linuxmint - en to gv translation catalogue (3013 entries)

en: Open
gv: Fosley

en: Save
gv: Sauail

en: Search Results
gv: Reddyn feddynit liorish shirrey

en: Images
gv: Jalloyn

en: All Files
gv: Oilley ny coadanyn

en: Title
gv: Enmys

note: translators comment: This is a rating of the quality of the subtitle
en: Rating
gv: Towse

en: Today
gv: Jiu

en: Text
gv: Teks

en: Background
gv: Cooylrey

en: About
gv: Mychione

en: Copying %s
gv: Jannoo coip %s

en: Removing live configuration (packages)
gv: Geddyn rey lesh reihghyn bio (bundeilyn)

en: Setting hostname
gv: Cur er ennym cuirreyder

en: Setting locale
gv: Cur er Locale

en: Setting keyboard options
gv: Cur er reihghyn mair-chlaa

en: Installing bootloader
gv: Cur laadeyderbrebbal 'sy co`earrooder

en: Installation finished
gv: Cur 'sy co`earrooder jeant

en: Language
gv: Chengey

en: Layout
gv: Aght cur magh

en: %s Installer
gv: Greie cur 'sy co`earroder %s

en: Quit
gv: Faagail

en: Refresh
gv: Laadey reesht

en: Your full name
gv: Yn ennym lane ayds

en: Your username
gv: Yn ennym ymmdeyr ayds

en: Your password
gv: Yn fockle follit ayds

en: Hostname
gv: Ennymcuirreyder

en: Bootloader
gv: Laadeyderbrebbal

en: Install GRUB
gv: Cur GRUB 'sy co`earrooder

en: Model
gv: Kiaddey

en: Device
gv: Saase

en: Type
gv: Sorçh

en: Size
gv: Moodys

en: Installation Tool
gv: Greie cur 'sy co`earrooder

en: Install
gv: Cur er co`earrooder

en: Localization
gv: Ynnydaghys

en: Language:
gv: çhengey:

en: Timezone:
gv: Crysstraa:

en: Keyboard layout:
gv: Aght cur magh mair-chlaa:

en: User settings
gv: Reihghyn ymmydeyr

en: Real name:
gv: Ennym kiart:

en: Username:
gv: Ennym ymmydeyr:

en: Hostname:
gv: Ennymcuirreyder:

en: Filesystem operations
gv: Obbreeaghtyn corys coadanyn

en: Do not install bootloader
gv: Ny jean cur laadeyderbrebbal 'sy co`earrooder

en: Edit
gv: Caghlaa

en: Please enter your password
gv: Cur stiagh yn fockle follit ayds my sailt

en: Backup Tool
gv: Greie jannoo coadanyn sauçhey

en: Backing up:
gv: Jannoo sauçhey:

en: Calculating...
gv: Co`earroodaghey...

en: Restoring:
gv: Cur erash:

en: Make a backup of your home directory
gv: Jannoo yn ynnyd thie ayd sauçhey

en: Exclude files
gv: Ny jean jannoo lesh ny coadanyn shoh

en: Exclude directories
gv: Ny jean jannoo lesh ny ynnydyn shoh

en: Desktop Settings
gv: Reihghyn buird claare

en: Windows
gv: Uinnagyn

en: Interface
gv: Jeeagh

en: Desktop icons
gv: Jallooyn Claare-buird

en: Icons
gv: Jallooyn

en: Toolbars
gv: Barryn greie

en: Select the items you want to see on the desktop:
gv: Reih ny jallooyn veg tou gearree akin er yn buird claare ayds:

en: Home
gv: Thie

en: Network
gv: Eddyr-voggyl

en: Mounted Volumes
gv: Redyn chianglit

en: Don't show window content while dragging them
gv: Ny jean soilshaghey stoo uinnag traa tou tarn ad

en: Use system font in titlebar
gv: Jannoo ymmyd jeh laue screeuee ayns baar enmys

en: Buttons layout:
gv: Reaghey ny broochrammanyn:

en: Show icons on menus
gv: Soilshaghey jallooyn veg er ny rolleyn

en: Show icons on buttons
gv: Soilshaghey jallooyn veg er crammanyn

en: Buttons labels:
gv: Lipaidyn Crammanyn:

en: Icon size:
gv: Mooadys jallooveg:

en: Traditional style (Right)
gv: Aght tradishoonagh (Jesh)

en: Mac style (Left)
gv: Aght Mac (Clee)

en: Small
gv: Beg

en: Normal
gv: Cadjin

en: Text below items
gv: Teks fo nheeghyn

en: Text beside items
gv: Teks marish nheeghyn

en: Icons only
gv: Just jallooyn veg

en: Text only
gv: Just teks

en: Reviews
gv: Barelyn

en: All
gv: Oilley

en: Software Manager
gv: Reireyder Claaghyn

en: Search in packages summary (slower search)
gv: Shirrey ayns coontey bundeilyn (Shirrey ny smoo voal)

en: Search in packages description (even slower search)
gv: Shirrey ayns fysseree bundeilyn (Shirrey eer ny smoo voal)

en: Internet
gv: Eddyr-voggyl

en: Web
gv: Eddyr-voggyl

en: Email
gv: Chaghteragh tullagh

en: Chat
gv: Cowag

en: File sharing
gv: Towse coadanyn

en: Sound and video
gv: Sheean as feeshan

en: Video
gv: Feeshan

en: Graphics
gv: Graafaghyn

en: Drawing
gv: Linneeaght

en: Photography
gv: Fotografeeaght

en: Publishing
gv: Cur magh

en: Scanning
gv: Scaney

en: Viewers
gv: Jeeagheyderyn

en: Office
gv: Oik

en: Games
gv: Gammanyn

en: Real-time strategy
gv: Strateysh 'sy traa t'ayn

en: Turn-based strategy
gv: Strateysh caghlaa-bunnit

en: Emulators
gv: Co`eiyrtaghyn

en: Accessories
gv: Claaghyn

en: System tools
gv: Greieyn corys

en: Education
gv: Ynsagh

en: Programming
gv: Claaghydys

en: Details
gv: Mynphointyn

en: Installed
gv: Er co`earrooder hannah.

en: Upgrade
gv: Cur noa

en: Finished
gv: Jeant

en: An error occurred
gv: Va doilleeid taghyrt

en: Install new applications
gv: Cur claaghyn noa 'sy co`earrooder

en: Categories
gv: Cooishyn

en: Launch
gv: Laadey

en: Package
gv: Bundeil

note: #-#-#-#-#  48 (Gnome Localisation: Manx)  #-#-#-#-# Toplevel #-#-#-#-#  64 (nautilus)  #-#-#-#-# name, stock id, label
en: _File
gv: _Coadan

en: Close
gv: Dooney

en: Application
gv: Claare

en: Icon
gv: Jalloo veg

en: Find Software
gv: Feddyn claaghyn

en: No results
gv: Cha row red erbee feddynit

en: Show
gv: Soilshaghey

en: Search
gv: Shirrey

en: Description
gv: Coontey

en: Menu
gv: Rolley

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# Fake class for MyPlugin #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Couldn't load plugin:
gv: Cha doddym laadey plugin:

en: Couldn't initialize plugin
gv: Cha doddym goaill toshiaght er yn plugin

en: Edit menu
gv: Caghlaa rolley

en: Reload plugins
gv: Laadey pluginyn reesht

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# i18n #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Menu preferences
gv: Reihghyn rolley

en: Always start with favorites pane
gv: Goaill toshiaght dagh traa lesh kerrin reddyn share

en: Show button icon
gv: Soilshaghey jallooveg cramman

en: Use custom colors
gv: Jannoo ymmyd jeh daaghyn reih't

en: Show recent documents plugin
gv: Soilshaghey pluginyn docmaidyn jannoo ymmyd jeh er y gherrid

en: Show applications plugin
gv: Soilshaghey plugin claaghyn

en: Show system plugin
gv: Soilshaghey plugin corys

en: Show places plugin
gv: Soilshaghey pluginyn boaylyn

en: Show application comments
gv: Soilshaghey coonteyn claaghyn

en: Show category icons
gv: Soilshaghey jallooynveg lesh cooish

en: Hover
gv: Crowal

en: Swap name and generic name
gv: Towse ennym as ennym keintagh

en: Button text:
gv: Teks crammanyn:

en: Options
gv: Reighyn

en: Applications
gv: Claaghyn

en: Theme
gv: Cooish

en: Favorites
gv: Stoo smie lesh

en: Main button
gv: Cramman cadjin

en: Background:
gv: Cooylrey:

en: Headings:
gv: Kioneyn:

en: Theme:
gv: Cooish:

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# self.builder.get_object("applicationsLabel").set_text(_("Applications")) self.builder.get_object("favoritesLabel").set_text(_("Favorites")) #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Number of columns:
gv: Earroo dy collooyn

en: Hover delay (ms):
gv: Moalys crowal (ms):

en: Button icon:
gv: Jallooveg cramman:

en: Search command:
gv: Shirrey sarey:

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# Set 'heading' property for plugin #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Places
gv: Boaylyn

en: Allow Scrollbar
gv: Lhiggey dy barr scrolley

en: Show GTK Bookmarks
gv: Soilshaghey lioaryn vark GTK

en: Height:
gv: Yrjid

en: Toggle Default Places:
gv: Boayl cadjin skorran:

en: Custom Places:
gv: Boaylyn cadjin:

en: Toggle Default Items:
gv: Nheeghyn Cadjin Skorran:

en: Package Manager
gv: Reireyder Bundeilyn

en: Control Center
gv: Ynnyd Stuirey

en: Lock Screen
gv: Cur ghlass er yn  fastee

en: Log Out
gv: Hurrys Magh

en: Edit Place
gv: Caghlaa Boayl

en: New Place
gv: Boayl Noa

en: Keyboard shortcut:
gv: Cassan er lheh mair-chlaa:

en: Name
gv: Ennym

en: Path
gv: Raad

en: Desktop theme
gv: Jeeagh claare buird

en: Name:
gv: Ennym:

en: Path:
gv: Raad:

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# i18n #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Search:
gv: Shirrey:

en: All applications
gv: Oilley ny claaghyn

en: Search Wikipedia for %s
gv: Shirrey Wikipedia son %s

en: Lookup %s in Dictionary
gv: Jeeagh er  %s ayns fockleyr

en: Search Computer for %s
gv: Shirrey co`earrooder son %s

en: Install package '%s'
gv: Cur bundeil '%s' 'sy co`earrooder

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# i18n #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Add to desktop
gv: Cur dys buird claare

en: Add to panel
gv: Cur dys pannyl

en: Insert space
gv: Cur stiagh boayl

en: Insert separator
gv: Cur stiagh scarreyder

en: Launch when I log in
gv: Laadey traa ta mee hurrys stiagh

en: Remove from favorites
gv: Geddyn rey lesh voish stoo share

en: Edit properties
gv: Caghlaa reihghyn

en: Show in my favorites
gv: Soilshaghey ayns my stoo share

en: Uninstall
gv: Cur veih'n co`earrooder

en: Delete from menu
gv: Doll magh veih'n rolley

en: Search Wikipedia
gv: Shirrey Wikipedia

en: Search Computer
gv: Shirrey co`earrooder

en: Find Tutorials
gv: Feddyn co`ynsaghyn

en: Find Hardware
gv: Feddyn greieyn creoi

en: Find Ideas
gv: Feddyn Eieyn

en: Find Users
gv: Feddyn ymmydeyryn

en: Couldn't save favorites. Check if you have write access to ~/.linuxmint/mintMenu
gv: Cha doddym sauail stoo share. Jeeagh myr ta entreilys ayd's dys  ~/.linuxmint/mintMenu

en: Show all applications
gv: Soilshaghey oilley ny claaghyn

en: Browse and install available software
gv: Jeeagh er as cur claaghyn ry geddyn 'sy co`earrooder

en: Install, remove and upgrade software packages
gv: Cur 'sy co`earrooder, geddyn rey lesh as jannoo bundeilyn claaghyn noa

en: Configure your system
gv: Caghlaa reihghyn er yn corys ayd's

en: Use the command line
gv: Jannoo ymmyd jeh yn liney sarey

en: Requires password to unlock
gv: Ta feym ec er fockle follit dy neu-ghlass

en: Logout
gv: Hurrysmagh

en: Log out or switch user
gv: Hurrys magh ny caghlaa ymmydeyr

en: Shutdown, restart, suspend or hibernate
gv: Cur magh, cur er reesht scuirr veih ny geuraghey

note: #-#-#-#-#  54 (gnome-panel)  #-#-#-#-# is_exec? exec name #-#-#-#-#  64 (nautilus)  #-#-#-#-# tooltip
en: Open your personal folder
gv: Foashley yn coodagh persoonagh ayd's

en: Browse items placed on the desktop
gv: Jeeagh er nheeghyn currit er yn buird claare ayds

en: Browse deleted files
gv: Jeeagh er coadanyn dollit magh

en: Empty trash
gv: Doll magh redyn 'sy trustyr

en: Border width:
gv: Lheead slyst

note: #-#-#-#-#  62 (mate-menu)  #-#-#-#-# Set 'heading' property for plugin #-#-#-#-#  63 (mate-menu)  #-#-#-#-#
en: Recent documents
gv: Docmaidyn jannoo ymmydit jeh er y gherrid

en: Domain Blocker
gv: Cur lhiettrimys er staydyn

en: Blocked domains
gv: Staydyn lesh lhiettrimys currit er

en: Block access to selected domain names
gv: Ny jean lhiggey entreilys dys staydyn reih't

en: Parental Control
gv: Crammandys parentyn

en: Upload Manager
gv: Reireyder laadey heose

en: %(percentage)s of %(number)d files - Uploading to %(service)s
gv: %(percentage)s jeh coadanyn %(number)d - laadey heose dys %(service)s

en: %(percentage)s of 1 file - Uploading to %(service)s
gv: %(percentage)s jeh 1 coadan - Laadey heose dys %(service)s

en: The upload to '%(service)s' was cancelled
gv: Va'n laadey heose dys '%(service)s' currit ass

en: Upload to '%s' failed:
gv: Cha ren laadey heose dys  '%s' gobbraghey:

en: Successfully uploaded %(number)d files to '%(service)s'
gv: Va ny coadanyn  %(number)d laadit heose dy kiart dys '%(service)s'

en: Successfully uploaded 1 file to '%(service)s'
gv: Va 1 coadan laadit heose dy kiart dys '%(service)s'

en: Do you want to cancel this upload?
gv: Vel oo gearree cur yn laadey heose shoh ass?

en: Run in the background
gv: Roie 'sy cooylrey

en: Cancel upload?
gv: Cur laadey heose ass?

en: Uploading %(number)d files to %(service)s
gv: Laadey heose coadanyn %(number)d dys %(service)s

en: Uploading 1 file to %(service)s
gv: Laadey heose 1 coadan dys %(service)s

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s - %(time_remaining)s left (%(speed)s/sec)
gv: %(size_so_far)s jeh %(total_size)s - %(time_remaining)s faagailit (%(speed)s/sec)

en: %(size_so_far)s of %(total_size)s
gv: %(size_so_far)s jeh %(total_size)s

en: %d hour | %d hours
gv[0]: %d oor
gv[1]: %d ooryn
gv[2]: %d ooryn

en: %d minute | %d minutes
gv[0]: %d minnid
gv[1]: %d minnidyn
gv[2]: %d minnidyn

en: %d second | %d seconds
gv[0]: %d grigyn
gv[1]: %d grigynyn
gv[2]: %d grigynyn

en: Unknown service: %s
gv: Shirveeish gyn fys: %s

en: File larger than service's maximum
gv: Ta'n coadan ny smoo ny yn ard-sym yn shirveeish

en: Could not get available space
gv: Cha noddym geddyn reaymys ry-geddyn

en: File larger than service's available space
gv: Ta'n coadan ny smoo ny yn reamys ry-geddyn yn shirveeish

en: File uploaded successfully.
gv: Coadan laadit heose dy kiart

en: connection successfully established
gv: Cochiangley currit er jerrey dy kiart

en: Uploading the file...
gv: Laadey heose yn coadan

en: This service requires a password.
gv: Ta feym ec yn shirveeish shoh er ny fockle follit.

en: %(1)s is not set in the config file found under %(2)s or %(3)s
gv: Cha nel %(1)s currit er 'sy coadan config fo  %(2)s ny %(3)s

en: Upload services
gv: Shirveeish laadey heose

en: Services:
gv: Shirveeish:

en: Upload manager...
gv: Reireyder laadey heose...

en: Drag &amp; Drop here to upload to %s
gv: Tayrn &amp; Lhiggey ayns shoh dy laadey heose %s

en: <b>Please enter a name for the new upload service:</b>
gv: <b>Cur stiagh yn ennym my sailt son yn shirveeish laadey heose noa:</b>

en: Service name:
gv: Enym shirveeish:

en: Check connection
gv: Jeeagh trooid cochiangley

en: Host:
gv: Cuirreyder

en: Port:
gv: Purt:

en: User:
gv: Ymmydeyr

en: Password:
gv: Focklefollit:

en: Timestamp:
gv: Cowreydertraa:

en: Hostname or IP address, default:
gv: Ennym cuirreyder ny enmys IP, cadjin:

en: Remote port, default is 21 for FTP, 22 for SFTP and SCP
gv: Purt foddee, ta'n cadjin 21 son FTP, 22  son SFTP as SCP

en: Username, defaults to your local username
gv: Ennym ymmydeyr, cadjin dys yn ymmydeyr ynnydagh ayd's

en: Password, by default: password-less SCP connection, null-string FTP connection, ~/.ssh keys used for SFTP connections
gv: Fockle follit, liorish cadjn: fockle follit-ny sloo cochiangley SCP, cochiangley FTP cochiangley FTP orgheryn  ~/.ssh jannoo ymmydit jeh son cochiangleyn SFTP

en: Timestamp format (strftime). By default:
gv: Aght cowreydertraa (traastr).Liorish cadjin

en: Directory to upload to. <TIMESTAMP> is replaced with the current timestamp, following the timestamp format given. By default: .
gv: Ynnyd dy laadey heose dys. Ta'n cowewydertraa 'sy traa t'ayn currit ayns ynnyd jeh'n <COWREYDERTRAA>, goll er yn aght cowreyder traa currit. Liorish cadjin: .

en: Could not save configuration change
gv: Cha doddym sauail ny caghlaaghyn reihghyn

en: Define upload services
gv: Reih yn shirveeish laadey heose

en: Show this dialog at startup
gv: Soilshaghey shoh traa goaill toshiaght

en: Welcome to Linux Mint
gv: Failt Erriu gys Linux Mint

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open
gv: _Foashley

en: General
gv: Cadjin

en: Behavior
gv: Ymmyrkey

en: Rename
gv: Caghlaa yn ennym

note: localizers: the initial name of a new folder
en: untitled folder
gv: Coodagh gyn ennym

note: localizers: the initial name of a new empty file
en: new file
gv: coadan noa

en: Zoom Out
gv: Zoom Erash

en: Zoom In
gv: Zoom Stiagh

en: Find
gv: Feddyn

en: Replace
gv: Cur ayns ynnyd jeh

en: Open Folder
gv: Foashley Coodagh

en: Never
gv: Chanel riaue

en: Public FTP
gv: FTP theay

en: FTP (with login)
gv: FTP (lesh logstiagh)

en: Windows share
gv: Towsyn uinnagyn

en: Secure WebDAV (HTTPS)
gv: WebDav Sauchey (HTTPS)

en: Size:
gv: Moodys

en: Reset
gv: Aahoiaghey

en: _Skip
gv: L_heim er oaie

en: %'d second | %'d seconds
gv[0]: %'d grig
gv[1]: %'d grigyn
gv[2]: %'d grigyn

en: %'d minute | %'d minutes
gv[0]: %'d minnid
gv[1]: %'d minnidyn
gv[2]: %'d minnidyn

en: %'d hour | %'d hours
gv[0]: %'d oor
gv[1]: %'d ooryn
gv[2]: %'d ooryn

en: approximately %'d hour | approximately %'d hours
gv[0]: Mysh %'d oor
gv[1]: Mysh %'d ooryn
gv[2]: Mysh %'d ooryn

en: link
gv: Kiangley

en: Are you sure you want to permanently delete the %'d selected item from the trash? | Are you sure you want to permanently delete the %'d selected items from the trash?
gv[0]: Vel oo shickyr dy vel oo gearree doll magh yn %'d nhee reih't voish yn trustyr son dy bragh?
gv[1]: Vel oo shickyr dy vel oo gearree doll magh yn %'d nheeghyn reih't voish yn trustyr son dy bragh?
gv[2]: Vel oo shickyr dy vel oo gearree doll magh yn %'d nheeghyn reih't voish yn trustyr son dy bragh?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
gv: Myr tow doll magh yn nhee reih't, bee eh cailltch son dy bragh.

en: %'d file left to delete | %'d files left to delete
gv[0]: %'d coadan faagaailit dy doll magh
gv[1]: %'d coadanyn faagaailit dy doll magh
gv[2]: %'d coadanyn faagaailit dy doll magh

en: Deleting files
gv: Doll magh ny coadanyn

en: Error while deleting.
gv: Va Doilleid chouds v'eh doll magh.

en: _Skip files
gv: _Lhiem er oaie voish ny coadanyn

en: Moving files to trash
gv: Gleashaghey ny coadanyn dys yn  trustyr

en: %'d file left to trash | %'d files left to trash
gv[0]: %'d coadan faagailit dy doll magh
gv[1]: %'d coadanyn faagailit dy doll magh
gv[2]: %'d coadanyn faagailit dy doll magh

en: Trashing Files
gv: Cur ny coadanyn sy trystur

en: Deleting Files
gv: Doll magh ny Coadanyn

en: Preparing to trash %'d file | Preparing to trash %'d files
gv[0]: Goaill toshiaght dy cur yn %'d coadan sy trustyr
gv[1]: Goaill toshiaght dy cyr yn %'d coadanyn sy trustyr
gv[2]: Goaill toshiaght dy cur yn %'d coadanyn sy trustyr

en: Error while copying.
gv: Va doilleid chouds va eh jannoo coip.

en: Error while moving.
gv: Va doilleid choud's v'eh gleashaghey.

en: Error while moving files to trash.
gv: Va doilleid gleashaghey ny coadanyn dys yn trustyr.

en: You do not have permissions to access the destination folder.
gv: Cha nel kied ayd dy goll stiagh yn coodagh kione jurnaa.

en: There was an error getting information about the destination.
gv: Va doilleid geddyn fysseree mychoine yn ynnyd.

en: The destination is not a folder.
gv: Cha nel yn ynnyd ny coodagh

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
gv: Cha nel reamys dy liooar sy'n ynnyd. Prowal dy geddyn rey lesh coadanyn dy jannoo reamys.

en: Duplicating %'d file | Duplicating %'d files
gv[0]: Jannoo coip jeh %'d coadan
gv[1]: Jannoo coip jeh %'d coadanyn
gv[2]: Jannoo coip jeh %'d coadanyn

en: Could not remove the source folder.
gv: Cha nod Nautilys geddyn rey lesh yn coodagh bun

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a folder into itself.
gv: Cha nel oo abyl dy gleashaghey ny coodagh stiagh ayns eh hene.

en: You cannot copy a folder into itself.
gv: Cha nel oo abyl dy jannoo coip jeh coodagh as cur eh stiagh ayns eh hene.

note: the run_warning() frees all strings passed in automatically
en: You cannot move a file over itself.
gv: Cha nel oo abyl dy gleashaghey ny coadan harrish eh hene

en: You cannot copy a file over itself.
gv: Cha nel oo abyl dy jannoo coip jeh coadan harrish eh hene

en: The source file would be overwritten by the destination.
gv: Bee yn coadan nun screeuit harrish liorish yn ynnyd.

en: Copying Files
gv: Jannoo coip jeh ny coadanyn

en: Preparing to move %'d file | Preparing to move %'d files
gv[0]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadan
gv[1]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadanyn
gv[2]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadanyn

en: Moving Files
gv: Gleashaghey Coadanyn

en: Making link to %'d file | Making links to %'d files
gv[0]: Jannoo kiangley dys %'d coadan
gv[1]: Jannoo kiangley dys %'d coadanyn
gv[2]: Jannoo kiangley dys %'d coadanyn

en: Symbolic links only supported for local files
gv: T'ow just abyl dy jannoo ymmyd jeh kianglyn cowreydagh son coadanyn ynnydagh ta'n co`earrooder anyl dy jannoo ymmyd jeh

en: The target doesn't support symbolic links.
gv: Cha nel yn targad abyl dy jannoo ymmyd jeh kianglyn cowreydagh.

en: Setting permissions
gv: Soiaghey ny kiedyn

note: name, stock id label, accelerator add the "open in new tab" menu item
en: Open in New _Tab
gv: Foashley ayns Tab_Noa

note: name, stock id label, accelerator add the "Unmount" menu item
en: _Unmount
gv: Jea_-chiangley

en: Preparing
gv: Aarlaghey

note: Translators: this refers to a media file
en: Delete
gv: Doll Magh

en: S_kip All
gv: Lh_eim er oaie voish dagh oilley red

en: _Retry
gv: _Prowl reesht

en: Delete _All
gv: Doll magh oilley

en: _Replace
gv: _Cur ayns ynnyd jeh

en: Replace _All
gv: Cur oi_lley ayns ynnyd jeh

en: _Merge
gv: _Cur ry-cheilley

en: Merge _All
gv: Merge _oilley

en: Copy _Anyway
gv: Jean coip A_ght erbee

note: Empty Trash menu item
en: Empty _Trash
gv: Geddyn rey lesh yn tru_styr

en: Emptying Trash
gv: Geddyn reh lesh yn trustyr

en: 
    
    Browse the file system with the file manager
gv: 
    
    Jeaghy ayns yn corys coadanyn lesh yn reaghydeyr coadanyn

en: File Manager
gv: Reireyder coadanyn

note: name, stock id, label
en: New _Window
gv: Uinnag_noa

en: File Operations
gv: Obbreaghtyn Coadanyn

en: Permissions
gv: Kiedyn

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
gv: Gyn fys

note: #-#-#-#-#  103 (totem)  #-#-#-#-# Append a dummy child row so that the expander's visible; we can then queue off the expander to load the programme listing for this category
en: Loading…
gv: Laadey...

en: Modified:
gv: Caghlaarit

en: Location:
gv: Ynnyn

en: Owner:
gv: Shellooder:

en: Group:
gv: Possan

en: Select All
gv: Reih Oilley

en: Date
gv: Dait

en: Filename
gv: Ennymcoadan

en: Previous
gv: Fer s'jerree

en: Username
gv: Ennymymmydeyr

note: translators: Playlist is the default saved playlist filename, * without the suffix
en: Playlist
gv: Rolley Cloie

en: Music
gv: Kiaull

note: Translators: this refers to a media file
en: Play
gv: Cloie

en: Pause
gv: Scuirr

en: File not found
gv: Cha row yn coadan feddynit

en: Title:
gv: Enmys:

en: Artist:
gv: Ellyneyr:

en: Year:
gv: Blein:

en: Comment:
gv: Cohaggloo

en: _Print…
gv: _Prental

en: _Rename…
gv: _Caghlaa yn ennym

en: _Remove
gv: _Cur ersooyl

en: _Format:
gv: _Aght

en: De_fault:
gv: Ca_djin

en: Square
gv: Kerrin

en: _Preferences
gv: _Reihghyn

en: Copyright:
gv: Coip-Chiart:

en: Save As
gv: Sauail myr

note: label, accelerator
en: Empty Trash
gv: Doll magh ny reddyn sy trustyr

en: Videos
gv: Feeshanyn

en: Clock
gv: Clag

en: Orange
gv: Jiarg-Bwee

en: Charcoal
gv: Geaylagh craue

en: Description:
gv: Coontey:

en: today
gv: jiu

en: Clear
gv: Geaddyn rea

en: Time:
gv: Traa:

en: Tasks
gv: Chionnyn

en: Views
gv: Jeaghyn

en: Clock Format
gv: Aght Clag

en: Enabled
gv: Lowit

en: Workspaces
gv: Boaylyn obbree

en: Zoom out
gv: Zoom erash

en: Zoom in
gv: Zoom stiagh

en: Reload
gv: Laadey reesht

en: Video files
gv: Coadanyn feeshyn

en: Subtitle files
gv: Coadanyn fo-screeu

en: Default
gv: Cadjin

en: Epiphany Web Bookmarks
gv: Epiphany Liorvarkyn eddyr-voggyl

en: Web Bookmarks
gv: Lioarvarkyn eddyr-voggyl

en: Search the web
gv: Shirrey yn eddyr-voggyl

en: Browse the web
gv: Jeeagh trooid yn eddyr-voggyl

en: Epiphany Web Browser
gv: Epiphany Jeeagheyder Eddyr-voggyl

note: sets the name to appear in the window list applet when grouping windows
en: Web Browser
gv: Jeeagheyder Eddyr-voggyl

en: Disable JavaScript chrome control
gv: Cur bac kied er Javascript stuirey chrome

en: Disable JavaScript's control over window chrome.
gv: Cur bac er yn stuirey Javascript jeh'n Uinnag chrome

en: Disable all historical information by disabling back and forward navigation, not allowing the history dialog and hiding the most used bookmarks list.
gv: Cur bac er oilley ny fysseree shennaghys liorish cur bac er yn stuirey erash as er oaie,Cur bac er yn screeu shennaghys as follaghey yn Rolley lioarvark ta jannoo ymmyd jeh'n cooid smoo.

en: Disable bookmark editing
gv: Cur bac er caghlaa ny lioaryn Vark

en: Disable history
gv: Cur bac er shennaghys

en: Disable the user's ability to add or edit bookmarks.
gv: Cur bac er yn ablid jeh'n ymmydeyr dy croo ny caghlaa lioaryn vark.

en: Disable the user's ability to edit toolbars.
gv: Cur vac er yn ablid jeh'n ymmydeyr dy caghlaa yn barr greie

en: Disable the user's ability to type in a URL to Epiphany.
gv: Cur bac er yn ablid jeh'n ymmydeyr dy screeu stiagh ny URL ayns Epiphany.

en: Disable toolbar editing
gv: Cur bac er caghlaa yn barr greie

en: Disable unsafe protocols
gv: Cur bac er Protocolyn cha nel Sauchey

en: Disables loading of content from unsafe protocols. Safe protocols are http and https.
gv: Cur bac er yn laadey jeh stoo voish protocolyn cha nel sauchey

en: Epiphany cannot quit
gv: Cha nod oo faagail Epiphany

en: Hide menubar by default
gv: Follaghey  baar menu dy cadjin

en: Hide the menubar by default.
gv: Follaghey yn barr menu dy cadjin.

en: Lock in fullscreen mode
gv: Glass ayns mod uinnag lane

en: Locks Epiphany in fullscreen mode.
gv: Glass Epiphany ayns mod uinnag lane.

en: User is not allowed to close Epiphany
gv: Cha nod yn ymmydeyr dooney Epiphany

en: Active extensions
gv: sheeyntagh gastey

en: Address of the user's home page.
gv: Enmys jeh'n duillag thaie jeh'n ymmydeyr

en: Allow popups
gv: Lhiggey da frapp heose

en: Allow sites to open new windows using JavaScript (if JavaScript is enabled).
gv: Cur kied da ny ynnyd-eggeyn dy foasley uinnaghyn noa jeannoo ymmyd jeh Java script(Myr ta java script lowit)

en: Always show the tab bar
gv: Soilshaghey dagh traa yn barr tab

en: Automatic downloads
gv: Redyn ta laadey neose hene

en: Automatically manage offline status with NetworkManager
gv: Gyn smooniaght stuirey yn fysseree ass rolley lesh yn stuiredeyr eddyr-voggyl

en: Browse with caret
gv: Jeagh er lesh cowrey

en: Cookie accept
gv: Lhiggey da cookieyn

en: Default encoding
gv: Coadagh cadjin

en: Default encoding. Accepted values are: "armscii-8", "Big5", "Big5-HKSCS", "EUC-JP", "EUC-KR", "gb18030", "GB2312", "geostd8", "HZ-GB-2312", "IBM850", "IBM852", "IBM855", "IBM857", "IBM862", "IBM864", "IBM866", "ISO-2022-CN", "ISO-2022-JP", "ISO-2022-KR", "ISO-8859-1", "ISO-8859-2", "ISO-8859-3", "ISO-8859-4", "ISO-8859-5", "ISO-8859-6", "ISO-8859-7", "ISO-8859-8", "ISO-8859-8-I", "ISO-8859-9", "ISO-8859-10", "ISO-8859-11", "ISO-8859-13", "ISO-8859-14", "ISO-8859-15", "ISO-8859-16", "ISO-IR-111", "KOI8-R", "KOI8-U", "Shift_JIS", "TIS-620", "UTF-7", "UTF-8", "VISCII", "windows-874", "windows-1250", "windows-1251", "windows-1252", "windows-1253", "windows-1254", "windows-1255", "windows-1256", "windows-1257", "windows-1258", "x-euc-tw", "x-gbk", "x-johab", "x-mac-arabic", "x-mac-ce", "x-mac-croatian", "x-mac-cyrillic", "x-mac-devanagari", "x-mac-farsi", "x-mac-greek", "x-mac-gujarati", "x-mac-gurmukhi", "x-mac-hebrew", "x-mac-icelandic", "x-mac-roman", "x-mac-romanian", "x-mac-turkish", "x-mac-ukrainian", "x-user-defined", "x-viet-tcvn5712", "x-viet-vps" and "x-windows-949".
gv: Coadagh cadjin. Ta'n towse cadjin  "armscii-8", "Big5", "Big5-HKSCS", "EUC-JP", "EUC-KR", "gb18030", "GB2312", "geostd8", "HZ-GB-2312", "IBM850", "IBM852", "IBM855", "IBM857", "IBM862", "IBM864", "IBM866", "ISO-2022-CN", "ISO-2022-JP", "ISO-2022-KR", "ISO-8859-1", "ISO-8859-2", "ISO-8859-3", "ISO-8859-4", "ISO-8859-5", "ISO-8859-6", "ISO-8859-7", "ISO-8859-8", "ISO-8859-8-I", "ISO-8859-9", "ISO-8859-10", "ISO-8859-11", "ISO-8859-13", "ISO-8859-14", "ISO-8859-15", "ISO-8859-16", "ISO-IR-111", "KOI8-R", "KOI8-U", "Shift_JIS", "TIS-620", "UTF-7", "UTF-8", "VISCII", "windows-874", "windows-1250", "windows-1251", "windows-1252", "windows-1253", "windows-1254", "windows-1255", "windows-1256", "windows-1257", "windows-1258", "x-euc-tw", "x-gbk", "x-johab", "x-mac-arabic", "x-mac-ce", "x-mac-croatian", "x-mac-cyrillic", "x-mac-devanagari", "x-mac-farsi", "x-mac-greek", "x-mac-gujarati", "x-mac-gurmukhi", "x-mac-hebrew", "x-mac-icelandic", "x-mac-roman", "x-mac-romanian", "x-mac-turkish", "x-mac-ukrainian", "x-user-defined", "x-viet-tcvn5712", "x-viet-vps" and "x-windows-949".

en: Enable JavaScript
gv: Cur kied da Javascript

en: Enable Plugins
gv: Cur kied da pluginyn

en: Enable Web Inspector
gv: Cur kied da scruteyr eddyr-voggyl

en: Enable smooth scrolling
gv: Cur kied da scrolley bud

en: Force new window requests to be opened in tabs instead of using a new window.
gv: Niartaghey ta'n uinnag noa gearree v'rh foshlit ayns ny tab cha nel jeannoo ymmyd jeh uinnag noa.

en: Hide or show the downloads window. When hidden, a notification will be shown when new downloads are started.
gv: Follaghey ny soilshaghey yn uinnag stoo laadey neose. Tra teh follaghit bee notey cheet traa ta'n stoo laadey neose goaill toshiaght.

en: History pages time range
gv: Yn reayn traa duillagheyn shennaghys

en: Home page
gv: Ynnyd eggey thaie

en: How to present animated images. Possible values are "normal", "once" and "disabled".
gv: Cren aght dy soilshaghey jalloyn bioyrit. Ta ny towsyn leah "normal", "once" and "disabled".

en: How to print pages containing frames. Allowed values are "normal", "separately" and "selected".
gv: Yn aght dy prental ny frameyn  cummal. Ta ny towsyn lowit "normal", "separately" and "selected".

en: Image animation mode
gv: Mod jalloo Biorit

en: Languages
gv: Chengaghyn

en: Lists the active extensions.
gv: Jeannoo rolley jeh ny sheeyney cummit seose.

en: Middle click to open the web page pointed to by the currently selected text
gv: Click sy vean dy fosley yn ynnyd eggey ta soilshaghey yn teks ta ec y traa ta'yn reiht

en: Middle clicking on the main view pane will open the web page pointed to by the currently selected text.
gv: Click sy vean er yn kerrin reayrt cadjin dy fosley yn ynnyd eggey ta soilshit liorish yn teks ta reih nish.

en: Minimum font size
gv: Yn moodit tobbyr vashtee cooid sloo

en: Preferred languages, two letter codes.
gv: Chengaghyn reih, coad daa lettyryn

en: Remember passwords
gv: Cooinaghtyn ny fockle follit

en: Search string for keywords entered in the URL bar.
gv: Shirrey streng son 	Fockleoghey currit stiagh sy Barr URL

en: Show bookmarks bar by default
gv: Soilshaghey ny lioaryn vark dy cadjin

en: Show statusbar by default
gv: Soilshaghey yn barr staydys  dy cadjin

en: Show the history pages visited "ever", "last_two_days", "last_three_days", "today".
gv: Soilshaghey yn duillagheyn shennaghys lesh shilley  "ever", "last_two_days", "last_three_days", "today".

