linuxmint - en to nap translation catalogue (794 entries)

en: Unknown device
nap: Dispositivo ca nun se sape

en: Incoming file over Bluetooth
nap: File ca sta venenn ngopp o Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
nap: Sta venenn 'o file %(0)s da %(1)s

en: Accept
nap: Va buono

en: Reject
nap: Nun va buono

en: Receiving file
nap: Sta arrivann 'o file

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
nap: Sto ricevenn 'o file %(0)s da %(1)s

en: File received
nap: File ricevuto

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
nap: O' File %(0)s da %(1)s è arrivat buono

en: Open
nap: Arape

en: Transfer failed
nap: Trasferimento fallit

en: Transfer of file %(0)s failed
nap: 'O trasferimento d''o file %(0)s è fallit

en: Files received
nap: File ricevuti

en: Received %d file in the background | Received %d files in the background
nap[0]: Agg ricevut %d file dint 'o background
nap[1]: Agg ricevut %d files dint 'o background

en: Received %d more file in the background | Received %d more files in the background
nap[0]: Agg ricevut ancora %d file dint 'o background
nap[1]: Agg ricevut ancora %d files dint 'o background

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
nap: Impostazioni

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# bool is unused, just a placeholder so object is the same index for settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Name
nap: Nomme

en: This is the Bluetooth name of your computer
nap: Chist è 'o nomme Bluetooth d''o computer d''o tuoio

en: Receive files from remote devices
nap: Piglia 'e file da nu fattappost luntano

en: This option allows your computer to receive files transferred over Bluetooth (OBEX)
nap: Chesta opzione te fa ricevere 'e files ngopp o Bluetooth (OBEX)

en: Show a tray icon
nap: Fa verè l'icona ngopp a barra

en: Visible as %s and available for Bluetooth file transfers.
nap: Se vere comm %s e se po avè ngopp o Bluetooth pe passà i file.

en: Visible as %s.
nap: Se vere comm %s

en: No Bluetooth adapters found
nap: Nun ce stann adattatori Bluetooth

en: Bluetooth is disabled by hardware switch
nap: 'o Bluetooth è stutato cu nu switch hardware

en: Bluetooth is disabled
nap: Bluetooth stutato

en: Bluetooth: Connected to %s
nap: Bluetooth: Conness a %s

en: Send files to a device
nap: Mann i file a nu fattappost

en: Open Bluetooth device manager
nap: Arap o gestore dei fattapposta Bluetooth

en: Quit
nap: Iesc

en: Configure Bluetooth settings
nap: Acconcia l'impostazion d''o Bluetooth

en: Unknown
nap: Nun se sape

en: Failed to launch '%s'
nap: Nun so riuscit a fa partì '%s'

en: File System
nap: File d''o Sistema

en: Search
nap: Vai truvann

en: Print version
nap: Versione Stampata

en: Main Menu
nap: Menù Principale

en: Restore System Configuration
nap: Miett n''ata vota 'o Sistema comm stev all'inizio

en: Restore the default menu layout
nap: Miett n''ata vota 'o menu comm stev all'inizio

en: Close
nap: Chiur

en: _New Menu
nap: _Nuovo Menu

en: Ne_w Item
nap: Nuov_a Cosa

en: Copy
nap: Copia tale e quale

en: Paste
nap: Azzecca

en: Add
nap: Aggiungi

en: Edit
nap: Cagna

en: Execution of '%s' failed:
nap: Nun so riuscit a fa partì '%s'

en: Remove '%s'
nap: Liev '%s'

en: About...
nap: Informazioni...

en: Configure...
nap: Configura...

en: Certain applets do not allow multiple instances or were at their max number of instances so were not copied
nap: Cocc applet nun te fa fa cchiù cose 'a vota oppure quann so tropp chiene nun copiano

en: Show Text
nap: Famm verè 'o testo

en: Hide Text
nap: Annascunn 'o Testo

en: Remove this desklet
nap: Liev stu desklet

en: Are you sure you want to remove workspace "%s"?
nap: Si sicuro ca vuò levà 'o spazio 'e fatica "%s"?

