...
co: Na&vigà…

en: &Export:
co: &Espurtà :

en: Bro&wse...
co: Navi&gà…

en: Temporary files directory
co: Cartulare di i schedarii timpurarii

en: &Location:
co: &Lucalizazione :

en: Temporary files directory cannot be on a FAT drive.
co: U cartulare timpurariu di schedarii ùn pò stà nant’à un lettore FAT.

en: Brow&se...
co: &Navigà…

en: &Free Space:
co: Spaziu &liberu :

en: Free Space
co: Spaziu liberu

en: Choose a location to place the temporary directory
co: Sceglie un locu per piazzà u cartulare timpurariu

en: unavailable - above location doesn't exist
co: indispunibule - u locu insù ùn esiste micca

en: Choose a location
co: Sceglie un locu

en: Directory %s is not suitable (at risk of being cleaned out)
co: U cartulare %s ùn hè micca apprupriatu (ci hè un risicu d’esse viutatu)

en: Directory %s does not exist. Create it?
co: U cartulare %s ùn esiste micca. Creallu ?

en: New Temporary Directory
co: Novu cartulare timpurariu

en: Directory %s is not writable
co: Ùn si pò scrive in u cartulare %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
co: I cambiamenti di u cartulare timpurariu seranu effettivi dopu un rilanciu d’Audacity

en: Temp Directory Update
co: Mudificazione di u cartulare timpurariu

en: Preferences for Effects
co: Preferenze per l’effetti

en: Sorted by Effect Name
co: Ordinatu da nome d’effettu

en: Sorted by Publisher and Effect Name
co: Ordinatu da editore è nome d’effettu

en: Sorted by Type and Effect Name
co: Ordinatu da tipu è nome d’effettu

en: Grouped by Publisher
co: Adunitu da editore

en: Grouped by Type
co: Adunitu da tipu

en: Enable Effects
co: Attivà l’effetti

en: Effect Options
co: Ozzioni d’effettu

en: S&ort or Group:
co: &Ordinà o gruppà :

en: &Maximum effects per group (0 to disable):
co: &Numeru massimu d’effetti à u gruppu (0 per disattivà) :

en: Plugin Options
co: Ozzioni di modulu d’estensione

en: Check for updated plugins when Audacity starts
co: Cuntrollà e nove versioni di i moduli d’estensione à u lanciu d’Audacity

en: Rescan plugins next time Audacity is started
co: Torna à analizà i moduli d’estensione à u prossimu lanciu d’Audacity

en: Instruction Set
co: Inseme d’istruzzioni

en: &Use SSE/SSE2/.../AVX
co: &Impiegà SSE/SSE2/…/AVX

note: i18n-hint:  Title of dialog governing "Extended", or "advanced," * audio file import options
en: Extended Import
co: Impurtazione esperta

en: Preferences for ExtImport
co: Preferenze per l’impurtazione esperta

en: A&ttempt to use filter in OpenFile dialog first
co: &Pruvà da prima d’impiegà u filtru in u dialogu d’apertura di schedariu

en: Rules to choose import filters
co: Regule di scelta di i filtri d’impurtazione

en: File extensions
co: Estensioni di schedariu

en: Mime-types
co: Tipi Mime

en: Importer order
co: Ordine d’impurtadore

en: Move rule &up
co: Dispiazzà a regula in&sù

en: Move rule &down
co: Dispiazzà a regula in&ghjò

en: Move f&ilter up
co: Dispiazzà u f&iltru insù

en: Move &filter down
co: Dispiazzà u &filtru inghjò

en: &Add new rule
co: &Aghjunghje una nova regula

en: De&lete selected rule
co: &Caccià a regula selezziunata

en: Unused filters:
co: Filtri micca aduprati :

en: There are space characters (spaces, newlines, tabs or linefeeds) in one of the items. They are likely to break the pattern matching. Unless you know what you are doing, it is recommended to trim spaces. Do you want Audacity to trim spaces for you?
co: Ci sò caratteri di spaziu (spazii, nove linee o tabulazioni) in unu di st’elementi. Ponu rompe u trattamentu di currispundenza. Fora s’è voi site sicuri di ciò chì voi fate, hè ricumandatu di squassà i spazii. Vulete squassà i spazii autumaticamente ?

en: Spaces detected
co: Spazii abbentati

en: Do you really want to delete selected rule?
co: Site sicuru di squassà a regula selezziunata ?

en: Rule deletion confirmation
co: Cunfirmazione di squassatura di a regula

en: Ext Import
co: Impurtazione esperta

[ctx: GUI]
note: i18n-hint: refers to Audacity's user interface settings
en: Interface
co: Interfaccia

en: Preferences for GUI
co: Preferenze per l’interfaccia

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
co: -36 dB (stesa bassa per mudificazione d’ampiitutine maiò)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
co: -48 dB (stesa PCM di campioni 8 bit)

en: -60 dB (PCM range of 10 bit samples)
co: -60 dB (stesa PCM di campioni 10 bit)

en: -72 dB (PCM range of 12 bit samples)
co: -72 dB (stesa PCM di campioni 12 bit)

en: -84 dB (PCM range of 14 bit samples)
co: -84 dB (stesa PCM di campioni 14 bit)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
co: -96 dB (stesa PCM di campioni 16 bit)

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
co: -120 dB (più o menu e cunfine di l’audizione umana)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
co: -145 dB (stesa PCM di campioni 24 bit)

en: Local
co: Lucale

en: From Internet
co: Da Internet

en: Display
co: Affissame

en: &Language:
co: &Lingua :

en: Location of &Manual:
co: Lucalizazione di u &manuale :

en: Th&eme:
co: &Temu :

en: Meter dB &range:
co: Stesa in &dB di u cuntadore :

en: Show 'How to Get &Help' at launch
co: Affissà « Cumu ottene un ai&utu » à l’iniziu

en: Show e&xtra menus
co: &Affissà i listini addiziunali

en: Show alternative &styling (Mac vs PC)
co: Affissà un &stilu alternativu (Mac vs PC)

en: &Beep on completion of longer activities
co: Sonu quandu si &compienu e longhe attività

en: Re&tain labels if selection snaps to a label
co: Cunservà l’&etichette s’è a selezzione s’azzicca à un’etichetta

en: B&lend system and Audacity theme
co: &Fusione di i temi di u sistema è quelli d’Audacity

note: i18n-hint: RTL stands for 'Right to Left'
en: Use mostly Left-to-Right layouts in RTL languages
co: Impiegà in primu locu l’accunciamenti da manca à diritta per e lingue RTL

en: Never use comma as decimal point
co: Ùn mai impiegà a virgula cum’è puntu decimale

en: Show Timeline Tooltips
co: Affissà i messaghjucci di a linea tempurale

en: Show Scrub Ruler
co: Affissà a regula di strufinera

en: Language "%s" is unknown
co: Lingua « %s » hè scunnisciuta

en: Master Gain Control
co: Cuntrollu di vulume principale

en: GUI
co: Interfaccia grafica

en: Import / Export
co: Impurtà / Espurtà

en: Preferences for ImportExport
co: Preferenze per l’impurtazione è l’espurtazione

en: &Mix down to Stereo or Mono
co: &Mischià in stereo o mono

en: &Use Advanced Mixing Options
co: Impiegà l’&ozzioni esperte di mischiera

en: S&tandard
co: C&lassicu

en: E&xtended (with frequency ranges)
co: Esper&tu (cù stese di frequenza)

en: &Seconds
co: &Seconde

en: &Beats
co: &Palpiti

en: When exporting tracks to an audio file
co: À l’espurtazione di traccie ver di un schedariu audio

en: S&how Metadata Tags editor before export
co: Affissà l’&editore d’etichetta di metadati nanzu d’espurtà

note: i18n-hint 'blank space' is space on the tracks with no audio in it
en: &Ignore blank space at the beginning
co: &Ignurà i silenzii à u principiu

en: Exported Label Style:
co: Stilu d’etichette espurtate :

en: Exported Allegro (.gro) files save time as:
co: Unità di durata arregistrata in i schedarii Allegro (.gro) espurtati :

en: IMPORT EXPORT
co: IMPURTÀ ESPURTÀ

note: i18n-hint: as in computer keyboard (not musical!)
en: Keyboard
co: Tastera

en: Preferences for KeyConfig
co: Preferenze per a cunfigurazione di tastu

en: Keyboard preferences currently unavailable.
co: E preferenze di tastera ùn sò micca dispunibule à st’ora.

en: Open a new project to modify keyboard shortcuts.
co: Apre un novu prughjettu per mudificà l’accurtatoghji di tastera.

en: &Hotkey:
co: Tast&i :

en: Key Bindings
co: Associi di tastu

en: View by:
co: Affissà da :

en: &Tree
co: &Arburu

en: &Name
co: &Nome

en: &Key
co: &Tastu

en: View by tree
co: Affissame da arburu

en: View by name
co: Affissame da nome

en: View by key
co: Affissame da tastu

en: Searc&h:
co: &Circà :

en: Bindings
co: Associi

en: Short cut
co: Accurtatoghju

note: i18n-hint: (verb)
en: &Set
co: &Definisce

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
co: Nota : Appughjà nant’à Cmd+Q per chità. Tutti l’altri tasti sò accettevule.

en: &Import...
co: &Impurtà…

en: &Defaults
co: &Predefiniti

en: 
       *   "%s"  (because the shortcut '%s' is used by "%s")
co: 
       *   « %s » (perchè l’accurtatoghju « %s » hè impiegatu da « %s »)

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
co: Selezziunà un schedariu XML chì cuntene l’accurtatoghji di tastera d’Audacity…

en: Error Importing Keyboard Shortcuts
co: Sbagliu d’impurtazione di l’accurtatoghji di tastera

en: The file with the shortcuts contains illegal shortcut duplicates for "%s" and "%s".
    Nothing is imported.
co: U schedariu cù l’accurtatoghji cuntene duplicazioni d’accurtatoghju inaccettevule per « %s » è « %s ».
    Ùn ci hè nunda d’impurtatu.

en: Loaded %d keyboard shortcuts
co: Caricamentu di %d accurtatoghji di tastera

en: 
    The following commands are not mentioned in the imported file, but have their shortcuts removed because of the conflict with other new shortcuts:
co: 
    E cumande seguente ùn sò micca indicate in u schedariu impurtatu, ma i so accurtatoghji sò stati cacciati per via d’un cunflittu cù altri novi accurtatoghji :

en: Loading Keyboard Shortcuts
co: Caricamentu d’accurtatoghji di tastera

en: Export Keyboard Shortcuts As:
co: Espurtà l’accurtatoghji di tastera cù u nome :

en: Error Exporting Keyboard Shortcuts
co: Sbagliu à l’espurtazione di l’accurtatoghji di tastera

en: You may not assign a key to this entry
co: Ùn pudete micca attribuisce un tastu à st’elementu

en: You must select a binding before assigning a shortcut
co: Ci vole à selezziunà un’associu nanzu d’attribuisce un accurtatoghju

en: 
    
    	 and
co: 
    
    	 è

en: The keyboard shortcut '%s' is already assigned to:
    
    	%s
    
    
    Click OK to assign the shortcut to
    
    	%s
    
    instead. Otherwise, click Cancel.
co: L’accurtatoghji di tastera « %s » hè dighjà assuciatu à :
    
    	« %s »
    
    Sceglie Vai per assuciallu à
    
    	« %s »
    
    piuttostu. Osinnò, sceglie Abbandunà.

en: Key Config
co: Cunfigurazione di tastu

en: Preferences for Library
co: Preferenze per e bibliuteche

en: LAME MP3 Export Library
co: Bibliuteca d’espurtazione LAME MP3

en: MP3 Library Version:
co: Versione di bibliuteca MP3 :

en: LAME MP3 Library:
co: Bibliuteca LAME MP3 :

en: &Locate...
co: &Lucalizà…

en: &Download
co: &Scaricà

en: FFmpeg Import/Export Library
co: Bibliuteca d’impurtazione/espurtazione FFmpeg

en: FFmpeg Library Version:
co: Versione di bibliuteca FFmpeg :

en: No compatible FFmpeg library was found
co: Alcuna bibliuteca cunciliabile FFmpeg ùn hè stata trova

en: FFmpeg support is not compiled in
co: L’accessu à FFmpeg ùn hè micca cumpilatu

en: FFmpeg Library:
co: Bibliuteca FFmpeg :

en: Loca&te...
co: &Lucalizà…

en: Dow&nload
co: &Scaricà

en: Audacity has automatically detected valid FFmpeg libraries.
    Do you still want to locate them manually?
co: Audacity hà autumaticamente abbentatu bibliuteche FFmpeg accettevule.
    Vulete quantunque e lucalizà manualmente ?

en: Success
co: Successu

en: Library
co: Bibliuteca

note: i18n-hint: untranslatable acronym for "Musical Instrument Device Interface"
en: MIDI Devices
co: Apparechji MIDI

en: Preferences for MidiIO
co: Preferenze per l’entrate/esciute di MIDI

en: No MIDI interfaces
co: Nisuna interfaccia MIDI

[ctx: MIDI]
note: i18n-hint Software interface to MIDI
en: Interface
co: Interfaccia

en: Using: PortMidi
co: Impiegu di : PortMidi

en: MIDI Synth L&atency (ms):
co: &Tempu d’attesa di u sintetizatore MIDI (ms) :

en: The MIDI Synthesizer Latency must be an integer
co: U tempu d’attesa di u sintetizatore deve esse un numeru interu

en: Midi IO
co: Entrate/esciute MIDI

note: i18n-hint: Modules are optional extensions to Audacity that add NEW features.
en: Modules
co: Moduli

en: Preferences for Module
co: Preferenze per i moduli

en: These are experimental modules. Enable them only if you've read the Audacity Manual
    and know what you are doing.
co: Quelli moduli sò esperimentale. Attivateli solu s’è vò avete lettu
    u manuale Audacity è sapete ciò chì voi fate.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Ask' means Audacity will ask if you want to load the module each time it starts.
co:   « Dumandà » indicheghja chì Audacity vi dumanderà s’è vò vulete caricà u modulu ogni volta ch’ellu si lancia.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'Failed' means Audacity thinks the module is broken and won't run it.
co:   « Fiascu » vole si dì chì Audacity pensa chì u modulu hè rottu è ùn l’eseguiscerà micca.

note: i18n-hint preserve the leading spaces
en:   'New' means no choice has been made yet.
co:   « Fiascu » indicheghja chì alcuna scelta ùn hè ancu fatta.

en: Changes to these settings only take effect when Audacity starts up.
co: I cambiamenti di ste preferenze seranu solu effettivi dopu un rilanciu d’Audacity.

en: Ask
co: Dumandà

en: Failed
co: Fiascu

en: No modules were found
co: Alcunu modulu trovu

en: Module
co: Modulu

en: Mouse
co: Topu

en: Preferences for Mouse
co: Preferenze per u topu

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
co: Associi di u topu (valori predefiniti, micca mudifichevule)

en: Tool
co: Attrezzu

en: Command Action
co: Azzione di a cumanda

en: Buttons
co: Buttoni

en: Left-Click
co: Cliccu à manca

en: Set Selection Point
co: Definisce un puntu di selezzione

en: Left-Drag
co: Trascinà à manca

en: Set Selection Range
co: Definisce una stesa di selezzione

en: Shift-Left-Click
co: Maiusc + cliccu à manca

en: Extend Selection Range
co: Stende a stesa di selezzione

en: Left-Double-Click
co: Doppiu cliccu à manca

en: Select Clip or Entire Track
co: Selezziunà u pezzu o a traccia sana

en: Wheel-Rotate
co: Rutulella di u topu

en: Change scrub speed
co: Cambià a vitezza di a strufinera

en: Zoom in on Point
co: Ingrandamentu più forte nant’à u puntu

en: Zoom in on a Range
co: Ingrandamentu più forte nant’à a stesa

en: same as right-drag
co: cum’è trascinà à diritta

en: Right-Click
co: Cliccu à diritta

en: Zoom out one step
co: Ingrandamentu menu forte d’un passu

en: Right-Drag
co: Trascinà à diritta

en: same as left-drag
co: cum’è trascinà à manca

en: Shift-Drag
co: Maiusc + trascinà

en: Zoom out on a Range
co: Ingrandamentu menu forte nant’à a stesa

en: Middle-Click
co: Cliccu centrale

en: Zoom default
co: Ingrandamentu predefinitu

en: Move clip left/right or between tracks
co: Dispiazzà i pezzi à manca/diritta, o ancu trà e traccie

en: Shift-Left-Drag
co: Maiusc + trascinà à manca

en: Move all clips in track left/right
co: Dispiazzà tutti i pezzi di a traccia à manca o à diritta

en: -Left-Drag
co: -trascinà à manca

en: Move clip up/down between tracks
co: Dispiazzà i pezzi insù/inghjò trà e traccie

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Envelope
co: Inviluppu

note: i18n-hint: The envelope is a curve that controls the audio loudness.
en: Change Amplification Envelope
co: Cambià l’inviluppu d’amplificazione

en: Pencil
co: Mina

en: Change Sample
co: Mudificà u campionu

en: Alt-Left-Click
co: Alt + cliccu à manca

en: Smooth at Sample
co: Alliscià u campionu

en: Change Several Samples
co: Cambià parechji campioni

en: Change ONE Sample only
co: Cambià UN solu campionu

en: same as select tool
co: cum’è l’attrezzu di selezzione

en: same as zoom tool
co: cum’è l’attrezzu d’ingrandamentu

en: Any
co: Qualsisia

en: Scroll tracks up or down
co: Sfilarata di e traccie insù o inghjò

en: Shift-Wheel-Rotate
co: Maiusc + rutulella di u topu

en: Scroll waveform
co: Sfilà a forma d’onda

en: -Wheel-Rotate
co: -rutulella di u topu

en: Zoom waveform in or out
co: Ingrandamentu più o menu forte di a forma d’onda

en: -Shift-Wheel-Rotate
co: -Maiusc + rutulella di u topu

en: Vertical Scale Waveform (dB) range
co: Ampiitutine (dB) di scala verticale di forma d’onda

en: Preferences for Playback
co: Preferenze per a lettura

en: Effects Preview
co: Previsualizà l’effetti

en: &Length:
co: D&urata :

note: i18n-hint: (noun) this is a preview of the cut
en: Cut Preview
co: Preparazione di a tagliatura

en: &Before cut region:
co: &Nanzu a tagliatura di a regione :

en: &After cut region:
co: &Dopu a tagliatura di a regione :

en: Seek Time when playing
co: Ricerca tempurale durante a lettura

en: &Short period:
co: Periodu &cortu :

en: Lo&ng period:
co: Periodu &longu :

en: &Vari-Speed Play
co: Lettura à vitezza &variabile

en: &Micro-fades
co: &Micro scaghjature

en: Always scrub un&pinned
co: &Strufinera sempre micca spirlata

en: Audacity Preferences
co: Preferenze d’Audacity

en: Category
co: Categuria

en: Preferences:
co: Preferenze :

en: Preferences for Quality
co: Preferenze per a qualità

en: Other...
co: Altru…

en: Sampling
co: Campiunariu

en: Default Sample &Rate:
co: Frequenza predefinita di &campiunariu :

en: Default Sample &Format:
co: &Furmatu predefinitu di campiunariu :

en: Real-time Conversion
co: Cunversione in tempu reale

en: Sample Rate Con&verter:
co: C&unvertidore di frequenza di campiunariu :

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: &Dither:
co: &Allisciata :

en: High-quality Conversion
co: Cunversione d’alta qualità

en: Sample Rate Conver&ter:
co: Cunverti&dore di frequenza di campiunariu :

note: i18n-hint: technical term for randomization to reduce undesirable resampling artifacts
en: Dit&her:
co: A&llisciata :

en: Preferences for Recording
co: Preferenze per l’arregistramentu

en: Play &other tracks while recording (overdub)
co: &Leghje d’altre traccie durante un arregistramentu (soprarregistramentu)

en: Use &hardware to play other tracks
co: Impiegà u &materiale per leghje altre traccie

en: &Software playthrough of input
co: Lettura audio di l’&entrata da u prugramma

en: Record on a new track
co: Arregistrà nant’à una nova traccia

note: i18n-hint: Dropout is a loss of a short sequence audio sample data from the recording
en: Detect dropouts
co: Abbentà e perdite breve d’arregistramentu

en: Sound Activated Recording
co: Arregistramentu attivatu di u sonu

en: Le&vel (dB):
co: Li&vellu (dB) :

note: i18n-hint: start of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: Name newly recorded tracks
co: Chjamà e traccie create pocu fà

note: i18n-hint: end of two-part phrase, "Name newly recorded tracks with:"
en: With:
co: Cù :

en: Custom Track &Name
co: &Nome predefinitu di traccia

en: Custom name text
co: Testu predefinitu di nome

en: Recorded_Audio
co: Audio_arregistratu

en: &Track Number
co: N&umeru di traccia

en: System &Date
co: &Data di u sistema

en: System T&ime
co: &Ora di u sistema

en: Automated Recording Level Adjustment
co: Accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu

en: Enable Automated Recording Level Adjustment.
co: Attivà l’accumudata autumatica di livellu d’arregistramentu.

note: i18n-hint: Desired maximum (peak) volume for sound
en: Target Peak:
co: Obbiettivu di piccu :

en: Within:
co: Dentru :

en: Analysis Time:
co: Durata d’analisa :

en: milliseconds (time of one analysis)
co: milliseconde (durata di un’analisa)

en: Number of consecutive analysis:
co: Numeru d’analise cunsecutive :

en: 0 means endless
co: 0 vole dì senza fine

en: Punch and Roll Recording
co: Arregistramentu Appinzunà è Sfilà

en: Pre-ro&ll:
co: Pre-sfilatura :

en: Cross&fade:
co: Scaghjatura :

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics
en: Mel
co: Mel(odia)

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, named for Heinrich Barkhausen
en: Bark
co: Bark(hausen)

note: i18n-hint: The name of a frequency scale in psychoacoustics, abbreviates Equivalent Rectangular Bandwidth
en: ERB
co: ERB (Larghezza di striscia rettangulare equivalente)

note: i18n-hint: Time units, that is Period = 1 / Frequency
en: Period
co: Periodu

en: Frequencies
co: Frequenze

note: i18n-hint: the Reassignment algorithm for spectrograms
en: Reassignment
co: Reassignazione

note: i18n-hint: EAC abbreviates "Enhanced Autocorrelation"
en: Pitch (EAC)
co: Intunazione (EAC)

en: Maximum frequency must be 100 Hz or above
co: A frequenza massima deve esse 100 Hz o più

en: Minimum frequency must be at least 0 Hz
co: A frequenza minima deve esse omancu 0 Hz

en: Minimum frequency must be less than maximum frequency
co: A frequenza minima deve esse inferiore à a massima

en: The range must be at least 1 dB
co: A stesa deve esse omancu 1 dB

en: The frequency gain cannot be negative
co: U guadagnu di frequenza ùn pò micca esse nigativa

en: The frequency gain must be no more than 60 dB/dec
co: U guadagnu di frequenza ùn pò micca esse superiore à 60 dB/dec

en: Spectrogram Settings
co: Preferenze per u spettrogrammu

en: Spectrograms
co: Spettrogrammi

en: Preferences for Spectrum
co: Preferenze per u spettru

note: i18n-hint: use is a verb
en: &Use Preferences
co: &Impiegà Preferenze

en: S&cale:
co: S&cala :

en: Mi&n Frequency (Hz):
co: Frequenza mi&nima (Hz) :

en: Ma&x Frequency (Hz):
co: Frequenza &massima (Hz) :

en: Colors
co: Culori

en: &Gain (dB):
co: &Guadagnu (dB) :

en: &Range (dB):
co: &Stesa (dB) :

en: High &boost (dB/dec):
co: Stimula&dore altu (dB/dec) :

en: Gra&yscale
co: Scala di gr&isgiu

en: Algorithm
co: Cudificazione

en: A&lgorithm:
co: C&udificazione :

en: Window &size:
co: Dimensione di &finestra :

en: 8 - most wideband
co: 8 - striscia a più larga

en: 1024 - default
co: 1024 - predefinita

en: 32768 - most narrowband
co: 32768 - striscia a più stretta

en: Window &type:
co: &Tipu di finestra :

en: &Zero padding factor:
co: Fattore d’empiimentu cù &zeru :

en: Ena&ble Spectral Selection
co: &Attivà a selezzione spettrale

en: Show a grid along the &Y-axis
co: Affissà una quadrittera nant’à l’asse &Y

note: i18n-hint: FFT stands for Fast Fourier Transform and probably shouldn't be translated
en: FFT Find Notes
co: Truvà e note FFT

en: Minimum Amplitude (dB):
co: Ampiitutine minima (dB) :

en: Max. Number of Notes (1..128):
co: Numeru massimu di note (da 1 à 128) :

en: &Find Notes
co: T&ruvà e note

en: &Quantize Notes
co: &Quantificà e note

en: Global settings
co: Preferenze Glubale

en: Ena&ble spectral selection
co: &Attivà a selezzione spettrale

en: The maximum frequency must be an integer
co: A frequenza massima deve esse un numeru interu

en: The minimum frequency must be an integer
co: A frequenza minima deve esse un numeru interu

en: The gain must be an integer
co: U guadagnu deve esse un numeru interu

en: The range must be a positive integer
co: A stesa deve esse un numeru interu pusitivu

en: The frequency gain must be an integer
co: U guadagnu di frequenza deve esse un numeru interu

en: The minimum amplitude (dB) must be an integer
co: L’ampiitutine minima (dB) deve esse un numeru interu

en: The maximum number of notes must be an integer
co: U numeru massimu di note deve esse un numeru interu

en: The maximum number of notes must be in the range 1..128
co: U numeru massimu di note deve esse un numeru trà 1 è 128

note: i18n-hint: A theme is a consistent visual style across an application's graphical user interface, including choices of colors, and similarity of images such as those on button controls.  Audacity can load and save alternative themes.
en: Theme
co: Temu

en: Preferences for Theme
co: Preferenze per i temi

en: Info
co: Infurmazione

en: Themability is an experimental feature.
    
    To try it out, click "Save Theme Cache" then find and modify the images and colors in
    ImageCacheVxx.png using an image editor such as the Gimp.
    
    Click "Load Theme Cache" to load the changed images and colors back into Audacity.
    
    (Only the Transport Toolbar and the colors on the wavetrack are currently affected, even
    though the image file shows other icons too.)
co: I temi sò una funzione esperimentale.
    
    Per pruvalli, cliccà nant’à « Arregistrà l’impiatta di temu » eppò truvate è mudificate
    e fiure è i culori in ImageCacheVxx.png impieghendu un editore di fiura cum’è Gimp.
    
    Cliccà nant’à « Caricà l’impiatta di temu » per caricà in Audacity e fiure è i culori mudificati.
    
    (Solu a barre d’attrezzi di trasportu è i culori nant’à a traccia d’onda sò veramente
    affettati, ancu s’è u schedariu di fiura face vede d’altre icone.)

en: Saving and loading individual theme files uses a separate file for each image, but is
    otherwise the same idea.
co: L’arregistramentu è u caricamentu di schedarii individuale di temu impieganu
    un schedariu unicu per ogni fiura, ma ghjè a listessa logica.

note: i18n-hint: && in here is an escape character to get a single & on screen, * so keep it as is
en: Theme Cache - Images && Color
co: Impiatta di temu - Fiure è culore

en: Save Theme Cache
co: Arregistrà l’impiatta di temu

en: Load Theme Cache
co: Caricà l’impiatta di temu

en: Individual Theme Files
co: Schedarii individuale di temu

en: Save Files
co: Arregistrà i schedarii

en: Load Files
co: Caricà i schedarii

note: i18n-hint: i.e. the behaviors of tracks
en: Tracks Behaviors
co: Cumpurtamenti di e traccie

en: Preferences for TracksBehaviors
co: Preferenze per i cumpurtamenti di traccie

en: Simple
co: Simplice

en: Multi-track
co: Multi-traccia

en: &Select all audio, if selection required
co: &Selezziunà tuttu l’audio, s’è una selezzione hè richiesta

note: i18n-hint: Cut-lines are lines that can expand to show the cut audio.
en: Enable cut &lines
co: Permette e &linee di tagliata

en: Enable &dragging selection edges
co: Permette a &trascinatura di i cunfini di selezzione

en: Editing a clip can &move other clips
co: A &mudificazione d’un pezzu pò dispiazzà d’altri pezzi

en: "Move track focus" c&ycles repeatedly through tracks
co: « Dispiazzà u puntu fucale di a traccia » si &ripette di manera ciclica trà e traccie

en: &Type to create a label
co: Scrive per &creà un’etichetta

en: Use dialog for the &name of a new label
co: Impiegà un &dialogu per chjamà una nova etichetta

en: Enable scrolling left of &zero
co: Permette di sfilà à manca di u &zeru

en: Advanced &vertical zooming
co: Ingrandamentu &verticale espertu

en: Solo &Button:
co: &Buttone solo :

en: Logarithmic (dB)
co: Lugaritmicu (dB)

en: Waveform
co: Forma d’onda

en: Spectrogram
co: Spettrogrammu

en: Connect dots
co: Cullegà i punti

en: Stem plot
co: Diagrammu à foglie

en: Fit to Width
co: Adattà à a larghezza

en: Zoom to Selection
co: Ingrandamentu nant’à a selezzione

en: Zoom Default
co: Ingrandamentu predefinitu

en: Minutes
co: Minuti

en: Seconds
co: Seconde

en: 5ths of Seconds
co: 5esimi di seconda

en: 10ths of Seconds
co: 10esimi di seconda

en: 20ths of Seconds
co: 20esimi di seconda

en: 50ths of Seconds
co: 50esimi di seconda

en: 100ths of Seconds
co: 100esimi di seconda

en: 500ths of Seconds
co: 500esimi di seconda

en: MilliSeconds
co: Milliseconde

en: Samples
co: Campioni

en: 4 Pixels per Sample
co: 4 pixel à u campione

en: Max Zoom
co: Ingrandamentu massimu

en: Preferences for Tracks
co: Preferenze per e traccie

en: Auto-&fit track height
co: &Adattazione autumatica à l’altezza di a traccia

en: Sho&w track name as overlay
co: Affissà u &nome di a traccia in cavalcatura

en: Use &half-wave display when collapsed
co: Impiegà un affissame à me&za onda quandu a traccia hè ripiegata

en: &Pinned Recording/Playback head
co: &Testa d’arregistramentu o di lettura spirlata

en: A&uto-scroll if head unpinned
co: &Sfilarata automatica s’è a testa ùn hè micca spirlata

en: Pinned &head position
co: &Pusizione di testa spirlata

en: Default &view mode:
co: &Modu predefinitu d’affissame :

en: Default Waveform scale:
co: Scala predefinita di forma d’onda :

en: Display &samples:
co: Affissame di &campioni :

en: Default audio track &name:
co: Nome predefinitu di traccia au&dio :

note: i18n-hint: The default name for an audio track.
en: Audio Track
co: Traccia audio

en: Zoom Toggle
co: Cumutatore d’ingrandamentu

en: Preset 1:
co: Prerigatura 1 :

en: Preset 2:
co: Prerigatura 2 :

en: Warnings
co: Avertimenti

en: Preferences for Warnings
co: Preferenze per l’avertimenti

en: Show Warnings/Prompts for
co: Affissà l’avertimenti è e dumande per

en: Saving &projects
co: Arregistramentu di &prughjetti

en: Saving &empty project
co: Arregistramentu d’un prughjettu &viotu

en: Mixing down to &mono during export
co: Mischju &mono durante l’espurtazione

en: Mixing down to &stereo during export
co: Mischju &stereo durante l’espurtazione

en: Mixing down on export (&Custom FFmpeg or external program)
co: Mischju à l’espurtazione (&FFmpeg persunalizatu o prugramma esternu)

en: Missing file &name extension during export
co: &Estensione di nome di schedariu assente à l’espurtazione

note: i18n-hint: A waveform is a visual representation of vibration
en: Waveforms
co: Forme d’onda

en: Preferences for Waveforms
co: Preferenze per e forme d’onda

en: Waveform dB &range:
co: Stesa &dB di forma d’onda :

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: Stopped
co: Piantatu

en: Pause
co: Pausa

en: Skip to Start
co: Andà à u principiu

en: Skip to End
co: Andà à a fine

en: Loop Play
co: Lettura ab eternu

en: Record New Track
co: Arregistrà una nova traccia

en: Append Record
co: Accudà l’arregistramentu

en: Select to End
co: Selezzione fin’à a fine

en: Select to Start
co: Selezzione fin’à u principiu

note: i18n-hint: These are strings for the status bar, and indicate whether Audacity is playing or recording or stopped, and whether it is paused.
en: %s Paused.
co: %s in pausa.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the big buttons on it (play record etc)
en: &Transport Toolbar
co: Barra d’attrezzi di &trasportu

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for playback.
en: Playback Device
co: Apparechju di lettura

note: i18n-hint: (noun) It's the device used for recording.
en: Recording Device
co: Apparechju d’arregistramentu

en: Audio Host
co: Ospite audio

en: Recording Channels
co: Canali d’arregistramentu

en: 1 (Mono) Recording Channel
co: 1 canale d’arregis. (mono)

en: 2 (Stereo) Recording Channels
co: 2 canali d’arregis. (stereo)

en: Select Recording Device
co: Selezziunà l’apparechju d’arregistramentu

en: Select Playback Device
co: Selezziunà l’apparechju di lettura

en: Select Audio Host
co: Selezziunà l’ospite audio

en: Select Recording Channels
co: Selezziunà i canali d’arregistramentu

en: Device information is not available.
co: Infurmazione nant’à l’apparechju micca dispunibule.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that manages devices
en: &Device Toolbar
co: Barra d’attrezzi d’appar&echju

en: Cut selection
co: Taglià a selezzione

en: Copy selection
co: Cupià a selezzione

en: Trim audio outside selection
co: Amuzzà l’audio fora di a selezzione

en: Silence audio selection
co: Ammutulisce a selezzione audio

en: Sync-Lock Tracks
co: Traccie sincrunizate è ammarchjunate

en: Zoom In
co: Ingrandamentu

en: Zoom Out
co: Riduzzione

en: Fit selection to width
co: Adattà a selezzione à a larghezza

en: Fit project to width
co: Adattà u prughjettu à a larghezza

en: Open Effects Rack
co: Apre l’aggruppamentu d’effetti

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for editing
en: &Edit Toolbar
co: Barra d’attrezzi di &mudificazione

en: Combined Meter
co: Cuntadore cumbinatu

en: Recording Meter
co: Cuntadore d’arregistramentu

en: Playback Meter
co: Cuntadore di lettura

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio being recorded. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Record
co: Munitore d’arregistramentu

note: i18n-hint: (noun) The meter that shows the loudness of the audio playing. This is the name used in screen reader software, where having 'Meter' first apparently is helpful to partially sighted people.
en: Meter-Play
co: Munitore di lettura

en: Playback Level
co: Livellu di lettura

en: Recording Level
co: Livellu d’arregistramentu

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the recording level meters
en: &Recording Meter Toolbar
co: Barra d’attrezzi di misura d’&arregistramentu

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the playback level meter
en: &Playback Meter Toolbar
co: Barra d’attrezzi di misura di &lettura

en: Recording Volume
co: Vulume d’arregistramentu

en: Playback Volume
co: Vulume di lettura

en: Recording Volume: %.2f
co: Vulume d’arregistramentu: %.2f

en: Recording Volume (Unavailable; use system mixer.)
co: Vulume d’arregistramentu (micca dispunibule ; impiegà u mischiadore sistema.)

en: Playback Volume: %.2f (emulated)
co: Vulume di lettura : %.2f (simulatu)

en: Playback Volume: %.2f
co: Vulume di lettura :%.2f

en: Playback Volume (Unavailable; use system mixer.)
co: Vulume di lettura (micca dispunibule ; impiegà u mischiadore sistema.)

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar with the mixer
en: Mi&xer Toolbar
co: Barra d’attrezzi di m&ischiera

en: Seek
co: Circà

en: Scrub Ruler
co: Regula di strufinera

en: Scrubbing
co: Strufinera

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Scrubbing
co: Piantà a strufinera

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Scrubbing
co: Principià a strufinera

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Stop Seeking
co: Piantà a ricerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips
en: Start Seeking
co: Principià a ricerca

en: Hide Scrub Ruler
co: Piattà a regula di strufinera

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar that enables Scrub or Seek playback and Scrub Ruler
en: Scru&b Toolbar
co: Barra d’attrezzi di stru&finera

en: Project Rate (Hz)
co: Frequenza di prughjettu (Hz) :

en: Snap-To
co: Azziccassi

en: Audio Position
co: Pusizione audio

en: Start and End of Selection
co: Principiu è fine di a selezzione

en: Start and Length of Selection
co: Principiu è durata di a selezzione

en: Length and End of Selection
co: Durata è fine di a selezzione

en: Length and Center of Selection
co: Durata è centru di a selezzione

en: Show
co: Affissame

en: Snap To
co: Azziccassi

en: Length
co: Durata

en: Center
co: Centru

en: Snap Clicks/Selections to %s
co: Alineà i clicchi/selezzioni à %s

note: i18n-hint: %s is replaced e.g by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated), to indicate that it will be calculated from other parameters.
en: %s - driven
co: Cuntrollatu da %s

note: i18n-hint: each string is replaced by one of 'Length', 'Center', 'Start', or 'End' (translated)
en: Selection %s. %s won't change.
co: Selezzione %s. %s ùn cambierà micca.

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a time range of audio
en: &Selection Toolbar
co: Barra d’attrezzi di &selezzione

en: Center frequency and Width
co: Frequenza centrale è larghezza

en: Low and High Frequencies
co: Basse è alte frequenze

en: Center Frequency
co: Frequenza centrale

en: Bandwidth
co: Larghezza di striscia

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for selecting a frequency range of audio
en: Spe&ctral Selection Toolbar
co: Barra d’attrezzi di selezzione s&pettrale

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for viewing actual time of the cursor
en: &Time Toolbar
co: Barra d’attrezzi temp&urale

note: i18n-hint: %s will be replaced by the name of the kind of toolbar.
en: Audacity %s Toolbar
co: Barra d’attrezzi %s d’Audacity

en: Click and drag to resize toolbar
co: Cliccà è trascinà per cambià a dimensione di a barra d’attrezzi

en: ToolDock
co: Ancurà l’attrezzi

en: Selection Tool
co: Attrezzu di selezzione

en: Envelope Tool
co: Attrezzu d’inviluppu (livellu)

en: Time Shift Tool
co: Attrezzu di sculiscera tempurale

en: Zoom Tool
co: Attrezzu d’ingrandamentu

en: Draw Tool
co: Attrezzu di disegnu

en: Multi-Tool
co: Attrezzi multiple

en: Slide Tool
co: Attrezzu laterale

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows a toolbar that has some tools in it
en: T&ools Toolbar
co: Barra d’attrezzi di l’attre&zzi

en: &Selection Tool
co: Attrezzu di sele&zzione

en: &Envelope Tool
co: Attrezzu d’&inviluppu

en: &Draw Tool
co: Attrezzu di &disegnu

en: &Zoom Tool
co: Attrezzu d’in&grandamentu

en: &Time Shift Tool
co: Attrezzu di sculiscera &tempurale

en: &Multi Tool
co: Attrezzi &multiple

en: &Previous Tool
co: Attrezzu &precedente

en: &Next Tool
co: Attrezzu &seguente

en: Play at selected speed
co: Leghje à a vitezza selezziunata

en: Playback Speed
co: Vitezza di lettura

en: Looped-Play-at-Speed
co: Leghje ab&eternu à a vitezza

note: i18n-hint: Clicking this menu item shows the toolbar for transcription (currently just vary play speed)
en: Pla&y-at-Speed Toolbar
co: Barra d’attrezzi di letture à a &vitezza

en: Drag one or more label boundaries.
co: Trascinà una o parechje cunfine di l’etichetta.

en: Drag label boundary.
co: Trascinà una cunfina di l’etichetta.

en: Modified Label
co: Etichetta mudificata

en: Label Edit
co: Mudificà l’etichetta

en: Click to edit label text
co: Cliccu per mudificà u testu di l’etichetta

en: &Font...
co: &Grafia…

note: i18n-hint: (noun) This is the font for the label track.
en: Label Track Font
co: Grafia di a traccia d’etichette

note: i18n-hint: (noun) The name of the typeface
en: Face name
co: Nome di a grafia

note: i18n-hint: (noun) The size of the typeface
en: Face size
co: Dimensione di a grafia

en: Cu&t Label text
co: &Taglià u testu di l’etichetta

en: &Copy Label text
co: &Cupià u testu di l’etichetta

en: &Delete Label
co: &Squassà l’etichetta

en: &Edit Label...
co: &Mudificà l’etichetta…

en: Deleted Label
co: Etichetta squassata

en: Edited labels
co: Etichette mudificate

en: New label
co: Nova etichetta

en: Up &Octave
co: &Ottava superiore

en: Down Octa&ve
co: Otta&va inferiore

en: Click to vertically zoom in. Shift-click to zoom out. Drag to specify a zoom region.
co: Cliccu per ingrandà verticalmente. Maiusc + cliccu per riduce. Trascinà per specificà una regione d’ingrandamentu.

en: Right-click for menu.
co: Cliccu dirittu per u listinu.

en: Zoom Reset
co: Reinizià l’ingrandamentu

en: Shift-Right-Click
co: Maiusc + cliccu dirittu

en: Left-Click/Left-Drag
co: Cliccu à manca/trascinà à manca

en: Click and drag to stretch selected region.
co: Cliccà è fà trascinà per stinzà a regione selezziunata.

note: i18n-hint: (noun) The track that is used for MIDI notes which can be dragged to change their duration.
en: Stretch Note Track
co: Stinzà a traccia di note

note: i18n-hint: In the history list, indicates a MIDI note has been dragged to change its duration (stretch it). Using either past or present tense is fine here.  If unsure, go for whichever is shorter.
en: Stretch
co: Stinzà

en: Left-Click to expand, Right-Click to remove
co: Cliccu à manca per allargà, cliccu à diritta per squassà

en: Left-Click to merge clips
co: Cliccu à manca per unisce i pezzi

en: Merged Clips
co: Pezzi uniti

en: Merge
co: Unione

en: Expanded Cut Line
co: Allargà a linea di tagliata

en: Expand
co: Allargà

en: Removed Cut Line
co: Linea di tagliata squassata

en: Click and drag to edit the samples
co: Cliccà è fà trascinà per mudificà i campioni

en: To use Draw, zoom in further until you can see the individual samples.
co: Per impiegà « Disegnà » ingrandà fin’à vede i campioni individuale.

en: Moved Samples
co: Campioni dispiazzati

en: Sample Edit
co: Mudificà u campione

en: Zoom to Fit
co: Ingrandamentu adattatu à a finestra

en: &Spectrogram
co: &Spettrogrammu

en: To change Spectrogram Settings, stop any
     playing or recording first.
co: Per cambià e preferenze di spettrogrammu, piantate
     in primu locu tutta lettura o arregistramentu.

en: Stop the Audio First
co: Da prima, piantate l’audio

en: S&pectrogram Settings...
co: &Preferenze di spettrogrammu…

en: &Format
co: &Furmatu

en: Changing sample format
co: Cambiamentu di furmatu di campioni

en: Processing...   0%%
co: Trattamentu...   0%%

en: Processing...   %i%%
co: Trattamentu...   %i%%

note: i18n-hint: The strings name a track and a format i18n-hint: The strings name a track and a channel choice (mono, left, or right)
en: Changed '%s' to %s
co: « %s » cambiatu in %s

en: Format Change
co: Cambiamentu di furmatu

en: Rat&e
co: Fr&equenza

en: &Other...
co: &Altru…

note: i18n-hint: The string names a track
en: Changed '%s' to %s Hz
co: « %s » cambiatu in %s Hz

en: Rate Change
co: Cambiamentu di frequenza

en: Set Rate
co: Definisce a frequenza di campiunariu

en: &Multi-view
co: &Multi-vista

en: Ma&ke Stereo Track
co: Creà una traccia &stereo

en: Swap Stereo &Channels
co: Invertisce i &canali stereo

en: Spl&it Stereo Track
co: S&parte una traccia stereo

en: Split Stereo to Mo&no
co: Sparte una stereo in mo&no

en: Left Channel
co: Canale manca

en: Right Channel
co: Canale diritta

en: Channel
co: Canale

note: i18n-hint: The string names a track
en: Made '%s' a stereo track
co: « %s » trasfurmata in traccia stereo

en: Make Stereo
co: Creà stereo

note: i18n-hint: The string names a track
en: Swapped Channels in '%s'
co: Canali invertiti in « %s »

en: Swap Channels
co: Invertisce i canali

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split stereo track '%s'
co: Traccia stereo « %s » spartuta

note: i18n-hint: The string names a track
en: Split Stereo to Mono '%s'
co: Traccia stereo « %s » spartuta in mono

en: Split to Mono
co: Sparte in mono

en: Left, %dHz
co: Manca, %dHz

en: Right, %dHz
co: Diritta, %dHz

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Left
co: %.0f%% à manca

note: i18n-hint: Stereo pan setting
en: %.0f%% Right
co: %.0f%% à diritta

en: Click and drag to adjust sizes of sub-views, double-click to split evenly
co: Cliccà è trascinà per adattà e dimensioni di e viste secundarie, dopiu-cliccu per sparte in parti uguali

en: Click and drag to rearrange sub-views
co: Cliccà è trascinà per accuncià e viste secundarie

en: Rearrange sub-views
co: Accuncià e viste secundarie

en: Close sub-view
co: Chjode a vista secundaria

en: Zoom x1/2
co: Ingrandamentu x 1/2

en: Zoom x2
co: Ingrandamentu x 2

en: Half Wave
co: Mezu-onda

en: Wa&veform
co: F&orma d’onda

en: &Wave Color
co: C&ulore d’onda

en: Instrument %i
co: Strumentu %i

en: WaveColor Change
co: Cambiamentu di culore d’onda

en: Change lower speed limit (%) to:
co: Passà a vitezza minimale (%) à :

en: Lower speed limit
co: Vitezza minimale

en: Change upper speed limit (%) to:
co: Passà a vitezza massimale (%) à :

en: Upper speed limit
co: Vitezza massimale

en: Set range to '%ld' - '%ld'
co: Definisce a stesa à « %ld » - « %ld »

note: i18n-hint: (verb)
en: Set Range
co: Definisce a stesa

en: Set time track display to linear
co: Definisce l’affissame lineare per a traccia di tempo

en: Set Display
co: Definisce l’affissame

en: Set time track display to logarithmic
co: Definisce l’affissame lugaritmicu per a traccia di tempo

en: Set time track interpolation to linear
co: Definisce l’interpolazione lineare per a traccia di tempo

en: Set Interpolation
co: Definisce l’interpolazione

en: Set time track interpolation to logarithmic
co: Definisce l’interpolazione lugaritmica per a traccia di tempo

en: &Linear scale
co: Scala &lineare

en: L&ogarithmic scale
co: Scala lu&garitmicu

en: &Range...
co: &Stesa…

en: Logarithmic &Interpolation
co: &Interpolazione lugaritmica

en: &Name...
co: &Nome…

en: Move Track &Up
co: Dispiazzà a traccia in&sù

en: Move Track &Down
co: Dispiazzà a traccia in&ghjò

en: Move Track to &Top
co: Dispiazzà a traccia à u &principiu

en: Move Track to &Bottom
co: Dispiazzà a traccia à a &fine

en: Set Track Name
co: Definisce u nome di a traccia

en: Renamed '%s' to '%s'
co: « %s » rinuminatu in « %s »

en: Name Change
co: Cambiamentu di nome

en: Click and drag to warp playback time
co: Cliccà è fà trascinà per alterà a durata di lettura

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
co: Cliccà è fà trascinà per mudificà l’inviluppu d’ampiitutine

note: i18n-hint: (verb) Audacity has just adjusted the envelope .
en: Adjusted envelope.
co: Inviluppu adattatu.