en: Show toolbars by default
gv: Soilshaghey barryn greie dy cadjin

en: Size of disk cache
gv: Yn moodit jeh'n tashtey disk

en: Size of disk cache, in MB.
gv: Yn moodit jeh'n tashtey disk, ayns MB

en: String that will be used as user agent, to identify the browser to the web servers.
gv: Yn streng bee soilshaghey yn ymmydeyr obbree, dy feddyn yn Jeaghydeyr eddyr-voggyl magh liorish ny servyn eddyr-voggyl

en: The bookmark information shown in the editor view
gv: Yn fysseree lioarvark ta solshit ayns yn reayrt greie caghlaa

en: The bookmark information shown in the editor view. Valid values in the list are "address" and "title".
gv: Yn fysseree lioarvark soilshit syn reayrt greie caghlaa

en: The currently selected fonts language
gv: Yn Chengey tobbyr vashtee reiht

en: The currently selected fonts language. Valid values are "ar" (arabic), "x-baltic" (baltic languages), "x-central-euro" (central european languages), "x-cyrillic" (languages written with cyrillic alphabet), "el" (greek), "he" (hebrew), "ja" (japanese), "ko" (korean), "zh-CN" (simplified chinese), "th" (thai), "zh-TW" (traditional chinese), "tr" (turkish), "x-unicode" (other languages), "x-western" (languages written in latin script), "x-tamil" (tamil) and "x-devanagari" (devanagari).
gv: Yn Chengey tobbyr vashtee. Ta ny towsyn kiart  "ar" (arabic), "x-baltic" (baltic languages), "x-central-euro" (central european languages), "x-cyrillic" (languages written with cyrillic alphabet), "el" (greek), "he" (hebrew), "ja" (japanese), "ko" (korean), "zh-CN" (simplified chinese), "th" (thai), "zh-TW" (traditional chinese), "tr" (turkish), "x-unicode" (other languages), "x-western" (languages written in latin script), "x-tamil" (tamil) and "x-devanagari" (devanagari).

en: The downloads folder
gv: Yn coodagh stoo laadey neose

en: The page information shown in the history view
gv: Ta'n duillag shoh soilshaghey fysseree soilshit ayns yn reayrt shennaghys

en: The page information shown in the history view. Valid values in the list are "ViewTitle", "ViewAddress" and "ViewDateTime".
gv: Yn fysseree duillag soilshit ayns yn reayrt shennaghys. Ta ny towsyn er yn rolley "ViewTitle", "ViewAddress" and "ViewDateTime".

en: The path of the folder where to download files to; or "Downloads" to use the default downloads folder, or "Desktop" to use the desktop folder.
gv: Yn raad jeh'n coodaghdy laadey neose ny coadanyn dys; ny "stoo laadit neose" dy jannoo ymmyd jeh yn coodagh laadey neose cadjin , ny yn "yn claare buird" dy jannoo ymmyd jeh yn coodagh claare buird.

en: Toolbar style
gv: Aght barr greie

en: Toolbar style. Allowed values are "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".
gv: Aght barr greie. Ta ny towsyn lowit "" (use GNOME default style), "both" (text and icons), "both-horiz" (text besides icons), "icons", and "text".

en: URL Search
gv: Shirredys Url

en: Use own colors
gv: Jeannoo ymmyd jeh ny daaghyn ayd's

en: Use own fonts
gv: Jeannoo ymmyd jeh'n tobbyr vashtee ayd's

en: Use your own colors instead of the colors the page requests.
gv: Jeannoo ymmyd jeh ny daaghyn ayd's as cha nel ny daaghyn ta'n duillag gearree.

en: Use your own fonts instead of the fonts the page requests.
gv: Jeannoo ymmyd jeh ny tobbyr vashteeyn ayd's ayn ynnyd jeh ny tobbyr vashtee ta'n duillag gearree

en: User agent
gv: Ymmydeyr obbree

en: Visibility of the downloads window
gv: yn leayrid jeh yn uinnag stoo laadey neose

en: When files cannot be opened by the browser they are automatically downloaded to the download folder and opened with the appropriate application.
gv: Tra cha nel ny coadanyn er v'eh foshlit liorish yn jeaghydeyr eddyr-voggyl ta'd currit hene dys yn coodagh laadey neose as foshlit lesh yn claare kiart.

en: Whether to print the background color
gv: Lhisagh eh prental yn daa cooylrey

en: Whether to print the background images
gv: Lhisagh eh prental ny jalloyn  cooylrey

en: Whether to print the page address in the header
gv: Lhisagh eh prental yn duillag sy'n kione

en: Whether to print the page numbers (x of total) in the footer
gv: Lhiagh epiphany prental yn earroo dy duillagheyn (x jeh ard-sym) sy'n cass

en: Whether to print the page title in the header
gv: Lhisagh epiphany prental yn duillag ayns yn kione graue sy'n cass

en: Whether to store and prefill passwords in web sites.
gv: Lhisagh epiphany stoyral as lhieeney roish ny fockleyn follit ayns ynnydyn-eggey

en: x-western
gv: x-heear

en: <b>Fingerprints</b>
gv: <b>Mairlaf</b>

en: <b>Issued By</b>
gv: <b>Currit magh liorish</b>

en: <b>Issued To</b>
gv: <b>Currit magh Dys</b>

en: <b>Validity</b>
gv: <b>Shickyrys</b>

en: Certificate _Fields
gv: Magher_Teisht

en: Certificate _Hierarchy
gv: Teisht_Keimoilaght

en: Common Name:
gv: Ennym Cadjin:

en: Expires On:
gv: Cheet gys jerrey Er:

en: Field _Value
gv: Towse_Marghey

en: Issued On:
gv: Currit magh Er:

en: MD5 Fingerprint:
gv: Mairlaf MD5:

en: Organization:
gv:  Reagheydys

en: Organizational Unit:
gv:  Unnid Reagheydys:

en: SHA1 Fingerprint:
gv: Mairlaf SHA1:

en: <b>_Automatic</b>
gv: <b>Hene</b>

en: <b>_Use a different encoding:</b>
gv: <b>_Jannoo ymmyd jeh coadagh elley:</b>

en: Clear _All...
gv: Geaddyn reh_lesh dy choilley red

en: Cookies
gv:  Brishtagyn

note: The name of the default downloads folder
en: Downloads
gv: Stoo laadey neose

en: Passwords
gv: Fockle follityn

en: Personal Data
gv: Fysseree persoonagh

en: Text Encoding
gv: Coadagh Teks

en: Use the encoding specified by the document
gv: Jannoo ymmyd jeh yn coadagh reiht jeh yn docmaid

en: _Show passwords
gv: _Soilshaghey ny Fockle Follit

en: To confirm that you want to sign the above text, choose a certificate to sign the text with and enter its password below.
gv: Dy jannoo shickyr dy vel oo gearree cur yn ennym ayd's er yn teks erskyn, Reih teisht dy cur yn ennym ayd's er as cur stiagh yn fockle follit echey fo.

en: _Certificate:
gv: _Teisht:

en: _Password:
gv: _Fockle follit:

en: <b>Cookies</b>
gv: <b>Brishtaghyn</b>

en: <b>Downloads</b>
gv: <b>Stoo laadey neose</b>

en: <b>Encodings</b>
gv: <b>Coadagh</b>

en: <b>Home page</b>
gv: <b>Ynnyd Eggey Thaie</b>

en: <b>Languages</b>
gv: <b>Chengaghyn</b>

en: <b>Passwords</b>
gv: <b>Fockle follityn</b>

en: <b>Temporary Files</b>
gv: <b>Coadanyn Tammyltagh</b>

en: <b>Web Content</b>
gv: <b>Stoo Eddyr-voggyl</b>

en: <b>Web Development</b>
gv: <b>Troggaldhys Eddyr-voggyl</b>

note: Refers to "Only from sites you visit" option under Cookies.
en: <small>For example, not from advertisers on these sites</small>
gv: <small>myr sampleyr, cha nel ny soilsheeneyder jeh ny ynnydyn-eggey shoh</small>

en: A_utomatically download and open files
gv: Laadey neose coadanyn as foshil coadanyn H_ene

en: Add Language
gv: Cur Chengey Elley Er

en: Allow popup _windows
gv: Lhiggey da _uinnagheyn frap heose

en: Choose a l_anguage:
gv: Reih C_hengey:

note: Translators: the mnemonic shouldn't conflict with any of the * standard items in the GtkEntry context menu (Cut, Copy, Paste, Delete, * Select All, Input Methods and Insert Unicode control character.)
en: Cl_ear
gv: Do_ll magh

en: Enable Java_Script
gv: Cur kied da Java_Script

en: Enable _Plugins
gv: Cur kied da _Pluginyn

en: Fonts & Style
gv: Tobbyr vashtee & Aght

en: Let web pages specify their own _fonts
gv: Lhiggey da ynnydyn eggey gra ny _tobbyr vashteeyn hene

en: Let web pages specify their own c_olors
gv: Lhiggey da ynnydyn eggey gra ny d_aaghhyn ock

en: Only _from sites you visit
gv: Just _jeh ny ynnydyn eggey t'ow goll er

en: Privacy
gv: preevaadjys

en: Set to Current _Page
gv: Cur er duillag_troa

en: Set to _Blank Page
gv: Cur er _duillag Follym

en: Use custom _stylesheet
gv: Jannoo ymmyd jeh _duillagaght

en: _Address:
gv: _Enmys:

en: _Always accept
gv: _Lowit da dagh traa

en: _Disk space:
gv: _Boayl Disk:

en: _Download folder:
gv: _Coodagh stoo laadit neose:

en: _Minimum size:
gv: _Moodit chooid sloo:

en: _Never accept
gv: _Ny jean riaue lowit

en: _Remember passwords
gv: _Cooinaghtyn ny Fockle follit

en: <b>Background</b>
gv: <b>Cooylrey</b>

en: <b>Footers</b>
gv: <b>Chassan</b>

en: <b>Frames</b>
gv: <b>Framey</b>

en: <b>Headers</b>
gv: <b>Kione</b>

en: As laid out on the _screen
gv: Myr currit magh er y_ fastee

en: O_nly the selected frame
gv: Just ny framey reiht

en: P_age title
gv: Enmey d_uillag

en: Page _numbers
gv: Earroo dy _duillagheyn

en: Print background c_olors
gv: Prental d_aaghyn cooylrey

en: Print background i_mages
gv: Prental J_alloyn cooylreyr

en: _Page address
gv: _Enmys Ynnyd eggey

note: this opens the downloader window, or brings it to the foreground if already open
en: _Show Downloads
gv: _Soilshaghey ny stoo laadey neose

en: _Pause
gv: _Scuirr

en: _Resume
gv: _Goll er

en: The file “%s” has been downloaded.
gv: Va'n Coadan  “%s” er v'eh laadit neose

en: Download finished
gv: Stoo laadey neose Jeant

note: translators: first %s is filename, "%s of %s" is current/total file size
en: %s
    %s of %s
gv: %s
    %s jeh %s

en: %d download | %d downloads
gv[0]: %d red laadey neose
gv[1]: %d redyn laadey neose
gv[2]: %d redyn laadey neose

en: The file “%s” has been added to the downloads queue.
gv: Ta'n Coadan "%s" er veh currit er yn rolley stoo laadey neose

en: Download started
gv: Laadey neose goll toshiaght

[ctx: download status]
en: Unknown
gv: Cha nel fys

[ctx: download status]
en: Failed
gv: Cha row eh gobraghey

[ctx: download status]
en: Cancelled
gv: Currit ass

en: File
gv: Coadan

en: Remaining
gv: Dy goll

[ctx: file type]
en: Unknown
gv: Cha nel fys

en: Download this potentially unsafe file?
gv: Vel oo gearree cur yn coadan foddee cha nel sautchey dy laadey neose?

note: translators: First %s is the file type description, second %s is the * file name
en: File Type: “%s”.
    
    It is unsafe to open “%s” as it could potentially damage your documents or invade your privacy. You can download it instead.
gv: Sortch coadan: “%s”.
    
    Cha nel eh sautchey dy fosley "%s"  as foddee bee eh jannoo broc jeh'n co`earrooder ayd's ny jeaghyn er eh. Tow abyl dy laadey neose ayns ynnyd jeh.

en: Open this file?
gv: Foshley yn Coadan shoh

note: translators: First %s is the file type description, second %s is the * file name, third %s is the application used to open the file
en: File Type: “%s”.
    
    You can open “%s” using “%s” or save it.
gv: Sortch Coadan: "%s".
    
    Tow abyl dy foshley "%s" jannoo ymmyd jeh "%s"

en: Download this file?
gv: Laadey neose yn yn coadan shoh?

note: translators: First %s is the file type description, second %s is the * file name
en: File Type: “%s”.
    
    You have no application able to open “%s”. You can download it instead.
gv: Sortch Coadan "%s".
    
    Cha nel claare  ayd's dy foshley "%s". Tow abyl dy laadey neose eh  ayns ynnyd jeh.

en: Web Inspector
gv: Scruteyr Eddyr-voggyl

en: CA Certificates file we should use was not found, all SSL sites will be considered to have a broken certificate.
gv: Cha nel Teisht CA  coadan er  veh feddynit, bee oilley ny SSl ynnydyn eggey veh smooniaght dy vel teisht Broc ock.

en: Send an email message to “%s”
gv: Cur chaghteragh email dys "%s"

en: Arabic (_IBM-864)
gv:  Arabish (_IBM-864)

en: Arabic (ISO-_8859-6)
gv:  Arabish (ISO-_8859-6)

en: Arabic (_MacArabic)
gv: Arabish (_ArabishMac)

en: Arabic (_Windows-1256)
gv: Arabish  (_Windows-1256)

en: Baltic (_ISO-8859-13)
gv: Baltagh (_ISO-8859-13)

en: Baltic (I_SO-8859-4)
gv: Baltagh (I_SO-8859-4)

en: Baltic (_Windows-1257)
gv: Baltagh  (_Windows-1257)

en: _Armenian (ARMSCII-8)
gv: _Armeanagh (ARMSCII-8)

en: Central European (_IBM-852)
gv: Europey Meanagh

en: Central European (I_SO-8859-2)
gv: Europey Meanagh (I_SO-8859-2)

en: Central European (_MacCE)
gv: Europey veanagh (_MacCE)

en: Central European (_Windows-1250)
gv: Europey Meanagh (_Windows-1250)

en: Chinese Simplified (_GB18030)
gv: Sheenish Aashagh (_GB18030)

en: Chinese Simplified (G_B2312)
gv: Sheenish Aashagh (G_B2312)

en: Chinese Simplified (GB_K)
gv: Sheenish Aashagh (GB_K)

en: Chinese Simplified (_HZ)
gv: Sheenish Aashagh (_HZ)

en: Chinese Simplified (_ISO-2022-CN)
gv: Sheenish Aashagh (_ISO-2022-CN)

en: Chinese Traditional (Big_5)
gv: Sheenish Tradishoonagh (Big_5)

en: Chinese Traditional (Big5-HK_SCS)
gv: Sheenish Tradishoonagh (Big5-HK_SCS)

en: Chinese Traditional (_EUC-TW)
gv: Sheenish Tradishoonagh (_EUC-TW)

en: Cyrillic (_IBM-855)
gv: Kyrillagh (_IBM-855)

en: Cyrillic (I_SO-8859-5)
gv: Kyrillagh (I_SO-8859-5)

en: Cyrillic (IS_O-IR-111)
gv: Kyrillagh (IS_O-IR-111)

en: Cyrillic (_KOI8-R)
gv: Kyrillagh (_KOI8-R)

en: Cyrillic (_MacCyrillic)
gv: Kyrillagh  (kyrillaghMac)

en: Cyrillic (_Windows-1251)
gv: Kyrillagh (_Windows-1251)

en: Cyrillic/_Russian (IBM-866)
gv: Kyrillagh/_ Rooshish (IBM-866)

en: Greek (_ISO-8859-7)
gv:  Greagish (_ISO-8859-7)

en: Greek (_MacGreek)
gv:  Greagish (_GreagishMac)

en: Greek (_Windows-1253)
gv:  Greagish (_Windows-1253)

en: Hebrew (_IBM-862)
gv:  Ewnish (_IBM-862)

en: Hebrew (IS_O-8859-8-I)
gv:  Ewnish (IS_O-8859-8-I)

en: Hebrew (_MacHebrew)
gv:  Ewnish (_EwnishMac)

en: Hebrew (_Windows-1255)
gv: Ewnish (_Windows-1255)

en: _Visual Hebrew (ISO-8859-8)
gv: _Ewnish reayrtagh (ISO-8859-8)

en: Japanese (_EUC-JP)
gv:  Shapaanish (_EUC-JP)

en: Japanese (_ISO-2022-JP)
gv: Shapaanish  (_ISO-2022-JP)

en: Japanese (_Shift-JIS)
gv: Shapaanish  (_Shift-JIS)

en: _Celtic (ISO-8859-14)
gv:  _Celtish  (ISO-8859-14)

en: _Icelandic (MacIcelandic)
gv: Eeslynnish(EeslynnishMac )

en: _Nordic (ISO-8859-10)
gv:  Nordagh (ISO-8859-10)

en: _Persian (MacFarsi)
gv: Pershish (MacFarsi)

en: _Romanian (MacRomanian)
gv: _Roomainagh (RoomainaghMac)

en: R_omanian (ISO-8859-16)
gv: R_oomainagh (ISO-8859-16)

en: South _European (ISO-8859-3)
gv: _Europey Jiass  (ISO-8859-3)

en: Turkish (_IBM-857)
gv: Turkagh (_IBM-857)

en: Turkish (I_SO-8859-9)
gv: Turkagh  (I_SO-8859-9)

en: Turkish (_MacTurkish)
gv: Turkagh (_TurkaghMac)

en: Turkish (_Windows-1254)
gv: Turkagh (_Windows-1254)

en: Cyrillic/Ukrainian (_KOI8-U)
gv: Kyrillagh/Ookraanish (_KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (Mac_Ukrainian)
gv: Kyrillagh/Ookraanish (Ookraanish_Mac)

en: Western (_IBM-850)
gv: Heear (_IBM-850)

en: Western (_ISO-8859-1)
gv: Heear  (_ISO-8859-1)

en: Western (IS_O-8859-15)
gv: Heear (IS_O-8859-15)

en: Western (_MacRoman)
gv: Heear (_RomanaghMac)

en: Western (_Windows-1252)
gv: Heear (_Windows-1252)

note: the following encodings are so rarely used that we don't want to pollute the "related" * part of the encodings menu with them, so we set the language group to 0 here
en: English (_US-ASCII)
gv: Baarle (_US-ASCII)

en: Unicode (UTF-_16 BE)
gv: Unicoad (UTF-_16 BE

note: translators: this is the title that an unknown encoding will * be displayed as.
en: Unknown (%s)
gv: Cha nel fys  (%s)

en: Local files
gv: Coadanyn ynnydagh

note: characters ms RELOAD_DELAY * RELOAD_DELAY_MAX_TICKS = 10 s
en: Blank page
gv: Dhullag follym

en: Not now
gv: Cha nel sy traa ta'yn

en: Store password
gv: Freayll yn fockle follit

note: Translators: The first %s is the username and the second one is the * hostname where this is happening. Example: gnome@gmail.com and * mail.google.com.
en: <big>Would you like to store the password for <b>%s</b> in <b>%s</b>?</big>
gv: <big>Vel oo gearree freayll yn fockle follit son <b>%s</b> ayns <b>%s</b>?</big>

note: translators: %s here is the address of the web page
en: Loading “%s”…
gv: Laadey“%s”…

note: Translators: this is the directory name to store auxilary files * when saving html files.
en: %s Files
gv: %s Coadanyn

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
gv: Cha nel eh abyl dy goll er yn URIs son 'Type=link' Desktop  entreilys

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
gv: Soilshaghey “_%s”

en: _Move on Toolbar
gv: _Gleashageyr er yn barrgreie

en: Move the selected item on the toolbar
gv: Gleashagheyr yn nhee reih't er yn barrgreie

en: _Remove from Toolbar
gv: _Doll magh vosih barrgreie

en: Remove the selected item from the toolbar
gv: Doll magh yn nhee reih't voish yn barrgreie

en: _Delete Toolbar
gv: _Doll magh yn barrgreie

en: Remove the selected toolbar
gv: Doll magh yn barrgreie reih't

en: Separator
gv: Scarreyder

en: All supported types
gv: Oilley ny coadanyn beaghey

en: Web pages
gv: Ynnydyn Eggey

en: Could not create a temporary directory in “%s”.
gv: Cha nod Epiphany croo ny lioar enmey tammyltagh ayns "%s."

en: The file “%s” exists. Please move it out of the way.
gv: Ta'n coadan "%s" ayn. Gleashagheyr eh magh as yn raad my-sailltch

en: Failed to create directory “%s”.
gv: Doalleid lesh croo yn lioar enmey "%s".

en: Directory “%s” is not writable
gv: Cha nod Epiphany screeu yn lioar enmey "%s"

en: You do not have permission to create files in this directory.
gv: Cha nel kied ayd dy croo coadanyn sy'n lioar enmey shoh.

en: Directory not Writable
gv: Cha nel oo abyl dy screeu er yn lioar enmey shoh

en: Cannot overwrite existing file “%s”
gv: Cha nod Epiphany screeu harrisg yn coadan "%s" ta ayn hannah.

en: A file with this name already exists and you don't have permission to overwrite it.
gv: Ta coadan lesh yn ennym shoh ayn hannah as cha nel kied ayd dy screeu harrish eh.

en: Cannot Overwrite File
gv: Cha nod Epiphany screeu harrish yn coadan

en: Could not display help: %s
gv: Cha nod Epiphany soilshaghey yn cooney:%s

en: Master password needed
gv: Ta feym ayds er fockle follit mainshtagh

en: The passwords from the previous version (Gecko) are locked with a master password. If you want Epiphany to import them, please enter your master password below.
gv: Ta ny focklyn follit voish yn sorçh (Gecko) roish shoh fo ghlass lesh fockle follit mainshtagh. Myr tow gearree Epiphany dy cur eh stiagh, cur yn fockle follit mainshtagh stiagh fo mysailltch.

en: Failed to copy cookies file from Mozilla.
gv: Va doalleid lesh jannoo coip j'eh coadan brishtaghyn voish Mozilla.

en: Failed to read latest migration marker, aborting profile migration.
gv: %d_Gorrish shoh

en: Popup Windows
gv: Uinnaghyn frap heose

en: Bookmark
gv: Lioarvark

en: Address Entry
gv: Entreilys Enmys

en: _Download
gv: _Laadey neose

note: Translators: "friendly time" string for the current day, strftime format. like "Today 12:34 am"
en: Today %I:%M %p
gv: Jiu %I:%M %p

note: Translators: "friendly time" string for the previous day, * strftime format. e.g. "Yesterday 12:34 am"
en: Yesterday %I:%M %p
gv: jea %I:%M %p

en: Drag and drop this icon to create a link to this page
gv: Tarn as lhieggey neose yn jallo veg shoh dy croo kiangley dys yn dhullag shoh

en: Executes the script “%s”
gv: Cur jerrey er yn script "%s"

note: Translators: This string is used when counting bookmarks that * are similar to each other
en: %d _Similar | %d _Similar
gv[0]: %d_gorrish shoh
gv[1]: %d_gorrish shoh
gv[2]: %d_gorrish shoh

en: _Unify With %d Identical Bookmark | _Unify With %d Identical Bookmarks
gv[0]: _Cur ry-cheilley  lesh %d lioarvark cheddin
gv[1]: _Cur ry-cheilley  lesh %d lioarynvark cheddin
gv[2]: _Cur ry-cheilley  lesh %d lioarynvark cheddin

en: Show “%s”
gv: Soilshaghey "%s"

en: “%s” Properties
gv: "%s" Reihghyn

en: _Title:
gv: _Enmys

en: A_ddress:
gv: E_nmys

en: T_opics:
gv: C_ooish

en: Sho_w all topics
gv: Soilshaghe_y oilley ny cooishyn

en: Entertainment
gv: Farrail

en: News
gv: Niaght

en: Shopping
gv: Kionaghey

en: Work
gv: Obbyr

note: translators: the %s is the title of the bookmark
en: Update bookmark “%s”?
gv: Cur yn lioarvark "%s" noa?

note: translators: the %s is a URL
en: The bookmarked page has moved to “%s”.
gv: Va'n ynnyd-eggey lesh lioarvark er v'eh gleashit dys "%s".

en: _Don't Update
gv: _Ny jean cur noa

en: _Update
gv: _Cur noa

en: Update Bookmark?
gv: Cur lioarvark noa er?

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains all bookmarks
en: All
gv: Oilley

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the most used bookmarks
en: Most Visited
gv: Cur shillit er chooid smoo

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this topic contains the not categorized bookmarks
en: Not Categorized
gv: Cha nel lesh Rhenk.

[ctx: bookmarks]
note: Translators: this is an automatic topic containing local * websites bookmarks autodiscovered with zeroconf.
en: Nearby Sites
gv: Ynnydyn-eggeyfaggys da

en: Untitled
gv: Gyn ennym

en: Remove from this topic
gv: Cur ersooyl voish yn cooish shoh

note: File Menu
en: _New Topic
gv: _Cooish Noa

en: Create a new topic
gv: Jannoo cooish noa

en: Open the selected bookmark in a new window
gv: Fosley yn lioarvark reih't ayns uinnag noa

en: Open the selected bookmark in a new tab
gv: Fosley yn lioarvark ayns tab noa

en: Rename the selected bookmark or topic
gv: Cur ennym noa er yn lioarvark reih't ny yn cooish

en: View or modify the properties of the selected bookmark
gv: Jeaghyn er ny caghlaa ny reihghyn jeh'n lioarvark reih't

en: _Import Bookmarks…
gv: _Cur stiagh lioaryn vark...

en: Import bookmarks from another browser or a bookmarks file
gv: Cur lioarvarkyn stiagh voish jeaghydeyr eddyr-voggyl elly ny coish coadan lioarvark

en: Export bookmarks to a file
gv: Cur yn lioaryn vark dys coadan

en: Close the bookmarks window
gv: Dooiney yn uinnag lioaryn vark

note: Edit Menu
en: Cu_t
gv: G_iarrey

en: Cut the selection
gv: Giarrey ny reihghyn

en: _Copy
gv: _Jean Coip

en: Copy the selection
gv: Jeannoo coip jeh ny reihghyn

en: _Paste
gv: _Cur stiagh

en: Paste the clipboard
gv: Cur stiagh yn boayrdcroymmag

en: Delete the selected bookmark or topic
gv: Doll magh yn lioarvark yn yn cooish reih't

en: Select all bookmarks or text
gv: Reih oilley ny lioaryn vark ny teks.

note: #-#-#-#-#  48 (Gnome Localisation: Manx)  #-#-#-#-# Help Menu Help menu #-#-#-#-#  64 (nautilus)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Contents
gv: _Cummal

en: Display bookmarks help
gv: Soilsaghey yn cooney son lioaryn bark.

en: Display credits for the web browser creators
gv: Soilshaghey ny credjalyn son ny crooedeyryn jeh'n jeaghydeyr e

en: _Show on Toolbar
gv: _Soilshaghey er barrgreie

en: Show the selected bookmark on a toolbar
gv: Soilshaghey yn lioarvark reiht er barrgreie

note: View Menu
en: _Title
gv: _Enmys

en: Show only the title column
gv: Soilsaghye just yn kione graue as calloo enmys

en: T_itle and Address
gv: K_ione graue as Enmys

en: Show both the title and address columns
gv: Soilshaghey yn enmys as calloo enmysyn

en: Type a topic
gv: Screeu ny cooish

en: Delete topic “%s”?
gv: Doll magh cooish "%s"

en: Delete this topic?
gv: Doll magh yn cooish shoh?

en: Deleting this topic will cause all its bookmarks to become uncategorized, unless they also belong to other topics. The bookmarks will not be deleted.
gv: Myr tow doll magh yn  cooish shoh be oilley ny lioaryn vark echey v'eh gyn rhenk, myr cha nel ad bentyn da cooishyn elley. Cha bee ny lioaryn vark dollit magh.

en: _Delete Topic
gv: _Doll magh yn coosih

note: Translators: The %s is the name of a Mozilla profile.
en: Mozilla “%s” profile
gv: Reihghyn Mozilla "%s"

en: Import failed
gv: Cha ren yn cur stiagh gobbraghey

en: Import Failed
gv: Cha ren yn Cur stiagh Gobbraghey

en: The bookmarks from “%s” could not be imported because the file is corrupted or of an unsupported type.
gv: Cha dod ny lioaryn vark voish "%s" er v'eh currit stiagh er yn faa ta'n coadan gobraghey ny cha nelyn coadan abyl dy beaghey.

en: Import Bookmarks from File
gv: Cur stiagh lioaryn vark vosih Coadan

en: Firefox/Mozilla bookmarks
gv: Lioaryn vark voish Firefox/Mozilla

en: Galeon/Konqueror bookmarks
gv: Lioaryn vark voish Galeon/Konqueror

en: Epiphany bookmarks
gv: Lioaryn vark voish Epiphany

en: Export Bookmarks
gv: Cur ny lioaryn vark nmagh

note: Make a format selection combo & label
en: File f_ormat:
gv: S_orch Coadan:

en: Import Bookmarks
gv: Cur stiagh lioaryn vark

en: I_mport
gv: Cur_stiagh

en: Import bookmarks from:
gv: Cur stiagh lioaryn vark voish:

en: _Copy Address
gv: _Jannoo coip jeh'n enmys

en: _Search:
gv: _Shirrey

en: Topics
gv: Cooishyn

en: Address
gv: Enmys

en: Show properties for this bookmark
gv: Soilshaghey ny reihghyn jeh'n lioarvark shoh

en: Open this bookmark in a new tab
gv: Fosley yn lioarvark shoh ayns tab noa

en: Open this bookmark in a new window
gv: Fosley yn lioarvark shoh ayns uinnag noa

note: FIXME !!!!
en: Open in New _Tabs
gv: Fosley ayns _Tabyn noa

en: Related
gv: Mychoine shoh

en: Topic
gv: Cooish

en: Create topic “%s”
gv: Croo coish "%s”

en: Encodings
gv: Coadaghyn

en: _Other…
gv: _Tooiley

en: Other encodings
gv: Coadaghyn elley

en: _Automatic
gv: _Hene

en: Not found
gv: Cha row eh feddynit

en: Wrapped
gv: Fillit

en: Find:
gv: Feddyn:

note: Create a menu item, and sync it Case sensitivity
en: _Case sensitive
gv: _Cooish mioyral

en: Find Previous
gv: Feddyn yn fer's jerree

en: Find previous occurrence of the search string
gv: Feddyn taghyrt erash jeh'n streng shirrey

en: Find Next
gv: Feddyn yn fer er oaie

en: Find next occurrence of the search string
gv: Feddyn yn taghyrt er oaie jeh'n streng shirrey

en: Go
gv: Goll

en: Open the selected history link in a new window
gv: Fosley yn kiangley shennaghys reiht ayns uinnag noa

en: Add _Bookmark…
gv: Croo _Lioarvark...

en: Bookmark the selected history link
gv: Jannoo lioarvark jeh'n ynnyd-eggey reiht.

en: Close the history window
gv: Dooiney yn uinnag shennaghys

en: Delete the selected history link
gv: Doll magh yn kiangley shennaghys reuht

en: Clear _History
gv: Doll magh yn _shennaghys

en: Clear your browsing history
gv: Geddyn rea lesh yn shennaghys eddyr-voggyl ayds

en: Display history help
gv: Soilshaghey cooney shennaghys

en: Show the title column
gv: Soilshaghey yn kione graue colloo

en: _Address
gv: _Enmys

en: Show the address column
gv: Soilshaghey yn colloo enmys

en: _Date and Time
gv: _Dait as Traa

en: Show the date and time column
gv: Soilshaghey yn colloo dait as traa

en: Clear browsing history?
gv: Geddyn reih lesh yn shennaghys eddyr-voggyl?

en: Clearing the browsing history will cause all history links to be permanently deleted.
gv: Myr tow geddyn reh lesh yn shennaghys eddyr-voggyl be oilley ny kianglaghyn shennaghys v'eh dollit magh son dy bragh.

en: Clear History
gv: Doll magh yn shennaghys

en: Last 30 minutes
gv: Ny 30 minidyn s'jerrey

note: keep this in sync with embed/ephy-history.c's HISTORY_PAGE_OBSOLETE_DAYS
en: Last %d day | Last %d days
gv[0]: %d laa jerree
gv[1]: %d laaghyn jerree
gv[2]: %d laaghyn jerree

en: Sites
gv: Ynnydyn-eggey

en: GNOME Web Browser
gv: GNOME jeaghydeyr eddyr-voggyl

en: Open a new tab in an existing browser window
gv: Fosley tab noa ayns uinnag jeaghydeyr eddyr-voggyl ta ayn hannah

en: Open a new browser window
gv: Fosley ayns uinnag jeaghydeyr eddyr-voggyl noa

en: Launch the bookmarks editor
gv: Laadey yn reagheyder lioaryn vark

en: Import bookmarks from the given file
gv: Cur stiagh lioaryn vark voish yn coadan currrit stiagh

en: Load the given session file
gv: Laadey yn coadan quaiyl currit stiagh

en: Add a bookmark
gv: Croo lioarvark

en: Start a private instance
gv: Cur bun er trow preevaadjagh

en: Profile directory to use in the private instance
gv: Enmys reihghyn persoonagh dy jannoo ymmyd jeh ayns trow preevaadjagh

en: Could not start GNOME Web Browser
gv: Cha noddym ladey Jeaghydeyr eddyr-voggyl GNOME

en: Startup failed because of the following error:
    %s
gv: Va doilleeid laadey er yn faa va'n doilleid shoh taghyrt:
    %s

en: GNOME Web Browser options
gv: Reihghyn jeaghydeyr eddyr-voggyl GNOME

en: Downloads will be aborted and logout proceed in %d second. | Downloads will be aborted and logout proceed in %d seconds.
gv[0]: Be ny redyn laadey neose currit er jerrey as be yn co`earrooder goll magh ayns %d grig.
gv[1]: Be ny redyn laadey neose currit er jerrey as be yn co`earrooder goll magh ayns %d grigyn.
gv[2]: Be ny redyn laadey neose currit er jerrey as be yn co`earrooder goll magh ayns %d grigyn.

en: Abort pending downloads?
gv: Cur jerrey er redyn laadey neose ry-heet

en: There are still downloads pending. If you log out, they will be aborted and lost.
gv: Ta ny redyn laadey neose foast er. myr tow goll magh, bee ad currit er jerrey as caillt.

en: _Cancel Logout
gv: _Ny jean Goll Magh

en: _Abort Downloads
gv: Cur jerrey er ny stoo laadey neose

en: Do you want to recover the previous browser windows and tabs?
gv: Fosley ny uinnaghyn as tabyn jeaghydeyr eddyr-voggyl haie reesht?

note: Translators: %s refers to the LSB distributor ID, for instance MandrivaLinux
en: This page was loading when the web browser closed unexpectedly. This might happen again if you reload the page. If it does, please report the problem to the %s developers.
gv: Va'n ynnyd-eggey shoh laadey traa va'n jeaghydyer eddyr-voggyl dooiney gyn  resoon. Foddee be shen taghyrt reesht. Myr t'eh, cur yn doilleid dys ny  troggeydyn %s .

en: _Back
gv: _Erash

en: Go to the previous visited page
gv: Goll dys yn ynnyd-eggey s'jerree

note: #-#-#-#-#  48 (Gnome Localisation: Manx)  #-#-#-#-# this is the tooltip on the Back button's drop-down arrow, which will show * a menu with all sites you can go 'back' to
en: Back history
gv: Shennaghys erash

en: _Forward
gv: _Er oaie

en: Go to the next visited page
gv: Goll dys yn ynnyd-eggey er oaie

en: _Up
gv: _Heose

en: Go up one level
gv: Goll heose ny corrym

note: this is the tooltip on the Up button's drop-down arrow, which will show * a menu with al sites you can go 'up' to
en: List of upper levels
gv: Rolley j'eh ny corrymyn heose

en: Enter a web address to open, or a phrase to search for
gv: Screeu stiagh enmys dy fosley, ny ny raa dy shirrey son

en: Adjust the text size
gv: Caghlaa yn moodys teks

en: Go to the address entered in the address entry
gv: Goll dys yn enmys currit stiagh ayns yn enmys beeal

en: _Home
gv: _Thaie

en: Go to the home page
gv: Goll dys yn ynnyd-eggey thaie

en: New _Tab
gv: _Tab Noa

en: Open a new tab
gv: Fosley ayns tab noa

en: _New Window
gv: _Uinnag Noa

en: Open a new window
gv: Fosley ayns uinnag noa

[ctx: toolbar style]
en: Default
gv: Cadjin

[ctx: toolbar style]
en: Text beside icons
gv: Teks rish ny jallooyn veg

en: Toolbar Editor
gv: Reagheyder Barrcheu

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar _button labels:
gv: _ Crammag Lipaidyn, barrcheu:

en: _Add a New Toolbar
gv: _Croo ny barrgreie

en: T_ools
gv: G_reieyn

en: _Tabs
gv: _Tabyn

en: _Toolbars
gv: _Barryngreie

note: File menu
en: _Open…
gv: _Fosley...

en: Save _As…
gv: Sauail _myr...

en: Save the current page
gv: Sauail yn ynnyd-eggey shoh

en: Page Set_up
gv:  Soiaghey Dhullag

en: Setup the page settings for printing
gv: Reih ny reihghyn dhullag son  prental

en: Print Pre_view
gv: Roie-haishbynys Pren_tal

en: Print preview
gv: oie-haishbynys Prental

en: Print the current page
gv: Prental yn dhullag shoh

en: S_end Link by Email…
gv: Cur yn kiangley liorish chaghteragh

en: Send a link of the current page
gv: Cur kiangley j'eh yn dhullag shoh ayns chaghteragh

en: Undo the last action
gv: Feaysley yn  jantys jerree

en: Re_do
gv: Jannoo_reesht

en: Redo the last undone action
gv: Jannoo yn jantys feashlit s'jerree reesht

en: Paste clipboard
gv: Jannoo coip j'eh Boayrdcroymmag

en: Delete text
gv: Doll magh teks

en: Select the entire page
gv: Reih yn clen dhullag

en: _Find…
gv: _Feddyn...