en: Invalid overview options: Incorrect number of corners
nap: Opzioni d'anteprima sbagliate: Numeri d'angoli sbagliati

en: Execution time (ms):
nap: Tiemp ca c'è vulut (ms):

en: Loaded successfully
nap: Caricato buono

en: Problems during Cinnamon startup
nap: E' success coccos a ment ca partev Cinnamon

en: Cinnamon started successfully, but one or more applets, desklets or extensions failed to load.
nap: Cinnamon è partut buon ma cocc applet, desklet o estensione nunn'ha caricat.

en: Check your system log and the Cinnamon LookingGlass log for any issues.
nap: Vir nu poco 'o log 'e sistema e 'o log 'e Cinnamon LookingGlass pe cercà cocc problema.

en: You can disable the offending extension(s) in Cinnamon Settings to prevent this message from recurring.
nap: Può stutà l'estensioni ca fann ascì stu messaggio dint 'e settaggi 'e Cinnamon.

en: Please contact the developer.
nap: Fa na chiammat 'o sviluppatore.

en: System Information
nap: Informazioni d''o Sistema

en: Yes
nap: Si

en: OK
nap: Va buono

en: Select position of new panel. Esc to cancel.
nap: Seleziona 'a posizione d''o pannello nuovo. Esc pe cancellà.

en: Select new position of panel. Esc to cancel.
nap: Seleziona 'a posizione d''o pannello. Esc pe cancellà.

en: You don't have any panels added.
    Do you want to open panel settings?
nap: Nunn'hè mis pannelli.
    Vuò arapì i settaggi d''e pannelli?

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
nap: Settaggi d''o pannell

en: Panel edit mode
nap: Stai cagnann 'o pannell

en: Move
nap: Spuost

en: Remove
nap: Liev

en: Troubleshoot
nap: Sbrovogna

en: Restart Cinnamon
nap: Fa partì n''ata vota Cinnamon

en: Restore all settings to default
nap: Miett n''ata vota i settaggi comm stevn all'inizio

en: Are you sure you want to restore all settings to default?
nap: Si sicuro ca vuò mettere n''ata vota tutt i settaggi comm stevn all'inizio?

note: i18n for menu item set up larger components.
en: System Settings
nap: Settaggi d''o Sistema

en: Retry
nap: Prova n''ata vota

en: Connect to...
nap: Connetti a...

en: Hold <Super> to enter snap mode
nap: Scamazza forte <Super> per trasì dint 'a modalità aggancio

en: Hold <Alt> to enter snap mode
nap: Scamazza forte <Alt> per trasì dint 'a modalità aggancio

en: Hold <Ctrl> to enter snap mode
nap: Scamazza forte <Ctrl> per trasì dint 'a modalità aggancio

en: Hold <Shift> to enter snap mode
nap: Scamazza forte <Shift> per trasì dint 'a modalità aggancio