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: &Scrub
co: &Strufinà

en: Seeking
co: Ricerca

note: i18n-hint: These commands assist the user in finding a sound by ear. ... "Scrubbing" is variable-speed playback, ... "Seeking" is normal speed playback but with skips, ...
en: Scrub &Ruler
co: Re&gula di strufinera

en: Playing at Speed
co: Lettura à a vitezza

en: Move mouse pointer to Seek
co: Dispiazzà u puntatore di topu per ricercà

en: Move mouse pointer to Scrub
co: Dispiazzà u puntatore di topu per strufinà

en: Scru&bbing
co: Stru&finera

en: Scrub Bac&kwards
co: Strufinà in &daretu

en: Scrub For&wards
co: Strufinà in &avanti

en: Click and drag to move left selection boundary.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà e cunfine manche di a selezzione.

en: Click and drag to move right selection boundary.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà e cunfine diritte di a selezzione.

en: Click and drag to move bottom selection frequency.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà a frequenza bassa di a selezzione.

en: Click and drag to move top selection frequency.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà a frequenza alta di a selezzione.

en: Click and drag to move center selection frequency to a spectral peak.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà a frequenza centrale di a selezzione à un piccu spettrale.

en: Click and drag to move center selection frequency.
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà a frequenza centrale di a selezzione.

en: Click and drag to adjust frequency bandwidth.
co: Cliccà è trascinà per adattà a larghezza di striscia di frequenza.

note: i18n-hint: These are the names of a menu and a command in that menu
en: Edit, Preferences...
co: Mudificà, Preferenze…

note: i18n-hint: %s is usually replaced by "Ctrl+P" for Windows/Linux, "Command+," for Mac
en: Multi-Tool Mode: %s for Mouse and Keyboard Preferences.
co: Modu multi-attrezzi : %s per e preferenze di topu è tastera.

en: Click and drag to set frequency bandwidth.
co: Cliccà è trascinà per definisce a larghezza di striscia di frequenza.

en: Click and drag to select audio
co: Cliccà è fà trascinà per selezziunà l’audio

note: i18n-hint: "Snapping" means automatic alignment of selection edges to any nearby label or clip boundaries
en: (snapping)
co: (magneticu)

en: Click and drag to move a track in time
co: Cliccà è fà trascinà per dispiazzà tempuralmente una traccia

en: Could not shift between tracks
co: Ùn si pò micca trascinà trà e traccie

en: Moved clips to another track
co: Pezzi dispiazzati ver di un’altra traccia

en: Time shifted tracks/clips right %.02f seconds
co: Traccie o pezzi spustati tempuralmente à diritta di %.02f seconde

en: Time shifted tracks/clips left %.02f seconds
co: Traccie o pezzi spustati tempuralmente à manca di %.02f seconde

en: Collapse
co: Riduce

en: Command+Click to deselect
co: Cumanda + cliccu per diselezziunà

en: Select track
co: Selezziunà a traccia

en: Ctrl+Click to deselect
co: Ctrl + cliccu per diselezziunà

en: Open menu...
co: Aprie u listinu…

note: i18n-hint: Command names a modifier key on Macintosh keyboards
en: Command+Click
co: Cumanda + cliccu

note: i18n-hint: Ctrl names a modifier key on Windows or Linux keyboards
en: Ctrl+Click
co: Ctrl + cliccu

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track. Drag up or down to change track order.
co: %s per selezziunà o diselezziunà una traccia. Trascinà insù o inghjò per cambià l’ordine di e traccie.

note: i18n-hint: %s is replaced by (translation of) 'Ctrl+Click' on windows, 'Command+Click' on Mac
en: %s to select or deselect track.
co: %s per selezziunà o diselezziunà una traccia.

note: i18n-hint: will substitute name of track for %s
en: Moved '%s' up
co: « %s » dispiazzata insù

en: Moved '%s' down
co: « %s » dispiazzata inghjò

en: Move Track
co: Dispiazzà a traccia

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
co: Cliccu per ingrandà, Maiusc + cliccu per riduce

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
co: Trascinà per ingrandà in una regione, Cliccu dirittu per riduce

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
co: Manca=ingrandà, Diritta=riduce, Centru=nurmale

en: (disabled)
co: (disattivatu)

en: Press
co: Appughjà

en: Button
co: Buttone

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Left, in VU Meter
en: L
co: M

note: i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in the Pan slider i18n-hint: One-letter abbreviation for Right, in VU Meter
en: R
co: D

note: i18n-hint: "x" suggests a multiplicative factor
en: %.2fx
co: %.2f x

en: File '%s' already exists, do you really want to overwrite it?
co: U schedariu « %s » esiste dighjà, vulete rimpiazzallu ?

en: Please choose an existing file.
co: Ci vole à sceglie un schedariu chì esiste.

en: File type:
co: Tipu di schedariu :

note: i18n-hint: A 'Grabber' is a region you can click and drag on It's used to drag a track around (when in multi-tool mode) rather than requiring that you use the drag tool.  It's shown as a series of horizontal bumps
en: Grabber
co: Pinza

en: Empty
co: Viotu

en: Backwards
co: In daretu

en: Forwards
co: In avanti

en: Help on the Internet
co: Aiutu nant’à Internet

en: Menu
co: Listinu

en: Click to Start Monitoring
co: Cliccà per principià l’appustamentu

en: Click for Monitoring
co: Cliccà per l’appustamentu

en: Click to Start
co: Cliccà per principià

en: Click
co: Cliccà

en: Stop Monitoring
co: Piantà l’appustamentu

en: Start Monitoring
co: Principià l’appustamentu

en: Recording Meter Options
co: Ozzioni di u cuntadore d’arregistramentu

en: Playback Meter Options
co: Ozzioni di u cuntadore di lettura

en: Refresh Rate
co: Frequenza d’attualizazione

en: Higher refresh rates make the meter show more frequent
    changes. A rate of 30 per second or less should prevent
    the meter affecting audio quality on slower machines.
co: Una frequenza alta d’attualizazion affisseghja cambiamenti più
    rapidi. Una frequenza di 30 o menu à a seconda duveria impedisce
    d’affettà a qualità audio di l’urdinatori i più lenti.

en: Meter refresh rate per second [1-100]
co: Frequenza d’attualizazione à a seconda di i cuntadori [da 1 à 100]

en: Meter refresh rate per second [1-100]:
co: Frequenza d’attualizazione à a seconda di i cuntadori [da 1 à 100] :

en: Meter Style
co: Stilu di cuntadore

en: Gradient
co: Sgradatu

en: Meter Type
co: Tipu di cuntadore

en: Orientation
co: Orientazione

en: Automatic
co: Autumatica

en: Horizontal
co: Orizuntale

en: Vertical
co: Verticale

en:  Monitoring
co:  Appustamentu

en:  Active
co:  Attivu

en:  Peak %2.f dB
co:  Piccu %2.f dB

en:  Peak %.2f
co:  Piccu %.2f

en:  Clipped
co:  Tazzatu

en: Show Log for Details
co: Affissà u ghjurnale per i detaglii

en: Please select an action
co: Ci vole à selezziunà un’azzione

note: i18n-hint: Format string for displaying time in seconds. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, and the 'seconds' * on the end to the word for seconds. Don't change the numbers.
en: 01000,01000 seconds
co: 01000.01000 seconde

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes * and seconds
en: hh:mm:ss
co: oo:mm:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes and * seconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds. Don't * change the numbers unless there aren't 60 seconds in a minute in your * locale
en: 0100 h 060 m 060 s
co: 0100 o 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in days, hours, * minutes and seconds
en: dd:hh:mm:ss
co: gg:oo:mm:ss

note: i18n-hint: Format string for displaying time in days, hours, minutes and * seconds. Change the 'days' to the word for days, 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the * abbreviation for seconds. Don't change the numbers unless there aren't * 24 hours in a
en: 0100 days 024 h 060 m 060 s
co: 0100 ghjorni 024 o 060 m 060 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and hundredths of a second (1/100 second)
en: hh:mm:ss + hundredths
co: oo:mm:ss + centesimi

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and hundredths of a second. Change the 'h' to the abbreviation for hours, * 'm' to the abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds * (the hundredths are shown as decimal seconds). Don't change the numbers 
en: 0100 h 060 m 060>0100 s
co: 0100 o 060 m 060<0100 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and milliseconds (1/1000 second)
en: hh:mm:ss + milliseconds
co: oo:mm:ss + milliseconde

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and milliseconds. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes and 's' to the abbreviation for seconds (the * milliseconds are shown as decimal seconds) . Don't change the numbers * unles
en: 0100 h 060 m 060>01000 s
co: 0100 o 060 m 060<01000 s

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, * minutes, seconds and samples (at the current project sample rate)
en: hh:mm:ss + samples
co: oo:mm:ss + campioni

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and samples. Change the 'h' to the abbreviation for hours, 'm' to the * abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation for seconds and * translate samples . Don't change the numbers * unless there aren't 60 seconds in a min
en: 0100 h 060 m 060 s+># samples
co: 0100 o 060 m 060 s+># campioni

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in samples (at the * current project sample rate).  For example the number of a sample at 1 * second into a recording at 44.1KHz would be 44,100.
en: samples
co: campioni

note: i18n-hint: Format string for displaying time in samples (lots of samples). * Change the ',' to the 1000s separator for your locale, and translate * samples. If 1000s aren't a base multiple for your number system, then you * can change the numbers to an appropriate one, and put a 0 on the front
en: 01000,01000,01000 samples|#
co: 01000,01000,01000 campioni|#

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at 24 frames per second (commonly used for films)
en: hh:mm:ss + film frames (24 fps)
co: oo:mm:ss + fiure filmu (24 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames at 24 frames per second. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames' . Don't change the numbers * unless there ar
en: 0100 h 060 m 060 s+>24 frames
co: 0100 o 060 m 060 s+>24 fiure

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames (lots of * frames) at 24 frames per second (commonly used for films)
en: film frames (24 fps)
co: fiure filmu (24 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames at 24 frames per * second. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|24
co: 01000.01000 fiure|24

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and very odd)
en: hh:mm:ss + NTSC drop frames
co: oo:mm:ss + fiure NTSC ignurate

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the |N alone, it's important! * The dec
en: 0100 h 060 m 060 s+>30 frames|N
co: 0100 o 060 m 060 s+>30 fiure|N

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at NTSC TV non-drop-frame rate (used for American / * Japanese TV, and doesn't quite match wall time
en: hh:mm:ss + NTSC non-drop frames
co: oo:mm:ss + fiure NTSC micca ignurate

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with NTSC drop frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Leave the | .999000999 alone, * the whole thi
en: 0100 h 060 m 060 s+>030 frames| .999000999
co: 0100 o 060 m 060 s+>030 fiure| .999000999

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at NTSC * TV frame rate (used for American / Japanese TV
en: NTSC frames
co: Fiure NTSC

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone. That really is the frame * rate!
en: 01000,01000 frames|29.97002997
co: 01000,01000 fiure|29.97002997

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at PAL TV frame rate (used for European TV)
en: hh:mm:ss + PAL frames (25 fps)
co: oo:mm:ss + fiure PAL (25 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with PAL TV frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. Nice simple time code! * The decimal separator i
en: 0100 h 060 m 060 s+>25 frames
co: 0100 o 060 m 060 s+>25 fiure

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at PAL * TV frame rate (used for European TV)
en: PAL frames (25 fps)
co: Fiure PAL (25 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with NTSC frames. * Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone.
en: 01000,01000 frames|25
co: 01000,01000 fiure|25

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in hours, minutes, * seconds and frames at CD Audio frame rate (75 frames per second)
en: hh:mm:ss + CDDA frames (75 fps)
co: oo:mm:ss + fiure CDDA (75 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in hours, minutes, seconds * and frames with CD Audio frames. Change the 'h' to the abbreviation * for hours, 'm' to the abbreviation for minutes, 's' to the abbreviation * for seconds and translate 'frames'. * The decimal separator is specified using '<'
en: 0100 h 060 m 060 s+>75 frames
co: 0100 o 060 m 060 s+>75 fiure

note: i18n-hint: Name of time display format that shows time in frames at CD * Audio frame rate (75 frames per second)
en: CDDA frames (75 fps)
co: Fiure CDDA (75 f/s)

note: i18n-hint: Format string for displaying time in frames with CD Audio * frames. Change the comma * in the middle to the 1000s separator for your locale, * translate 'frames' and leave the rest alone
en: 01000,01000 frames|75
co: 01000,01000 fiure|75

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in hertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 010,01000>0100 Hz
co: 010.01000<0100 Hz

note: i18n-hint: Format string for displaying frequency in kilohertz. Change * the decimal point for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 01000>01000 kHz|0.001
co: 01000<01000 kHz|0.001

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in octaves
en: octaves
co: ottave

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in octaves. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 100>01000 octaves|1.442695041
co: 100<01000 ottave|1.442695041

note: i18n-hint: an octave is a doubling of frequency
en: thousandths of octaves
co: millesimi d’ottava

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in semitones and cents
en: semitones + cents
co: semitoni + centesimi

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in semitones * and cents. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers. * The decimal separator is specified using '<' if your language uses a ',' or * to '>' if your language uses a '.'.
en: 1000 semitones >0100 cents|17.312340491
co: 1000 semitoni<0100 centesimi|17.312340491

note: i18n-hint: a cent is a hundredth of a semitone (which is 1/12 octave)
en: hundredths of cents
co: centesimi di cent

note: i18n-hint: Name of display format that shows log of frequency * in decades
en: decades
co: decade

note: i18n-hint: Format string for displaying log of frequency in decades. * Change the decimal points for your locale. Don't change the numbers.
en: 10>01000 decades|0.434294482
co: 10<01000 decade|0.434294482

note: i18n-hint: a decade is a tenfold increase of frequency
en: thousandths of decades
co: millesimi di decade

en: (Use context menu to change format.)
co: (Impiegà u listinu cuntestuale per cambià di furmatu.)

en: centiseconds
co: centesimi di seconda

en: Elapsed Time:
co: Tempu scorsu :

en: Remaining Time:
co: Tempu rimanente :

en: Cancel
co: Abbandunà

en: Are you sure you wish to cancel?
co: Site sicuru di vulè abbandunà ?

en: Confirm Cancel
co: Cunfirmà l’abbandonu

en: Are you sure you wish to stop?
co: Site sicuru di vulè fermà ?

en: Confirm Stop
co: Cunfirmà a fermata

en: Are you sure you wish to close?
co: Site sicuru di vulè chjode ?

en: Confirm Close
co: Cunfirmà a chjusura

en: Don't show this warning again
co: Ùn affissà più st’avertimentu

en: NaN
co: micca numericu

en: Infinity
co: Infinitu

en: -Infinity
co: -Infinitu

en: Validation error
co: Sbagliu di validazione

en: Empty value
co: Valore viotu

en: Malformed number
co: Numeru malfuttutu

en: Not in range %d to %d
co: Micca in stesa trà %d è %d

en: Value overflow
co: Valore trapienu

en: Too many decimal digits
co: Troppu cifri dopu à a virgula

en: Value not in range: %s to %s
co: Valore micca in stesa : %s à %s

en: Value must not be less than %s
co: U valore ùn pò micca esse menu chì %s

en: Value must not be greater than %s
co: U valore ùn pò micca esse più chì %s

en: Dialog
co: Dialogu

en: Select a directory
co: Selezziunà un cartulare

en: Directory Dialog
co: Dialogu di selezzione di cartulare

en: File Dialog
co: Dialogu di selezzione di schedariu

en: Error: %s at line %lu
co: Sbagliu : %s à a linea %lu

en: Could not load file: "%s"
co: Ùn si pò micca caricà u schedariu : « %s »

en: Could not parse XML
co: Ùn si pò micca analizà u XML

en: Spectral edit multi tool
co: Attrezzi multiple di mudificazione spettrale

en: Filtering...
co: Filtratura…

en: Released under terms of the GNU General Public License version 2
co: Pruvistu sottu à i termi di a licenza GNU General Public License versione 2

en: ~aPlease select frequencies.
co: ~aCi vole à selezziunà e frequenze.

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                           frequencies are both ~a Hz).~%~
                           Please select a frequency range.
co: ~aA larghezza di striscia hè nulla (e frequenze~%~
                           alta è bassa sò treminduie ~a Hz).~%~
                           Ci vole à selezziunà una stesa di frequenza.

en: ~aNotch filter parameters cannot be applied.~%~
                          Try increasing the low frequency bound~%~
                          or reduce the filter 'Width'.
co: ~aI parametri di taglia-striscia ùn ponu micca esse appiecati.~%~
                          Pruvate d’aummentà a cunfine bassa di frequenza~%~
                          o di riduce u filtru « Larghezza ».

en: Error.~%
co: Sbagliu.~%

en: Spectral edit parametric EQ
co: Apparinata parametrica di a mudificazione spettrale

en: Gain (dB)
co: Guadagnu (dB)

en: ~aLow frequency is undefined.
co: ~aA frequenza bassa ùn hè micca definita.

en: ~aHigh frequency is undefined.
co: ~aA frequenza alta ùn hè micca definita.

en: ~aCenter frequency must be above 0 Hz.
co: ~aA frequenza centrale deve esse sopra 0 Hz.

en: ~aFrequency selection is too high for track sample rate.~%~
                            For the current track, the high frequency setting cannot~%~
                            be greater than ~a Hz
co: ~aA selezzione di frequenze hè troppu alta per a frequenza di campiunariu di a traccia.~%~
                            Per a traccia attuale, a frequenza alta ùn pò micca esse~%~
                            superiore à ~a Hz

en: ~aBandwidth is zero (the upper and lower~%~
                             frequencies are both ~a Hz).~%~
                             Please select a frequency range.
co: ~aA larghezza di striscia hè nulla (e frequenze~%~
                             alta è bassa sò treminduie ~a Hz).~%~
                             Ci vole à selezziunà una stesa di frequenza.

en: Spectral edit shelves
co: Scancerie di mudificazione spettrale

en: Studio Fade Out
co: Scaghjatura di chjusura di u Studio

en: Applying Fade...
co: Appiecazione di a scaghjatura…

en: Selection too short.~%It must be more than 2 samples.
co: Selezzione troppu corta.~%Deve esse più larga chì 2 campioni.

en: Adjustable Fade
co: Scaghjatura adattevule

en: Fade Type
co: Tipu di scaghjatura

en: Fade Up
co: Scaghjatura d’apertura

en: Fade Down
co: Scaghjatura di chjusura

en: S-Curve Up
co: Curva in S insù

en: S-Curve Down
co: Curva in S inghjò

en: Mid-fade Adjust (%)
co: Adattazione di scaghjatura mediana

en: Start/End as
co: Principiu/fine cum’è

en: % of Original
co: % di l’uriginale

en: dB Gain
co: Guadagnu dB

en: Start (or end)
co: Principiu (o fine)

en: End (or start)
co: Fine (o principiu)

en: Handy Presets (override controls)
co: Prerigature pratiche (cuntrolli rimpiazzati)

en: None Selected
co: Nisuna selezzione

en: Linear In
co: Entrata lineare

en: Linear Out
co: Esciuta lineare

en: Exponential In
co: Entrata espunenziale

en: Exponential Out
co: Esciuta espunenziale

en: Logarithmic In
co: Entrata lugaritmica

en: Logarithmic Out
co: Esciuta lugaritmica

en: Rounded In
co: Entrata attundulata

en: Rounded Out
co: Esciuta attundulata

en: Cosine In
co: Entrata cosinu

en: Cosine Out
co: Esciuta cosinu

en: S-Curve In
co: Entrata curva in S

en: S-Curve Out
co: Esciuta curva in S

en: Error~%~%
co: Sbagliu~%~%

en: ~aPercentage values cannot be negative.
co: ~aI valori di percentuale ùn ponu micca esse nigativi.

en: ~aPercentage values cannot be more than 1000 %.
co: ~aI valori di percentuale ùn ponu micca esse superiore à 1000 %.

en: ~adB values cannot be more than +100 dB.~%~%~
                                     Hint: 6 dB doubles the amplitude~%~
                                     -6 dB halves the amplitude.
co: ~aI valori dB ùn ponu micca esse superiore à +100 dB.~%~%~
                                     Indiziu : 6 dB duppia l’ampiitutine~%~
                                     -6 dB meza l’ampiitutine.

en: Beat Finder
co: Circatore di palpitu

en: Finding beats...
co: Ricerca di palpiti…

en: Threshold Percentage
co: Percentuale di sogliu

en: Clip Fix
co: Currezzione di pezzu

en: Reconstructing clips...
co: Ricustruzzione di pezzi…

en: Benjamin Schwartz and Steve Daulton
co: Benjamin Schwartz è Steve Daulton

en: Licensing confirmed under terms of the GNU General Public License version 2
co: Licenza cunfirmata sottu à i termi di a GNU General Public License versione 2

en: Threshold of Clipping (%)
co: Sogliu di saturazione (%)

en: Reduce amplitude to allow for restored peaks (dB)
co: Riduce l’ampiitutine per permette a resturazione di i picchi (dB)

en: Crossfade Clips
co: Scaghjatura cruciata di pezzi

en: Crossfading...
co: Scaghjatura cruciata in corsu…

en: Error.~%Invalid selection.~%More than 2 audio clips selected.
co: Sbagliu.~%Selezzione inaccettevule.~%Più chì 2 pezzi audio selezziunati.

en: Error.~%Invalid selection.~%Empty space at start/ end of the selection.
co: Sbagliu.~%Selezzione inaccettevule.~%Spaziu viotu à u principiu o fine di a selezzione.

en: Error.~%Crossfade Clips may only be applied to one track.
co: Sbagliu.~%A scaghjatura cruciata pò solu esse appiecata nant’à un pezzu unicu.

en: Crossfade Tracks
co: Scaghjatura cruciata di traccie

en: Fade type
co: Tipu di scaghjatura

en: Constant Gain
co: Guadagnu custente

en: Constant Power 1
co: Putenza custente 1

en: Constant Power 2
co: Putenza custente 2

en: Custom Curve
co: Curva persunalizata

en: Custom curve
co: Curva persunalizata

en: Fade direction
co: Direzzione di scaghjatura

en: Alternating Out / In
co: Alternanza esciuta è entrata

en: Alternating In / Out
co: Alternanza entrata è esciuta

en: Error.~%Select 2 (or more) tracks to crossfade.
co: Sbagliu.~%Selezziunà 2 (o più) traccie per a scaghjatura cruciata.

en: Delay
co: Cumportu

en: Applying Delay Effect...
co: Appiecazione di l’effettu di cumportu…

en: Delay type
co: Type di cumportu

en: Regular
co: Regulare

en: Bouncing Ball
co: Palla ribumbante

en: Reverse Bouncing Ball
co: Palla ribumbante invertita

en: Delay level per echo (dB)
co: Livellu di cumportu à u ribombu (dB)

en: Delay time (seconds)
co: Durata di u cumportu (seconde)

en: Pitch change effect
co: Effettu di cambiamentu d’intunazione

en: Pitch/Tempo
co: Intunazione/tempo

en: Low-quality Pitch Shift
co: Spustata d’intunazione di bassa qualità

en: Pitch change per echo (semitones)
co: Mudificazione d’intunazione à u ribombu (semitoni)

en: Number of echoes
co: Numeru di ribombi

en: Allow duration to change
co: Permette a mudificazione di durata

en: EQ XML to TXT Converter
co: Cunvertidore d’apparinata da XML ver di TXT

en: Select target EQ effect
co: Selezziunà l’effettu d’apparinata di destinazione

en: Equalization XML file
co: Schedariu XML d’apparinata

en: XML file
co: Schedariu XML

en: If output text file exists
co: S’è u schedariu di testu d’esciuta esiste

en: Append number
co: Aghjunghje un numeru à a fine

en: Overwrite
co: Rimpiazzà

en: Error.~%Unable to open file~%~s
co: Sbagliu.~%Impussibule d’apre u schedariu~%~s

note: i18n-hint: Do not translate "~a".txt
en: Error.~%File overwrite disallowed:~%"~a.txt"
co: Sbagliu.~%Ùn hè micca permessu di rimpiazzà u schedariu :~%"~a.txt"

en: Error.~%File cannot be written:~%"~a.txt"
co: Sbagliu.~%Ùn si pò micca scrive in u schedariu :~%"~a.txt"

en: Regular Interval Labels
co: Etichette d’intervallu regulare

en: Adding equally-spaced labels to the label track...
co: Aghjuntu d’etichette equidistante nant’à a traccia d’etichette…

note: i18n-hint: Refers to the controls 'Number of labels' and 'Label interval'.
en: Create labels based on
co: Creà etichette secondu à

en: Number & Interval
co: Numeru è intervallu

en: Number of Labels
co: Numeru d’etichette

en: Label Interval
co: Intervallu d’etichetta

en: Number of labels
co: Numeru d’etichette

en: Label interval (seconds)
co: Intervallu d’etichetta (seconde)

en: Length of label region (seconds)
co: Longhezza di a regione d’etichetta (seconde)

en: Adjust label interval to fit length
co: Adatta l’intervallu d’etichetta à a longhezza

note: i18n-hint: Do not translate '##1'
en: Label text
co: Testu d’etichetta

en: Minimum number of digits in label
co: Numeru minimu di cifri in l’etichetta

en: None - Text Only
co: Nisunu - testu solu

en: 1 (Before Label)
co: 1 (nanzu l’etichetta)

en: 2 (Before Label)
co: 2 (nanzu l’etichetta)

en: 3 (Before Label)
co: 3 (nanzu l’etichetta)

en: 1 (After Label)
co: 1 (dopu l’etichetta)

en: 2 (After Label)
co: 2 (dopu l’etichetta)

en: 3 (After Label)
co: 3 (dopu l’etichetta)

en: Begin numbering from
co: Principià a numerazione da

en: Message on completion
co: Messaghju à a fine

en: Details
co: Detaglii

en: Warnings only
co: Avertimenti solu

en: Warning: Overlapping region labels.~%
co: Avertimentu : accavalcatura d’etichette di regione.~%

note: i18n-hint:  Type of label
en: region labels
co: etichette di regione

en: point labels
co: etichette di puntu

note: i18n-hint:  Number of labels produced at specified intervals.
en: ~a~a ~a at intervals of ~a seconds.~%
co: ~a~a ~a à intervalli di ~a seconde.~%

en: ~aRegion length = ~a seconds.
co: ~aLonghezza di regione = ~a seconde.

en: High-Pass Filter
co: Filtru passa-altu

en: Performing High-Pass Filter...
co: Appiecazione di u filtru passa-altu…

en: Frequency (Hz)
co: Frequenza (Hz)

en: Roll-off (dB per octave)
co: Slatamentu (dB à l’ottava)

en: Frequency must be at least 0.1 Hz.
co: A frequenza deve esse omancu 0.1 Hz.

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                       Track sample rate is ~a Hz~%~
                       Frequency must be less than ~a Hz.
co: Sbagliu:~%~%Frequenza (~a Hz) hè troppu alta per a frequenza di campiunariu di a traccia.~%~%~
                       A frequenza di campiunariu di a traccia hè ~a Hz~%~
                       A frequenza deve esse inferiore à ~a Hz.

note: i18n-hint: Name of effect that labels sounds
en: Label Sounds
co: Etichetta Soni

en: Released under terms of the GNU General Public License version 2 or later.
co: Pruvistu sottu à i termi di a licenza GNU General Public License versione 2 o più recente.

en: Threshold level (dB)
co: Livellu di sogliu (dB)

en: Threshold measurement
co: Misura di sogliu

en: Peak level
co: Livellu di piccu

en: Average level
co: Livellu medianu

en: RMS level
co: Livellu RMS

en: Minimum silence duration
co: Durata minima di silenziu

en: Minimum label interval
co: Intervallu minimu d’etichetta

en: Label type
co: Tipu d’etichetta

en: Point before sound
co: Puntu nanzu à u sonu

en: Point after sound
co: Puntu dopu à u sonu

en: Region around sounds
co: Regione ingiru di i soni

en: Region between sounds
co: Regione trà i soni

en: Maximum leading silence
co: Silenziu massimu iniziale

en: Maximum trailing silence
co: Silenziu massimu finale

en: Sound ##1
co: Sonu ##1

note: i18n-hint: hours minutes and seconds. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am ~as
co: ~ao ~am ~as

en: Too many silences detected.nOnly the first 10000 labels added.
co: Troppu silenzii scuperti.nSolu e prime 10000 etichette sò state aghjunte.

note: i18n-hint: '~a' will be replaced by a time duration
en: Error.~%Selection must be less than ~a.
co: Sbagliu.~%A selezzione deve esse inferiore à ~a.

en: No sounds found.~%Try lowering the 'Threshold' or reduce 'Minimum sound duration'.
co: Nisunu sonu trovu.~%Pruvate di diminuisce u « Threshold » o di riduce a « Durata minima di sonu ».

en: Labelling regions between sounds requires~%at least two sounds.~%Only one sound detected.
co: Etichettà una regione trà i soni richiede~%omancu dui soni.~%Solu un sonu hè statu scupertu.

en: Limiter
co: Limitatore

en: Limiting...
co: Limitazione…

en: Type
co: Tipu

en: Soft Limit
co: Limita dolce

en: Hard Limit
co: Limita forte

note: i18n-hint: clipping of wave peaks and troughs, not division of a track into clips
en: Soft Clip
co: Saturazione dolce

en: Hard Clip
co: Saturazione forte

en: Input Gain (dB)
    mono/Left
co: Guadagnu d’entrata (dB)
    mono/manca

en: Input Gain (dB)
    Right channel
co: Guadagnu d’entrata (dB)
    canale dirittu

en: Limit to (dB)
co: Limità à (dB)

en: Hold (ms)
co: Mantene (ms)

en: Apply Make-up Gain
co: Appiecà un guadagnu di cumpensazione

en: Low-Pass Filter
co: Filtru passa-bassu

en: Performing Low-Pass Filter...
co: Appiecazione di u filtru passa-bassu…

en: Noise Gate
co: Porta di trostu

en: Select Function
co: Selezziunà a funzione

en: Gate
co: Porta

en: Analyze Noise Level
co: Analizà u livellu di trostu

en: Stereo Linking
co: Ligamentu stereo

en: Link Stereo Tracks
co: Ligà a traccie stereo

en: Don't Link Stereo
co: Ùn ligà micca a stereo

en: Gate threshold (dB)
co: Sogliu di porta (dB)

en: Gate frequencies above (kHz)
co: Frequenze di porta superiore à (kHz)

en: Level reduction (dB)
co: Riduzzione di livellu (dB)

en: Attack (ms)
co: Attaccu (ms)

en: Decay (ms)
co: Declinu (ms)

en: Error.
    "Gate frequencies above: ~s kHz"
    is too high for selected track.
    Set the control below ~a kHz.
co: Sbagliu.
    « Frequenze di porta superiore à : ~s kHz »
    sò troppu alte per a traccia selezziunata.
    Definisce u cuntrollu sottu ~a kHz.

en: Error.
    Selection too long.
    Maximum length is ~a.
co: Sbagliu.
    A selezzione hè troppu longa.
    A longhezza massima hè ~a.

en: Error.
    Insufficient audio selected.
    Make the selection longer than ~a ms.
co: Sbagliu.
    Troppu pocu d’audio selezziunatu.
    Fà una selezzione superiore à ~a ms.

en: Peak based on first ~a seconds ~a dB~%
    Suggested Threshold Setting ~a dB.
co: Piccu calculatu nant’à e ~a prime seconde ~a dB~%
    Definizione di sogliu sugerita ~a dB.

note: i18n-hint: hours and minutes. Do not translate "~a".
en: ~ah ~am
co: ~ao ~am

en: Notch Filter
co: Filtru taglia-striscia

en: Applying Notch Filter...
co: Appiecazione di u filtru taglia-striscia…

en: Steve Daulton and Bill Wharrie
co: Steve Daulton è Bill Wharrie

en: Q (higher value reduces width)
co: Q (un valore più altu riduce a larghezza)

en: Error:~%~%Frequency (~a Hz) is too high for track sample rate.~%~%~
                     Track sample rate is ~a Hz.~%~
                     Frequency must be less than ~a Hz.
co: Sbagliu:~%~%Frequenza (~a Hz) hè troppu alta per a frequenza di campiunariu di a traccia.~%~%~
                     A frequenza di campiunariu di a traccia hè ~a Hz.~%~
                     A frequenza deve esse inferiore à ~a Hz.

en: Nyquist Plug-in Installer
co: Stalladore di moduli d’estensione Nyquist

note: i18n-hint: "Browse..." is text on a button that launches a file browser.
en: Select file(s) to install
co: Selezziunà u(i) schedariu(i) à installà

en: Plug-in
co: Estensione

en: Lisp file
co: Schedariu Lisp

en: HTML file
co: Schedariu HTML

en: Text file
co: Schedariu di testu

en: All supported
co: Tutti i schedarii accettati

en: Allow overwriting
co: Permette u rimpiazzamentu

en: Disallow
co: Difende

en: Allow
co: Permette

en: Error.n
co: Sbagliu.n

en: Success.~%Files written to:~%~s~%
co: Successu.~%FSchedarii scritti nant’à :~%~s~%

en: Warning.nFailed to copy some files:n
co: Avertimentu.nFiascu per cupià certi schedarii:n

en: Plug-ins installed.n(Use the Plug-in Manager to enable effects):
co: Moduli d’estensione installati.n(Impiegà u ghjestiunariu di moduli d’estensione per attivà l’effetti):

en: Plug-ins updated:
co: Moduli d’estensione mudificati :

en: Files copied to plug-ins folder:
co: Schedarii cupiati in u cartulare di moduli d’estensione :

en: Not found or cannot be read:
co: Ùn si pò truvà o ùn si pò leghje :

en: Unsupported file type:
co: Tipu di schedariu micca accettatu :

en: Files already installed ('Allow Overwriting' disabled):
co: Schedarii dighjà installati (« Permette u rimpiazzamentu » disattivatu) :

en: Cannot be written to plug-ins folder:
co: Ùn pò micca esse scrittu in u cartulare di i moduli d’estensione :

en: Error.~%No file selected.
co: Sbagliu.~%Nisunu schedariu selezziunatu.

en: Generating pluck sound...
co: Ingenerà un sonu pluck…

en: MIDI values for C notes: 36, 48, 60 [middle C], 72, 84, 96.
co: Valori MIDI per e note Do (C) :36, 48, 60 [Do centrale], 72, 84, 96.

en: Pluck MIDI pitch
co: Intunazione MIDI pluck

en: Fade-out type
co: Tipu di scaghjatura di chjusura

en: Abrupt
co: Scuscesu

en: Gradual
co: Graduale

en: Duration (60s max)
co: Durata (60s mass.)

en: Rhythm Track
co: Traccia di ritimu

en: Generating Rhythm...
co: Generazione di ritimu…

en: 30 - 300 beats/minute
co: 30 - 300 palpiti/minutu

en: Beats per bar
co: Palpiti à a misura

en: 1 - 20 beats/measure
co: 1 - 20 palpiti/misura

en: Swing amount
co: Quantità di swing

en: Set 'Number of bars' to zero to enable the 'Rhythm track duration'.
co: Definisce u « Numeru di misure » à zeru per attivà a « Durata di a traccia di ritimu ».

en: Number of bars
co: Numeru di misure

en: 1 - 1000 bars
co: 1 - 1000 misure

en: Rhythm track duration
co: Durata di a traccia di ritimu

en: Used if 'Number of bars' = 0
co: Impiegatu s’è u « Numeru di misure » = 0

en: Start time offset
co: Spustamentu tempurale di principiu

en: Silence before first beat
co: Silenziu nanzu u primu palpitu

en: Beat sound
co: Sonu di palpitu

en: Metronome Tick
co: Palpitu di metronomu

en: Ping (short)
co: Chjucchittime (cortu)

en: Ping (long)
co: Chjucchittime (longu)

en: Cowbell
co: Tintenna di vacca

en: Resonant Noise
co: Trostu di risunanza

en: Noise Click
co: Trostu di cliccu

en: Drip (short)
co: Goccia (corta)

en: Drip (long)
co: Goccia (longa)

en: MIDI pitch of strong beat
co: Intunazione MIDI di u palpitu forte

en: MIDI pitch of weak beat
co: Intunazione MIDI di u palpitu debule

en: Set either 'Number of bars' or
    'Rhythm track duration' to greater than zero.
co: Definisce sia u « Numeru di misure » o
    a « Durata di a traccia di ritimu » superiore à zeru.

en: Risset Drum
co: Tamburu Risset

en: Generating Risset Drum...
co: Generazione d’un tamburu Risset…

en: Decay (seconds)
co: Declinu (seconde)

en: Center frequency of noise (Hz)
co: Frequenza centrale di trostu (Hz)

en: Width of noise band (Hz)
co: Larghezza di a striscia (Hz)

en: Amount of noise in mix (percent)
co: Quantità di trostu in u mischju (percentuale)

en: Amplitude (0 - 1)
co: Ampiitutine (0 - 1)

en: Sample Data Export
co: Espurtazione di dati di campioni

en: Analyzing...
co: Analisa…

en: Limit output to first
co: Limità l’esciuta à i primi

en: Measurement scale
co: Scala di misura

en: Export data to
co: Espurtà i dati ver di

en: CSV files
co: Schedarii CSV

en: HTML files
co: Schedarii HTML

en: Index (text files only)
co: Indice (solu i schedarii di testu)

en: Sample Count
co: Cuntadore di campioni

en: Time Indexed
co: Indice di tempu

en: Include header information
co: Inchjude l’infurmazione d’intestatura

en: Minimal
co: Minimale

en: All
co: Tutti

en: Optional header text
co: Testu ozzionale d’intestatura

en: Channel layout for stereo
co: Accunciamentu di canali per a stereo

note: i18n-hint: Left and Right
en: L-R on Same Line
co: M-D nant’à a listessa linea

en: Alternate Lines
co: Linee alternative

note: i18n-hint: L for Left
en: L Channel First
co: Canale M in primu

en: Show messages
co: Affissà i messaghji

en: Errors Only
co: Solu i sbaglii

en: Left Channel.~%~%
co: Canale mancu.~%~%

en: ~%~%Right Channel.~%~%
co: ~%~%Canale dirittu.~%~%

en: ~aData written to:~%~a
co: ~aDati scritti nant’à :~%~a

en: Sample Rate: ~a Hz.  Sample values on ~a scale.~%~a~%~a
co: Frequenza di campiunariu : ~a Hz.  Valori di campione nant’à a scala ~a.~%~a~%~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz.~%Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
co: ~a   ~a~%~aFrequenza di campiunariu : ~a Hz.~%Longhezza trattata : ~a campioni ~a seconde.~a

en: ~a   ~a~%~aSample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale.~%~
                         Length processed: ~a samples ~a seconds.~a
co: ~a   ~a~%~aFrequenza di campiunariu : ~a Hz. Valori di campione nant’à a scala ~a.~%~
                         Longhezza trattata : ~a campioni ~a seconde.~a

en: ~a~%Sample Rate: ~a Hz. Sample values on ~a scale. ~a.~%~aLength processed: ~a ~
                      samples, ~a seconds.~%Peak amplitude: ~a (linear) ~a dB.  Unweighted RMS: ~a dB.~%~
                      DC offset: ~a~a
co: ~a~%Frequenza di campiunariu : ~a Hz. Valori di campione nant’à a scala ~a. ~a.~%~aLonghezza trattata : ~a ~
                      campioni, ~a seconde.~%Ampiitutine di piccu : ~a (lineare) ~a dB.  RMS senza punderatezza : ~a dB.~%~
                      Spustamentu DC : ~a~a

en: ~a linear, ~a dB.
co: ~a lineare, ~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a lin, ~a dB.
co: Manca : ~a lineare, ~a dB | Diritta : ~a lineare, ~a dB.

en: ~a samples.
co: ~a campioni.

en: ~a seconds.
co: ~a seconde.

en: Audio data analysis:
co: Analisa di dati audio :

en: <b>Sample Rate:</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.
co: <b>Frequenza di campiunariu :</b> &nbsp;&nbsp;~a Hz.

note: i18n-hint: abbreviates "decibels"
en: <b>Peak Amplitude:</b> &nbsp;&nbsp;~a (linear) &nbsp;&nbsp;~a dB.
co: <b>Ampiitutine di piccu :</b> &nbsp;&nbsp;~a (lineare) &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: RMS abbreviates root-mean-square, a method of averaging a signal; there also "weighted" versions of it but this isn't that
en: <b>RMS</b> (unweighted): &nbsp;&nbsp;~a dB.
co: <b>RMS</b> (senza punderatezza): &nbsp;&nbsp;~a dB.

note: i18n-hint: DC derives from "direct current" in electronics, really means the zero frequency component of a signal
en: <b>DC Offset:</b> &nbsp;&nbsp;~a
co: <b>Spustamentu DC :</b> &nbsp;&nbsp;~a

en: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
co: ~a lineare, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: Left: ~a lin, ~a dB | Right: ~a linear, &nbsp;&nbsp;~a dB.
co: Manca : ~a lineare, ~a dB | Diritta : ~a lineare, &nbsp;&nbsp;~a dB.

en: sample data
co: dati di campioni

en: Sample #
co: N° di campioni

en: Value (linear)
co: Valore (lineare)

en: Value (dB)
co: Valore (dB)

en: audio sample value analysis
co: analisa di valore di u campione audio

en: Left (linear)
co: Manca (lineare)

en: Right (linear)
co: Diritta (lineare)

en: Left (dB)
co: Manca (dB)

en: Right (dB)
co: Diritta (dB)

en: Produced with <span>Sample Data Export</span> for
    <a href="~a">Audacity</a> by Steve
    Daulton
co: Pruduttu cù <span>Espurtazione di dati di campioni</span> per
    <a href="~a">Audacity</a> da Steve
    Daulton

en: linear
co: lineare

en: 2 channels (stereo)
co: 2 canali (stereo)

en: 1 channel (mono)
co: 1 canale (mono)

en: One column per channel.~%
co: Una culonna à u canale.~%

en: One row per channel.~%
co: Una linea à u canale.~%

en: Left channel then Right channel on same line.~%
co: Canale mancu eppò canale diritta nant’à a listessa linea.~%

en: Left and right channels on alternate lines.~%
co: Canali manca è diritta nant’à linee alternative.~%

en: Left channel first then right channel.~%
co: Canale mancu in primu eppò canale dirittu.~%

en: Unspecified channel order
co: Ordine di i canali micca specificatu

en: Error.~%"~a" cannot be written.
co: Sbagliu.~%« ~a » ùn pò micca esse scrittu.