en: Find a word or phrase in the page
gv: Feddyn ny fockle ny raa sy dhullag

en: Find Ne_xt
gv: Feddyn er oaie

en: Find next occurrence of the word or phrase
gv: Feddyn yn taghyrt er oaie jeh'n fockle ny raa

en: Find Pre_vious
gv: Feddyn yn fer s'jerree

en: Find previous occurrence of the word or phrase
gv: Feddyn yn taghyrt erash jeh'n fockle ny raa

en: P_ersonal Data
gv: Fysseree P_ersoonagh

en: View and remove cookies and passwords
gv: Jeaghyn er as geddyn reh lesh brishtaghyn as focleyn follit

en: Certificate_s
gv: Teishty_n

en: Manage Certificates
gv: Reirey Teishtyn

en: P_references
gv: R_eigyn

en: Configure the web browser
gv: Caghlaa ny reihghyn jeh'n jeaghydeyr ynnyd-eggey

note: View menu
en: _Customize Toolbars…
gv: _Caghlaa ny reihghyn jeh'n barryn cheu...

en: Customize toolbars
gv: Caghlaa ny reighyn jeh'n barryn cheu

note: #-#-#-#-#  64 (nautilus)  #-#-#-#-# name, stock id label, accelerator
en: _Stop
gv: _Scuirr

en: Stop current data transfer
gv: Cur jerrey jeh'n livreys harrish fysseree shoh

en: Display the latest content of the current page
gv: Soilshaghey yn cummal s'jerree jeh'n dhullag shoh

en: _Larger Text
gv: _Screeu ny smoo

en: Increase the text size
gv: Jannoo yn moodys teks ny smoo

en: S_maller Text
gv: Teks ny_sloo

en: Decrease the text size
gv: Jannoo yn moodys teks ny sloo

en: _Normal Size
gv: _Moodys Cadjin

en: Use the normal text size
gv: Jannoo ymmyd jeh moodys teks cadjin

en: Text _Encoding
gv: _Coadagh Teks

en: Change the text encoding
gv: Caghlaa yn coadagh teks

en: _Page Source
gv: _Dhullag bun

en: View the source code of the page
gv: Jeagh er yn coad bun yn ynnyd-eggey

en: Page _Security Information
gv: Fysseree Sauçhys yn ynnyd-eggey

en: Display security information for the web page
gv: Soilshaghey yn Fysseree Sauçhys son yn ynnyd-eggey

note: Bookmarks menu
en: _Add Bookmark…
gv: _Croo Lioar vark...

en: Add a bookmark for the current page
gv: Croo lioar vark son yn dhullag shoh

en: _Edit Bookmarks
gv: _Caghlaa ny lioaryn vark

en: Open the bookmarks window
gv: Fosley yn uinnag lioaryn vark

note: Go menu
en: _Location…
gv: _Boayl

en: Go to a specified location
gv: Goll dys boayl reiht

note: History
en: Hi_story
gv: Skeal Hi_

en: Open the history window
gv: Fosley yn uinnag shennaghyts

en: _Previous Tab
gv: _Tab Fer s'jerree

en: Activate previous tab
gv: Cur jantys daa yn tab fer s'jerree

en: _Next Tab
gv: Tab er oaie

en: Display web browser help
gv: Soilshaghey yn cooney yn jeaghydeyr eddyr-voggyl

note: File Menu
en: _Work Offline
gv: _Gobbraghey gyn eddyr-voggyl

en: Switch to offline mode
gv: Caghlaa dys mod gyn eddyr-voggyl

note: View Menu
en: _Hide Toolbars
gv: _Follaghey ny Barryngreie

en: Show or hide toolbar
gv: Soilshaghey ny follaghey yn barrgreie

en: _Fullscreen
gv: _Fasteelane

en: Browse at full screen
gv: Jeagh er lesh fastee lane

en: Popup _Windows
gv: _Uinnaghyn Frapheose

en: Show or hide unrequested popup windows from this site
gv: Soilshaghey ny follaghey Uinnaghyn frap heose cha row oo briaght son voish yn ynnyd-eggey shoh

en: Selection Caret
gv: Reigyn Cowrey

note: Document
en: Add Boo_kmark…
gv: Croo lioar_vark...

note: Framed document
en: Show Only _This Frame
gv: Soilshaghey just_ yn fraamey shoh

en: Show only this frame in this window
gv: Soilshaghey just yn fraamey ayns yn uinnag shoh

note: Links
en: _Open Link
gv: _Foasley Kiangley

en: Open link in this window
gv: Fosley kiangley sy'n uinnag shoh.

en: Open Link in New _Window
gv: Fosley kiangley ayns uinnag_noa.

en: Open link in a new window
gv: Fosley kiangkey ayns uinnag noa

en: Open Link in New _Tab
gv: Fosley kiangley ayns tab_noa

en: Open link in a new tab
gv: Fosley kiangkey ayns tab noa

en: _Download Link
gv: _Laadey neose kianley

en: _Save Link As…
gv: _Sauail kiangley Myr...

en: Save link with a different name
gv: Sauail kiangley lesh ennym elley

en: _Bookmark Link…
gv: _Jannoo lioarvark jeh'n kaingley...

en: _Copy Link Address
gv: _Jannoo coip jeh enmys kiangley

note: Email links This is on the context menu on a mailto: link and opens the mail program
en: _Send Email…
gv: _Cur chaghteragh...

note: Images
en: Open _Image
gv: Fosley _Jalloo

en: _Save Image As…
gv: _Sauail Jalloo Myr...

en: _Use Image As Background
gv: _Jannoo ymmyd jeh yn jalloo myr cooylrey

en: Copy I_mage Address
gv: Jannoo coip jeh enmys yn j_alloo

en: St_art Animation
gv: Cur Annymaght er_Toshiaghy

en: St_op Animation
gv: Sc_uirr yn Annymaght

note: Inspector
en: Inspect _Element
gv: Jeaghyn er yn nhee

en: There are unsubmitted changes to form elements
gv: Ta caghlaaghyn cha nel oo abyl dy cur magh er yn furrym

en: If you close the document anyway, you will lose that information.
gv: Myr tow dooiney yn docmaid aght erbee, bee yn fysseree shen goll.

en: Close _Document
gv: Dooiney yn _Docmaid

en: Print
gv: Prenta;

note: Translators: This refers to text size
en: Larger
gv: Ny smoo

note: Translators: This refers to text size
en: Smaller
gv: Ny sloo

en: Insecure
gv: Anshickyr

en: Broken
gv: Brishit

en: Low
gv: Dowin

en: High
gv: Ard

en: Security level: %s
gv: Chesmad  shickyrys: %s

en: Open image “%s”
gv: Foashle Jalloo "%s"

en: Use as desktop background “%s”
gv: Jannoo ymmyd j'eh myr cooylrey desktop "%s"

en: Save image “%s”
gv: Sauail jalloo myr "%s"

en: Copy image address “%s”
gv: Jannoo coip j'eh enmys jalloo "%s"

en: Send email to address “%s”
gv: Cur chaghteragh dys enmys "%s"

en: Copy email address “%s”
gv: Jannoo coip jeh enmys chaghteragh "%s"

en: Save link “%s”
gv: Sauail kiangley "%s"

en: Bookmark link “%s”
gv: Jannoo lioarvark j'eh kiangley "%s"

en: Copy link's address “%s”
gv: Jannoo coip jeh'n enmys kiangley "%s"

en: <b>Select the personal data you want to clear</b>
gv: <b> Reih yn fysseree persoonagh tow gearree geddyn reh lesh </b>

en: You are about to clear personal data that is stored about the web pages you have visited. Before proceeding, check the types of information that you want to remove:
gv: Tow goll dy geddyn rea lesh oilley ny fysseree persoonagh ta tashtit mygeayrt ny ynnydyn-eggey tow er veh er. Roish tow goll er , jeagh trooid ny sorchyn dy fysseree tow gearee geddyn rea lesh.

en: Clear All Personal Data
gv: Geddyn rea lesh oilley ny fysseree persoonagh

note: Cookies
en: C_ookies
gv: B_rishtaghyn

note: Passwords
en: Saved _passwords
gv: Sauail ny_Fockleyn follit

note: Cache
en: _Temporary files
gv: Coadanyn _tammyltagh

en: <small><i><b>Note:</b> You cannot undo this action. The data you are choosing to clear will be deleted forever.</i></small>
gv: <small><i><b>Screeuyn:</b>Cha nod oo feaysley yn taghyrt shoh. Be'n fysseree tow gearree geddyn rea lesh v'eh dollit magh son dy braaghr.</i></small>

en: Cookie Properties
gv: Reighyn Brishtaghyn

en: Content:
gv: Cummal:

en: Send for:
gv: Cur son:

en: Encrypted connections only
gv: just Co-chiangleyn coadagh

en: Any type of connection
gv: Dy choilley sorch dy co-chiangley

en: Expires:
gv: çheet gys jerrey:

note: Session cookie
en: End of current session
gv: Jerrey jeh'n quaiyl shoh

en: Domain
gv: Stayd

en: Host
gv: Cuirreyder

en: User Name
gv: Ennym ynnydeyr

en: User Password
gv: Fockle follit ynnydeyr

en: Download Link
gv: Laadey neose kiangley

en: Save Link As
gv: Sauail Kiangley Myr

en: Save Image As
gv: Sauail Jalloo myr

en: System language (%s) | System languages (%s)
gv[0]: çhengey Corys  (%s)
gv[1]: çhengaghyn Corys (%s)
gv[2]: çhengaghyn Corys (%s)

en: Select a Directory
gv: Reih ny Enmys

en: Contact us at:
gv: Loayrt gys shingyn er:

en: Contributors:
gv: Cohoyrtaghyn:

en: Past developers:
gv: Troggeyderyn s'jeree:

en: Lets you view web pages and find information on the internet.
    Powered by WebKit
gv: Lhiggey da us jeaghyn er ynnydyn-eggey as feddyn fysseree er yn eddyr-voggyl.
    Poorit liorish  WebKit

en: GNOME Web Browser Website
gv: Yn ynnyd-eggey GNOME jeaghydeyr eddyr-voggyl

en: Sort by _Name
gv: Aareaghey rere yn _Ennym

en: Sort by Rati_o
gv: Aareaghey rere yn _Corillagh

en: Sort by A_ge
gv: Aareaghey rere yn E_ash

note: name, stock id label, accelerator Adjust start/stop items to reflect the type of the drive
en: _Start
gv: _Goaill toshiaght

en: _Donate
gv: _Coyrt

en: _Quit
gv: _Faagail

en: Move _Up
gv: _Gleashaghey Neose

en: Speed
gv: Bieauid

en: Mixed
gv: Meshtit

en: %1$s ago
gv: %1$s er dy henney

en: _Add
gv: _Croo

en: Information
gv: Fysseree

note: #-#-#-#-#  54 (gnome-panel)  #-#-#-#-# FIXME: We need a title in this case, but we don't know what * the format should be. Let's put something simple until * the following bug gets fixed: * http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132 FIXME: http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=165132
en: Error
gv: Doilleid

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
gv: %s
    Roie %s --cooiney' dy jeaghyn er rolley  j'eh ny sarey linney reighyn ry-geaddyn.

note: Comment
en: Co_mment:
gv: C_ohaggloo:

en: Duration:
gv: liurid

en: Stopped
gv: scuirrit

en: Screenshot taken
gv: Jalloofastee goaillit

en: Other
gv: Elley

en: /dev/urandom is not a character device
gv: Cha nel /dev/urandom ny cowrey saase

en: Could not identify the current session.
gv: Cha noddym feddyn magh yn quaiyl shoh.

en: could not find user "%s" on system
gv: Cha noddym feddyn yn ymmydeyr "%s" sy corys

en: Server was to be spawned by user %s but that user doesn't exist
gv: Va'n server goll dy v'eh oghit liorish yn ymmydeyr %s ogh cha nel yn ymmydeyr shen ayn

en: Couldn't set groupid to %d
gv: Cha noddym cur caart enmey possan dys %d

en: Couldn't set userid to %d
gv: Cha noddym cur caart enmey ymmydeyr dys %d

en: %s: Error setting %s to %s
gv: %s: doilleid cur %s dys %s

en: %s: Server priority couldn't be set to %d: %s
gv: %s: cha nod yn tosheeaght server v'eh currit dys %d: %s

en: %s: Empty server command for display %s
gv: %s: sarey follym server son taishbyney %s

en: The username
gv: Yn Ennymymmydeyr

en: The hostname
gv: Yn Ennymcuirreyder

en: Display Device
gv: Soilshaghey saase

en: The display device
gv: Yn Soilshaghey saase

en: Username:
gv: Ennymymmydeyr:

en: no user account available
gv: Cha nel mynchoontey ymmyder ayn sy traa t'ayn

en: Unable to change to user
gv: Cha noddym caghlaa yn ymmydeyr

en: Could not create socket!
gv: Cha noddym croo lhaggin!

en: Can't find the GDM user '%s'. Aborting!
gv: Cha noddym feddyn yn GDM ymmydeyr  '%s'. Cur magh!

en: The GDM user should not be root. Aborting!
gv: Cha lhisagh ymmydeyr GDM v'eh bun. Cur magh!

en: Can't find the GDM group '%s'. Aborting!
gv: Cha noddym feddyn yn possan GDM '%s'. Cur magh!

en: The GDM group should not be root. Aborting!
gv: Cha lhisagh yn possan GDM veh bun. Cur magh!

en: Make all warnings fatal
gv: Jean oilley ny raaueyn marrooagh

en: Print GDM version
gv: Prental sorch GDM

en: GNOME Display Manager
gv: GNOME Reireyder Taishbyney

note: make sure the pid file doesn't get wiped
en: Only the root user can run GDM
gv: Ta just yn ymmydeyr bun abyl dy roie GDM

note: Translators: worker is a helper process that does the work of starting up a session
en: GNOME Display Manager Session Worker
gv: GNOME Reireyder Taishbyney Obbrydeyr quaiyl

en: Enable showing the banner message
gv: Lhiggey da soilshaghey yn chaghteragh banneyr

en: Set to true to show the banner message text.
gv: Myr currit er dy firrinagh soilshaghey yn teks chaghteraghyn baneyr.

en: Banner message text
gv: Banneyr teks chaghteragh

en: Disable showing the restart buttons
gv: Cur bac er soildhaghey ny crammanyn cur erash

en: Set to true to disable showing the restart buttons in the login window.
gv: Cur dys dy firrinagh dy cur bac er soilshaghey ny crammanyn cur erash 'sy uinnag hurrys stiagh.

en: Select System
gv: Reoh corys

en: XDMCP: Could not create XDMCP buffer!
gv: XDMCP: Cha noddym croo ny eddyr-ghoaillee XDMCP

en: Only the VERSION command is supported
gv: Ta just yn sarey SORCH dy jannoo ymmyd jeh

en: COMMAND
gv: SAREY

en: Version of this application
gv: Sorçh jeh'n claa shoh

note: Option parsing
en: - New GDM login
gv: - Hurrysstiagh noa GDM

note: Option parsing
en: Take a picture of the screen
gv: Va mee goaill ny jalloo jeh'n fastee

en: Sound & Video
gv: Sheean & feeshan

en: Games and amusements
gv: Gammanyn as gaihyn

en: Graphics applications
gv: Claaghyn graafagh

en: Hardware
gv: Yiarnrey

en: Internet and Network
gv: Eddyr-voggyl as toilley reddyn

en: Network-related settings
gv: Reighyn son eddyrvoagle as toilley reddyn

en: Look and Feel
gv: Jeaghyn as

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
gv: Reighyn mychoine yn aght ta'n Desktop jeaghyn as yn ymmyrkey.

en: Programs for Internet access such as web and email
gv: Claaghyn son yn eddyrvoagle gorrish email as yn eddyr-voggyl

en: Office Applications
gv: Claaghyn Oik

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
gv: Persoonagh

en: Personal settings
gv: Reighyn persoonagh

en: Administration
gv: Reirey

en: Personal preferences
gv: Reighyn Persoonagh ed

en: System Tools
gv: Claaghyn system

en: System configuration and monitoring
gv: Caghlaaghyn System as

en: Personal preferences and administration settings
gv: Reighyn persoonagh as Reighyn reirey

en: Applications that did not fit in other categories
gv: Cha row yn claaghyn goll stiagh ayns

en: Menu Editor
gv: Caghlaaghyn Menu

en: Edit Menus
gv: Caghlaa yn menu

en: _Applications:
gv: _Claaghyn:

en: _Menus:
gv: _Menu:

note: Translators: %s is the version number
en: Simple Menu Editor %s
gv: Caghlaaredey menu aashagh %s

en: Action
gv: Caggeeaght

en: All Day
gv: Yn clen laa

en: Appointments
gv: Currymyn

en: Birthdays and Anniversaries
gv: Bleeaney as laa ruggyreeyn

en: Weather Information
gv: Fysseree Emsir

en: Locations
gv: Boaylyn

en: Calendar
gv: Smoodeyder

en: Click to hide month calendar
gv: Crigdy follaghey smoodeyder mee

en: Click to view month calendar
gv: Crig dy soilshaghey smoodeyder mee

en: Computer Clock
gv: Clag co`earrooder

en: Ad_just Date & Time
gv: Ca_ghlaa Dait & Traa

en: Choose Location
gv: Reih Boayl

en: Edit Location
gv: Caghlaa Boayl

en: City Name
gv: Ennym Ard-valley

en: City Time Zone
gv: Traa yn Ard-valley

en: Failed to set the system timezone
gv: Doilleid lesh cur yn traa er yn corys

en: <small>Set...</small>
gv: <small>Cur er...</small>

en: <small>Set</small>
gv: <small>Cur er</small>

en: Set location as current location and use its timezone for this computer
gv: Cur yn boayl shoh myr boayl 'sy traa t'ayn as eisht jannoo ymmyd jeh son yn co`earrooder

note: Translators: The two strings are temperatures.
en: %s, feels like %s
gv: %s, ennaghtyn gorrish %s

en: Sunrise: %s / Sunset: %s
gv: irree ny greiney: %s / lhie ny greiney: %s

en: East
gv: Niar

en: West
gv: Heer

en: North
gv: Twoaie

en: South
gv: Jiass

en: _Location Name:
gv: _Ennym Boayl:

en: L_atitude:
gv: Dowan-l_heead

en: L_ongitude:
gv: Dowan-l_iurid

en: _Timezone:
gv: Cr_ysstraa:

en: Clock Preferences
gv: Reihghyn Clag

en: Time _Settings
gv: _Reihghyn Traa

en: _12 hour format
gv: Aght _12 oor

en: _24 hour format
gv: Aght _24 oor

en: Panel Display
gv: Taishbyney pannyl

en: Show the _date
gv: Soilshaghey yn  _dait

en: Show seco_nds
gv: Soilshagehy grigyn

en: Show _weather
gv: Soilshaghey yn _emshir

en: Show _temperature
gv: Soilshaghey ç_hiassid

en: _Visibility unit:
gv: _Unnid dy akin:

en: _Pressure unit:
gv: Broo _Unnid:

en: _Temperature unit:
gv: U_nnid ç_hiassid:

en: _Wind speed unit:
gv: Unnid Tappeid _geay:

en: Weather
gv: Emshir

en: Could not display help document '%s'
gv: Cha noddym soilshaghey yn docmaid cooney '%s'

en: Error displaying help document
gv: Doilleid soilshaghey yn docmaid cooney

en: Clock Applet Factory
gv: Clag thaie obbree claareyn veg

en: Get the current time and date
gv: Geddyn yn traa as dait ec y traa t'ayn

en: %s the Fish
gv: %s yn Eeast

en: %s the Fish, a contemporary oracle
gv: %s yn eeast ny oracle coasan

en: Unable to locate the command to execute
gv: Cha noddym feddyn yn sarey dy roie

en: %s the Fish Says:
gv: Ta %s yn eeast graa:

en: Unable to read output from command
    
    Details: %s
gv: Cha noddym lhaih coayrt magh voish sarey
    
    Fysseree: %s

en: _Speak again
gv: _Graa reesht

en: The configured command is not working and has been replaced by: %s
gv: Cha nel yn sarey gobbraghey as va %s currit ayns ynnyd jeh.

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
gv: Cha noddym roie '%s'
    
    Fysseree: %s

en: Unable to read from '%s'
    
    Details: %s
gv: Cha noddym lhaih voish'%s'
    
    Fysseree: %s

en: The water needs changing
gv: Ta feym ayd's caghlaa yn ushtey

en: Look at today's date!
gv: Jeeagh er yn dait jiu

en: %s the Fish, the fortune teller
gv: %s yn eeast, yn faaishnagh

en: Fish Preferences
gv: Reihghyn eeast

en: _Name of fish:
gv: _Ennym jeh'n eeast:

en: Co_mmand to run when clicked:
gv: Sa_rey dy roie traa t'eh crigid:

en: Animation
gv: Annymaght

en: _Pause per frame:
gv: Scuirr dagh _framey:

en: _Rotate on vertical panels
gv: _Queeyllaghey er pannylyn phontreilagh

en: Wanda Factory
gv: Thaie obbree Wanda

en: From Whence That Stupid Fish Came
gv: Voish cre ass va'n Eeast ommidjagh cheet.

en: Fish
gv: Eeeast

en: Display a swimming fish or another animated creature
gv: Soilshaghey ny eeast sniaue ny ny cretoor animaght elley

en: Panel Notification Area
gv: pannyl Boayl Fogrey

en: Notification Area Factory
gv: Thaie obbree boayl Fogrey

en: Notification Area
gv: Boayl fogrey

en: Area where notification icons appear
gv: Boyl c'raad ta Jallooyn veg fogreyn cheet heose

en: Window Navigation Applet Factory
gv: Stuirey uinnagyn thaie obbree claaghyn veg

en: Factory for the window navigation related applets
gv: Thaie obbree son claaghyn veg mychoine stuirey uinnagyn

en: Window Selector
gv: Reihder uinnagyn

en: Switch between open windows using a menu
gv: Caghlaa eddyr uinnagyn foashlit jannoo ymmyd jeh'n rolley

en: Workspace Switcher
gv: Caghlaader boayl obbree

en: Switch between workspaces
gv: Caghlaa eddyr boaylyn obbree

en: Window List
gv: Rolley uinnagyn

en: Switch between open windows using buttons
gv: Caghlaa eddyr uinnagyn foashlit jannoo ymmyd jeh crammanyn

en: Show Desktop
gv: Soilshaghey claare buird

en: Hide application windows and show the desktop
gv: Follaghey uinnagyn claaghyn as soilshaghey yn buird claare

en: Failed to load %s: %s
gv: Cha noddym ladey %s: %s

en: Icon not found
gv: Cha row yn jallooveg feddynit

en: Click here to restore hidden windows.
gv: Crig ayns shoh dy geddyn uinnagyn follaghit erash.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
gv: Crig ayns shoh dy follaghey oilley ny uinnagyn as soilshaghey yn claare buird

en: Show Desktop Button
gv: Soilshaghey cramman claare buird

en: Your window manager does not support the show desktop button, or you are not running a window manager.
gv: Cha nel yn reireyder uinnagyn ayd's lhiggey d'ow soilshaghey yn cramman claare buird, ny cha nel oo roie ny reireyder uinnag.

en: Window List Preferences
gv: Rolley reihghyn uinnag

en: Window List Content
gv: Cummal rolley uinnag

en: Sh_ow windows from current workspace
gv: So_ilshaghey uinnagyn voish yn reymys obbree sy traa t'ayn

en: Show windows from a_ll workspaces
gv: Soilshaghey uinnagyn voish _oilley ny reaymysyn obbree

en: Window Grouping
gv: Possan uinnagyn

en: _Never group windows
gv: Ny jean cur uinnagyn ayns _possan dagh traa

en: Group windows when _space is limited
gv: Cur uinnagyn ayns possanyn traa cha nel ram  _reaymys

en: _Always group windows
gv: Cur uinnagyn ayns _possan dagh traa

en: Restoring Minimized Windows
gv: Cur erash uinnagyn jeant veg

en: Restore to current _workspace
gv: Cur erash dys yn reaymys _obbree 'sy traa t'ayn

en: Restore to na_tive workspace
gv: Cur erash dys reaymys obbree _dooghyssagh

en: rows
gv: Rhenkyn

en: columns
gv: Collooyn

en: Workspace Switcher Preferences
gv: Reihghyn caghlaader reaymys obbree

en: Show _only the current workspace
gv: Soilshaghey _just yn boayl obbree sy traa t'ayn

en: Show _all workspaces in:
gv: Soilshaghey _oilley ny boaylyn obbree ayns:

en: Switcher
gv: Caghlaadeyr

en: Number of _workspaces:
gv: Earroo dy _Boaylyn obbree

en: Workspace na_mes:
gv: _Enmyn boaylyn obbree:

en: Workspace Names
gv: Enmyn Boaylyn obbree

en: Show workspace _names in switcher
gv: Soilshaghey _enmyn reaymysyn obbree 'sy caghlaader

en: Show date in tooltip
gv: Soilshaghey yn dait sy faaue greie

en: If true, show date in a tooltip when the pointer is over the clock.
gv: Myr currit er dy firrinagh, soilshaghey yn dait ayns yn faaue greie.

en: Show weather in clock
gv: Soilshaghey yn emshir 'sy clag

en: If true, display a weather icon.
gv: Myr currit er dy firrinagh soilshaghey ny jallooveg emshir.

en: Show temperature in clock
gv: Soilshaghey yn çhiassid sy clag

en: If true, show the temperature next to the weather icon.
gv: Myr currit er dy firrinagh, soilshaghey yn çhiassid myrish yn jallooveg emshir.

en: Show week numbers in calendar
gv: Soilshaghey ny earrooyn shiaghtyn sy smoodeyder

en: If true, show week numbers in the calendar.
gv: Myr currit er dy firrinagh, soilshaghey earrooyn shiaghtyn sy  smoodeyder.

en: Expand list of appointments
gv: Jean yn rolley ny smoo jeh currymyn

en: If true, expand the list of appointments in the calendar window.
gv: Myr currit er dy firrinagh, jean an rolley dy currymyn ny smoo 'sy uinnag smoodeyder.

en: Expand list of birthdays
gv: Jean yn rolley ny smoo jeh laa laa ruggyreeyn

en: If true, expand the list of birthdays in the calendar window.
gv: Myr currit er dy firrinagh, jean yn rolley jeh laaghyn laa ruggyree ny smoo sy uinnag smoodeyder.

en: Expand list of tasks
gv: Jean yn rolley ny smoo jeh reddyn dy jannoo

en: If true, expand the list of tasks in the calendar window.
gv: Myr currit er dy firrinagh, jean yn rolley dy stoo da jannoo ny smoo 'sy uinnag smoodeyder.

en: Expand list of weather information
gv: Jean yn rolley dy fysseree emshir

en: If true, expand the list of weather information in the calendar window.
gv: Myr currit er dy firrinagg, jean yn rolley dy fysseree emshir ny smoo sy uinnag smoodeyder.

en: Expand list of locations
gv: Jean yn rolley ny smoo dy boaylyn

en: If true, expand the list of locations in the calendar window.
gv: Myr currit er dy firrinagh, jean yn rolley jeh boaylyn ny smoo 'sy uinnag smoodeyder.

en: List of locations
gv: Rolley dy boaylyn

en: The fish's name
gv: Yn ennym jeh'n eeast

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
gv: Ta ny eeast gyn ennym ny eeasht dree. Cur yn eeasht bio liorish cur eh ny ennym.

en: The fish's animation pixmap
gv: Yn kaart çheerey pic jeh'n animaght yn eeast

en: This key specifies the filename of the pixmap which will be used for the animation displayed in the fish applet relative to the pixmap directory.
gv: Ta'n orgher shoh reih yn ennym coadan jeh'n kaart çheerey bee jannoo ymmydit son yn animaght soilshit 'sy claare veg eeast gorrish yn ynnyd kaart çheerey pix.

en: Command to execute on click
gv: Sarey dy roie traa t'ow crig

en: This key specifies the command that will be tried to execute when the fish is clicked.
gv: Ta'n orgher reih yn sarey bee prowal dy roie traa ta phiagh crig er yn eeast.

en: Pause per frame
gv: Scuirr dagh framey

en: This key specifies the number of seconds each frame will be displayed.
gv: Ta'n orgher shoh reih yn earroo dy grigyn bee dagh framey soilshit.

en: Rotate on vertical panels
gv: Cur yn raad elley mygeayrt er pannylyn pontreilagh

en: If true, the fish's animation will be displayed rotated on vertical panels.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee yn animaght yn eeast soilshit yn raad elley mygeayrt er pannylyn pontreilagh.

en: Show windows from all workspaces
gv: Soilshaghey uinnagyn voish oilley ny reaymysyn obbree

en: If true, the window list will show windows from all workspaces. Otherwise it will only display windows from the current workspace.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee'n rolley uinnag soilshaghey uinnagyn voish oilley ny reaymysyn obbree. Myr cha nel bee eh just soilshaghey yn reaymys obbree 'sy traa t'ayn

en: When to group windows
gv: Traa dy cur uinnagyn ayns possanyn

en: Decides when to group windows from the same application on the window list. Possible values are "never", "auto" and "always".
gv: Reih craad dy cur uinnagyn ayns possanyn voish yn claa cheddin er yn rolley uinnagyn. Ta ny towsyn abyl dy v'eh "cha nel riaue", "hene" as "dagh traa".

en: Move windows to current workspace when unminimized
gv: Gleashaghey uinnagyn dys yn reaymys obbree 'sy traa t'ayn traa cha nel eh currit ny sloo

en: If true, then when unminimizing a window, move it to the current workspace. Otherwise, switch to the workspace of the window.
gv: Myr currit er dy firrinagh, traa jannoo ny uinnag ny sloo, cur eh dys yn reaymys obbree sy traa t'ayn. Myr cha nel, caghlaa dys ny reaymysyn obbree jeh'n uinnag.

en: Display workspace names
gv: Soilshaghey enmyn boaylyn obbree

en: If true, the workspaces in the workspace switcher will display the names of the workspaces. Otherwise they will display the windows on the workspace. This setting only works when the window manager is Metacity.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee'n reaymys obbree sy caghlaader reaymys obree soilshaghey ny enmyn jeh ny reaymysyn obbree. Myr cha nel bee ad soilshaghey ny uinnagyn sy reaymysn obbree. Ta'n reih shoh just gobbraghey traa ta'n reireyder uinnag ayd's Metacity.

en: Display all workspaces
gv: Soilshaghey oilley ny boaylyn obbree

en: If true, the workspace switcher will show all workspaces. Otherwise it will only show the current workspace.
gv: Myr er dy firrinagh, bee'n caghlaader reaymys obbree soilshaghey oilley ny reaymysyn obbree. Myr che nel bee eh just soilshaghey yn reaymysyn obbree 'sy traa t'ayn.

en: Rows in workspace switcher
gv: Rhenkyn ayns caghlaader reaymys obbree

en: This key specifies how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the workspace switcher shows the workspaces in. This key is only relevant if the display_all_workspaces key is true.
gv: Ta'n orgher reih quoid rhenkyn (son aght rea) ny collooyn (son aght pontreilagh) Ta'n caghlaader reamys obbree soilshaghey ny reaymysyn obbree ayns. Ta'n orgher just bentyn da traa ta'n orgher soilshaghey_oilley_ny reaymysyn obbree dy firrinagh.

en: Enable tooltips
gv: Lhiggey da faaueyn greie

en: Confirm panel removal
gv: Firrinaghey geddyn rey lesh yn pannyl

en: If true, a dialog is shown asking for confirmation if the user wants to remove a panel.
gv: Myr dy firrinagh, ta screeuyn soilshit briaght myr ta'n ymmydeyr gearree geddyn rey lesh yn pannyl.

en: Panel ID list
gv: Panyl rolley caart enmey

en: A list of panel IDs. Each ID identifies an individual toplevel panel. The settings for each of these panels are stored in /apps/panel/toplevels/$(id).
gv: Ny rolley jeh caart enmey pannylyn Ta dagh caart enmey cowraghey magh ny pannyl keim mullagh. Ta ny reihghyn son ny pannylyn shoh ayns /apps/panel/toplevels/$(id).

en: Panel object ID list
gv: Rolley caart enmey nhee pannyl

en: Complete panel lockdown
gv: Cur yn ghlass neose pannyl dys y jerrey

en: If true, the panel will not allow any changes to the configuration of the panel. Individual applets may need to be locked down separately however. The panel must be restarted for this to take effect.
gv: Myr dy firrinagh, cha bee yn pannyl lhiggey da caghlaaghyn dys ny reihghyn yn pannyl. Bee feym ec claaghyn veg reggyr v'eh ghlassit neose 'nane lhurg 'nane. Bee feym ec yn pannyl v'eh laadit reesht son shoh dy taggyrt.

en: Applet IIDs to disable from loading
gv: Caart enmyn IIDyn dy cur bac er voish laadey

en: A list of applet IIDs that the panel will ignore. This way you can disable certain applets from loading or showing up in the menu. For example to disable the mini-commander applet add 'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' to this list. The panel must be restarted for this to take effect.
gv: Ny rolley dy claaghyn cha bee yn pannyl cur geill da. Yn raad shoh tow abyl dy cur bac er kiuse dy claaghyn voish laadey ny soilshaghey 'sy rolley. Myr sampleyr yn dy cur bac er yn claare veg sarey cur  'OAFIID:GNOME_MiniCommanderApplet' dys yn rolley shoh. Ta feym ec yn pannyl dy veh laadit son shoh dy tagyrt.

en: Disable Force Quit
gv: Cur bac er dooney lesh niart

en: If true, the panel will not allow a user to force an application to quit by removing access to the force quit button.
gv: Myr dy firrinagh, cha bee yn pannyl lhiggey da'n ymmydeyr niartaghey ny claare dy dooney liorish geddyn rey jeh'n entreilys dys yn cramman dooney lesh niart.

en: Enable program list in "Run Application" dialog
gv: Lhiggey da rolley claaghyn 'sy screeuynyn "Roie claare"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is made available. Whether or not the listing is expanded when the dialog is shown is controlled by the show_program_list key.
gv: Myr currit er dy firrinagh, ta yn rolley  "Claaghyn fys" 'sy screeuyn  "Roie claare" ayn. Myr t'eh ny  cha nel yn rolley jeant ny smoo traa ta'n claare stuirit liorish yn orgher _rolley_claaghyn_soilshit.

en: Expand program list in "Run Application" dialog
gv: Jean yn rolley claaghyn ny smoo 'sy screeuynyn"Roie claare"

en: If true, the "Known Applications" listing in the "Run Application" dialog is expanded when the dialog is opened. This key is only relevant if the enable_program_list key is true.
gv: Myr er dy firrinagh ta'n rolley jeh  "Claaghyn lesh fys" 'Sy screeuynyn "Roie Claare" jeant ny smoo traa ta screeuyn foashlit. Ta'n orgher just bentyn da myr ta'n orgher _rolley_lhiggey_da claaghyn er dy firrinagh.

en: Enable autocompletion in "Run Application" dialog
gv: Lhiggey da creaghneyhene ayns ny screeuynyn"Roie claare"

en: If true, autocompletion in the "Run Application" dialog is made available.
gv: Myr dy firrinagh, bee creaghneyhene ayn screeuynyn  "Roie claare"

en: Launcher location
gv: Boyl laadeyder

en: The location of the .desktop file describing the launcher. This key is only relevant if the object_type key is "launcher-object".
gv: Yn boayl jeh'n coadan .claare buird loayrt mychoine yn laadeyder. Ta'n orgher just ymmydoil myr ta'n sorçh _nhee "nhee-laadeyder".

en: Menu content path
gv: Raad cummal rolley

en: Toplevel panel containing object
gv: Pannyl ard-keim lesh nhee

en: The identifier of the toplevel panel which contains this object.
gv: Ta'n enneydeyr jeh'n pannyl ard keim ta lesh yn nhee shoh

en: Object's position on the panel
gv: Boayl yn nhee er yn pannyl

en: The position of this panel object. The position is specified by the number of pixels from the left (or top if vertical) panel edge.
gv: Yn boayl jeh'n ny pannylyn shoh. Ta'n boayl 'sy traa t'ayn currit stiagh myr earroo dy pixelyn voish yn hoshtal (ny yn mullagh myr  pontreilagh) çheu pannyl.

en: Name to identify panel
gv: Ennym dy feddyn magh pannyl

en: This is a human readable name which you can use to identify a panel. Its main purpose is to serve as the panel's window title which is useful when navigating between panels.
gv: Ta shoh ny ennym ta peiagh erbee abyl dy lhaih t'ow abyl dy jannoo ymmyd jeh dy feddyn magh stoo mychoine yn pannyl. Ta'n ymmyd ard dy veh jannoo ymmydit myr ny enmys uinnag pannyl ta ymmydoil traa stuirey eddyr pannylyn.

en: X screen where the panel is displayed
gv: Fatee x c'raad ta'n pannyl soilshit

en: With a multi-screen setup, you may have panels on each individual screen. This key identifies the current screen the panel is displayed on.
gv: Lesh ny cur stiagh ny smoo ny un fastee, t'ow abyl dy geddyn er dagh fastee reggyr. Ta'n orgher feddyn magh yn fastee ta'n pannyl soilshit er 'Sy traa t'ayn

en: Xinerama monitor where the panel is displayed
gv: Fastee Xinerama c'raad ta'n pannyl soilshit

en: In a Xinerama setup, you may have panels on each individual monitor. This key identifies the current monitor the panel is displayed on.
gv: Ayns ny cur er Xinerama , t'ow abyl dy geddyn yn pannyl er dagh fastee er dagh fastee reggyr. Ta'n orgher feddyn magh yn fastee 'sy traa t'ayn ta'n pannyl soilshit er.

