iso_3166-1 - en to gez translation catalogue (239 entries)

note: Name for ALB
en: Albania
gez: አልባኒያ

note: Name for AND
en: Andorra
gez: አንዶራ

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
gez: የተባበሩት፡አረብ፡ኤምሬትስ

note: Name for ARG
en: Argentina
gez: አርጀንቲና

note: Name for ARM
en: Armenia
gez: አርሜኒያ

note: Name for ATF
en: French Southern Territories
gez: የፈረንሳይ፡ደቡባዊ፡ግዛቶች

note: Name for AUS
en: Australia
gez: አውስትሬሊያ

note: Name for AUT
en: Austria
gez: ኦስትሪያ

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
gez: አዘርባጃን

note: Name for BEL
en: Belgium
gez: ቤልጄም

note: Name for BGR
en: Bulgaria
gez: ቡልጌሪያ

note: Name for BHR
en: Bahrain
gez: ባህሬን

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
gez: ቦስኒያ፡እና፡ሄርዞጎቪኒያ

note: Name for BLR
en: Belarus
gez: ቤላሩስ

note: Name for BLZ
en: Belize
gez: ቤሊዘ

note: Name for BMU
en: Bermuda
gez: ቤርሙዳ

note: Common name for BOL
en: Bolivia
gez: ቦሊቪያ

note: Name for BRA
en: Brazil
gez: ብራዚል

note: Name for BRB
en: Barbados
gez: ባርቤዶስ

note: Name for BTN
en: Bhutan
gez: ቡህታን

note: Name for CAF
en: Central African Republic
gez: የመካከለኛው፡አፍሪካ፡ሪፐብሊክ

note: Name for CHE
en: Switzerland
gez: ስዊዘርላንድ

note: Name for CHL
en: Chile
gez: ቺሊ

note: Name for CHN
en: China
gez: ቻይና

note: Name for CMR
en: Cameroon
gez: ካሜሩን

note: Name for COL
en: Colombia
gez: ኮሎምቢያ

note: Name for COM
en: Comoros
gez: ኮሞሮስ

note: Name for CYP
en: Cyprus
gez: ሳይፕረስ

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
gez: ቼክ፡ሪፑብሊክ

note: Name for DEU
en: Germany
gez: ጀርመን

note: Name for DMA
en: Dominica
gez: ዶሚኒካ

note: Name for DNK
en: Denmark
gez: ዴንማርክ

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
gez: ዶሚኒክ፡ሪፑብሊክ

note: Name for DZA
en: Algeria
gez: አልጄሪያ

note: Name for ECU
en: Ecuador
gez: ኢኳዶር

note: Name for EGY
en: Egypt
gez: ግብጽ

note: Name for ERI
en: Eritrea
gez: ኤርትራ

note: Name for ESH
en: Western Sahara
gez: ምዕራባዊ፡ሳህራ

note: Name for ESP
en: Spain
gez: ስፔን

note: Name for EST
en: Estonia
gez: ኤስቶኒያ

note: Name for ETH
en: Ethiopia
gez: ኢትዮጵያ

note: Name for FIN
en: Finland
gez: ፊንላንድ

note: Name for FJI
en: Fiji
gez: ፊጂ

note: Name for GBR
en: United Kingdom
gez: እንግሊዝ

note: Name for GEO
en: Georgia
gez: ጆርጂያ

note: Name for GIN
en: Guinea
gez: ጊኒ

note: Name for GMB
en: Gambia
gez: ጋምቢያ

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
gez: ቢሳዎ

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
gez: ኢኳቶሪያል፡ጊኒ

note: Name for GRC
en: Greece
gez: ግሪክ

note: Name for GUF
en: French Guiana
gez: የፈረንሳይ፡ጉዊአና

note: Name for GUY
en: Guyana
gez: ጉያና

note: Name for HRV
en: Croatia
gez: ክሮኤሽያ

note: Name for HTI
en: Haiti
gez: ሀይቲ

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
gez: ሀንጋሪ

note: Name for IDN
en: Indonesia