en: Sample Data Import
co: Impurtazione di dati di campioni

en: Reading and rendering samples...
co: Lettura è trasfurmazione di i campioni…

en: Select file
co: Selezziunà un schedariu

en: Invalid data handling
co: Trattamentu di dati inaccettevule

en: Throw Error
co: Resu di sbagliu

en: Read as Zero
co: Leghje cum’è zeru

en: Error~%~
                            '~a' could not be opened.~%~
                            Check that file exists.
co: Sbagliu~%~
                            « ~a » ùn pò micca esse apertu.~%~
                            Verificate chì stu schedariu esiste.

en: Error:~%~
                  The file must contain only plain ASCII text.~%~
                  (Invalid byte '~a' at byte number: ~a)
co: Sbagliu :~%~
                  U schedariu deve cuntene solu testu ASCII in chjaru.~%~
                  (Ottettu « ~a » inaccettevule à u numeru : ~a)

en: Error~%~
                  Data must be numbers in plain ASCII text.~%~
                  '~a' is not a numeric value.
co: Sbagliu~%~
                  I dati devenu esse numeri in testu ASCII in chjaru.~%~
                  « ~a » ùn hè micca un valore numericu.

en: Error.~%Unable to open file
co: Sbagliu.~%Impussibule d’apre u schedariu

en: Spectral Delete
co: Squassatura spettrale

en: Error.~%Track sample rate below 100 Hz is not supported.
co: Sbagliu.~%Una frequenza di campiunariu di traccia inferiore à 100 Hz ùn hè micca accettata.

en: Tremolo
co: Tremulu

en: Applying Tremolo...
co: Appiecazione di u tremulu…

en: Waveform type
co: Tipu di forma d’onda

en: Inverse Sawtooth
co: Dente di sega invertitu

en: Starting phase (degrees)
co: Fasa di principiu (gradi)

en: Wet level (percent)
co: Livellu trattatu (percentuale)

en: Vocal Reduction and Isolation
co: Riduzzione è isulamentu vucali

en: Applying Action...
co: Appiecazione di l’azzione…

en: Remove Vocals: to mono
co: Caccià e voci : ver di mono

en: Remove Vocals
co: Caccià e voci

en: Isolate Vocals
co: Isulà e voci

en: Isolate Vocals and Invert
co: Isulà e voci è intervertiscele

en: Remove Center: to mono
co: Caccià u centru : ver di mono

en: Remove Center
co: Caccià u centru

en: Isolate Center
co: Isulà u centru

en: Isolate Center and Invert
co: Isulà u centru è intervertisce

en: Analyze
co: Analizà

en: Strength
co: Forza

en: Low Cut for Vocals (Hz)
co: Taglia-bassa per e voci (Hz)

en: High Cut for Vocals (Hz)
co: Taglia-alta per e voci (Hz)

en: Average x: ~a, y: ~a
                        Covariance x y: ~a
                        Average variance x: ~a, y: ~a
                        Standard deviation x: ~a, y: ~a
                        Coefficient of correlation: ~a
                        Coefficient of determination: ~a
                        Variation of residuals: ~a
                        y equals ~a plus ~a times x~%
co: Mediana x : ~a, y : ~a
                        Covariazione x y : ~a
                        Variazione mediana x: ~a, y: ~a
                        Deviazione classica x : ~a, y: ~a
                        Cuefficiente di correlazione : ~a
                        Cuefficiente di determinazione : ~a
                        Variazione di l’elementi residuale : ~a
                        y uguale ~a più ~a volta x ~%

en: Pan position: ~a~%The left and right channels are correlated by about ~a %. This means:~%~a~%
co: Pusizione panoramica : ~a~%I canali manca è diritta sò currelativi da circa ~a %. Vole si dì :~%~a~%

en:  - The two channels are identical, i.e. dual mono.
                    The center can't be removed.
                    Any remaining difference may be caused by lossy encoding.
co:  - I dui canali sò identichi, i.e. dual mono.
                    U centru ùn pò micca esse cacciatu.
                    Tutta sfarenza rimanente puderia cagiunà una cudificazione cù perdita.

en:  - The two Channels are strongly related, i.e. nearly mono or extremely panned.
                    Most likely, the center extraction will be poor.
co:  - I dui canali sò assai ligati, i.e. quasi mono o estremamente panoramizati.
                    L’estrazzione centrale serà sicuramente scarsa.

en:  - A fairly good value, at least stereo in average and not too wide spread.
co:  - Un valore piuttostu bonu, omancu stereo in mediana, è micca troppu sparta.

en:  - An ideal value for Stereo.
                    However, the center extraction depends also on the used reverb.
co:  - Un valore famosu per e stereo.
                    Sarrimanenti, l’estrazzione centrale dipende dinù di a riverberazione impiegata.

en:  - The two channels are almost not related.
                    Either you have only noise or the piece is mastered in a unbalanced manner.
                    The center extraction can still be good though.
co:  - I dui canali ùn sò quasi micca ligati.
                    Sia ci hè solu trostu, sia u pezzu hè ammaestratu d’una manera micca equilibrata.
                    L’estrazzione centrale pò quantunque esse abbastanza bona.

en:  - Although the Track is stereo, the field is obviously extra wide.
                    This can cause strange effects.
                    Especially when played by only one speaker.
co:  - Benchè a traccia sia stereo, u campu hè di sicuru assai largu.
                    Què pò cagiunà effeti strani.
                    Soprattuttu quand’ellu hè ripruduttu da un solu spachjasonu.

en:  - The two channels are nearly identical.
                      Obviously, a pseudo stereo effect has been used
                      to spread the signal over the physical distance between the speakers.
                      Don't expect good results from a center removal.
co:  - I dui canali sò quasi identichi.
                      Di sicuru, un effettu pseudo stereo hè statu impiegatu
                      per sparghje u signale nant’à a distanza fisica trà i dui spachjasoni.
                      Ùn aspittate micca belli risultati d’una squassatura di u centru.

en: This plug-in works only with stereo tracks.
co: U modulu d’estensione funziuneghja solu cù traccie stereo.

en: Processing Vocoder...
co: Trattamentu Vocoder…

en: Distance: (1 to 120, default = 20)
co: Distanza : (da 1 à 120, predefinita = 20)

en: Output choice
co: Scelta d’esciuta

en: Both Channels
co: I dui canali

en: Right Only
co: Solu dirittu

en: Number of vocoder bands
co: Numeru di striscie vocoder

en: Amplitude of original audio (percent)
co: Ampiitutine di l’audio d’origine (percentuale)

en: Amplitude of white noise (percent)
co: Ampiitutine di u trostu biancu (percentuale)

en: Amplitude of Radar Needles (percent)
co: Ampiitutine di l’achi di u radar (percentuale)

en: Frequency of Radar Needles (Hz)
co: Frequenza di l’achi di u radar (Hz)

en: Error.~%Stereo track required.
co: Sbagliu.~%Traccia stereo richiesta.

en: Bookmarks
co: Indette

en: Text
co: Testu

en: Highlight
co: Sopralineà

en: Profile
co: Prufilu

en: Desktop
co: Scagnu

en: General
co: Generale

en: Interface
co: Interfaccia

en: Case Insensitive
co: Ùn sfarenzià Maiuscule è minuscule

en: Replace
co: Rimpiazzà

en: Replace all
co: Tuttu rimpiazzà

en: Never
co: Mai

en: Server:
co: Servitore :

en: Port:
co: Portu :

en: Ignore
co: Ignurà

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Recent
co: Recente

en: Permissions
co: Permessi

en: unknown
co: scunnisciutu

en: Size
co: Dimensione

en: Date
co: Data

en: Filename
co: Nome di schedariu

en: Forward
co: Dopu

en: Archive
co: Archiviu

en: File not found
co: U schedariu ùn esiste micca

en: Title:
co: Titulu :

en: Comment:
co: Cummentu :

en: contains
co: cuntene

en: does not contain
co: ùn cuntene micca

en: Sync
co: Sincrunizà

en: Cancelling…
co: Abbandonu…

en: Edit…
co: Mudificà…

en: Edit Comment
co: Mudificà u Cummentu

en: Settings
co: Preferenze

en: ends with
co: finisce cù

en: Red
co: Rossu

en: Orange
co: Aranciu

en: Yellow
co: Ghjallu

en: Green
co: Verde

en: Teal
co: Smeraldu

en: Sky Blue
co: Celu turchinu

en: Quit
co: Esce

en: Delete project
co: Squassà u prughjettu

en: Priority
co: Priurità

en: What's new
co: Ciò chì hè novu

en: Edit project
co: Mudificà u prughjettu

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Enter
co: Entrée

en: Appearance
co: Aspettu

en: Back
co: Ritornu

en: Open file
co: Apre u schedariu

en: Default
co: Predefinitu

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S elapsed
co: %H:%M:%S trascorsu

note: @translator: This is a date/time formatting specifier. See https://wiki.filezilla-project.org/Date_and_Time_formatting
en: %H:%M:%S left
co: %H:%M:%S à a fine

en: %a - Account (Lines containing this will be omitted if not using Account logontype)
co: %a - Contu (E linee chì cuntenenu què seranu omesse s’è u tipu d’accessu ùn hè micca Contu)

en: %d directory | %d directories
co[0]: %d cartulare
co[1]: %d cartulari

en: %d directory with its contents | %d directories with their contents
co[0]: %d cartulare cù u so cuntenutu
co[1]: %d cartulari cù i so cuntenuti

en: %d file | %d files
co[0]: %d schedariu
co[1]: %d schedarii

en: %d file. Total size: %s | %d files. Total size: %s
co[0]: %d schedariu. Dimensione tutale : %s
co[1]: %d schedarii. Dimensione tutale : %s

en: %d file. Total size: At least %s | %d files. Total size: At least %s
co[0]: %d schedariu. Dimensione tutale : Almenu %s
co[1]: %d schedarii. Dimensione tutale : Almenu %s

en: %d second | %d seconds
co[0]: %d seconda
co[1]: %d seconde

en: %h - Host
co: %h - Ospite

en: %llu directory | %llu directories
co[0]: %llu cartulare
co[1]: %llu cartulari

en: %llu file | %llu files
co[0]: %llu schedariu
co[1]: %llu schedarii

en: %p - Password
co: %p - Parolla d’intesa

en: %s (? B/s)
co: %s (? O/s)

en: %s - Proxy user
co: %s - Utilizatore di u proxy

en: %s and %s. Total size: %s
co: %s è %s. Dimensione tutale : %s

en: %s and %s. Total size: At least %s
co: %s è %s. Dimensione tutale : Almenu %s

en: %s byte | %s bytes
co[0]: %s ottettu
co[1]: %s ottetti

en: %s could not be found. Without this component of FileZilla, %s will not work.
    
    Possible solutions:
    - Make sure %s is in a directory listed in your PATH environment variable.
    - Set the full path to %s in the %s environment variable.
co: %s ùn pò micca esse trovu. Senza stu cumpunente di FileZilla, %s ùn funziunerà micca.
    
    Soluzioni pussibule :
    - Assicuratevvi chì %s sia in un cartulare di a lista di a vostra variabile d’ambiente PATH.
    - Definisce u chjassu cumpletu ver di %s in a variabile d’ambiente %s.

note: @translator: Example: RSA with 2048 bits
en: %s with %d bits
co: %s cù %d bits

en: %s:%d - Hostname does not match certificate
co: %s:%d - U nome d’ospite ùn currisponde micca à u certificatu

en: %u - Username
co: %u - Nome d’utilizatore

en: %w - Proxy password
co: %w - Parolla d’intesa di u proxy

en: &AWS S3 encryption
co: Cifratura &AWS S3

en: &Abort previous connection and connect in current tab
co: &Interrompe a cunnessione precedente è cunnettesi in l’unghjetta currente

en: &About...
co: &Apprupositu…

note: @translator: Keep short
en: &Access key ID:
co: ID chjave d’&accessu :

note: @translator: Keep short
en: &Account ID:
co: &ID di u contu :

en: &Account:
co: &Contu :

en: &Active
co: &Attivu

en: &Add bookmark...
co: &Aghjunghje l’indetta…

en: &Add directory...
co: &Aghjunghje un cartulare…

en: &Add files to queue
co: &Aghjunghje i schedarii à a fila d’attesa

en: &Add key file...
co: Aghjunghje un &schedariu di chjave…

en: &Add to queue
co: &Aghjunghje à a fila d’attesa

en: &Adjust server time, offset by:
co: &Adattà l’ora di u servitore, staccamentu da :

en: &Always allow insecure data connections for this server in future sessions.
co: &Permette sempre cunnessioni micca sicure per stu servitore in e future sessioni.

en: &Always allow insecure plain %s for this server.
co: &Permette sempre un %s ordinariu micca sicuru per stu servitore.

en: &Always trust this certificate in future sessions.
co: Sempre fà cunfidenz&a à stu certificatu in e future sessioni.

en: &Always trust this host, add this key to the cache
co: Sempre fà cunfidenz&a à st’ospite, aghjunghje sta chjave à u cache

en: &Always use default editor
co: &Aduprate sempre l’editore predefinitu

en: &Always use selection for all unassociated files
co: &Aduprate sempre una selezzione per i schedarii micca assuciati

en: &Always use this action
co: &Aduprate sempre st’azzione

en: &Ask your operating system for the external IP address
co: &Dumandà l’indirizzu IP esternu à u vostru sistema

en: &Auto
co: &Autumaticu

en: &Autodetect
co: &Abbentata autumatica

en: &Background color:
co: Culore di u &fondu :

en: &Binary
co: &Binariu

en: &Binary prefixes using SI symbols. (e.g. 1 KB = 1024 bytes)
co: Prefissi &binarii impieghendu i simbuli di u Sistema Internaziunale (SI). (p.i. 1 Ko = 1024 ottetti)

en: &Bookmarks
co: &Indette

en: &Browse
co: &Navigà

en: &Burst tolerance:
co: Tolleranza di &burst :

en: &Certificate in chain:
co: &Catena di certificazione :

en: &Clear private data...
co: &Squassà i dati persunali…

en: &Close FileZilla
co: &Chjode FileZilla

en: &Close FileZilla once
co: &Chjode FileZilla una volta

en: &Configure speed limits...
co: &Cunfigurà i limiti di vitezza per i trasferimenti…

en: &Configure...
co: &Cunfigurà…

en: &Connect
co: &Cunnette

en: &Copy current connection to Site Manager...
co: &Cupià a cunnessione attuale ver di u Ghjestiunariu di siti…

en: &Copy to clipboard
co: &Cupià ver di u preme’papei

en: &Create directory
co: &Creà un cartulare

en: &Create new tab
co: &Creà una nova unghjetta

en: &Debug
co: S&pannà

en: &Debug information in message log:
co: &Livellu d’infurmazione di spannatura in u ghjurnale di messaghji :

en: &Default editor:
co: &Editore predefinitu :

en: &Default file exists action...
co: &Azzione predefinita à fà nant’à i schedarii chì esistenu…

en: &Delay between failed login attempts:
co: &Tempu frà e prove fiasche di login :

en: &Delete symlink
co: &Squassà u liame simbolicu (symlink)

en: &Delete...
co: &Squassà…

en: &Directory access permissions...
co: &Diritti d’accessu à u cartulare…

en: &Directory comparison
co: &Paragone di cartulare

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the local directory
co: &Disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà à cambià u cartulare lucale

en: &Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory
co: &Disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà à cambià u cartulare alluntanatu

en: &Discard local file then download and edit file anew
co: Scaccià u schedariu lucale è &dopu scaricallu è mudificallu

en: &Disconnect
co: &Disghjunghje

en: &Display momentary transfer speed instead of average speed
co: &Affissà a vitezza di trasferimentu di u mumentu piuttostu chì quella mediana

en: &Display size in bytes
co: Affissà a dimensione in &ottetti

en: &Domain:
co: &Duminiu :

en: &Don't show this dialog again.
co: &Ùn mostrà più stu dialogu.

en: &Don't use external IP address on local connections.
co: Ùn impiegà &micca d’indirizzu IP esternu per i cunnessioni lucali.

en: &Double-click action on directories:
co: Azzione di u &doppiu-cliccu nant’à i cartulari :

en: &Double-click action on files:
co: Azzione di u doppiu-cliccu nant’à i &schedarii :

en: &Download to:
co: &Scaricà ver di :

en: &Download...
co: &Scaricà…

en: &Downloads:
co: &Scaricamenti :

en: &Duplicate
co: &Duplicà

en: &Edit filter rules...
co: &Mudificà e regule di filtru…

en: &Enable compression
co: &Attivà a cumpressione

en: &Enable speed limits
co: P&ermette i limiti di vitezza per i trasferimenti

en: &Encoding:
co: &Cudificazione :

en: &Encryption:
co: &Cifratura :

en: &Enter custom command...
co: Scrivite una cumanda p&ersunalizata…

en: &Establish connection in a new tab
co: Stabilisc&e a cunnessione in una nova unghjetta

en: &Execute
co: &Eseguisce

en: &Export Site Manager entries
co: &Espurtà l’elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: &Fall back to active mode
co: &Ritornu à u modu attivu

en: &File Attributes...
co: &Pruprietà di u schedariu…

en: &File permissions...
co: &Diritti d’impiegu di u schedariu…

en: &File:
co: &Schedariu :

en: &Filter conditions:
co: Cundizioni di u &filtru :

en: &Filter sets:
co: Gruppi di &filtri :

en: &Filters
co: &Filtri

en: &Filters:
co: &Filtri :

en: &Finish editing
co: &compie a mudificazione

en: &Finish editing and delete local file
co: &Finisce a mudificazione è scaccià u schedariu lucale

en: &Flatten local paths, upload all contained files directly into target directory
co: &Chjassi lucali micca strutturati, incaricà tutti i schedarii cuntenuti dentru, ver di u cartulare di destinazione

en: &Flatten remote paths, download all contained files directly into target directory
co: &Chjassi alluntanati micca strutturati, scarica tutti i schedarii cuntenuti dentru, ver di u cartulare di destinazione

en: &Follow symlink, delete target directory contents
co: &Seguitate u liame simbolicu (symlink) è squassà i cuntenuti di i cartulari di destinazione

en: &Get external IP address from the following URL:
co: &Aduprà l’indirizzu IP esternu chì si trova à st’URL :

en: &Getting help...
co: &Ottene un aiutu…

en: &Global bookmark
co: Indetta &glubale

en: &HTTP/1.1 using CONNECT method
co: &HTTP/1.1 aduprendu u metodu CONNECT

en: &Hide identical files
co: &Piattà i schedarii uguali

en: &Highest
co: &U più altu

en: &Highest available port:
co: &Portu u più altu dispunibule :

en: &IEC binary prefixes (e.g. 1 KiB = 1024 bytes)
co: Prefissi &binarii IEC (p.i. 1 Ko = 1024 ottetti)

en: &ISO 8601 (example: 2007-09-15)
co: &ISO 8601 (p.i. : 2007-09-15)

en: &Install new version
co: &Installà a nova versione

en: &Keep local path structure relative to search root
co: &Mantene a struttura di u chjassu lucale di l’origine di a ricerca

en: &Keep remote path structure relative to search root
co: &Mantene a struttura di u chjassu alluntanatu di l’origine di a ricerca

en: &Key file:
co: Schedariu di &chjave :

en: &Layout of file and directory panes:
co: &Piazzamentu di l’arburi di schedarii è di cartulari :

en: &Limit local ports used by FileZilla
co: &Limità i porti lucali aduprati da FileZilla

en: &Limit number of simultaneous connections
co: &Limità u numeru di cunnessioni simultanei

en: &Local directory tree
co: Arburiscenza di u cartulare &lucale

en: &Local directory:
co: Cartulare &lucale :

en: &Local search
co: Ricerca &lucale

en: &Log to file
co: &Arregistrà u ghjurnale di messaghji in un schedariu

en: &Logon Type:
co: Tipu d’accessu (&Logon) :

en: &Low
co: &Bassu

en: &Manage bookmarks...
co: &Urganizà l’indette…

en: &Manual transfer...
co: Trasferimentu &manuale…

en: &Master password:
co: Parolla d’intesa &principale :

en: &Maximum number of connections:
co: &Numeru massimu di cunnessioni :

en: &Maximum number of retries:
co: &Numeru massimu di prove :

en: &Message log
co: Ghjurnale di i &messaghji

en: &Minimize to tray
co: Impuculì in lu &spaziu di nutificazione di u sistema

en: &Name sorting mode:
co: &Nome di u modu di classificazione :

en: &Name:
co: &Nome :

en: &Network configuration wizard...
co: &Assistente di cunfigurazione di a reta…

en: &New site
co: &Novu situ

en: &New version available!
co: &Nova versione dispunibule !

en: &Next >
co: &Seguente >

en: &No
co: I&nnò

en: &Normal
co: &Nurmale

en: &Numeric value:
co: &Valore numericu :

en: &OPEN
co: A&PRE

en: &Open
co: &Apre

en: &Overwrite
co: &Rimpiazzà

en: &Passive
co: &Passivu

en: &Password:
co: &Parolla d’intesa :

en: &Play sound
co: &Sunà

en: &Port:
co: &Portu :

en: &Preserve timestamps of transferred files
co: &Preservà a data è l’ora di i schedarii trasferiti

en: &Profile
co: &Prufilu

en: &Queue
co: &Fila d’attesa

en: &Quickconnect
co: &Cunnessione pronta

en: &Quickconnect bar
co: Barra di &cunnessione pronta

en: &Quickconnect history
co: &Cronulugia di cunnessione pronta

en: &Read
co: &Leghje

en: &Reconnect
co: &Ricunnessione

en: &Reconnect information
co: &Infurmazione per &ricunnettesi

en: &Refresh
co: &Attualizà

en: &Remember master password until FileZilla is closed
co: A&rricurdassi di a parolla d’intesa principale fin’à ciò chì FileZilla sia chjosu

en: &Remember password until FileZilla is closed
co: A&rricurdassi di a parolla d’intesa fin’à ciò chì FileZilla sia chjosu

en: &Remote directory:
co: &Cartulare alluntanatu :

en: &Remote path:
co: &Chjassu alluntanatu :

en: &Remote search
co: Ricerca &alluntanata

en: &Remove key
co: &Caccià a chjave

en: &Remove selected
co: &Caccià selezziunati

en: &Rename
co: &Rinuminà

en: &Reopen local file
co: &Apre u schedariu lucale torna

en: &Repeat password:
co: &Ripete a parolla d’intesa :

en: &Replace invalid characters with:
co: &Rimpiazzà i caratteri inaccettevule cù :

en: &Report a bug...
co: &Riferisce un penseru…

en: &Request attention
co: &Richiede primura

en: &Reset and requeue all
co: &Rilancià è rimette tutti i schedarii in a fila d’attesa

en: &Restart Wizard
co: &Rilancià l’assistente Stregone

en: &Resume
co: &Cuntinuà

en: &Run command...
co: &Eseguisce a cumanda…

en: &Run configuration wizard now...
co: &Impiegà l’assistente di cunfigurazione subitu…

en: &Run update check now...
co: &Ricercà e nove versioni avà…

en: &SITE
co: &SITU

en: &Save as...
co: &Arregistrà cù u nome…

en: &Search
co: &Ricerca

en: &Search remote files...
co: Ricerca i &schedarii alluntanati…

en: &Select a key:
co: &Selezziunà una chjave :

en: &Select entry:
co: &Selezziunà l’elementu :

en: &Select language:
co: &Selezziunà a lingua :

en: &Select the columns that should be displayed:
co: &Selezziunà e culonne chì ci vole à affissà :

en: &Server
co: Ser&vitore

en: &Set as local directory and close dialog
co: &Definisce cum’è u cartulare lucale è chjode u dialogu

en: &Set as remote directory and close dialog
co: &Definisce cum’è u cartulare alluntanatu è chjode u dialogu

en: &Settings...
co: &Preferenze…

en: &Show debug menu
co: &Affissà u listinu di spannatura

en: &Show detailed log
co: &Affissà u ghjurnale cù detaglii

en: &Show timestamps in message log
co: &Scrive date è ore in u ghjurnale di messaghji

en: &Site Manager entries
co: &Elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: &Site Manager...
co: &Ghjestiunariu di siti…

en: &Site-specific bookmark
co: &Indetta particulare per stu situ

en: &Speed limits
co: Limiti di &vitezza

en: &Start transfer immediately
co: &Principià u trasferimentu avà

en: &Swap local and remote panes
co: Permutà i &finestrini lucale è alluntanatu

en: &TLS Ciphers
co: Cudificazioni &TLS

en: &Test
co: &Prova

en: &Theme:
co: &Temu :

en: &Transfer
co: &Trasferimentu

en: &Transfer mode:
co: &Modu di trasferimentu :

en: &Transfer queue
co: Fila d’attesa di &trasferimentu

en: &Treat dotfiles as ASCII files
co: &Trattà i schedarii chì anu un nome chì principia cù un puntu cum’è schedarii ASCII

en: &Trust this certificate on the listed alternative hostnames.
co: &Fà cunfidenza à stu certificatu nant’à i nomi d’ospite alternativi di a lista.

en: &Unedit
co: &Cancellà i cambiamenti

en: &Update cached key for this host
co: &Mudificà a chjave piattata per st’ospite

en: &Upload
co: &Incaricà

en: &Upload to:
co: &Incaricà ver di :

en: &Upload...
co: &Incaricà…

en: &Uploads:
co: &Incaricamenti :

en: &Use custom program
co: &Impiegà un prugramma persunalizatu

en: &Use synchronized browsing
co: Impiegà &u sfugliendu sincrunizatu

en: &Use system's default editor for text files
co: Impiegà l’editore predefinitu di u sistema per i schedarii di &testu

en: &Use the following IP address:
co: &Impiegà quellu indirizzu IP :

en: &Use the server's external IP address instead
co: &Impiegà piuttostu l’indirizzu IP esternu di u servitore

en: &Use thousands separator
co: Impiegà u separadore di &mille

en: &User:
co: &Utilizatore :

en: &Username:
co: &Nome d’utilizatore :

en: &Version %s
co: &Versione %s

en: &Version 3
co: &Versione 3

en: &View/Edit
co: &Fighjà / Mudificà

en: &Watch locally edited files and prompt to upload modifications
co: &Cuntrollà i schedarii mudificati in lucale è invità à incaricà i cambiamenti

en: &When checking for updates, check for:
co: &Quandu circate una nova versione, vulete :

en: &Write
co: &Scrive

en: &Yes
co: &Iè

en: '%s' does not exist or cannot be accessed.
co: « %s » ùn esiste micca o ùn pò micca esse accessu.

en: '%s' is not a directory.
co: « %s » ùn hè micca un cartulare.

en: '%s' is not a supported protocol.
co: « %s » ùn hè micca un protocollu accettatu.

en: 'Normal' and 'Account' logontypes are not available. Your entry has been changed to 'Ask for password'.
co: I tipi d’accessu « Nurmale » è « Contu » ùn sò micca dispunibule. A vostra entrata hè stata cambiata da « Dumandà a parolla d’intesa ».

en: 'quote' is usually a local command used by commandline clients to send the arguments following 'quote' to the server. You might want to enter the raw command without the leading 'quote'.
co: Da bona regula « quote » hè una cumanda lucale aduprata da i clienti/cunsole per trasmette à u servitore i parametri chì seguitanu « quote ». Pudete pruvà di scrive sta cumanda senza falla precede da « quote ».

en: (%d object filtered) | (%d objects filtered)
co[0]: (%d oghjettu filtratu)
co[1]: (%d oghjetti filtrati)

en: (%u%% downloaded)
co: (%u%% telacaricatu)

en: (0 for no limit)
co: (0 senza limitazione)

en: (0-999 seconds)
co: (0-999 seconde)

en: (10-9999, 0 to disable)
co: (10-9999, 0 per disattivà)

en: (example: %H-%M-%S)
co: (esempiu : %H-%M-%S)

en: (example: %Y-%m-%d)
co: (esempiu : %Y-%m-%d)

en: - The command and each argument are separated by spaces
    - A command or argument containing whitespace or a double-quote character need to be enclosed in double-quotes
    - Double-quotes inside of a command or argument need to be doubled up
    - In arguments, %%f is a placeholder for the file to be opened. Use %%%% for literal percents
co: - A cumanda è ogni parametru sò staccati da spazii
    - Una cumanda o un parametru chì cuntene spazii o virgulette deve esse piazzata(u) trà doppiu-virgulette
    - Doppiu-virgulette dentru una cumanda o un parametru devenu esse piazzate trà doppiu-virgulette
    - In i parametri, %%f hè una piazza reservata per u schedariu à apre. Impiegate %%%% per i percentuale

en: --:--:-- left
co: --:--:-- à a fine

en: -c cannot be used together with an FTP URL.
co: -c ùn pò micca esse adupratu cù l’URL FTP.

en: -l can only be used together with an FTP URL.
co: -l pò solu esse adupratu cù l’URL FTP.

en: -s and -c cannot be present at the same time.
co: -s è -c ùn ponu micca esse aduprati inseme.

en: -s cannot be used together with an FTP URL.
co: -s ùn pò micca esse adupratu cù l’URL FTP.

en: /Groups
co: /Gruppi

en: /My Drives
co: /I mo lettori

en: /My Drives/OneDrive
co: /I mo lettori/OneDrive

en: /Shared drives
co: /Lettori sparti

en: /Sites
co: /Siti

en: /Team drives
co: /Lettori di squadra

en: 0 - None
co: 0 - Alcunu

en: 1 - Warning
co: 1 - Avertimentu

en: 2 - Info
co: 2 - Infurmazione

en: 3 - Verbose
co: 3 - Verbosu

en: 32-bit system
co: sistema 32-bit

en: 4 - Debug
co: 4 - Spannatura

en: 64-bit system
co: sistema 64-bit

en: < &Back
co: < &Precedente

en: A bookmark with the entered name already exists. Please enter an unused name.
co: Un’indetta cù u listessu nome esiste dighjà. Ci vole à scrive un nome mancu impiegatu.

en: A default editor needs to be set.
co: Ci vole à sceglie un editore predefinitu.

en: A directory cannot be dragged into one of its subdirectories.
co: Un cartulare ùn pò micca esse tracinatu ver di unu di i so sottu-cartulari.

en: A few servers don't allow passive mode or are misconfigured. In such cases you would have to use active mode. In active mode, FileZilla opens a port and asks the server to connect to it.
co: Qualchì servitore ùn permette micca u modu passivu, osinnò hè mal cunfiguratu. In tale casu, ci vole à impiegà u modu attivu. In u modu attivu, FileZilla apre un portu è dumanda à u servitore di ci cunnettesi.

en: A file previously opened has been changed.
co: Un schedariu dighjà apertu hè statu cambiatu.

en: A file with that name is already being transferred.
co: Un schedariu cù stu nome hè statu dighjà trasferitu.

en: A file with that name is still being edited. Please close it and try again.
co: Un schedariu cù stu nome hè dighjà in corsu di mudificazione. Ci vole à chjodelu è pruvà torna.

en: A local filename could not be decoded.
    Please make sure the LC_CTYPE (or LC_ALL) environment variable is set correctly.
    Unless you fix this problem, files might be missing in the file listings.
    No further warning will be displayed this session.
co: Un schedariu lucale ùn pò micca esse decudificatu.
    Assicuratevvi chì a variabile d’ambiente LC_CTYPE (o LC_ALL) sia cunfigurata bè.
    Osinnò qualchì schedariu puderia mancà nant’à a lista di i schedarii.
    Ghjè u solu messaghju d’avertimentu chì serà mandatu durante sta sessione.

en: A lost master password cannot be recovered! Please thoroughly memorize your password.
co: Una parolla d’intesa principale chì hè persa ùn pò micca esse ricuperata ! Ci vole à arricurdassi di a vostra parolla d’intesa.

en: A new version of FileZilla is available:
co: Una nova versione di FileZilla hè dispunibule :

en: A proper server always shows all files, but some broken servers hide files from the user. Use this option to force the server to show all files.
co: Un servitore ben cunfiguratu affissa tutti i schedarii, ma certi servitori piattanu qualchì schedariu à l’utilizatore. Impiegate s’ozzione per forzà u servitore à affissà tutti i schedarii.

en: A proper server does not require this. Contact the server administrator if you need this.
co: Un servitore ben cunfiguratu ùn hà bisognu di què. Ci vole à chjamà l’amministratore di u servitore per impiegà què.

en: A remote operation is in progress and synchronized browsing is enabled.
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
co: Un’operazione alluntanata hè in corsu è u sfugliendu sincrunizatu hè attivu.
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare lucale ?

en: A&dd
co: A&ghjunghje

en: A&llow resuming of ASCII files
co: &Permette a ripresa di i schedarii ASCII

en: A&pply only to downloads
co: A&ffetta solu i scaricamenti

en: A&pply only to uploads
co: A&ffetta solu l’incaricamenti

en: A&pply to all files and directories
co: A&ffetta tutti i schedarii è i cartulari

en: A&utomatically remove successful transfers
co: Cavà a&utumaticamente i trasferimenti riesciuti

note: @translator: Keep short
en: API &Key:
co: &Chjave d’API :

en: API Key:
co: Chjave d’API :

en: AWS &KMS encryption
co: Cifratura AWS &KMS

en: About FileZilla
co: Apprupositu di FileZilla

en: Above the file lists
co: Sopra e liste di schedarii

note: @translator: Keep short
en: Access &Grant:
co: &Dirittu d’accessu :

en: Access &Key:
co: &Chjave d’Accessu :

en: Access to some local directories could not be restored:
co: L’accessu à qualchì cartulare lucale ùn pò micca esse risturatu :

en: Account
co: Contu

en: Action after queue &completion
co: Azzione à fà quandu a fila d’attesa hè &viota

en: Action on selected file:
co: Azzione à fà nant’à u schedariu selezziunatu :

en: Action to perform:
co: Azzione à eseguisce :

en: Action:
co: Azzione :

en: Active mode
co: Modu attivu

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla ùn cunnosce micca l’indirizzu IP esternu currettu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla does not know the correct external IP address. In addition to that, your router has modified the sent address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla ùn cunnosce micca l’indirizzu IP esternu currettu. Di più, u vostru « router » hà mudificatu l’indirizzu mandatu.

en: Active mode FTP test failed. FileZilla knows the correct external IP address, but your router or firewall has misleadingly modified the sent address.
co: A prova di u modu attivu FTP hè fiasca. FileZilla cunnosce l’indirizzu IP esternu, ma u vostru « router » o parafocu hà mudificatu l’indirizzu mandatu di una manera gattiva.

en: Active mode IP
co: IP in modu attivu

en: Add files to &queue only
co: Aghjunghje i schedarii solu à a &fila d’attesa

en: Add selected directory to the transfer queue
co: Aghjunghje u cartulare selezziunatu à a fila d’attesa di trasferimentu

en: Add selected files and folders to the transfer queue
co: Aghjunghje i cartulari è i schedarii selezziunati à a fila d’attesa di trasferimentu

en: Add to queue
co: Aghjunghje à a fila d’attesa

en: Address type not supported
co: Tipu d’indirizzu micca accettatu

en: Advanced
co: Espertu

en: Advice: Unless you want to test new features, please keep using stable versions only. Beta versions and nightly builds are development versions meant for testing purposes. Nightly builds of FileZilla may not work as expected and might even damage your system. Use beta versions and nightly builds at your own risk.
co: Avertimentu : Fora s’è vo vulete pruvà e nove funzioni, ghjè più sicuru d’impiegà solu e versioni stabule. E versioni beta è quelle create di notte sò versioni di sviluppu fatte solu per pruvà. E versioni create di notte ponu ùn micca funziunà cum’è previstu, è dannighjà u vostru sistema dinù. L’impiegu di ste versioni si face à u vostru risicu.

en: Al&ways perform this action
co: Ese&guisce sempre st’azzione

en: Algorithm:
co: Cudificazione :

en: All files have been successfully transferred
co: Tutti i schedarii anu statu trasferiti bè

en: All ports in the given range have to be between 1024 and 65535.
co: Tutti i porti di a stesa specificata devenu esse scelti trà 1024 è 65535.

en: All transfers have finished. %d file could not be transferred. | All transfers have finished. %d files could not be transferred.
co[0]: Tutti i trasferimenti sò compii. %d schedariu ùn pò micca esse trasferitu.
co[1]: Tutti i trasferimenti sò compii. %d schedarii ùn ponu micca esse trasferiti.

en: Allow &fall back to other transfer mode on failure
co: Permette u &ritornu à un altru modu di trasferimentu in casu di fiascu

en: Allow fallback to other transfer mode on failure
co: Permette u ritornu à un altru modu di trasferimentu in casu di fiascu

en: Already connected
co: Dighjà cunnessu

en: Alternative name: | Alternative names:
co[0]: Nome alternativu :
co[1]: Nomi alternativi :

en: Alternatively you can use the Pageant tool from PuTTY to manage your keys, FileZilla does recognize Pageant.
co: Si pò dinù impiegà Pageant da PuTTY per a ghjestione di e vostre chjavi, chì FileZilla cunnosce st’attrezzu.

en: Alternatively you can use your system's SSH agent. To do so, make sure the SSH_AUTH_SOCK environment variable is set.
co: Si pò dinù impiegà l’agente SSH di u vostru sistema. Per què, ci vole à definisce a variabile d’ambiente SSH_AUTH_SOCK.

en: Alternatively, you can also download the latest version from the FileZilla website:
co: Un altra pussibilità hè di scaricà l’ultima versione di FileZilla da u situ Web :

en: An error occurred loading the transfer queue from "%s".
    Some queue items might not have been restored.
co: Un sbagliu hè accadutu durante u caricamentu di a fila d’attesa di trasferimentu à partesi di « %s ».
    Qualchì elementu di sta lista pò ùn esse micca risturatu.

en: An error occurred saving the transfer queue to "%s".
    Some queue items might not have been saved.
co: Un sbagliu hè accadutu durante l’arregistramentu di a fila d’attesa di trasferimentu ver di « %s ».
    Qualchì elementu di sta lista pò ùn esse micca arregistratu.

en: An item with the same name as the dragged item already exists at the target location.
co: Un elementu cù u listessu nome chì quellu di l’elementu trascinatu esiste dighjà in u cartulare di destinazione.

en: Anonymous
co: Anonimu

en: Another remote operation is already in progress, cannot change directory now.
co: Un altra operazione alluntanata hè in corsu, impussibule di cambià u cartulare avà.

en: Any changes made in the Site Manager could not be saved.
co: I cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti puderianu ùn micca esse arregistrati.

en: Any changes made to the filters could not be saved.
co: I cambiamenti fatti à i filtri puderianu ùn micca esse arregistrati.

en: Any changes made to the filters will not be saved.
co: I cambiamenti fatti à i filtri ùn seranu micca arregistrati.

en: App&ly to directories only
co: Appiecà so&lu à i cartulari

note: @translator: Keep short
en: Application &Key:
co: &Chjave d’appiec. :

en: Apply
co: Appiecà

en: Apply to &current queue only
co: Appiecà solu à a fila d’attesa &currente

en: Apply to &files only
co: A&ffettà solu i schedarii

en: As tab in the transfer queue pane
co: Cum’è un unghjetta in a finestra di a fila d’attesa di trasferimentu

en: Ask for action
co: Dumandà l’azzione

en: Ask for password
co: Dumandà a parolla d’intesa

en: Ask operating system for a port.
co: Dumandà un portu à u sistema.

en: Ask your operating system for the external IP address
co: Dumandà l’indirizzu IP esternu à u vostru sistema

en: Asking questions in the FileZilla Forums
co: Fate e vostre dumande nant’à i fori FileZilla

en: Associated program not found:
co: Prugramma assuciatu micca trovu :

en: At least one filter condition is incomplete
co: Almenu, una cundizione di filtru ùn hè micca cumpleta

en: At this point, all required information has been gathered.
co: À st’ora, tutti l’infurmazioni requiesi anu statu raccolti.

en: Attribute
co: Attributu

en: Authentication failed.
co: Autenticazione fiasca.

en: Author:
co: Autore :

en: Auto
co: Autumaticu

en: Automatic file type classification
co: Classificazione autumatica da tipu di schedariu

en: B <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>
co: O <Unit symbol for bytes. Only translate first letter>

en: B&ypass proxy
co: Sfrancassi da u prox&y

en: Basic usage instructions
co: Instruzzioni d’utilizazione di basa

en: Behaviour
co: Andamentu

en: Being edited
co: In corsu di mudificazione

en: Binary
co: Binariu

en: Blackboard
co: Tavulone neru

en: Bookmark
co: Indetta

en: Bookmark:
co: Indetta :

en: Broken server, it claims to have processed a request before it got fully set
co: Servitore gattivu chì dice avè trattatu una richiesta invece chì ùn hè micca cumpletamente definita

en: Build date:
co: Data di custruzzione :

en: Build information
co: Infurmazione di custruzzione

en: Business category:
co: Categuria di faccenda :

en: By default FileZilla uses any available local port to establish transfers in active mode. If you want to limit FileZilla to use only a small range of ports, please enter the port range below.
co: Di regula, FileZilla impiegheghja tuttu portu lucale dispunibule per stabilisce i trasferimenti in modu attivu. S’è vo vulete limità FileZilla à impiegà solu qualchì portu, indicate a stesa di sti porti quaghjò.

en: C&ancel current operation
co: &Abbandunà l’operazione currente

en: C&lear all
co: S&quassà tuttu

en: C&omparative search
co: Ricerca c&umparativa

en: C&opy URL(s) to clipboard
co: Cupià l’URL(s) ver di u &preme’papei

en: C&opy URL(s) with password to clipboard
co: Cupià l’URL(s) cù a parolla d’intesa ver di u &preme’papei

en: C&ustom
co: &Persunalizà

en: C&ustom KMS ARN:
co: &KMS ARN persunalizatu :

en: C&ustom filetype associations:
co: Associi p&ersunalizati da tipu di schedariu :

en: CPU features:
co: Funzioni CPU :

en: Calculating timezone offset of server...
co: Calculu di a sfarenza di u fusu orariu di u servitore…

en: Cancel current operation
co: Abbandunà l’operazione in corsu

en: Cancels the current operation
co: L’operazione in corsu hè abbandunata

en: Cannot access '%s', no media inserted or drive not ready.
co: Ùn si pò micca accede à « %s », alcunu media framettu o lettore micca prontu.

en: Cannot add server to Site Manager
co: Ùn si pò micca aghjughje u servitore à u Ghjestiunariu di siti

en: Cannot change directory, there already is a synchronized browsing operation in progress.
co: Ùn si pò micca cambià u cartulare, chì ci hè dighjà un’operazione di sfugliendu sincrunizatu in corsu.

en: Cannot close tab while busy.
    Cancel current operation and close tab?
co: Ùn si pò micca chjode l’unghjetta quand’ella hè impiegata.
    Vulete abbandunà l’azzione in corsu è chjode l’unghjetta quantunque ?

en: Cannot compare directories, different filters for local and remote directories are enabled
co: Ùn si pò micca paragunà i cartulari, chì ci sò sfarenti filtri attivi per i cartulari lucali è alluntanati

en: Cannot create new filter
co: Ùn si pò micca creà un novu filtru

en: Cannot edit file
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu

en: Cannot edit file, not connected to any server.
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu, chì ùn hè micca cunnessu à un servitore.

en: Cannot edit file, remote path unknown.
co: Ùn si pò micca mudificà u schedariu, chjassu alluntanatu scunnisciutu.

en: Cannot establish FTP connection to an SFTP server. Please select proper protocol.
co: Ùn si pò micca stabilisce una cunnessione FTP à un servitore SFTP. Ci vole à selezziunà u protocollu appostu.

en: Cannot load key file
co: Ùn si pò micca caricà u schedariu di chjave

en: Cannot rename entry
co: Ùn si pò micca rinuminà l’elementu

en: Cannot rename file
co: Ùn si pò micca rinuminà u schedariu

en: Cannot save filterset
co: Ùn si pò micca arregistrà u gruppu di filtri

en: Cannot select filter
co: Ùn si pò micca selezziunà u filtru

en: Cannot set file association
co: Ùn si pò micca definisce l’associu di schedariu

en: Cannot show dialog
co: Ùn si pò micca fà vede u dialogu

en: Cannot view/edit selected file
co: Ùn si pò micca leghje o mudificà u schedariu selezziunatu

en: Case insensitive
co: Ùn sfarenzià maiuscule è minuscule

en: Case insensitive (default)
co: Ùn sfarenzià maiuscule è minuscule (predefinitu)

en: Case sensitive
co: Sfarenzià maiuscule è minuscule

en: Case sensitive (default)
co: Sfarenzià maiuscule è minuscule (predefinitu)

en: Categories to clear
co: Categurie à viutà

en: Certificate
co: Certificatu

en: Certificate and session data are not available yet.
co: U certificatu è i dati di a sessione ùn sò micca dispunibule avà.