en: Expand to occupy entire screen width
gv: Mooadaghey dy goaill stiagh yn lheead fastee clen

en: If true, the panel will occupy the entire screen width (height if this is a vertical panel). In this mode the panel can only be placed at a screen edge. If false, the panel will only be large enough to accommodate the applets, launchers and buttons on the panel.
gv: Myr dy firrinagh, bee'n pannyl goaill stiagh yn clen lheead fastee (yrdjid myr ta shoh ny pannyl pontreilagh). 'Syn mod shoh ta'n pannyl  just abyl dy veh currit er yn çheu jeh'n fastee. Myr cha nel eh firrinagh bee'n pannyl just vooar dy lioor dy aaghtey ny claaghyn veg, laadeyderyn as crammanyn er yn pannyl

en: Panel orientation
gv: Stuirey pannyl

en: The orientation of the panel. Possible values are "top", "bottom", "left", "right". In expanded mode the key specifies which screen edge the panel is on. In un-expanded mode the difference between "top" and "bottom" is less important - both indicate that this is a horizontal panel - but still give a useful hint as to how some panel objects should behave. For example, on a "top" panel a menu button will pop up its menu below the panel, whereas on a "bottom" panel the menu will be popped up above the panel.
gv: Yn stuirey jeh'n pannyl. Ta ny towsyn abyl dy veh  "mullagh", "bun", "hoshtal", "yesh" Ayns mod mooadaghit ta'n orgher reih cren çheu fastee ta'n pannyl er. Ayns mod cha nel mooadaghit cha nel an anchaslys eddyr "yn mullagh" and "as yn vun" cho scanshoil- ta daa jah ad soilshaghey dy vel shoh ny pannyl pontreilagh- oght t'eh cur ny faaue ymmydoil c'ren aght lhisagh kiuse dy nheeghyn pannyl ymmyrkey. Myr sampleyr, er ny pannylyn"vullagh"  bee ny cramman rolley frap heose  yn rolley echey fo yn pannyl, ogh er ny paneyl "fo" bee ny rolley frap heose er yn vullagh jeh'n paneyl.

en: Panel size
gv: Mooadys pannyl

en: The height (width for a vertical panel) of the panel. The panel will determine at runtime a minimum size based on the font size and other indicators. The maximum size is fixed at one quarter of the screen height (or width).
gv: Yn yrdjit (lheead son ny pannyl pontreilagh) jeh'n pannyl. Bee'n pannyl feddyn magh ec traa roie ny mooadagh cooid sloo soit er yn mooadys lauescreeuee as cowraghyn elley. Ta'n mooadys cooid smoo currit er un kerroo jeh'n yrjid jeh'n fastee (ny lheead).

en: X co-ordinate of panel
gv: Yn Y co`oardaghey jeh'n pannyl

en: The location of the panel along the x-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
gv: Yn boayl jeh'n pannylharrish yn x-esslys. Ta'ǹ orgher just ymmydoil ayns mod cha nel mooadaghit. Ayns mod mooadaghit che bee geill currit dys yn orgher as bee yn pannyl currit

en: Y co-ordinate of panel
gv: Yn Y co`oardaghey jeh'n pannyl

en: The location of the panel along the y-axis. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
gv: Yn boayl jeh'n pannyl harrish yn y-esslys. Ta'n orgher just ymmydoil myr ta eh ayns mod cha nel moodaghit. Ayns mod mooadaghit cha nel geill currit dys yn orgher shoh as bee'n pannyl  currit er yn çheu yn fastee liorish yn orgher stuirey.

en: X co-ordinate of panel, starting from the right of the screen
gv: Yn esslys x jeh'n pannyl, goaill toshiaght voish yn yesh jeh'n fastee

en: The location of the panel along the x-axis, starting from the right of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the x key is used. If the value is greater than 0, then the value of the x key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
gv: Yn boayl jeh'n pannyl harrish yn x-esslys, goaill toshiaght voish yn çheu yesh jeh'n fastee. Myr currit dys -1 cha bee geill currit dys yn towse as bee yn towse jeh'n orgher x ymmydit. Myr ta'n towse ny smoo ny 0, eisht cha bee geill currit dys yn orgher x. Ta'n orgher just ymmydoil just ymmydoil ayns mod cha nel mooadaghit. Ayns mod mooadaghit cha nel geill currit dys yn orgher as ta'n pannyl  currit er yn çheu fastee reihghit liorish yn orgher stuirey.

en: Y co-ordinate of panel, starting from the bottom of the screen
gv: Yn esslys y jeh'n pannyl goaill toshiaght er yn bun jeh'n fastee

en: The location of the panel along the y-axis, starting from the bottom of the screen. If set to -1, the value is ignored and the value of the y key is used. If the value is greater than 0, then the value of the y key is ignored. This key is only relevant in un-expanded mode. In expanded mode this key is ignored and the panel is placed at the screen edge specified by the orientation key.
gv: Yn boayl jeh'n pannyl harrish yn y-esslys, goaill toshiaght voish yn bun jeh'n fastee. Myr currit dys -1 cha bee gaill currit dys yn towse as bee yn towse jeh'n orgher y jannoo ymmydit. Myr ta'n towse ny smoo ny 0, eisht cha bee geill currit dys yn orgher y. Ta'n orgher just ymmydoil ayns mod cha nel mooadaghit. Ayns mod mooadaghit cha nel geill currit dys yn orgher shoh as ta'n pannyl currit er yn çheu jeh'n fastee reih't liorish yn orgher stuirey.

en: Center panel on x-axis
gv: Pannyl veeanagh er x-essylys

en: If true, the x and x_right keys are ignored and the panel is placed at the center of the x-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the x and x_right keys specify the location of the panel.
gv: Myr dy firrinagh, Cha bee geill currit da ny orgheryn x as x_yesh as ta'n pannyl currit er yn veean jeh'n x-essylys jeh'n fastee. Myr ta'n mooadys yn fastee caghlaarit bee eh tannaghtyn ec yn boayl shen - i.e. bee'n  pannyl gaase er ny daa çheughyn. Myr cha nel dy firrinagh, ta ny orgheryn x as x_yesh cowraghey yn boayl jeh'n Pannyl.

en: Center panel on y-axis
gv: Pannyl veeanagh er y-essylys

en: If true, the y and y_bottom keys are ignored and the panel is placed at the center of the y-axis of the screen. If the panel is resized it will remain at that position - i.e. the panel will grow on both sides. If false, the y and y_bottom keys specify the location of the panel.
gv: Myr dy firrinagh, bee ny orgheryn y as y_bun geillit as bee yn pannyl currit er yn veean jeh'n y-essylys er yn fastee. Myr ta'n mooadys jeh yn fastee caghlaarit er yn boayl shen i.e. bee'n pannyl gaase er dagh çheu. Myr cha nel eh dy firrinagh, bee ny orgheryn y as y_bun cowraghey yn boayl jeh'n pannyl.

en: Automatically hide panel into corner
gv: Follaghey pannyl 'sy uillin hene

en: If true, the panel is automatically hidden into a corner of the screen when the pointer leaves the panel area. Moving the pointer to that corner again will cause the panel to re-appear.
gv: Myr dy firrimagh, bee'n pannyl follaghit hene dys ny uillan jeh'n fastee traa ta'n poynter faagail yn boayl pannyl. Myr tow gleashaghey yn poynter reesht bee'n pannyl cheet er reesht.

en: Enable hide buttons
gv: Lhiggey da crammanyn follaghey

en: If true, buttons will be placed on each side of the panel which may be used to move the panel to edge of the screen, leaving only a button showing.
gv: Myr dy firrinagh, bee crammanyn currit er dagh çheu jeh'n pannyl foddee bee ymmydit dy gleashaghey yn pannyl dys yn çheu yn fastee, just faagail ny cramman dy akin.

en: Enable arrows on hide buttons
gv: Lhiggey da fleityn er ny crammany follaghey

en: If true, arrows will be placed on the hide buttons. This key is only relevant if the enable_buttons key is true.
gv: Myr dy firrinagh, bee fleityn currit er ny crammanyn follaghey

en: Panel autohide delay
gv: Furaghtyn pannyl follagheyhene

en: Panel autounhide delay
gv: Fuirraght follaghey hene pannyl.

en: Visible pixels when hidden
gv: Pixelyn dy akin traa follaghit

en: Specifies the number of pixels visible when the panel is automatically hidden into a corner. This key is only relevant if the auto_hide key is true.
gv: Reih yn earroo dy pixelyn dy akin traa ta'n pannyl follaghit ayns uillin hene. Ta'n orgher just ymmydoil myr ta'n follaghey _orgher hene dy firrinagh.

en: Animation speed
gv: Tappeid animaght

en: The speed in which panel animations should occur. Possible values are "slow", "medium" and "fast". This key is only relevant if the enable_animations key is true.
gv: Yn tappeid lhisagh ny animaghtyn pannyl taghyrt. Ta ny towsyn abyl dy veh "moal", "veeanagh" as "tappee". Ta'n orgher shoh just ymmydoil myr ta'n orgher animaghtyn _lhiggey da dy firrinagh.

en: Background type
gv: Sorçh cooylrey

en: Background color
gv: Daa coylrey

en: Specifies the background color for the panel in #RGB format.
gv: Reih yn daa cooylrey son yn pannyl ayns aght #RGB

en: Background image
gv: Jalloo cooylrey

en: Specifies the file to be used for the background image. If the image contains an alpha channel it will be composited onto the desktop background image.
gv: Reih yn coadan dy v'eh jannoo ymmydit myr jalloo cooylrey. Myr ta'n jalloo lesh ammyr alpha bee eh currit er yn claare buird myr jalloo cooylrey.

en: Rotate image on vertical panels
gv: Queeyllaghey jalloo er yn pannyl pontreilagh

en: If true, the background image will be rotated when the panel is oriented vertically.
gv: Myr dy firrinagh, bee'n jalloo cooylrey v'eh queeyllagh traa ta'n pannyl stuirit pontreilagh.

en: _Move
gv: _Gleashaghey

en: _Remove From Panel
gv: _Geddyn rey lesh voish yn pannyl

en: Create new file in the given directory
gv: Croo coadan noa 'sy ynnyd reih't

en: [FILE...]
gv: [COADAN...]

en: - Edit .desktop files
gv: - Caghlaa coadanyn .claabuird

en: Create Launcher
gv: Croo laadeyder

en: Directory Properties
gv: Reighhyn ynnyd

en: Launcher Properties
gv: Reihghyn Laadey

en: Panel
gv: Pannyl

en: Launch other applications and provide various utilities to manage windows, show the time, etc.
gv: Laadeyder claaghyn elley as cur lesh ymmodeeyn dy reirey uinnagyn, soilshaghey yn traa, etc.

en: Could not show this URL
gv: Cha noddym soilshaghey yn URL shoh

en: No URL was specified.
gv: Cha row URL currit stiagh

en: Could not launch application
gv: Cha noddym laadey claare

en: Could not use dropped item
gv: Cha noddym jannoo ymmyd jeh nhee lhieggit

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
gv: Cha noddym foashley coadan claare buird %s son laadeyder pannyl%s%s

en: _Launch
gv: _Laadey

en: Could not save launcher
gv: Cha noddym sauail laadeyder

en: Could not launch '%s'
gv: Cha noddym laadey '%s'

en: Could not open location '%s'
gv: Cha noddym foashley boayl  '%s'

en: No application to handle search folders is installed.
gv: Cha nel claare dy jannoo ymmyd j'eh coodaghyn shirrey ta er yn co'earrooder.

en: Replace a currently running panel
gv: Cur red ayns ynnyd jeh yn pannyl ta roie sy traa t'ayn

en: _Lock Screen
gv: Cur ghlass er yn  _fastee

en: _Activate Screensaver
gv: C_ur saueyderrfastee er

en: Log out of this session to log in as a different user
gv: Hurrys magh as yn quaiyl shoh dy hurrys stiagh myr ymmydeyr elley

en: Run Application...
gv: Roie claare...

en: Run an application by typing a command or choosing from a list
gv: Roie ny claare liorish cur stiagh ny sarey ny reih voish ny rolley

en: Search for Files...
gv: Shirrey son coadanyn...

en: Force Quit
gv: Faagail lesh niart

en: Force a misbehaving application to quit
gv: Cur niart er ny claare drogh-ymmyrkey dy dooney

note: FIXME icon
en: Connect to Server...
gv: Cochiangley rish server...

en: Main Menu
gv: Rolley Cadjin

en: The main GNOME menu
gv: Yn rolley GNOME cadjin

en: Menu Bar
gv: Barr rolley

en: A custom menu bar
gv: Ny barr rolley cadjin

en: A separator to organize the panel items
gv: Ny scarreyder dy reaghey ny nheeghyn pannyl

en: (empty)
gv: (follym)

en: Custom Application Launcher
gv: Laadeyder Claare Reighit

en: Application Launcher...
gv: Laadeyder claare...

en: Copy a launcher from the applications menu
gv: Jean coip jeh ny laadeyder voish yn rolley claaghyn

en: Find an _item to add to "%s":
gv: Feddyn _ny nhee dy cur stoo dys "%s":

en: Find an _item to add to the panel:
gv: Feddyn ny n_hee dy cur dys yn pannyl:

en: Add to Panel
gv: Cur dys pannyl

en: "%s" has quit unexpectedly
gv: Va "%s" dooney cha nel jerkit

en: Panel object has quit unexpectedly
gv: Va'n nhee pannyl dooney che nel jerkit

en: If you reload a panel object, it will automatically be added back to the panel.
gv: Myr t'ow gearree laadey yn nhee pannyl reesht, bee eh currit erash hene dys yn pannyl.

en: _Don't Reload
gv: _Ny jean laadey reesht

en: The panel encountered a problem while loading "%s".
gv: Va doilleid lesh yn pannyl traa v'eh laadey "%s".

en: Do you want to delete the applet from your configuration?
gv: Vel oo gearree doll magh yn claare veg voish ny reihghyn ayd's?

en: Open URL: %s
gv: Foashley URL: %s

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
gv: Foashley '%s'

en: Delete this panel?
gv: Doll magh yn pannyl shoh?

en: When a panel is deleted, the panel and its
    settings are lost.
gv: Traa ta ny pannyl dollit magh, ta'n pannyl as ny reihghyn
    echey cailltch.

en: Cannot delete this panel
gv: Cha noddym doll magh yn pannylshoh

en: You must always have at least one panel.
gv: Ta feym ayd dagh traa ec y chooid sloo un pannyl.

en: _Add to Panel...
gv: C_ur dys pannyl...

en: _Delete This Panel
gv: _Doll magh yn pannyl shoh

en: _New Panel
gv: _Pannyl Noa

en: Application in Terminal
gv: Claare 'sy Terminal

en: Choose an application...
gv: Reih ny claare...

en: Choose a file...
gv: Reih ny coadan...

en: Comm_and:
gv: S_arey

en: The name of the launcher is not set.
gv: Che nel yn ennym jah'n laadeyder currit.

en: Could not save directory properties
gv: Cha noddym sauail reihghyn ynnyd

en: The name of the directory is not set.
gv: Cha nel yn ennym jeh'n ynnyd currit.

en: The command of the launcher is not set.
gv: Cha nel yn sarey jeh'n laadeyder currit.

en: The location of the launcher is not set.
gv: Cha nel yn boayl jeh'n laadeyder currit.

en: Click on a window to force the application to quit. To cancel press <ESC>.
gv: Crig er ny uinnag dy niarthaghey ny claare dy dooney. Dy cur ass broo <ESC>.

en: Force this application to exit?
gv: Cur niart er yn claare shoh dy dooney?

en: If you choose to force an application to exit, unsaved changes in any open documents in it might get lost.
gv: Myr t'ow reih dy cur niart er ny claare dy dooney, foddee bee caghlaaghyn cha nel sauailit ayns oilley ny docmaidyn geddyn cailltch.

en: Browse and run installed applications
gv: Jeeagh trooid ny roie claaghyn er yn co'earrooder hannah

en: Access documents, folders and network places
gv: Goll ayns docmaidyn, coodaghyn as boaylyn eddyr-voggyl

en: _Edit Menus
gv: Caghlaa ro_llaghyn

en: Unable to scan %s for media changes
gv: Cha noddym scaney %s son caghlaaghyn sheean as feeshan

en: Rescan %s
gv: Scaney %s reesht

en: Mount %s
gv: Chiangley %s

en: Removable Media
gv: Sheean as feeshan tow abyl dy geddyn rey lesh

en: Network Places
gv: Boylyn eddyr-voggyl

[ctx: Desktop Folder]
note: Translators: Desktop is used here as in * "Desktop Folder" (this is not the Desktop * environment).
en: Desktop
gv: Claare Buird

[ctx: Orientation]
en: Top
gv: Mullagh

[ctx: Orientation]
en: Bottom
gv: Vun

[ctx: Orientation]
en: Left
gv: My hoshtal

[ctx: Orientation]
en: Right
gv: My yesh

en: Panel Properties
gv: Reihghyn Pannyl

en: Some of these properties are locked down
gv: Ta kiuse jeh ny reihghyn shoh ghlassit neose

en: _Orientation:
gv: _Stuireydys:

en: _Size:
gv: _Mooadys:

en: E_xpand
gv: _Mooadaghey

en: _Autohide
gv: _Follaghey hene

en: Show hide _buttons
gv: Soilshagey crammanyn _follaghey

en: Arro_ws on hide buttons
gv: _Fleityn er follaghey crammanyn

en: _None (use system theme)
gv: Cha _nel fer erbee (Jannoo ymmyd jeh jeeagh corys)

en: Solid c_olor
gv: Daa chreo_i

en: Pick a color
gv: Reih ny daa

en: Co_lor:
gv: _Daa:

en: S_tyle:
gv: _Aght:

en: Background _image:
gv: Jalloo coo_ylrey

en: Select background
gv: Reih cooylrey

en: Image Background Details
gv: Fysseree cooylrey jalloo

en: _Tile
gv: _leac

en: _Scale
gv: _scaailley

en: St_retch
gv: _sheeyneyghey

en: Rotate image when panel is _vertical
gv: Queeyllaghey jalloo traa t'an pannyl _pontreilagh

en: Could not open recently used document "%s"
gv: Cha noddym foashley docmaid "%s" jannoo ymmydit jeh er y gherrid

en: An unknown error occurred while trying to open "%s".
gv: Va doilleid gyn fys taggyrt traa v'ow prowal dy foashley "%s".

en: Clear the Recent Documents list?
gv: Geddyn rey lesh yn rolley dy docmaidyn jannoo ymmydit jeh er y gherrid?

en: Clear Recent Documents
gv: Geddyn rey lesh docmaidyn jannoo ymmyd jeh er y gherrid

en: Recent Documents
gv: Docmaidyn jannoo ymmydit jeh er y gherrid

en: Clear Recent Documents...
gv: Geddyn rey lesh docmaidyn jannoo ymmydit jeh er y gherrid...

en: Clear all items from the recent documents list
gv: Geddyn rey lesh oilley ny nheeghyn veih'n rolley docmaidyn er y gherrid

en: Could not run command '%s'
gv: Cha noddym roie sarey '%s'

en: Could not convert '%s' from UTF-8
gv: Cha noddym caghlaa '%s' voish UTF-8

en: Choose a file to append to the command...
gv: Reih ny coadan dy kiangley rish yn sarey...

en: Will run command: '%s'
gv: Bee eh roie sare: '%s'

en: URI list dropped on run dialog had wrong format (%d) or length (%d)
gv: Ta'n rolley URI lhieggit er yn roie screeuyn lesh aght  neukiart (%d) ny liurid (%d)

en: Run Application
gv: Roie claare

en: Command icon
gv: Jallooveg sarey

en: The icon of the command to be run.
gv: Cha nel oo abyl dy roie yn jallooveg jeh'n sarey

en: Run in _terminal
gv: Roie ayns _terminal

en: Select this box to run the command in a terminal window.
gv: Reih yn kistey shoj dy roie yn sarey sy uinnag terminal.

en: Run with _file...
gv: Roie l_esh coadan...

en: Click this button to browse for a file whose name to append to the command string.
gv: Broo yn cramman shoh dy jeeagh son ny coadan lesh ennym ta kiangley rish yn streng sarey.

en: List of known applications
gv: Rolley dy terminalyn lesh fys

en: Show list of known _applications
gv: Soilshaghey rolley jeh claaghyn _lesh fys

en: _Run
gv: _Roie

en: Click this button to run the selected application or the command in the command entry field.
gv: Crig yn cramman shoh dy roie yn claare reih't ny yn sarey ayns yn margher enmey sarey.

en: _Force quit
gv: _Dooney lesh niart

en: C_lear
gv: _Geddyn rey lesh

en: D_on't Delete
gv: _Ny jean doll magh

en: Specify an applet IID to load
gv: Reih ny claare veg IID dy laadey

en: Specify a gconf location in which the applet preferences should be stored
gv: Reih ny boayl gconf c'raad ta ny reihghyn claaghyn currit

en: Specify the initial size of the applet (xx-small, medium, large etc.)
gv: Reih yn mooadys jeh'n claare veh (xx-veg, veeanagh, vooar etc.)

en: Specify the initial orientation of the applet (top, bottom, left or right)
gv: Reih yn stuirey kied son yn stuirey jeh'n claare (vullagh, vun, hoshtal ny yesh)

[ctx: Size]
en: XX Small
gv: XX Veg

[ctx: Size]
en: X Small
gv: X Veg

[ctx: Size]
en: Small
gv: Veg

[ctx: Size]
en: Medium
gv: Veeanagh

[ctx: Size]
en: Large
gv: Vooar

[ctx: Size]
en: X Large
gv: X vooar

[ctx: Size]
en: XX Large
gv: XX mooadagh

en: Failed to load applet %s
gv: Doilleid laadey claare veg %s

note: This is an utility to easily test various applets
en: Test applet utility
gv: Prowl foaynoo claa veg

en: _Applet:
gv: C_laare veg:

en: _Prefs Dir:
gv: _Ynnd reihghyn:

en: Hide Panel
gv: Follaghey pannyl

note: translators: these string will be shown in MetaCity's switch window * popup when you pass the focus to a panel
en: Top Expanded Edge Panel
gv: Pannyl moodaghit çheu sy vullagh

en: Top Centered Panel
gv: Pannyl mullagh sy vean

en: Top Floating Panel
gv: Pannyl Shiaulley sy vullagh

en: Top Edge Panel
gv: Pannyl çheu vullagh

en: Bottom Expanded Edge Panel
gv: Pannyl çheu moodaghit 'sy vun

en: Bottom Centered Panel
gv: Pannyl veeanagh bun

en: Bottom Floating Panel
gv: Pannyl bun Shiaulley

en: Bottom Edge Panel
gv: Pannyl çheu 'Sy vun

en: Left Expanded Edge Panel
gv: Pannyl çheu moodaghir my hoshtal

en: Left Centered Panel
gv: Pannyl veeanagh my hoshtal

en: Left Floating Panel
gv: Pannyl shiaulley my hoshtal

en: Left Edge Panel
gv: çheu pannyl my hoshtal

en: Right Expanded Edge Panel
gv: Pannyl mooadaghit my yesh

en: Right Centered Panel
gv: Pannyl veeanagh my yesh

en: Right Floating Panel
gv: Pannyl shiaulley my yesh

en: Right Edge Panel
gv: Pannyl çheu my yesh

en: Icon '%s' not found
gv: Cha row yn jallooveg '%s'

en: file
gv: coadyn

en: Audio
gv: Shean

en: Granite
gv: Clagh Hryal

note: Name for AFG
en: Afghanistan
gv: Yn Afghanistaan

note: Name for AGO
en: Angola
gv: Angoley

note: Name for ALA
en: Åland Islands
gv: Åland

note: Name for ALB
en: Albania
gv: Yn Albaan

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
gv: Ny h-Emmiraidyn Arabagh Unnaneysit

note: Name for ARG
en: Argentina
gv: Yn Argenteen

note: Name for ARM
en: Armenia
gv: Yn Armeain

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
gv: Antigua as Barbuda

note: Name for AUS
en: Australia
gv: Yn Austrail

note: Name for AUT
en: Austria
gv: Yn Austeyr

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
gv: Yn Asserbajaan

note: Name for BDI
en: Burundi
gv: Burundee

note: Name for BEL
en: Belgium
gv: Yn Velg

note: Name for BGD
en: Bangladesh
gv: Yn Vangladesh

note: Name for BGR
en: Bulgaria
gv: Yn Vulgeyr

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
gv: Bosnia as Herzegovina

note: Name for BLR
en: Belarus
gv: Yn Velaroosh

note: Name for BLZ
en: Belize
gv: Yn Veleesh

note: Name for BMU
en: Bermuda
gv: Ny Bermioodee

note: Common name for BOL
en: Bolivia
gv: Yn Volivia

note: Name for BRA
en: Brazil
gv: Yn Vrasseel

note: Name for BTN
en: Bhutan
gv: Yn Vutaan

note: Name for BWA
en: Botswana
gv: Yn Votswaan

note: Name for CAF
en: Central African Republic
gv: Pobblaght yn Affrick Veanagh

note: Name for CAN
en: Canada
gv: Yn Chanadey

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
gv: Ellanyn Cocos

note: Name for CHE
en: Switzerland
gv: Yn Elveeish

note: Name for CHL
en: Chile
gv: Yn Çhillee

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
gv: Deynphobblaght ny Sheen

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
gv: Pobblaght ny Congo

note: Name for COL
en: Colombia
gv: Yn Cholombey

note: Name for COM
en: Comoros
gv: Ny h-Ellanyn Chomoro

note: Name for CRI
en: Costa Rica
gv: Yn Coose Berçhagh

note: Name for CUB
en: Cuba
gv: Yn Choobey

note: Name for CYP
en: Cyprus
gv: Yn Cheeprey

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
gv: Yn Phobblaght Çheck

note: Name for DEU
en: Germany
gv: Yn Ghermaan

note: Name for DNK
en: Denmark
gv: Yn Danvarg

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
gv: Yn Phobblaght Ghominicagh

note: Name for DZA
en: Algeria
gv: Yn Algear

note: Name for EGY
en: Egypt
gv: Yn Egypt

note: Name for ESP
en: Spain
gv: Yn Spaainey

note: Name for ETH
en: Ethiopia
gv: Yn Eetoip

note: Name for FIN
en: Finland
gv: Finnlynn

note: Name for FRA
en: France
gv: Yn Rank

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
gv: Ellanyn ny Geyrragh

note: Official name for FSM
en: Federated States of Micronesia
gv: Steatyn Conastit y Vynneeys

note: Name for GBR
en: United Kingdom
gv: Reeriaght Unnaneysit

note: Name for GEO
en: Georgia
gv: Yn Çhorshey

note: Name for GHA
en: Ghana
gv: Yn Ghaney

note: Name for GIB
en: Gibraltar
gv: Gibraaltar

note: Name for GIN
en: Guinea
gv: Yn Ghuinea

note: Name for GNB
en: Guinea-Bissau
gv: Yn Ghuinea-Bissau

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
gv: Guinea Chryss ny Cruinney

note: Name for GRC
en: Greece
gv: Yn Ghreag

note: Name for GRL
en: Greenland
gv: Greenlynn

note: Name for GTM
en: Guatemala
gv: Yn Ghuatemaley

note: Name for GUY
en: Guyana
gv: Geeaaney

note: Name for HMD
en: Heard Island and McDonald Islands
gv: Ellan Heard as Ellanyn McDonald

note: Name for HND
en: Honduras
gv: Ny Hondooraghyn

note: Name for HRV
en: Croatia
gv: Yn Chroit

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
gv: Yn Ungaar

note: Name for IDN
en: Indonesia
gv: Yn Indoneesh

note: Name for IMN
en: Isle of Man
gv: Mannin

note: Name for IND
en: India
gv: Yn Injey

note: Name for IRL
en: Ireland
gv: Pobblaght Nerin

note: Name for IRQ
en: Iraq
gv: Yn Earack

note: Name for ISL
en: Iceland
gv: Yn Eeslynn

note: Name for ITA
en: Italy
gv: Yn Iddaal

note: Name for JAM
en: Jamaica
gv: Yn Yamaicey

note: Name for JEY
en: Jersey
gv: Jersee

note: Name for JOR
en: Jordan
gv: Yn Jordaan

note: Name for JPN
en: Japan
gv: Yn Çhapaan

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
gv: Yn Chassaghstaan

note: Name for KEN
en: Kenya
gv: Yn Cheinney

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
gv: Yn Chyrgistaan

note: Name for KHM
en: Cambodia
gv: Yn Chamboyd

note: Name for KIR
en: Kiribati
gv: Yn Chiribati

note: Name for KNA
en: Saint Kitts and Nevis
gv: Noo Kitts as Nevis

note: Name for KWT
en: Kuwait
gv: Yn Choowait

note: Name for LBN
en: Lebanon
gv: Yn Livaan

note: Name for LBR
en: Liberia
gv: Yn Laibeer

note: Name for LBY, Official name for LBY
en: Libya
gv: Yn Leeb

note: Name for LCA
en: Saint Lucia
gv: Noo Lucia

note: Name for LSO
en: Lesotho
gv: Lesoto

note: Name for LTU
en: Lithuania
gv: Yn Litaan

note: Name for LUX
en: Luxembourg
gv: Lucsemburg

note: Name for LVA
en: Latvia
gv: Yn Latvey

note: Name for MAR
en: Morocco
gv: Yn Varoc

note: Name for MDV
en: Maldives
gv: Ny Maldeevaghyn

note: Name for MEX
en: Mexico
gv: Meksico

note: Name for MLI
en: Mali
gv: Malee

note: Name for MLT
en: Malta
gv: Yn Valta

note: Name for MNG
en: Mongolia
gv: Yn Vongoil

note: Name for MOZ
en: Mozambique
gv: Yn Vosambeeck

note: Name for MRT
en: Mauritania
gv: Yn Varitaan

note: Name for MUS
en: Mauritius
gv: Ellan Wirrish

note: Name for MYS
en: Malaysia
gv: Yn Valaysia

note: Name for NAM
en: Namibia
gv: Yn Nameeb

note: Name for NER
en: Niger
gv: Yn Neegeyr

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
gv: Ellan Norfolk

note: Name for NGA
en: Nigeria
gv: Yn Naigeer

note: Name for NIC
en: Nicaragua
gv: Yn Nickeraag

note: Name for NLD
en: Netherlands
gv: Yn Çheer Injil

note: Name for NOR
en: Norway
gv: Norlynn

note: Name for NPL
en: Nepal
gv: Nepaal

note: Name for NRU
en: Nauru
gv: Naaroo

note: Name for NZL
en: New Zealand
gv: Yn Teelynn Noa

note: Name for OMN
en: Oman
gv: Yn Omaan

note: Name for PAK
en: Pakistan
gv: Yn Phakistaan

note: Name for PAN
en: Panama
gv: Yn Phanamaa

note: Name for PER
en: Peru
gv: Yn Pheroo

note: Name for PHL
en: Philippines
gv: Ny h-Ellanyn Philippeenagh

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
gv: Papooey Guinea Noa

note: Name for POL
en: Poland
gv: Yn Pholynn

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
gv: Yn Phurt Verçhagh

note: Name for PRT
en: Portugal
gv: Yn Phortiugal

note: Name for PRY
en: Paraguay
gv: Yn Pharaguay

note: Name for QAT
en: Qatar
gv: Yn Chatar

note: Name for ROU
en: Romania
gv: Yn Romaan

note: Name for RWA
en: Rwanda
gv: Rooandey

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
gv: Yn Araab Saudi

note: Name for SDN
en: Sudan
gv: Yn Toodaan

note: Name for SEN
en: Senegal
gv: Yn Tenegaal

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
gv: Ny h-Ellanyn Holomon

note: Name for SLV
en: El Salvador
gv: Yn Salvador

note: Name for SOM
en: Somalia
gv: Yn Tomaal

note: Name for SRB
en: Serbia
gv: Yn Serb

note: Name for SSD
en: South Sudan
gv: Yn Toodaan Yiass

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
gv: São Tomé as Príncipe

note: Name for SUR
en: Suriname
gv: Yn Toorinam

note: Name for SVK
en: Slovakia
gv: Yn Clovack

note: Name for SVN
en: Slovenia
gv: Yn Clovean

note: Name for SWE
en: Sweden
gv: Yn Toolynn

note: Name for SYC
en: Seychelles
gv: Ny h-Ellanyn Heshell

note: Name for TCD
en: Chad
gv: Shad

note: Name for TGO
en: Togo
gv: Yn Togo

note: Name for THA
en: Thailand
gv: Yn Çheer Thai

note: Name for TJK
en: Tajikistan
gv: Yn Tajikistaan

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
gv: Yn Turkmenistaan

note: Name for TON
en: Tonga
gv: Yn Tongey

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
gv: Trinaid as Tobago

note: Name for TUN
en: Tunisia
gv: Yn Tooneesh

note: Name for TUR
en: Turkey
gv: Yn Turkee

note: Common name for TWN
en: Taiwan
gv: Pobblaght ny Sheen

note: Name for UGA
en: Uganda
gv: Ooganda

note: Name for UKR
en: Ukraine
gv: Yn Ookraan

note: Name for URY
en: Uruguay
gv: Yn Ooraguay

note: Official name for USA
en: United States of America
gv: Steatyn Unnaneysit America

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
gv: Yn Oosbeckistaan

note: Name for VCT
en: Saint Vincent and the Grenadines
gv: Noo Winsen as ny Grenadeenyn

note: Common name for VEN
en: Venezuela
gv: Yn Veneswaaley

note: Common name for VNM
en: Vietnam
gv: Yn Vietnam

note: Name for YEM
en: Yemen
gv: Yn Yeaman

note: Name for ZAF
en: South Africa
gv: Yn Affrick Yiass

note: Name for ZMB
en: Zambia
gv: Yn Tambia

note: Name for ZWE
en: Zimbabwe
gv: Yn Çhimbabwe

en: Show GTK+ Bookmarks
gv: Soilshaghey lioaryn vark GTK+

en: Search Google for %s
gv: Shirrey Google son %s

en: Search Google
gv: Shirrey Google

en: Apparition
gv: Scaanjoon

en: Black
gv: Doo

en: Blue Ridge
gv: Oirrag Gorrym

en: Blue Rough
gv: Gorrym Garroo

en: Blue Type
gv: Sortch gorrym

en: Brushed Metal
gv: Meain skeabit

en: Bubble Gum
gv: Gum bolgan

en: Burlap
gv: Carmeish gharroo

en: C_olors
gv: _Daaghyn

en: Camouflage
gv: Keiltynys

en: Chalk
gv: Kelk

en: Concrete
gv: Concraid

en: Cork
gv: Corc

en: Countertop
gv: Mullagh boayrd coontee

en: Dark Cork
gv: Corc Dorraghey

en: Dark GNOME
gv: GNOME dorraghey

en: Deep Teal
gv: Laaghag Diun

en: Dots
gv: Ponkyn

en: Drag a color to an object to change it to that color
gv: Tayrn ny daa dys ny nhee dy caghlaa eh dys yn daa shen

en: Drag a pattern tile to an object to change it
gv: Tayrn ny sambyl sclat dys ny nhee dy caghlaa eh

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
gv: Tayrn ny cowrey dys ny nhee dy cur eh er yn nhee

en: Eclipse
gv: Doorey

en: Envy
gv: Troo

note: translators: this is the name of an emblem
en: Erase
gv: Doll magh

en: Fire Engine
gv: Greie Aile

en: Floral
gv: Blaaoil

en: Fossil
gv: Fossyl

en: Grapefruit
gv: Shaddoge

en: Green Weave
gv: Tonn Gorrym

en: Ice
gv: Rio

en: Indigo
gv: Plooreen

en: Leaf
gv: Duillag

en: Lemon
gv: Limon

en: Manila Paper
gv: Pabyr manila

en: Moss Ridge
gv: Oirrag keynnagh

en: Mud
gv: Laagh

en: Numbers
gv: Earrooyn

en: Ocean Strips
gv: Scheimyn Faarkey

en: Pale Blue
gv: Gorrym Banag

en: Purple Marble
gv: marmyr Jiarg Gorrym

en: Ridged Paper
gv: Pabyr orrag

en: Rough Paper
gv: Pabyr Garroo

en: Ruby
gv: Ruggyr

en: Sea Foam
gv: Rheynn Keayn

en: Shale
gv: Creg Chrayagh

en: Silver
gv: Argid

en: Sky
gv: Speyr

en: Sky Ridge
gv: Orrag Speyr

en: Snow Ridge
gv: Orrag sniaghtey

en: Tangerine
gv: Tanjereen

en: Terracotta
gv: Cray vroit

en: Wavy White
gv: Bane tonnag

en: White
gv: Bane

en: _Emblems
gv: Co_wraghyn

en: _Patterns
gv: Sam_bylyn

en: Saved search
gv: Shirrey sauailit

en: Image/label border
gv: Jalloo/  boarder lipaid

en: Width of border around the label and image in the alert dialog
gv: Liurid jeh'n Boarder mygeart yn lipaaid as yn jalloo ayns yn Screeu raaue

en: Alert Type
gv: Sortch dy Raaue

en: The type of alert
gv: Yn sortch dy raaue

en: Alert Buttons
gv: Crammanyn Raaue

en: The buttons shown in the alert dialog
gv: Ny crammanyn ta solshit ayns ny Screeuyn raaue

en: Show more _details
gv: Soilshaghey ny smoo_fysseree

en: The text of the label.
gv: Yn lipaid jeh teks.

en: Justification
gv: Lowaltys

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
gv: Ta'n Jeerid jeh ny linaghyn ayns ny lipaidyn teks mychoine ny fer elley.Cha NEL shoh caghlaa yn Jeerid jeh'n lipaid ayns yn boayl echey. Jeagh er GtkMisc::xalign son shen.