en: No open windows
nap: Nun ce stann fenestre aperte

en: Restore
nap: Acconcia

en: Minimize
nap: Astrigne

en: Maximize
nap: Allarga

en: Move to left workspace
nap: Spost 'o spazio 'e fatica a sinistra

en: Move to right workspace
nap: Spost o spazio 'e fatica a destra

en: Visible on all workspaces
nap: Se vere ngopp a tutti 'i spazi 'e fatica

en: Move to a new workspace
nap: Spost ngopp a nu nuovo spazio 'e fatica

en: Move to monitor %d
nap: Spost ngopp o monitor %d

en: Only on this workspace
nap: Sulo ngopp a stu spazio 'e fatica

en: Unmaximize
nap: Astrigne

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
nap: Accessibilità

en: Screen Reader
nap: Lettore d''o Schermo

en: Screen Keyboard
nap: Tastiera ngopp 'o Schermo

en: Sticky Keys
nap: Tasti Azzeccusi

en: Slow Keys
nap: Tasti Lenti

en: Bounce Keys
nap: Tasti Ca Zumpettano

en: Mouse Keys
nap: Tasti d''o Mouse

en: Universal Access Settings
nap: Settaggi D'Accesso Universale

en: High Contrast
nap: Auto Contrasto

en: Large Text
nap: Testo Gruosso

en: Date and Time Settings
nap: Settaggi d''o Iuorno e dell'Ora

en: Today
nap: Oggi

en: Move to the other monitor
nap: Spost ngopp a ll'atu monitor

en: Move to another workspace
nap: Spost ngopp a n''atu spazio 'e fatica

en: Preferences
nap: Preferenze

en: Places
nap: Posti

en: Run with NVIDIA GPU
nap: Fai partì c''a GPU NVIDIA

en: Restore to full opacity
nap: Miett n''atat vot l'opacità completa

en: Close others
nap: Chiur ll'at

en: Close all
nap: Chiur tutt cos

en: Power management
nap: Gestione d''a currente

en: Power management: inhibited
nap: Gestione d''a currente: costretta

en: Power management: active
nap: Gestione d''a currente: Appicciata

en: Power management is already inhibited by another program
nap: Gestione d''a currente è già costretta da n''atu programma

en: Power management: inhibited by another program
nap: Gestione d''a currente: costretta da n''atu programma

en: Inhibit applet
nap: Applet costretta

note: notifications@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Notifications
nap: Avviso

en: Show Keyboard Layout
nap: Fa Verè 'o Layout d''a Tastiera

en: Show Character Table
nap: Famm verè 'a tavula dei Caratteri

en: Keyboard Settings
nap: Settaggi d''a Tastiera

en: Add to panel
nap: Miett ngopp o pannell

en: Add to desktop
nap: Miett ngopp o desktop

en: Remove from favorites
nap: Liev dai preferiti

en: Add to favorites
nap: Miett dint i preferit

en: Uninstall
nap: Cancell 'o programma

en: This file is no longer available
nap: Stu file nun se trova cchiù

en: Open with
nap: Arap cu

en: Other application...
nap: N''atu programma...

en: Recent Files
nap: Files Recenti

en: Clear list
nap: Svacanta 'a lista

en: No recent documents
nap: Nun ce stann documenti recenti

en: All Applications
nap: Tutt'i'programmi

en: Lock screen
nap: Schermata 'e Blocco

en: Lock the screen
nap: Blocca 'o Schermo

en: Leave the session
nap: Lascia 'a sessione

en: <unknown>
nap: <nun se sape>

en: disabled
nap: stutato

en: unmanaged
nap: nun gestito

en: disconnecting...
nap: m sto disconnettenn...

en: connecting...
nap: m sto connettenn...

en: authentication required
nap: me serve l'autenticazione

en: firmware missing
nap: manca 'o firmware

en: cable unplugged
nap: cavo staccato

en: unavailable
nap: nunn'è disponibile

en: connection failed
nap: 'a connessione è fallita

en: More
nap: Ancora

en: Connected (private)
nap: Connesso (privato)

en: Auto Ethernet
nap: Auto Eternet

note: network@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Network Manager
nap: Gestore d''a Rete

en: Enable networking
nap: Appiccia 'a rete

en: Wired
nap: Coi Fili

en: Wireless
nap: Senza Fili

en: VPN Connections
nap: Connessioni VPN

en: Network Settings
nap: Settaggi d''a Rezza

en: Network Connections
nap: Connessioni 'e Rezza

en: Connection failed
nap: Nun so riuscito a me connettere

en: Activation of network connection failed
nap: Nun so riuscito ad appiccià 'a connessione 'e rezza

en: Networking is disabled
nap: 'a rezza è stutata

en: No connection
nap: Nun ce sta connessione

en: Connecting to the cellular network...
nap: Me sto connettenn 'a rezza d''o cellulare...

en: Connecting to the wireless network...
nap: Me sto connettenn 'a rezza senza fili...

en: Connecting to the wired network...
nap: Me sto connettenn 'a rezza coi fili...

en: Connecting to the VPN...
nap: Me sto connettenn 'o VPN...