en: Certificate details
co: Detaglii di u certificatu

en: Challenge:
co: Cumpetizione :

en: Change file attributes
co: Cambià l’attributi di u schedariu

en: Change the file permissions.
co: Cambià i diritti d’accessu à u schedariu.

en: Changing logfile settings requires restart of FileZilla.
co: Cambià e preferenze di u ghjurnale di messaghji richiede u rilanciu di FileZilla.

en: Character encoding issue
co: Prublema di cudificazione di caratteru

en: Charset
co: Gruppu di caratteri

en: Check for &updates...
co: Cuntrollà e nove &versioni di FileZilla…

en: Check for FileZilla &updates automatically:
co: Cuntrollà autumaticamente e nove &versioni di FileZilla :

en: Check for Updates
co: Cuntrollu di e nove versioni

en: Check for newer versions of FileZilla
co: Cuntrollà s’ella ci hè una versione più nova di FileZilla

en: Check for updates failed
co: Fiascu durante u cuntrollu di e nove versioni di FileZilla

en: Check your login credentials. The entered password starts or ends with a space character.
co: Verificate l’infurmazioni d’identificazione. A parolla d’intesa principia o si compie da unu spaziu.

en: Check your login credentials. The entered username starts or ends with a space character.
co: Verificate l’infurmazioni d’identificazione. U nome d’utilizatore principia o si compie da unu spaziu.

en: Checking for correct external IP address
co: Cuntrollu di l’indirizzu IP esternu chì hè currettu

en: Checking for updates...
co: Cuntrollu di e nove versioni…

en: Checksum match on file %s
co: A somma di cuntrollu currisponde per u schedariu %s

en: Checksum mismatch on file %s
co: Sfarenza di somma di cuntrollu per u schedariu %s

en: Choose a key file
co: Sceglie un schedariu di chjave

en: Choose the default local directory
co: Sciglite u cartulare lucale predefinitu

en: Choose the local directory
co: Sciglite u cartulare lucale

en: Chunk data improperly terminated
co: Ingutuppu di dati interrottu scurrettamente

en: Cipher:
co: Cudificazione :

en: Cl&ose tab
co: Chjode l’&unghjetta

en: Clear &layout cache
co: Viutà &l’infurmazione d’accunciamentu

en: Clear auto&update data
co: Viutà i dati di mudificazione aut&umatica

en: Clear history
co: Viutà a cronulugia

en: Clear private data
co: Viutà i dati persunali

en: Clear quickconnect bar
co: Squassà a barra di cunnessione pronta

en: Click on Finish to save your configuration.
co: Sciglite Piantà per arregistrà a vostra cunfigurazione.

en: Client to server MAC:
co: MAC per a cunnessione cliente à servitore :

en: Client to server cipher:
co: Cudificazione per a cunnessione cliente à servitore :

en: Close &all other tabs
co: Chjode tutte l’&altre unghjette

en: Close FileZilla
co: Chjode FileZilla

en: Close all running instances of FileZilla
co: Chjode tutti i prugrammi FileZilla

en: Close quick search and continue comparing?
co: Chjode a ricerca pronta è cuntinuà à paragunà ?

en: Closes current tab
co: Chjode l’unghjetta currente

en: Co&mments:
co: Cu&mmentarii :

en: Column properties
co: Pruprietà di a culonna

en: Column setup
co: Ozzione di a culonna

en: Command and its arguments need to be properly quoted.
co: A cumanda è i so parametri devenu esse scritti currettamente.

en: Command failed
co: Cumanda fiasca

en: Command not supported
co: Cumanda micca accettata

en: Command not supported by this protocol
co: A cumanda ùn hè micca accettata da stu protocollu

en: Common name:
co: Nome cumunu :

en: Communication tainted by router or firewall
co: A cummunicazione hè alterata da un « router » o un parafocu

en: Compare &modification time
co: Paragunà a data è l’ora di &mudificazione

en: Compare file&size
co: Paragunà a dimensione di u &schedariu

en: Compare the displayed fingerprint with the certificate fingerprint you have received from your server administrator or server hosting provider.
co: Paragunate l’impronta affissata cù quella di u certificatu chì vo avete ricevuta da u vostru amministratore o furnidore di servitore d’uspitalità.

en: Compare:
co: Paragunà :

en: Comparison &threshold (in minutes):
co: Sogliu di &paragone (in minuti) :

en: Comparison threshold needs to be between 0 and 1440 minutes.
co: U sogliu di paragone deve esse sceltu trà 0 è 1440 minuti.

en: Compiled for:
co: Compilatu per :

en: Compiled on:
co: Compilatu nant’à :

en: Compiled with:
co: Compilatu cù :

en: Compiler flags:
co: Ozzioni di compilazione :

en: Compressed
co: Strintu

en: Concurrent transfers
co: Trasferimenti simultanei

en: Conditions are c&ase sensitive
co: I &cundizioni facenu a distinzione trà maiuscule è minuscule

en: Configuration test
co: Prova di cunfigurazione

en: Configure passive mode
co: Cunfigurà u modu passivu

en: Configure port range
co: Cunfigurà a stesa di i porti

en: Configuring FileZilla and your network
co: Cunfigurazione di FileZilla è di a vostra reta

en: Confirm deletion
co: Cunfirmà a squassatura

en: Confirmation needed
co: Cunfirmazione necessaria

en: Congratulations, your configuration seems to be working.
co: Bravu, a vostra cunfigurazione pare funziunà.

en: Connect bypassing proxy settings
co: Cunnette senza fà casu à e preferenze di u proxy

en: Connect failed: %s
co: Cunnessione fiasca : %s

en: Connect in current tab
co: Cunnettesi in l’unghjetta currente

en: Connect in new tab
co: Cunnettesi in una nova unghjetta

en: Connect to specified Site Manager site
co: Cunnette à u situ specificatu in u Ghjestiunariu di siti

en: Connecting
co: Cunnessione in corsu

en: Connecting to %s
co: Cunnessione à %s

en: Connecting to %s through %s proxy
co: Cunnessione à %s via u proxy %s

en: Connecting to %s...
co: Cunnessione à %s…

en: Connection
co: Cunnessione

en: Connection attempt failed
co: A prova di cunnessione hè fiasca

en: Connection attempt failed with "%s", trying next address.
co: A prova di cunnessione hè fiasca cù « %s », provendu un altru indirizzu.

en: Connection attempt failed with "%s".
co: A prova di cunnessione hè fiasca cù « %s ».

en: Connection attempt interrupted by user
co: A prova di cunnessione hè stata interrotta da l’utilizatore

en: Connection closed
co: Cunnessione chjosa

en: Connection closed by server
co: Cunnessione chjosa da u servitore

en: Connection established, initializing TLS...
co: Cunnessione stabilita, lanciu di TLS…

en: Connection established, sending HTTP request
co: Cunnessione stabilita, mandà d’una dumanda HTTP

en: Connection established, waiting for welcome message.
co: Cunnessione stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta.

en: Connection established, waiting for welcome message...
co: Cunnessione stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta…

en: Connection lost
co: Cunnessione persa

en: Connection not allowed by ruleset
co: Cunnessione ricusata per via da e regule

en: Connection refused
co: Cunnessione ricusata

en: Connection timed out after %d second of inactivity | Connection timed out after %d seconds of inactivity
co[0]: Cunnessione interrotta dopu à %d seconda d’inattività
co[1]: Cunnessione interrotta dopu à %d seconde d’inattività

en: Connection timed out.
co: A cunnessione hè fiasca, tempu troppu longu.

en: Connection to server lost.
co: A cunnessione cù u servitore hè persa.

en: Connection with proxy established, performing handshake...
co: Cunnessione stabilita cù u proxy, in attesa di u toccamanu…

en: Connection with server got closed prematurely.
co: A cunnessione cù u servitore hè stata chjosa anticipatamente.

en: Connection with the test server failed.
co: A cunnessione cù u servitore di prova hè fiasca.

en: Convert key file
co: Convertisce un schedariu di chjave

en: Copy (%d) of %s
co: Cupià (%d) di %s

en: Copy of %s
co: Cupià di %s

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard, including password.
co: Cupià l’URLs di l’elementi selezziunati ver di u preme’papei, cù a parolla d’intesa.

en: Copy the URLs of the selected items to clipboard.
co: Cupià l’URLs di l’elementi selezziunati ver di u preme’papei.

en: Could not accept connection: %s
co: Ùn si pò micca accettà a cunnessione : %s

en: Could not access path %s
co: Ùn si pò micca accede à u chjassu %s

en: Could not add connection to Site Manager
co: Ùn si pò micca aghjunghje a cunnessione à u Ghjestiunariu di siti

en: Could not allocate memory to open '%s' for reading.
co: Ùn si pò micca attribuisce memoria per apre « %s » per leghjelu.

en: Could not allocate memory to open '%s' for writing.
co: Ùn si pò micca attribuisce memoria per apre « %s » per scrivelu.

en: Could not complete operation
co: Ùn si pò micca compie l’operazione

en: Could not connect to server
co: Ùn si pò micca cunnette à u servitore

en: Could not connect to server: %s
co: Ùn si pò micca cunnette à u servitore : %s

en: Could not convert command to server encoding
co: Ùn si pò micca convertisce a cumanda secondu à a cudificazione di u servitore

en: Could not convert private key
co: Ùn si pò micca convertisce a chjave privata

en: Could not copy URLs
co: Ùn si pò micca cupià l’indirizzi URL

en: Could not copy data
co: Ùn si pò micca cupià i dati

en: Could not create CFURL from path %s
co: Ùn si pò micca creà CFURL à partesi di u chjassu %s

en: Could not create URI for this transfer.
co: Ùn si pò micca creà l’URI per stu trasferimentu.

en: Could not create local file %s
co: Ùn si pò micca creà u schedariu lucale %s

en: Could not create logging mutex: %s
co: Ùn si pò micca creà « logging mutex » : %s

en: Could not create security-scoped bookmark from URL:
co: Ùn si pò micca creà un’indetta assicurizata à partesi di l’URL :

en: Could not create temporary file name.
co: Ùn si pò micca creà un nome di schedariu timpurariu.

en: Could not determine the target of the Drag&Drop operation.
    Either the shell extension is not installed properly or you didn't drop the files into an Explorer window.
co: Ùn si pò micca determinà a destinazione di l’operazione Sguillà è Depone.
    L’estensione di u shell ùn hè micca installata currettamente o ùn avete micca depostu i schedarii in una finestra di l’Espluratore.

en: Could not establish connection to server
co: Ùn si pò micca stabilisce a cunnessione cù u servitore

en: Could not find the resource files for FileZilla, closing FileZilla.
    You can specify the data directory of FileZilla by setting the FZ_DATADIR environment variable.
co: Ùn si pò micca truvà i schedarii di risorse di FileZilla, dunque FileZilla si chjode.
    Pudete definisce u cartulare di dati di FileZilla affetendu a variabile d’ambiente FZ_DATADIR.

en: Could not generate custom login sequence.
co: Ùn si pò micca ingenerà una sequenza d’identificazione persunalizata.

en: Could not generate key
co: Ùn si pò micca ingenerà di chjave

en: Could not get full remote path.
co: Ùn si pò micca ottene u nome sanu di u chjassu alluntanatu.

en: Could not get native path from CFURL
co: Ùn si pò micca ottene u chjassu nativu à partesi di CFURL

en: Could not get path from URL
co: Ùn si pò micca ottene u chjassu à partesi di l’URL

en: Could not get reply from fzputtygen.
co: Ùn si pò micca ottene di risposta da « fzputtygen ».

en: Could not get reply from fzstorj.
co: Ùn si pò micca ottene di risposta da « fzstorj ».

en: Could not get temporary directory to download file into.
co: Ùn si pò micca creà un cartulare timpurariu per scaricacci u schedariu.

en: Could not list directory contents
co: Ùn si pò micca listà u cuntenutu di u cartulare

en: Could not load "%s", please make sure the file is valid and can be accessed.
    Any changes made in the Site Manager will not be saved.
co: Ùn si pò micca caricà « %s », assicuratevvi chì u schedariu sia accettevule è possi esse accessu.
    I cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti ùn seranu micca arregistrati.

en: Could not load key file
co: Ùn si pò micca caricà u schedariu di chjave

en: Could not load private key
co: Ùn si pò micca caricà a chjave privata

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare lucale currispondente à u cartulare alluntanatu « %s ».
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: Could not obtain corresponding local directory for the remote directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare lucale currispondente à u cartulare alluntanatu « %s ».
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Could not obtain corresponding remote directory for the local directory '%s'.
    Synchronized browsing has been disabled.
co: Ùn si pò micca ottene u cartulare alluntanatu currispondente à u cartulare lucale « %s ».
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Could not obtain size of '%s'
co: Ùn si pò micca ottene a dimensione di « %s »

en: Could not obtain size of '%s'.
co: Ùn si pò micca ottene a dimensione di « %s ».

en: Could not open '%s'
co: Ùn si pò micca apre « %s »

en: Could not open '%s' for reading.
co: Ùn si pò micca apre « %s » per leghjelu.

en: Could not open '%s' for writing.
co: Ùn si pò micca apre « %s » per scrivelu.

en: Could not open clipboard
co: Ùn si pò micca apre u preme’papei

en: Could not open log file: %s
co: Ùn si pò micca apre u ghjurnale di messaghji : %s

en: Could not parse remote path.
co: Ùn si pò micca determinà u nome di u chjassu alluntanatu.

en: Could not parse server address:
co: Ùn si pò micca determinà l’indirizzu di u servitore :

en: Could not read from '%s'
co: Ùn si pò micca leghje nant’à « %s »

en: Could not read from '%s'.
co: Ùn si pò micca leghje nant’à « %s ».

en: Could not read from data socket.
co: Ùn si pò micca leghje u socket di dati.

en: Could not read from socket: %s
co: Ùn si pò micca leghje u socket : %s

en: Could not receive data from server.
co: Ùn si pò micca riceve i dati di u servitore.

en: Could not restore directory access
co: Ùn si pò micca risturà l’accessu à u cartulare

en: Could not seek to offset %d in '%s' of size %d.
co: Ùn si pò micca andà à u staccamentu %d in « %s » di dimensione %d.

en: Could not seek to offset %d in '%s'.
co: Ùn si pò micca andà à u staccamentu %d in « %s ».

en: Could not seek to offset %d within '%s'.
co: Ùn si pò micca andà à u staccamentu %d dentru « %s ».

en: Could not send command to fzputtygen.
co: Ùn si pò micca mandà a cumanda à « fzputtygen ».

en: Could not send command to fzstorj.
co: Ùn si pò micca mandà a cumanda à « fzstorj ».

en: Could not spawn worker thread for reading '%s'.
co: Ùn si pò micca ingenerà un filu di travagliu per a lettura di « %s ».

en: Could not spawn worker thread for writing '%s'.
co: Ùn si pò micca ingenerà un filu di travagliu per a scrittura di « %s ».

en: Could not start transfer
co: Ùn si pò micca principià u trasferimentu

en: Could not sync '%s' to disk.
co: Ùn si pò micca sincrunizà « %s » cù u discu.

en: Could not truncate '%s' to offset %d.
co: Ùn si pò micca ammuzzà « %s » à u staccamentu %d.

en: Could not write "%s", any changes to the Site Manager could not be saved: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », i cambiamenti fatti cù u Ghjestiunariu di siti ùn ponu micca esse arregistrati : %s

en: Could not write "%s", the bookmark could not be added: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », l’indetta ùn pò micca esse aghjunta : %s

en: Could not write "%s", the global bookmarks could no be saved: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », l’indette glubale ùn ponu micca esse arregistrate : %s

en: Could not write "%s", the selected sites could not be exported: %s
co: Ùn si pò micca scrive « %s », i siti selezziunati ùn ponu micca esse arregistrati : %s

en: Could not write "%s":
co: Ùn si pò micca scrive « %s » :

en: Could not write key file: %s
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu di chjave : %s

en: Could not write to '%s'.
co: Ùn si pò micca scrive nant’à « %s ».

en: Could not write to local file
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu lucale

en: Could not write to log file: %s
co: Ùn si pò micca scrive in u ghjurnale di messaghji : %s

en: Could not write to socket: %s
co: Ùn si pò micca scrive in socket : %s

en: Country:
co: Paese :

en: Crea&te new file
co: Creà un schedariu no&vu

en: Create &missing local directory and enter it
co: Creà u cartulare lucale chì &manca è andaci

en: Create &missing remote directory and enter it
co: Creà u cartulare alluntanatu chì &manca è andaci

en: Create a new subdirectory in the current directory
co: Creà un sottu-cartulare novu in u cartulare currente

en: Create a new subdirectory in the current directory and change into it
co: Creà un sottu-cartulare novu in u cartulare currente è impiegallu

en: Create a new, empty file in the current directory
co: Creà un schedariu novu è viotu in u cartulare currente

en: Create director&y and enter it
co: Creà un cartulare è impie&gallu

en: Create directory
co: Creà un cartulare

en: Create empty file
co: Creà un schedariu viotu

en: Creating directory
co: Creazione d’un cartulare

en: Creating directory '%s'...
co: Creazione di u cartulare « %s »…

en: Critical error
co: Sbagliu impurtantissimu

en: Critical error:
co: Sbagliu impurtantissimu :

en: Critical file transfer error
co: Sbagliu impurtantissimu di trasferimentu di schedariu

en: Critical file transfer error after transferring %s in %s
co: Sbagliu impurtantissimu di trasferimentu di schedariu dopu à avè trasferitu %s in %s

en: Current remote directory (%s) is not below the synchronization root (%s).
    Synchronized browsing has been disabled.
co: U cartulare alluntanatu currente (%s) ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Current transfer type is set to ASCII.
co: Avà, u tipu di trasferimentu currente hè ASCII.

en: Current transfer type is set to automatic detection.
co: U tipu di trasferimentu currente hè definitu cum’è autumaticu.

en: Current transfer type is set to binary.
co: Avà, u tipu di trasferimentu currente hè binariu.

en: Curve:
co: Curva :

en: Cus&tom
co: Persunali&zatu

en: Cus&tomer encryption
co: Cifratura &persunalizata

en: Custom KMS ARN
co: KMS ARN persunalizatu

en: Custom KMS ARN id cannot be empty.
co: L’identificazione KMS ARN ùn pò micca esse viota.

en: Custom filter set
co: Gruppu di filtri persunalizati

en: Custom key cannot be empty.
co: A chjave persunalizata ùn pò micca esse viota.

en: Custom key length must be 256-bit.
co: A longhezza di a chjave persunalizata deve esse 256-bit.

en: Custom server
co: Servitore persunalizatu

en: Customer Ke&y:
co: Chja&ve di u cliente :

en: Cyan
co: Cianu

en: D&ata type
co: Tipu di d&atu

en: D&ecimal prefixes using SI symbols (e.g. 1 KB = 1000 bytes)
co: Prefissi &decimale cù simbuli di u Sistema Internaziunale (SI) (p.i. 1 Ko = 1000 ottetti)

en: D&elete
co: S&quassà

en: D&irectory comparison
co: &Paragone di cartulare

en: D&isable all
co: &Disattivà tuttu

en: D&o not save passwords
co: Ùn arregistrà &micca e parolle d’intesa

en: D&uplicate
co: D&uplicà

en: DOS-like with virtual paths
co: Accede à i chjassi virtuali à a manera di DOS

en: Data
co: Dati

en: Data socket closed too early.
co: Socket di dati chjosu troppu prestu.

en: Date formatting
co: Furmatu di a data

en: Date/time format
co: Furmatu di data è ora

en: Date/time unknown
co: Data è ora scunnisciute

en: Debug
co: Spannà

en: Debugging settings
co: Preferenze di spannatura

en: Default &local directory:
co: Cartulare &lucale predefinitu :

en: Default (AWS/S3)
co: Predefinitu (AWS/S3)

en: Default (Autodetect)
co: Predefinitu (Abbentata autumatica)

en: Default editor not properly quoted.
co: Editore predefinitu micca specificatu currettamente.

en: Default file exists action
co: Azzione predefinita à fà nant’à i schedarii chì esistenu

en: Default r&emote directory:
co: Cartula&re alluntanatu predefinitu :

en: Default remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path for the selected server type.
co: U chjassu alluntanatu predefinitu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule per u tipu di servitore selezziunatu.

en: Default system language
co: Lingua predefinita di u sistema

en: Default transfer mode:
co: Modu predefinitu di trasferimentu :

en: Default transfer type:
co: Tipu predefinitu di trasferimentu :

en: Default: http://ip.filezilla-project.org/ip.php
co: Predefinitu : http://ip.filezilla-project.org/ip.php

en: Delay between failed connection attempts has to be between 1 and 999 seconds.
co: U tempu trà e prove fiasche di cunnessione deve esse sceltu trà 1 è 999 seconde.

en: Delaying connection for %d second due to previously failed connection attempt... | Delaying connection for %d seconds due to previously failed connection attempt...
co[0]: Tempu d’attesa di %d seconda per via d’una precedente prova di cunnessione fiasca…
co[1]: Tempu d’attesa di %d seconde per via d’una precedente prova di cunnessione fiasca…

en: Delete Site Manager entries
co: Squassà l’elementi di u Ghjestiunariu di siti

en: Delete selected directory
co: Squassà u cartulare selezziunatu

en: Delete selected files and directories
co: Squassà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Deleting "%s"
co: Squassatura di « %s »

en: Deleting %u files from "%s"
co: Squassatura di %u schedarii in « %s »

en: Deleting symbolic link
co: Squassatura di u liame simbulicu

en: Details for new key:
co: Detaglii per una nova chjave :

en: Detected newer version of FileZilla
co: Versione più recente di FileZilla abbentata

en: Dire&ctories
co: &Cartulari

en: Direction
co: Direzzione

en: Directory
co: Cartulare

en: Directory access permissions
co: Diritti d’accessu à u cartulare

en: Directory comparison
co: Paragone di cartulare

en: Directory comparison failed
co: U paragone di cartulare hè fiascu

en: Directory containing the logfile does not exist or filename is invalid.
co: U cartulare cuntenendu u ghjurnale di messaghji ùn esiste micca, o u nome di schedariu hè inaccettevule.

en: Directory listing &filters...
co: &Filtri di a lista di cartulare…

en: Directory listing aborted by user
co: A lista di cartulare hè abbandunata da l’utilizatore

en: Directory listing failed
co: Fiascu per ottene a lista di cartulare

en: Directory listing filters
co: Filtri di lista di cartulare

en: Directory listing of "%s" successful
co: Lista di u cartulare « %s » riesciuta

en: Directory listing successful
co: Lista di cartulare riesciuta

en: Disa&ble all
co: Disattivà tutt&u

en: Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: Disable this option again if you will not be able to see the correct directory contents anymore.
co: Disattivà st’ozzione s’ellu ùn hè più pussibule di vede bè u cuntenutu di u cartulare.

en: Disconnect from server
co: Disghjunghje da u servitore

en: Disconnected from server
co: Disghjuntu da u servitore

en: Disconnected from server: %s
co: Disghjuntu da u servitore : %s

en: Disconnecting from previous server
co: Disghjunzione da u servitore precedente

en: Disconnects from the currently visible server
co: Disghjunghje da u servitore attualemente videvule

en: Display about dialog
co: Affissà a finestra d’infurmazione Apprupositu

en: Do &not use default editor
co: Ùn impiegà &micca l’editore predefinitu

en: Do the same with &all selected files already being edited
co: Fate listessa cù &tutti i schedarii selezziunati chì sò dighjà in corsu di mudificazione

en: Do you really want to close FileZilla?
co: Site sicuru di chjode FileZilla ?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries and the transfer queue?
co: Site sicuru di squassà tutti l’elementi di u Ghjestiunariu di siti è a fila d’attesa di trasferimenti ?

en: Do you really want to delete all Site Manager entries?
co: Site sicuru di squassà tutti l’elementi di u Ghjestiunariu di siti ?

en: Do you really want to delete the selected entries?
co: Site sicuru di squassà l’elementi selezziunati ?

en: Do you really want to delete the transfer queue?
co: Site sicuru di squassà a fila d’attesa di trasferimenti ?

en: Do you really want to send '%s' to the server?
co: Site sicuru di mandà « %s » à u servitore ?

en: Do you want to reopen this file?
co: Vulete apre stu schedariu torna ?

en: Docs
co: Ducumenti

en: Documentation
co: Documentazione

en: Don't use external IP address on &local connections.
co: Ùn impiegà micca d’indirizzu IP esternu per i cunnessioni &lucali.

en: Dotfiles are filenames starting with a dot, e.g. .htaccess
co: Dotfiles sò nomi di schedariu principiendu cù un puntu, i.e. .htaccess

en: Double-click action
co: Azzione di u doppiu-cliccu

en: Download &limit:
co: &Limitazione di scaricamentu :

en: Download limit: %s/s
co: Limitazione di scaricamentu : %s/s

en: Download limit: none
co: Limitazione di scaricamentu : alcuna

en: Download search results
co: Scaricà i risultati di a ricerca

en: Download selected directory
co: Scaricà u cartulare selezziunatu

en: Download selected files and directories
co: Scaricà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Download: %s/s
co: Scaricà : %s/s

en: Downloading
co: Scaricamentu

en: Downloading %s
co: Scaricamentu di %s

en: Downloading update...
co: Scaricamentu di u rinnovu…

en: Drag&drop between different instances of FileZilla has not been implemented yet.
co: Sguillà è Depone trà parechje finestre FileZilla ùn hè micca pussibule avà.

en: Drag&drop between different servers has not been implemented yet.
co: Sguillà è Depone trà parechji servitori ùn hè micca pussibule avà.

en: Dropbox for Business:
co: Dropbox for Business :

en: Dupl&icate
co: Dupl&icà

en: E&nable all
co: &Attivà tuttu

en: E&nter directory
co: &Scrivite u cartulare

en: E&xecute
co: Ese&guisce

en: E-Mail:
co: Indirizzu Elettronicu :

en: Each filter needs at least one condition.
co: Ogni filtru hà bisognu d’almenu una cundizione.

en: Edit filters
co: Mudificà i filtri

en: Edit the file with the configured editor and upload changes to the server.
co: Mudificà u schedariu cù l’editore è incaricà i cambiamenti nant’à u servitore.

en: Editing directories is not supported
co: A mudificazione di i cartulari ùn hè micca accettata

en: Editing failed
co: Mudificazione fiasca

en: Editing search results
co: Mudificazione di i risultati di a ricerca

en: Either you or your system administrator has disabled checking for updates. Please re-enable checking for updates to obtain more information.
co: Voi o u vostru amministratore di u sistema avete disattivatu a ricerca di i rinnovi. Ci vole à attivà torna a ricerca di i rinnovi per ottene più d’infurmazioni.

en: Empty command
co: Cumanda viota

en: Empty directory listing
co: Lista di cartulare viota

en: Empty directory.
co: Cartulare viotu.

en: Empty filter names are not allowed.
co: I nomi vioti di filtru ùn sò micca permessi.

en: Empty name
co: Nome viotu

en: En&able all
co: Attivà &tuttu

en: Enable invalid character &filtering
co: Attivà u &filtru di i caratteri inaccettevule

note: @translator: Keep short
en: Encr&yption Passphrase:
co: Frasa secreta di c&ifratura :

en: Encrypted
co: Cifratu

en: Encryption
co: Cifratura

en: Encryption &key:
co: Chjave di &cifratura :

en: Encryption details
co: Detaglii di a cifratura

en: Encryption passphrase is not set
co: A frasa secreta di cifratura ùn hè micca definita

en: End comparison and change sorting order?
co: Compie u paragone è cambià l’ordine di a scelta ?

en: End comparison and open quick search?
co: Compie u paragone è apre a ricerca pronta ?

en: Enter &custom command...
co: Scrivite una &cumanda persunalizata…

en: Enter 0 for unlimited speed.
co: Scrivite 0 per una vitezza senza limitu.

en: Enter command
co: Scrivite una cumanda

en: Enter custom command
co: Scrivite una cumanda persunalizata

en: Enter directory
co: Scrivite un cartulare

en: Enter filter name
co: Scrivite u nome di u filtru

en: Enter master password
co: Scrivite a parolla d’intesa principale

en: Enter name for filterset
co: Scrivite u nome di u gruppu di filtri

en: Enter new name for filterset
co: Scrivite u novu nome di u gruppu di filtri

en: Enter password
co: Scrivite a parolla d’intesa

en: Enter selected directory
co: Scrivite u cartulare selezziunatu

en: Enter the address of the server. To specify the server protocol, prepend the host with the protocol identifier. If no protocol is specified, the default protocol (ftp://) will be used. You can also enter complete URLs in the form protocol://user:pass@host:port here, the values in the other fields will be overwritten then.
    
    Supported protocols are:
    - ftp:// for normal FTP with optional encryption
    - sftp:// for SSH file transfer protocol
    - ftps:// for FTP over TLS (implicit)
    - ftpes:// for FTP over TLS (explicit)
co: Scrivite l’indirizzu di u servitore. Per indicà u protocollu di u servitore, prefissate l’ospite cù l’identificazione di u protocollu. S’è alcunu protocollu hè scrittu, u protocollu genericu (ftp://) serà impiegatu. Pudete scrive dinù l’URL sanu in u protocollu di a forma ://utilizatore:pass@ospite:portu quì, i valori in l’altri campi seranu soprascritti tandu.
    
    I protocolli accettati sò :
    - ftp:// per FTP nurmale cù a cifratura in ozzione
    - sftp:// per u protocollu di traferimentu SSH
    - ftps:// per FTP nant’à TLS (sottintesu)
    - ftpes:// per FTP nant’à TLS (esplicitu)

en: Enter the password for the file '%s'.
    The converted file will be protected with the same password.
co: Scrivite a parolla d’intesa per u schedariu « %s ».
    U schedariu cunvertittu serà prutettu cù a listessa parolla d’intesa.

en: Enter the port on which the server listens. The default for FTP is 21, the default for SFTP is 22.
co: Scrivite u numeru di portu d’ascolta di u servitore. U numeru predefinitu per FTP hè 21, è quellu per SFTP hè 22.

en: Enter username
co: Scrivite u nome d’utilizatore

en: Enter username and password
co: Scrivite u nome d’utilizatore è a parolla d’intesa

en: Entered file would transfer as ASCII
co: U schedariu indicatu serà trasferatu cum’è ASCII

en: Entered file would transfer as binary
co: U schedariu indicatu serà trasferatu cum’è binariu

en: Error exporting settings
co: Sbagliu durante l’espurtazione di e preferenze

en: Error importing
co: Sbagliu durante l’impurtazione

en: Error loading queue
co: Sbagliu durante u caricamentu di a fila d’attesa

en: Error loading xml file
co: Sbagliu durante u caricamentu di u schedariu xml

en: Error saving queue
co: Sbagliu durante l’arregistramentu di a fila d’attesa

en: Error starting program
co: Sbagliu durante l’iniziu di u prugramma

en: Error writing xml file
co: Sbagliu durante a scrittura di u schedariu xml

en: Error:
co: Sbagliu :

en: Example: png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open
co: Esempiu : png "c:\program files\viewer\viewer.exe" -open

en: Examples
co: Esempii

en: Excess data read from '%s'
co: Troppu di dati letti nant’à « %s »

en: Exe&cute
co: Ese&guisce

en: Executable contains no version info, cannot check for updates.
co: U schedariu da esecutà ùn hà micca d’infurmazione di versione, impussibule di cuntrollà e nove versioni.

en: Expired!
co: Scadutu !

en: Explorer
co: Espluratore

en: Export &Filters
co: Espurtà i &filtri

en: Export &Queue
co: Espurtà a &fila d’attesa

en: Export &Settings
co: Espurtà e &preferenze

en: Export settings
co: Espurtazione di e preferenze

en: F&ilter name:
co: Nome d&i u filtru :

en: FTP - File Transfer Protocol
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu

en: FTP - File Transfer Protocol with optional encryption
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu cù cifratura in ozzione

en: FTP - Insecure File Transfer Protocol
co: FTP - Protocollu di trasferimentu di schedariu micca sicuru

en: FTP Keep-alive
co: FTP Sempre-vivu

en: FTP Proxy
co: Proxy di FTP

en: FTP URL
co: URL di FTP

en: FTP uses secondary connections for data transfers. These additional connections can be established in two ways.
co: FTP impiega cunnessione secundarie per i trasferimenti di dati. Ste cunnessione addiziunale ponu esse stabilite da duie faccende.

en: FTP: File Types
co: FTP : Tipi di schedariu

en: FTPES - FTP over explicit TLS
co: FTPES - FTP cù cunnessione TLS esplicita

en: FTPS - FTP over implicit TLS
co: FTPS - FTP cù cunnessione TLS sottintesa

en: Failed to change directory
co: U cambiamentu di cartulare hè fiascu

en: Failed to change language
co: U cambiamentu di lingua hè fiascu

en: Failed to convert command to 8 bit charset
co: Fiascu per cunvertisce a cumanda ver di l’inseme di caratteri 8 bit

en: Failed to copy or move sites
co: Fiascu per cupià o move i siti

en: Failed to create backup copy of xml file
co: Fiascu per creà a copia di salvaguardia di u schedariu xml

en: Failed to create listen socket on port %d, aborting.
co: Fiascu per creà u socket d’ascoltu nant’à u portu %d, abbandonu in corsu.

en: Failed to create listening socket for active mode transfer
co: Fiascu per creà u socket d’ascoltu per u modu di trasferimentu attivu

en: Failed to decrypt server password.
co: Fiascu per dicifrà a parolla d’intesa di u servitore.

en: Failed to get 'My Documents' path
co: Fiascu per truvà u chjassu di « Mes Documents »

en: Failed to get desktop path
co: Fiascu per truvà u chjassu di u scagnu

en: Failed to get peer address of control connection, connection closed.
co: Fiascu per ottene l’indirizzu di u cliente per a cunnessione di cuntrollu, cunnessione chjosa.

en: Failed to get peer address of data connection, connection closed.
co: Fiascu per ottene l’indirizzu di u cliente per a cunnessione di dati, cunnessione chjosa.

en: Failed to load panels, invalid resource files?
co: Fiascu per caricà l’interfaccia, podasse i schedarii di risorse ùn sò accettevule ?

en: Failed to load private key: %s
co: Fiascu per caricà a chjave privata : %s

en: Failed to parse returned path.
co: Fiascu per determinà u chjassu restituitu.

en: Failed to receive data
co: Fiascu per riceve i dati

en: Failed to retrieve directory listing
co: Fiascu per ritruvà a lista di cartulare

en: Failed to retrieve external IP address, aborting.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu, abbandonu in corsu.

en: Failed to retrieve external IP address, using local address
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu, impiegu di l’indirizzu lucale

en: Failed to retrieve local IP address, aborting.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP lucale, abbandonu in corsu.

en: Failed to retrieve local IP address.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP lucale.

en: Failed to retrieve the external IP address.
co: Fiascu per ritruvà l’indirizzu IP esternu.

en: Failed to send command.
co: Fiascu per mandà a cumanda.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language
co: Fiascu per definisce %s (%s), cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language (%s, %s).
co: Fiascu per definisce %s (%s) cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita (%s, %s) di u sistema.

en: Failed to set language to %s (%s), using default system language.
co: Fiascu per definisce %s (%s), cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema.

en: Failed to set language to %s, using default system language
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema

en: Failed to set language to %s, using default system language (%s, %s).
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita (%s, %s) di u sistema.

en: Failed to set language to %s, using default system language.
co: Fiascu per definisce %s, cum’è lingua, impiegu di a lingua predefinita di u sistema.

en: Failed to validate settings
co: Fiascu per validà e preferenze

en: Failed to write xml file
co: Fiascu per scrive nant’à u schedariu xml

en: Failed transfers
co: Trasferimenti fiaschi

en: Fall back to active mode
co: Ritornu à u modu attivu

en: Fil&e sizes
co: &Dimensioni di schedariu

en: Fil&e:
co: Sch&edariu :

en: Fil&es
co: Sch&edarii

en: File does not contain any importable data.
co: U schedariu ùn cuntene micca di datu à impurtà.

en: File editing
co: Mudificazione di u schedariu

en: File exists
co: U schedariu esiste

en: File exists action
co: Azzione à fà quandu u schedariu esiste

en: File has changed
co: U schedariu hà cambiatu

en: File lists
co: Liste di schedarii

en: File search
co: Ricerca di schedariu

en: File transfer aborted by user
co: U trasferimentu di u schedariu hè abbandunatu da l’utilizatore

en: File transfer aborted by user after transferring %s in %s
co: U trasferimentu di u schedariu hè abbandunatu da l’utilizatore dopu à avè trasferitu %s in %s

en: File transfer failed
co: U trasferimentu di schedariu hè fiascu

en: File transfer failed after transferring %s in %s
co: U trasferimentu di schedariu hè fiascu dopu à avè trasferitu %s in %s

en: File transfer skipped
co: U trasferimentu di schedariu hè ignuratu

en: File transfer successful
co: U trasferimentu di schedariu hè compiu bè

en: File transfer successful, transferred %s in %s
co: U trasferimentu di schedariu hè compiu bè, transferitu %s in %s

en: File transfers still in progress.
co: I trasferimenti di schedariu sò sempre in corsu.

en: FileZilla Error
co: Sbagliu di FileZilla

en: FileZilla can now test your configuration to ensure everything is configured properly.
co: Avà, FileZilla pò verificà a vostra cunfigurazione per assicurassi chì tuttu và bè.

en: FileZilla is already connected to a server.
co: FileZilla hè dighjà cunnessu à un servitore.

en: FileZilla needs to be restarted for the language change to take effect.
co: Ci vole à chjode FileZilla è aprelu torna per piglià in contu u cambiamentu di lingua.

en: FileZilla updates
co: Cambiamenti di FileZilla

en: Filelist status &bars
co: Barre di &statu di l’arburiscenze

en: Filename cannot be constructed for directory %s and filename %s
co: U nome di u schedariu ùn pò micca esse custruitu per u cartulare %s è u schedariu %s

en: Filename invalid
co: Nome di schedariu inaccettevule

en: Filename unchanged
co: U nome di schedariu ùn hà micca cambiatu

en: Filename:
co: Nome di schedariu :

en: Filenames may not contain any of the following characters: / * ? < > |
co: I nomi di schedariu ùn ponu micca cuntene sti caratteri : / * ? < > |

en: Filenames may not contain any of the following characters: / \ : * ? " < > |
co: I nomi di schedariu ùn ponu micca cuntene sti caratteri : / \ : * ? " < > |

en: Files currently being edited
co: I schedarii sò in corsu di mudificazione

en: Files matching a filter rule are removed from directory listings.
co: I schedarii chì currispondenu à una regula di filtrazione sò cacciati da e liste di cartulare.

en: Filesize
co: Dimensione di schedariu

en: Filesize format
co: Furmatu di a dimensione di schedariu

en: Filetype
co: Tipu di schedariu

en: Filetype associations
co: Associi da tipu di schedariu

en: Filter applies to:
co: U filtru hè applicatu à :

en: Filter invalid characters in filenames
co: Filtratura di i caratteri inaccettevule in i nomi di schedarii

en: Filter name already exists
co: U nome di filtru esiste dighjà

en: Filter out items matching all of the following
co: Filtrà l’elementi chì currispondenu à tutte ste cundizioni

en: Filter out items matching any of the following
co: Filtrà l’elementi chì currispondenu à almenu una di ste cundizioni

en: Filter out items matching none of the following
co: Filtrà l’elementi chì ùn currispondenu à alcuna di ste cundizioni

en: Filter out items matching not all of the following
co: Filtrà l’elementi chì ùn currispondenu micca à tutte ste cundizioni

en: Filter set already exists
co: U gruppu di filtru esiste dighjà

en: Filter the directory listings
co: Filtrà e liste di cartulare

en: Filter validation failed
co: A validazione di u filtru hè fiasca

en: Find &files
co: Circà i &schedarii

en: Find d&irectories
co: Circà i &cartulari

en: Fingerprint (SHA-1):
co: Impronta (SHA-1) :

en: Fingerprint (SHA-256):
co: Impronta (SHA-256) :

en: Fingerprints:
co: Impronte :

en: Firewall and router configuration wizard
co: Assistente di cunfigurazione di parafocu è « router »

en: For more detailed information about what these options do, please run the network configuration wizard.
co: Per cunnosce l’effetti di st’ozzioni, impiegate l’Assistente di cunfigurazione di a reta.

en: For reliability you should specify a range of at least 10 ports.
co: Per più d’assicuranza, ci vole à indicà una stesa d’almenu 10 porti.

en: For this session the default settings will be used. Any changes to the settings will not be saved.
co: E preferenze predefinite seranu impiegate per sta sessione. Tuttu cambiamentu di ste preferenze ùn serà micca arregistratu.

en: Forbidden character in file extension.
co: Caratteru difesu in l’estensione di schedariu.

en: Force &UTF-8
co: Forzà a cudificazione &UTF-8

en: Force showing &hidden files
co: Forzà l’affissu di i schedarii &piattati

en: Force showing hidden files
co: Forzà l’affissu di i schedarii piattati

en: Format specifications:
co: Specificazioni di u furmatu :

en: Format: Extension followed by properly quoted command and arguments.
co: Furmatu : L’estensione seguitata da a cumanda è i so parametri scritti currettamente.

note: @translator: Two examples: Found new nightly 2014-04-03\n, Found new release 3.9.0.1\n
en: Found new %s %s
co: Rinnovu trovu : %s %s

note: @translator: Placeholders will be filled with dates
en: From %s to %s
co: Da u %s à u %s

en: Function %s failed
co: Fiascu di a funzione %s

en: Further documentation
co: Più di documentazione

en: General SOCKS server failure
co: Fiascu generale di u servitore SOCKS

en: Generic proxy
co: Proxy genericu

en: Get external IP address from the following URL:
co: &Ottene l’indirizzu IP esternu chì si trova à st’URL :

en: Getting help
co: Aiutu in linea

en: Given filterset name already exists, overwrite filter set?
co: U nome di u gruppu di filtri esiste dighjà, vulete rimpiazzallu ?

en: Global bookmarks
co: Indette glubale

en: GnuTLS:
co: GnuTLS :

en: Group permissions
co: Permessi di gruppu

en: H&igh
co: &Altu

en: HTTPS - HTTP over TLS
co: HTTPS - HTTP nant’à TLS

en: Hash:
co: Hash :

en: Hidden
co: Piattatu

en: High
co: Altu

en: Highest
co: U più altu

en: Highest available port has to be a number between 1024 and 65535.
co: U numeru u più altu di u portu dispunibule deve esse sceltu trà 1024 è 65535.

en: Hold the shift key to toggle the filter state on both sides simultaneously.
co: Tinite u tastu Maj/Shift appughjatu per attivà/disattivà u filtru simultaneamente da e duie parti.

en: Homepage:
co: Pagina d’accolta :

en: Host key mismatch
co: A chjave d’ospite ùn currisponde micca

note: @translator: Keep short
en: Host name of identity service
co: Nome ospite serviziu identificaz.

en: Host starts with '[' but no closing bracket found.
co: L’ospite principia cù « [ » ma manca u segnu di diritta.

en: Host unreachable
co: Ospite inaccessibile

en: Host:
co: Ospite :

en: Hostkey algorithm:
co: Cudificazione di a chjave d’ospite :

en: Hours,
co: Ore,

en: I &forgot my master password. Delete all passwords stored with this key.
co: Mi sò scurdatu di a mo parolla d’intesa &principale. Squassà tutte e parolle d’intesa allucate cù sta chjave.

en: I&SO 8601 (example: 15:47)
co: I&SO 8601 (esempiu : 15:47)

en: IPv6 addresses are not supported with SOCKS4 proxy
co: L’indirizzi IPv6 ùn sò micca accettati cù un proxy SOCKS4

note: @translator: Keep short
en: Identity &host:
co: &Ospite d’identificazione :

en: Identity (Keystone):
co: Identità (Keystone) :

note: @translator: Keep short
en: Identity service path:
co: Chjassu di serviziu d’ident. :

en: If no data is sent or received during an operation for longer than the specified time, the connection will be closed and FileZilla will try to reconnect.
co: S’è alcunu datu hè mandatu o ricevutu per un operazione durante una durata più longa chì stu valore, a cunnessione serà interrotta è FileZilla pruverà di ricunnettesi.

en: If reporting bugs, please provide logs with "Verbose" logging level.
co: S’è vo mandate un raportu di sbagliu, ci vole à mandà dinù u ghjurnale cù i detaglii di livellu « Verbose ».