en: Line wrap
gv: Coodagh linney

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
gv: Myr t'eh soit, Coodagh ny linnaghyn myr t'eh roar lane

en: Cursor Position
gv: Boayl yn lught

en: Selection Bound
gv: Reighyn Cagliaghey

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
gv: Yn boayl jeh yn raad elley my-geayrt jeh'n jerrey yn reih ayns spiçheraght.

en: Input Methods
gv: Aghtyn cur stiagh

en: GConf error: %s
gv: Doilleid GConf: %s

en: All further errors shown only on terminal.
gv: Ta oilley ny doilleidyn elley just soilshit sy terminal

en: You can stop this operation by clicking cancel.
gv: Tow abyl dy scuirr yn  obbreeaght shoh myr tow click er cur ass

en:  (invalid Unicode)
gv:  (Coaduni annoonagh)

note: Translators: date_modified - mtime, the last time file contents were changed date_changed  - ctime, the last time file meta-information changed
en: A list of captions below an icon in the icon view and the desktop. The actual number of captions shown depends on the zoom level. Possible values are: "size", "type", "date_modified", "date_changed", "date_accessed", "owner", "group", "permissions", "octal_permissions" and "mime_type".
gv: Ny rolley dy collooyn fo ny jallooveg ayns yn reayrt jallooveg as yn buirdclaaghyn. Ta'n earroo kiart dy collooyn soilshit goll er yn keimmeiaght zoom. Ta ny towsyn abyl dy v'eh: "mooadys", "sorçh", "dait va phiagh goll er ny caghlaa", "Dait_Caghlaarit", "Dait va phiagh erniagh_goll er", "Shellooder", "possan", "kiedyn", "Kiedyn_octal" as "sorçh_mime".

en: All columns have same width
gv: Ta dagh ooilley kione Screeunyn lesh yn lheead cheddin

en: Always use the location entry, instead of the pathbar
gv: Jannoo ymmyd j'eh yn enmys ynnyd dagh traa, as cha nel yn barrynnyd

en: An integer specifying how parts of overlong file names should be replaced by ellipses on the desktop. If the number is larger than 0, the file name will not exceed the given number of lines. If the number is 0 or smaller, no limit is imposed on the number of displayed lines.
gv: Ny slane-earroo graa quoid dy  redyn jeh ennymyn coadan ta ro liauyr lhisagh ellipsyn v'eh currit aayns ynnyd j'eh er yn Buirdclaaghyn. Myr ta'n earroo ny smoo ny 0, cha bee yn coadan goll harish yn earroo dy linnaghyn currit. Myr ta'n earroo 0 ny ny sloo, cha nel lowaltys er yn earroo dylinnaghyn taishbuinys

en: Color for the default folder background. Only used if background_set is true.
gv: Daa son yn cooylrey coodagh cadjin. Tow just abyl dy jannoo ymmyd jeh myr ta'n reaghys _cooylrey firrinagh

en: Computer icon visible on desktop
gv: Jalloo veg co`earrooder dy akin er yn Buirdclaaghyn

en: Criteria for search bar searching
gv: Cooish son shirrey er yn barr shirrey

en: Criteria when matching files searched for in the search bar. If set to "search_by_text", then Nautilus will Search for files by file name only. If set to "search_by_text_and_properties", then Nautilus will search for files by file name and file properties.
gv: Cooish traa ta towsyn j'eh coadanyn shirrit son ayns yn barrshirrey. Myr currit er "Shirrey_liorish_teks", Bee Nautilus shirrey son coadanyn just liorish yn ennym coadan as reighyn yn coadan

en: Current Nautilus theme (deprecated)
gv: Yn  jeeagh Nautilus (Currit neose)

en: Custom Background
gv: Cooylrey Cadjin

en: Custom Side Pane Background Set
gv: Cheu kerrin cliaghtey as reaghys cooylrey

en: Date Format
gv: Aght Dait

en: Default Background Color
gv: Daa cooylrey cadjin

en: Default Background Filename
gv: Ennym coadan cooylrey cadjin

en: Default Side Pane Background Color
gv: Kerrin cheu cadjin daa cooylrey

en: Default Side Pane Background Filename
gv: Kerrin cheu cadjin ennym coadan cooylrey

en: Default Thumbnail Icon Size
gv: Moodys cadjin moodys jalloo veg as ingaan ordaag

en: Default column order in the list view
gv: Oardagh colloo cadjin ayns reayrtys rolley

en: Default column order in the list view.
gv: Oardagh colloo cadjin ayns reayrys rolley.

en: Default folder viewer
gv: Jeaghydeyr coodagh cadjin

en: Default icon zoom level
gv: Laare Zoom Jallo veg cadjin

en: Default list of columns visible in the list view
gv: Rolley cadin dy colloyn dy akin sy rolley reayrt

en: Default list of columns visible in the list view.
gv: Rolley cadjin dy colloyn dy akin syn reayrt rolley.

en: Default sort order
gv: Oardagh reaghydys  cadjin

en: Default zoom level used by the compact view.
gv: Laare zoom Ta'n reayrt reayrt cumir jannoo ymmyd j'eh

en: Default zoom level used by the icon view.
gv: Laare zoom cadjin Ta'n reayrt jalloo veg jannoo ymmyd j'eh

en: Default zoom level used by the list view.
gv: Laare zoom cadjin ta'n reayrt rolley jannoo ymmyd j'eh.

en: Desktop font
gv: laue screeuee Buirdclaaghyn

en: Enables the classic Nautilus behavior, where all windows are browsers
gv: Lhiggey da yn classicagh ymmyrkey Nautilus, traa ta oilley ny Uinnagyn jeaghyderyn eddyr-voggyl.

en: Filename for the default folder background. Only used if background_set is true.
gv: Ennym coadan son yn cooylrey coodagh cadjin. Cha nel oo abyl dy jannoo ymmyd jeh mannagh vel yn _reaghydeyr cooylrey firrinagh

en: Filename for the default side pane background. Only used if side_pane_background_set is true.
gv: Ennym coadan son yn cooylrey cadjin son yn çheu kerrin. Tow just abyl dy jannoo ymmyd j'eh traa ta'n _cooylrey_reaghydeyr _kerrin_çheu er firrinagh.

en: Folders over this size will be truncated to around this size. The purpose of this is to avoid unintentionally blowing the heap and killing Nautilus on massive folders. A negative value denotes no limit. The limit is approximate due to the reading of folders chunk-wise.
gv: Bee coodaghyn ny smoo ny yn moodys shoh v'eh giarrit dys mys yn moodys shoh. Ta'n resooney j'eh shoh dy scapail gyn gearree geayraghey yn carnane as marroo Nautilus j'eh ny coodaghyn mooar.Ta ny towse jiooldagh soilshaghey magh gyn  lowaltys. Ta'n lowaltys mysh, er yn faa ta fem echey lhaih ny coodaghyn ayns raad-glout.

en: For users with mice that have "Forward" and "Back" buttons, this key will determine if any action is taken inside of Nautilus when either is pressed.
gv: Son ymmyderyn lesh lughyn lesh crammanyn "erash" as "er oaie" er, be yn crammag shoh feddyn magh myr ta jantys taghyrt ayns Nautilus traa ta'd broojit.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Back" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
gv: Son ymmyderyn lesh lughyn lesh crammanyn son "erash" as "er oaie" er, be yn cramman shoh cur jantys er yn crammag "Erash" ayns uinnag jeaghydeyr. Ta ny towsyn abyl dy v'eh eddyr 6 as 14.

en: For users with mice that have buttons for "Forward" and "Back", this key will set which button activates the "Forward" command in a browser window. Possible values range between 6 and 14.
gv: Son ymmyderyn lesh lughyn lesh crammanyn son "erash" as "er oaie" , be yn crammag shoh reih cren cramman ta cur jantys  da "erash" ayns yn uinnag jeaghydeyr. Ta ny towsyn abyl dy v'eh eddyr 6 as 14.

en: Home icon visible on desktop
gv: Jalloveg Thaie dy akin sy buirdclaaghyn

en: If set to "after_current_tab", then new tabs are inserted after the current tab. If set to "end", then new tabs are appended to the end of the tab list.
gv: Myr currit er "lurg_tab_troa", ta tayn noa currit stiagh lurg yn tab troa. Myr currit dy cur dys "jerrey", ta ny tabyn noa currit er scuirr dys yn jerrey j'eh yn rolley tab.

en: If set to true, Nautilus will only show folders in the tree side pane. Otherwise it will show both folders and files.
gv: Myr currit er firrinagh, Bee Nautilus just soilshaghey coodaghyn sy kerrin çheu billey. Mannagh vel bee eh soilshaghey coodaghyn as coadanyn

en: If set to true, newly opened windows will have the location bar visible.
gv: Myr currit er firrinagh, bee Uinnagyn foashlit noa geddyn yn barr ynnydyn dy akin.

en: If set to true, newly opened windows will have the side pane visible.
gv: Myr currit er dy firrinagh, be uinnagyn foshlit noa geddyn yn kerrin çheu dy akin.

en: If set to true, newly opened windows will have the status bar visible.
gv: Myr currit er dy firrinagh, be uinnagyn foshlitnoa  geddyn yn barr keimeeaght dy akin.

en: If set to true, newly opened windows will have toolbars visible.
gv: yr currit er dy firrinagh, be uinnagyn foshlit noa geddyn yn barr keimeeaght dy akin.

en: If set to true, then Nautilus browser windows will always use a textual input entry for the location toolbar, instead of the pathbar.
gv: Myr currit er dy firrinagh, be yn Nautilus jeaghydeyr uinnag  geddyn dagh oilley traa ny cur stiagh teks enmys, as cha nel yn Barrraad

en: If set to true, then Nautilus lets you edit and display file permissions in a more unix-like way, accessing some more esoteric options.
gv: Myr currit er dy firrinagh be Nautilus lhiggey dou caghlaa as soilshaghey kiedyn lesh ny smoo jeh ny unix aght, goll er ny smoo reighyn folliaghtagh.

en: If set to true, then Nautilus shows folders prior to showing files in the icon and list views.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus soilshaghey coodaghyn roish t'eh soilshaghey coadanyn ayns yn reayrtys jalloyn veg as rolley.

en: If set to true, then Nautilus will ask for confirmation when you attempt to delete files, or empty the Trash.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus briaght son jannoo traa tow prowal dy doll magh coadanyn, ny geddyn reh lesh yn trustyr.

en: If set to true, then Nautilus will automatically mount media such as user-visible hard disks and removable media on start-up and media insertion.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus chianglit shean as feeshan hene gorrish Disk creoe t'ow abyl dy akin as shean as feeshan er y claa goll toshiaght as soieaghey stiagh shean as feeshan

en: If set to true, then Nautilus will draw the icons on the desktop.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus tayrn ny jallo veg er yn buirclaaghyn

en: If set to true, then Nautilus will exit when all windows are destroyed. This is the default setting. If set to false, it can be started without any window, so nautilus can serve as a daemon to monitor media automount, or similar tasks.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus dooiney traa ta oilley ny uinnaghyn doint. Ta shoh ny reih cadjin. Myr t'eh currit er  cha nel firrinagh, t'eh abyl dy foashley gyn uinnag, so ta nautilus abyl dy veh ny jouyl Dy jeaghyn er chiangley shean as feeshan as reddyn elly.

en: If set to true, then Nautilus will have a feature allowing you to delete a file immediately and in-place, instead of moving it to the trash. This feature can be dangerous, so use caution.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee reih er Nautilus lhiggey da us doll magh coadan dy çhelleeragh as ayns ynnyd jeh gleashaghey eh dys trustyr. Ta'n reih shoh abyl dy veh danjeyragh, so gow kiarail.

en: If set to true, then Nautilus will never prompt nor autorun/autostart programs when a medium is inserted.
gv: Myr currit er dy firrinagh, cha bee Nautilus roie claaghyn ta roie/ ny claaghyn ta roie ec y toshiaght traa ta red currit stiagh.

en: If set to true, then Nautilus will use the user's home folder as the desktop. If it is false, then it will use ~/Desktop as the desktop.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee Nautilus jannoo ymmyd j'eh yn coodagh thaie jeh'n ymmydeyr myr buirdclaaghyn Myr cha nel eh firrinagh, be eh jannoo ymmyd jeh ~/Buirdclaaghyn myr yn Buirdclaaghyn/

en: If set to true, then all Nautilus windows will be browser windows. This is how Nautilus used to behave before version 2.6, and some people prefer this behavior.
gv: Myr currit er dy firrinagh, be oilley ny uinniagyn ayns Nautilus V'eh uinnagyn jeaghydeyr eddyr-voggyl. Ta shoh yn aght v'eh ymmyrkey ayns sorçh 2.6, as smie lesh kiuse dy pobble yn ymmyrkey shoh.

en: If set to true, then backup files such as those created by Emacs are displayed. Currently, only files ending in a tilde (~) are considered backup files.
gv: Myr currit er dy firrinagh, bee coadanyn sauçhey gorrish adsyn jean liorish Emacs v'eh soilshit. Ec y traa t'ayn, bee eh just ny coadanyn lesh ny tilde  (~) ec y jerrey ta coadanyn sauçhey.

en: If set to true, then hidden files are shown in the file manager. Hidden files are either dotfiles or are listed in the folder's .hidden file.
gv: Myr t'eh firrinagh, ta ny coadanyn follaghit soilshit ayns yn reireyder coadanyn. Ta coadanyn follaghit coadanyn ponk ny tad ayn syn rolley coodagh jeh ny .coadanyn follaghit.

en: If this is set to true, an icon linking to the Network Servers view will be put on the desktop.
gv: Myr t'eh currit er firrinagh, bee jallooveg lesh kiangley dys ny serveryn ynnyd-eggey v'eh currit er yn buirdclaaghyn

en: If this is set to true, an icon linking to the computer location will be put on the desktop.
gv: Myr t'eh currit er dy firrinagh, be jallloveg lesh kiangley dys yn boayl voish yn co'earrooder v'eh currit er yn Buirdclaaghyn.

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
gv: Myr t'eh currit er firrinagh, bee jalloveg lesh kiangley dys yn coodagh thaie v'eh currit er yn buirdclaaaghyn.

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
gv: Myr t'eh currit er firrinagh, bee jalloo veg lesh kiangley dys yn trustyr v'eh currit er y co`earrooder.

en: If this is set to true, icons linking to mounted volumes will be put on the desktop.
gv: Myr t'eh currit er firrinagh, bee jallooyn veg lesh kiangleyn dys ny yl-lioaryn lesh yn co`earrooder v'eh currit er yn buirdclaaghyn.

en: If this preference is set, all columns in the compact view have the same width. Otherwise, the width of each column is determined seperately.
gv: Myr ta'n reih reih't, be oilley ny colloyn ayns yn reayrt cumir geddyn yn lheead cheddin. Mannagh vel, yn reih shoh er bee'n lheead jea dagh colloo ve'h reiht myr tad gearree.

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a".
gv: Myr firrinagh, bee oilley ny coadanyn ayns uinnagyn v'eh caghlaarit ayns oardagh ergooyl.ie, myr ayns oardagh lhurg ennym, cha bee eh ayns oardagh voish "a" dys "z", bee eh ayns oardagh voish "z" dys "a"

en: If true, files in new windows will be sorted in reverse order. ie, if sorted by name, then instead of sorting the files from "a" to "z", they will be sorted from "z" to "a"; if sorted by size, instead of being incrementally they will be sorted decrementally.
gv: Myr dy firrinagh, bee coadanyn ayns uinnagyn ayn veh soilshit ayns oardagh raad elley myrgeart. ie, myr sorçhit liorish ennym eisht dyn dy sorçhal coadanyn voish "a" dys "z" bee ad sorchit voish "z" dys "a"; myr sorçhit liorish mooadys, as dyn dy v'eh ry-cheilley cha  be ad sorçhit ry-cheilley.

en: If true, icons will be laid out tighter by default in new windows.
gv: Myr firrinagh, bee ny jalloyn veg ve'h currit magh neughiastyllagh dy cadjin ayns uinnagyn noa.

en: If true, labels will be placed beside icons rather than underneath them.
gv: Myr firrinagh, bee ny lipaidyn currit liorish ny jallooynveg as cha nel fo ad.

en: If true, new windows will use manual layout by default.
gv: Myr dy firrinagh, bee uinnagyn noa jannoo ymmyd jeh aght hene dy cadjin

en: Images over this size (in bytes) won't be thumbnailed. The purpose of this setting is to avoid thumbnailing large images that may take a long time to load or use lots of memory.
gv: Cha bee jalloo ny smoo ny moodys shoh (ayns byten) V'eh currit dys ingaan ordaag. Ta'n resoon jeh yn reih shoh dyn dy jannoo jallooyn vooar dys ingaany ordaag bee foddee goaill ram traa dy laadey ny jannoo ymmyd jeh ram reamys.

en: List of possible captions on icons
gv: Rolley jeh ny colloyn er ny jallooyn veg foddee ta ayn.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Do Nothing" in the preference capplet. No prompt will be shown nor will any matching application be started on insertion of media matching these types.
gv: Rolley jeh sorçhyn dy x-cummal/* va'n ymmydeyr reih "Dyn jannoo red abbee" ayns yn claa veg. Cha be chaghteragh v'eh soilshit as cha bee yn claa foashlit traa tow cur stiagh shean ny feeshan jeh yn sorçh shoh.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen "Open Folder" in the preferences capplet. A folder window will be opened on insertion of media matching these types.
gv: Rolley jeh sorçhyn dy x-cummal/* va'n ymmydeyr reih "Foashley yn coodagh" sy claa veg reighyn. Be coodagh foashlit traa ta shean ny feeshan currit stiagh jeh yn sorçh shoh.

en: List of x-content/* types for which the user have chosen to start an application in the preference capplet. The preferred application for the given type will be started on insertion on media matching these types.
gv: Rolley jeh sorçhyn dy x-cummal/*  son yn ymmydeyr va reih dy foashley ny claa ayns ny reighyn claa veg. Bee'n claa reiht son yn sorçh currit v'eh currit er traa ta feeshan ny shean currit stiagh lesh yn sorçh shoh.

en: List of x-content/* types set to "Do Nothing"
gv: Rolley dy x-cummal/* sorchyn dy veh currit dys  "ny jean jannoo red erbee"

en: List of x-content/* types set to "Open Folder"
gv: Rolley jeh sorchyn x-cummal/ dy cur dys "Coodagh Foashlit"

en: List of x-content/* types where the preferred application will be launched
gv: Rolley jeh sorchyn x-cummal/* yn boayl bee yn claa reih't foashlit

en: Maximum handled files in a folder
gv: Yn cooid smoo coadanyn tow abyl dy cur ayns coodagh

en: Maximum image size for thumbnailing
gv: Yn Moodys jalloo cooid smoo son inaganyn ordaag

en: Mouse button to activate the "Back" command in browser window
gv: Crammag lught dy cur jantys da yn sarey  "erash" sy'n uinnag jeaghydeyr

en: Mouse button to activate the "Forward" command in browser window
gv: Crammag lught dy cur jantys da yn sarey "Er oaie"  s'yn uinnag jeaghydeyr

en: Name of the Nautilus theme to use. This has been deprecated as of Nautilus 2.2. Please use the icon theme instead.
gv: Ennym j'eh yn cooish Nautils dy jannoo ymmyd jeh. V'eh feedynit magh dy vel oo er t'ow er jannoo ymmydyt j'eh myr Nautilus.Jean ymmyd jeh yn cooish jalloo veg ayns ynnyd jeh mysailltch.

en: Nautilus handles drawing the desktop
gv: Tow abyl dy er yn buird claaghyn

en: Nautilus uses the users home folder as the desktop
gv: Ta Nautilus jannoo ymmyd jeh yn coodagh thaie yn ymmydeyr thaie myr yn buirdclaaghyn

en: Nautilus will exit when last window destroyed.
gv: Bee Nautilus dooney traa ta'n uinnag s'jeree stroit.

en: Network Servers icon visible on the desktop
gv: Jalloo veg server eddyr-voggyl dy akin sy buirdclaaghyn

en: Network servers icon name
gv: Ennym

en: Never prompt or autorun/autostart programs when media are inserted
gv: Ny jean cur er ny roiehene/Goailltoshiaghthene claaghyn traa ta feeshan ny sheean currit stiagh

en: Only show folders in the tree side pane
gv: Just soilshaghey coodaghyn syn errn  billey çheu

en: Possible values are "single" to launch files on a single click, or "double" to launch them on a double click.
gv: Ta ny towsyn abyl dy v'eh "ynrican" dy foashley coadanyn er ny click ynrican, ny "dooblit" sy foashley ad er click dooblit.

en: Show advanced permissions in the file property dialog
gv: Soilshaghey ny kiedyn ard sy rolley reighyn

en: Show folders first in windows
gv: Soilshaghey ny coodaghyn sy toshiaght ayns windows

en: Show location bar in new windows
gv: Soilshaghey yn barrynnydyn ayns uinnagyn noa

en: Show mounted volumes on the desktop
gv: Soilshaghey ny ym-lioaryn chianglit er yn buird claaghyn

en: Show side pane in new windows
gv: Soilshaghey yn kerrincheu ayns uinnagyn noa

en: Show status bar in new windows
gv: Soilshaghey yn barr keimmeiaght ayn uinnagyn noa

en: Show toolbar in new windows
gv: Soilshaghey yn barrgreie ayns uinnagyn noa

en: Side pane view
gv: Reayrt barr kerrin

en: Speed tradeoff for when to preview a sound file when mousing over a files icon. If set to "always" then always plays the sound, even if the file is on a remote server. If set to "local_only" then only plays previews on local file systems. If set to "never" then it never previews sound.
gv: Dellal tappee ass dy jannoo ymmyd jeh dy jeaghyn er ny roie-haishbynys jeh ny coadan sheean traa ta'n lugh harrish yn jalloo veg harrish ny coadanyn.Myr currit er "dagh traa" eisht cloie yn sheean dagh traa. Nish traa t'eh er server ynnydagh. Myr currit er "_Just ynnydagh" eish just ckiue roie-haishbyny er corysyn coadan ynnydagh. Myr currit er "Cha nel riaue"

en: Speed tradeoff for when to show a preview of text file contents in the file's icon. If set to "always" then always show previews, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show previews for local file systems. If set to "never" then never bother to read preview data.
gv: Dellal tappee son traa dy soilshaghey yn taishbynys-roish jeh cummal coadan teks ayns yn jallooveg yn coadan. Myr currit er "dagh traa" eisht soilshaghey roie-haishbynys, scummey ogh t'eh er server foddey ersooyl. Myr currit er "Just ynnydagh" eisht just soilshaghey roie-haishbynys son corysyn coadan ynnydagh. Myr currit er "cha nel riaue"eisht ny jean riaue jannoo roie-haishbynys fysseree.

en: Speed tradeoff for when to show an image file as a thumbnail. If set to "always" then always thumbnail, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show thumbnails for local file systems. If set to "never" then never bother to thumbnail images, just use a generic icon.
gv: Della ltappee ass dy soilshaghey ny jalloo ny ny ingaan ordaag. Myr currit er "dagh traa" eisht ingaan ordaag dagh traa, scummey myr ta'n coodagh er server foddey ersooyl. Myr currit er                           "_Just ynnydagh" eisht just soilshaghey ingaanyn ordaag son corysyn coadan ynnydagh. Myr currit er "cha nel riaue" eisht ny jean jannoo ass jallooyn ingaanyn ordaag, just jannoo ymmy jeh yn Jallooveg keintagh.

en: Speed tradeoff for when to show the number of items in a folder. If set to "always" then always show item counts, even if the folder is on a remote server. If set to "local_only" then only show counts for local file systems. If set to "never" then never bother to compute item counts.
gv: Dellalass tappee ass son ym traa dy soilshaghey yn earroo dy nheeghyn ayns coodagh. Myr currit er "dagh traa" eisht soilshaghey coontaghyn nhee, cummey myr t'eh er server foddey ersooyl. Myr currit er "_Just ynnydagh" eish just soilshaghey coontyn son corysyn coadan ynnydagh. Myr cyrrut er "Cha nel riaue" eisht ny jean co`earroo ny nheegn coontey.

en: Text Ellipsis Limit
gv: Lowaltys Fockle-vaihaghey teks

en: The default sort-order for items in the icon view. Possible values are "name", "size", "type", "modification_date", and "emblems".
gv: Yn oardagh sorçhal cadjin son nheeghyn sy reayrt jallooyn veg. Ta ny towsyn abyl dy v'eh "ennym", "mooadys", "sorçh", "dait _caghlaarit", as "cowraghyn".

en: The default sort-order for the items in the list view. Possible values are "name", "size", "type", and "modification_date".
gv: Yn oardagh sorçhal cadjin som ny nheeghyn sy roley reayrt. Ta ny towsyn abyl dy v'eh "ennym", "mooadys", "sorçh", as "dait _Caghlaarit".

en: The default width of the side pane in new windows.
gv: Yn lheead cadjin jeh'n kerrincheu ayns uinnagyn noa.

en: The font description used for the icons on the desktop.
gv: Yn fysseree laue-screeuee jannoo ymmydyt jeh son ny jallooyn veg sy buirdclaaghyn

en: The format of file dates. Possible values are "locale", "iso", and "informal".
gv: Yn aght dy daityn coadan, Ta ny towsyn abyl dy v'eh "ynnydagh", "iso", as "cha nel formoil".

en: The side pane view to show in newly opened windows.
gv: Soilshaghey yn kerrin cheu ayns uinnagyn foashlit noa

en: This name can be set if you want a custom name for the computer icon on the desktop.
gv: Ta'n ennym abyl dy v'eh currit er ennym reih't son yn jallooveg co`earrooder er yn buirdclaaghyn.

en: This name can be set if you want a custom name for the home icon on the desktop.
gv: Ta'n ennym abyl dy v'eh currit myr t'ow gearree ny ennym reih't son yn jalloveg thaie er yn buirdclaaghyn.

en: This name can be set if you want a custom name for the network servers icon on the desktop.
gv: Ta'n ennym abyl dy v'eh currit myr t'ow gearree ny ennym reih't son yn jalloveg servern eddyr-voggyl er yn buirdclaaghyn.

en: Trash icon visible on desktop
gv: Yn jalloveg trustyr dy akin er yn buirdclaaghyn

en: Type of click used to launch/open files
gv: Yn sorch dy click ta ymmydyt dy foashley coadanyn

en: Use manual layout in new windows
gv: Jannoo ymmyd jeh aght hene ayns uinnagyn noa

en: Use tighter layout in new windows
gv: Jannoo ymmyd J'eh aght ny smoo chionn ayns uinnagyn noa

en: When a folder is visited this viewer is used unless you have selected another view for that particular folder. Possible values are "list_view", "icon_view" and "compact_view".
gv: Traa ta phiagh goll er ny coodagh ta'n ymmydyr shoh jannoo ymmydyt, myr cha nel oo er reih ny reayrt elley son yn coodagh shen. Ta ny towsyn abyl dy v'eh "Reayrt tolley", "reay_rt jallooyn veg" as"reayrt_cu_mir".

en: When to show preview text in icons
gv: Craad dy soilshaghey teks roie-haishbynys ayns jalloyn veg

en: When to show thumbnails of image files
gv: C'raad dy soilshaghey ingaanyn ordaag jeh coadanyn jalloo

en: Where to position newly open tabs in browser windows.
gv: Cr'aad dy cur tabyn foashlit noa ayns uinnag jeaghydeyr.

en: Whether a custom default folder background has been set.
gv: Myr ta cooylrey coodagh cadjin reih't currit er.

en: Whether a custom default side pane background has been set.
gv: Vel ny cooylrey barrcheu cadjin reih't currit er.

en: Whether to ask for confirmation when deleting files, or emptying Trash
gv: Lhisagh eh briaght us roish doll magh coadanyn, ny geddyn rey lesh yn trustyr

en: Whether to automatically mount media
gv: Lisagh eh Cochiangley shean as  feeshan hene.

en: Whether to automatically open a folder for automounted media
gv: Lhisagh eh foashley ny coodagh hene son shean as feeshan jea-chianglit

en: Whether to enable immediate deletion
gv: Lhisagh eh lhiggey da dy doll magh chelleeragh

en: Whether to show backup files
gv: Lhisagh eh soilshaghey coadanyn sauchey

en: Whether to show hidden files
gv: Lhisagh eh soilshaghey coadanyn follaghit

en: Width of the side pane
gv: Yn lheead jeh'n kerrin çheu

en: No applications found
gv: Cha row claaghyn feddynit

en: Ask what to do
gv: Briaght c'red dy jannoo

en: Do Nothing
gv: Ny dyn jannoo red erbee

en: Open %s
gv: Foashley %s

en: Open with other Application...
gv: Foashley lesh claa elley...

en: You have just inserted an Audio CD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD shean.

en: You have just inserted an Audio DVD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD sheean.

en: You have just inserted a Video DVD.
gv: Tow just er cur stiagh ny DVD feeshan.

en: You have just inserted a Video CD.
gv: Tow jist er cur stiagh ny CD feeshan.

en: You have just inserted a Super Video CD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD feeshan mie er bashtal.

en: You have just inserted a blank CD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD follym

en: You have just inserted a blank DVD.
gv: Tow just er cur stiagh ny DVD follym

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
gv: Tow just er cur stiagh ny disk Blu-Ray follym.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
gv: Tow just er cur stiagh ny DVD HD follym.

en: You have just inserted a Photo CD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD jalloyn

en: You have just inserted a Picture CD.
gv: Tow just er cur stiagh ny CD jalloo

en: You have just inserted a medium with digital photos.
gv: Tow just er cur stiagh ny veanagh lesh jalloyn bun-earrooagh.

en: You have just inserted a digital audio player.
gv: Tow just er cur stiagh ny cloieder sheean bun-earrooagh

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
gv: Tow just er cur stiagh ny veanagh lesh claghyn lhisagh foashley hene.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
gv: Tow just er cur stiagh ny veanagh

en: Choose what application to launch.
gv: Reih cren claa dy foashlet

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
gv: Reih ayns cren aght dy foashley "%s" as myr dy jannoo yn jantys shoh sy traa ry heet son sorchyn elley feeshan as shean  "%s".

en: _Always perform this action
gv: Jannoo yn jantys shoh dagh traa_

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Cut the selected text to the clipboard
gv: Giarey yn teks reih't dys yn boayrd crommag

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Copy the selected text to the clipboard
gv: Jannoo coip jeh'n teks reih't dys yn boayrd crommag

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Paste the text stored on the clipboard
gv: Cur stiagh yn teks sy boayrd crommag.

note: tooltip
en: Select all the text in a text field
gv: Reih oilley yn teks sy kishtey teks.

en: Move Dow_n
gv: Gleashaghey _Neose

en: Use De_fault
gv: Jannoo ymmy_d jeh cadjin

en: The size of the file.
gv: Yn moodys jeh'n coadan

en: The type of the file.
gv: Yn sorçh dy coadan

en: Date Modified
gv: Dait caghlaarit

en: The date the file was modified.
gv: Yn dait va'n coadan caghlaarit

en: Date Accessed
gv: Yn dait va phiagh goll stiagh

en: The date the file was accessed.
gv: Yn dait va phiagh goll stiagh sy coadan.

en: Owner
gv: Shellooder

en: The owner of the file.
gv: Yn shellooder jeh'n coadan.

en: Group
gv: Possan

en: The group of the file.
gv: Yn coadan possan.

en: The permissions of the file.
gv: Yn kiedyn jeh'n coadan

en: Octal Permissions
gv: Kiedyn octal

en: SELinux Context
gv: SELinux Cummal

en: The SELinux security context of the file.
gv: Yn co`screeu Sauçhys SElinux jeh'n coadan.

en: on the desktop
gv: Er yn buirdclaaghyn

en: You cannot move the volume "%s" to the trash.
gv: Cha nod oo gleashaghey yn ym lioar "%s" sy trustyr.

en: If you want to eject the volume, please use "Eject" in the popup menu of the volume.
gv: Myr t'ow gearree tilgey yn ym-lioae magh, Jannoo ymmyd jeh  "Tilgey" ayns yn rolley frapheose jeh'n ym-lioar my-sailltch.

en: If you want to unmount the volume, please use "Unmount Volume" in the popup menu of the volume.
gv: Myr tow gearre jea-kiangley yn ym-loar, jannoo ymmyd jeh'n "Jea-kiangley ym-lioar" ayns yn rolley frapheose jeh'n ym-lioar my-sailltch.

en: _Move Here
gv: Gleashaghey dys sho_h

en: _Copy Here
gv: Jean Coi_p ayns shoh

en: Set as background for _all folders
gv: Cur cooylrey son oilley ny coodaghyn

en: Set as background for _this folder
gv: Cur myr cooylrey son yn c_oodagh shoh

en: The emblem cannot be installed.
gv: Cha nod yn cowrey v'eh currit er yn co`earrooder.

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
gv: Gow my leshtal, ogh ta feym ayd reih ny fockle orgher cha nel follym son yn cowrey noa.