en: Connecting to the network...
nap: Me sto connettenn 'a rezza...

en: Connected to the wireless network
nap: Me sto connettenn 'a rezza senza fili...

en: Wireless connection
nap: Connessione senza fili

en: Connected to the wired network
nap: Me so conness 'a rezza coi fili

en: Connected to the cellular network
nap: Me so conness 'a rezza d''o cellulare

en: Connected to the VPN
nap: Me so conness 'o VPN

en: Connected to the network
nap: Me so conness 'a rezza

note: notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->keyClear->description
en: Clear notifications
nap: Cancell 'e notifiche

en: No notifications
nap: Nun ce stann notifiche

en: Click to toggle the on-screen keyboard
nap: Scamazz pe levà 'a tastiera ngopp o scherm

en: Click to enable the on-screen keyboard
nap: Scamazz p'appiccià 'a tastier ngopp o scherm

en: Launch
nap: Fa partì

en: AC adapter
nap: Caricabatterie

en: Laptop battery
nap: Batteria d''o portatile

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
nap: Tastiera

en: Cell phone
nap: Cellulare

en: Brightness
nap: Lucenza

en: Keyboard backlight
nap: Illuminazione d''a tastiera

en: Power Settings
nap: Settaggi d''a Currente

en: Charging
nap: Caricann

en: Charging - %d hour until fully charged | Charging - %d hours until fully charged
nap[0]: Sto Caricann - %d ora fino a quann nunn'è carico
nap[1]: Sto Caricann - %d ore fino a quann nunn'è carico

en: Charging - %d %s %d %s until fully charged
nap: Sto Caricann - %d %s %d %s fino a quann nunn'è carico

en: hour | hours
nap[0]: ora
nap[1]: ore

en: minute | minutes
nap[0]: minut
nap[1]: minuti

en: Charging - %d minute until fully charged | Charging - %d minutes until fully charged
nap[0]: Sto Caricann - %d minut fino a quann nunn'è carico
nap[1]: Sto Caricann - %d minuti fino a quann nunn'è carico

en: Fully charged
nap: È carico

en: Using battery power
nap: Stamm ausann a current d''a batteria

en: Using battery power - %d hour remaining | Using battery power - %d hours remaining
nap[0]: Stamm ausann a current d''a batteria - resta %d ora
nap[1]: Stamm ausann a current d''a batteria - restano %d ore

en: Using battery power - %d %s %d %s remaining
nap: Stamm ausann a current d''a batteria - restano %d %s %d %s

en: Using battery power - %d minute remaining | Using battery power - %d minutes remaining
nap[0]: Stamm ausann a current d''a batteria - resta %d minut
nap[1]: Stamm ausann a current d''a batteria - restano %d minuti

note: Label                              Executable Icon                     Category          Keywords for filter printers@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Printers
nap: Stampanti

note: recent@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Recent documents
nap: Documenti recenti

note: removable-drives@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Removable drives
nap: Drive ca se ponn levà

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options scale@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Scale
nap: Scala

en: Hi there!
nap: Cià!

en: YOU PRESSED THE BUTTON!!!
nap: HÈ PREMMUT O BUTTON!!!

en: YOU USED THE HOTKEY!!!
nap: HAI USAT 'O TAST VULLENT!!!

en: Click to pause the slideshow
nap: Scamazza pe fermà 'e diapositive

en: Click to resume the slideshow
nap: Scamazza pe fa partì 'e diapositive

en: The slideshow is disabled
nap: 'E diapositive so stutate

en: Slideshow
nap: Diapositive

en: Next Background
nap: 'O prossimo sfondo

en: Background Settings
nap: Impostazioni d''o Sfondo

en: Playing
nap: Sunann

en: Paused
nap: In Pausa

en: Stopped
nap: Fermato

en: Unknown Artist
nap: Artista ca nun se sape

en: Unknown Album
nap: Disco ca nun se sape

en: Unknown Title
nap: Titolo ca nun se sape

en: Previous
nap: Chill 'e Primm

en: Stop
nap: Ferma

en: Next
nap: Chill Aropp

en: Consecutive Playing
nap: Play Appriess Appriess

en: No Shuffle
nap: Nunn'ammiscà

en: Open Player
nap: Arap 'o Player

en: Quit Player
nap: Chiur 'o Player

en: Pause
nap: Pausa

en: Repeat Single
nap: Fai n''ata Vota (Una Vota Sulamente)