en: If the automatic test at the end of this wizard succeeds, but you cannot transfer files to a particular server, the server might be misconfigured and you should try active mode. You can set the transfer mode on a per-server basis in the Site Manager.
co: S’è a prova autumatica à a fine di l’Assistente si passa bè, ma chì ùn pudete micca trasferà un schedariu ver di un servitore particulare, vole si dì ch’ellu hè forse mal cunfiguratu, è duveriate pruvà u modu attivu. Pudete definisce un modu di trasferimentu per ogni servitore cù u Ghjestiunariu di Siti.

en: If the fallback option is enabled, you will be able to connect to misconfigured servers which reject the selected transfer mode.
co: S’è l’ozzione di ritornu hè attiva, vi serete capace di cunnettevi à i servitori mal cunfigurati chì ricusanu u modu di trasferimentu selezziunatu.

en: If the host key change was not expected, please contact the server administrator.
co: S’è u cambiamentu di a chjave d’ospite ùn era micca previstu, ci vole à chjamà l’amministratore di u servitore.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps blocking FileZilla.
co: S’è u penseru ùn smarisce micca, vole si dì chì u « router » è/o u parafocu blocca sempre FieZilla.

en: If the problem persists, some router and/or firewall keeps interrupting the connection.
co: S’è u penseru ùn smarisce micca, vole si dì chì u « router » è/o u parafocu interrompe sempre a cunnessione.

en: If the size of the logfile reaches the limit, it gets renamed by adding ".1" to the end of the filename (possibly overwriting older logfiles) and a new file gets created.
co: S’è a dimensione di u ghjurnale di messaghji eccede a limitazione, ellu serà rinuminatu aghjunghjendu « .1 » à a fine di u so nome (podasse vechji ghjurnali serianu rimpiazziati) è un novu schedariu serà creatu.

en: If the symlink points to a directory, FileZilla can either delete the symbolic link or remove the contents of the linked directory.
co: S’è u liame simbolicu (symlink) currisponde à un cartulare, FileZilla pò sia squassà stu liame, sia caccià u cuntenutu di u cartulare assuciatu.

en: If this problem persists, please contact your router or firewall manufacturer for a solution.
co: S’è stu penseru ùn smarisce micca, ci vole à chere una soluzione à u custruttore di u « router » è/o u parafocu.

en: If this problem stays, please contact your router manufacturer.
co: S’è stu penseru ùn smarisce micca, ci vole à chjamà u custruttore di u « router ».

en: If using 'overwrite if newer', your system time has to be synchronized with the server. If the time differs (e.g. different timezone), specify a time offset in the site manager.
co: S’è vo impiegate « Rimpiazzà s’è l’origine hè più recente », u rilogiu di u sistema deve esse sincrunizatu cù u servitore. S’è u rilogiu hè sfarente (p.i. fusu orariu sfarente), ci vole à indicà a sfarenza di u fusu orariu in u ghjestiunariu di siti.

en: If using timestamp based comparison, consider two files equal if their timestamp difference does not exceed this threshold.
co: S’è u paragone impiegatu hè fundatu nant’à l’ora, dui schedarii sò cunsiderati uguale s’è a so sfarenza d’ora ùn eccede micca stu sogliu.

en: If you change the language, you need to restart FileZilla.
co: S’è vo cambiate a lingua, ci vole à rilancià FileZilla.

en: If you click on test, FileZilla will connect to probe.filezilla-project.org and will perform some simple tests.
co: S’è vo cliccate nant’à test, FileZilla pruverà di andà nant’à probe.filezilla-project.org è ferà qualchì prova simplice.

en: If you close FileZilla, your changes will be lost.
co: S’è vo chjudate FileZilla, i vostri cambiamenti seranu persi.

en: If you continue, transferred files may be intercepted or their contents replaced by an attacker.
co: S’è vo cuntinuate, i schedarii trasferiti ponu esse intercettati o u so cuntenutu rimpiazzatu da un tentativu d’attaca.

en: If you continue, your password and files will be sent in clear over the internet.
co: S’è vo cuntinuate, i vostri parolla d’intesa è schedarii seranu mandati in chjaru nant’à internet.

en: If you enter the wrong filetypes, those files may get corrupted when transferred.
co: S’è vo entrite un tipu di schedariu micca leghjittimu, sti schedarii puderianu esse alterati quand’elli seranu trasferiti.

en: If you get any errors, your configuration is not correct.
co: S’ella s’affaca un sbagliu, vole si dì chì a vostra cunfigurazione ùn hè micca curretta.

en: If you have problems to retrieve directory listings or to transfer files, try to change the default transfer mode.
co: S’elli ci sò penseri per raccoglie e liste di cartulare o per trasferà schedarii, pruvate di cambià u modu di trasferimentu predefinitu.

en: If you keep having problems with a specific server, the server itself or a remote router or firewall might be misconfigured. In this case try to toggle passive mode and contact the server administrator for help.
co: S’elli ci sò sempre penseri cù un servitore particulare, vole si dì chì u servitore, un « router » alluntanatu, o un parafocu hè mal cunfiguratu. In stu casu, pruvate di sbilancià in modu passivu è chjamate l’amministratore per aiutavvi.

en: If you successfully complete the wizard and the final test succeeds, any firewalls and routers you have should be configured properly.
co: S’è l’assistente di cunfigurazione è a so prova finale si sò passati bè, tutti i vostri « router » è parafochi duverianu esse ben cunfigurati.

en: If you use a firewall, make sure FileZilla is allowed to accept connection on all given ports.
co: S’è vo impiegate un parafocu, assicuratevvi chì FileZilla sia auturizatu à accettà cunnessioni nant’à tutti i porti indicati.

en: If you use a router, make sure all these ports are forwarded to the machine you're running FileZilla on.
co: S’è vo impiegate un « router », assicuratevvi chì tutti sti porti sianu rigirati versi l’urdinatore induve s’eseguisce FileZilla.

en: If your router keeps changing the IP address, please contact your router manufacturer.
co: S’è u vostru « router » cuntinua à cambià l’indirizzu IP, ci vole à chjamà u custruttore di u « router ».

en: Import settings
co: Impurtà e preferenze

en: Import successful
co: Impurtazione riesciuta

en: Improperly quoted association.
co: Associu micca specificatu currettamente.

en: In active mode, FileZilla has to listen on a port for data transfers. You have to specify which ports FileZilla will use.
co: In modu attivu, FileZilla deve ascultà un portu per i trasferimenti di dati. Ci vole à indicà chì porti FileZilla hà da impiegà.

en: In case you have a router, you will have to forward all available ports, as FileZilla has no influence on the ports your system chooses.
co: S’è vo avete un « router », ci vole à rigirà tutti i porti dispunibule, perchè FileZilla ùn hà micca d’azzione nant’à u vostru sistema per sceglie i porti.

en: In order to use active mode, FileZilla needs to know your external IP address.
co: Per aduprà u modu attivu, FileZilla deve cunnosce u vostru indirizzu IP esternu.

en: In passive mode, which is recommended for most users, FileZilla asks the server for a port and connects to the given port. Not much configuration has to be done for this.
co: In modu passivu, ricumandatu per a parte maiò di l’utilizatori, FileZilla dumanda un portu à u servitore è si ci cunnette. Ùn ci hè nunda à fà di più.

en: Incorrect password
co: A parolla d’intesa hè falsa

en: Information about the latest version of FileZilla could not be retrieved. Please try again later.
co: L’infurmazione apprupositu di l’ultima versione di FileZilla ùn pò micca esse trova. Provate torna un altra volta.

en: Initializing TLS...
co: Lanciu di TLS…

en: Insecure %s connection
co: Cunnessione %s micca sicura

en: Insecure FTP data connection
co: Cunnessione di dati FTP micca sicura

en: Insecure algorithm!
co: Cudificazione micca sicura !

en: Insecure server, it does not support FTP over TLS.
co: Servitore micca sicuru chì ùn accetta micca FTP nant’à TLS.

en: Interactive
co: Interrattivu

en: Intermediate certificate
co: Certificatu intermediariu

en: Interrupted by user
co: Interrottu da l’utilizatore

en: Invalid Content-Length
co: Lunghezza di u cuntenutu hè inaccettevule

en: Invalid HTTP Response
co: Risposta HTTP inaccettevule

en: Invalid character sequence received, disabling UTF-8. Select UTF-8 option in site manager to force UTF-8.
co: A sequenza di caratteri ricevuti hè inaccettevule, UTF-8 hè disattivatu. Selezziunate UTF-8 in u Ghjestiunariu di Siti per forzà l’impiegu d’UTF-8.

en: Invalid chunk size
co: Dimensione di l’ingutuppu inaccettevule

en: Invalid data received
co: Dati ricevuti inaccettevule

en: Invalid date
co: Data inaccettevule

en: Invalid filename
co: Nome di schedariu inaccettevule

en: Invalid hash: %s
co: Hash inaccettevule : %s

en: Invalid host, after closing bracket only colon and port may follow.
co: Ospite inaccettevule, dopu à a parentesi quadra di fine, solu i dui punti è u portu ponu esse indicati.

en: Invalid hostname: %s
co: Nome d’ospite inaccettevule : %s

en: Invalid input
co: Intrata inaccettevule

en: Invalid line
co: Linea inaccettevule

en: Invalid path
co: Chjassu inaccettevule

en: Invalid port given. The port has to be a value from 1 to 65535.
co: U numeru di portu hè inaccettevule. Deve esse sceltu trà 1 è 65535.

en: Invalid protocol specified. Valid protocols are:
    ftp:// for normal FTP with optional encryption,
    sftp:// for SSH file transfer protocol,
    ftps:// for FTP over TLS (implicit) and
    ftpes:// for FTP over TLS (explicit).
co: U protocollu indicatu hè inaccettevule. I protocolli accettati sò :
    ftp:// per FTP nurmale cù a cifratura in ozzione,
    sftp:// per u protocollu di traferimentu SSH,
    ftps:// per FTP nant’à TLS (sottintesu) è
    ftpes:// per FTP nant’à TLS (esplicitu).

en: Invalid proxy host, after closing bracket only colon and port may follow.
co: Ospite di proxy inaccettevule, dopu à a parentesi quadra di fine, solu i dui punti è u portu ponu esse indicati.

en: Invalid regular expression
co: Espressione regulare inaccettevule

en: Invalid response code
co: Codice di risposta inaccettevule

en: Invalid search conditions: %s
co: Cundizioni di ricerca inaccettevule : %s

en: Invalid site path
co: Chjassu di situ inaccettevule

en: Invalid size in condition
co: Dimensione inaccettevule in a cundizione

en: Invalid username given.
co: Nome d’utilizatore indicatu inaccettevule.

en: Invert Filter
co: Aversà u Filtru

en: Issuer
co: Emettore

en: Jurisdiction country:
co: Paese di ghjuridizzione :

en: Jurisdiction locality:
co: Cità di ghjuridizzione :

en: Jurisdiction state or province:
co: Pruvincia di ghjuridizzione :

en: Keep directories on top
co: Mantene i cartulari in capu

en: Keep in mind that not all servers support this feature and may return incorrect listings if this option is enabled. Although FileZilla performs some tests to check if the server supports this feature, the test may fail.
co: Tinite à mente chì tutti i servitori ùn accettanu micca sta funzione è ponu restituì un cuntenutu gattivu di cartulare s’è st’ozzione hè attiva. FileZilla fà qualchì prova per verificà s’è u servitore accetta sta funzione, ma a prova pò fiascà.

en: Key exchange
co: Scambiu di chjave

en: Key exchange:
co: Scambiu di chjave :

en: Key file
co: Schedariu di chjave

en: Key identifier:
co: Identificazione di chjave :

en: L&owest
co: U più &bassu

en: Language
co: Lingua

en: Language changed
co: Lingua mudificata

en: Last modified
co: Mudificatu u

en: Layout
co: Accunciamentu

en: Leave empty to keep existing data.
co: Lascià viotu per cunservà i dati esistente.

note: @translator: Keep this string as short as possible
en: Leave empty to keep existing password.
co: Lascià viotu per cunservà a parolla esistente.

en: Limit for concurrent &downloads:
co: Limitazione &di scaricamenti simultanei :

en: Limit for concurrent &uploads:
co: Limitazione d’incaricamenti sim&ultanei :

en: Limit local ports
co: Limità i porti lucali

en: Limit size of logfile
co: Dimensione massima di u ghjurnale di messaghji

en: Limit:
co: Limitazione :

en: Line length exceeded
co: Lunghezza di a linea trapassata

en: Linked against
co: Cumpunenti ligati

en: Listen socket closed
co: Socket d’ascoltu chjosu

en: Listing:
co: Cuntenutu :

en: Lo&west available port:
co: P&ortu u più bassu dispunibule :

en: Local &directory:
co: Cartulare &lucale :

en: Local file
co: Schedariu lucale

en: Local file does not exist.
co: U schedariu lucale ùn esiste micca.

en: Local file is %s
co: U schedariu lucale hè %s

en: Local file is a directory instead of a regular file.
co: U schedariu lucale hè un cartulare è micca un schedariu nurmale.

en: Local file is not a valid filename.
co: U schedariu lucale ùn hà micca un nome sanu.

en: Local file search
co: Ricerca di schedariu lucale

en: Local filters:
co: Filtri lucale :

en: Local path handling:
co: Trattamentu di u chjassu lucale :

en: Local results:
co: Risultati lucali :

en: Local site:
co: Situ lucale :

en: Local size of '%s' does not match expected size: %d != %d
co: A dimensione lucale di « %s » ùn currispunde micca à quella aspettata : %d != %d

en: Locality:
co: Cummuna :

en: Log file
co: Ghjurnale di messaghji

en: Logged in
co: Ben cunnessu

en: Logging
co: Arregistramentu di i messaghji

en: Login (optional):
co: Identificazione di cunnessione (ozzionale) :

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Cannot fall back to local charset since using proxy.
co: L’infurmazioni di login cuntenenu caratteri micca ASCII è u servitore pò ùn micca sapè manipulà l’UTF-8. Impussibule d’impiegà torna u gruppu lucale di caratteri per via di l’impiegu d’un proxy.

en: Login data contains non-ASCII characters and server might not be UTF-8 aware. Trying local charset.
co: L’infurmazioni di login cuntenenu caratteri micca ASCII è u servitore pò ùn micca sapè manipulà l’UTF-8. Prova d’impiegu di u gruppu lucale di caratteri.

en: Login sequence fully executed yet not logged in, aborting.
co: A sequenza d’identificazione di cunnessione hè compia ma ùn site micca cunnessu, interruzzione in corsu.

en: Logontype has to be either 'ask' or 'interactive' (without the quotes).
co: U tipu d’accessu deve esse o « Dumandà » o « Interrattivu » (senza e virgulette).

en: Logontype, can only be used together with FTP URL. Argument has to be either '%s' or '%s'
co: U tipu d’accessu pò solu esse adupratu cù un URL di tipu FTP. U parametru deve esse, o « %s » o « %s »

en: Low
co: Bassu

en: Lowest
co: U più bassu

en: Lowest available port has to be a number between 1024 and 65535.
co: U numeru u più bassu di u portu dispunibule deve esse sceltu trà 1024 è 65535.

en: MFA D&evice Serial:
co: Numeru di s&eria di l’apparechju MFA :

en: Mac:
co: Mac :

en: Make sure the file can be accessed and is a well-formed XML document.
co: Assicuratevvi chì u schedariu sia accessibule è sia un ducumentu XML leghjittimu.

en: Malformed chunk data: %s
co: Ingutuppu malcunciliu di dati : %s

en: Malformed request header: %s
co: In-capu di richiesta malcunciliu : %s

en: Malformed response header: %s
co: In-capu di risposta malcunciliu : %s

en: Malformed response: %s
co: Risposta malcuncilia : %s

en: Manual transfer
co: Trasferimentu manuale

en: Master &Password:
co: Parolla d’intesa &principale :

en: Master password:
co: Parolla d’intesa principale :

en: Match all of the following
co: Currisponde à tutte ste cundizioni

en: Match any of the following
co: Currisponde à almenu una di ste cundizioni

en: Match none of the following
co: Ùn currisponde à alcuna di ste cundizioni

en: Match not all of the following
co: Ùn currisponde micca à tutte ste cundizioni

en: Maximum simultaneous &transfers:
co: Numeru di &trasferimenti simultanei :

en: Message log
co: Ghjurnale di messaghji

en: Message log positio&n:
co: Pusizione di u ghjurnale di &messaghji :

en: MiB
co: MiO

en: Modification tim&e
co: &Ora di mudificazione

en: Move &down
co: Move in&ghjò

en: Move &up
co: Move in&sù

en: My Computer
co: U mo Urdinatore

en: My Documents
co: I mo Ducumenti

en: My Sites
co: I mo Siti

en: N&o encryption
co: &Micca cifrata

en: N/a
co: M/d

en: Name already exists
co: Stu nome esiste dighjà

en: Name of bookmark already exists.
co: U nome di l’indetta esiste dighjà.

en: Name or email address
co: Nome o indirizzu elettronicu

en: Natural sort
co: Classificazione naturale

en: Need to enter filter name
co: Ci vole à indicà un nome per u filtru

en: Need to enter valid local path
co: Ci vole à scrive un chjassu lucale accettevule

en: Need to enter valid remote path
co: Ci vole à indicà un chjassu alluntanatu accettevule

en: Need to specify a character encoding
co: Ci vole à indicà una cudificazione di caratteru

en: Network activity:
co: Attività di a reta :

en: Network unreachable
co: Reta inaccessibile

en: New &folder
co: Novu &cartulare

en: New &tab
co: &Nova unghjetta

en: New Book&mark
co: Nova &indetta

en: New bookmark
co: Nova indetta

en: New directory
co: Novu cartulare

en: New features and improvements in %s
co: Innuvazioni è megliuranze di a versione %s

en: New filter
co: Novu filtru

en: New folder
co: Novu cartulare

en: New site
co: Novu situ

en: Next to the transfer queue
co: Seguente in a fila d’attesa di trasferimentu

en: No category to export selected
co: Alcuna categuria selezziunata per l’espurtazione

en: No command given, aborting.
co: Alcuna cumanda indicata, abbandonu in corsu.

en: No directory added
co: Alcunu cartulare aghjuntu

en: No entries found matching '%s'.
co: Alcunu elementu trovu chì currisponde à « %s ».

en: No external IP address set, trying default.
co: Alcunu indirizzu IP esternu indicatu, prova d’impiegu di u predefinitu.

en: No files are currently being edited.
co: Alcunu schedariu in corsu di mudificazione.

en: No filter name given
co: Alcunu nome di filtru specificatu

en: No host given, please enter a host.
co: Alcunu ospite indicatu, ci vole à indicà un ospite.

en: No images available
co: Alcuna imaghjina dispunibule

en: No name for the filterset given.
co: U gruppu di filtri ùn hà micca di nome.

en: No program associated with filetype
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu cù stu tipu di schedariu

en: No program has been associated to edit dotfiles.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii cù un nome principiendu cù un puntu.

en: No program has been associated to edit extensionless files.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii senza estensione.

en: No program has been associated to edit files with the extension '%s'.
co: Ùn ci hè alcunu prugramma assuciatu per mudificà i schedarii cù l’estensione « %s ».

en: No search results
co: Alcunu risultatu di ricerca

en: No settings loaded to save.
co: Nisuna preferenza caricata hà da esse arregistrata.

en: No sites available
co: Alcunu situ dispunibule

en: No supported SOCKS5 auth method
co: Metodu d’autenticazione SOCKS5 micca accettatu

en: No username given.
co: Alcunu nome d’utilizatore indicatu.

en: None selected yet
co: Mancunu selezziunatu

en: Normal
co: Nurmale

en: Not all items could be requeued for transfer.
co: Micca tutti l’elementi ùn ponu esse rimessi in a fila d’attesa per u trasferimentu.

en: Not connected
co: Micca cunnessu

en: Not connected to any server
co: Micca cunnessu à alcunu servitore

en: Not connected to any server.
co: Micca cunnessu à alcunu servitore.

en: Not connected.
co: Micca cunnessu.

en: Not yet valid!
co: Mancu accettevule !

en: Note that this feature is only supported using the FTP protocol.
co: Fate casu chì sta funzione hè solu accettata cù u protocollu FTP.

en: Note: This only works with plain, unencrytped FTP connections.
co: Nota : Què funziuneghja solu cù cunnessioni FTP ordinarie micca cifrate.

en: Note: Using a generic proxy forces passive mode on FTP connections.
co: Nota : L’impiegu d’un proxy genericu forza e cunnessioni FTP in modu passivu.

en: Null character in line
co: Caratteru nullu in a linea

en: Number of decimal places:
co: Numeru di decimali :

en: Number of retries has to be between 0 and 99.
co: U numeru di prove deve esse sceltu trà 0 è 99.

en: OS version:
co: Versione OS :

en: On startup of FileZilla:
co: À l’avviu di FileZilla :

en: On the following pages, the selected transfer mode will be configured, as well as the fallback mode if enabled.
co: In e pagine chì seguitanu, u modu di trasferimentu selezziunatu serà cunfiguratu, è u modu alternativu di ritornu dinù, s’è vo l’avete attivatu.

en: Once
co: Solu una volta

en: Once a day
co: Una volta per ghjornu

en: Once a week
co: Una volta per settimana

en: Only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
co: Cuntinuate solu dopu avè parlatu à l’amministratore di u servitore o à u so furnidore d’uspitalità.

en: Only use plain FTP (insecure)
co: Impiegà solu FTP ordinariu (micca sicuru)

en: Op&en file
co: A&pre u schedariu

en: Open directory in system's file manager
co: Apre u cartulare in u ghjestiunariu di schedarii di u sistema

en: Open the Site Manager
co: Apre u Ghjestiunariu di siti

en: Open the Site Manager.
co: Apre u Ghjestiunariu di siti.

en: Open the Site Manager. Right-click for a list of sites.
co: Apre u Ghjestiunariu di siti. Cliccu dirittu per affissà a lista di i siti.

en: Open the directory access permissions dialog to configure the local directories FileZilla has access to.
co: Apre u dialogu di diritti d’accessu à u cartulare per cunfigurà i cartulari lucali chì FileZilla pò accede.

en: Open the file.
co: Apre u schedariu.

en: Open the settings dialog of FileZilla
co: Apre u dialogu di e preferenze di FileZilla

en: Opened as:
co: Apertu cum’è :

en: Opening failed
co: Apertura fiasca

en: Opens a new tab
co: Apre una nova unghjetta

en: Opens the Site Manager
co: Apre u Ghjestiunariu di siti

en: Opens the directory listing filter dialog. Right-click to toggle filters.
co: Apre u dialogu di filtrazione di lista di cartulare. Cliccu dirittu per attivà/disattivà i filtri.

en: Operating System:
co: Sistema d’operazione :

en: Organization:
co: Urganismu :

en: Other SFTP options
co: Altre ozzioni SFTP

en: Other:
co: Altru :

en: Overview
co: Discrizzione generale

en: Overwrite &if source newer
co: R&impiazzà s’è l’origine hè più recente

en: Overwrite file
co: Rimpiazzà u schedariu

en: Overwrite file if size differs
co: Rimpiazzà u schedariu s’è a dimensione hè sfarente

en: Overwrite file if size differs or source file is newer
co: Rimpiazzà u schedariu s’è a dimensione hè sfarente o l’origine hè più recente

en: Overwrite file if source file newer
co: Rimpiazzà u schedariu s’è l’origine hè più recente

en: Overwrite if &different size
co: Rimpiazzà s’è a &dimensione hè sfarente

en: Overwrite if different si&ze or source newer
co: Rimpia&zzà s’è a dimensione hè sfarente o l’origine hè più recente

en: Own build type: %s
co: Vostru tipu di custruzzione : %s

en: Owner permissions
co: Permessi di u pruprietariu

en: Owner/Group
co: Pruprietariu / Gruppu

en: P&revent system from entering idle sleep during transfers and other operations
co: Impedisce a messa in &veghja di l’urdinatore durante i trasferimenti è l’altre operazioni

en: P&roxy host:
co: Ospite p&roxy :

en: PORT command tainted by router or firewall.
co: A cumanda PORT hè stata alterata da u « router » o u parafocu.

en: Pa&ssive (recommended)
co: &Passivu (ricumandatu)

en: Parameter not a valid URL
co: U parametru ùn hè micca un URL accettevule

en: Parsing %d bytes of version information.
co: Analisa di %d ottetti d’infurmazione di versione.

en: Pass&word:
co: Parolla d’&entrata :

en: Passive (recommended)
co: Passivu (ricumandatu)

en: Passive mode
co: Modu passivu

en: Passive mode has been set as default transfer mode.
co: U modu passivu hè statu sceltu cum’è modu predefinitu di trasferimentu.

en: Password required
co: A parolla d’intesa hè richiesta

en: Passwords
co: Parolle d’intesa

en: Path cannot be constructed for directory %s and subdir %s
co: U chjassu ùn pò micca esse custruitu per u cartulare %s è sottu-cartulare %s

en: Path not found:
co: U chjassu ùn esiste micca :

en: Path of identity service
co: Chjassu di u serviziu d’identificazione

en: Paths
co: Chjassi

en: Pending removal
co: In attesa di ritiru

en: Permission
co: Permessu

en: Plain FTP is insecure. Please switch to FTP over TLS.
co: U FTP ordinariu ùn hè micca sicuru. Ci vole à cambià ver di FTP nant’à TLS.

en: Platform:
co: Piattaforma :

en: Please add at least one directory you want to download files into or to upload files from.
co: Ci vole à aghjunghje almenu un cartulare induve vulete scaricà schedarii o à partesi di chì incaricalli.

en: Please add the local directories you want to use FileZilla with.
co: Ci vole à aghjunghje i cartulari lucali chì voi vulete impiegà cù FileZilla.

en: Please check on https://filezilla-project.org/probe.php that the server is running and carefully check your settings again.
co: Verificate nant’à https://filezilla-project.org/probe.php chì u servitore sia lanciatu è cuntrollate torna e vostre preferenze cù precizione.

en: Please check the granted permissions and re-add any missing local directories you are working with in the dialog that follows.
co: Ci vole à verificà i permessi cunsentiti è aghjunghje torna i cartulari lucali chì mancanu in u dialogu chì seguita.

en: Please configure any firewalls and routers so that FileZilla can establish outgoing connection to arbitrary ports.
co: Ci vole à cunfigurà i vostri « router » è parafochi di manera chì FileZilla possa stabilisce cunnessioni surtente nant’à porti scelti arbitrariamente.

en: Please disable settings like 'DMZ mode' or 'Game mode' on your router.
co: Ci vole à disattivà l’ozzioni cum’è « modu DMZ » o « modu ghjocu » nant’à u vostru « router ».

en: Please ensure you have a stable internet connection and carefully check your settings again.
co: Assicuratevvi chì a vostra cunnessione sia stabila è cuntrollate torna e vostre preferenze cù precizione.

en: Please enter a custom date format.
co: Ci vole à scrive un furmatu persunalizatu di data.

en: Please enter a custom time format.
co: Ci vole à scrive un furmatu persunalizatu d’ora.

en: Please enter a date of the form YYYY-MM-DD such as for example 2010-07-18.
co: Ci vole à scrive una data in un furmatu AAAA-MM-GG cum’è per indettu 2010-07-18.

en: Please enter a download speed limit greater or equal to 0 %s/s.
co: Ci vole à scrive un limitu di vitezza di i scaricamenti più maiò o uguale à 0 %s/s.

en: Please enter a name for the new filter.
co: Ci vole à scrive un nome per u novu filtru.

en: Please enter a new name for the copied filter.
co: Ci vole à scrive un novu nome per u filtru cupiatu.

en: Please enter a new name for the filter set "%s"
co: Ci vole à scrive un novu nome per u gruppu di filtri « %s »

en: Please enter a new name for the filter.
co: Ci vole à scrive un novu nome per u filtru.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent downloads.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 0 è 10 per u numeru di scaricamenti simultanei.

en: Please enter a number between 0 and 10 for the number of concurrent uploads.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 0 è 10 per u numeru d’incaricamenti simultanei.

en: Please enter a number between 1 and 10 for the number of concurrent transfers.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 1 è 10 per u numeru di trasferimenti simultanei.

en: Please enter a password for this server:
co: Ci vole à scrive una parolla d’intesa per stu servitore :

en: Please enter a timeout between 10 and 9999 seconds or 0 to disable timeouts.
co: Ci vole à scrive un numeru sceltu trà 10 è 9999 seconde per u cumportu d’attesa o 0 per disattivà i cumporti d’attesa.

en: Please enter a unique name for this filter set
co: Ci vole à scrive un nome unicu per stu gruppu di filtri

en: Please enter a username for this server:
co: Ci vole à scrive un nome d’utilizatore per stu servitore :

en: Please enter a valid portrange.
co: Ci vole à scrive una stesa di porti accettevule.

en: Please enter an URL where to get your external address from
co: Ci vole à scrive un URL induve si trova u vostru indirizzu esternu

en: Please enter an upload speed limit greater or equal to 0 %s/s.
co: Ci vole à scrive un limitu di vitezza di l’incaricamenti più maiò o uguale à 0 %s/s.

en: Please enter raw FTP command.
    Using raw ftp commands will clear the directory cache.
co: Ci vole à scrive una cumanda FTP cruda.
    L’impiegu d’una tale cumanda spurgulerà l’impiatta di u cartulare.

en: Please enter the complete path of a program and its arguments. This command will be executed when the queue has finished processing.
    E.g. c:\somePath\file.exe under MS Windows or /somePath/file under Unix.
    You need to properly quote commands and their arguments if they contain spaces.
co: Ci vole à scrive u chjassu sanu di un prugramma è i so parametri. Sta cumanda serà eseguita quandu a fila d’attesa serà trattata.
    P.i. : c:\chjassu\prugramma.exe cù MS Windows o /chjassu/prugramma cù Unix.
    Fate casu di scrive bè e cumande è i so parametri s’elli cuntenenu spazii.

en: Please enter the name of the directory which should be created:
co: Ci vole à scrive u nome di u cartulare chì hà da esse creatu :

en: Please enter the name of the file which should be created:
co: Ci vole à scrive u nome di u schedariu chì hà da esse creatu :

en: Please enter username and password for this server:
co: Ci vole à scrive u nome d’utilizatore è a parolla d’intesa per stu servitore :

en: Please enter your current master password to change the password settings.
co: Ci vole à scrive a vostra parolla d’intesa principale attuale per cambià e preferenze di parolla d’intesa.

en: Please enter your external IP address
co: Ci vole à scrive u vostru indirizzu IP esternu

en: Please enter your external IP address on the active mode page of this wizard. In case you have a dynamic address or don't know your external address, use the external resolver option.
co: Ci vole à scrive u vostru indirizzu IP esternu in a pagina di cunfigurazione di u modu attivu di st’assistente. S’è vo avete un indirizzu dinamicu, o s’è ùn cunniscite micca u vostru indirizzu esternu, impiegate l’ozzione di risuluzione esterna.

en: Please enter your master password to decrypt the password for this server:
co: Ci vole à scrive a vostra parolla d’intesa principale per dicifrà a parolla d’intesa per stu servitore :

en: Please follow the instructions carefully, as wrong configuration will prevent successful FTP connections.
co: Ci vole à fà casu à seguità precisamente l’instruzzione perchè una gattiva cunfigurazione impediscerà u successu di e cunnessioni FTP.

en: Please make sure FileZilla is allowed to establish outgoing connections and make sure you typed the address of the address resolver correctly.
co: Assicuratevvi chì FileZilla sia auturizatu à stabilisce cunnessioni surtente è chì l’indirizzu di u risolutore d’indirizzi sia statu scrittu currettamente.

en: Please make sure the requested locale is installed on your system.
co: Assicuratevvi chì a lingua richiesta sia installata nant’à u vostru sistema.

en: Please make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'.
co: Assicuratevvi chì u vostru « router » impiegheghji l’ultima versione di u micro-prugrammu. Di più, u vostru « router » deve esse cunfiguratu currettamente. Ci vole à impiegà u rigiru manuale di i porti. Ùn impiegate micca u vostru « router » cù l’ozzioni « Modu DMZ » o « Modu Ghjocu ».

en: Please note that FileZilla has no influence on the port the server chooses. So the server might choose a port which your firewall thinks is only used by trojans or other malware. This might raise a false alarm you can safely discard.
co: Nota : FileZilla ùn hà micca d’azzione nant’à u servitore per a scelta di i porti. Dunque, ghjè pussibule ch’un servitore scegli un portu cunsideratu da u vostru parafocu cum’è adupratu da cavalli di Troia è altri prugrammi periculosi. Què pò generà un alarmu falsu chì pò esse ignuratu senza penseri.

en: Please note that preserving timestamps on uploads on FTP, FTPS and FTPES servers only works if they support the MFMT command.
co: Fate casu chì a cunservazione di a data è ora di l’incaricamenti nant’à i servitori FTP, FTPS è FTPES funziuneghja solu s’elli accettanu a cumanda MFMT.

en: Please note that some servers might ban you if you try to reconnect too often or in too short intervals.
co: Fate casu chì qualchì servitore risicheghja di sbannivvi s’è vo pruvate di ricunnettevi troppu aspessu o cù cumparti troppu corti.

en: Please run this wizard again should you change your network environment or in case you suddenly encounter problems with servers that did work previously.
co: Ci vole à scrive impiegà torna st’assistente s’è u vostru ambiente cambia o s’elli ci sò penseri avà cù servitori chì prima funzionavanu bè.

en: Please select an action:
co: Ci vole à selezziunà un azzione :

en: Please select the categories you would like to import.
co: Ci vole à selezziunà e categurie ch’ellu ci vole à impurtà.

en: Please select the default transfer mode you would like to use.
co: Ci vole à selezziunà u modu predefinitu di trasferimentu ch’ellu ci vole à impiegà.

en: Please select the new attributes for the directory "%s".
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per u cartulare « %s ».

en: Please select the new attributes for the file "%s".
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per u schedariu « %s ».

en: Please select the new attributes for the selected directories.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i cartulari selezziunati.

en: Please select the new attributes for the selected files and directories.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i schedarii è i cartulari selezziunati.

en: Please select the new attributes for the selected files.
co: Ci vole à selezziunà i novi attributi per i schedarii selezziunati.

en: Please update your firewall and make sure your router is using the latest available firmware. Furthermore, your router has to be configured properly. You will have to use manual port forwarding. Don't run your router in the so called 'DMZ mode' or 'game mode'. Things like protocol inspection or protocol specific 'fixups' have to be disabled
co: Ci vole à impiegà l’ultima versione di u vostru parafocu è quella di u micro-prugrammu di u vostru « router ». Di più, u vostru « router » deve esse cunfiguratu currettamente. Ci vole à impiegà u rigiru manuale di i porti. Ùn impiegate micca u vostru « router » cù l’ozzioni « Modu DMZ » o « Modu Ghjocu ». Certi protocolli d’inspezzione o d’altri più specifichi devenu esse disattivati

en: Postal code:
co: Codice pustale :

en: Pre&allocate space before downloading
co: Pre&allucazione di spaziu nanzu di scaricà

en: Preallocation
co: Preallucazione

en: Predefined Sites
co: Siti Predefiniti

en: Preserving file timestamps
co: Cunservà data è ora di i schedarii

en: Preview
co: Fighjulata

en: Print diagnostic information related to startup of FileZilla
co: Stampà l’infurmazioni di diagnosticu di u lanciu di FileZilla

en: Print version information to stdout and exit
co: Stampà l’infurmazioni di versione nant’à « stdout » è esce

en: Prioritize directories (default)
co: Dà a priurità à i cartulari (predefinitu)

en: Privacy policy: Only your version of FileZilla, your used operating system and your CPU architecture will be submitted to the server.
co: Pulitica di Cunfidenzialità : Solu l’infurmazioni cum’è a versione di FileZilla, u nome di u vostru sistema, è l’architettura di u vostru prucessore, seranu mandate à u servitore.

en: Private &keys:
co: Chjavi &private :

en: Pro&ject ID:
co: ID di Prugh&jettu :

en: Pro&ject:
co: Prugh&jettu :

en: Pro&tocol:
co: Pro&tocollu :

en: Pro&xy password:
co: Parolla d’intesa di u pro&xy :

en: Process &Queue
co: Trattà è mette in a &fila d’attesa

note: @translator: Example: Processed 5 files in 1 directory
en: Processed %s in %s.
co: Trattatu %s in %s.

note: @translator: Keep short
en: Project (or tenant) name or ID
co: Nome di prughjettu (o d’affittuariu) o ID

en: Protocol:
co: Protocollu :

en: Proxy &port:
co: &Portu di u proxy :

en: Proxy &user:
co: &Utilizatore di u proxy :

en: Proxy authentication failed
co: Fiascu d’autenticazione di u proxy

en: Proxy handshake failed: %s
co: Fiascu di u toccamanu di u proxy : %s

en: Proxy host starts with '[' but no closing bracket found.
co: L’ospite di u proxy principia cù « [ » ma u segnu « ] » ùn si trova micca.

en: Proxy reply: %s
co: Risposta di u proxy : %s

en: Proxy request failed. Reply from proxy: %s
co: A richiesta à u proxy hè fiasca. Risposta da u proxy : %s

en: Proxy request failed: %s
co: A richiesta à u proxy hè fiasca : %s

en: Proxy request failed: Unknown address type in CONNECT reply
co: A richiesta à u proxy hè fiasca : u tipu d’indirizzu in a risposta CONNECT hè scunnisciutu

en: Proxy sent data while we haven't sent out request yet
co: Proxy sent data while we haven’t sent out request yet

en: Proxy set but proxy host or port invalid
co: Proxy specificatu ma l’ospite di u proxy, o u portu, hè inaccettevule

en: Public Key Authentication
co: Autenticazione da chjave publica

en: Public key algorithm:
co: Cudificazione di a chjave publica :

en: Public permissions
co: Permessi publichi

en: Queue has been fully processed
co: A fila d’attesa hè stata cumpletamente trattata

en: Queue: %s MiB
co: Fila d’attesa : %s MiO

en: Queue: %s%s
co: Fila d’attesa : %s%s

en: Queue: empty
co: Fila d’attesa : viota

en: Queued files
co: Schedarii in a fila d’attesa

en: Queueing:
co: Fila d’attesa :

en: Quick Search:
co: Ricerca Pronta :

en: Quick search cannot be opened if comparing directories.
co: A ricerca pronta ùn pò micca esse aperta s’è vo paragunate cartulari.

en: Quoting rules
co: Regule di quotazione

en: R&eboot system once
co: &Rilancià l’urdinatore

en: R&emote directory tree
co: Arburiscenza di u cartulare all&untanatu

en: R&eset and requeue selected files
co: Rilancià è rim&ette tutti i schedarii selezziunati in a fila d’attesa

en: Raw FTP command
co: Cumanda FTP cruda

en: Re&ad
co: &Lettura

en: Re&fresh
co: Attuali&zà

en: Re&gion:
co: Re&gione :

en: Re&name
co: Ri&numà

en: Re-run the wizard and carefully check your settings and configure all routers and firewalls accordingly.
co: Lanciate torna l’assistente è verificate precisamente e vostre preferenze fendu casu di cunfigurà tutti i « router » è parafochi in cunsequenza.

en: Rea&d
co: Lettu&ra

en: Read-only
co: Lettura sola

en: Really cancel current operation?
co: Site sicuru di vulè abbandunà l’operazione in corsu ?

en: Really delete %d directory with its contents from the server? | Really delete %d directories with their contents from the server?
co[0]: Site sicuru di vulè caccià %d cartulare cù u so cuntenutu di u servitore ?
co[1]: Site sicuru di vulè caccià %d cartulari cù i so cuntenuti di u servitore ?

en: Really delete %d file from the server? | Really delete %d files from the server?
co[0]: Site sicuru di vulè caccià %d schedariu di u servitore ?
co[1]: Site sicuru di vulè caccià %d schedarii di u servitore ?

en: Really delete %s and %s from the server?
co: Site sicuru di vulè caccià %s è %s di u servitore ?

en: Really delete all selected files and/or directories from the server?
co: Site sicuru di vulè caccià tutti i schedarii è/o i cartulari selezziunati di u servitore ?

en: Really delete all selected files and/or directories from your computer?
co: Site sicuru di vulè caccià tutti i schedarii è/o i cartulari selezziunati di u vostru urdinatore ?

en: Reason
co: Raghjone

en: Reboot now
co: Rilancià avà

en: Rec&urse into subdirectories
co: Inc&urpurà i sottu-cartulari

en: Received a directory listing which appears to be encoded in EBCDIC.
co: Ricezzione d’una lista di cartulare chì pare esse in forma EBCDIC.

en: Received a line exceeding 10000 characters, aborting.
co: Ricezzione d’una linea di più di 10000 caratteri, abbandonu in corsu.

en: Received data tainted
co: I dati ricevuti sò alterati

en: Received invalid character in version information
co: Caratteri inaccettevule ricevuti in l’infurmazione di versione

en: Received too long response line from server, closing connection.
co: Linea di risposta troppu longa ricevuta da u servitore ; cunnessione chjosa.

en: Received too long response line, closing connection.
co: A linea di risposta ricevuta hè troppu longa ; cunnessione chjosa.

en: Reconnect information cannot be cleared while connected to a server.
    If you continue, your connection will be disconnected.
co: L’infurmazioni di ricunnessione ùn ponu micca esse cacciati quandu vo site cunnessu à un servitore.
    S’è vo cuntinuate, a vostra cunnessione serà interrotta.

en: Reconnection settings
co: Preferenze di ricunnessione

en: Reconnects to the last used server
co: Si cunnette torna à l’ultimu servitore adupratu

en: Recursively adding files to queue.
co: Aghjunghje schedarii à a fila d’attesa da una manera recursiva.

en: Recursively changing permissions.
co: Cambià i permessi da una manera recursiva.

en: Recursively deleting files and directories.
co: Squassà cartulari è schedarii da una manera recursiva.

en: Redirection to invalid or unsupported URI: %s
co: Ridirezzione ver di un URL inaccettevule o micca accettatu : %s

en: Redirection to invalid or unsupported address: %s
co: Ridirezzione ver di un indirizzu inaccettevule o micca accettatu : %s

en: Refresh the file and folder lists
co: Attualizà e liste di i schedarii è di i cartulari

en: Remember passwords?
co: Arricurdassi di e parolle d’intesa ?

en: Remote
co: Alluntanatu

en: Remote file
co: Schedariu alluntanatu

en: Remote file search
co: Ricerca di schedarii alluntanati

en: Remote filters:
co: Filtri alluntanati :

en: Remote path
co: Chjassu alluntanatu

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the current site's servertype (%s).
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule è accettatu da u tipu di servitore (%s) di u situ currente.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path and is supported by the servertype (%s) selected on the parent site.
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule è accettatu da u tipu di servitore (%s) selezziunatu nant’à u situ parente.

en: Remote path cannot be parsed. Make sure it is a valid absolute path.
co: U chjassu alluntanatu ùn pò micca esse determinatu. Assicuratevvi ch’ellu hè un chjassu esplicitu accettevule.

en: Remote path could not be parsed.
co: U chjassu alluntanatu ùn hà micca pussutu esse determinatu.

en: Remote path handling:
co: Trattamentu di u chjassu alluntanatu :

en: Remote path:
co: Chjassu alluntanatu :

en: Remote results:
co: Risultati alluntanati :

en: Remote site:
co: Situ alluntanatu :

en: Remove &all
co: Caccià &tuttu

en: Remove &selected
co: &Caccià l’elementi selezziunati

en: Rename file
co: Rinuminà u schedariu

en: Rename selected directory
co: Rinuminà u cartulare selezziunatu

en: Rename selected files and directories
co: Rinuminà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Renaming '%s' to '%s'
co: Rinuminà « %s » ver di « %s »

en: Repeat password:
co: Ripete a parolla d’intesa :

en: Reporting bugs and feature requests
co: Riferisce un penseru o dumandà un migliuramentu

en: Request failed - client is not running identd (or not reachable from server)
co: Richiesta fiasca : u cliente ùn impiegheghja micca « identd » (o hè inaccessibile da u servitore)

en: Request failed - client's identd could not confirm the user ID string
co: Richiesta fiasca : L’« identd » di u cliente ùn pò micca cunfirmà a catena ID di l’utilizatore

en: Request rejected or failed
co: Richiesta ricusata o fiasca

en: Requesting %s
co: Richiesta %s

en: Require explicit FTP over TLS
co: Richiede FTP nant’à TLS esplicitu

en: Require implicit FTP over TLS
co: Richiede FTP nant’à TLS sottintesu

en: Reset and requeue &all
co: Rilancià è rimette tutti i schedarii in a lista d’&attesa

en: Resolving address of %s
co: Risuluzione di l’indirizzu di %s

en: Response:
co: Risposta :

en: Restore ta&bs and reconnect
co: &Risturà l’unghjette è ricunnettesi

en: Results:
co: Risultati :

en: Resume file transfer
co: Ripiglià u trasferimentu di u schedariu

en: Resuming ASCII files can cause problems if server uses a different line ending format than the client.
co: U ripigliu di u trasferimentu di i schedarii ASCII pò causà penseri s’ell’u servitore impiega un furmatu sfarente di fine di linea chì quella di u cliente.