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
gv: Gow my leshtal, ogh ta ny focklen ogher just abyl dys v'eh ny lettyr, ny scarrey, ny ny earroo.

note: this really should never happen, as a user has no idea * what a keyword is, and people should be passing a unique * keyword to us anyway
en: Sorry, but there is already an emblem named "%s".
gv: Gow my leshtal, ogh ta corey enmysit "%s" hannah.

en: Please choose a different emblem name.
gv: Reih ennym cowrey elley my-sailltch.

en: Sorry, unable to save custom emblem.
gv: Gow my leshtal, cha noddym sauail yn cowrey cadjin.

en: Sorry, unable to save custom emblem name.
gv: Gow my leshtal, cha noddym sauail yn ennym cowrey cadjin.

note: appended to new link file Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder").
en: Link to %s
gv: Kinagley dys %s

note: appended to new link file
en: Another link to %s
gv: Kiangley elley dys %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %'dst link to %s
gv: %'ded kiangley dys %s

note: appended to new link file
en: %'dnd link to %s
gv: %'dah kiangley dys %s

note: appended to new link file
en: %'drd link to %s
gv: %'dss kiangley dys %s

note: appended to new link file
en: %'dth link to %s
gv: %'doo kiangley dys %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
gv: (coip)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
gv: (Coip elley)

note: localizers: tag used to detect the x11th copy of a file localizers: tag used to detect the x12th copy of a file localizers: tag used to detect the x13th copy of a file localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
gv: oo coip)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
gv: ed coip)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
gv: ah coip)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
gv: rd coip)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
gv: %s (coip)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
gv: %s (coip elley)%s

note: localizers: appended to x11th file copy localizers: appended to x12th file copy localizers: appended to x13th file copy localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%'dth copy)%s
gv: %s (%'dth coip)%s

note: localizers: if in your language there's no difference between 1st, 2nd, 3rd and nth * plurals, you can leave the st, nd, rd suffixes out and just make all the translated * strings look like "%s (copy %'d)%s". localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%'dst copy)%s
gv: %s (%'dst coi[)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%'dnd copy)%s
gv: %s (%'dnd coip)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%'drd copy)%s
gv: %s (%'drd coip)%s

en: Are you sure you want to permanently delete "%B" from the trash?
gv: Vel oo shickyr dy vel oo gearree doll magh "%B" son dy bragh voish yn trustyr?

en: Empty all of the items from the trash?
gv: Follaghey oilley ny nheeghyn magh as yn trustyr?

en: If you choose to empty the trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
gv: Vel oo shickyr dy vel oo gearree follamaghey yn trustyr, bee oilley ny nheeghyn stiagh v'eh cailltch son dy bragh. Notey nish dy vel oo abyl dy doll ad magh 'nane lurg 'nane.

en: Are you sure you want to permanently delete "%B"?
gv: Vel oo shickyr tow gearree doll magh "%B" son dy bragh?

note: To translators: %T will expand to a time like "2 minutes". * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %T left | %T left
gv[0]: %T Hoshtal
gv[1]: %T Hoshtal
gv[2]: %T Hoshtal

en: Files in the folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to see them.
gv: Cha nod ny coadanyn syn coodagh "%B" veh dollit magh er yn faa cha nel kied ayd dy akin ad.

en: There was an error getting information about the files in the folder "%B".
gv: Va doilleid geddyn fysseree mychoine ny coadanyn sy coodagh  "%B".

en: The folder "%B" cannot be deleted because you do not have permissions to read it.
gv: Cha nod oo doll magh yn coodagh  "%B" er yn faa cha nel kied ayd dy lhiah eh.

en: There was an error reading the folder "%B".
gv: Va doilleid lheih yn coodagh  "%B".

en: Could not remove the folder %B.
gv: Cha nod Nautilus doll magh yn coodagh %B.

en: There was an error deleting %B.
gv: Va doilleid doll magh %B.

en: Cannot move file to trash, do you want to delete immediately?
gv: Cha noddym gleashaghey coadan dys yn trustyr, vel oo gearree doll magh dy çhelleeragh

en: The file "%B" cannot be moved to the trash.
gv: Cha nod yn coadan "%B" veh gleashaghit dys yn trustyr

en: Unable to eject %V
gv: Cha noddym tilgey magh %V

en: Unable to unmount %V
gv: Cha noddym jeh-chiangley %V

en: Do you want to empty the trash before you unmount?
gv: Vel oo gearree Geddyn r'eh lesh yn cummal trustyr roish t'ow jea-vhiangley?

en: In order to regain the free space on this volume the trash must be emptied. All trashed items on the volume will be permanently lost.
gv: Dy geddyn reaymys nastee er yn ym-lioar shoh ta feym ec yn trustyr v'eh follymit. Bee oilley ny nheegyn trustyr er yn yn ym-lioar v'eh cailltch son dy bragh.

en: Do _not Empty Trash
gv: Ny _jean geddyn rey lesh yn trustyr

en: Preparing to copy %'d file (%S) | Preparing to copy %'d files (%S)
gv[0]: Goaill toshiaght dy jannoo coip jeh'n %'d coadan (%S)
gv[1]: Goaill toshiaght dy jannoo coip jeh'n %'d coadanyn (%S)
gv[2]: Goaill toshiaght dy jannoo coip jeh'n %'d coadanyn (%S)

en: Preparing to move %'d file (%S) | Preparing to move %'d files (%S)
gv[0]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadan (%S)
gv[1]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadanyn (%S)
gv[2]: Goaill toshiaght dy gleashaghey %'d coadanyn (%S)

en: Preparing to delete %'d file (%S) | Preparing to delete %'d files (%S)
gv[0]: Goaill toshiaght dy doll magh %'d coadanyn(%S)
gv[1]: Goaill toshiaght dy doll magh %'d coadanyn (%S)
gv[2]: Goaill toshiaght dy doll magh %'d coadanyn (%S)

en: There was an error getting information about "%B".
gv: Va doilleid geddyn fysseree mychoine "%B".

en: Error while copying to "%B".
gv: Va doilleid choud's veh jannoo coip dys "%B".

en: There is %S available, but %S is required.
gv: Ta %S ayn, agh ta feym ed's er %S

en: Moving "%B" to "%B"
gv: Gleashaghey "%B" dys "%B"

en: Copying "%B" to "%B"
gv: Jannoo coip jeh "%B" dys "%B"

en: Duplicating "%B"
gv: Jannoo coip jeh "%B"

en: Moving %'d file (in "%B") to "%B" | Moving %'d files (in "%B") to "%B"
gv[0]: Gleashaghey coadan %'d (ayns "%B") dys "%B"
gv[1]: Gleashaghey coadanyn %'d (ayns "%B") dys "%B"
gv[2]: Gleashaghey coadanyn %'d (ayns "%B") dys "%B"

en: Copying %'d file (in "%B") to "%B" | Copying %'d files (in "%B") to "%B"
gv[0]: Jannoo coip jeh coadan %'d  (ayns "%B") dys "%B"
gv[1]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d  (ayns "%B") dys "%B"
gv[2]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d  (ayns "%B") dys "%B"

en: Duplicating %'d file (in "%B") | Duplicating %'d files (in "%B")
gv[0]: Jannoo coip jeh coadan %'d (ayns "%B")
gv[1]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d (ayns "%B")
gv[2]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d (ayns "%B")

en: Moving %'d file to "%B" | Moving %'d files to "%B"
gv[0]: Gleashaghey coadan %'d dys "%B"
gv[1]: Gleashaghey coadanyn %'d dys "%B"
gv[2]: Gleashaghey coadanyn %'d dys "%B"

en: Copying %'d file to "%B" | Copying %'d files to "%B"
gv[0]: Jannoo coip jeh coadan %'d dys "%B"
gv[1]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d dys "%B"
gv[2]: Jannoo coip jeh coadanyn %'d dys "%B"

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", so something like "4 kb of 4 MB"
en: %S of %S
gv: %S jeh%S

note: To translators: %S will expand to a size like "2 bytes" or "3 MB", %T to a time duration like * "2 minutes". So the whole thing will be something like "2 kb of 4 MB -- 2 hours left (4kb/sec)" * * The singular/plural form will be used depending on the remaining time (i.e. the %T argument).
en: %S of %S — %T left (%S/sec) | %S of %S — %T left (%S/sec)
gv[0]: %S jeh %S - %T faagailit (%S/grig)
gv[1]: %S jeh %S - %T faagailit (%S/grig)
gv[2]: %S jeh %S - %T faagailit (%S/grig)

en: There was an error creating the folder "%B".
gv: Va doilleid croo yn coodagh "%B".

en: Error while moving "%B".
gv: Va doilleid geddyn rey lesh  "%B".

en: Error while copying "%B".
gv: Va doilleid jannoo coip "%B".

en: Could not remove files from the already existing folder %F.
gv: Cha nod doll magh coadanyn voish yn coodagh %F ta ayn hannah

en: Could not remove the already existing file %F.
gv: Cha nod oo geddyn rey jeh'n coadan %F ta ayn hannah.

en: Could not remove the already existing file with the same name in %F.
gv: Cha noddym geddyn rey lesh yn coadan ta ayn hannah lesh yn ennym cheddin %F.

en: There was an error copying the file into %F.
gv: Va doilleid jannoo coip jeh ny coadanyn stiagh ayns %F.

en: Preparing to Move to "%B"
gv: Goaill toshiaght dy gleashaghey dys "%B"

en: There was an error moving the file into %F.
gv: Va doilleid gleashaghey yn coadan stiagh ayns  %F.

en: Creating links in "%B"
gv: Jannoo kiangleyn ayns "%B"

en: Error while creating link to %B.
gv: Va doilleid jannoo kiangley dys %B.

en: There was an error creating the symlink in %F.
gv: Va doilleid croo yn kiangleysambleyr ayns %F.

en: Error while creating directory %B.
gv: Va doilleid croo ynnyd %B

en: Error while creating file %B.
gv: Va doilleid croo coadan %B

en: There was an error creating the directory in %F.
gv: Va doilleid croo yn ynnyd ayns %F

en: Could not determine original location of "%s"
gv: Cha noddym feddyn magh yn ynnyd jeh "%s"

en: This file cannot be mounted
gv: Cha nod yn coadan veh chianglit

en: This file cannot be unmounted
gv: Cha nel yn coadan ve'h chianglit magh

en: This file cannot be ejected
gv: Cha nod yn coadan veh tilgit magh

en: This file cannot be started
gv: Cha noddym cur toshiaght er yn coadan shoh

en: This file cannot be stopped
gv: Cha nel yn coadan shoh v'eh scuirrit

en: Slashes are not allowed in filenames
gv: Cha nel scuitçhalyn lowit ayns enmyn coadanyn

en: Unable to rename desktop file
gv: Cha nod Nautilus caghlaa yn ennym jeh'n coadan buirdclaaghyn.

note: Today, use special word. * strftime patterns preceeded with the widest * possible resulting string for that pattern. * * Note to localizers: You can look at man strftime * for details on the format, but you should only use * the specifiers from the C standard, not extensions. * These include "%" fol
en: today at 00:00:00 PM
gv: jiu er 00:00:00 PM

en: today at %-I:%M:%S %p
gv: jiu er %-I:%M:%S %p

en: today at 00:00 PM
gv: jiu er 00:00 PM

en: today at %-I:%M %p
gv: jiu er %-I:%M %p

en: today, 00:00 PM
gv: jiu 00:00 PM

en: today, %-I:%M %p
gv: jiu, %-I:%M %p

note: Yesterday, use special word. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: yesterday at 00:00:00 PM
gv: jea er 00:00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M:%S %p
gv: jea er %-I:%M:%S %p

en: yesterday at 00:00 PM
gv: jea er 00:00 PM

en: yesterday at %-I:%M %p
gv: jea er %-I:%M %p

en: yesterday, 00:00 PM
gv: jea,  00:00 PM

en: yesterday, %-I:%M %p
gv: jea, %-I:%M %p

en: yesterday
gv: jea,

note: Current week, include day of week. * Note to localizers: Same issues as "today" string. * The width measurement templates correspond to * the day/month name with the most letters.
en: Wednesday, September 00 0000 at 00:00:00 PM
gv: Jecrean, 	Mean Fouyir 00 0000 er 00:00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00:00 PM
gv: Jel, Jerrey Fouyir 00 0000 er 00:00:00 PM

en: Mon, Oct 00 0000 at 00:00 PM
gv: Jel, Jerrey Fouyir  00 0000 er 00:00 PM

en: Oct 00 0000 at 00:00 PM
gv: Jerrey Fouyir 00 0000 er 00:00 PM

en: Oct 00 0000, 00:00 PM
gv: Jerrey Fouyir 00 0000, 00:00 PM

en: Not allowed to set permissions
gv: Cha nel oo lowit dy reih ny kiedyn

en: Not allowed to set owner
gv: Cha nel oo lowit dy reih yn shellooder

en: Not allowed to set group
gv: Cha nel oo lowit dy croo ny possan

en: Specified group '%s' doesn't exist
gv: Cha nel yn possan reiht '%s'  ayn

en: %'u folder | %'u folders
gv[0]: Coodagh %'u
gv[1]: Coodaghyn %'u
gv[2]: Coodaghyn %'u

en: %s (%s bytes)
gv: %s (%s byteyn)

en: unknown type
gv: Sorçh gyn fys

en: unknown MIME type
gv: Sorçh MIME gyn fysseree

en: program
gv: Claa

en: link (broken)
gv: Kiangley (brisht)

en: _Always
gv: _Dagh traa

en: _Local File Only
gv: _Just coadanyn ynnydagh

en: _Never
gv: _Cha nel rieau

en: Activate items with a _single click
gv: Cur nheeghyn er lesh _un click

en: Activate items with a _double click
gv: Cur nheeghyn er lesh ny click _daa

en: Display _files when they are clicked
gv: Soilsha_ghey coadanyn traa ta phiagh click erad

en: _Ask each time
gv: _Briaght dagh traa

en: Search for files by file name only
gv: Shirrey son coadanyn just liorish ennym

en: Search for files by file name and file properties
gv: Shirrey son coadanyn liorish ennym as reighyn coadan

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Icon View
gv: Reayrt Jalloynveg

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: Compact View
gv: Reayrt cumir

note: translators: this is used in the view selection dropdown * of navigation windows and in the preferences dialog
en: List View
gv: Reayrt Rolley

en: Manually
gv: Hene

en: By Name
gv: Liorish ennym

en: By Size
gv: Liorish moodagh

en: By Type
gv: Liorish Sorçh

en: By Modification Date
gv: Liorish dait caghlaarit

en: By Emblems
gv: Liorish cowraghyn

note: Note to translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * matc
en: %s's Home
gv: Thaie ec %s

en: The selection rectangle
gv: Yn kiare-chuilleig reih't

en: Switch to Manual Layout?
gv: Cur dys aght hege?

en: The Link "%s" is Broken.
gv: Ta'n kiangley "%s" brisht

en: The Link "%s" is Broken. Move it to Trash?
gv: Ta'n kiangley "%s" brisht. Vel oo gearree gleashaghey eh dys yn trustyr?

note: name, stock id label, accelerator
en: Mo_ve to Trash
gv: _Gleashaghey dys trustyr

en: Do you want to run "%s", or display its contents?
gv: Vel oo gearree roie "%s",  ny soilshaghey yn cummal echey?

en: Run in _Terminal
gv: Roie ayns _Liney sarey

en: _Display
gv: _Soilshaghey

en: Are you sure you want to open all files?
gv: Vel oo shickyr tow gearree foashley oilley ny coadanyn

en: This will open %d separate window. | This will open %d separate windows.
gv[0]: Bee shoh foashley %d ayns uinnag elley.
gv[1]: Bee shoh foashley %d ayns uinnagyn elley.
gv[2]: Bee shoh foashley %d ayns uinnagyn elley.

en: Could not display "%s".
gv: Cha noddym soilshaghey  "%s".

en: The file is of an unknown type
gv: Cha nel fysseree mychoine yn sorçh coadan shoh

en: There is no application installed for %s files
gv: Cha nel claa sy co`earrooder son coadanyn %s

en: _Select Application
gv: _Reih ny claa

en: There was an internal error trying to search for applications:
gv: Va doilleid	 sthie prowal dy feddyn claaghyn:

en: Unable to search for application
gv: Cha noddym shirrey son claa

en: There is no application installed for %s files.
    Do you want to search for an application to open this file?
gv: Cha nel claa sy co`earrooder son coadanyn %s.
    Vel oo gearree shirrey sin claa dy foashley yn coadan shoh?

en: Untrusted application launcher
gv: Foashley claaghyn cha nel treishteil ayd's er

en: The application launcher "%s" has not been marked as trusted. If you do not know the source of this file, launching it may be unsafe.
gv: Cha nel yn foashley claa "%s" v'eh cowrit dy vel treishteil ayd's echey. Myr cha nel fys ayd er yn bun jeh'n claa shoh, foddee cha bee eh dy foashley sauçhey.

en: _Launch Anyway
gv: _Foashley aght erbee

en: Mark as _Trusted
gv: _Cowraghey myr treishtit

en: Unable to mount location
gv: Cha nod Nautilus jeh-chiangley yn ynnyd

en: Unable to start location
gv: Cha noddym foashley boayl

en: Opening "%s".
gv: Foashley  "%s".

en: Could not set application as the default: %s
gv: Cha noddym, cur claa myr cadjin: %s

en: Could not set as default application
gv: Cha noddym cur myr claa cadjin

en: Could not remove application
gv: Cha dod Nautilus geddyn reh lesh yn claa

en: No applications selected
gv: Cha nel claa reih't

en: %s document
gv: %s docmaid

en: Select an application to open %s and other files of type "%s"
gv: Reih ny claa dy foashley %s as oilley ny coadanyn lesh yn sorçh "%s"

en: Open all files of type "%s" with:
gv: Foashley oilley ny coadanyn jeh yn sorçh "%s" lesh:

en: Could not run application
gv: Cha nod Nautilus roie yn claa

en: Could not find '%s'
gv: Cha nod Nautilus feddyn '%s'

en: Could not find application
gv: Cha nod Nautilus feddyn yn claa

en: Could not add application
gv: Cha nod Nautilus croo yn claa

en: Select an Application
gv: Reih ny claa

en: Open With
gv: Foashley lesh

en: _Use a custom command
gv: _Jannoo ymmyd jeh sarey reih't

note: first %s is a filename and second %s is a file extension
en: Open %s and other %s document with:
gv: Foashley %s as yn docmaid %s elley lesh:

note: the %s here is a file name %s is a filename
en: Open %s with:
gv: Foashley %s lesh:

en: _Remember this application for %s documents
gv: _Cooinaghtyn yn claa shoh son docmaidyn %s

note: Only in add mode - the %s here is a file extension
en: Open all %s documents with:
gv: Foashley oilley ny docmiadyn %s lesh:

note: First %s is a filename, second is a description * of the type, eg "plain text document"
en: Open %s and other "%s" files with:
gv: Foashley %s as coadanyn "%s" elley lesh:

note: %s is a file type description
en: _Remember this application for "%s" files
gv: _Cooniaghtyn yn claa shoh son  "%s" coadanyn

note: Only in add mode
en: Open all "%s" files with:
gv: Foashley oilley ny "%s" coadanyn lesh

en: Add Application
gv: Cur claa hug

en: Open Failed, would you like to choose another application?
gv: Va doilleid lesh foashley, vel oo gearree reih ny claa elley?

en: "%s" cannot open "%s" because "%s" cannot access files at "%s" locations.
gv: Cha nod "%s" foashley "%s" er yn faa cha nod  "%s" goll er coadanyn er ynnydyn "%s".

en: Open Failed, would you like to choose another action?
gv: Va doilleid lesh foashley, vel oo gearree reih ny jantys elley?

en: The default action cannot open "%s" because it cannot access files at "%s" locations.
gv: Cha nod yn jantys cadjin "%s" v'eh foashlit er yn faa cha nod eh goll er coadanyn ayns ynnydyn "%s" .

en: No other applications are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
gv: Cha nel claaghyn elley ayn dy jeaghyn er yn coadan shoh. Myr t'ow jannoo coip jeh eh dys yn co`earrooder, foddee bee oo abyl dy foashley eh.

en: No other actions are available to view this file.  If you copy this file onto your computer, you may be able to open it.
gv: Cha nel jantysyn elley ayns dy jeaghyn er yn coadan shoh lesh. Myr t'ow jannoo coip j'eh ad dys yn co`earrooder ayd's, as foddee bee oo abyl dy foashley eh.

en: This is disabled due to security considerations.
gv: Ta bac er shoh mychoine sursmooinaght sauçhys.

en: There was an error launching the application.
gv: Va doilleid foashley yn claa.

en: This drop target only supports local files.
gv: Ta'n targad lhieggit just abyl dy jannoo ymmyd jeh coadanyn ynnydagh.

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again.
gv: Dy foashley coadanyn cha nel ynnydagh jean coip jeh ad dys coodagh ynnydagh as eaisht lhieggey ad reesht

en: To open non-local files copy them to a local folder and then drop them again. The local files you dropped have already been opened.
gv: Dy foashley coadanyn cha nel ynnydagh jean coip jeh ad dys coodagh ynnydaqgh as lhiggey ad reesht. Va'n coadanyn ynnydagh vou er lhieggey er v'eh foashlit hannah

en: Details:
gv: Fysseree

en: %'d file operation active | %'d file operations active
gv[0]: %'d obbreaght coadan breeoil
gv[1]: %'d obbreaghtyn coadan breeoil
gv[2]: %'d obbreaghtyn coadan breeoil

en: Search for "%s"
gv: Shirrey son "%s"

en: Undo Edit
gv: Feaysley caghlaa

en: Undo the edit
gv: Feaysley yn caghlaa

en: Redo Edit
gv: Jannoo caghlaa reesht

en: Redo the edit
gv: Jannoo yn caghlaa reesht

en: Autorun Prompt
gv: Roie choonee hene

en: Browse the file system with the file manager
gv: Jeagh trooid yn corys coadanyn lesh yn reaghydeyr coadanyn

en: File Browser
gv: Jeaghydeyr coadanyn

en: Change the behaviour and appearance of file manager windows
gv: Caghlaa yn ymmykeyr as yn jeagh jeh ny uinnagyn reaghydeyr coadanyn

en: File Management
gv: Reireydys Coadanyn

note: name, stock id label, accelerator
en: E_mpty Trash
gv: Do_ll magh ny reddyn sy trustyr

note: label, accelerator name, stock id
en: Create L_auncher...
gv: Jannoo _tilgeyder...

note: label, accelerator
en: Change Desktop _Background
gv: Caghlaa yn Cooylrey Buirdclaaghyn

note: tooltip
en: Delete all items in the Trash
gv: Doll magh dy choilley red sy trustyr

en: The desktop view encountered an error.
gv: Va doilleid lesh yn reayrt buirdclaaghyn tagyrt.

en: The desktop view encountered an error while starting up.
gv: Va doilleid lesh yn reayrt buirdclaaghyn tagyrt chouds v'eh goaill toshiaght.

en: This will open %'d separate tab. | This will open %'d separate tabs.
gv[0]: Bee shoh foashley %'d tab elley.
gv[1]: Bee shoh foashley %'d tabyn elley.
gv[2]: Bee shoh foashley %'d tabyn elley.

en: This will open %'d separate window. | This will open %'d separate windows.
gv[0]: Bee shoh foashley %'d uinnag elley.
gv[1]: Bee shoh foashley %'d uinnagyn elley.
gv[2]: Bee shoh foashley %'d uinnagyn elley.

en: There was an error displaying help.
gv: Va doilleid soilshaghey yn cooney.

en: Select Items Matching
gv: Reih ny nheeghyn cheddin

en: _Pattern:
gv: _Samble

en: Save Search as
gv: Shirrey sauail myr

en: Search _name:
gv: Shirrey son _ennym

en: _Folder:
gv: _Coodagh:

en: Select Folder to Save Search In
gv: Reih coodagh dy sauail shirrey ayns

en: "%s" selected
gv: "%s" reih't

en: %'d folder selected | %'d folders selected
gv[0]: %'d coodagh reih't
gv[1]: %'d coodaghyn reih't
gv[2]: %'d coodaghyn reih't

en:  (containing %'d item) |  (containing %'d items)
gv[0]: (Lesh %'d nhee)
gv[1]: (Lesh %'d nheeghyn)
gv[2]: (Lesh %'d nheeghyn)

note: translators: this is preceded with a string of form 'N folders' (N more than 1)
en:  (containing a total of %'d item) |  (containing a total of %'d items)
gv[0]: (Lesh ard-sym dy %'d nhee)
gv[1]: (Lesh ard-sym dy %'d nheeghyn)
gv[2]: (Lesh ard-sym dy %'d nheeghyn)

en: %'d item selected | %'d items selected
gv[0]: %'d nhee reih't
gv[1]: %'d Nheeghyn reih't
gv[2]: %'d Nheeghyn reih't

note: Folders selected also, use "other" terminology
en: %'d other item selected | %'d other items selected
gv[0]: Nhee reih't elley %'d
gv[1]: Nheeghyn elley reih't %'d
gv[2]: Nheeghyn elley reih't %'d

en: %s, Free space: %s
gv: %s, Reamys nastee: %s

note: Note that the number of items actually displayed varies somewhat due * to the way files are collected in batches. So you can't assume that * no more than the constant limit are displayed.
en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle.
gv: Sy coodagh "%s" ta ny smoo coadanyn ny ta Nautilus abyl dy Jannoo ymmyd jeh

en: Some files will not be displayed.
gv: Cha bee kiuse dy coadanyn soilshit

en: Use "%s" to open the selected item | Use "%s" to open the selected items
gv[0]: Jannoo ymmyd jeh  "%s" dy foashley yn nhee reih't
gv[1]: Jannoo ymmyd jeh  "%s" dy foashley yn nheeghyn reih't
gv[2]: Jannoo ymmyd jeh  "%s" dy foashley yn nheeghyn reih't

en: Run "%s" on any selected items
gv: Roie "%s" er oilley ny nheeghyn reih't

en: Create Document from template "%s"
gv: Jannoo docmaid voish yn feeree "%s"

en: Choosing a script from the menu will run that script with any selected items as input.
gv: Myr t'ow script voish yn rolley bee eh roie yn script lesh dagh nhee reih't myr red currit stiagh.

en: "%s" will be moved if you select the Paste command
gv: Bee "%s" gleashit myr tow reih yn sarey cur stiagh

en: "%s" will be copied if you select the Paste command
gv: Bee coip jeant voish "%s" myr to reih yn sarey cur stiagh

en: The %'d selected item will be moved if you select the Paste command | The %'d selected items will be moved if you select the Paste command
gv[0]: Voish yn %'d nhee reih't bee eh gleashit jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh
gv[1]: Voish ny %'d nheeghyn reih't bee eh gleashit jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh
gv[2]: Voish ny %'d nheeghyn reih't bee eh gleashit jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh

en: The %'d selected item will be copied if you select the Paste command | The %'d selected items will be copied if you select the Paste command
gv[0]: As ny %'d nhee reih't bee coip jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh
gv[1]: As ny %'d nheeghyn reih't bee coip jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh
gv[2]: As ny %'d nheeghyn reih't bee coip jeant myr tow reih yn sarey cur stiagh

en: There is nothing on the clipboard to paste.
gv: Cha nel red erbee er yn boayrd crommag dy cur stiagh

en: Unable to unmount location
gv: Cha noddym jea-chiangley yn boayl

en: Unable to eject location
gv: Cha noddym tilgey magh yn boayl

en: Unable to stop drive
gv: Cha noddym scuirr yn raad

en: Connect to Server %s
gv: Cochiangley dys yn server %s

en: _Connect
gv: _Cochiangley

en: Link _name:
gv: Ennym kian_gley...

note: name, stock id, label
en: Create _Document
gv: Croo Do_cmaid

note: name, stock id, label
en: Open Wit_h
gv: Foashley Le_sh

en: Choose a program with which to open the selected item
gv: Reih claa dy foashley yn nhee reiht lesh

note: tooltip
en: View or modify the properties of each selected item
gv: Jeagh er ny caghlaa ny reighyn jeh dagh nhee reih't

note: tooltip
en: View or modify the properties of the open folder
gv: Jeagh er ny caghlaa ny reighyn jeh'n coodagh foashlit

note: name, stock id label, accelerator add the "create folder" menu item
en: Create _Folder
gv: _Croo Coodagh

note: tooltip
en: Create a new empty folder inside this folder
gv: Jannoo coodagh noa follym sy'n coodagh shoh

note: name, stock id, label
en: No templates installed
gv: Cha nel feereeyn sy co`earrooder

note: name, stock id translators: this is used to indicate that a file doesn't contain anything label, accelerator
en: _Empty File
gv: _Coadan Follym

note: tooltip
en: Create a new empty file inside this folder
gv: Jannoo coadan noa follym sy coodagh shoh

note: tooltip
en: Open the selected item in this window
gv: Foashley nhee reiht ayns yn uinnag shoh

note: name, stock id label, accelerator Location-specific actions
en: Open in Navigation Window
gv: Foashley ayns uinnag stuirey

note: tooltip
en: Open each selected item in a navigation window
gv: Foashley dagh nhee reih't ayns ny reayrt stuirey

note: tooltip
en: Open each selected item in a new tab
gv: Foashley dagh nhee reih't ayns tab noa

note: name, stock id label, accelerator
en: Open in _Folder Window
gv: Foashley ayns _uinnag coodagh

note: tooltip
en: Open each selected item in a folder window
gv: Foashley dagh nhee reih't ayns ny reayrt codagh

note: name, stock id label, accelerator
en: Other _Application...
gv: _Claa elley..

note: tooltip
en: Choose another application with which to open the selected item
gv: Reih claa elley dy foashley yn nhee shoh

note: name, stock id label, accelerator
en: _Open Scripts Folder
gv: Foashley yn coodagh scriptyn

note: tooltip
en: Show the folder containing the scripts that appear in this menu
gv: Soilshaghey yn coodagh lesh ny scriptyn ta cheet stiagh sy rolley shoh

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Prepare the selected files to be moved with a Paste command
gv: Aarlaghey ny coadanyn reih't dy v'eh gleashit lesh ny sarey cur stiagh

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Prepare the selected files to be copied with a Paste command
gv: Aarlaghey ny coadanyn reih't dy jannoo coip jou lesh sarey cur stiagh

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
gv: Gleashaghey ny jannoo coip jeh coadanyn v'a reih't hannah liorish ny sarey giarey ny jannoo coip jeh

note: We make accelerator "" instead of null here to not inherit the stock accelerator for paste name, stock id label, accelerator
en: _Paste Into Folder
gv: Cur stiagh a_yns coodagh

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
gv: Gleashaghey ny jannoo coip jeh coadanyn reih't liorish ny sarey giar ny jannoo coip jeh  hannah

note: tooltip
en: Select all items in this window
gv: Reih oilley ny nheeghyn sy'n uinnag shoh

note: name, stock id label, accelerator
en: Select I_tems Matching...
gv: Reih ny_ nhee ta yn yn red

note: tooltip
en: Select items in this window matching a given pattern
gv: Reih nheeghyn ayns yn uinnag shoh ta yn, yn red myr yn sampleyr currit.

note: name, stock id label, accelerator
en: _Invert Selection
gv: C_ur ny reighyn bun ry-skyn

note: tooltip
en: Select all and only the items that are not currently selected
gv: Reih oilley as just ny nheeghyn cha nel reih't sy traa t'ayn

note: name, stock id label, accelerator
en: D_uplicate
gv: _Jannoo coip jeh

note: tooltip
en: Duplicate each selected item
gv: Jannoo coip jeh dagh nhee reih't

note: tooltip
en: Create a symbolic link for each selected item
gv: Croo ny cowrey kiangley son dagh nhee reih't

note: name, stock id label, accelerator
en: _Rename...
gv: _Caghlaa yn ennym...

note: tooltip
en: Rename selected item
gv: Caghlaa yn ennym jeh yn nhee reih't

note: tooltip
en: Move each selected item to the Trash
gv: Gleashaghey dagh nhee reih't dys yn Trustyr

note: tooltip
en: Delete each selected item, without moving to the Trash
gv: Doll magh dagh nhee reih't, gyn gleashaghey eh dys yn trustyr

note: name, stock id label, accelerator
en: _Restore
gv: Cur _erash

note: * multiview-TODO: decide whether "Reset to Defaults" should * be window-wide, and not just view-wide. * Since this also resets the "Show hidden files" mode, * it is a mixture of both ATM. name, stock id label, accelerator
en: Reset View to _Defaults
gv: Cur yn reayrt erash dys cadjin

note: tooltip
en: Reset sorting order and zoom level to match preferences for this view
gv: Jannoo yn oardagh reesht as yn keimmeiagh zoom dy goll marish ny reighyn son yn reayrt shoh

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect To This Server
gv: Co-shiangley lesh yn server shoh

note: tooltip
en: Make a permanent connection to this server
gv: Jannoo chaingley rish yn server shoh son dy bragh

note: tooltip
en: Mount the selected volume
gv: Chaingley yn ym-lioar reih't

note: tooltip
en: Unmount the selected volume
gv: Jea-chiangley yn ym-lioar eih't

note: tooltip
en: Eject the selected volume
gv: Tilgey magh yn ym-loar trih't

note: name, stock id label, accelerator
en: _Format
gv: _Aght

note: tooltip
en: Format the selected volume
gv: Doll magh yn ym-lioar reih't

note: tooltip
en: Start the selected volume
gv: Cur yn ym-lioar reih't er toshiaght

note: tooltip
en: Stop the selected volume
gv: Scuirr yn ym-lioar reih't

note: name, stock id label, accelerator
en: _Detect Media
gv: _Feddyn shean as feeshan

note: tooltip
en: Detect media in the selected drive
gv: Feddyn sheean as feeshan ayns yn raad reih't

note: tooltip
en: Mount the volume associated with the open folder
gv: Chiangley yn ym-lioar lesh yn coodagh foashlit stiagh

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with the open folder
gv: Jea-chiangley yn ym-lioar jeh'n coodagh foashlit

note: tooltip
en: Eject the volume associated with the open folder
gv: Tilgey magh yn ym-lioar lesh yn coodagh foashlit

note: tooltip
en: Format the volume associated with the open folder
gv: Doll magh yn ym-lioar jeh'n coodagh foashlit

note: tooltip
en: Start the volume associated with the open folder
gv: Cur n ym-lioar toshiaght lesh yn coodagh foashlit stiagh

note: tooltip
en: Stop the volume associated with the open folder
gv: Scuirryn cds

note: name, stock id label, accelerator
en: Open File and Close window
gv: Foashley yn coadan as dooiney yn uinnag

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search
gv: _Sauail yn shirrey

note: tooltip
en: Save the edited search
gv: Sauaill yn shirrey sauailit

note: name, stock id label, accelerator
en: Sa_ve Search As...
gv: _Sauail Shirrey myr...

note: tooltip
en: Save the current search as a file
gv: Sauail yn shirrey shoh myr coadan

note: tooltip
en: Open this folder in a navigation window
gv: Foashley yn coodagh shoh ayns ny uinnag stuirey

note: tooltip
en: Open this folder in a folder window
gv: Foashley yn coodagh shoh ayns uinnag coodagh

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Prepare this folder to be moved with a Paste command
gv: Aarlagheyyn coodagh shoh dy v'eh gleashit lesh yn sarey cur stiagh

note: name, stock id label, accelerator tooltip
en: Prepare this folder to be copied with a Paste command
gv: Aarlagheyyn coodagh shoh dy jannoo coipjeh  lesh yn sarey cur stiagh

note: tooltip
en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into this folder
gv: Gleashaghey ny jannoo coip jeh coadanyn va roish shoh reiht liorish ny sarey Giarit ny coipit dys yn coodagh shoh

note: tooltip
en: Move this folder to the Trash
gv: Gleashaghey yn coodagh shoh dys yn Trustyr

note: tooltip
en: Delete this folder, without moving to the Trash
gv: Doll magh yn coodagh shoh gyn gleashaghey eh sy trustyr

note: tooltip
en: Mount the volume associated with this folder
gv: Chiangley yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns

note: tooltip
en: Unmount the volume associated with this folder
gv: Jea-chiangley yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns

note: tooltip
en: Eject the volume associated with this folder
gv: Tilgey magh yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns

note: tooltip
en: Format the volume associated with this folder
gv: Doll magh yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns

note: tooltip
en: Start the volume associated with this folder
gv: Cur yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns lesh yn coodagh shoh

note: tooltip
en: Stop the volume associated with this folder
gv: Scuirr yn ym-lioar ta'n coodagh shoh ayns

note: tooltip
en: View or modify the properties of this folder
gv: Jeagh er ny caghlaa ny reighyn jeh'n coodagh shoh

note: name, stock id, label
en: _Other pane
gv: Kerrin elley

en: Copy the current selection to the other pane in the window
gv: Gleashaghey ny reighyn shoh dys yn kerrin elley sy'n uinnag

en: Move the current selection to the other pane in the window
gv: Gleashaghey ny reighyn shoh dys yn kerrin elley sy'n uinnag

note: name, stock id, label name, stock id label, accelerator
en: _Home Folder
gv: C_oodagh Thaie

en: Copy the current selection to the home folder
gv: Jannoo coip jeh ny reighyn shoh dys yn coodagh thaie

en: Move the current selection to the home folder
gv: Gleashaghey ny reighyn shoh dys yn coodagh thaie

note: name, stock id, label
en: _Desktop
gv: Buirdclaaghyn

en: Copy the current selection to the desktop
gv: Jean coip jeh'n reih shoh dys yn buird claaghyn

en: Move the current selection to the desktop
gv:  Gleashaghey yn reih shoh dys yn Buirdclaaghyn

note: Translators: %s is a directory
en: Run or manage scripts from %s
gv: Roie ny reirey scriptyn voish %s

note: Create a script action here specially because its tooltip is dynamic
en: _Scripts
gv: _ Scriptyn

en: Move the open folder out of the trash to "%s"
gv: Gleashaghey yn coodagh foashlit magh ass yn trustyr dys "%s"

en: Move the selected folder out of the trash to "%s" | Move the selected folders out of the trash to "%s"
gv[0]: Gleashaghey yn coodagh reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[1]: Gleashaghey ny coodaghyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[2]: Gleashaghey ny coodaghyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"

en: Move the selected folder out of the trash | Move the selected folders out of the trash
gv[0]: Gleashaghey yn coodagh reih't magh ass yn trustyr
gv[1]: Gleashagheyny coodaghyn reih't magh ass yn trustyr
gv[2]: Gleashaghey ny coodaghyn reih't magh ass yn trustyr

en: Move the selected file out of the trash to "%s" | Move the selected files out of the trash to "%s"
gv[0]: Gleashaghey yn coadan reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[1]: Gleashaghey ny coadanyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[2]: Gleashaghey ny coadanyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"

en: Move the selected file out of the trash | Move the selected files out of the trash
gv[0]: Gleashaghey yn coadan reih't magh ass yn trustyr
gv[1]: Gleashaghey ny coadanyn reih't magh ass yn trustyr
gv[2]: Gleashaghey ny coadanyn reih't magh ass yn trustyr

en: Move the selected item out of the trash to "%s" | Move the selected items out of the trash to "%s"
gv[0]: Gleashaghey yn nhee reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[1]: Gleashaghey ny nheeyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"
gv[2]: Gleashaghey ny nheeyn reih't magh ass yn trustyr dys "%s"

en: Move the selected item out of the trash | Move the selected items out of the trash
gv[0]: Gleashaghey yn nhee reih't magh ass yn trustyr
gv[1]: Gleashaghey ny nheeyn reih't magh ass yn trustyr
gv[2]: Gleashaghey ny nheeyn reih't magh ass yn trustyr

en: Start the selected drive
gv: Cur yn raad reih't er toshiaghjt

en: Connect to the selected drive
gv: Cochiangley rish yn raad reih't

en: _Start Multi-disk Drive
gv: Cur yn raad ny smoo ny un _disk er toshiaght

en: Start the selected multi-disk drive
gv: Cur yn raad ny smoo ny un disk er toshiaght

en: U_nlock Drive
gv: Scuirr yn glass er yn raad

en: Unlock the selected drive
gv: Scuirr yn glass er yn raad reiht

en: Stop the selected drive
gv: Scuirr yn raad reiht

en: _Safely Remove Drive
gv: Schu_ghey yn raad dy kiarailagh

en: Safely remove the selected drive
gv: Schughey yn raad reih't dy kiarailagh

en: _Disconnect
gv: Scuirr yn co-chiangley

en: Disconnect the selected drive
gv: Jea-chiangley yn raad reih't

en: _Stop Multi-disk Drive
gv: Scuirr yn raad ny smoo ny _un disk

en: Stop the selected multi-disk drive
gv: Scuirr yn raad ny smoo ny yn disk reih't

en: _Lock Drive
gv: Cur _glass er yn raad

en: Lock the selected drive
gv: Cur ghlass er yn raad reih't

en: Start the drive associated with the open folder
gv: Cur yn raad er toshiaght ta'n coodagh foashlit ayns

en: Connect to the drive associated with the open folder
gv: Cochiangley yn raad ta'n coodagh foashlit ayns

en: Start the multi-disk drive associated with the open folder
gv: Cur yn raad ny smoo ny yn disk ta'n coodagh foashlit ayns

note: stop() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_PASSWORD is normally not used
en: _Unlock Drive
gv: _Scuirr yn glass er yn raad

en: Unlock the drive associated with the open folder
gv: Cur yn ghlass ersooyl jeh'n raad ta'n coodagh foashlit ayns

en: _Stop the drive associated with the open folder
gv: Sc_uirr yn raad ta'n coodagh foashlit ayns

en: Safely remove the drive associated with the open folder
gv: Scughey yn raad dy kiarailagh ta'n coodagh foashlit ayns

en: Disconnect the drive associated with the open folder
gv: Jea-chiangley yn raad ta'n coodagh foashlit er

en: Stop the multi-disk drive associated with the open folder
gv: Scuirr yn raad ny smoo ny un disk ta'n coodagh foashlit er

en: Lock the drive associated with the open folder
gv: Cur ghlass er yn raad ta'n coodagh foashlit ayn

en: Browse in New _Window
gv: Jeagh er ayns _Uinnag Noa

en: _Browse Folder | _Browse Folders
gv[0]: _Jeagh 'sy coodagh
gv[1]: _Jeagh sy coodaghyn
gv[2]: _Jeagh sy coodaghyn

en: Browse in New _Tab
gv: Jeagh ayns _Tab Noa

en: _Delete Permanently
gv: _Doll magh Son dy bragh

en: Delete the open folder permanently
gv: Doll magh yn coodagh foashlit son dy bragh

en: Move the open folder to the Trash
gv: Gleashaghey yn coodagh dys yn Trustyr

en: Open in %'d New _Window | Open in %'d New _Windows
gv[0]: Foashley ayns %'d _Uinnag Noa
gv[1]: Foashley ayns %'d _Uinnagyn Noa
gv[2]: Foashley ayns %'d _Uinnagyn Noa

en: Browse in %'d New _Window | Browse in %'d New _Windows
gv[0]: Jeaghyn er ayns %'d _Uinnag noa
gv[1]: Jeaghyn er ayns %'d _Uinnagyn noa
gv[2]: Jeaghyn er ayns %'d _Uinnagyn noa

en: Delete all selected items permanently
gv: Doll magh oilley ny coadanyn reih't son dy bragh

en: You can download it or make a link to it.
gv: Tow abyl dy download eh ny jannoo kiangley dys eh.

en: Make a _Link
gv: Jannoo ny _Kiangley

en: Drag and drop is not supported.
gv: Cha nel oo abyl dy tarn as lhieggey.

en: Drag and drop is only supported on local file systems.
gv: Tow just abyl dy tarn as lhieggey er corysyn coadanyn ynnydagh.

en: An invalid drag type was used.
gv: Va tarn cha row kiart v'eh ymmyrdyt.

note: Translator: This is the filename used for when you dnd raw * data to a directory, if the source didn't supply a name.
en: dropped data
gv: Fysseree lhieggit

en: Command
gv: Sarey

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
gv: Cha nel feym ayd er ny kiedyn dy jeagh er yn cummal jeh "%s".

en: "%s" could not be found. Perhaps it has recently been deleted.
gv: Cha dod "%s"  v'eh feddynit. Foddee v'eh dollit magh.

en: Sorry, could not display all the contents of "%s": %s
gv: Gow my leshtal, cha noddm soilshaghey yn cummal jeh "%s": %s

en: The folder contents could not be displayed.
gv: Cha nod yn cummal jeh'n coodagh v'eh soilshit.