gez: ኢንዶኔዢያ

note: Name for IND
en: India
gez: ህንድ

note: Name for IRL
en: Ireland
gez: አየርላንድ

note: Name for IRQ
en: Iraq
gez: ኢራቅ

note: Name for ISL
en: Iceland
gez: አይስላንድ

note: Name for ISR
en: Israel
gez: እስራኤል

note: Name for ITA
en: Italy
gez: ጣሊያን

note: Name for JAM
en: Jamaica
gez: ጃማይካ

note: Name for JOR
en: Jordan
gez: ጆርዳን

note: Name for JPN
en: Japan
gez: ጃፓን

note: Name for KHM
en: Cambodia
gez: ካምቦዲያ

note: Name for KWT
en: Kuwait
gez: ክዌት

note: Name for LBN
en: Lebanon
gez: ሊባኖስ

note: Name for LTU
en: Lithuania
gez: ሊቱዌኒያ

note: Name for LVA
en: Latvia
gez: ላትቪያ

note: Name for MAR
en: Morocco
gez: ሞሮኮ

note: Name for MEX
en: Mexico
gez: ሜክሲኮ

note: Name for MLT
en: Malta
gez: ማልታ

note: Name for MNG
en: Mongolia
gez: ሞንጎሊያ

note: Name for MRT
en: Mauritania
gez: ሞሪቴኒያ

note: Name for MUS
en: Mauritius
gez: ማሩሸስ

note: Name for MYS
en: Malaysia
gez: ማሌዢያ

note: Name for NAM
en: Namibia
gez: ናሚቢያ

note: Name for NCL
en: New Caledonia
gez: ኒው፡ካሌዶኒያ

note: Name for NGA
en: Nigeria
gez: ናይጄሪያ

note: Name for NLD
en: Netherlands
gez: ኔዘርላንድ

note: Name for NOR
en: Norway
gez: ኖርዌ

note: Name for NPL
en: Nepal
gez: ኔፓል

note: Name for nau
en: Nauru
gez: ናኡሩ

note: Name for NZL
en: New Zealand
gez: ኒው፡ዚላንድ

note: Name for PER
en: Peru
gez: ፔሩ

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
gez: ፓፑዋ፡ኒው፡ጊኒ

note: Name for POL
en: Poland
gez: ፖላንድ

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
gez: ፖርታ፡ሪኮ

note: Name for PYF
en: French Polynesia
gez: የፈረንሳይ፡ፖሊኔዢያ

note: Name for ROU
en: Romania
gez: ሮሜኒያ

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
gez: ሳውድአረቢያ

note: Name for SDN
en: Sudan
gez: ሱዳን

note: Name for SEN
en: Senegal
gez: ሴኔጋል

note: Name for SGP
en: Singapore
gez: ሲንጋፖር

note: Name for SOM
en: Somalia
gez: ሱማሌ

note: Name for SVK
en: Slovakia
gez: ስሎቫኪያ

note: Name for SVN
en: Slovenia
gez: ስሎቬኒያ

note: Name for SWE
en: Sweden
gez: ስዊድን

note: Name for TCD
en: Chad
gez: ቻድ

note: Name for THA
en: Thailand
gez: ታይላንድ

note: Name for TJK
en: Tajikistan
gez: ታጃኪስታን

note: Name for TLS
en: Timor-Leste
gez: ምስራቅ፡ቲሞር

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
gez: ትሪኒዳድ፡እና፡ቶባጎ

note: Name for TUN
en: Tunisia
gez: ቱኒዚያ

note: Name for TUR
en: Turkey
gez: ቱርክ

note: Name for UGA
en: Uganda
gez: ዩጋንዳ

note: Name for USA
en: United States
gez: አሜሪካ

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
gez: ዩዝበኪስታን

note: Common name for VEN
en: Venezuela
gez: ቬንዙዌላ

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
gez: የእንግሊዝ፡ድንግል፡ደሴቶች

note: Name for YEM
en: Yemen
gez: የመን

note: Name for ZAF
en: South Africa
gez: ደቡብ፡አፍሪካ

note: Name for ZMB
en: Zambia
gez: ዛምቢያ

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