en: Retrieving directory listing of "%s"...
co: Ricuperazione di a lista di u cartulare « %s »…

en: Retrieving directory listing...
co: Ricuperazione di a lista di cartulare…

en: Retrieving external IP address from %s
co: Ricuperazione di l’indirizzu IP esternu nant’à %s

en: Ro&le ARN:
co: Ro&llu ARN :

en: Root certificate
co: Certificatu di radica

note: @translator: Keep short
en: S&atellite:
co: S&atellitu :

en: S&how files currently being edited...
co: &Visualizzà i schedarii in corsu di mudificazione…

en: S&how the Site Manager on startup
co: Affissà u &Ghjestiunariu di siti à u principiu

en: S&hutdown system once
co: &Fermà l’urdinatore tandu

en: S&tart normally
co: Principià &nurmalmente

en: S&top
co: Pian&tà

en: S&uspend system once
co: &Attimpà l’urdinatore

en: S&ynchronized browsing
co: Sfugliendu s&incrunizatu

en: SFTP support
co: Permette SFTP

en: SOCKS4 proxy will connect to: %s
co: U proxy SOCKS4 hà da cunnettesi à : %s

en: SOCKS5 does not support usernames or passwords longer than 255 characters.
co: SOCKS5 ùn accetta micca i nomi d’utilizatore o parolle d’intesa più longhi chì 255 caratteri.

en: SQLite:
co: SQLite :

en: Sa&ve passwords protected by a master password
co: Arregistrà e parolle d’intesa &prutette da una parolla d’intesa principale

en: Same as subject, certificate is self-signed
co: Identicu à u sughjettu ; u certificatu hè auto-firmatu

en: Satellite:
co: Satellitu :

en: Sav&e passwords
co: &Arregistrà e parolle d’intesa

en: Save settings?
co: Arregistrà e preferenze ?

en: Saving of password has been disabled by your system administrator.
co: L’arregistramentu di e parolle d’intesa hè statu disattivatu da u vostru amministratore.

en: Saving of passwords has been disabled by you.
co: Avete disattivatu l’arregistramentu di e parolle d’intesa.

en: Scale factor:
co: Fattore di scala :

en: Search &conditions:
co: &Cundizioni di ricerca :

en: Search &directory:
co: Chjassu &di ricerca :

en: Search for entries containing the entered text.
co: Ricerca d’elementi chì cuntenenu u testu specificatu.

en: Search for files recursively.
co: Ricerca recursiva di schedarii.

en: Search result
co: Risultatu di ricerca

en: Search server for files
co: Ricerca di schedarii nant’à u servitore

en: Search sites
co: Ricerca di siti

en: Search type:
co: Tipu di ricerca :

note: @translator: Keep short
en: Secret Access &Key:
co: &Chjave secreta d’accessu :

en: Security Token Service:
co: Serviziu di marca di sicurità :

en: Security information
co: Infurmazione di sicurità

en: See also: https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration
co: Fighjà dinù : https://wiki.filezilla-project.org/Network_Configuration

en: Sele&ct server
co: Sele&zziunà u servitore

en: Select &page:
co: Selezziunà una &pagina :

en: Select Theme
co: Selezziunà u Temu

en: Select default action to perform if target file of a transfer already exists.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà.

en: Select default editor
co: Selezziunà l’editore predefinitu

en: Select default file exists action if the target file already exists. This selection is valid only for the current session.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà. Sta selezzione hè vera per sta sessione solu.

en: Select default file exists action only for the currently selected files in the queue.
co: Selezziunà un azzione predefinita à fà s’è u schedariu di destinazione d’un trasferimentu esiste dighjà. Sta selezzione hè vera per i schedarii selezziunati solu.

en: Select file containing private key
co: Selezziunà u schedariu cuntenendu a chjave privata

en: Select file for exported data
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i dati

en: Select file for exported filters
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i filtri

en: Select file for exported queue
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di a fila d’attesa

en: Select file for exported settings
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di e preferenze

en: Select file for exported sites
co: Selezziunà u schedariu per l’espurtazione di i siti

en: Select file to import settings from
co: Selezziunà u schedariu per l’impurtazione di e preferenze

en: Select file to upload
co: Selezziunà u schedariu à incaricà

en: Select filename for converted key file
co: Selezziunà u nome per u schedariu di chjave convertitta

en: Select how these files should be opened.
co: Selezziunà chì manera à impiegà per apre sti schedarii.

en: Select target download directory
co: Selezziunà u cartulare di destinazione per i scaricamenti

en: Select target filename
co: Selezziunà u nome di schedariu di destinazione

en: Select the categories to export:
co: Selezziunà e categurie à espurtà :

en: Select the private data you would like to delete.
co: Selezziunà i dati persunali ch’ellu ci vole à squassà.

en: Selected %d directory with its contents for transfer. | Selected %d directories with their contents for transfer.
co[0]: %d cartulare selezziunatu cù u so cuntenutu per u trasferimentu.
co[1]: %d cartulari selezziunati cù i so cuntenuti per u trasferimentu.

en: Selected %d directory. | Selected %d directories.
co[0]: %d cartulare selezziunatu.
co[1]: %d cartulari selezziunati.

en: Selected %d file for transfer. | Selected %d files for transfer.
co[0]: %d schedariu selezziunatu per u trasferimentu.
co[1]: %d schedarii selezziunati per u trasferimentu.

en: Selected %d file. Total size: %s | Selected %d files. Total size: %s
co[0]: %d schedariu selezziunatu. Dimensione tutale : %s
co[1]: %d schedarii selezziunati. Dimensione tutale : %s

en: Selected %d file. Total size: At least %s | Selected %d files. Total size: At least %s
co[0]: %d schedariu selezziunatu. Dimensione tutale : Almenu %s
co[1]: %d schedarii selezziunati. Dimensione tutale : Almenu %s

en: Selected %s and %s for transfer.
co: %s è %s selezziunati per u trasferimentu.

en: Selected %s and %s. Total size: %s
co: %s è %s selezziunati. Dimensione tutale : %s

en: Selected %s and %s. Total size: At least %s
co: %s è %s selezziunati. Dimensione tutale : Almenu %s

en: Selected editor does not exist.
co: L’editore selezziunatu ùn esiste micca.

en: Selected file already being edited
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà in corsu di mudificazione

en: Selected file is already loaded
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà caricatu

en: Selected file is already opened
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà apertu

en: Selected file is still being edited
co: U schedariu selezziunatu hè torna in corsu di mudificazione

en: Selected filter only works for local files.
co: U filtru selezziunatu funziuneghja solu per i schedarii lucali.

en: Selected global bookmark and current server use a different server type.
    Use site-specific bookmarks for this server.
co: L’indetta glubale selezziunata è u servitore currente impieganu un tipu di servitore sfarente.
    Impiegate un indetta particulare à u situ per stu servitore.

en: Selected port usually in use by a different protocol.
co: D’abbitudine, u portu selezziunatu hè impiegatu da un altru protoccollu.

en: Self-signed server certificate
co: Certificatu di servitore auto-firmatu

en: Send FTP &keep-alive commands
co: Mandà cummande FTP sempre-&vivu

en: Send custom command to the server otherwise not available
co: Mandà una cumanda persunalizata à u servitore s’ellu ùn hè micca dispunibule

en: Sending keep-alive command
co: Inviu d’una cumanda sempre-viva

en: Serial number:
co: Numeru di seria :

en: Serial:
co: Seria :

en: Server &type:
co: &Tipu di servitore :

en: Server Side Encryption:
co: Cifratura di u latu di u servitore :

en: Server certificate
co: Certificatu di servitore

en: Server does not support non-ASCII characters.
co: U servitore ùn accetta micca i caratteri micca ASCII.

en: Server does not support resume of files > %d GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go.

en: Server does not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go. A fine di u trasferimentu si ferà quandu a dimensione di i schedarii lucale & servitore currisponderà.

en: Server does not support resume of files > 2GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > 2 Go.

en: Server does not support resume of files > 4GB.
co: U servitore ùn accetta micca u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > 4 Go.

en: Server host key
co: Chjave d’ospite di u servitore

en: Server instructed us to wait %d seconds before sending next request
co: U servitore hà dumandatu d’aspettà %d seconde nanzu di mandà a prossima richiesta

en: Server may not support resume of files > %d GB. End transfer since file sizes match.
co: U servitore pò ùn micca accettà u ripigliu di trasferimentu per i schedarii cù una dimensione > %d Go. A fine di u trasferimentu si ferà quandu a dimensione di i schedarii lucale & servitore currisponderà.

en: Server might require an account. Try specifying an account using the Site Manager
co: U servitore pò richiede un contu. Pruvate d’indicà un contu impieghendu u Ghjestiunariu di Siti

en: Server not sending proper line endings
co: U servitore ùn manda micca fine di linea currette

en: Server requested unsupported digest authentication algorithm: %s
co: U servitore hà richiestu una cudificazione riassunta d’autenticazione micca accettata : %s

en: Server requested unsupported quality-of-protection: %s
co: U servitore hà richiestu una qualità di prutezzione micca accettata : %s

en: Server returned empty path.
co: U servitore hà restituitu un chjassu viotu.

en: Server sent an additional login prompt. You need to use the interactive login type.
co: U servitore hà mandatu una richiesta cumplementare d’identificazione. Ci vole à impiegà un tipu interattivu d’identificazione.

en: Server sent data even before request headers were sent
co: U servitore hà mandatu i dati nanzu ch’elle sianu mandate l’intestature di a richiesta

en: Server sent passive reply with unroutable address. Passive mode failed.
co: U servitore hà mandatu una risposta passiva cù un indirizzu micca trasferevule. Fiascu di u modu passivu.

en: Server sent passive reply with unroutable address. Using server address instead.
co: U servitore hà mandatu una risposta passiva cù un indirizzu micca trasferevule. Indirizzu rimpiazzatu da quellu di u servitore.

en: Server sent too much data.
co: U servitore hà mandatu troppu di dati.

en: Server sent unexpected reply.
co: U servitore hà mandatu una risposta micca prevista.

en: Server to client MAC:
co: MAC per a cunnessione servitore à cliente :

en: Server to client cipher:
co: Cudificazione per a cunnessione servitore à cliente :

en: Server/Local file
co: Servitore / Schedariu lucale

en: Session details
co: Detaglii di a sessione

en: Set &Priority
co: Definisce a &priurità

en: Setting permissions of '%s' to '%s'
co: Definizione di i permessi da « %s » à « %s »

en: Settings directory:
co: Cartulare di preferenze :

en: Sh&ow notification bubble
co: Affissà a &bolle di nutificazione

en: Show &raw directory listing
co: &Presentà a lista cruda di cartulare

en: Show &welcome dialog...
co: Presentà u dialogu di &benvenuta…

en: Show both directory trees and continue comparing?
co: Presentà l’arburiscenze per i dui lati è cuntinuà u paragone ?

en: Show details
co: Fighjà i detaglii

en: Show details about custom date and time formats
co: Fighjà i detaglii apprupositu di e forme persunalizate di data è d’ora

en: Show in file &manager
co: Presentà in u &ghjestiunariu di schedariu

en: Shows available TLS ciphers
co: Presenta e cudificazioni TLS dispunibule

en: Shows this help dialog
co: Presenta stu dialogu d’aiutu

en: Shutdown now
co: Piantà u sistema subitu

en: Signature algorithm:
co: Cudificazione di a firma :

en: Signup
co: Iscrivesi

en: Site &Manager entries
co: Elementi di u &Ghjestiunariu di siti

en: Site Manager
co: Ghjestiunariu di siti

en: Site Manager - Cannot remember password
co: Ghjestiunariu di siti - Ùn si pò arricurdassi di a parolla d’intesa

en: Site Manager - Invalid data
co: Ghjestiunariu di siti - Dati inaccettevule

en: Site Manager already open
co: U Ghjestiunariu di siti hè dighjà apertu

en: Site does not exist.
co: U situ ùn esiste micca.

en: Site path is malformed.
co: U chjassu di situ hè malfuttutu.

en: Site-specific bookmarks
co: Indette particulare per stu situ

en: Site-specific bookmarks require the server to be stored in the Site Manager.
    Add current connection to the site manager?
co: L’indette particulare per stu situ richiedenu chì stu situ sia arregistratu in u Ghjestiunariu di siti.
    Vulete aghjunghje l’ozzioni di sta cunnessione à u Ghjestiunariu di siti ?

en: Size formatting
co: Furmatu di a dimensione

en: Size unknown
co: Dimensione scunnisciuta

en: Skip file
co: Ignurà u schedariu

en: Skipping download of %s
co: Ignurà u scaricamentu di %s

en: Skipping non-existing key file "%s"
co: Ignurà u schedariu di chjave inesistenti « %s »

en: Skipping upload of %s
co: Ignurà l’incaricamentu di %s

en: Some files are still being edited or need to be uploaded.
co: Certi schedarii sò sempre in corsu di mudificazione o anu bisognu d’esse incaricati.

en: Some misconfigured remote servers which are behind a router, may reply with their local IP address.
co: Certi servitori alluntanati mal cunfigurati, chì sò daretu un « router », ponu risponde cù i so indirizzi IP lucali.

en: Sort directories inline
co: Classificà i cartulari in-linea

en: Sort order cannot be changed if comparing directories.
co: L’ordine di classificazione ùn pò micca esse mudificatu durante u paragone di i cartulari.

en: Sorting
co: Classificazione

en: Sorting &mode:
co: &Modu di classificazione :

en: Source and path of the drop operation are identical
co: L’origine è u chjassu di l’operazione di Sguillà & Depone sò listessi

en: Source and target file may not be the same
co: U schedariu d’origine è di destinazione ùn ponu micca esse listessi

en: Source and target of the drop operation are identical
co: L’origine è a destinazione di l’operazione di Sguillà & Depone sò listessi

en: Source file:
co: Schedariu d’origine :

en: Speed Limits
co: Limiti di vitezza per i trasferimenti

en: Speed limits
co: Limiti di vitezza per i trasferimenti

en: Speed limits are disabled, click to change.
co: A limitazione di vitezza per i trasferimenti hè disattiva, cliccu per cambià.

en: Speed limits are enabled, click to change.
co: A limitazione di vitezza per i trasferimenti hè attiva, cliccu per cambià.

en: Stable and beta versions
co: E versioni stabule è beta

en: Stable versions only
co: Solu e versioni stabule

en: Stable, beta and nightly versions
co: E versioni stabule, beta è create di notte

en: Start transfer &immediately
co: Principià u trasferimentu &avà

en: Start with opened Site Manager
co: Principià cù l’apertura di u Ghjestiunariu di siti

en: Started update check on %s
co: Iniziu di u cuntrolu autumaticu di e nove versioni in %s

en: Starting download of %s
co: Lanciu di u scaricamentu di %s

en: Starting upload of %s
co: Lanciu di l’incaricamentu di %s

en: Starts the local site in the given path
co: Lancia u situ lucale in u chjassu indicatu

en: State or province:
co: Statu o pruvincia :

en: Status
co: Statu

en: Status:
co: Statu :

en: Stop and remove &all
co: Pi&antà è caccià tuttu

en: Stop recursive operation
co: Piantà l’operazione recursiva

note: @translator: Keep short
en: Storage &account:
co: Contu d’&allucamentu :

en: Storj (using legacy API key)
co: Storj (impieghendu a chjave API eridita)

en: Storj - Decentralized Cloud Storage
co: Storj - Allucamentu diccentralizatu nant’à u nivulu

en: Storj support
co: Permette Storj

en: Street:
co: Carrughju :

en: Subject
co: Sughjettu

en: Successful transfers
co: Trasferimenti riesciuti

en: Summary of test results:
co: Riassuntu di i resultati di a prova :

en: Suspend now
co: Mette in veghja subitu

en: Symlinks to files are not affected by this choice, such symlinks are always deleted.
co: I liami simbolichi (symlink) ver di i schedarii ùn sò micca affettati da sta scelta, chì tale liami sò sempre squassati.

en: Synchronized browsing
co: Sfugliendu sincrunizatu

en: Synchronized browsing has been disabled.
co: Avà, u sfugliendu sincrunizatu ùn hè più attivu.

en: Syntax error
co: Sbagliu di sintassa

en: Syntax error in command line
co: Sbagliu di sintassa in a linea di cumanda

en: System details
co: Detaglii di u sistema

en: T&oolbar
co: &Barra d’attrezzi

en: TLS connection established, sending HTTP request
co: Cunnessione TLS stabilita, mandà d’una dumanda HTTP

en: TLS connection established, waiting for welcome message...
co: Cunnessione TLS stabilita, in attesa di u messaghju di benvenuta…

en: TLS connection established.
co: Cunnessione TLS stabilita.

en: TLS session resumption on data connection failed. Closing control connection to start over.
co: A ripresa di a sessione TLS di cunnessione di dati hè fiasca. Chjusura di a cunnessione di cuntrollu per riprincipià.

en: TLS session resumption on the data connection is an important security feature to protect against data connection stealing attacks.
co: A ripresa di a sessione TLS di cunnessione di dati hè una funzione impurtante di sicurità per prutegesi contr’à i tentativi d’arrubera di cunnessione di dati.

en: TTL expired
co: TTL scadutu

en: Target file already exists
co: U schedariu di destinazione esiste dighjà

en: Target file:
co: Schedariu di destinazione :

en: Target filename already exists!
co: U nome di u schedariu di destinazione esiste dighjà !

en: Target filename already exists, really continue?
co: U nome di u schedariu di destinazione esiste dighjà ! Vulete cuntinuà ?

en: Telephone number:
co: Numeru di telefonu :

en: Test finished successfully
co: Prova compia bè

en: Test results
co: Risultati di a prova

en: Testing resume capabilities of server
co: Prova di a capacità di u servitore à ripiglià i trasferimenti

en: The &following files are currently being edited:
co: I schedarii chì &seguitanu sò in corsu di mudificazione :

en: The Site Manager cannot be used unless the file gets repaired.
co: U Ghjestiunariu di siti ùn pò micca esse impiegatu senza avè riparatu i schedarii.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Do you want to continue? Any changes made in the Site Manager won't be saved then.
co: U Ghjestiunariu di siti hè apertu in un altra copia di FileZilla 3.
    Vulete cuntinuà ? Tutti i cambiamenti fatti in u Ghjestiunariu di siti ùn seranu micca arregistrati.

en: The Site Manager is opened in another instance of FileZilla 3.
    Please close it or the data cannot be deleted.
co: U Ghjestiunariu di siti hè apertu in un altra copia di FileZilla 3.
    Ci vole à chjodelu osinnò i dati ùn ponu micca esse cacciati.

en: The address you entered was: %s
co: L’indirizzu entritu era : %s

en: The associated program could not be found.
co: U prugramma assuciatu ùn si trova micca.

en: The bookmark could not be added.
co: L’indetta ùn pò micca esse aghjunta.

en: The bookmarks could not be cleared.
co: L’indette ùn ponu micca esse squassate.

en: The connection is encrypted. Click icon for details.
co: A cunessionne hè cifrata. Cliccu nant’à l’icona per avè più di detaglii.

en: The custom date format is invalid or contains unsupported format specifiers.
co: A forma persunalizata di data hè inaccettevule o cuntene specificazioni di forma micca accettate.

en: The custom login sequence cannot be empty.
co: A sequenza d’identificazione persunalizata ùn pò micca esse viota.

en: The custom time format is invalid or contains unsupported format specifiers.
co: A forma persunalizata d’ora hè inaccettevule o cuntene specificazioni di forma micca accettate.

en: The data connection could not be established: %s
co: A cunnessione di dati ùn pò micca esse stabila : %s

en: The default editor for text files is:
co: L’editore predefinitu per i schedarii di testu hè :

en: The default editor for this file type is:
co: L’editore predefinitu per stu tipu di schedariu hè :

en: The entered filter name already exists, please choose a different name.
co: U nome di filtru indicatu esiste dighjà, sciglite un altru nome.

en: The entered passwords are not the same.
co: E parolle d’intesa scrite ùn sò micca listesse.

en: The extension '%s' does already exist in the list
co: L’estensione « %s » esiste dighjà in sta lista

en: The file %s already exists.
    Please enter a new name:
co: U schedariu %s esiste dighjà.
    Scrivite un altru nome :

en: The file '%s' cannot be opened:
    The associated program (%s) could not be found.
    Please check your filetype associations.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    U prugrammu assuciatu (%s) ùn si trova micca.
    Verificate i vostri associi di tipu di schedariu.

en: The file '%s' contains an SSH1 key. The SSH1 protocol has been deprecated, FileZilla only supports SSH2 keys.
co: U schedariu « %s » cuntene una chjave SSH1. U protocollu SSH1 hè statu disprezzatu, FileZilla accetta solu e chjavi SSH2.

en: The file '%s' could not be loaded or does not contain a private key.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse caricatu o ùn cuntene micca una chjave privata.

en: The file '%s' could not be loaded.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse caricatu.

en: The file '%s' could not be opened:
    No program has been associated on your system with this file type.
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    Ùn ci hè micca di prugrammu assuciatu cù stu tipu di schedariu nant’à u vostru sistema.

en: The file '%s' could not be opened:
    The associated command failed
co: U schedariu « %s » ùn pò micca esse apertu :
    A cumanda assuciata hè fiasca

en: The file '%s' has been created by a more recent version of FileZilla.
    Loading files created by newer versions can result in loss of data.
    Do you want to continue?
co: U schedariu « %s » hè statu creatu da una versione più recente di FileZilla.
    Carichendu schedarii creati da versioni più nove pò causà una perdita di dati.
    Vulete cuntinuà ?

en: The file '%s' is not in a format supported by FileZilla.
    Would you like to convert it into a supported format?
co: U schedariu « %s » ùn si trova micca in un furmatu accettatu da FileZilla.
    Vulete trasfurmallu in un furmatu accettatu ?

en: The file selected as default editor does not exist.
co: U schedariu selezziunatu cum’è editore predefinitu ùn esiste micca.

en: The filename column can neither be hidden nor moved.
co: A culonna di u nome di schedariu ùn pò micca esse, ne piattata, ne mossa.

en: The filename column cannot be hidden.
co: A culonna di u nome di schedariu ùn pò micca esse piattata.

en: The following character will be replaced: %s
co: U caratteru seguente serà rimpiazzatu : %s

en: The following characters will be replaced: %s
co: I caratteri seguente seranu rimpiazzati : %s

en: The free open source FTP solution
co: A soluzione FTP libera di « fonte aperta »

en: The global bookmarks could not be saved.
co: L’indette glubale ùn ponu micca esse arregistrate.

en: The higher the debug level, the more information will be displayed in the message log. Displaying debug information has a negative impact on performance.
co: Più u livellu di spannà hè altu, più ci seranu infurmazioni in u ghjurnale di messaghji. A mostra di st’infurmazioni per spannà hà un effettu gattivu nant’à e perfurmenze.

en: The limit needs to be between 1 and 2000 MiB
co: U limitu deve esse sceltu trà 1 è 2000 Moaiutu in l

en: The local directory '%s' could not be created.
co: U cartulare lucale « %s » ùn pò micca esse creatu.

en: The local directory '%s' does not exist.
co: U cartulare lucale « %s » ùn esiste micca.

en: The local directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the local directory?
co: U cartulare lucale « %s » ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare lucale ?

en: The lowest available port has to be less or equal than the highest available port.
co: U portu dispunibule u più bassu deve esse inferiore o uguale à u portu u più altu.

en: The master password needs to be at least 8 characters long.
co: A parolle d’intesa principale deve cuntene almenu 8 caratteri.

en: The new version could not be downloaded, please retry later.
co: A nova versione ùn pò micca esse scaricata, pruvate torna un’altra volta.

en: The new version has been saved in your Downloads directory.
co: A nova versione hè stata arregistrata in u vostru cartulare di scaricamenti.

en: The remote directory '%s' does not exist.
co: U cartulare alluntanatu « %s » ùn esiste micca.

en: The remote directory '%s' is not below the synchronization root (%s).
    Disable synchronized browsing and continue changing the remote directory?
co: U cartulare alluntanatu « %s » ùn hè micca sottu a radica di sincrunizazione (%s).
    Vulete disattivà u sfugliendu sincrunizatu è cuntinuà u cambiamentu di u cartulare alluntanatu ?

en: The selected categories have been imported.
co: E categurie selezziunate sò state impurtate.

en: The selected file contains importable data for the following categories:
co: U schedariu selezziunatu cuntene dati d’impurtazione per e categurie chì seguitanu :

en: The selected file is already being edited:
co: U schedariu selezziunatu hè dighjà in corsu di mudificazione :

en: The selected file is still opened in some other program, please close it.
co: U schedariu selezziunatu hè ancu apertu in qualchì altru prugramma, ci vole à chjodelu.

en: The server could not be added.
co: U servitore ùn pò micca esse aghjuntu.

en: The server sent an unexpected or unrecognized reply.
co: U servitore hà mandatu una risposta inaspettata o scunnisciuta.

en: The server uses following charset encoding for filenames:
co: U servitore impiega a cudificazione di caratteri seguente per i nomi di schedarii :

en: The server's certificate is unknown. Please carefully examine the certificate to make sure the server can be trusted.
co: U certificatu di u servitore hè scunnisciutu. Verificate precisamente u certificatu per assicurassi chì u servitore pò esse degnu di cunfidenza.

en: The server's host key does not match the key that has been cached. This means that either the administrator has changed the host key, or you are actually trying to connect to another computer pretending to be the server.
co: A chjave d’ospite di u servitore ùn currisponde micca à a chjave in memoria. Vole si dì chì l’amministratore hà cambiatu a chjave d’ospite, o chì voi site in corsu di cunnessione à un altru urdinatore pritendendu esse u servitore.

en: The server's host key is unknown. You have no guarantee that the server is the computer you think it is.
co: A chjave d’ospite di u servitore hè scunnisciuta. Ùn avete micca l’assicuranza chì stu servitore sia quellu chè voi aspittate.

en: The settings have been imported. You have to restart FileZilla for all settings to have effect.
co: E preferenze sò state impurtate. Ci vole à riavvià FileZilla per piglialle in contu.

en: The system will soon reboot unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hè prontu hà ridimarrà, osinnò ci vole à cliccà nant’à Abbandunà.

en: The system will soon shut down unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hè prontu hà piantassi, osinnò ci vole à cliccà nant’à Abbandunà.

en: The target file already exists.
    Please choose an action.
co: U schedariu di destinazione esiste dighjà.
    Sciglite un azzione.

en: The test did not succeed. Do you really want to save the settings?
co: A prova ùn s’hè micca passata bè. Site sicuru di vulè arregistrà e preferenze ?

en: The valid backup file %s could not be restored
co: U schedariu accettevule di copia %s ùn pò micca esse risturatu

en: Themes
co: Temi

en: This filter set cannot be removed.
co: Stu gruppu di filtru ùn pò micca esse cacciatu.

en: This filter set cannot be renamed.
co: Stu gruppu di filtru ùn pò micca esse rinuminatu.

en: This may be the result of a downgrade attack, only continue after you have spoken to the server administrator or server hosting provider.
co: Què pò esse u risultatu d’un attaccu di sclassificamentu, cuntinuate solu dopu avè parlatu à l’amministratore o à u furnidore d’uspitalità di u servitore.

en: This means that some router and/or firewall is still interfering with FileZilla.
co: Vole si dì chì qualchì « router » è/o parafocu interferisce sempre cù FileZilla.

en: This only works if you are not behind a router, else your system would just return your internal address.
co: Què funziuneghja solu s’è ùn site micca daretu un « router », altrimente u vostru sistema riturnerà u vostru indirizzu internu.

en: This server does not support FTP over TLS.
co: Stu servitore ùn accetta micca FTP nant’à TLS.

en: This server does not support TLS session resumption on the data connection.
co: Stu servitore ùn accetta micca a ripresa di sessione TLS di a cunnessione di dati.

en: This wizard will help you to properly configure any routers and firewalls you have and tests your configuration.
co: St’assistente hà da aiutavvi à cunfigurà currettamente tutti « router » è parafochi è permette di pruvà a vostra cunfigurazione dopu.

en: Time formatting
co: Furmatu di l’ora

en: Time&out in seconds:
co: &Cumportu d’attesa in seconde :

en: Timeout
co: Cumportu d’attesa

en: To compare directories quick search must be closed.
co: Per paragunà cartulari a ricerca pronta deve esse chjosa.

en: To compare directories, both file lists have to be aligned.
co: Per paragunà i cartulari, e duie liste di schedarii devenu esse alineate.

en: To do this, the directory trees need to be both shown or both hidden.
co: Per fà què, l’arburiscenze devenu esse treminduie palisate o piattate.

en: To support public key authentication, FileZilla needs to know the private keys to use.
co: Per permette l’autenticazione da chjave privata, FileZilla deve cunnosce e chjavi private à impiegà.

en: Toggle directory comparison. Right-click to change comparison mode.
    
    Colors:
    Yellow: File only exists on one side
    Green: File is newer than the unmarked file on other side
    Red: File sizes different
co: Attivà / Disattivà u paragone di i cartulari. Cliccu dirittu per cambià u modu di paragone.
    
    Culori :
    Ghjallu : U schedariu esiste d’un latu solu
    Verde : U schedariu hè più recente chì quellu micca marcatu di l’altru latu
    Rossu : E dimensioni di i schedarii sò sfarente

en: Toggle synchronized browsing.
    If enabled, navigating the local directory hierarchy will also change the directory on the server accordingly and vice versa.
co: Attivà / Disattivà u sfugliendu sincrunizatu.
    S’ellu hè attivu, navigà in l’arburiscenza lucale cambierà dinù u cartulare nant’à u servitore è viciversa.

en: Toggles processing of the transfer queue
co: Attiva o disattiva u trattamentu di a fila d’attesa di i trasferimenti

en: Toggles the display of the local directory tree
co: Affissa o piatta l’arburiscenza di u cartulare lucale

en: Toggles the display of the message log
co: Affissa o piatta a finestra di u ghjurnale di messaghji

en: Toggles the display of the remote directory tree
co: Affissa o piatta l’arburiscenza di u cartulare alluntanatu

en: Toggles the display of the transfer queue
co: Affissa o piatta a finestra di a fila d’attesa di trasferimentu

en: Too long header line
co: Linea d’in-capu troppu longa

en: Too many redirects
co: Troppu di ridirezzioni

en: Trace:
co: Traccia :

en: Transfer
co: Trasferisce

en: Transfer &direction
co: &Direzzione di u trasferimentu

en: Transfer &type
co: &Tipu di trasferimentu

en: Transfer Mode
co: Modu di trasferimentu

en: Transfer Queue
co: Fila d’attesa di trasferimentu

en: Transfer Settings
co: Preferenze di trasferimentu

en: Transfer connection interrupted: %s
co: Cunnessione di trasferimentu interrotta : %s

en: Transferred data got tainted.
co: I dati trasferiti sò stati alterati.

en: Transferring
co: Trasferimentu

en: Transfers
co: Trasferimenti

en: Transfers finished
co: Trasferimenti cumpletti

en: Treat files &without extension as ASCII file
co: Trattà i schedarii senza &estensione cum’è schedarii ASCII

en: Treat the &following filetypes as ASCII files:
co: Trattà sti &tipi di schedarii cum’è schedarii ASCII :

en: Trust changed Hostkey:
co: Apprubazione di cambiamentu di Chjave d’ospite :

en: Trust new Hostkey:
co: Apprubazione di a nova Chjave d’ospite :

en: Trust the new key and carry on connecting?
co: Appruvà a nova chjave è assucialla à a cunnessione ?

en: Trust the server certificate and carry on connecting?
co: Appruvà u certificatu di u servitore è cuntinuà a cunnessione ?

en: Trust this host and carry on connecting?
co: Appruvà stu servitore è cuntinuà a cunnessione ?

en: Try again
co: Pruvà torna

en: Type of FTP Proxy:
co: Tipu di proxy FTP :

en: Type of generic proxy:
co: Tipu di proxy genericu :

en: U&pload
co: &Incaricà

en: U&pload limit:
co: Limitazione d’&incaricamentu :

en: U&se filetype associations if available
co: &Impiegà l’associi da tipu di schedariu, s’elli sò dispunibule

en: USER@&HOST
co: UTILIZATORE@&OSPITE

en: Unassigned error code %d
co: Codice di sbagliu micca affettatu %d

en: Unexpected end-of-file on '%s'
co: Fine di schedariu inaspettata nant’à « %s »

en: Unfortunately information about the new update could not be retrieved.
co: Per disgrazia, ùn si pò acquistà l’infurmazione apprupositu di a nova versione.

en: Unit:
co: Unità :

en: Unknown FTP proxy type, cannot generate login sequence.
co: Tipu di proxy FTP scunnisciutu, impussibule d’ingenereghjà una sequenza d’identificazione.

en: Unknown SOCKS protocol version: %d
co: Versione di protoccollu SOCKS scunnisciuta : %d

en: Unknown certificate
co: Certificatu scunnisciutu

en: Unknown error
co: Sbagliu scunnisciutu

en: Unknown error %d
co: Sbagliu scunnisciutu %d

en: Unknown error %u
co: Sbagliu scunnisciutu %u

en: Unknown host key
co: Chjave d’ospite scunnisciuta

en: Unknown protocol version of SOCKS Username/Password Authentication subnegotiation: %d
co: Versione di protoccollu SOCKS di neguziazione d’autenticazione Utilizatore / Parolla d’intesa scunnisciuta : %d

en: Unknown root element, the file does not appear to be generated by FileZilla.
co: Elementu scunnisciutu à a radica, u schedariu ùn pare micca ingeneratu da FileZilla.

en: Unknown transfer encoding
co: Cudificazione di trasferimentu scunnisciuta

en: Unknown version
co: Versione scunnisciuta

en: Unless these problems get fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
co: Tantu chì sti penseri ùn sò micca curretti, u modu FTP attivu ùn funziuneghja micca è u modu passivu deve esse impiegatu.

en: Unless this problem gets fixed, active mode FTP will not work and passive mode has to be used.
co: Tantu chì stu penseru ùn hè micca currettu, u modu FTP attivu ùn funziuneghja micca è u modu passivu deve esse impiegatu.

en: Unsupported redirect
co: Ridirezzione micca accettata

en: Up&load and unedit
co: Incaricà è &piantà a mudificazione

en: Updates
co: Rinnovi

en: Upload
co: Incaricà

en: Upload &limit:
co: &Limitazione d’incaricamentu :

en: Upload failed
co: Incaricamentu fiascu

en: Upload limit: %s/s
co: Limitazione d’incaricamentu : %s/s

en: Upload limit: none
co: Limitazione d’incaricamentu : alcuna

en: Upload search results
co: Incaricà i risultati di a ricerca

en: Upload selected directory
co: Incaricà u cartulare selezziunatu

en: Upload selected files and directories
co: Incaricà i schedarii è i cartulari selezziunati

en: Upload this file back to the server?
co: Incaricà stu schedariu mudificatu ver di u servitore ?

en: Upload this file to the server?
co: Incaricà stu schedariu ver di u servitore ?

en: Upload: %s/s
co: Incaricà : %s/s

en: Uploading
co: Incaricamentu

en: Uploading and pending removal
co: Incaricamentu è in attesa di ritiru

en: Uploading and unediting
co: Incaricamentu è abbandonu di a mudificazione

en: Us&e system defaults for current language
co: Impiegà i parametri pre&definiti di u sistema per a lingua currente

en: Use &custom charset
co: Impiegà un gruppu persunalizatu di &caratteri

en: Use &custom editor:
co: Impiegà l’editore &persunalizatu :

en: Use &default editor for text files
co: Impiegà l’editore pre&definitu per i schedarii di testu

en: Use &synchronized browsing
co: Impiegà u sfugliendu &sincrunizatu

en: Use &team root namespace
co: Impie&gà u spaziu di nome di radica di a squadra

en: Use Regular Expressions
co: Impiegà l’espressioni regulare

en: Use default action
co: Impiegà l’azzione predefinita

en: Use explicit FTP over TLS if available
co: Impiegà una cunnessione FTP nant’à TLS s’ella hè dispunibule

en: Use server currently connected to
co: Impiegà u servitore chì hè dighjà cunnessu

en: Use server from site manager
co: Impiegà u servitore da u Ghjestiunariu di siti

en: Use system &defaults for current language
co: Impiegà i parametri pre&definiti di u sistema per a lingua currente

en: Use system association
co: Impiegà l’associu di u sistema per i schedarii

en: Use the following IP address:
co: Impiegà quellu indirizzu IP :

en: Use the following port range:
co: Impiegà sta stesa di porti :

en: Use the server's external IP address instead
co: Impiegà piuttostu l’indirizzu IP esternu di u servitore

en: Use this if you're behind a router and have a static external IP address.
co: Impiegà què s’è vo site daretu un « router » è avete un indirizzu IP esternu staticu.

en: Use this option if you have a dynamic IP address. FileZilla will contact the above server once each session as soon as you use active mode for the first time. Only the version of FileZilla you're using is submitted to the server.
co: Impiegà st’ozzione s’è vo avete un indirizzu IP dinamicu. FileZilla cunttatterà u servitore in sù una volta per ogni sessione à partesi di u primu impiegu di u modu attivu. Solu l’infurmazione di a vostra versione di FileZilla serà mandata à u servitore.

en: User:
co: Utilizatore :

en: Username cannot be a series of spaces
co: U nome d’utilizatore ùn pò esse una seria di sbalarghi

en: Uses UTF-8 if the server supports it, else uses local charset.
co: Impiegheghja UTF-8 s’è u servitore l’accetteghja, osinnò u gruppu lucale di caratteri.

en: Using insecure HTTP
co: Impiegu di HTTP micca sicuru

en: Using plain %s is insecure.
co: Impiegà %s ordinariu ùn hè micca sicuru.

en: Using secure HTTPS
co: Impiegu di HTTPS sicuru

en: Using the wrong charset can result in filenames not displaying properly.
co: L’impiegu d’un gruppu di caratteri gattivu pò causà una scrittura incurretta di i nomi di schedariu.

note: @translator: Period as in a span of time with a start and end date
en: Validity period:
co: Periodu di validità :

en: Verbose log messages from wxWidgets
co: Messaghji detagliati di u ghjurnale di wxWidgets

en: Very high
co: Assai altu

en: View hidden option set, but unsupported by server
co: L’ozzione d’affissà i schedarii piattati hè attiva, ma ùn hè micca accettata da u servitore

en: View/Edit
co: Fighjà / Mudificà

en: Visible columns
co: Culonne videvule

en: W&rite
co: Sc&rive

en: Waiting for browsing connection
co: In attesa d’una cunnessione per u sfugliendu

en: Waiting for password
co: In attesa di a parolla d’intesa

en: Waiting for transfer to be cancelled
co: In attesa d’abbandunà u trasferimentu

en: Waiting to retry...
co: In attesa nanzu à un altra prova…

en: Warning! You have previously connected to this server and it has supported TLS session resumption on the data connection.
co: Avertimentu ! Nanzu vi site dighjà cunnessi à stu servitore chì hà accettatu a ripresa di sessione TLS di a cunnessione di dati.

en: Warning! You have previously connected to this server using FTP over TLS, yet the server has now rejected FTP over TLS.
co: Avertimentu ! Nanzu avete impiegatu una cunnessione FTP nant’à TLS cù stu servitore, eppuru ellu vene di righjittalla avà.

en: Warning! You have previously connected to this server using TLS.
co: Avertimentu ! Nanzu avete impiegatu una cunnessione TLS cù stu servitore.

en: Warning, ignoring data connection from wrong IP.
co: Avertimentu, i dati di cunnessione da un indirizzu IP incurrettu sò ignurati.

en: Warning, use nightly builds at your own risk.
    No support is given for nightly builds.
    Nightly builds may not work as expected and might even damage your system.
    
    Do you really want to check for nightly builds?
co: Avertimentu : l’impiegu di e versioni di FileZilla create di notte si face à u vostru risicu.
    Alcunu sustenu hè dispunibule per ste versioni.
    Ste versioni ponu ùn micca funziunà cum’è previstu, è dannighjà u vostru sistema dinù.
    
    Site sicuru di vulè include ste versioni quantunque ?

en: Warning: Potential security breach!
co: Avertimentu : Callaghja di sicurità pussibule !

en: WebDAV using HTTP (insecure)
co: WebDAV impieghendu HTTP (micca sicuru)

en: WebDAV using HTTPS
co: WebDAV impieghendu HTTPS

en: Welcome to FileZilla
co: Benvenuta in FileZilla

en: What's new:
co: Ciò chì hè novu :

en: When allowing FileZilla to remember passwords, you can reconnect without having to re-enter the password after restarting FileZilla.
co: Auturizà FileZilla à arricurdassi e parolle d’intesa vi permette di cunnettevi torna à i servitori senza avè à scrivelle durante e prussime sessioni di FileZilla.

en: When enabled, characters that are not supported by the local operating system in filenames are replaced if downloading such a file.
co: Quandu st’ozzione hè attiva, i caratterri di i nomi di schedariu chì ùn sò micca accettati da u sistema lucale, seranu rimpiazzati s’è un tale schedariu hè scaricatu.

en: When st&arting a new connection while already connected:
co: &Quandu una nova cunnessione principia in tandu vo site dighjà cunnessu :

en: Widescreen
co: Screnu largu

en: Would you like FileZilla to remember passwords?
co: Vulete chì FileZilla s’arricordi di e parolle d’intesa ?

en: Wr&ite
co: Scr&ive

en: Wrong external IP address
co: Indirizzu IP esternu incurrettu

en: Wrong line endings
co: Fine di linea gattive

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt the stored passwords.
co: A parolla d’intesa principale scritta hè falsa è ùn pò micca esse impiegata per dicifrà e parolle d’intesa arregistrate.

en: Wrong master password entered, it cannot be used to decrypt this item.
co: A parolla d’intesa principale scritta hè falsa è ùn pò micca esse impiegata per dicifrà st’elementu.

en: You appear to be using an IPv6-only host. This wizard does not support this environment.
co: Pare chì voi impiegavate solu un indirizzu IPv6. St’assistente ùn accetta micca sta cunfigurazione.

en: You are using the latest version of FileZilla.
co: Impiegate l’ultima versione di FileZilla.

en: You can always open this dialog again through the help menu.
co: Ghjè sempre pussibule d’apre stu dialogu per via à l’Aiutu.

en: You can download the latest version from the FileZilla website:
co: Pudete scaricà l’ultima versione di FileZilla da u site Web :

en: You can leave the port field empty to use the default port.
co: Pudete lascià viotu u locu di u portu per impiegà u portu predefinitu.

en: You can use an x at any position to keep the permission the original files have.
co: Pudete piazzà un « x » sottu à qualsiasi pusizione per cunservà i permessi uriginali di i schedarii.

en: You cannot import settings from FileZilla's own settings directory.
co: Ùn si pò micca impurtà preferenze à partesi di u propiu cartulare di preferenze di FileZilla.

en: You cannot replace an invalid character with another invalid character. Please enter a character that is allowed in filenames.
co: Ùn si pò micca rimpiazzà un caratteru inaccettevule cù un altru. Ci vole à impiegà un caratteru permessu in i nomi di schedarii.

en: You cannot upload files into the root directory.
co: Ùn si pò micca incaricà schedarii in u cartulare di radica.

en: You did not enter a new name for the file. Overwrite the file instead?
co: Ùn avete micca scrittu un novu nome per u schedariu. Vulete rimpiazzallu ?

en: You do not have permission to list this directory
co: Ùn avete micca u permessu di fà una lista di stu cartulare

en: You have selected at least one symbolic link.
co: Avete selezziunatu almenu un liame simbulicu.

en: You have selected more than 10 files for editing, do you really want to continue?
co: Avete selezziunatu più di 10 schedarii per mudificalli, site sicuru di vulè continuà ?

en: You have selected more than 10 files or directories to open, do you really want to continue?
co: Avete selezziunatu più di 10 schedarii o cartulari per aprelli, site sicuru di vulè continuà ?

en: You have to enter a hostname.
co: Ci vole à scrive un nome d’ospite.

en: You have to enter a key file path
co: Ci vole à scrive un chjassu di schedariu di chjave

en: You have to enter a local directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare lucale.

en: You have to enter a remote directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare alluntanatu.

en: You have to enter a resolver.
co: Ci vole à scrive una risuluzione.

en: You have to enter a valid IPv4 address.
co: Ci vole à scrive un indirizzu IPv4 accettevule.

en: You have to enter a valid access grant.
    Error: %s
co: Ci vole à scrive un dirittu d’accessu accettevule.
    Sbagliu : %s

en: You have to enter a writable local directory.
co: Ci vole à scrive un cartulare lucale induve si pò scrive.

en: You have to enter an account name
co: Ci vole à scrive un nome di contu

en: You have to specify a user name
co: Ci vole à scrive un nome d’utilizatore

en: You likely have a router or firewall which erroneously modified the transferred data.
co: Podasse u vostru « router » o parafocu hà mudificatu i dati trasferiti di una manera gattiva.

en: You need to enter a master password.
co: Ci vole à scrive una parolla d’intesa principale.

en: You need to enter a name for the bookmark.
co: Ci vole à scrive un nome per l’indetta.

en: You need to enter a name for the log file.
co: Ci vole à scrive un nome per u ghjurnale di messaghji.

en: You need to enter a properly quoted command.
co: Ci vole à scrive una cumanda leghjittima trà virgulette.

en: You need to enter a proxy host.
co: Ci vole à scrive un ospite proxy.

en: You need to enter a proxy port in the range from 1 to 65535
co: Ci vole à scrive un numeru di portu di proxy sceltu trà 1 è 65535

en: You need to enter a value.
co: Ci vole à scrive un valore.

en: You need to enter an access grant.
co: Ci vole à scrive un dirittu d’accessu.

en: You need to enter at least one path, empty bookmarks are not supported.
co: Ci vole à scrive almenu un chjassu, chì l’indette viote ùn sò micca accettate.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this bookmark.
co: Ci vole à scrive dui chjassi, lucale è alluntanatu, per permette u sfugliendu sincrunizatu per st’indetta.

en: You need to enter both a local and a remote path to enable synchronized browsing for this site.
co: Ci vole à scrive dui chjassi, lucale è alluntanatu, per permette u sfugliendu sincrunizatu per stu situ.

en: You need to grant FileZilla access to the directories you want to download files into or to upload files from.
co: Ci vole à auturizà FileZilla à accede à i cartulari induve vulete scaricà schedarii o à partesi di chì incaricalli.

en: You need to specify a local file.
co: Ci vole à indicà un schedariu lucale.

en: You need to specify a remote file.
co: Ci vole à indicà un schedariu alluntanatu.

en: You need to specify a remote path.
co: Ci vole à indicà un chjassu alluntanatu.

en: You need to specify a server.
co: Ci vole à indicà un servitore.

en: You should have no problems connecting to other servers, file transfers should work properly.
co: Ùn duveriate micca avè penseri per cunnettevi à d’altri servitori, i trasferimenti di schedariu duverianu funziunà bè.

en: Your computer will suspend unless you click Cancel.
co: L’urdinatore hà da mettessi in veghja for’di cliccà nant’à Abbandunà.

en: after
co: hè pusteriore à

en: before
co: hè anteriore à

en: begins with
co: principia cù

en: custom
co: personalizatu

en: does not equal
co: ùn hè micca uguale à

en: equals
co: hè uguale à

en: file
co: schedariu

en: fzputtygen could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
co: « fzputtygen » ùn pò micca esse aviatu.
    Assicuratevvi chì u schedariu d’esecuzione sia presente in u cartulare d’installazione di FileZilla.

en: fzsftp belongs to a different version of FileZilla
co: « fzsftp » appartene à una versione sfarente di FileZilla

en: fzsftp could not be started
co: « fzsftp » ùn pò micca esse aviatu

en: fzstorj belongs to a different version of FileZilla
co: « fzstorj » appartene à una versione sfarente di FileZilla

en: fzstorj could not be started
co: « fzstorj » ùn pò micca esse aviatu

en: fzstorj could not be started.
    Please make sure this executable exists in the same directory as the main FileZilla executable.
co: « fzstorj » ùn pò micca esse aviatu.
    Assicuratevvi chì u schedariu d’esecuzione sia presente in u cartulare d’installazione di FileZilla.

en: greater than
co: hè superiore à

en: group executable
co: eseguievule da u gruppu

en: group readable
co: lettura da u gruppu

en: group writeable
co: scrittura da u gruppu

en: is equal to
co: hè uguale à

en: is set
co: hè definitu

en: is unset
co: ùn hè micca definitu

en: less than
co: hè inferiore à

en: matches regex
co: currisponde à l’espressione regex

en: new name
co: novu nome

en: owner executable
co: eseguievule da u pruprietariu

en: owner readable
co: lettura da u pruprietariu

en: owner writeable
co: scrittura da u pruprietariu

en: world executable
co: eseguievule da tutti

en: world readable
co: lettura da tutti

en: world writeable
co: scrittura da tutti

en: wxWidgets:
co: wxWidgets :

en: Other
co: Altru

en: Shift
co: Maiusc

en: Browser "%s" not executable.
co: U navigatore « %s » ùn hè micca un schedariu d’esecuzione.

en: Browser "%s" not found.
co: U navigatore « %s » ùn si trova micca.

en: Error while executing "%s":%s%s
co: Sbagliu à l'esecuzione di « %s » :%s%s

en: Unable to find a HTML browser.
co: Impussibule di truvà un navigatore HTML.

en: No HTML Browser found.%sPlease define one in Tools -> Options -> Help -> Help Options
co: Ùn si pò truvà alcunu navigatore HTML.%sCi vole à definiscene unu in Attrezzi -> Ozzioni -> Aiutu -> Ozzioni d’aiutu

en: The help database "%s" was unable to find file "%s".
co: A basa di dati d’aiutu « %s » ùn trova micca u schedariu « %s ».

en: The macro %s in BrowserParams will be replaced by the URL.
co: A prucedura %s in BrowserParams serà rimpiazzata da l’indirizzu.