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
gv: Ta'n ennym "%s" er v'eh jannoo ymmydyt j'eh sy coodagh shoh. Jannoo ymmyd jeh ennym elley mysailltch.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
gv: Cha nel  "%s" sy coodagh shoh. Foddee v'eh dollit magh ny gleashit?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
gv: Cha nel feym ayd er yn kied ayd dy caghlaa yn ennym jeh  "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
gv: Cha nel yn ennym "%s" kiart er yn faa ayns eh ta'n cowrey "/". Jean ymmyd jeh ennym elley mysailltch.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
gv: Cha nel yn ennym "%s" kiart. Jannoo ymmyd jeh ennym elley mysailltch.

note: fall through
en: Sorry, could not rename "%s" to "%s": %s
gv: Gow my leshtal, cha noddym caghlaa yn ennym "%s" dys "%s": %s

en: The item could not be renamed.
gv: Cha noddym yn ennym jeh'n nhee.

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
gv: Cha nel feym ayd er ny kiedyn dy caghlaa yn possan jeh  "%s".

note: fall through
en: Sorry, could not change the group of "%s": %s
gv: Gow my leshtal, cha noddym caghlaa yn possan jeh "%s": %s

en: The group could not be changed.
gv: Cha nod yn possan v'eh caghlaarit.

en: Sorry, could not change the owner of "%s": %s
gv: Gow my leshtal, cha noddym caghlaa yn shellooder jeh "%s": %s

en: The owner could not be changed.
gv: Cha dod yn shellooder v'eh caghlaarit

en: Sorry, could not change the permissions of "%s": %s
gv: Gow my leshtal, cha noddym caghlaa ny kiedyn jeh  "%s": %s

en: The permissions could not be changed.
gv: Cha nod ny kiedyn v'eh caghlaarit.

en: Renaming "%s" to "%s".
gv: Caghlaa yn ennym "%s" dys "%s".

en: by _Name
gv: Liorish _Ennym

en: by _Size
gv: Liorish _Moodys

en: by _Type
gv: Liorish  _Sorçh

en: by Modification _Date
gv: Liorish dait caghlaarit

en: by _Emblems
gv: Liorish cowraghyn

note: name, stock id, label
en: Arran_ge Items
gv:  _Reaghey ny nheeyn

note: name, stock id label, accelerator
en: Restore Icons' Original Si_zes
gv: Geddyn ny jalloyn veg erash dys ny _moodysyn cadjin

note: tooltip
en: Restore each selected icon to its original size
gv: Cur dagh nhee reih't erash dys yn mooadys bunnedgh

note: tooltip
en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
gv: Caghlaa yn boayl jeh ny jallooyn veg dy goll stiagh sy'n uinnag as dyn lhie harrish y cheilley

note: name, stock id label, accelerator
en: Compact _Layout
gv: Aght Cum_ir

note: tooltip
en: Toggle using a tighter layout scheme
gv: Skorran jannoo ymmyd j'eh aght aght reaghys chionn

note: name, stock id label, accelerator
en: Re_versed Order
gv: Oa_rdagh yn raad elley mygeayrt

note: tooltip
en: Display icons in the opposite order
gv: Soilshaghey ny jallooyn veg ayns yn oardagh hoal

note: name, stock id label, accelerator
en: _Keep Aligned
gv: _Lhiggey da eh v'eh a§heughit

note: tooltip
en: Keep icons lined up on a grid
gv: Lhiggey da ny jalloyn veg v'eh currit er liney er ny moggyl

en: _Manually
gv: _Hene

en: Leave icons wherever they are dropped
gv: Faagail jallooyn veg traa ta'd lhieggit

en: By _Name
gv: Liorish _Ennym

en: By _Size
gv: Liorish _Moodys

en: By _Type
gv: Liorish _Sorçh

en: By Modification _Date
gv: Liorish _Dait caghlaarit

en: By _Emblems
gv: Liorish cowraghyn

en: Restore Icon's Original Si_ze
gv: Jannoo ny jallooveg dys yn _moadys bunneydagh

en: pointing at "%s"
gv: Jeeraghey er "%s"

note: translators: this is used in the view menu
en: _Compact
gv: _Cumir

en: The compact view encountered an error.
gv: Va doilleid taggyrt dys yn reayrt cumir.

en: The compact view encountered an error while starting up.
gv: Va doilleid lesh yn reayrt cumir chouds v'eh goaill toshiaght.

en: Display this location with the compact view.
gv: Soilshaghey yn ynnyd shoh lesh yn reayrt cumir.

en: (Empty)
gv: (Follym)

en: Loading...
gv: Laadey..

en: %s Visible Columns
gv: %s Collooyn tow abyl dy akin

en: Choose the order of information to appear in this folder:
gv: Reih yn oardagh jeh fysseree dy v'eh sy coodagh shoh.

note: name, stock id label, accelerator
en: Visible _Columns...
gv: Collooyn tow abyl dy _akin...

note: tooltip
en: Select the columns visible in this folder
gv: Reih ny colloyn dy akin sy coodagh shoh.

note: translators: this is used in the view menu
en: _List
gv: Rolley

en: The list view encountered an error.
gv: Va doilleid  lesh yn reayrt rolley taggyrt.

en: The list view encountered an error while starting up.
gv: Va doilleid  lesh yn reayrt rolley taggyrt traa v'eh goaill toshiaght.

en: Display this location with the list view.
gv: Soilshaghey yn ynnyd shoh lesh reayrt rolley.

en: You cannot assign more than one custom icon at a time!
gv: Cha nod oo cur ny smoo ny un reih er ec un traa!

en: Please drag just one image to set a custom icon.
gv: Tayrn just un jalloo dy cur ny jallooveg reih't er.

en: The file that you dropped is not local.
gv: Cha row yn coadan v'ou lhiggey ynnydagh.

en: The file that you dropped is not an image.
gv: Cha nel yn coadan v'ou lhieggey ny jalloo.

en: Cancel Group Change?
gv: Cur caghlaa possan ass?

en: Cancel Owner Change?
gv: Cur caghlaa shellooder ass?

en: nothing
gv: Cha nel red erbee

en: unreadable
gv: Cha noddym lhaih

en: %'d item, with size %s | %'d items, totalling %s
gv[0]: %'d nhee, lesh mooadys %s
gv[1]: %'d nheeghyn, jannoo yn ard-sym jeh %s
gv[2]: %'d nheeghyn, jannoo yn ard-sym jeh %s

en: (some contents unreadable)
gv: (Cha noddym lhiah kiuse dy cummal)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & * space if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the * 2-line value. Maybe there's a better way to do this, but I * couldn't think of one.
en: Contents:
gv: Cummal

note: Translators: "used" refers to the capacity of the filesystem
en: used
gv: Jannoo ymmyd jeh hannah

note: Translators: "free" refers to the capacity of the filesystem
en: free
gv: Nastee

en: Filesystem type:
gv: Sorçh Coryscoadanyn

en: Basic
gv: Aashagh

en: Link target:
gv: Targad kiangley:

en: Volume:
gv: Ym-lioar:

en: Accessed:
gv: Yn dait va phiagh erbee entreiyl:

en: Free space:
gv: Reamys nastee:

en: Emblems
gv: Cowraghyn

en: _Read
gv: _Lhiah

en: _Write
gv: _Screeu

note: translators: this gets concatenated to "no read", * "no access", etc. (see following strings)
en: no
gv: Cha nel

en: list
gv: Rolley

en: read
gv: Lhaih

en: create/delete
gv: Croo/doll magh

en: write
gv: Screeu

en: access
gv: entreilys

en: Access:
gv: Entreilys:

en: Folder access:
gv: Entreilys coodagh:

en: File access:
gv: Entreilys coadanyn

en: List files only
gv: Soilshaghey ny

en: Access files
gv: Entreilys dys coadanyn

en: Create and delete files
gv: Croo as doll magh coadanyn

en: Read-only
gv: Just-Lhaih

en: Read and write
gv: Screeu as lhaih

en: Set _user ID
gv: Cur caart enmey _ymmydeyr er

en: Special flags:
gv: Brattaghyn er lheh:

en: Set gro_up ID
gv: Cur caart _enmey possan er

en: _Sticky
gv: _Lhiantagh

en: _Owner:
gv: _Shellooder:

en: _Group:
gv: _Possam:

en: Others:
gv: Toilley:

en: Folder Permissions:
gv: Kiedyn Coodagh:

en: File Permissions:
gv: Kiedyn coadan:

en: Text view:
gv: Reayrt Teks:

en: You are not the owner, so you cannot change these permissions.
gv: Cha nel oo yn shellooder, cha nod oo caghlaa ny kiedyn.

en: SELinux context:
gv: Cummal SELinux:

en: Last changed:
gv: Dait s'jerree caghlaarit

en: The permissions of "%s" could not be determined.
gv: Cha dod ny kiedyn jeh "%s" v'eh feddynit.

en: The permissions of the selected file could not be determined.
gv: Cha dod ny kiedyn jeh yn coadan reih't v'eh feddynit.

en: Creating Properties window.
gv: Croo yn uinnag reih't.

en: Select Custom Icon
gv: Reih Jallooveg reih't

en: Network Neighbourhood
gv: Nabooys eddyr-voggyl

en: Tree
gv: Billey

en: Show Tree
gv: Soilshaghey yn billey

en: Nautilus could not create the required folder "%s".
gv: Cha dod Nautilus croo yn coodagh "%s". va feym ec er.

en: Before running Nautilus, please create the following folder, or set permissions such that Nautilus can create it.
gv: Roish roie Nautilus, croo yn coodagh shoh my-sailltch, ny cur kied da Nautilus dy croo ad.

en: Nautilus could not create the following required folders: %s.
gv: Cha dod Nautilus croo ny coodaghyn: %s. Va feym ec er.

en: Before running Nautilus, please create these folders, or set permissions such that Nautilus can create them.
gv: Roish roie Nautilus, croo ny coodaghyn shoh, ny cur kied da Nautilus abyl dy croo ad,mysailltch.

en: Unable to eject %s
gv: Cha noddym tilgey %s

en: Error starting autorun program: %s
gv: Va doilleid roie yn claa roie hene: %s

en: Cannot find the autorun program
gv: Cha noddym feddyn yn claa roie hene

en: <big><b>Error autorunning software</b></big>
gv: <big><b>Va doilleid roie ny claaghyn hene</b></big>

en: <big><b>This medium contains software intended to be automatically started. Would you like to run it?</b></big>
gv: <big> <b>Ta'n veeanagh shoh lesh claaghyn ta goaill toshiaght hene. Vel oo gearree roie eh?</b></big>

en: The software will run directly from the medium "%s". You should never run software that you don't trust.
    
    If in doubt, press Cancel.
gv: Bee ny claaghyn roie voish yn veeanagh "%s". cha lhisagh oo roie claaghyn cha nel oo treishteil.
    
    Myr cha nel oo shickyr, broo cur ass.

en: There was an error displaying help: 
    %s
gv: Va doilleid soilshaghey cooney: 
    %s

en: No bookmarks defined
gv: Cha row lioarvark reih't

en: <b>_Bookmarks</b>
gv: <b>_Lioarynvark</b>

en: <b>_Location</b>
gv: <b>_Ynnyd</b>

en: <b>_Name</b>
gv: <b> _Ennym</b>

en: Edit Bookmarks
gv: Caghlaa ny Lioaryn Varl

en: Cannot display location "%s"
gv: Cha noddym soilshaghey yn ynnyd "%s"

en: Custom Location
gv: Ynnyd reiht

en: Cannot Connect to Server. You must enter a name for the server.
gv: Cha noddym cochiangley rish yn server. Ta feym ec us cur stiagh yn ennym jeh'n server.

en: Please enter a name and try again.
gv: Cur stiagh ny ennym my-sailltch as prowal reesht

en: _Location (URI):
gv: _Ynnyd (URI):

en: Optional information:
gv: Fysseree cha nel feym ayd cur stiuagh:

en: _Share:
gv: _Ayrn:

en: _Port:
gv: _Purt:

en: _User Name:
gv: _Ennym yn ymmydeyr

en: _Domain Name:
gv: Ennym _chiarnys:

en: Bookmark _name:
gv: _Ennym jeh'n lioarvark:

en: Connect to Server
gv: Cochiangley rish yn server

en: Service _type:
gv: sorçh _shirveish

en: Add _bookmark
gv: Croo ny _lioarvark

en: C_onnect
gv: _Chiangley

en: Could not remove emblem with name '%s'.
gv: Cha noddym geddyn rey lesh yn cowrey lesh'n ennym  '%s'.

en: This is probably because the emblem is a permanent one, and not one that you added yourself.
gv: Foddee ta shoh er yn faa ta shoh er yn faa t'eh ny cowrey ta fuirraghtyn son dy bragh, as cha nel nane vow croo hene.

en: Could not rename emblem with name '%s'.
gv: Cha noddym caghlaa yn ennym jeh'n cowrey lesh yn ennym  '%s'.

en: Rename Emblem
gv: Caghlaa yn ennym jeh'n cowrey

en: Enter a new name for the displayed emblem:
gv: Cur stiagh ennym noa son yn cowrey soilshit:

en: Add Emblems...
gv: Croo ny Cowrey

en: Enter a descriptive name next to each emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
gv: Cur stiagh ennym mychoine yn cowrey marish dagh cowrey. Bee yn ennym veh jannoo ymmydyt son ennym yn cowrey.

en: Enter a descriptive name next to the emblem.  This name will be used in other places to identify the emblem.
gv: Cur stiagh ennym mychoine yn cowrey marish yn cowrey. Bee yn ennym veh jannoo ymmydyt son ennym yn cowrey.

en: Some of the files could not be added as emblems.
gv: Cha dod kiuse jeh ny coadanyn v'eh crooit myr cowraghyn.

en: The emblems do not appear to be valid images.
gv: Cha nel ny cowraghyn jallooyn kiart.

en: None of the files could be added as emblems.
gv: Cha dod oilley ny coadanyn v'eh crooit myr cowraghyn.

en: The file '%s' does not appear to be a valid image.
gv: Cha nel yn coadan '%s' ny jalloo kiart.

en: The dragged file does not appear to be a valid image.
gv: Cha nel jalloo kiart eryn coadan tarnyt.

en: The emblem cannot be added.
gv: Cha nod yn cowrey v'eh currit stiagh.

en: Show Emblems
gv: Soilshaghey ny cowraghyn

en: <b>Behavior</b>
gv: <b>Ymmykey</b>

en: <b>Compact View Defaults</b>
gv: <b>Reayrtyn cadjin cumir</b>

en: <b>Date</b>
gv: <b>Dait</b>

en: <b>Default View</b>
gv: <b>Reayrtys cadjin</b>

en: <b>Folders</b>
gv: <b>Coodaghyn</b>

en: <b>Icon Captions</b>
gv: <b> Collooyn jallooveg</b>

en: <b>List Columns</b>
gv: <b> Rolley colloo</b>

en: <b>List View Defaults</b>
gv: <b>Rolley dy reayrtyn cadjin</b>

en: <b>Media Handling</b>
gv: <b>Jannoo ymmyd jeh sheean as feeshan</b>

en: <b>Other Media</b>
gv: <b>Toilley shean as feeshan</b>

en: <b>Other Previewable Files</b>
gv: <b>Coadanyn elley roie-haishbynys</b>

en: <b>Sound Files</b>
gv: <b>Coadanyn Sheean</b>

en: <b>Text Files</b>
gv: <b>Coadanyn Teks</b>

en: <b>Trash</b>
gv: <b>Trustyr</b>

en: <b>Tree View Defaults</b>
gv: <b>Reihyn cadjin jeh reayrt billey</b>

en: A_ll columns have the same width
gv: Oilley ny c_ollooyn lesh lheead cheddin

en: Acti_on:
gv: Jan_tys

en: Always
gv: Dagh traa

en: Ask before _emptying the Trash or deleting files
gv: Briaght roish jannoo yn trustyr _follym ny doll magh coadanyn

en: B_rowse media when inserted
gv: _Jeagh er sheean as feeshan traa t'eh currit stiagh

en: CD _Audio:
gv: Sheean _CD:

en: Choose the order of information to appear beneath icon names. More information will appear when zooming in closer.
gv: Reih yn oardagh jeh fysseree dy cheet fo ennmyn jallooveg. Be toilley fyseree cheet traa tow zoom stiagh ny smoo.

en: Choose the order of information to appear in the list view.
gv: Reih yn oardagh jeh fyseree dy cheet stiagh sy rolley fo.

en: Count _number of items:
gv: Coontey yn earroo dy nheeghyn

en: File Management Preferences
gv: Reighyn Reaghydys Coadanyn

en: I_nclude a Delete command that bypasses Trash
gv: C_ur stiagh sarey doll magh, so cha nel stoo goll stiagh sy trustyr

en: Less common media formats can be configured here
gv: Tow abyl dy caghlaa reighyn jeh sorçhyn sheean as feeshan cha nel jannoo ymmydyt jeh cho smoo ayns shoh

en: List Columns
gv: Rolley jeh collooyn

en: Local Files Only
gv: Just coadanyn ynnydagh

en: Media
gv: Feeshan as sheean

en: Preview
gv: Roie-haishbynys

en: Preview _sound files:
gv: Jeagh er roie_-haishbynys dy coadanyn sheean:

en: Show _only folders
gv: Soilshaghey _just coodaghyn

en: Show _thumbnails:
gv: Soilshaghey ingaanyn ord_aag:

en: Show hidden and _backup files
gv: Soilshaghey coadanyn follaghit as sauçhey

en: Sort _folders before files
gv: _Sorçhaghey coodaghyn roish coadanyn

en: View _new folders using:
gv: Jeagh er coodagh noa jannoo ymmyd jeh

en: _Arrange items:
gv: _Reaghey nheeghyn

en: _DVD Video:
gv: _DVD Feeshan

en: _Default zoom level:
gv: Keimmeaght Zoom cad_jin:

en: _Double click to open items
gv: Click daa keayrt dy _foashley nheeghyn

en: _Music Player:
gv: Cl_oieder Scannane:

en: _Never prompt or start programs on media insertion
gv: Ny jean cur claaghyn er traa ta shean ny feeshan currit stiagh

en: _Only for files smaller than:
gv: _Just son nheeghyn ny sloo ny:

en: _Photos:
gv: Jalloyn

en: _Single click to open items
gv: Click un keayrt dy foashley _nheeghyn

en: _Software:
gv: _Claaghyn

en: _Text beside icons
gv: Teks_liorish jalloyn veg

en: _Use compact layout
gv: _Jannoo ymmyd jeh aght cumir

en: Show History
gv: Soilshaghey yn shennaghys

en: Camera Brand
gv: Crooaghey Shamraig

en: Camera Model
gv: Shamraig sampleyr

note: Choose which date to show in order of relevance
en: Date Taken
gv: Dait goit

en: Date Digitized
gv: Dait currit dys Bun-earrooagh

en: Exposure Time
gv: Traa Taishbyney

en: ISO Speed Rating
gv: ISO Towse Tappeid

en: Flash Fired
gv: çhent Lostit

en: Exposure Program
gv: Claa Taishbyney

en: Focal Length
gv: Lheead Focasagh

en: Software
gv: Claaghyn

en: Keywords
gv: Focklyn Mairclaa

en: Creator
gv: Crootagh

en: Image Type:
gv: Sorçh dy jalloo

en: Failed to load image information
gv: Va doilleid lesh laadey yn fysseree jalloo

en: loading...
gv: Laadey...

en: Image
gv: Jalloo

en: Show Information
gv: Soilshaghey yn fysseree

note: add the reset background item, possibly disabled
en: Use _Default Background
gv: J_annoo ymmyd jeh cooylrey cadjin

en: You cannot assign more than one custom icon at a time.
gv: Cha nel oo abyl dy cur er ny smoo ny un jallooveg reih't ec un traa.

en: Go To:
gv: Goll dys

en: Do you want to view %d location? | Do you want to view %d locations?
gv[0]: Vel oo gearree jeaghyn er %d ynnyd?
gv[1]: Vel oo gearree jeaghyn er %d ynnydyn?
gv[2]: Vel oo gearree jeaghyn er %d ynnydyn?

en: Open Location
gv: Foashley ynnyd

en: Perform a quick set of self-check tests.
gv: Jannoo ny jeagh trooid tappee jeh prowalyn jeaghyn trooid hene.

en: Show the version of the program.
gv: Soilshaghey yn sorçh jeh'n claa.

en: Create the initial window with the given geometry.
gv: Croo yn uinnag lesh'n Towse-oaylleaght currit stiagh,

en: GEOMETRY
gv: TOWSE-OAYLLEAGHT

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
gv: Just jannoo uinnagyn son URIyn reih't dy baghtal.

en: Do not manage the desktop (ignore the preference set in the preferences dialog).
gv: Ny jean reaghyr yn buirclaaghyn (Lhiggey ny reighyn harrish harrish currit er ayns ny screeuynyn reighyn).

en: open a browser window.
gv: foshley ayns uinnag jeaghydeyr

en: Quit Nautilus.
gv: Faagail Nautilus

note: translators: %s is an option (e.g. --check)
en: nautilus: %s cannot be used with URIs.
gv: nautilus: %s Cha noddym jannoo ymmyd jeh lesh URIyn.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
gv: nautilus: --Cha noddym jannoo ymmyd jeh towse-oaylleeaght son ny smoo ny un URI.

en: Are you sure you want to clear the list of locations you have visited?
gv: Vel oo shickyr tow gearree geddyn rey lesh yn rolley dy ynnydyn tow er v'eh er?

en: The location "%s" does not exist.
gv: Cha nel ynnyd "%s" ayn.

en: The history location doesn't exist.
gv: Cha nel yn ynnyd shennaghys ayn.

en: Open another Nautilus window for the displayed location
gv: Foashley uinnag Nautilus elley son yn ynnyd soilshit

en: Open another tab for the displayed location
gv: Foashley tab noa son yn ynnyd soilshit

note: name, stock id, label
en: Open Folder W_indow
gv: Foashley uinnag coodagh

en: Open a folder window for the displayed location
gv: Foasahley uinnag coodagh son ynnyd soilshit

note: name, stock id, label
en: Close _All Windows
gv: _Dooney oilley ny uinnagyn

en: Close all Navigation windows
gv: Dooney oilley ny uinnagyn Stiurey

note: name, stock id, label
en: _Location...
gv: _Ynnyd

en: Specify a location to open
gv: Reih ny ynnyd dy foashley

note: name, stock id, label
en: Clea_r History
gv: _Geddyn rey lesh yn shennaghys

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
gv: Geddyn rey lesh yn cummal jeh'n rolley goll as ny rolleyghyn erash/er oaie

en: Move focus to the other pane in a split view window
gv: Gleashaghey yn focus dys kerrin elley ayns uinnag giarit

en: Go to the same location as in the extra pane
gv: Goll dys yn ynnyd cheddin son yn kerrin elley

note: name, stock id, label
en: _Add Bookmark
gv: _Croo lioarvark

en: Add a bookmark for the current location to this menu
gv: Croo ny lioar vark son yn boayls shoh jeh'n rolley shoh

note: name, stock id, label
en: _Edit Bookmarks...
gv: _Caghlaa ny lioarynvark...

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
gv: Soilshaghey ny uinnag ta lhigget dou caghlaa ny lioaryn vark sy'n rolley shih

en: Show search
gv: Soilshaghey shirrey

note: name, stock id label, accelerator
en: _Main Toolbar
gv: _Barrgreie cadjin

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's main toolbar
gv: Caghlaa yn reayrt dy akin jeh'n barrgreie uinnag cadjin

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: _Side Pane
gv: _Kerrin çheu,

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's side pane
gv: Caghlaa yn reayrt dy akin jeh yn kerrinçheu uinnag

note: is_active name, stock id label, accelerator
en: Location _Bar
gv: Barr _Ynnyd

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's location bar
gv: Caghlaa yn reayrt dy akin jeh'n barrynnyd uinnagyn

note: tooltip
en: Change the visibility of this window's statusbar
gv: Caghlaa yn reayrt dy akin jeh'n barrkeimeiaght uinnag

note: is_active name, stock id label, accelerator name, stock id, label
en: _Search for Files...
gv: Shirrey son coadanyn

note: Accelerator is in ShowSearch tooltip
en: Search documents and folders by name
gv: Shirrey docmaidyn as coodaghyn liorish ennym

note: tooltip
en: Open an extra folder view side-by-side
gv: Foashley coodagh elley jeagh er çheu_liorish_çheu

en: Go to the previous visited location
gv: Goll dys yn boayl erash cur shillit er

en: Go to the next visited location
gv: Goll dys yn ynnyd sur shillit er nah

en: _View As
gv: _Jeagh myr

en: _Search
gv: _Shirrey

en: _Close Tab
gv: _Dooney tab

en: %s - File Browser
gv: %s - Jeaghydeyr coadanyn

en: Notes
gv: Notey

en: Show Notes
gv: Soilshaghey ny Notey

en: Open the contents of the File System
gv: Foashley yn cummal jeh'n corys coadanyn

en: Mount and open %s
gv: Chiangley as foashley %s

en: Open the trash
gv: Foashley yn trustyr

note: start() for type G_DRIVE_START_STOP_TYPE_SHUTDOWN is normally not used
en: _Power On
gv: _Pooar er

en: _Connect Drive
gv: C_ochiangley yn raad

en: _Disconnect Drive
gv: R_ea-chiangley yn raad

en: _Start Multi-disk Device
gv: Cur yn yn saase er toshiaght son ny smoo ny yn disk

en: _Stop Multi-disk Device
gv: Scu_irr yn saase son ny smoo ny yn disk

en: Unable to start %s
gv: Cha noddym goaill toshiaght er %s

en: Unable to poll %s for media changes
gv: Cha noddym pollal %s son caghlaaryn feeshan as sheean

en: Unable to stop %s
gv: Cha noddym scuirr %s

en: Rename...
gv: Caghlaa yn ennym...

en: Show Places
gv: Soilshaghey ny boaylyn

note: set the title and standard close accelerator
en: Backgrounds and Emblems
gv: Cooylryn as cowraghyn

note: create the "remove" button
en: _Remove...
gv: Geddyn _rey lesh...

note: now create the "add new" button
en: Add new...
gv: Croo noa...

en: Sorry, but pattern %s could not be deleted.
gv: Gow my leshtal ogh cha dod yn sambleyr %s v'eh dollit magh

en: Check that you have permission to delete the pattern.
gv: Jeagh myr ta kied ayd dy doll magh yn sambleyr.

en: Sorry, but emblem %s could not be deleted.
gv: Gow my leshtal, cha row yn cowrey %s  abyl dy v'eh dollit magh.

en: Check that you have permission to delete the emblem.
gv: Jeagh myr ta kied ayd dy doll magh yn cowrey

en: Select an Image File for the New Emblem
gv: Reih ny coadan jalloo son yn cowrey noa

en: Create a New Emblem
gv: Croo ny cowrey noa

note: set up a file chooser to pick the image file
en: _Image:
gv: _Jalloo:

en: Create a New Color:
gv: Croo ny daa noa:

note: make the name label and field
en: Color _name:
gv: Enn_ym yn daa:

en: Color _value:
gv: _Towse Daa:

en: Sorry, but you cannot replace the reset image.
gv: Gow my leshtal, ogh cha nod oo cur red ayns ynnyd jeh yn jalloo cur ersh

en: Reset is a special image that cannot be deleted.
gv: Ta cur erash ny jalloo er lheh cha nel oo abyl dy doll magh.

en: Sorry, but the pattern %s could not be installed.
gv: Gow my leshtal agh cha dod yn sableyr %s er veh currit er y co-earrooder.

en: Select an Image File to Add as a Pattern
gv: Reih ny coadan jalloo dy jannoo ymmyd jeh myr smableyr

en: Sorry, but you must specify an unused color name for the new color.
gv: Gow my leshtal, ogh ta feym ayd reih ny ennym daa cha row jannoo ymmydyt jeh son yn daa shoh

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
gv: Gow my leshtal ogh ta feym ayd reih ny ennym cha nel follym son yn daa noa.

en: Select a Color to Add
gv: Reih ny daa dy cur er

en: Sorry, but "%s" is not a usable image file.
gv: Gow my leshtal ogh cha nel  "%s" ny coadan jalloo tow abyl dy jannoo ymmyd jeh.

en: The file is not an image.
gv: Cha nel yn coadan shoh ny jalloo

en: Select a Category:
gv: Reih ny cooish

en: C_ancel Remove
gv: Cur yn geddyn rey ass

en: _Add a New Pattern...
gv: Croo s_smbleyr noa

en: _Add a New Color...
gv: Croo _daa noa...

en: _Add a New Emblem...
gv: Croo _Cowrey noa...

en: Click on a pattern to remove it
gv: Click er ny sambleyr dy geddyn rey lesh eh

en: Click on a color to remove it
gv: Click er ny daa dy geddyn rey lesh eh

en: Click on an emblem to remove it
gv: Click er ny cowrey dy geddyn rey lesh eh

en: Patterns:
gv: Sambleyryn:

en: Colors:
gv: Daaghyn:

en: Emblems:
gv: Cowraghyn:

en: _Remove a Pattern...
gv: Geddyn rey lesh ny _Sambleyr...

en: _Remove a Color...
gv: Geddyn rey lesh ny _daa...

en: _Remove an Emblem...
gv: _Geddyn rey lesh ny cowrey

en: File Type
gv: Sorch Coadan

en: Select folder to search in
gv: Reih coodagh dy shirrey ayns

en: Documents
gv: Docmaidyn

en: Picture
gv: Jalloo

en: Illustration
gv: Tayrneyraght

en: Spreadsheet
gv: Dhullagscarrey

en: Presentation
gv: Toyrt

en: Pdf / Postscript
gv: Pdf / Scriptpost

en: Text File
gv: Coadan teks

en: Select type
gv: Shirrey sorch

en: Any
gv: Oilley

en: Other Type...
gv: Sorch Elley...

en: Remove this criterion from the search
gv: Geddyn rey lesh yn cooish shoh voish yn shirrey

en: Search Folder
gv: Shirrey yn coodagh

en: Edit the saved search
gv: Caghlaa yn shirrey sauailit

en: Add a new criterion to this search
gv: Caghlaa yn shirrey sauailit

en: Perform or update the search
gv: Jannoo ny laadey yn shirrey noa

en: _Search for:
gv: _Shirrey son:

en: Search results
gv: Eiyrtys shirrey

en: Close the side pane
gv: Dooiney yn kerrincheu

note: name, stock id, label
en: _Places
gv: _Boalyn

note: name, stock id, label
en: Close P_arent Folders
gv: Dooney yn coodagh a_yr as moir

en: Close this folder's parents
gv: Dooney yn ayr as moir jeh'n coodagh

note: name, stock id, label
en: Clos_e All Folders
gv: Dooiney oilley ny coodaghyn

en: Close all folder windows
gv: Dooiney oilley ny uinnagyn coodagh

en: Do you want to remove any bookmarks with the non-existing location from your list?
gv: Vel oo gearree geddyn rey lesh oilley ny lioaryn cark lesh yn ynnyd cha nel ayn voish yn rolley ayd's?

en: Bookmark for Nonexistent Location
gv: Lioarvark son ynnyd cha nel ayn

en: You can choose another view or go to a different location.
gv: Tow abyl dy reih reayrt elly ny goll dys ynnyd elley.

en: The location cannot be displayed with this viewer.
gv: Cha nod yn ynnyd v'eh soilshit liorish yn jeaghydeyr.

en: Content View
gv: Reayrt Cummal

en: View of the current folder
gv: Jeagh er yn coodagh shoh

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying the folder.
gv: Cha nel jeaghydeyr lesh Nautilus ta abyl dy soilshaghey yn coodagh.

en: The location is not a folder.
gv: Cha nel yn ynnyd ny coodagh

en: Could not find "%s".
gv: Cha noddym feddyn "%s".

en: Please check the spelling and try again.
gv: Jeaghyn tooid yn lettraghey ayd's as prowal reesht.

en: Nautilus cannot handle "%s" locations.
gv: Cha nod Nautilus jannoo ymmyd jeh ynnydyn  "%s"

en: Nautilus cannot handle this kind of location.
gv: Cha nod Nautilus jannoo ymmyd jeh yn	sorçh dy ynnyd shoh.

en: Unable to mount the location.
gv: Cha noddym chiabgley yn ynnyd

en: Access was denied.
gv: Cha nel kied ayd dy goll stiagh.

note: This case can be hit for user-typed strings like "foo" due to * the code that guesses web addresses when there's no initial "/". * But this case is also hit for legitimate web addresses when * the proxy is set up wrong.
en: Could not display "%s", because the host could not be found.
gv: Cha noddym soilshaghey "%s",er yn faa cha doddym feddyn yn coadan.

en: Error: %s
    Please select another viewer and try again.
gv: Doilleid: %s
    Reih jeaghydeyr elley mysailltch, as prowal reesht.

en: Go to the location specified by this bookmark
gv: Goll dysa yn ynnyd sy lioar vark

en: Nautilus lets you organize files and folders, both on your computer and online.
gv: Ta Nautilus lhiggey dou reaghey coodaghyn as coadanyn, er yn co`earrooder as syn eddyr-voggyl.

en: Nautilus Web Site
gv: Ynnyd-eggey Nautilus

note: tooltip
en: Close this folder
gv: Dooiney yn coodagh shoh

en: _Backgrounds and Emblems...
gv: _Cooylryn as cowraghyn

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
gv: Soilshaghey sambylyn, daaghyn, as cowraghyn cha dod veh jannoo ymmydyt son yn jeagh cadjin

en: Edit Nautilus preferences
gv: Caghlaa ny reighyn Nautilus

en: Undo the last text change
gv: Feaysley ny caghlaaryn teks s'jereee

note: name, stock id, label
en: Open _Parent
gv: Foashley yn ayr as moir

en: Open the parent folder
gv: Foashley yn coodagh ayr as moir

note: tooltip
en: Stop loading the current location
gv: Scuirr yn laadey jeh'n ynnyd shoh

note: tooltip
en: Reload the current location
gv: Ladey yn boayl shoh reesht

note: tooltip
en: Display Nautilus help
gv: Soilshaghey yn cooney Nautilus

note: tooltip
en: Display credits for the creators of Nautilus
gv: Soilshaghey yn credjal son ny crooydyn jeh Naautilus

note: tooltip
en: Increase the view size
gv: Jannoo yn moodys reayrt ny smoo

note: tooltip
en: Decrease the view size
gv: Jannoo yn moodys reayrt ny sloo

note: name, stock id label, accelerator
en: Normal Si_ze
gv: _Moodys Cad_jin

note: tooltip
en: Use the normal view size
gv: Jannoo ymmyd jeh moodys reayrt cadjin

note: name, stock id label, accelerator
en: Connect to _Server...
gv: Cochiangley rish ny server

note: name, stock id label, accelerator
en: _Computer
gv: _Co`earrooder

note: name, stock id label, accelerator
en: T_emplates
gv: Feere_e

note: tooltip
en: Open your personal templates folder
gv: Foashley yn coodagh feeree persoonagh ayd's

note: name, stock id label, accelerator
en: _Trash
gv: _Trustyr

note: tooltip
en: Open your personal trash folder
gv: Foashley yn coodagh trustyr persoonagh ed's

note: name, stock id label, accelerator
en: Show _Hidden Files
gv: Soilshaghey ny coadanyn _Follaghit

en: These files are on an Audio CD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny CD sheean.

en: These files are on an Audio DVD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny DVD shean.

en: These files are on a Video DVD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny DVD feeshan.

en: These files are on a Video CD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny CD feeshan.

en: These files are on a Super Video CD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny CD

en: These files are on a Photo CD.
gv: Ta ny coadanyn shoh er ny CD cochaslys.

en: These files are on a Picture CD.
gv: Ta coadanyn er yn CD jallooyn

en: These files are on a digital audio player.
gv: Ta ny codanyn er ny cloieder shean bun-earrooagh

note: fallback to generic greeting
en: The media has been detected as "%s".
gv: Va'n sheean as feeshan feddynt myr "%s".