en: Repeat All
nap: Fai n''ata Vota

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->shuffle->description
en: Shuffle
nap: Ammisca

en: Mute output
nap: Fa sta zitt l'uscita

en: Mute input
nap: Fa sta zitt l'entrata

en: Applications
nap: Programmi

en: Output device
nap: Fattapposta d'uscita

en: Microphone
nap: Microfono

en: Input device
nap: Fattapposta d'entrata

en: Launch player
nap: Fa partì 'o player

en: Choose player controls
nap: Scigl i controlli d''o player

en: Sound Settings
nap: Settaggi d''o Suono

en: Are you sure you want to delete all items from the trash?
nap: Si sicur ca vuò cancellà sta rrobba a dint 'a munnezza?

en: This operation cannot be undone.
nap: Sta cosa nun po essere annullata.

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# trash@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Trash
nap: Munnezza

en: Empty Trash
nap: Iett 'a Munnezza

en: Open Trash
nap: Arap 'a Munnezza

en: Lock Screen
nap: Schermata 'e Blocco

en: Switch User
nap: Cagn Utente

en: Power Off...
nap: Stuta...

en: Remove 'Window list'
nap: Liev 'Lista 'e Finestre'

en: All windows
nap: Tutt 'e fenestre

en: Manage workspaces (Expo)
nap: Acconcia 'i spazi 'e fatica (Expo)

en: Add a new workspace
nap: Miett n''atu spazio 'e fatica

en: Remove the current workspace
nap: Liev 'o spazio 'e fatica 'e mo

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Normal
nap: Normale

en: Left
nap: Smerza

en: Right
nap: Diritta

en: Upside-down
nap: Sott e Ngoppa

note: window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description notifications@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description calendar@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description xrandr@cinnamon.org->metadata.json->name power@cinnamon.org->settings-schema.json->labelinf
en: Display
nap: Scherm

en: Configure display settings...
nap: Acconcia i settaggi d''o scherm...

en: Clock
nap: Rilorgio

en: Add new launcher
nap: Miett n''atu launcher

en: Edit launcher
nap: Cagn 'o launcher

en: Photo Frame
nap: Cornice d''a Foto

en: Control Center
nap: Centro 'e cuntroll'

en: Users and Groups
nap: Utenti e Grupp

en: Add or remove users and groups
nap: Miett ati utenti e grupp

note: Virtual keyboard
en: Virtual keyboard
nap: Tastiera faveza

en: Valid name
nap: Nomme valido

en: The name cannot be empty.
nap: 'O nomme nun po essere vacante.

en: Valid executable
nap: Eseguibile valido

en: The executable is not valid. It cannot be empty and spaces in the path must be escaped with backslash (\).
nap: L'eseguibile nunn'è valido. Nun po' essere vacante e i spazi dint o percorso anna essere 'a sbarretta 'a smerza (\).

en: Cannot create the launcher at this location.  Add to the desktop instead?
nap: Nun poss fa 'o launcher ccà. L'aggia mettere ngopp o desktop?

en: Choose a command
nap: Scigl nu comand

en: Would you like to add this launcher to the menu also?  It will be placed in the Other category initially.
nap: Vuò mettere stu launcher pure dint o menu? 'O mett dint 'a categoria "Ati" pe tramend.

en: Screen Locker
nap: Blocca Schermo

en: Please type an away message for the lock screen
nap: Scrivi nu messaggio ca esce ngopp 'a schermata 'e blocco

note: Display name                         ID              Show it? Always False to start              Icon menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel-appear->title printers@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Appearance
nap: Prisenza

en: Administration
nap: Amministrazione

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# Label                              Module ID                Icon Category      Keywords for filter
en: Network
nap: Rezza

en: network, wireless, wifi, ethernet, broadband, internet
nap: rezza, coi fili, senza fili, ethernet, broadband, internet