gez: ኔዘርላንድስ፡አንቲልስ

note: Name for aar
en: Afar
gez: አፋርኛ

note: Name for abk
en: Abkhazian
gez: አብሐዚኛ

note: Name for afr
en: Afrikaans
gez: አፍሪቃንስኛ

note: Name for amh
en: Amharic
gez: አምሐረኛ

note: Name for ara
en: Arabic
gez: ዐርቢኛ

note: Name for asm
en: Assamese
gez: አሳሜዛዊ

note: Name for aym
en: Aymara
gez: አያማርኛ

note: Name for aze
en: Azerbaijani
gez: አዜርባይጃንኛ

note: Name for bak
en: Bashkir
gez: ባስኪርኛ

note: Name for bel
en: Belarusian
gez: ቤላራሻኛ

note: Name for ben
en: Bengali
gez: በንጋሊኛ

note: Name for bis
en: Bislama
gez: ቢስላምኛ

note: Name for bod
en: Tibetan
gez: ትበትንኛ

note: Name for bre
en: Breton
gez: ብሬቶንኛ

note: Name for bul
en: Bulgarian
gez: ቡልጋሪኛ

note: Name for ces
en: Czech
gez: ቼክኛ

note: Name for cos
en: Corsican
gez: ኮርሲካኛ

note: Name for cym
en: Welsh
gez: ወልሽ

note: Name for dan
en: Danish
gez: ዴኒሽ

note: Name for deu
en: German
gez: ጀርመን

note: Name for dzo
en: Dzongkha
gez: ድዞንግኻኛ

note: Name for eng
en: English
gez: እንግሊዝኛ

note: Name for epo
en: Esperanto
gez: ኤስፐራንቶ

note: Name for est
en: Estonian
gez: ኤስቶኒአን

note: Name for eus
en: Basque
gez: ባስክኛ

note: Name for fao
en: Faroese
gez: ፋሮኛ

note: Name for fas
en: Persian
gez: ፐርሲያኛ

note: Name for fij
en: Fijian
gez: ፊጂኛ

note: Name for fin
en: Finnish
gez: ፊኒሽ

note: Name for fra
en: French
gez: ፈረንሳይኛ

note: Name for gez
en: Geez
gez: ግዕዝኛ

note: Name for gle
en: Irish
gez: አይሪሽ

note: Name for glg
en: Galician
gez: ጋለጋኛ

note: Name for grn
en: Guarani
gez: ጓራኒኛ

note: Name for guj
en: Gujarati
gez: ጉጃርቲኛ

note: Name for hau
en: Hausa
gez: ሃውሳኛ

note: Name for heb
en: Hebrew
gez: ዕብራስጥ

note: Name for hin
en: Hindi
gez: ሐንድኛ

note: Name for hrv
en: Croatian
gez: ክሮሽያንኛ

note: Name for hun
en: Hungarian
gez: ሀንጋሪኛ

note: Name for hye
en: Armenian
gez: አርመናዊ

note: Name for iku
en: Inuktitut
gez: እኑክቲቱትኛ

note: Name for ind
en: Indonesian
gez: እንዶኒሲኛ

note: Name for ipk
en: Inupiaq
gez: እኑፒያቅኛ

note: Name for isl
en: Icelandic
gez: አይስላንድኛ

note: Name for ita
en: Italian
gez: ጣሊያንኛ

note: Name for jav
en: Javanese
gez: ጃቫንኛ

note: Name for jpn
en: Japanese
gez: ጃፓንኛ

note: Name for kan
en: Kannada
gez: ካናዳኛ

note: Name for kas
en: Kashmiri
gez: ካሽሚርኛ

note: Name for kat
en: Georgian
gez: ጊዮርጊያን

note: Name for kaz
en: Kazakh
gez: ካዛክኛ

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
gez: ኪንያርዋንድኛ

note: Name for kor
en: Korean
gez: ኮሪያኛ

note: Name for kur
en: Kurdish
gez: ኩርድሽኛ

note: Name for lao
en: Lao
gez: ላውስኛ

note: Name for lat
en: Latin
gez: ላቲንኛ

note: Name for lav
en: Latvian
gez: ላትቪያን

note: Name for lin
en: Lingala
gez: ሊንጋላኛ

note: Name for lit
en: Lithuanian
gez: ሊቱአኒያን

note: Name for mal
en: Malayalam
gez: ማላያላምኛ

note: Name for mar
en: Marathi
gez: ማራዚኛ

note: Name for mkd