[ctx: lclstrconsts.ifsvk_help]
en: Help
co: Aiutu

[ctx: lclstrconsts.lislclresourcesnotfound]
en: Resource %s not found
co: Risorsa %s micca trova

en: 3D Dark Shadow
co: Umbria scura 3D

en: 3D Light
co: Chjara 3D

en: A control can't have itself as a parent
co: Un cuntrollu ùn pò micca esse u so propiu genitore

en: Active Border
co: Bordu attivu

en: Active Caption
co: Legenda attiva

en: All files (%s)|%s|%s
co: Tutti i schedarii (%s)|%s|%s

en: Application Workspace
co: Spaziu di travagliu di l'appiecazione

en: Aqua
co: Turchinu verde

en: Class %s cannot have %s as parent.
co: A classa %s ùn pò micca avè %s cum’è genitore.

en: Backward
co: Nanzu

en: Bitmaps
co: Fiure

en: Black
co: Neru

en: Blank
co: Biancu

en: Button Face
co: Faccia di buttone

en: Button Highlight
co: Sopralineamentu di buttone

en: Button Shadow
co: Umbria di buttone

en: Button Text
co: Testu di buttone

en: Calculator
co: Calculatrice

[ctx: lclstrconsts.rscancelrecordhint]
en: Cancel
co: Abbandunà

en: Can not focus
co: Ùn si pò mette in evidenza

en: Canvas does not allow drawing
co: L’abbozzu ùn permette micca u disegnu

en: Caption Text
co: Testu di a legenda

en: Control of class '%s' can't have control of class '%s' as a child
co: U cuntrollu di a classa « %s » ùn pò micca avè u cuntrollu di a classa « %s » cum’è zitellu

en: Control '%s' has no parent form or frame
co: U cuntrollu « %s » ùn hà micca di furmulariu o di quadru genitore

en: '%s' is not a parent of '%s'
co: « %s » ùn hè micca un genitore di « %s »

en: Cream
co: Crema

en: Cursor
co: Cursore

en: Custom ...
co: Persunalizatu…

en: permissions user group size date time
co: permessi utilizatore gruppu dimensione data ora

en: Delete record?
co: Vulete squassà l’arregistramentu ?

[ctx: lclstrconsts.rsdeleterecordhint]
en: Delete
co: Squassà

en: &Directory
co: &Cartulare

en: Duplicate icon format.
co: Duplicà u furmatu d’icona.

en: Search entire file
co: Circà in u schedariu sanu

[ctx: lclstrconsts.rserror]
en: Error
co: Sbagliu

en: Error creating device context for %s.%s
co: Sbagliu à a creazione di u cuntestu di l’apparechju per %s.%s

en: Error occurred in %s at %sAddress %s%s Frame %s
co: Un sbagliu hè accadutu in %s à %sl’indirizzu %s%s sequenza %s

en: Error while saving bitmap.
co: Sbagliu à l’arregistramentu di a fiura.

en: Exception
co: Eccezzione

en: Directory must exist
co: U cartulare deve esiste

en: The directory "%s" does not exist.
co: U cartulare « %s » ùn esiste micca.

en: The file "%s" already exists. Overwrite ?
co: U schedariu « %s » esiste dighjà. Vulete rimpiazzallu ?

en: File must exist
co: U schedariu deve esiste

en: The file "%s" does not exist.
co: U schedariu « %s » ùn esiste micca.

en: The file "%s" is not writable.
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu « %s ».

en: File is not writable
co: Ùn si pò micca scrive in u schedariu

en: Open existing file
co: Apre un schedariu esistente

en: Overwrite file ?
co: Vulete rimpiazzà u schedariu ?

en: Path must exist
co: U chjassu deve esiste

en: The path "%s" does not exist.
co: U chjassu « %s » ùn esiste micca.

en: Select Directory
co: Selezziunà un cartulare

en: (file not found: "%s")
co: (u schedariu ùn esiste micca : « %s »)

en: File information
co: Infurmazione di u schedariu

[ctx: lclstrconsts.rsfilter]
en: (filter)
co: (filtru)

en: Find more
co: Circà torna

en: First
co: Primu

en: FixedCols can't be > ColCount
co: « FixedCols » ùn pò micca esse superiore à « ColCount »

en: FixedRows can't be > RowCount
co: « FixedRows » ùn pò micca esse superiore à « RowCount »

en: Form
co: Formulariu

en: Form resource %s not found. For resourceless forms CreateNew constructor must be used. See the global variable RequireDerivedFormResource.
co: Risorsa di furmulariu %s micca trova. U custruttore « CreateNew » deve esse impiegatu per i furmularii senza risorsa. Fighjate a variabile glubale « RequireDerivedFormResource ».

en: Form streaming "%s" error: %s
co: Sbagliu in u flussu di furmulariu « %s » : %s

en: Fuchsia
co: Rusulatu

en: --gdk-debug flags     Turn on specific GDK trace/debug messages.
co: --gdk-debug flags     Attiveghja i messaghji particulari di traccia/spannatura GDK.

en: --gdk-no-debug flags  Turn off specific GDK trace/debug messages.
co: --gdk-no-debug flags     Disattiveghja i messaghji particulari di traccia/spannatura GDK.

en: Graphics Interchange Format
co: Furmatu di scambiu graficu (GIF)

en: --g-fatal-warnings    Warnings and errors generated by Gtk+/GDK will halt the application.
co: --g-fatal-warnings    L’avertimenti è i sbaglii ingenerati da Gtk+/GDK pianteranu l’appiecazione.

en: Gradient Active Caption
co: Legenda attiva sgradata

en: Gradient Inactive Caption
co: Legenda inattiva sgradata

en: Graphic
co: Graficu

en: Gray
co: Grisgiu

en: Gray Text
co: Testu svanitu

en: Grid file doesn't exist
co: U schedariu di quadrittera ùn esiste micca

en: Cannot insert rows into a grid when it has no columns
co: Ùn si pò framette di linea in una quadrittera chì ùn hà nisuna culonna

en: Cannot insert columns into a grid when it has no rows
co: Ùn si pò framette di culonna in una quadrittera chì ùn hà nisuna linea

en: Grid index out of range.
co: Indice di quadrittera fora di e confine.

en: GroupIndex cannot be less than a previous menu item's GroupIndex
co: « GroupIndex » ùn pò micca esse inferiore à quellu d’un elementu di u listinu precedente

en: Filter:
co: Filtru :

en: History:
co: Cronolugia :

en: --class classname     Following Xt conventions, the class of a program is the program name with the initial character capitalized. For example, the classname for gimp is "Gimp". If --class is specified, the class of the program will be set to "classname".
co: --class nome di classa     Secondu à e cunvenzioni Xt, a classa d’un prugramma hè u nome di u prugramma cù u primu caratteru in lettera maiuscula. Per indettu, u nome di classa di gimp hè « Gimp ». S’è --class hè specificatu, a classa di u prugramma serà definita à « nome di classa ».

en: --gtk-debug flags     Turn on specific Gtk+ trace/debug messages.
co: --gtk-debug flags     Attiveghja i messaghji particulari di traccia/spannatura Gtk+.

en: --display h:s:d       Connect to the specified X server, where "h" is the hostname, "s" is the server number (usually 0), and "d" is the display number (typically omitted). If --display is not specified, the DISPLAY environment variable is used.
co: --display o:s:a       Cunnettesi à u servitore X specificatu induve « o » hè u nome di l’ospite, « s » hè u numeru di servitore (di regula : 0), è « a » hè u numeru d’affissera (di regula, omessu). S’è --display ùn hè micca specificatu, a variabile d’ambiente DISPLAY serà impiegata.

en: --gtk-module module   Load the specified module at startup.
co: --gtk-module modulu   Caricheghja à l’avviu u modulu specificatu.

en: --name programe       Set program name to "progname". If not specified, program name will be set to ParamStrUTF8(0).
co: --name prugramma       Definisce u nome di prugramma à « prugramma ». S’è ùn hè micca specificatu, u nome di prugramma serà definitu à ParamStrUTF8(0).

en: --gtk-no-debug flags  Turn off specific Gtk+ trace/debug messages.
co: --gtk-no-debug flags     Disattiveghja i messaghji particulari di traccia/spannatura Gtk+.

en: --lcl-no-transient    Do not set transient order for modal forms
co: --lcl-no-transient    Ùn micca definisce d’ordine transitoriu per i furmularii mudale

en: --no-xshm             Disable use of the X Shared Memory Extension.
co: --no-xshm             Disattivà l’impiegu di l’estensione di a memoria X scumparta.

en: --sync                Call XSynchronize (display, True) after the Xserver connection has been established. This makes debugging X protocol errors easier, because X request buffering will be disabled and X errors will be received immediately after the protocol request that generated the error has been processed by the X server.
co: --sync                Chjama « XSynchronize (display, True) » dopu chì a cunnessione Xserver sia stabilita. A spannatura di u protocollu X serà più faciule, perchè e richieste di « buffer »seranu disattivate è i sbaglii di X seranu ricevuti subitu dopu chì a richiesta di protocollu chì hà ingeneratu u sbagliu serà stata trattata da u servitore X.

[ctx: lclstrconsts.rshelp]
en: Help
co: Aiutu

en: %s: Already registered
co: %s : dighjà arregistratu

en: A help database was found for this topic, but this topic was not found
co: Una basa di dati hè stata trova per st’articulu, ma quessu ùn si trova micca

en: There is no help database installed for this topic
co: Ùn ci hè alcuna basa di dati installata per st’articulu

en: Help Error
co: Sbagliu d’aiutu

en: Help context %s not found.
co: Ùn si pò truvà u cuntestu d’aiutu %s.

en: Help context %s not found in Database "%s".
co: Ùn si pò truvà u cuntestu d’aiutu %s in a basa di dati « %s ».

en: Help Database "%s" did not find a viewer for a help page of type %s
co: A basa di dati d’aiutu « %s » ùn hà micca trovu un’affissadore per una pagina d’aiutu di tipu %s

en: Help Database "%s" not found
co: Ùn si pò truvà a basa di dati d’aiutu « %s »

en: Help for directive "%s" not found.
co: Ùn si pò truvà un aiutu per a direttiva « %s ».

en: Help for directive "%s" not found in Database "%s".
co: Ùn si pò truvà un aiutu per a direttiva « %s » in a basa di dati « %s ».

en: Help keyword "%s" not found.
co: Ùn si pò truvà a parolla chjave d’aiutu « %s ».

en: Help keyword "%s" not found in Database "%s".
co: Ùn si pò truvà a parolla chjave d’aiutu « %s » in a basa di dati « %s ».

en: Help node "%s" has no Help Database
co: U nodu d’aiutu « %s » ùn hà micca di basa di dati d’aiutu

en: No help found for line %d, column %d of %s.
co: Ùn si trova alcunu aiutu per a linea %d, culonna %d di %s.

en: No help entries available for this topic
co: Ùn ci hè alcuna rubrica d’aiutu per st’articulu

en: No help found for this topic
co: Ùn ci hè alcunu aiutu per st’articulu

en: %s: Not registered
co: %s : micca arregistratu

en: Help Selector Error
co: Sbagliu di selettore d’aiutu

en: There is no viewer for help type "%s"
co: Ùn ci hè alcunu affissadore per u tipu d’aiutu « %s »

en: Help Viewer Error
co: Sbagliu di l’affissadore d’aiutu

en: No viewer was found for this type of help content
co: Ùn ci hè alcunu affissadore per stu tipu di cuntenutu d’aiutu

en: Highlight Text
co: Sopralineà u testu

en: Hot Light
co: Luce calda

en: Mac OS X Icon
co: Icona Mac OS X

en: Icon
co: Icona

en: Icon image cannot be empty
co: A fiura di l'icona ùn pò micca esse viota

en: Icon image must have the same format
co: A fiura di l'icona deve avè u listessu furmatu

en: Cannot change format of icon image
co: Ùn si pò cambià u furmatu di a fiura di l’icona

en: Icon image must have the same size
co: A fiura di l'icona deve avè a listessa dimensione

en: Cannot change size of icon image
co: Ùn si pò cambià a dimensione di a fiura di l’icona

en: Icon has no current image
co: L’icona ùn hà micca di fiura à st’ora

en: Inactive Border
co: Bordu inattivu

[ctx: lclstrconsts.rsinactivecaptioncolorcaption]
en: Inactive Caption
co: Legenda inattiva

[ctx: lclstrconsts.rsinactivecaptiontext]
en: Inactive Caption
co: Legenda inattiva

en: %s Index %d out of bounds 0 .. %d
co: %s indice %d fora di e confine 0 .. %d

en: Index Out of range Cell[Col=%d Row=%d]
co: Indice fora di a seria Cellula[Col=%d Lin=%d]

en: Info Background
co: Infurmazione di u sfondu

en: Info Text
co: Infurmazione di u testu

[ctx: lclstrconsts.rsinsertrecordhint]
en: Insert
co: Framette

en: Invalid Date : %s
co: Data inaccettevule : %s

en: Invalid Date: %s. Must be between %s and %s
co: Data inaccettevule : %s. Deve esse trà %s è %s

en: invalid Form object stream
co: Flussu d’oggettu di furmulariu inaccettevule

en: Invalid property value
co: Valore di pruprietà inaccettevule

en: Invalid stream format
co: Furmatu di flussu inaccettevule

en: %s is already associated with %s
co: %s hè dighjà assuciatu à %s

en: Joint Picture Expert Group
co: Gruppu d’esperti di fiura ghjunta

en: Last
co: Ultimu

en: Lime
co: Limone verde

en: List index exceeds bounds (%d)
co: Indice di lista fora di e cunfine (%d)

en: File Format:
co: Furmatu di schedariu :

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Hide %s
co: Piattà %s

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Hide Others
co: Piattà l’altri

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: macOS item in app menu, %s is replaced with "Poedit"
en: Quit %s
co: Esce %s

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Services
co: Servizii

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Show All
co: Tuttu affissà

en: Maroon
co: Cerriu

en: Abort
co: Interrompe

[ctx: lclstrconsts.rsmbcancel]
en: Cancel
co: Abbandunà

en: &Ignore
co: &Ignurà

en: No to all
co: Innò per tutti

en: Yes to &All
co: Iè per &tutti

en: Medium Gray
co: Grisgiu medianu

en: Menu Bar
co: Barra di listinu

[ctx: lclstrconsts.rsmenucolorcaption]
en: Menu
co: Listinu

en: Menu Highlight
co: Sopralineamentu di listinu

en: Menu Text
co: Testu di listinu

en:   modified
co:   mudificatu

en: Money Green
co: Verde buttiglia

en: Authentication
co: Autenticazione

en: Confirmation
co: Cunfirmazione

[ctx: lclstrconsts.rsmterror]
en: Error
co: Sbagliu

en: Information
co: Infurmazione

en: Navy
co: Turchinu marinu

[ctx: lclstrconsts.rsnextrecordhint]
en: Next
co: Seguente

en: Not a valid grid file
co: Ùn hè micca un schedariu di quadrittera accettevule

en: No widgetset object. Please check if the unit "interfaces" was added to the programs uses clause.
co: Nisunu oggettu « widgetset ». Ci vole à verificà s’è l’unità « interfaces » hè stata aghjunta à a clausa « uses » di u prugramma.

en: Olive
co: Verde aliva

en: Select a date
co: Selezziunà una data

en: Portable BitMap
co: BitMap purtavule

en: Portable GrayMap
co: GrayMap purtavule

en: Portable Network Graphic
co: Graficu di reta purtavule

en: Portable PixMap
co: PixMap purtavule

en: Post
co: Impustà

en: %s%sPress OK to ignore and risk data corruption.%sPress Abort to kill the program.
co: %s%sAppughjate nant’à « Vai » per ignurà è risicà un’alterazione di i dati.%sAppughjate nant’à « Interrompe » per tumbà u prugramma.

[ctx: lclstrconsts.rspriorrecordhint]
en: Prior
co: Precedente

en: Prompt on replace
co: Dumandà per rimpiazzà

en: Property %s does not exist
co: A pruprietà %s ùn esiste micca

en: Purple
co: Purpura

en: -disableaccurateframe, disables fully accurate window frame under X11. This feature is implemented for Qt, Qt5 and Gtk2 interfaces and used mostly by GetWindowRect().
co: -disableaccurateframe, disattiveghja u quadru assai precisu di a finestra sottu X11. Sta funzione hè messa in ballu per l’interfaccie Qt, Qt5 è Gtk2, è impiegata soprattuttu da GetWindowRect().

en: -dograb (only under X11), running under a debugger can cause an implicit -nograb, use -dograb to override. Need QT_DEBUG.
co: -dograb (solu sottu X11), funziunà sottu à un « debugger » pò cagiunà un -nograb implicitu, impiegate -dograb per sfurzà l’ozzione. Richiede QT_DEBUG.

en: -graphicssystem param, sets the backend to be used for on-screen widgets and QPixmaps. Available options are native, raster and opengl. OpenGL is still unstable.
co: -graphicssystem param, definisce u terminale à impiegà per l’oggetti grafichi è QPixmaps. L’ozzioni dispunibule sò « native », « raster » è « opengl ». OpenGL hè ancu instabile.

en: -nograb, tells Qt that it must never grab the mouse or the keyboard. Need QT_DEBUG.
co: -nograb, dice à Qt chì ùn ci vole mai à impussessassi di u topu o di a tastera. Richiede QT_DEBUG.

en: -reverse, sets the application's layout direction to Qt::RightToLeft.
co: -reverse, definisce a direzzione di l’accunciamentu di l’appiecazione à Qt::RightToLeft.

en: -session session, restores the application from an earlier session.
co: -session sessione, ristura l’appiecazione à una sessione più anziana.

en: -style style or -style=style, sets the application GUI style. Possible values are motif, windows, and platinum. If you compiled Qt with additional styles or have additional styles as plugins these will be available to the -style  command line option. NOTE: Not all styles are available on all platforms. If style param does not exist Qt will start an application with default common style (windows).
co: -style stilu o -style=stilu, definisce u stilu GUI di l’appiecazione. I valori pussibule sò « motif », « windows » è « platinum ». S’è vo avete cumpilatu Qt cù stili addiziunali o avete qualchì stilu definitu cum’è modulu d’estensione, quelli stili seranu dispunibule cù l’ozzione di linea di cumanda « -style ». Nota : Tuti sti stili ùn sò micca dispunibule nant’à tutte e piattaforme. S’è u stilu pruvistu cum’è parametru ùn esiste micca, Qt lancierà l’appiecazione cù u stilu predefinitu « windows ».

en: -stylesheet stylesheet or -stylesheet=stylesheet, sets the application Style Sheet. The value must be a path to a file that contains the Style Sheet. Note: Relative URLs in the Style Sheet file are relative to the Style Sheet file's path.
co: -stylesheet fogliu_di_stilu o -stylesheet=fogliu_di_stilu, definisce u fogliu di stilu di l’appiecazione. U valore deve esse un chjassu ver di un schedariu chì cuntene u fogliu di stilu. Nota : L’indirizzi relativi in u schedariu di fogliu di stilu sò relativi secondu à u chjassu di u schedariu di fogliu di stilu.

en: -sync (only under X11), switches to synchronous mode for debugging.
co: -sync (solu sottu X11), bilanceghja ver di u modu sincrunizatu per a spannatura.

en: -widgetcount, prints debug message at the end about number of widgets left undestroyed and maximum number of widgets existed at the same time.
co: -widgetcount, stampa messaghji di spannatura à a fine nant’à u numeru d’oggetti grafichi chì ùn sò micca stati distrutti è u numeru massimu d’oggetti grafichi chì anu esistati à u listessu tempu.

en: -bg or -background color, sets the default background color and an application palette (light and dark shades are calculated).
co: -bg culore o -background culore, definisce u culore predefinitu di u sfondu è una tavuletta per l’appiecazione (l’umbrie chjare è scure sò calculate).

en: -btn or -button color, sets the default button color.
co: -btn culore o -button culore, definisce u culore predefinitu di i buttoni.

en: -cmap, causes the application to install a private color map on an 8-bit display.
co: -cmap, dumanda à l’appiecazione d’installà una tavula di currispundenza di i culori nant’à un affissera 8-bit.

en: -display display, sets the X display (default is $DISPLAY).
co: -display affissera, definisce l’affissera di X ($DISPLAY hè predefinitu).

en: -fg or -foreground color, sets the default foreground color.
co: -fg culore o -foreground culore, definisce u culore predefinitu di primu pianu.

en: -fn or -font font, defines the application font. The font should be specified using an X logical font description.
co: -fn grafia o -font grafia, definisce a grafia di l’appiecazione. A grafia deve esse specificata impieghendu una discrizzione logica di grafia X.

en: -geometry geometry, sets the client geometry of the first window that is shown.
co: -geometry geometria, definisce a geometria di a prima finestra chì ghjunghje.

en: -im, sets the input method server (equivalent to setting the XMODIFIERS environment variable).
co: -im, definisce u servitore di metoda d’entrata (uguale à definisce a variabile d’ambiente XMODIFIERS).

en: -inputstyle, defines how the input is inserted into the given widget, e.g. onTheSpot makes the input appear directly in the widget, while overTheSpot makes the input appear in a box floating over the widget and is not inserted until the editing is done.
co: -inputstyle, definisce cumu l’entrata hè framessa in l’oggettu graficu, per indettu « onTheSpot » face affacà l’entrata direttamente in l’oggettu graficu, invece chì « overTheSpot » face affacalla in una scatula undighjendu sopra l’oggettu graficu è ùn hè micca framessa fin’tantu chì a mudificazione ùn hè micca compia.

en: -name name, sets the application name.
co: -name nome, definisce u nome di l’appiecazione.

en: -ncols count, limits the number of colors allocated in the color cube on an 8-bit display, if the application is using the QApplication::ManyColor color specification. If count is 216 then a 6x6x6 color cube is used (i.e. 6 levels of red, 6 of green, and 6 of blue); for other values, a cube approximately proportional to a 2x3x1 cube is used.
co: -ncols numeru, limiteghja u numeru di culori attribuiti à u cubu di culori nant’à un screnu 8-bit, s’è l’appiecazione impiegheghja a specificazione di culore QApplication::ManyColor. S’è u numeru hè 216, tandu un cubu di culore 6x6x6 hè impiegatu (i.e. 6 livelli di rossu, 6 di verde è 6 di turchinu) ; per d’altri valori, s’impiegherà un cubu più o menu prupurziunale à un cubu 2x3x1.

en: -title title, sets the application title.
co: -title titulu, definisce u titulu di l’appiecazione.

en: -visual TrueColor, forces the application to use a TrueColor visual on an 8-bit display.
co: -visual TrueColor, sfurza l’appiecazione à impiegà un visuale TrueColor nant’à un screnu 8-bit.

en: Endupdate while no update in progress
co: « Endupdate » bench’è ùn fussi alcunu rinnovu in corsu

en: Cannot save image while update in progress
co: Ùn si pò micca arregistrà a fiura quandu un rinnovu hè in corsu

en: Cannot begin update all when canvas only update in progress
co: Ùn si pò micca principià à tuttu mudificà quandu ci hè un rinnovu in corsu d’un abbozzu

en: Refresh
co: Attualizà

[ctx: lclstrconsts.rsresourcenotfound]
en: Resource %s not found
co: Risorsa %s micca trova

en: ScrollBar
co: Barra di sfilarata

en: ScrollBar property out of range
co: A pruprietà di a barra di sfilarata hè fora di e cunfine

en: Select color
co: Selezziunà un culore

en: Select a font
co: Selezziunà una grafia

en: Silver
co: Argentu

en:   size
co:   dimensione

en: A control with tabs
co: Un cuntrollu cù l’unghjette

en: The built-in URL is read only. Change the BaseURL instead.
co: L’indirizzu integratu hè solu di lettura. Cambiate piuttostu « BaseURL ».

en: Tagged Image File Format
co: Furmatu etichettatu di schedariu di fiura

[ctx: lclstrconsts.rstpanelaccessibilitydescription]
en: Panel
co: Pannellu

[ctx: lclstrconsts.rstsplitteraccessibilitydescription]
en: A grip to control how much size to give two parts of an area
co: Una manata per cuntrollà a dimensione di e duie parti di un’area

[ctx: lclstrconsts.rsttreeviewaccessibilitydescription]
en: A tree of items
co: Un arburu d’elementi

en: Unable to load default font
co: Impussibule di caricà a grafia predefinita

en: Unknown Error, please report this bug
co: Sbagliu scunnisciutu, ci vole à fà un raportu di penseru à l’assistenza

en: Unknown picture extension
co: Estensione di fiura scunnisciuta

en: Unknown picture format
co: Furmatu di fiura scunnisciutu

en: Unsupported bitmap format.
co: Furmatu di fiura bitmap inaccettevule.

en: Unsupported clipboard format: %s
co: Furmatu di preme’papei inaccettevule : %s

en:  WARNING: There are %d unreleased DCs, a detailed dump follows:
co:  AVERTIMENTU : Ci hè %d DC micca rilasciati, eccu i detaglii :

en:  WARNING: There are %d unreleased GDIObjects, a detailed dump follows:
co:  AVERTIMENTU : Ci hè %d GDIObjects micca rilasciati, eccu i detaglii :

en:  WARNING: There are %d messages left in the queue! I'll free them
co:  AVERTIMENTU : Ci hè %d messaghji sempre in fila d’attesa ! Seranu squassati

en:  WARNING: There are %d TimerInfo structures left, I'll free them
co:  AVERTIMENTU : E %d strutture chì fermanu seranu squassate

en:  WARNING: There are %s unremoved LM_PAINT/LM_GtkPAINT message links left.
co:  AVERTIMENTU : Ci hè %s liami di messaghju LM_PAINT/LM_GtkPAINT micca squassati.

en: White
co: Biancu

en: Whole words only
co: Solu e parolle sane

en: Warning:
co: Avertimentu :

en: Window Frame
co: Quadru di finestra

en: Window Text
co: Testu di finestra

en: Cannot focus a disabled or invisible window
co: Ùn si pò micca mette in evidenza una finestra disattivata o invisibile

en: Duplicate menus
co: Duppione di listini

en: Invalid action creation
co: Creazione d’azzione inaccettevule

en: Invalid action enumeration
co: Enumerazione d’azzione inaccettevule

en: Invalid action registration
co: Inscrizzione d’azzione inaccettevule

en: Invalid action unregistration
co: Disinscrizzione d’azzione inaccettevule

en: Invalid image size
co: Dimensione di fiura inaccettevule

en: Invalid ImageList Index
co: Indice « ImageList » inaccettevule

en: The current text does not match the specified mask.
co: U testu attuale ùn currisponde micca à a maschera specificata.

en: Menu index out of range
co: Indice di listinu fora di e confine

en: MenuItem is nil
co: « MenuItem » hè nullu

en: Sub-menu is not in menu
co: U sotulistinu ùn hè micca in u listinu

en: BkSp
co: RetArr

en: Del
co: Suppr

[ctx: lclstrconsts.smkcdown]
en: Down
co: Ghjò

[ctx: lclstrconsts.smkcend]
en: End
co: Fine

en: Esc
co: Scap

[ctx: lclstrconsts.smkchome]
en: Home
co: Accolta

en: Ins
co: Fram

[ctx: lclstrconsts.smkcleft]
en: Left
co: Manca

en: PgDn
co: PgGhjò

en: PgUp
co: PgSù

[ctx: lclstrconsts.smkcright]
en: Right
co: Diritta

note: #-#-#-#-#  55 (poedit)  #-#-#-#-# TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Shift+
co: Maiusc+

en: Space
co: Spaziu

[ctx: lclstrconsts.smkctab]
en: Tab
co: Unghjetta

[ctx: lclstrconsts.smkcup]
en: Up
co: Sù

en: No timers available
co: Nisuna minuteria dispunibule

en: Control "%s" has no parent window.
co: U cuntrollu « %s » ùn hà micca di finestra genitore.

en: Wrong token type: %s expected
co: Tipu gattivu di fiscia : %s aspettatu

en: Invalid floating point number: %s
co: Numeru à virgula undighjante inaccettevule : %s

en: Invalid integer number: %s
co: Numeru interu inaccettevule : %s

en:  (at %d,%d, stream offset %d)
co:  (à %d,%d, staccamentu in u flussu %d)

en: Unterminated byte value
co: Valore indeterminatu d’ottettu

en: Unterminated string
co: Catena indeterminata

en: Wrong token symbol: %s expected but %s found
co: Simbulu gattivu di fiscia : %s aspettatu ma %s trovu

en: Wrong token type: %s expected but %s found
co: Tipu gattivu di fiscia : %s aspettatu ma %s trovu

[ctx: lclstrconsts.sshellctrlsinvalidpath]
en: Invalid pathname:
    "%s"
co: Nome di chjassu inaccettevule :
    « %s »

en: Invalid relative pathname:
    "%s"
    in relation to rootpath:
    "%s"
co: Nome di chjassu relativu inaccettevule :
    « %s »
    in raportu cù u chjassu di radica :
    « %s »

[ctx: lclstrconsts.sshellctrlsinvalidroot]
en: Invalid pathname:
    "%s"
co: Nome di chjassu inaccettevule :
    « %s »

en: %s kB
co: %s Ko

en: The selected item does not exist on disk:
    "%s"
co: L’elementu selezziunatu ùn esiste micca nant’à u discu :
    « %s »

en: A certificate in the chain was signed using an insecure algorithm
co: Un certificatu in a catena hè statu firmatu aduprendu una cudificazione micca sicura

en: An issuer in the certificate chain is not a certificate authority
co: Un emettidore in a catena di certificatu ùn hè micca un auturità di certificatu

en: Argument buffer overflow
co: Trapienu di memoria di l'argumentu

en: Bad file descriptor
co: Discrittore gattive di u schedariu

en: Beware! Certificate has been revoked
co: Fate casu ! U certificatu hè statu revocatu

en: Cannot assign requested address
co: Ùn si pò micca impiegà l'indirizzu richiestu

en: Certificate signature verification failed
co: Fiascu di a verificazione di a firma di u certificatu

en: Connection aborted
co: Cunnessione interrotta

en: Connection attempt timed out
co: A prova di cunnessione hà messu un tempu troppu longu

en: Connection refused by server
co: Cunnessione ricusata da u servitore

en: Connection reset by network
co: Cunnessione iniziata torna da a reta

en: Connection reset by peer
co: Cunnessione iniziata torna da un paru

en: Could not add certificate to temporary trust list
co: Ùn si pò micca aghjunghje u certificatu à a lista timpuraria di cunfidenza

en: Could not copy certificate
co: Ùn si pò micca cupià u certificatu

en: Could not get distinguished name of certificate issuer, gnutls_x509_get_issuer_dn failed
co: Ùn si pò micca ottene u nome di l'emettore di u certificatu, gnutls_x509_get_issuer_dn hè fiascu

en: Could not get distinguished name of certificate subject, gnutls_x509_get_dn failed
co: Ùn si pò micca ottene u nome di sughjettu di u certificatu, gnutls_x509_get_dn hè fiascu

en: Could not sort peer certificates
co: Ùn si pò micca classificà i certificati pari

en: Failed to verify peer certificate
co: Fiascu per verificà u certificatu paru

en: File descriptor not a socket
co: Descrittore di schedariu ùn hè micca socket

en: GnuTLS error %d
co: Sbagliu GnuTLS %d

en: GnuTLS error %d in %s
co: Sbagliu GnuTLS %d in %s

en: GnuTLS error %d in %s: %s
co: Sbagliu GnuTLS %d in %s : %s

en: GnuTLS error %d: %s
co: Sbagliu GnuTLS %d : %s

en: Host is down
co: L'ospite ùn funziona più

en: Interrupted by signal
co: Interrottu da u signale

en: Invalid argument passed
co: Parametru passatu inaccettevule

en: Invalid value for ai_flags
co: Valore inaccettevule per ai_flags

en: Invalid value for hints
co: Valore inaccettevule per i cunsiglii

en: Local address in use
co: Indirizzu lucale impiegatu

en: Local endpoint has been closed
co: U puntu lucale di cumpiitura hè statu chjosu

en: Memory allocation failure
co: Fiascu per riservà memoria

en: Message too large
co: Messaghju troppu maiò

en: Neither nodename nor servname provided, or not known
co: Nome di nodu o di servitore micca specificatu, o scunnisciuti

en: Network host does not have any network addresses in the requested address family
co: L'ospite di a reta ùn hà mancunu indirizzu di reta in a famiglia d'indirizzi richiesta

en: No address associated with nodename
co: Alcunu indirizzu assuciatu cù u nome di nodu

en: No route to host
co: Alcunu trasferimentu ver di l'ospite

en: Nonrecoverable failure in name resolution
co: Fiascu definitivu in a risuluzione di u nome

en: Not initialized, need to call WSAStartup
co: Micca dimaratu, ci vole à chjamà WSAStartup

en: Operation already in progress
co: Operazione dighjà in corsu

en: Operation in progress
co: Operazione in corsu

en: Operation not supported
co: Operazione micca accettata

en: Other system error
co: Altru sbagliu di u sistema

en: Out of memory
co: Mancanza di memoria

en: Permission denied
co: Permessu ricusatu

en: Process file table overflow
co: Trapienu di a tavula di schedariu di prucedutu

en: Protocol not supported
co: Protocollu micca accettatu

en: Protocol not supported on given socket type
co: Protocollu micca accettatu per u tipu di socket specificatu

en: Received TLS alert from the server: %s (%d)
co: Alerta TLS ricevuta da u servitore : %s (%d)

en: Received certificate chain could not be verified. Verification status is %d.
co: A catena di certificatu ricevuta ùn pò micca esse verificata. U statu di verificazione hè %d.

en: Received unknown TLS alert %d from the server
co: Alerta TLS scunnisciuta %d ricevuta da u servitore

en: Remote certificate not trusted.
co: Certificatu alluntanatu micca degnu di cunfidenza.

en: Resolved protocol is unknown
co: U protoccollu risoltu hè scunnisciutu

en: Resource temporarily unavailable
co: Risorse timpurariamente indispunibule

en: Server did not properly shut down TLS connection
co: U servitore ùn hà micca chjosu currettamente a cunnessione TLS

en: Server sent unsorted certificate chain in violation of the TLS specifications
co: U servitore hà mandatu una catena di certificatu micca ordinata in viulazione cù e specificazioni TLS

en: Socket address outside address space
co: L'indirizzu di socket hè fora di u spaziu d'indirizzi

en: Socket already connected
co: Socket dighjà cunnettu

en: Socket has been shut down
co: Socket hè statu piantatu

en: Socket not connected
co: Socket micca cunnettu

en: Socket type not supported for address family
co: Tipu di socket micca accettatu per a famiglia d'indirizzi

en: System limit of open files exceeded
co: U limitu di u numeru di schedarii aperti hè ghjuntu

en: System's network subsystem has failed
co: U sottu-sistema di reta di u sistema hè fiascu

en: Temporary failure in name resolution
co: Fiascu timpurariu in a risuluzione di u nome

en: The ai_family member is not supported
co: U membru ai_family ùn hè micca accettatu

en: The ai_socktype member is not supported
co: U membru ai_socktype ùn hè micca accettatu

en: The certificate requires the server to include an OCSP status in its response, but the OCSP status is missing.
co: U certificatu richiede chì u servitore includi un statu OCSP in a so risposta, ma quessa manca.

en: The server's hostname does not match the certificate's hostname
co: U nome d'ospite di u servitore ùn currisponde micca à u nome d'ospite di u certificatu

en: The servname parameter is not supported for ai_socktype
co: U parametru nome di servitore ùn hè micca accettatu per ai_socktype

en: The specified address family is not supported
co: A famiglia d'indirizzi specificata ùn hè micca accettata

en: The specified network name is no longer available
co: U nome di reta specificatu ùn hè più dispunibule

en: Unsupported certificate type
co: Tipu di certificatu micca accettatu

en: Verifying certificate...
co: Verificazione di u certificatu in corsu...

en: gnutls_certificate_get_peers returned no certificates
co: gnutls_certificate_get_peers ùn hà riturnatu alcunu certificatu

en: gnutls_pem_base64_encode2 failed
co: Fiascu di gnutls_pem_base64_encode2

en: Hide this notification message
co: Piattà stu messaghju di nutificazione

en: Don’t Show Again
co: Ùn affissà più

en: Don’t show again
co: Ùn affissà più

en: (New: %i, obsolete: %i)
co: (Nove : %i, anziane : %i)

en: Collecting source files…
co: Racolta di i schedarii d’origine…

en: Extracting translatable strings…
co: Estrazzione di e catene traducevule…

en: Failed to load file with extracted translations.
co: Fiascu per caricà u schedariu cù e traduzzioni estratte.

en: Merging differences…
co: Integrazione di e sfarenze…

en: Updating translations
co: Mudificazione di e traduzzioni

en: “%s” is not a valid POT file.
co: « %s » ùn hè micca un schedariu POT accettevule.

en: Malformed header: “%s”
co: Intestatura malfuttuta : « %s »

en: PO Translation Files
co: Schedarii di Traduzzione PO

en: POT Translation Templates
co: Mudelli di traduzzione POT

en: XLIFF Translation Files
co: Schedarii di traduzzione XLIFF

en: All Translation Files
co: Tutti i schedarii di traduzzione

en: File “%s” is in unsupported format.
co: U schedariu « %s » hà un furmatu chì ùn hè micca accettatu.

en: %i line of file “%s” was not loaded correctly. | %i lines of file “%s” were not loaded correctly.
co[0]: %i linea di u schedariu « %s » ùn hè micca stata caricata bè.
co[1]: %i linee di u schedariu « %s » ùn sò micca state caricate bè.

en: Line %d of file “%s” is corrupted (not valid %s data).
co: A linea %d di u schedariu « %s » hè alterata (dati %s micca accettati).

en: Broken PO file: singular form msgstr used together with msgid_plural
co: Schedariu PO alteratu : forma singulare msgstr impiegata inseme cù msgid_plural

en: Broken PO file: plural form msgstr used without msgid_plural
co: Schedariu PO alteratu : forma plurale msgstr impiegata senza msgid_plural

en: There were errors when loading the file. Some data may be missing or corrupted as the result.
co: Ci era sbaglii durante u caricamentu di u schedariu. Forse qualchì datu hè assente o alteratu.

en: Couldn’t load file %s, it is probably corrupted.
co: Ùn pò micca caricà u schedariu %s, forse hè alteratu.

en: File “%s” is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
co: U schedariu « %s » pò solu esse lettu è ùn pò micca esse arregistratu.
    Ci vole à arregistrallu cù un altru nome.

en: Couldn’t save file %s.
co: Ùn pò micca arregistrà u schedariu %s.

en: There was a problem formatting the file nicely (but it was saved all right).
co: Ci hè statu un penseru durante a creazione di u schedariu (ma hè statu creatu quantunque).

en: The file couldn’t be saved in “%s” charset as specified in translation settings.
    
    It was saved in UTF-8 instead and the setting was modified accordingly.
co: U schedariu ùn pò micca esse arregistratu cù u gruppu di caratteri « %s » cum’è indicatu in e preferenze di traduzzione.
    
    Hè statu arregistratu in UTF-8 è l’ozzione hè stata mudificata.

en: Error saving file
co: Sbagliu à l’arregistramentu di u schedariu

en: Error loading file “%s”: %s.
co: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu « %s » : %s.

en: unsupported XLIFF version (%s)
co: versione XLIFF (%s) micca accettata

note: TRANSLATORS: Shown as error if a translation of XLIFF markup is not valid XML
en: Broken markup in translation string.
co: Marca rotta in a catena di traduzzione.

en: (Use default language)
co: (Impiegà a lingua predefinita)

en: Language selection
co: Scelta di a lingua

en: Select your preferred language
co: Selezziunà a vostra lingua preferita

en: You must restart Poedit for this change to take effect.
co: Ci vole à rilancià Poedit per piglià stu cambiamentu in contu.