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->tree->columns->title
en: Color
nap: Culore

en: color, profile, display, printer, output
nap: Culore, profilo, display, stampant, uscita

en: Graphics Tablet
nap: Tavuletta Grafica

en: wacom, digitize, tablet, graphics, calibrate, stylus
nap: wacom, digitize, tavuletta, grafica, acconcia, pennino

en: printers, laser, inkjet
nap: stampanti, laser, sputa inchiostro

en: firewall, block, filter, programs
nap: firewall, blocca, filtro, programmi

en: language, install, foreign
nap: Lengua, installazione, straniero

en: Input Method
nap: Modo pe Scrivere

en: language, install, foreign, input, method, chinese, korean, japanese, typing
nap: lengua, installazione, straniero, entrata, modo, cinese, coreano, giapponese, scrivendo

en: Driver Manager
nap: Gestore d''i Driver

en: Software Sources
nap: Sorgenti d''o Software

en: Manage Services and Units
nap: Ammenistra i Servizi e l'Unità

en: Back to all settings
nap: Tuorn a tutt l'impostazioni

en: The group name cannot contain upper-case or space characters
nap: O' nome d''o gruppo nun po' tenè lettere grosse o spazi

en: Change Password
nap: Cagna 'a Password

en: New password
nap: Nova password

en: Confirm password
nap: Cunferma 'a password

en: Generate a password
nap: Fai na password

en: Your new password needs to be at least 8 characters long
nap: 'A nova password adda essere longa minimo 8 lettere

en: Show password
nap: Famm verè 'a password

en: An error occurred. Your password was not changed.
nap: E' succiess nu uaio. A' password nunn'è stata cagnata.

en: Passwords do not match
nap: 'E password so diverse

en: Too short
nap: Troppo Corta

en: Weak
nap: Scema

en: Fair
nap: Nun c'è Male

en: Good
nap: Accussì va Buono

en: Strong
nap: Bell oì

en: Administrator
nap: Capomast

en: The username must consist of only:
        - lower case letters (a-z)
        - numerals (0-9)
        - '.', '-', and '_' characters
nap: 'O nomm 'e l'utente adda tenè:
        -lettere piccerille (a-z)
        -nummeri (0-9)
        -scippetielli  '.', '-', e '_'

en: Account Type
nap: Tipo d'account

en: Full Name
nap: Nomme Completo

en: Invalid username
nap: Nomme Utente ca nunn'è buono

en: Users
nap: Utenti

en: Groups
nap: Gruppi

en: Click to change the picture
nap: Scamazz pe cagnà 'a fotografia

en: Browse for more pictures...
nap: Piglia ati fotografie...

en: Click to change the name
nap: Scamazza pe cagnà 'o nomme

en: Click to change the password
nap: Scamazza pe cagnà 'a password

en: Click to change the groups
nap: Scamazza pe cangna i gruppi

en: Picture
nap: Fotografia

en: Images
nap: Fotografie

en: No password set
nap: Nun ce sta na password

en: Set at login
nap: Impost 'o login

en: This user is currently logged in
nap: St'utente mo è loggato

en: The user's home directory is encrypted. To preserve access to the encrypted directory, only the user should change this password.
nap: 'A cartella principale 'e l'utente è criptata. Pe cuntinuà a verè 'a cartella criptata sulo l'utente avessa cagnà sta password.

en: Are you sure you want to permanently delete %s and all the files associated with this user?
nap: Si convint ca vuò cancellà pe semp %s e tutti i file 'e st'utente?

en: This group is set as %s's primary group
nap: Stu gruppo è settato comm gruppo primario 'e %s

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
nap: Si sicuro ca vuò cancellà pe semp %s?