en: Macedonian
gez: ማከዶኒኛ

note: Name for mlg
en: Malagasy
gez: ማላጋስኛ

note: Name for mlt
en: Maltese
gez: ማልቲስኛ

note: Name for mon
en: Mongolian
gez: ሞንጎላዊኛ

note: Name for mri
en: Maori
gez: ማዮሪኛ

note: Name for msa
en: Malay
gez: ማላይኛ

note: Name for mya
en: Burmese
gez: ቡርማኛ

note: Name for nep
en: Nepali
gez: ኔፓሊኛ

note: Name for nor
en: Norwegian
gez: ኖርዌጂያን

note: Name for ori
en: Oriya
gez: ኦሪያኛ

note: Name for orm
en: Oromo
gez: ኦሮምኛ

note: Name for pol
en: Polish
gez: ፖሊሽ

note: Name for por
en: Portuguese
gez: ፖርቱጋሊኛ

note: Name for que
en: Quechua
gez: ኵቿኛ

note: Name for run
en: Rundi
gez: ሩንዲኛ

note: Name for rus
en: Russian
gez: ራሽኛ

note: Name for sag
en: Sango
gez: ሳንጎኛ

note: Name for san
en: Sanskrit
gez: ሳንስክሪትኛ

note: Name for sid
en: Sidamo
gez: ሲዳምኛ

note: Name for slk
en: Slovak
gez: ስሎቫክኛ

note: Name for slv
en: Slovenian
gez: ስሎቪኛ

note: Name for smo
en: Samoan
gez: ሳሞአኛ

note: Name for sna
en: Shona
gez: ሾናኛ

note: Name for snd
en: Sindhi
gez: ሲንድሂኛ

note: Name for som
en: Somali
gez: ሱማልኛ

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for sot #-#-#-#-#  3 (iso_639-3)  #-#-#-#-# Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
gez: ሶዞኛ

note: Name for sqi
en: Albanian
gez: ልቤኒኛ

note: Name for srp
en: Serbian
gez: ሰርቢኛ

note: Name for ssw
en: Swati
gez: ስዋቲኛ

note: Name for sun
en: Sundanese
gez: ሱዳንኛ

note: Name for swa
en: Swahili
gez: ስዋሂሊኛ

note: Name for swe
en: Swedish
gez: ስዊድንኛ

note: Name for tam
en: Tamil
gez: ታሚልኛ

note: Name for tat
en: Tatar
gez: ታታርኛ

note: Name for tel
en: Telugu
gez: ተሉጉኛ

note: Name for tgk
en: Tajik
gez: ታጂኪኛ

note: Name for tgl
en: Tagalog
gez: ታጋሎገኛ

note: Name for tha
en: Thai
gez: ታይኛ

note: Name for tig
en: Tigre
gez: ትግረ

note: Name for tir
en: Tigrinya
gez: ትግርኛ

note: Name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
gez: ቶንጋ

note: Name for tsn
en: Tswana
gez: ጽዋናዊኛ

note: Name for tso
en: Tsonga
gez: ጾንጋኛ

note: Name for tuk
en: Turkmen
gez: ቱርክመንኛ

note: Name for tur
en: Turkish
gez: ቱርክኛ

note: Name for twi
en: Twi
gez: ትዊኛ

note: Name for ukr
en: Ukrainian
gez: ዩክረኒኛ

note: Name for urd
en: Urdu
gez: ኡርዱኛ

note: Name for uzb
en: Uzbek
gez: ኡዝበክኛ

note: Name for vie
en: Vietnamese
gez: ቪትናምኛ

note: Name for wol
en: Wolof
gez: ዎሎፍኛ

note: Name for xho
en: Xhosa
gez: ዞሳኛ

note: Name for yid
en: Yiddish
gez: ይዲሻዊኛ

note: Name for yor
en: Yoruba
gez: ዮሩባዊኛ

note: Name for zho
en: Chinese
gez: ቻይንኛ

note: Name for zul
en: Zulu
gez: ዙሉኛ

note: Name for cat
en: Catalan
gez: ካታላንኛ

note: Name for ile
en: Interlingue
gez: እንተርሊንግወ

note: Name for kir
en: Kirghiz
gez: ኪርጊዝኛ

note: Name for nld
en: Dutch
gez: ደች

note: Name for ron
en: Romanian
gez: ሮማኒያን

note: Name for uig
en: Uighur
gez: ኡዊግሁርኛ