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Syncing with %s…
co: Sincrunizazione cù %s…

note: TRANSLATORS: %s is a cloud destination, e.g. "Crowdin" or ftp.wordpress.com etc.
en: Syncing with %s failed.
co: A sincrunizazione cù %s hè fiasca.

en: Syncing error
co: Sbagliu di sincrunizazione

en: JSON request error
co: Sbagliu di richiesta JSON

en: Not authorized, please sign in again.
co: Micca auturizatu, autenticassi torna.

en: Downloading translations is disabled in this project.
co: Scaricà e traduzzioni ùn hè micca pussibule cù stu prughjettu.

en: Crowdin is an online localization management platform and collaborative translation tool. Poedit can seamlessly sync PO files managed at Crowdin.
co: Crowdin hè una piattaforma inlinea di ghjestione di lucalizazione è un attrezzu di traduzzione in collaborazione. Poedit pò dinù sincrunizà i schedarii PO amministrati da Crowdin.

en: Sign In
co: Autenticazione

en: Sign in
co: Autenticazione

en: Sign Out
co: Scunnettassi

en: Sign out
co: Scunnettassi

en: Waiting for authentication…
co: In attesa d'autenticazione…

en: Updating user information…
co: Mudificazione di l'infurmazioni di l'utilizatore...

en: Learn more about Crowdin
co: Sapene di più nant'à Crowdin

en: Sign in to Crowdin
co: Autenticassi à Crowdin

en: Open Crowdin translation
co: Apre una traduzzione Crowdin

en: Project:
co: Prughjettu :

en: Signed in as:
co: Autenticatu cum'è :

en: No translation projects listed in your Crowdin account.
co: Ùn ci hè micca di prughjettu di traduzzione in u vostru contu Crowdin.

en: Downloading latest translations…
co: Scaricamentu in corsu di l'ultime traduzzioni…

en: Syncing with Crowdin failed.
co: Fiascu di a sincrunisazione cù Crowdin.

en: Crowdin error
co: Sbagliu da Crowdin

en: Uploading translations…
co: Incaricamentu in corsu di e traduzzioni...

en: Learn more
co: Sapene di più

en: MO files can’t be directly edited in Poedit.
co: I schedarii MO ùn ponu micca esse mudificati cù Poedit.

en: Please open and edit the corresponding PO file instead. When you save it, the MO file will be updated as well.
co: Aprite è mudificate piuttostu u schedariu PO currispondente. Quandu vo l’arregistrarete, u schedariu MO serà mudificatu dinù.

en: don’t delete temporary files (for debugging)
co: ùn squassà micca i schedarii timpurari (per spannà)

en: handle a poedit:// URI
co: manighjà un indirizzu poedit://

en: go to item at given line number
co: andà à l’elementu à a linea data

en: Failed to communicate with Poedit process.
co: Fiascu di cumunicazione cù u prucessu Poedit.

en: Unhandled exception occurred: %s
co: Un anumalia imprevista hè accaduta : %s

en: Select translation template
co: Selezziunà un mudellu di traduzzione

en: Select translation file
co: Selezziunà un schedariu di traduzzione

en: Poedit is an easy to use translation editor.
co: Poedit hè un editore di traduzzione faciule à aduprà.

note: TRANSLATORS:File kind displayed in Finder/Explorer
en: PO Translation
co: Traduzzione PO

en: The file may be either corrupted or in a format not recognized by Poedit.
co: U schedariu pò esse alteratu o in un furmatu micca ricunnisciutu da Poedit.

en: The file cannot be opened.
co: U schedariu ùn pò micca esse apertu.

en: Invalid file
co: Schedariu inaccettevule

en: You can’t drop more than one file on Poedit window.
co: Ùn pudete micca depone più d’un schedariu in a finestra di Poedit.

en: File “%s” is not a translation file.
co: U schedariu « %s » ùn hè micca un schedariu di traduzzione.

en: File “%s” doesn’t exist.
co: U schedariu « %s » ùn esiste micca.

en: &Go
co: &Và

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Spellchecking is disabled, because the dictionary for %s isn’t installed.
co: U cuntrollu d’ortugrafia hè disattivatu, perchè u dizziunariu %s ùn hè micca installatu.

en: Install
co: Installà

en: The file “%s” has been changed by another application.
co: U schedariu « %s » hè statu mudificatu da un’altra appiecazione.

en: Reload file
co: Ricaricà u schedariu

en: Do you want to reload the file from disk? Your unsaved edits in Poedit will be lost if you do.
co: Vulete ricaricà u schedariu da u discu ? I vostri cambiamenti micca arregistrati seranu persi s’è vo fate cusì.

en: Reload File
co: Ricaricà u schedariu

en: The file has been modified. Do you want to save changes?
co: U schedariu hè statu mudificatu. Vulete arregistrà i cambiamenti ?

en: Save changes
co: Arregistrà i cambiamenti

en: Your changes will be lost if you don’t save them.
co: I vostri cambiamenti seranu persi s’è voi ùn l’arregistrate micca.

en: Do&n’t save
co: Ùn arregistrà &micca

en: Don’t Save
co: Ùn arregistrà micca

en: The changes made by the other application will be lost if you save.
co: I cambiamenti fatti da l’altra appiecazione seranu persi s’è vo arregistrate.

en: Save Anyway
co: Arregistrà quantunque

en: Save anyway
co: Arregistrà quantunque

en: Save as…
co: Arregistrà cù u nome…

en: Compile to…
co: Compilà ver di…

en: Compiled Translation Files
co: Schedarii di traduzzione cumpilati

en: Export as…
co: Espurtà cum’è…

en: HTML Files
co: Schedarii HTML

en: In: %s
co: In : %s

en: Source code not available.
co: U testu d’origine ùn hè micca dispunibule.

en: Updating failed
co: Mudificazione fiasca

en: Translations couldn’t be updated from the source code, because no code was found in the location specified in the file’s Properties.
co: Ùn si pò mudificà e traduzzioni à partesi di u testu d’urigine, perchè alcunu testu ùn hè statu trovu in u locu indicatu in e pruprietà di u schedariu.

en: Permission denied.
co: Permessu ricusatu.

en: You don’t have permission to read source code files from the location specified in the file’s Properties.
co: Ùn avete micca u permessu di leghje i schedarii d’origine in u locu specificatu in e pruprietà di u schedariu.

note: TRANSLATORS: The System Preferences etc. references macOS system settings and should be translated EXACTLY as in the OS. If you don't use macOS and can't check, leave it untranslated.
en: If you previously denied access to your files, you can allow it in System Preferences > Security & Privacy > Privacy > Files & Folders.
co: S’è vo avete precedentemente ricusatu l’accessu à i vostri schedarii, pudete permettelu avà in e Preferenze di u sistema > Sicurità è vita privata > Cunfidenzialità > Schedarii è cartulari.

en: Translation entries in the file are probably incorrect.
co: Forse ci hè elementi di traduzzione in u schedariu chì sò incurretti.

en: Updating the file failed. Click on 'Details >>' for details.
co: A mudificazione di u schedariu hè fiasca. Sceglie « Detaglii >> » per sapene di più.

en: Open translation template
co: Apre u mudellu di traduzzione

en: %d issue with the translation found. | %d issues with the translation found.
co[0]: %d penseru trovu in a traduzzione.
co[1]: %d penseri trovi in a traduzzione.

en: Validation results
co: Risultati di a validazione

en: Entries with errors were marked in red in the list. Details of the error will be shown when you select such an entry.
co: Entrate cù sbaglii sò marcate di rossu in a lista. I detaglii di u sbagliu seranu videvule quandu l'entrata serà selezziunata.

en: The file was saved safely.
co: U schedariu hè statu arregistratu bè.

en: The file was saved safely and compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co: U schedariu hè statu arregistratu è trasfurmatu in furmatu MO, ma ùn puderà micca funziunà bè.

en: The file was saved safely, but it cannot be compiled into the MO format and used.
co: U schedariu hè statu arregistratu bè, ma ùn pò micca esse trasfurmatu in furmatu MO è impiegatu.

en: The file was compiled into the MO format, but it will probably not work correctly.
co: U schedariu hè statu trasfurmatu in furmatu MO, ma forse ùn funziunerà micca bè.

en: The file cannot be compiled into the MO format and used.
co: U schedariu ùn pò micca esse trasfurmatu in furmatu MO è impiegatu.

en: No problems with the translation found.
co: Ùn ci hè penseri cù sta traduzzione.

en: The translation is ready for use, but %d entry is not translated yet. | The translation is ready for use, but %d entries are not translated yet.
co[0]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrata ùn hè micca tradutta.
co[1]: A traduzzione hè pronta à l’approdu, ma %d entrate ùn sò micca tradutte.

en: The translation is ready for use.
co: A traduzzione hè pronta à l'approdu.

en: Poedit automatically fixed invalid content in the file “%s”.
co: Poedit hà currettu autumaticamente u cuntenutu gattivu in u schedariu « %s ».

en: The file contained duplicate items, which is not allowed in PO files and would prevent the file from being used. Poedit fixed the issue, but you should review translations of any items marked as needing work and correct them if necessary.
co: U schedariu cuntinia elementi in doppiu, ciò ch’ùn hè micca permessu in i schedarii PO è puderia impedisce u schedariu d’esse impiegatu. Poedit hà currettu u penseru, ma ci vole à verificà e traduzzioni di l’elementi chì sò marcati cum’è dubbitosi è forse à curregelli.

en: Language of the translation isn’t set.
co: A lingua di a traduzzione ùn hè micca definita.

en: Set Language
co: Definisce a Lingua

en: Set language
co: Definisce a lingua

note: TRANSLATORS: This is shown underneath "Language of the translation isn't set (or ...is the same as source language)."
en: Suggestions are not available if the translation language is not set correctly. Other features, such as plural forms, may be affected as well.
co: E sugestioni ùn sò micca dispunibule s’è a lingua di traduzzione ùn hè micca definita bè. D’altre funzioni, cum’è e forme plurale, ponu esse affettate dinù.

en: Language of the translation is the same as source language.
co: A lingua di a traduzzione hè listessa chì quella d'urigine.

en: Fix Language
co: Currege a Lingua

en: Fix language
co: Currege a lingua

en: This file has entries with plural forms, but doesn’t have Plural-Forms header configured.
co: Stu schedariu cuntene entrate cù forme plurale, ma l’intestatura Forme-Plurale ùn hè micca pronta.

en: Entries in this file have different plural forms count from what the file’s Plural-Forms header says
co: L’entrate in stu schedariu anu un contu di forme plurale sfarente chì ciò chì hè scrittu in l’intestatura di u schedariu

en: Required header Plural-Forms is missing.
co: L’intestatura Forme-Plurale richiesta hè assente.

en: Syntax error in Plural-Forms header ("%s").
co: Sbagliu di sintassa in l’intestatura Forme-Plurale (« %s »).

en: Fix the Header
co: Currege l’intestatura

en: Fix the header
co: Currege a rubrica

note: TRANSLATORS: %s is language name in its basic form (as you would see e.g. in a list of supported languages). You may need to rephrase it, e.g. to an equivalent of "for language %s".
en: Plural forms expression used by the file is unusual for %s.
co: L’espressione di e forme plurale impiegata da u schedariu hè strana per a lingua %s.

note: TRANSLATORS: A verb, shown as action button with ""Plural forms expression used by the file is unusual for %s.")"
en: Review
co: Verificà

en: Error loading translation file “%s”.
co: Sbagliu à u caricamentu di u schedariu di traduzzione « %s ».

en: Translated: %d of %d (%d %%)
co: Traduttu : %d frà %d (%d %%)

en: Remaining: %d
co: Restu : %d

en: %d error | %d errors
co[0]: %d sbagliu
co[1]: %d sbaglii

en: %d entry | %d entries
co[0]: %d entrata
co[1]: %d entrate

en:  (unsaved)
co:  (micca arregistratu)

en:  (modified)
co:  (mudificatu)

en: Failed to update translation memory: %s
co: Fiascu per mudificà a memoria di a traduzzione: %s

en: Purge deleted translations
co: Spurgulà e traduzzioni cacciate

en: Do you want to remove all translations that are no longer used?
co: Vulete toglie tutte e traduzzioni chì ùn sò più impiegate ?

en: If you continue with purging, all translations marked as deleted will be permanently removed. You will have to translate them again if they are added back in the future.
co: S’è voi cuntinuate cusì, tutte e traduzzioni marchate cum’è cacciate seranu tolte per sempre. Ci vulerà à traducele torna s’elle sò aghjunte à l’avvene.

en: Keep
co: Cunservà

en: Purge
co: Spurgulà

en: Copy from source text
co: Cupià da u testu d’origine

en: Copy from Source Text
co: Cupià da u testu d’origine

en: Clear translation
co: Viutà a traduzzione

en: Clear Translation
co: Viutà a traduzzione

en: Edit comment
co: Mudificà u cummentu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code Occurrences
co: Occurrenze di testu

note: TRANSLATORS: Meaning occurrences of the string in source code
en: Code occurrences
co: Occurrenze di testu

en: Set bookmark %i
co: Definisce l’indetta %i

en: Go to bookmark %i
co: Andà à l’indetta %i

en: Set Bookmark %i
co: Definisce l’indetta %i

en: Go to Bookmark %i
co: Andà à l’indetta %i

en: Hide Sidebar
co: Piattà a barra laterale

en: Show Sidebar
co: Affissà a barra laterale

en: Hide Status Bar
co: Piattà a barra di statu

en: Show Status Bar
co: Affissà a barra di statu

en: String length in characters: translation | source
co: Longhezza di catena in caratteri : traduzzione | origine

en: String length in characters
co: Longhezza di catena in caratteri

en: Source text
co: Testu d’origine

en: Singular
co: Singulare

en: Plural
co: Plurale

en: Translation
co: Traduzzione

en: Pre-translated
co: Pre-traduttu

en: Needs Work
co: À rivede

note: TRANSLATORS: This indicates that the string's translation isn't final and has known problems.  For example, it might be machine translated or fuzzy matched from an older string. The translation should be short and convey this. If it's problematic to translate it, "Needs review" is acceptable substit
en: Needs work
co: À rivede

en: POT files are only templates and don’t contain any translations themselves.
    To make a translation, create a new PO file based on the template.
co: I schedarii POT sò solu mudelli è ùn cuntenenu micca di traduzzione.
    Per fà una traduzzione, create un novu schedariu PO appughjatu nant’à u mudellu.

en: Create new translation
co: Creà una nova traduzzione

en: Make a new translation from this POT file.
co: Creà una nova traduzzione cù stu schedariu POT.

en: Everything
co: Tuttu

en: Form %i
co: Forma %i

en: Form %i (unused)
co: Forma %i (micca impiegata)

en: Zero
co: Zeru

en: One
co: Unu

en: Two
co: Dui

en: %s Format
co: Furmatu %s

note: TRANSLATORS: %s is replaced with language name, e.g. "PHP" or "C", so "PHP Format" etc."
en: %s format
co: Furmatu %s

en: Translation — %s
co: Traduzzione — %s

en: Source text — %s
co: Testu d'urigine — %s

en: unknown language
co: lingua scunnisciuta

en: Failed command: %s
co: Cumanda fiasca : %s

en: Failed to merge gettext catalogs.
co: Fiascu per unisce i cataloghi gettext.

en: Open in Editor
co: Apre cù l'Editore

en: Open in editor
co: Apre cù l'editore

en: No information about this string’s occurrences in the source code is provided in the file.
co: Alcuna infurmazione nant’à l’occurrenze di sta catena in u testu d’origine ùn hè stata pruvista in u schedariu.

en: No usage information
co: Nisuna infurmazione d’adopru

en: %d code occurrence | %d code occurrences
co[0]: %d occurrenza di testu
co[1]: %d occurrenze di testu

en: Source code not found
co: Ùn si pò truvà u testu d’origine

en: Poedit cannot show source code where the string is used, because the file is either not available in the referenced location or it is a symbolic reference that doesn’t point to a real file.
co: Poedit ùn pò micca affissà u testu d’origine induve a catena hè impiegata perchè u schedariu ùn hè micca dispunibule in u loca referenzatu osinnò ghjè una referenza simbolica chì ùn appunteghja micca ver di un schedariu reale.

en: File cannot be opened
co: Ùn si pò micca apre u schedariu

en: Poedit was unable to open the “%s” file.
co: Poedit ùn pò micca apre u schedariu « %s ».

en: Ignore case
co: Ùn sfarenzià micca maiuscule è minuscule

en: Wrap around
co: Circunvoglie

en: Find in source texts
co: Circà in i testi d'urigine

en: Find in translations
co: Circà in e traduzzioni

en: Find in comments
co: Circà in i cummenti

en: Replace &All
co: &Tuttu rimpiazzà

en: Replace &all
co: &Tuttu rimpiazzà

en: &Replace
co: &Rimpiazzà

en: < &Previous
co: < &Precedente

en: String to find
co: Frasa à circà

en: Replacement string
co: Frasa di rimpiazzamentu

en: Cannot execute program: %s
co: Impussibule d’eseguisce u prugramma : %s

en: Language Code or Name (e.g. en_GB)
co: Codice o nome di a lingua (p.i. : co_FR)

en: Translation Language
co: Lingua di Traduzzione

en: Language of the translation:
co: Lingua di a traduzzione :

en: Poedit - Catalogs manager
co: Poedit - Ghjestiunariu di cataloghi

en: Create new translations project
co: Creà un novu prughjettu di traduzzioni

en: Delete the project
co: Squassà u prughjettu

en: Edit the project
co: Mudificà u prughjettu

en: Update all
co: Tuttu mudificà

en: Update all catalogs in the project
co: Mudificà tutti i cataloghi di stu prughjettu

en: Total
co: Tutale

en: Untrans
co: Micca traduttu

[ctx: column/row header]
en: Needs Work
co: À rivede

en: Errors
co: Sbaglii

en: Select directory
co: Selezziunà u cartulare

en: Directories:
co: Cartulari :

en: <unnamed>
co: <senza nome>

en: Do you want to delete project “%s”?
co: Vulete squassà u prughjettu « %s » ?

en: Deleting the project will not delete any translation files.
co: A squassatura di u prughjettu ùn squasserà micca i schedarii di traduzzione.

en: Update all catalogs in this project?
co: Mudificà tutti i cataloghi in stu prughjettu ?

en: Performs update from source code on all files in the project.
co: Fà a mudificazione da i testi d’origine di tutti i schedarii in stu prughjettu.

en: Catalogs Manager
co: Ghjestiunariu di cataloghi

en: Check for Updates…
co: Cuntrollà e nove versioni…

en: Paste and Match Style
co: Incullà è fà currisponde u stilu

en: Spelling and Grammar
co: Ortugrafia è Gramatica

en: Show Spelling and Grammar
co: Affissà Ortugrafia è Gramatica

en: Check Document Now
co: Verificà u ducumentu avà

en: Check Spelling While Typing
co: Verificà l’ortugrafia durante a scrittura

en: Check Grammar With Spelling
co: Verificà a gramatica cù l’ortugrafia

en: Correct Spelling Automatically
co: Currege l’ortugrafia autumaticamente

en: Substitutions
co: Sustituzioni

en: Show Substitutions
co: Affissà i Sustituzioni

en: Smart Copy/Paste
co: Cupià/Incullà astutu

en: Smart Quotes
co: Virgulette astute

en: Smart Dashes
co: Lineette astute

en: Smart Links
co: Liami astuti

en: Text Replacement
co: Rimpiazzamentu di testu

en: Transformations
co: Trasfurmazioni

en: Make Upper Case
co: Mette in maiuscule

en: Make Lower Case
co: Mette in minuscule

en: Capitalize
co: Tuttu in maiuscule

en: Speech
co: Discussione

en: Start Speaking
co: Principià a lettura

en: Stop Speaking
co: Piantà a lettura

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Show Toolbar
co: Affissà a barra d’attrezzi

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Customize Toolbar…
co: Persunalizà a barra d’attrezzi…

note: TRANSLATORS: This must be the same as OS X's translation of this View menu item
en: Enter Full Screen
co: Modu di screnu sanu

en: Minimize
co: Impuculì

en: Welcome to Poedit
co: Benvenuta in Poedit

en: Bring All to Front
co: Mette Tuttu di Fronte

en: Information about the translator
co: Infurmazione apprupositu di u traduttore

en: Your Name
co: U vostru nome, cugnome, o casata

en: you@example.com
co: voi@esempiu.corsica

en: Your name and email address are only used to set the Last-Translator header of GNU gettext files.
co: I vostri nome è indirizzu elettronicu sò solu impiegati per definisce a rubrica di l’Ultimu Traduttore in i schedarii gettext GNU.

en: Editing
co: Mudificazione

en: Automatically compile MO file when saving
co: Pruduce autumaticamente u schedariu MO à l’arregistramentu

en: Show summary after updating files
co: Affissà u riassuntu dopu a mudificazione di schedarii

en: Check spelling
co: Verificà l’ortugrafia

en: Always change focus to text input field
co: Dà a primura à u testu piuttostu chì à a lista

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
co: Ùn dà mai a primura à a lista di catene. Osinnò, ci vole à impiegà e Ctrl-fleccie per navigà, ma hè ancu pussibule di scrive u testu cusì, senza appughjà nant’à Tab per cambià a primura.

en: Use custom list font:
co: Impiegà una grafia persunalizata per a lista :

en: Use custom text fields font:
co: Impiegà una grafia persunalizata per i testi :

en: Change UI language
co: Cambià a lingua di l’interfaccia

note: TRANSLATORS: This is a note appended to "Check spelling" when running on older Windows versions
en: (requires Windows 8 or newer)
co: (richiede Windows 8 o più recente)

en: Use translation memory
co: Impiegà a memoria di traduzzione

en: Manage…
co: Urganizà…

note: TRANSLATORS: Followed by "match translations within the file" or "pre-translate from TM"
en: When updating from sources
co: Quandu i testi d’origine sò mudificati

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: fuzzy match within the file
co: currispundenze simile in u schedariu

note: TRANSLATORS: Preceded by "When updating from sources"
en: pre-translate from TM
co: pre-traduce grazia à a MdT

en: Poedit can attempt to fill in new entries from only previous translations in the file or from your entire translation memory. Using the TM won’t be very effective if it’s near-empty, but it will get better as you add more translations to it.
co: Poedit pò pruvà di riempie e nove catene solu da e vostre traduzzioni di stu schedariu osinnò da a memoria di traduzzione sana. L’impiegu di a MdT ùn serà micca efficiente s’ella hè guasi viota, ma serà più bona quandu ci serà parechje traduzzioni.

en: Stored translations:
co: Traduzzioni pruviste :

en: Database size on disk:
co: Dimensione di a banca di dati nant'à u dischettu :

en: Import Translation Files…
co: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import translation files…
co: Impurtà schedarii di traduzzione…

en: Import From TMX…
co: Impurtà à partesi di TMX…

en: Import from TMX…
co: Impurtà à partesi di TMX…

en: Export To TMX…
co: Espurtà ver di TMX…

en: Export to TMX…
co: Espurtà ver di TMX…

en: Select translation files to import
co: Selezziunà i schedarii di traduzzione à impurtà

en: Translation Memory
co: Memoria di Traduzzione

en: Importing translations…
co: Impurtazione di i traduzzioni…

en: Finalizing…
co: Cumpiimentu…

en: Select TMX files to import
co: Selezziunà i schedarii TMX à impurtà

en: TMX Files
co: Schedarii TMX

en: Importing translation memory from “%s” failed.
co: Fiascu à l’impurtazione di a memoria di traduzzione à partesi di « %s ».

en: Import error
co: Sbagliu à l’impurtazione

en: Exporting translations…
co: Espurtazione di i traduzzioni…

en: Exporting translation memory to “%s” failed.
co: Fiascu à l’espurtazione di a memoria di traduzzione ver di « %s ».

en: Export error
co: Sbagliu à l’espurtazione

en: Reset translation memory
co: Viutà a memoria di traduzzione

en: Are you sure you want to reset the translation memory?
co: Site sicuru di vulè viutà a memoria di traduzzione ?

en: Resetting the translation memory will irrevocably delete all stored translations from it. You can’t undo this operation.
co: A viotatura di a memoria di traduzzione caccierà tutte e traduzzioni chì sò arregistrate dentru. Ùn si puderà micca disfà st’operazione.

note: TRANSLATORS: This is abbreviation of "Translation Memory" used in Preferences on macOS. Long text looks weird there, too short (like TM) too, but less so. "General" is about ideal length there.
en: TM
co: MdT

en: Source code extractors are used to find translatable strings in the source code files and extract them so that they can be translated.
co: L’estrattori di testu sò impiegati per truvà e catene traducevule in i schedarii di testu d’origine, è estraelle per ch’elle sianu tradutte.

en: Custom Extractors:
co: Estrattori persunalizati :

en: Custom extractors:
co: Estrattori persunalizati :

en: Supports all programming languages recognized by GNU gettext tools (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript and others).
co: Accetteghja tutte e lingue di prugrammazione ricunnisciute da l’attrezzi GNU gettext (PHP, C/C++, C#, Perl, Python, Java, JavaScript è altre).

en: Delete extractor
co: Squassà l'attrezzu d'estrazzione

en: Are you sure you want to delete the “%s” extractor?
co: Site sicuru di vulè squassà l'attrezzu d'estrazzione “%s” ?

en: Extractors
co: Estrattori

en: Accounts
co: Conti

en: Automatically check for updates
co: Cuntrollà autumaticamente i rinnovi

en: Include beta versions
co: Inchjude e versioni « beta »

en: Beta versions contain the latest new features and improvements, but may be a bit less stable.
co: E versioni « beta » cuntenenu l’ultimi funzioni è migliuramenti ma ponu esse appena menu stabule.

en: These settings affect internal formatting of PO files. Adjust them if you have specific requirements e.g. because of version control.
co: Ste preferenze affettanu a forma interna di i schedarii PO. Accunciatele s’è voi avete una dumanda particulare, per indettu, un cuntrollu di versione.

en: Line endings:
co: Fine di linea :

en: Unix (recommended)
co: Unix (ricumandatu)

note: TRANSLATORS: Followed by text control for entering number; wraps text at given width
en: Wrap at:
co: Cambià di linea à :

en: Preserve formatting of existing files
co: Cunservà u furmatu di i schedarii chì esistenu

en: Preparing strings…
co: Approntu di e catene…

en: Pre-translating from translation memory…
co: Pre-traduzzione da a memoria di traduzzione…

en: Pre-translated %u string | Pre-translated %u strings
co[0]: %u catena pre-tradutta
co[1]: %u catene pre-tradutte

en: Pre-translating…
co: Pre-traduzzione…

note: TRANSLATORS: This is a somewhat common term describing the action where you apply the translation memory and/or machine translation to all of the strings you're translating as the first step, followed by correcting, improving etc., i.e. actually translating the strings. This may be tricky to express
en: Pre-translate
co: Pre-traduce

en: Only fill in exact matches
co: Riempie solu e catene uguale

en: By default, inaccurate results are filled in as well and marked as needing work. Check this option to only include accurate matches.
co: Di bona regula, i resulti chì s’assumiglianu sò riempiuti dinù è annutati cum’è dubbitosi. Attivà st’ozzione per riempie solu e catene uguale.

en: Don’t mark exact matches as needing work
co: Ùn marcate micca e catene uguale cum’è dubbitose

en: Only enable if you trust the quality of your TM. By default, all matches from the TM are marked as needing work and should be reviewed before use.
co: Attivà st’ozzione solu s’è vo site fidanciu in a qualità di a vostra MdT. Di bona regula, tutte e sugestioni chì venenu da a MdT sò marcate cum’è dubbitose è devenu esse verificate nanzu d’impiegalle.

en: Pre-translation automatically finds exact or fuzzy matches for untranslated strings in the translation memory and fills in their translations.
co: A pre-traduzzione riempie autumaticamente e catene micca tradutte da e currispundenze uguale o simile trove in a memoria di traduzzione.

en: %d entry was pre-translated. | %d entries were pre-translated.
co[0]: %d entrata hè stata pre-tradutta.
co[1]: %d entrate sò state pre-tradutte.

en: The translations were marked as needing work, because they may be inaccurate. You should review them for correctness.
co: E traduzzioni sò state marcate cum’è dubbitose, perchè sò forse imprecise. Ci vole à verificà a so accuratezza.

en: No entries could be pre-translated.
co: Nisuna entrata ùn hè stata pre-tradutta.

en: The TM doesn’t contain any strings similar to the content of this file. It is only effective for semi-automatic translations after Poedit learns enough from files that you translated manually.
co: A MdT ùn cuntene alcuna catena simile à u cuntenutu di stu schedariu. Quessu funziona bè per traduzzioni mezu-autumatiche dopu chì Poedit abbia amparatu abbastanza da i schedarii tradutti da una manera manuale.

en: Drag Folders or Files Here
co: Sguillà quì cartulari o schedarii

en: Drag folders or files here
co: Sguillà quì cartulari o schedarii

en: Add Folders…
co: Aghjunghje cartulari…

en: Add folders…
co: Aghjunghje cartulari…

en: Add Files…
co: Aghjunghje schedarii…

en: Add files…
co: Aghjunghje schedarii…

en: Add Wildcard…
co: Aghjunghje un caratteru genericu…

en: Add wildcard…
co: Aghjunghje un caratteru genericu…

note: TRANSLATORS: Used on macOS, should match standard translation of this in other apps (incl. name of the Finder app)
en: Reveal in Finder
co: Palisà cù Finder

note: TRANSLATORS: Used on Windows to show in the Explorer file manager, should match standard translation of "Explorer"
en: Show in Explorer
co: Affissà in l’espluratore

en: Show in Folder
co: Affissà in u cartulare

en: Excluded paths
co: Chjassi esclusi

en: Advanced extraction settings
co: Preferenze esperte d’estrazzione

en: Extract notes for translators from:
co: Estrae l’annutazioni per i traduttori da :

en: Comments prefixed with:
co: I cummenti preffissati da :

en: All comments
co: Tutti i cummenti

en: Additional xgettext flags:
co: Indicadori xgettext addizziunali :

en: Additional keywords
co: Parolle chjave addiziunale

en: Name of the project the translation is for
co: Nome di prughjettu per sta traduzzione

en: Team name and email address or URL
co: Nome di a squadra è indirizzu elettronicu o URL

en: e.g. nplurals=2; plural=(n > 1);
co: i.e. : nplurals=2; plural=(n > 1);

en: UTF-8 (recommended)
co: UTF-8 (ricumandatu)

en: Please save the file first. This section cannot be edited until then.
co: In primu locu, ci vole à arregistrà u schedariu. Osinnò sta sezzione ùn pò micca esse mudificata.

en: Plural form translations
co: Traduzzioni di forma plurale

en: Not all plural forms are translated.
co: Tutte e forme plurale ùn sò micca tradutte.

en: Inconsistent upper/lower case
co: Maiuscule/minuscule cuntradittorie

en: The translation should start as a sentence.
co: A traduzzione duveria principià cum’è una frasa.

en: The translation should start with a lowercase character.
co: A traduzzione duveria principià cù una lettera minuscula.

en: Inconsistent whitespace
co: Spaziu biancu cuntradittoriu

en: The translation doesn’t start with a space.
co: A traduzzione ùn principia micca cù un spaziu.

en: The translation starts with a space, but the source text doesn’t.
co: A traduzzione principia cù un spaziu, ma micca u testu d’origine.

en: The translation is missing a newline at the end.
co: Un saltu di linea manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a newline, but the source text doesn’t.
co: Ci hè un saltu di linea à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’origine.

en: The translation is missing a space at the end.
co: Un spaziu manca à a fine di a traduzzione.

en: The translation ends with a space, but the source text doesn’t.
co: Ci hè un spaziu à a fine di a traduzzione, ma micca in u testu d’origine.

en: Punctuation checks
co: Cuntrolli di puntuazione

en: The translation should end with “%s”.
co: A traduzzione duveria finisce cù « %s ».

en: The translation should not end with “%s”.
co: A traduzzione ùn duveria micca finisce cù « %s ».

en: The translation ends with “%s”, but the source text ends with “%s”.
co: A traduzzione finisce cù « %s », ma u testu d’origine, cù « %s ».

en: Clear Menu
co: Viutà sta lista

en: Clear menu
co: Viutà sta lista

en: Update
co: Mudificà

en: Delete the comment
co: Squassà u cummentu

en: Project name:
co: Nome di prughjettu :

en: Browse
co: Sfuglià

en: Add directory to the list
co: Aghjunghje u cartulare à a lista

en: &New…
co: &Novu…

en: New from &POT/PO file…
co: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: New From &POT/PO File…
co: Novu da un schedariu P&OT/PO…

en: &Open…
co: &Apre…

en: Open recent
co: Apre recente

en: Open from Crowdin…
co: Apre cù Crowdin…

en: Open From Crowdin…
co: Apre cù Crowdin…

en: &Start window
co: &Finestra d’accolta

en: &Start Window
co: &Finestra d’accolta

en: Catalogs &manager
co: A&mministratore di cataloghi

en: Catalogs &Manager
co: A&mministratore di Cataloghi

en: Save &as…
co: Arregistrà &cù u nome…

en: Save &As…
co: Arregistrà &cù u nome…

en: Compile to MO…
co: Trasfurmà in un schedariu MO…

en: E&xport as HTML…
co: Espurtà cum’è &HTML…

en: Check for updates…
co: Cuntrollà e nove versioni…

en: &Preferences…
co: &Preferenze…

en: Copy from singular
co: Cupià da singulare

en: Copy From Singular
co: Cupià da singulare

en: Translation needs &work
co: Traduzzione &dubbitosa

en: Translation Needs &Work
co: Traduzzione &dubbitosa

en: Edit &comment
co: &Mudificà u cummentu

en: Edit &Comment
co: &Mudificà u Cummentu

note: TRANSLATORS: as in: translation suggestions, suggested translations; should be similarly short
en: Suggestions
co: Sugestioni

en: &Find…
co: &Circà…

en: Replace…
co: Rimpiazzà…

en: Find next
co: Circà seguente

en: Find previous
co: Circà precedente

en: Find and Replace…
co: Circà è rimpiazzà…

en: Find Next
co: Circà seguente

en: Find Previous
co: Circà precedente

en: &Preferences
co: &Preferenze

en: Show string &ID
co: Affissà &ID di a catena

en: Show String &ID
co: Affissà &ID di a catena

en: Show warnings
co: Affissà l’avertimenti

en: Show Warnings
co: Affissà l’avertimenti

en: Sort by &file order
co: &Classificà da l’ordine di u schedariu

en: Sort by &File Order
co: &Classificà da l’ordine di u schedariu

en: Sort by &source
co: Classificà da u testu d’&origine

en: Sort by &Source
co: Classificà da u testu d’&origine

en: Sort by &translation
co: Classificà da a &traduzzione

en: Sort by &Translation
co: Classificà da a &traduzzione

en: &Group by context
co: &Gruppà da u contestu

en: &Group By Context
co: &Gruppà da u contestu

en: Entries with errors first
co: Elementi cù &sbaglii in primu

en: Entries with Errors First
co: Elementi cù Sbaglii in Primu

en: &Untranslated entries first
co: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Untranslated Entries First
co: &Elementi micca tradutti in primu

en: &Show code occurrences
co: &Affissà l’occurrenze di testu

en: &Show Code Occurrences
co: &Affissà l’occurrenze di testu

en: Show sidebar
co: Affissà a barra laterale

en: Show status bar
co: Affissà a barra di statu

en: &Translation
co: &Traduzzione

en: &Update from source code
co: &Mudificà da u testu d’origine

en: &Update from Source Code
co: &Mudificà da u testu d’origine

en: Update from &POT file…
co: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Update from &POT File…
co: Mudificà da un schedariu P&OT…

en: Sync with Crowdin
co: Sincrunizà cù Crowdin

en: Pre-&translate…
co: Pre-&traduce…

en: &Purge deleted translations
co: Sp&urgulà e traduzzioni cacciate

en: &Purge Deleted Translations
co: Sp&urgulà e traduzzioni cacciate

en: &Validate translations
co: &Validà e traduzzione

en: &Validate Translations
co: &Validà e traduzzione

en: &Properties…
co: &Pruprietà…

en: &Done and next
co: &Fattu eppò seguente

en: &Done and Next
co: &Fattu eppò seguente

en: &Previous translation
co: Traduzzione &precedente

en: &Previous Translation
co: Traduzzione &Precedente

en: &Next translation
co: Traduzzione &seguente

en: &Next Translation
co: Traduzzione &Seguente

en: P&revious unfinished
co: Incumpleta p&recedente

en: P&revious Unfinished
co: Incumpleta p&recedente

en: Ne&xt unfinished
co: Incumpleta s&eguente

en: Ne&xt Unfinished
co: Incumpleta s&eguente

en: Previous plural form
co: Forma plurale precedente

en: Previous Plural Form
co: Forma plurale precedente

en: Next plural form
co: Forma plurale seguente

en: Next Plural Form
co: Forma plurale seguente

en: &Online help
co: Aiutu &inlinea

en: &Online Help
co: Aiutu &Inlinea

en: &GNU gettext manual
co: &Ducumentazione GNU gettext

en: &GNU gettext Manual
co: &Ducumentazione GNU gettext

en: &About Poedit
co: &Apprupositu di Poedit

en: Extractor setup
co: Installazione di l’estrattore

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
co: Lista di l’estensioni staccate da punti-virgule (i.e. *.cpp;*.h) :

en: Invocation:
co: Chjama :

en: Command to extract translations:
co: Cumanda per estrae e traduzzioni :

en: This is the command used to launch the extractor.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
co: Ghjè a cumanda impiegata per lancià l’estrattore.
    %o serà rimpiazzatu da u nome di schedariu d’esciuta,
    
    %K da a lista di e parolle chjave, %F da a lista di i schedarii
    d’entrata è %C da u gruppu di caratteri (fighjate inghjò).

en: An item in keywords list:
co: Un elementu in a lista di e parolle chjave :

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
co: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda una volta per ogni
    parolla chjave. %k serà rimpiazzatu da a parolla chjave.

en: An item in input files list:
co: Un elementu in a lista di schedarii d’entrata :

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
co: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda una volta per ogni
    schedariu d’entrata.
    %f serà rimpiazzatu da u nome di schedariu.

en: Source code charset:
co: Gruppu di caratteri di u testu d’origine :

en: This will be attached to the command line
    only if source code charset was given. %c expands to charset value.
co: Què serà aghjuntu à a linea di cumanda solu s’è ci hè un gruppu di
    caratteri in u testu d’origine. %c serà rimpiazzatu da stu valore.

en: Translation Properties
co: Pruprietà di a traduzzione

en: Project name and version:
co: Nome è versione di prughjettu :

en: Language team:
co: Squadra di traduzzione :

en: Plural forms:
co: Forme plurale :

en: Use default rules for this language
co: Impiegà e regule predefinite per sta lingua

en: Use custom expression
co: Impiegà un espressione predefinita

en: Learn about plural forms
co: Per amparà nant’à e forme plurale

en: Charset:
co: Gruppu di caratteri :

en: Advanced Extraction Settings…
co: Preferenze esperte d’estrazzione…

en: Advanced extraction settings…
co: Preferenze esperte d’estrazzione…

en: Translation properties
co: Pruprietà di a traduzzione

en: Sources Paths
co: Chjassi d’origine

en: Sources paths
co: Chjassi d’origine

en: Extract text from source files in the following directories:
co: Estrae testu da i schedarii d’origine in sti cartulari :

en: Base path:
co: Chjassu di basa :

en: Sources Keywords
co: Parolle chjave di testi d’origine

en: Sources keywords
co: Parolle chjave di testi d’origine

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files:
co: Aduprate ste parolle chjave (nomi di funzioni) per ricunnosce e catene
    chì sò à traduce in i schedarii d’origine :

en: Also use default keywords for supported languages
co: Impiegà dinù parolle chjave predefinite per e lingue accettate

en: Learn about gettext keywords
co: Per amparà nant’à e parolle chjave gettext

en: Update summary
co: Riassuntu di e mudificazioni

en: These strings were found in the sources but were not in the file.
    Poedit will add them to the file now.
co: Ste catene sò state trove in i testi d’origine ma micca in u schedariu.
    Poedit hà da aghjunghjele à u schedariu avà.

en: New strings
co: Frase nove

en: These strings are no longer in the source code.
    Poedit will remove them from the file now.
co: Ste catene ùn sò più in u testu d’origine.
    Poedit hà da togliele da u schedariu avà.

en: Obsolete strings
co: Catene anziane

en: (0 new, 0 obsolete)
co: (0 nova, 0 anziana)

en: Save file
co: Arregistrà u schedariu

en: Validate
co: Validazione

en: Check for errors in the translation
co: Circà i sbaglii in a traduzzione

en: Update from code
co: Mudificà da u testu

en: Update from Code
co: Mudificà da u testu

en: Update from source code
co: Mudificà da u testu d’origine

en: Sidebar
co: Barra laterale

en: Show or hide the sidebar
co: Affissà o piattà a barra laterale

note: TRANSLATORS: "Previous" as in used in the past, now replaced with newer.
en: Previous source text
co: U testu d’origine precedente

en: The old source text (before it changed during an update) that the now-inaccurate translation corresponds to.
co: U vechju testu d’origine (nanzu ch’ellu sia cambiatu) chì currisponde à a traduzzione imprecise avà.

en: Notes for translators
co: Annutazioni per i traduttori

en: Add comment
co: Aghjunghje un cummentu

en: Add Comment
co: Aghjunghje un Cummentu

en: Delete From Translation Memory
co: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Delete from translation memory
co: Squassà da a memoria di traduzzione

en: Translation suggestions
co: Sugestioni di traduzzione

note: TRANSLATORS: This is shown when no translation suggestions can be found in the TM (macOS, Linux).
en: No Matches Found
co: Nisuna currispundenza trova

en: This string was found in Poedit’s translation memory.
co: Sta catena hè stata trova in a memoria di traduzzione di Poedit.

en: The TMX file is malformed.
co: U schedariu TMX hè malfuttutu.

en: No translations were found in the TMX file.
co: Ùn ci hè alcuna traduzzione in u schedariu TMX.

en: Translation memory database is corrupted: %s (%d).
co: A basa di dati di a memoria di traduzzione hè alterata : %s (%d).

en: Translation memory error: %s (%d).
co: Sbagliu di a memoria di traduzzione : %s (%d).

en: Cannot create temporary directory.
co: Ùn si pò micca creà u cartulare timpurariu.

en: There are no translations. That’s unusual.
co: Ùn ci hè micca elementi. Pare stranu st’affare.

en: Translatable entries aren’t added manually in the Gettext system, but are automatically extracted
    from source code. This way, they stay up to date and accurate.
    Translators typically use PO template files (POTs) prepared for them by the developer.
co: L’elementi traducevule ùn sò micca aghjunti manualmente in u sistema Gettext, ma sò estratti
    autumaticamente da u testu d’origine. Cusì, sò sempre attualizati è esatti. Di bona regula,
    i traduttori impieganu i schedarii di mudellu PO (POT) appruntati da u prugrammatore.

en: (Learn more about GNU gettext)
co: (Sapene di più nant’à GNU gettext)

en: The simplest way to fill this file with translations is to update it from a POT:
co: A manera a più simplice di riempie stu schedariu cù traduzzioni hè di mudificallu da un POT :

en: Update from POT
co: Mudificà da un POT

en: Take translatable strings from an existing POT template.
co: Piglià e catene traducevule da un mudellu POT chì esiste.

en: You can also extract translatable strings directly from the source code:
co: Pudete dinù estrae e catene traducevule da i schedarii d’origine :

en: Extract from sources
co: Estrae da i schedarii d’origine

en: Configure source code extraction in Properties.
co: Sceglie l’ozzioni d’estrazzione da i schedarii d’origine in Pruprietà.

note: TRANSLATORS: This is version information in about dialog, "%s" will be version number when used
en: Version %s
co: Versione %s

en: Create new…
co: Creà nova…

en: Create new translation from POT template.
co: Creà una nova traduzzione da un mudellu POT.

en: Browse files
co: Navigazione

en: Open and edit translation files.
co: Apre è mudificà schedarii di traduzzione.

en: Translate Crowdin project
co: Traduce un prughjettu Crowdin

en: Collaborate with others in a Crowdin project.
co: Cullaburà cù d’altri nant’à un prughjettu Crowdin.

en: Recent files
co: Schedarii recente

en: Synchronize the translation with Crowdin
co: Sincrunizà a traduzzione cù Crowdin

note: TRANSLATORS: Title of the preferences window on Windows and Linux. "%s" is replaced with "Poedit" when running.
en: %s Preferences
co: Preferenze di %s

note: TRANSLATORS: macOS item in app menu
en: Preferences…
co: Preferenze…

en: Preferences...
co: Preferenze…

note: TRANSLATORS: Title of a category in Windows task menu (right-click icon in taskbar)
en: Frequent
co: Frequente

en: &Back
co: &Ritornu

en: &Quit
co: &Esce

en: Open…
co: Apre…

en: Open...
co: Apre…

en: &Save as
co: &Arregistrà cù u nome

en: Save as
co: Arregistrà cù u nome

en: Select &All
co: T&uttu selezziunà

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Down
co: Ghjò

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Left
co: Manca

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut for display in Windows menus
en: Right
co: Diritta

note: TRANSLATORS: Keyboard shortcut, must correspond to translation of "Shift+"
en: shift
co: maiusc