en: Network error
gv: Doilleid eddyr-voggyl

en: Contact
gv: Enney

en: License
gv: Kied

en: Arabic
gv: Arabish

en: Romanian
gv: Roomainagh

en: Western
gv: Heear

note: translators comment: This is the file-type of the subtitle file detected
en: Format
gv: Croo

en: Persian
gv: Pershish

en: Japanese
gv: Shapaanish

en: Toggle Fullscreen
gv: Skorran fasteelane

en: Volume Up
gv: Shean Heose

en: Volume Down
gv: Shean Neose

en: Play/Pause
gv: Cloie/Scuirr

en: Artist: %s
gv: Elleneyr: %s

en: Add...
gv: Cur stiagh...

en: Copy the location to the clipboard
gv: Coip yn boayl dys yn boayrd croymmagh

en: Move Down
gv: Goll neose

en: Move Up
gv: Goll heose

en: Remove file from playlist
gv: Cur yn Coadan ersooyl voish yn rolley cloie

en: Save Playlist...
gv: Sauail yn rolley cloie

en: Select a file to use for text subtitles
gv: Reih coadan dy jannoo ymmyd jeh son foscreeu

en: _Copy Location
gv: _Jean coip jeh'n boayl

en: _Select Text Subtitles...
gv: _Reih yn fo screeu

en: Author:
gv: Jatter:

en: C_onfigure...
gv: C_aghlaa...

en: Site:
gv: Ynnyd eggey

note: Channels
en: 0 Channels
gv: 0 Ammyrghyn

en: 0 frames per second
gv: 0 Frameyn dagh grig

note: 0 seconds
en: 0 seconds
gv: 0 grigyn

en: Bitrate:
gv: Bit tappeeid

en: Channels:
gv: Ammyrghyn:

en: Framerate:
gv: Frame liurid

en: Sample rate:
gv: Sampleyr liurid

en: Add the video to the playlist
gv: Cur feeshyn yn feeshan er yn rolleycloie

en: _Add to Playlist
gv: _Cur er rolley cloie

note: Title
en: Movie Player
gv: Cloieder Scannane

en: Play movies and songs
gv: Cloie scannaneyn as 	arraneyn

en: 16:9 (Widescreen)
gv: 16:9 (fastee lhean)

en: 256 Kbps DSL/Cable
gv: 256 Kbps DSL/Caabyl

en: 384 Kbps DSL/Cable
gv: 384 Kbps DSL/Caabyl

en: 4-channel
gv: 4-ammyr

en: 4.1-channel
gv: 4.1-ammyr

en: 4:3 (TV)
gv: 4:3 (Chellveeish)

en: 5.0-channel
gv: 5.0-ammyr

en: 5.1-channel
gv: 5.1-ammyr

en: 512 Kbps DSL/Cable
gv: 512 Kbps DSL/Caabyl

en: A_udio Menu
gv: S_hean Menu

en: About this application
gv: Mychoine yn claare shoh

en: Also disable the screensaver when playing _audio
gv: Ny jean cur kied da saueyederfastee traa t'eh cloie_shean

en: Audio Output
gv: Shean Coayrt magh

en: Automatically _load subtitle files when movie is loaded
gv: Cur screeu fo er scannaneyn gyn smooinaghtyn_ tra tad er

en: Automatically _resize the window when a new video is loaded
gv: Gyn smooinaght_Caghlaa yn moodys jeh ny uinnagyn traa ta feeshan cloie

en: Clear the playlist
gv: Geaddyn rea lesh yn rolley cloie

en: Co_ntrast:
gv: So_ilsagh

en: Color Balance
gv: Reighyn daa

en: Configure plugins to extend the application
gv: Reighyn son ny pluginyn dy jeannoo yn claa shoh ny smoo

en: Configure the application
gv: Reighyn son yn claare shoh

en: Connection _speed:
gv: cochianglee_tappeid:

en: Decrease volume
gv: Cur yn shean neose

en: Eject the current disc
gv: Cur Yn disk shoh magh

en: Extra Large
gv: Feer vooar

en: Fit Window to Movie
gv: Cur yn unniag kiart son scannane

en: Go to the DVD menu
gv: Goll dys yn DVD menu

en: Go to the angle menu
gv: Goll dys yn menu ullin

en: Go to the audio menu
gv: Goll dys yn menu shean

en: Go to the chapter menu
gv: Goll dys yn cabdil menu

en: Go to the title menu
gv: Goll dys yn enmys menu

en: Help contents
gv: Reddyn son cooiney

en: Increase volume
gv: Cur yn sheeanaght seose

en: Intranet/LAN
gv: Eddyr-voggyl/LAN

en: Next chapter or movie
gv: Yn chapter nah ny scannane

en: Open a non-local file
gv: Foasley coadan cha nel ynnydagh

en: Play / P_ause
gv: Cloie / S_cuirr

en: Play or pause the movie
gv: Cloie ny scuirr yn scannane

en: Playback
gv: Cloie reesht

en: Plugins...
gv: Pluginyn...

en: Previous chapter or movie
gv: Yn cabdil ny scannane roish

en: Quit the program
gv: Faagail yn claare

en: Reset to _Defaults
gv: Cur erash ny Reighyn _toshee

en: Resize _1:1
gv: Caghlaa yn moodys_1:1

en: Resize _2:1
gv: Caghlaa yn moodys_2:1

en: Resize to double the original video size
gv: Caghlaa yn moodys dys yn moodys feeshan dooblit bunneydagh

en: Resize to half the original video size
gv: Caghlaa yn moodys dys yn lieh feeshan moodys

en: Resize to the original video size
gv: Caghlaa yn moodys dys yn feeshan moodys bunneydagh

en: S_idebar
gv: B_arrcheu

en: S_ubtitles
gv: F_oscreeu

en: Set the repeat mode
gv: Cur yn mod reesht er

en: Set the shuffle mode
gv: Cur eh ayns mod shuffle

en: Sets 16:9 (widescreen) aspect ratio
gv: Cur eh er 16:9 (fastee feayn)

en: Sets 2.11:1 (DVB) aspect ratio
gv: Cur eh er 2.11:1 (DVB) ratio reayrtys

en: Sets 4:3 (TV) aspect ratio
gv: Cur eh er 4:3 (chellveish) reayrtys ratio

en: Sets automatic aspect ratio
gv: Cur eh er gyn smooinaght reayrtys ratio

en: Sets square aspect ratio
gv: Cur er kerrin reayrtys ratio

en: Show _Controls
gv: Soilshaghey _stiurey

en: Show _visual effects when an audio file is played
gv: Soilshaghey _Cowryn reayrtagh traa ta coadan shenn cloie

en: Show controls
gv: Soilshaghey stiurey

en: Show or hide the sidebar
gv: Soilshaghey ny follaghey yn barrcheu

en: Shuff_le Mode
gv: Shuff_le Mod

en: Skip _Backwards
gv: Lheim _Erash

en: Skip _Forward
gv: Lheim _er hoshiaght

en: Skip backwards
gv: Lheim erash

en: Skip forward
gv: Lheim er hoshiaght

en: Start playing files from last position
gv: Cur toshiaght er cloie ny coadanyn voish yn ynnyd fer s'jerree

en: Switch An_gles
gv: Caghlaa _Uillin

en: Switch camera angles
gv: Caghlaa yn uillin shamraig

en: Switch to fullscreen
gv: Caghlaa dys fastee lane

en: Text Subtitles
gv: Fo-screeu teks

en: Time seek bar
gv: Barr traa-shirrey

en: Totem Preferences
gv: Reighyn Totem

en: View the properties of the current stream
gv: Jeagh er ny reighyn jeh'n feeshan cloie shoh

en: Visual Effects
gv: Ymmyrtagh Reayrtagh

en: Visualization _size:
gv: Reartys _moodys:

en: Volume _Down
gv: Shean _Seose

en: Volume _Up
gv: Shean _Heose

en: Zoom Reset
gv: Zoom Aachlou

en: Zoom reset
gv: Zoom Aachlou

en: _Angle Menu
gv: _Menu uillin

en: _Aspect Ratio
gv: _Reayrtys Ratio

en: _Audio output type:
gv: _Sorch Coayrt magh shean:

en: _Brightness:
gv: _sollyssid:

en: _Chapter Menu
gv: _Menu Cabdil

en: _Clear Playlist
gv: _Doll magh rolley cloie

en: _Encoding:
gv: _Coad:

en: _Font:
gv: _Tobbyr Vashtee:

en: _Hue:
gv: _Cullyr:

en: _Languages
gv: _Chengeyghyn

en: _Movie
gv: _Scannane:

en: _Next Chapter/Movie
gv: _Cabdil/Scannane nah

en: _Open...
gv: _Foasley

en: _Previous Chapter/Movie
gv: _Cabidil/Scannane S'jerrey

en: _Repeat Mode
gv: _Aacheau Mod

en: _Resize 1:2
gv: _Caghlaa yn moodys 1:2

en: _Sound
gv: _Shean

en: _Title Menu
gv: _Menu Enmey

en: _Type of visualization:
gv: _Sorch dy reayrtys:

en: Allow the screensaver to activate when playing audio
gv: Cur kied da saueyderfastee dy goll toishiaght chouds teh cloie Coadanyn shean.

en: Allow the screensaver to activate when playing audio. Disable if you have monitor-powered speakers.
gv: Cur kied da saueyderfastee dy goll toishiaght chouds teh cloie Coadanyn shaean. Jeannoo ymmyd jeh nish myr ta loayreydyn cummaghtagh voish yn screen.

en: Amount of data to buffer for network streams before starting to display the stream (in seconds)
gv: Moadys jeh fysseree dy buffer son eddyr-voggyl  roish soilshaghey yn feeshan cloie (ayns grigyn)

en: Default location for the "Open..." dialogs
gv: Boayl cadjin son ny coadanyn mychoine "Fosley..."

en: Default location for the "Open..." dialogs, default is the current directory
gv: Boayl cadjin son ny coadanyn mychoine "Fosley..." , ta cadjin yn Boayl nish

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs
gv: Boayl cadjin son yn "Jeannoo jalloofastee" dialogyn

en: Default location for the "Take Screenshot" dialogs, default is the Pictures directory
gv: Boayl cadjin son ny coadanyn mychoine "Jeannoo jalloofastee", ta'n boayl cadjin ayns yn boayl jallooyn

en: Encoding charset for subtitle
gv: Coad son yn charset son fo-screeu

en: Name of the visual effects plugins
gv: Ennym jeh yn Plugin jallooyn ymmyrtys

en: Network connection speed
gv: Eddyr-Voggyl cochianglee tappeid

en: Pango font description for subtitle rendering
gv: Tobbyr vashtee Pango son yn fo-screeu

en: Quality settings for the audio visualization: "0" for small, "1" for normal, "2" for large, "3" for extra large.
gv: Reighyn son yn  foaynooagh son Shean: "0" son veg, "1" son cadjin, "2" son vooar, "3" son feer vooar

en: Repeat mode
gv: Mod aacheau

en: Resize the canvas automatically on file load
gv: Caghlaa yn moodys jeh yn carmeish tra ta coadan cheet er

en: Show visual effects when no video is displayed
gv: Soilshaghey yn Jallooyn ymmyrnaght tra cha nel feeshan ayn

en: Show visual effects when playing an audio only file.
gv: Soilshaghey yn Jallooyn ymmyrnaght just tra ta coadan shean cloie

en: Shuffle mode
gv: Mod shuffle

en: Subtitle encoding
gv: Coad son Fo screeu

en: Subtitle font
gv: Tobbyr vashtee son fo screeu

en: The brightness of the video
gv: Bioyrid jeh'n feeshan

en: The contrast of the video
gv: Neuchosoylaght jeh'n feeshan

en: The hue of the video
gv: Ny daaghyn jeh yn feeshan

en: Type of audio output to use
gv: Sortch dy coayrt magh shean dy jeannoo ymmyd jeh

en: Type of audio output to use: "0" for stereo, "1" for 4-channel output, "2" for 5.0 channel output, "3" for 5.1 channel output, "4" for AC3 Passthrough.
gv: Sortch dy coayrt magh shean dy jeannoo ymmyd jeh: "0" son stereo, "1" son 4-ammyr coayrt magh, "2" son 5 ammyr coayrt magh, "3" son 5.1 ammyr coayrt magh, "4" son AC3 goll trooid

en: Visualization quality setting
gv: Reighyn reayrtagh son reighyn  foaynooagh

en: Whether the main window should stay on top of the other ones
gv: Lisagh yn uinnag ard fuirraghtyn er yn mullagh Jeh ny fer elley

en: Whether to autoload text subtitle files when a movie is loaded
gv: Lisagh eh gyn smmoinaght  Cur fo-screeu er tra ta scannane er

en: Whether to disable the keyboard shortcuts
gv: Lisagh eh dyn Jeannoo ymmyd jeh cassan er lheh keyboard

en: Whether to disable the plugins in the user's home directory
gv: Lisagh eh  dyn Jeannoo ymmyd jeh ny plugins ayns ayn boayl thaie

en: Whether to enable debug for the playback engine
gv: Lisagh eh Cur debug er son yn greie cloie reesht

en: Whether to remember the position of played audio/video files when pausing or closing them.
gv: lisagh eh cooinaghtyn yn boayl cloie jeh ny coadanyn shean/feeshan coadynyn, tra ta'd scuirrit ny faagailit.

en: Enter the _address of the file you would like to open:
gv: Cur stiagh yn _enmys jeh yn coadan tow gearree foasley

en: Playing a movie
gv: Cloie scannane

en: File _Format: %s
gv: Coadan _aght: %s

en: All Supported Files
gv: Oilley ny coadanyn beaghey

en: By Extension
gv: Liorish lhiuraghey

en: File Format
gv: Aght Coadan

en: Extension(s)
gv: lhiuraghey

en: The program was not able to find out the file format you want to use for `%s'. Please make sure to use a known extension for that file or manually choose a file format from the list below.
gv: Cha row yn claare abyl dy feddyn yn aght coadan vow gearree jeannoo ymmyd jeh son `%s'. Nod oo jeannoo shickyr dy vel oo jeannoo ymmyd jeh lhiuraghey cadjin ny feddyn lhiuraghey voish yn rolley fo.

en: File format not recognized
gv: Cha nel yn coadan lhiuraghey cadjin

en: Audio Preview
gv: Roie-haishbynys Shean

en: Unknown video
gv: Cha nel yn feeshan shoh cadjin

en: _Play Now
gv: _Cloie Nish

en: No File
gv: Cha nel Coadan ayn

en: Couldn't load the '%s' interface. %s
gv: Cha nod Totem foasley yn '%s' geeck. %s

en: The file does not exist.
gv: Cha nel yn Coadan shoh ayn

en: Make sure that Totem is properly installed.
gv: Jeannoo shickyr dy row Totem currit er yn co`earrooder dy kiart.

en: Totem contains an exception to allow the use of proprietary GStreamer plugins.
gv: Ayns totem ta lhimmey Dy lhiggey dy cur kied dy jeannoo ymmyd jeh ny reighyn jeh ny GStreamer pluginyn.

note: Translators: * This is not a JPEG image, but a disc image, for example, * an ISO file
en: Play Image '%s'
gv: Cloie Jalloo '%s'

en: device%d
gv: saase%d

en: Play Disc '%s'
gv: Cloie Disk '%s'

note: This lists the back-end type and version, such as * Movie Player using GStreamer 0.10.1
en: Movie Player using %s
gv: Ta'n Cloieder Scannane jeannoo ymmyd jeh %s

en: Copyright © 2002-2009 Bastien Nocera
gv: coip-chiart © 2002-2009 Bastien Nocera

en: Totem Website
gv: Ynnyd eggey Totem

en: Configure Plugins
gv: Caghlaa ny pluginyn

en: Playing
gv: Cloie

en: Totem could not play '%s'.
gv: Cha dod Totem cloie '%s'.

en: Totem could not play this media (%s) although a plugin is present to handle it.
gv: Cha dod Totem cloie yn Coadan shean shoh (%s) Ogh ta'n plugin abyl dy jeannoo ymmyd j'eh.

en: More information about media plugins
gv: Toilley fysseree mychoine ny Pluginyn shean

en: Please install the necessary plugins and restart Totem to be able to play this media.
gv: Nod oo cur ny pluginyn kiart er yn co`earrooder as cur Totem er reesht dy cloie yn coadan shoh mysailltch.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because it does not have the appropriate plugins to be able to read from the disc.
gv: Cha nod Totem feddyn yn aght dy coadan (%s) er yn fa cha nel ny Pluginyn kiart eggey dy cloie voish yn disk.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because you do not have the appropriate plugins to handle it.
gv: Cha nel Totem abyl dy cloie yn aght jeh coadanyn (%s) shoh er yn fa cha nel ny pluginyn kiart ayd's dy cloie eh.

en: Totem cannot play this type of media (%s) because it is not supported.
gv: Cha nod Totem cloie yn aght dy coadan shoh (%s) er yn fa cha nel red er bee dy cloie eh lesh.

en: Please insert another disc to play back.
gv: Cur disk elley stiagh mysailltch dy cloie reesht.

en: Totem was not able to play this disc.
gv: Cha dod Totem cloie yn disk shoh.

en: No reason.
gv: Cha nel resoon.

en: Totem does not support playback of Audio CDs
gv: Cha nod Totem cloie cd'yn lesh shean

en: Please consider using a music player or a CD extractor to play this CD
gv: Nod oo  smooniaghtyn mychoine jeannoo ymmyd jeh cloiedeyr kiaull ny tayrneyder magh cd'yn dy cloie yn cd shoh mysailltch.

en: No error message
gv: Cha nel çhaghteraght doilleeid

en: Totem could not display the help contents.
gv: Cha row Totem abyl dy soilshaghey ny Coadanyn cooiney

en: Previous Chapter/Movie
gv: Yn Cabdil/Scannane s'jerree

en: Play / Pause
gv: Cloie / Scuirr

en: Fullscreen
gv: Uinnaglane

en: Totem could not startup.
gv: Cha dod Totem foasley.

en: Open Location...
gv: Foasley boayl...

en: Seek Forwards
gv: Shirrey er oaie

en: Seek Backwards
gv: Shirrey ergooyl

en: Mute sound
gv: Cur yn shean ass

en: Show/Hide Controls
gv: Soilshaghey/Follaghey stiuree

en: Don't connect to an already-running instance
gv: Ny jean Goll er c'red myr t'eh roie hannah

en: Seek
gv: Shirrey

en: Playlist index
gv: Rolley cloie Ayndagh

en: Movies to play
gv: Scannanyn dy cloie

note: By extension entry
en: MP3 ShoutCast playlist
gv: MP3 ShoutCast rolley cloie

en: MP3 audio (streamed)
gv: MP3 shean (feeshan cloie)

en: MP3 audio (streamed, DOS format)
gv: MP3 Shean (feeshan cloie, aght DOS)

en: XML Shareable Playlist
gv: XML Rolley Cloie Maylartey

note: This is "Title 3", where title is a DVD title * Note: NOT a DVD chapter
en: Title %d
gv: Enmey %d

en: Could not save the playlist
gv: Cha dod Totem sauail Yn rolley cloie

en: Save Playlist
gv: Sauail Yn rolley cloie

en: Playlist error
gv: Doilleeid rolley cloie

en: Enable visual effects?
gv: Lhiggey da reayrtagh Ymmyrtagh

en: It seems you are running Totem remotely.
    Are you sure you want to enable the visual effects?
gv: Teh jeaghyn dy vel oo jeannoo ymmyd jeh totem cha nel ynnydagh.
    Vel oo shickyr tow gearee jeannoo ymmyd jeh ymmyrnagh reayrtagh?

en: Changing the visuals effect type will require a restart to take effect.
gv: Myr tow caghlaa yn reayrtagh ta feym ec eh Foaley reesht son ny reighyn sy taghyrt.

en: The change of audio output type will only take effect when Totem is restarted.
gv: Be caghlaa jeh coayrt magh shean  taghyrt  tra ta Totem currit er reesht.

en: Select Subtitle Font
gv: Reih yn tobbyr vashtee fo-screeu

note: FIXME this should be setting an error?
en: Audio/Video
gv: Shean/	çhellooishagh

en: %s (Streaming)
gv: %s (feeshan cloie)

note: Seeking to Time / Total Length
en: Seek to %s / %s
gv: Shirrey son %s / %s

en: Current Locale
gv: Troa Ynnydagh

en: Armenian
gv: Armeanagh

en: Baltic
gv: Baltagh

en: Celtic
gv: Celtish

en: Central European
gv: Europagh Meanagh

en: Chinese Simplified
gv: Sheenish Aashagh

en: Chinese Traditional
gv: Sheenish Tradishoonagh

en: Cyrillic
gv: Kyrillagh

en: Cyrillic/Russian
gv: Kyrillagh/Rooshish

en: Cyrillic/Ukrainian
gv: Kyrillagh/Ookraanish

en: Greek
gv: Greagish

en: Hebrew
gv: Ewnish

en: Hebrew Visual
gv: Ewnish jalloagh

en: Icelandic
gv: Eeslynnish

en: Nordic
gv: Nordagh

en: South European
gv: Europagh jiass

en: No video URI
gv: Cha nel URI feeshan

en: Duration
gv: Liurid

en: Supported files
gv: Coadanyn Ta Totem fys er

en: Audio files
gv: Coadanyn shean

en: Select Text Subtitles
gv: Reih ny Fo-screeu teks

en: Select Movies or Playlists
gv: Reih yn Scannane ny rolley cloie

en: Could not open link
gv: Cha nod Totem Foasley yn kiangley

en: Totem Movie Player
gv: Totem 	Cloieder Scannane

en: Verify your system installation. Totem will now exit.
gv: Reih yn system ayds. Ta Totem doonee nish.

note: Handle command line arguments
en: - Play movies and songs
gv: Cloie scannanyn as arranyn

en: Make sure that GNOME is properly installed.
gv: Jean shickyr dy vel GNOME currit er dy kiart.

en: Password requested for RTSP server
gv: Ta fem ec us er foagle follit son yn server RTSP

en: Subtitle #%d
gv: Fo-screeu #%d

en: Location not found.
gv: Cha nod Totem feddyn yn boayl

en: Could not open location; you might not have permission to open the file.
gv: Cha nod eh foasley yn boayl; Foddee Cha nel Kied ayd dy foasley yn coadan shoh.

en: The video output is in use by another application. Please close other video applications, or select another video output in the Multimedia Systems Selector.
gv: Ta'n claare elley jeannoo ymmyd jeh coayrt magh çhellooishagh. Dooiney yn claare çhellooishagh elley mysailltch, ny reih Coaurt magh shean elley ayns yn Multimedia Reiherdeyr systemyn.

note: should be exactly one missing thing (source or converter)
en: The playback of this movie requires a %s plugin which is not installed.
gv: Ta feym ed's dy cloie yn scannane yn %s plugin, cha nel eh er yn co`earrooder ed's.

en: The playback of this movie requires the following decoders which are not installed:
    
    %s
gv: Ta feym ed's dy cloie yn scannane ny shoh jeechoyderyn shoh:
    
    %s

en: Cannot play this file over the network. Try downloading it to disk first.
gv: Cha nod Totem cloie yn coadan shoh trooid yn Eddyr-Voggyl. Foddee tow abyl dy Prowal dy Cur eh er disk.

en: Media file could not be played.
gv: Cha nod Totem cloie yn coadan shean.

en: Too old version of GStreamer installed.
gv: Ta'n sortch jeh GStreamer ayd's roar shenn

en: Media contains no supported video streams.
gv: Cha nel feeshanyn cloie ayns yn coadan shoh cha nel fys ec totem er.

en: Failed to create a GStreamer play object. Please check your GStreamer installation.
gv: Cha row Totem abyl dy croo GStreamer nhee cloie. Jeagh er yn sortch GStreamer ayd's reesht

en: Failed to open video output. It may not be available. Please select another video output in the Multimedia Systems Selector.
gv: Cha dod Totem foasley yn coayrt magh shean. Foddee cha nel eh ayn. Reih coayrt magh feeshan elley ayns yn Multimedia systemyn reiredeyr.

en: Could not find the video output. You may need to install additional GStreamer plugins, or select another video output in the Multimedia Systems Selector.
gv: Cha nod Totem feddyn yn coayrt magh feeshan. Foddee be feym ed cur GStreamer plugin elley er yn co`earrooder ny feddyn coayrt magh feeshan elley ayns yn multimedia systemyn reiredyr.

en: Unable to activate plugin %s.
    %s
gv: Cha row Totem abyl dy bioyraghey yn plugin %s
    %s

en: Unable to activate plugin %s
gv: Cha row Totem abyl dy bioyraghey yn plugin %s

en: Plugin Error
gv: Plugin Doilleeid

en: Control Totem through a mobile phone with a Bemused client
gv: Stuirey Totem trooid raghidey çhellvane lesh cliant Bemused

en: Untitled %d
gv: Cha nel ennym %d

en: Totem Bemused Server
gv: Totem server Bemused

note: FIXME version
en: Totem Bemused Server version 1.0
gv: Totem Server bemused sortch 1.0

en: _Create Video Disc...
gv: Jeannoo Disk Feeshan

en: Create a video DVD or a (S)VCD from the currently opened movie
gv: Jeannoo Feashan DVD ny (S)VCD voish yn Scannane Foshlit

en: Copy Vide_o DVD...
gv: Jean coip je'n Feeshy_n DVD...

en: Copy the currently playing video DVD
gv: Jean coip jeh yn DVD feeshyn ta cloie nish

en: Copy (S)VCD...
gv: Jean coip jeh'n (S)VCD...

en: Copy the currently playing (S)VCD
gv: Jean coip jeh'n (S) VCD ta cloie nish

en: The video disc could not be duplicated.
gv: Cha nod yn Disk feeshan v'eh dooblit.

en: The movie could not be recorded.
gv: Cha nod yn scannane veh recortit.

en: Unable to write a project.
gv: Cha nod Totem screeu shalee.

en: Records (S)VCDs or video DVDs
gv: Recortey (S)VCDyn ny DVDyn feeshan

en: Video Disc Recorder
gv: Recortey Disk feeshan

en: Coherence DLNA/UPnP Client
gv: Colhiantyn DLNA/UPnP Cliant

en: A DLNA/UPnP client for Totem powered by Coherence
gv: DLNA/UPnP cliant son Totem lesh pooar voish Colhiantey

en: D-Bus Service
gv: Shirveish D-Barroose

en: Plugin for sending notifications of currently playing movies to the D-Bus subsystem.
gv: Plugin dy Cur magh Fysseree jeh'n Scannanyn ta cloie nish dys yn D-Barroose Subsystem

en: Instant Messenger status
gv: Keimeeaght Shallid Chagteragh

en: Set your Instant Messenger status to away when a movie is playing
gv: Jean yn Chaghteragh shallid ed's dy goll ersooyl traa ta scannane cloie

en: Could not connect to the Galago daemon.
gv: Cha nod Totem cochiangley yn Galago daemon.

en: Gromit Annotations
gv: Imraa Gromit

en: Presentation helper to make annotations on screen
gv: Toyrt cooiney dy jeannoo Imraaghyn er yn fastee.

en: The gromit binary was not found.
gv: Cha row yn jeesoil gromit feddynit

en: Stream BBC programs from the last 7 days from the BBC iPlayer service.
gv: Cloie ny Feeshanyn BBC voish yn 7 laaghyn s'jerree voish yn shirveish BBC iplayer

en: Error Listing Channel Categories
gv: Va doalleid Jeannoo list jeh ny sortchyn dy ammyrghyn

en: Error getting programme feed
gv: Va Doalleid geaddyn yn Fysseree feeshyn

en: There was an unknown error getting the list of programmes for this channel and category combination.
gv: Va doalleid cha nel fys ec Totem er geaddyn yn list jeh claaghyn son yn ammyr as yn sortch Cochiangle

en: Programme unavailable ("%s")
gv: Cha row yn feeshyn ry-geaddyn ("%s")

en: By artist
gv: Liorish elleneyr

en: By tag
gv: Liorish tag

en: Jamendo Album Page
gv: Jamendo Albym Duillag

en: Jamendo Plugin Configuration
gv: Jamendo reighyn Pluginyn

en: Number of albums to _retrieve:
gv: Earroo jeh Albymyn dy_geaddyn:

en: Popular
gv: Phobbyl

en: Preferred audio _format:
gv: Ny reighyn ed's son yn sorch dy Coadan_Shean:

en: Listen to the large collection of Creative Commons licensed music on Jamendo.
gv: Cleashtyn dys yn çhaglym mooar jeh  Commynyn Crootagh lesh kied voish yn kiaull er Jamendo

en: Genre: %s
gv: Sortch: %s

en: Released on: %s
gv: Currit magh er: %s

en: License: %s
gv: Kied: %s

en: Album: %s
gv: Albym: %s

en: Duration: %s
gv: Liurid: %s

en: Fetching albums, please wait...
gv: Geddyn ny albumyn, fuirraghtyn mysailltch...

en: An error occurred while fetching albums.
gv: Va doalleid tagghit traa va Totem geaddyn ny albymyn.

en: Failed to connect to Jamendo server.
    %s.
gv: Va doalleid cochiangley lesh yn Jamendo server.
    %s.

en: The Jamendo server returned code %s.
gv: Va'n Jamendo server cur yn coad erash %s.

en: Infrared Remote Control
gv: Infrajiarg stuirrey foaddey

en: Couldn't initialize lirc.
gv: Cha dod totem laadey irc

en: Couldn't read lirc configuration.
gv: Cha nod totem lhiah ny reighyn

en: Recordings
gv: Recortysyn

en: MythTV Recordings
gv: Recortysyn MythTV

en: Download Movie Subtitles
gv: Cur yn fo-screeu scannane er yn co`earrooder

en: Subtitle _language:
gv: Chengey_Fo-screeu:

en: _Play with Subtitle
gv: _Cloie lesh Fo-screeu

en: Look for subtitles for the currently playing movie.
gv: Jeaghyn son fo-screeu son yn scannane ta cloie nish.

en: Brasilian Portuguese
gv: Brasilagh Portiugish

en: Could not contact the OpenSubtitles website
gv: Cha nod totem loayrt rish yn Fo-screeufoslit ynnyd eggey

en: No results found
gv: Cha row eiyrtyn feddynit

en: Subtitles
gv: Fo-screeu

en: _Download Movie Subtitles...
gv: _Cur Fo-screeu Scannane er co`earrooder...

en: Download movie subtitles from OpenSubtitles
gv: Cur fo-screeu Scannane Voish Fo-screeufoaslit

en: Searching subtitles...
gv: Shirrey son fo-screeu...

en: Downloading the subtitles...
gv: Cur yn fo-screeu er yn co`earrooder...

en: Always On Top
gv: Dy kinjagh er y Vullagh

en: Keep the main window on top when playing a movie
gv: Cur yn uinnag cadjin er yn vullagh traa tow cloie scannane

en: %d frames per second
gv: %d framey dagh grig

en: Publish Playlist
gv: Cur magh yn List Cloie

en: Share the current playlist via HTTP
gv: Maylartey yn list cloie shoh harrish HTTP

en: Service _Name:
gv: Ennym_Shirveish:

en: The name used for announcing the playlist service on the network.
    All occurrences of the string <b>%u</b> will be replaced by your name,
    and <b>%h</b> will be replaced by your computer's host name.
gv: Yn ennym jeannoo ymmyd jeh dy Insh yn shirveish list cloie er yn eddyr voggyl.
    Oilley ny taghyrtyn je'n Steng <b>%u</b> veesh Caghlaait dys yn ennym ed's,
    as <b>%h</b> veh caghlaarit dys yn ennym jeh yn cuirreyder co`earrooder ed's

en: Use _encrypted transport protocol (HTTPS)
gv: Jeannoo ymmyd jeh_yn Protocol arraghys coadagh (HTTPS)

en: Calculate the number of screenshots
gv: Feddyn magh yn earroo jeh jalloyn fastee.

en: Number of screenshots:
gv: Yn earroo jeh jalloynfastee:

en: Screenshot width (in pixels):
gv: Jallo fastee lheead (ayns pixelyn):

en: Save in _folder:
gv: Sauail ayns _filleyder:

note: Write the screenshot to the temporary file
en: Screenshot.png
gv: Jalloofastee.png

en: Save Gallery
gv: Sauail lout Foshlit

note: Translators: The first argument is the movie title. The second * argument is a number which is used to prevent overwriting files. * Just translate "Gallery", and not the ".jpg". Example: * "Galerie-%s-%d.jpg".
en: Gallery-%s-%d.jpg
gv: Lout Foshlit-%s-%d.jpg

note: Set up the window
en: Creating Gallery...
gv: Jeannoo lout foashlit...

note: Set the progress label
en: Saving gallery as "%s"
gv: Sauail lout foashlit lesh "%s"

en: There was an error saving the screenshot.
gv: Va doalleid sauail yn jalloo fastee.

en: Save Screenshot
gv: Sauaill yn jalloo fastee

note: Create the screenshot widget Translators: %s is the movie title and %d is an auto-incrementing number to make filename unique
en: Screenshot-%s-%d.png
gv: Jalloofastee-%s-%d.png

en: Totem could not get a screenshot of the video.
gv: Cha dod Totem jeannoo jalloofastee jeh'n feeshan.

en: This is not supposed to happen; please file a bug report.
gv: Cha lisagh shoh taggyrt; Jeannoo coadan coontey jeh'n carthanyn

en: Take _Screenshot...
gv: Jeannoo_jalloofastee...

en: Take a screenshot
gv: Jeannoo ny jalloofastee

en: Create Screenshot _Gallery...
gv: Jeannoo Lout foashlit_son ny jallooynfastee

en: Create a gallery of screenshots
gv: Jeannoo lout foshlit jeh jalloynfastee

en: Skip to
gv: Goll dys

en: _Skip to...
gv: _Goll dys...

en: Skip to a specific time
gv: Goll dys traa er lheh

en: Could not load the "Skip to" dialog interface.
gv: Cha dod Totem laadey yn dialog jallooagh  "Goll dys"

en: _Skip to:
gv: _Goll dys:

note: Display an error
en: Could not get name and thumbnail for %s: %s
gv: Cha nod totem geaddyn yn Ingin ordaag son %s: %s

en: File Error
gv: Doalleid Coadan

en: Could not connect to Tracker
gv: Cha dod Totem cochiangley yn lorgeyr

en: Page
gv: Dhulliag

en: Set the window icon to the thumbnail of the playing movie
gv: Cur yn jalloo uinnag dys yn ingin ordaag jeh yn scannane ta cloie nish

en: Thumbnail
gv: Ingin Ordaag

en: Search for local videos using Tracker
gv: Shirrey son feeshanyn ynnydagh jeannoo ymmyd jeh yn lorgeyr

en: A plugin to let you browse YouTube videos.
gv: Ny plugin ta cur kied da us shirrey son feeshanyn YouTube

en: YouTube Browser
gv: Jeeagheyder Eddyr-Voggyl You tube

en: Related Videos
gv: Feeshanyn gorrish shoh

en: _Open in Web Browser
gv: _Fosley ny feeshyn ayns Jeeagheyder Eddyr-Voggyl

en: Open the video in your web browser
gv: Foaley yn feeshan ayns Jeeagheyder Eddyr-Voggyl

en: Cancelling query…
gv: Cur feysht ass...

en: Error Looking Up Video URI
gv: Va doalleid jeaghyn seose yn URI jeh'n feeshan

note: Hide the ugly technical message libgdata gives behind a nice one telling them it's out of date (which it likely is * if we're receiving a protocol error). Spew out the error message as provided
en: Error Searching for Videos
gv: Va doalleid shirrey son ny feeshanyn

en: The response from the server could not be understood. Please check you are running the latest version of libgdata.
gv: Cha dod Totem toiggal yn freggyrt veih'n server. Nod oo Jeeaghyn myr tow jeannoo ymmyd jeh sortch dy libgdata cadjin.

note: Update the UI
en: Fetching related videos…
gv: Geaddyn feeshanyn gorrish shoh...

en: Error Opening Video in Web Browser
gv: Va doalleid foasley yn feeshyn s'yn Jeeagheyder Eddyr-Voggyl

en: Fetching more videos…
gv: Geaddyn ny smoo feeshanyn

en: No URI to play
gv: Cha nel URI dy cloie

note: translators: this is: * Open With ApplicationName * as in nautilus' right-click menu
en: _Open with "%s"
gv: _Foaley lesh "%s"

en: Browser Plugin using %s
gv: Plugin Jeeagheyder Eddyr-Voggyl jeannoo ymmyd jeh %s

en: Totem Browser Plugin
gv: Totem Jeeagheyder Eddyr-Voggyl plugin

en: No playlist or playlist empty
gv: Cha nel list cloie ny ta'n list cloie follym

en: Movie browser plugin
gv: Scannane Jeeagheyder Eddyr-Voggyl plugin

en: Verify your system installation. The Totem plugin will now exit.
gv: Gra yn sortch dy system ayd's. Be Totem dooiney nish.

en: Interactive Python console.
gv: Interactive Python stuirredyr.

en: Show Totem's Python console
gv: Soilshaghey yn Python stuirredey ec Totem.

en: Python Debugger
gv: Python Kiarthaghey

en: Enable remote Python debugging with rpdb2
gv: Cur kied da Python kiarthagey lesh rpdb2

en: You can access the totem object through 'totem_object' :\n%s
gv: Tow abyl dy goll er yn nhee Totem lesh  'Nhee_Totem' :\n%s

en: Totem Python Console
gv: Totem Python Stuiredeyr

en: After you press OK, Totem will wait until you connect to it with winpdb or rpdb2. If you have not set a debugger password in GConf, it will use the default password ('totem').
gv: Lhurg tow goll er kiart dy lioar, Be Totem fuirraghyn dys tow cheet er winpdb ny rpdb2. Myr cha nel foagle follit son yn kiarthaghey  ayns GConf, Be eh jeannoo ymmyd jeh yn foagle follit cadjin ('totem')