en: Group Name
nap: Nomme d''o Grupp

en: Previous instance
nap: Istanza 'e primm

en: Next instance
nap: Istanza 'e dopp

en: More options
nap: Cchiù opzioni

en: Export to a file
nap: Esport a nu file

en: Reset to defaults
nap: Miett n''ata vota comm a primm

en: Settings for %s
nap: Settaggi pe %s

en: Select or enter file to export to
nap: Piglia o scrivi nu file arò vuò esportà

en: JSON files
nap: file JSON

en: Select a JSON file to import
nap: Piglia nu file JSON da importà

en: Show
nap: Fa verè

en: Item
nap: Cosa

en: Select a date
nap: Scigl na data

en: Configure
nap: Configura

en: Are you sure you want to completely remove %s?
nap: Si sicuro ca vuò levà %s san san?

en: This will restore the default set of enabled applets. Are you sure you want to do this?
nap: Stamm pe turnà n''ata vota al set 'e primm d'Applets. Si sicur ca 'o vuò fa?

en: This will restore the default set of enabled desklets. Are you sure you want to do this?
nap: Stamm pe turnà n''ata vota al set 'e primm 'e Desklets. Si sicur ca 'o vuò fa?

en: This will disable all active extensions. Are you sure you want to do this?
nap: Stu fatt sta pe stutà tutte l'estensioni attive. Si sicur ca o vuò fa?

en: Install
nap: Installà

en: Sort by
nap: Ordina pe

en: Popularity
nap: Popolarità

en: Date
nap: Data

en: More info
nap: Diceme coccos 'e cchiù

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color
nap: Scamazz o contagocce e po scamazz ngopp a nu culore p''o selezionà

en: unassigned
nap: Non assegnato

en: Pick an accelerator
nap: Piglia n'acceleratore

en: 
    This key combination, '<b>%s</b>' cannot be used because it would become impossible to type using this key.
nap: 
    Sta combinazione 'e tasti, '<b>%s</b>' nun po essere usata perchè nun se po scrivere.

en: Please try again with a modifier key such as Control, Alt or Super (Windows key) at the same time.
nap: Cortesemente pruov n''ata vota insieme cu nu tast modificatore tipo Control, Alt o Super (Tasto Windows).

en: Checking dependencies
nap: Sto cuntrullann 'e dipendenze

en: Please install: %s
nap: Ea installà: %s

en: _Open
nap: _Arap

en: Sound files
nap: File 'e Suono

en: Something went wrong with the spices download.  Please try refreshing the list again.
nap: Coccos è gliut stuort c''o download d''e spices. Pruov aggiornann 'a list n''ata vota.

en: 
    
    Details:  %s
nap: 
    
    Dettagli: %s

en: Add new entry
nap: Miett n''ata cosa

en: Remove selected entry
nap: Liev na cosa

en: Edit selected entry
nap: Cagn 'a cosa selezionata

en: Move selected entry up
nap: Spuost ngopp 'a cosa selezionata

en: Move selected entry down
nap: Spuost 'a sott 'a cosa selezionata

en: Edit entry
nap: Cagn 'na cosa

en: Configure accessibility features
nap: Configura 'e funzioni d'accessibilità

en: magnifier, talk, access, zoom, keys, contrast
nap: magnifier, talk, access, zoom, buttoni, contrasto

en: Visual
nap: Visuale

note: Visual Aids
en: Visual Aids
nap: Aiuti p''i cecat

en: High contrast
nap: Contrasto alto

en: Large text
nap: Testo gruosso

en: Screen reader
nap: Lettore d''o schermo

note: Desktop Zoom
en: Desktop Zoom
nap: Zoom d''o Desktop

en: Enable zoom
nap: Appiccia 'o zoom

en: Magnification
nap: Ingrandiment

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
nap: Stutato

en: Mouse wheel modifier
nap: Cagna 'a rotell d''o mouse

en: While this modifier is pressed, mouse scrolling will increase or decrease zoom.
nap: Quann stu modificatore è scamazzato 'a rotellina d''o mouse aument o diminuisce 'o zoom

en: Scroll at screen edges
nap: Spustament quann stai ngopp i bord d''o scherm

en: Keep cursor centered
nap: Mantien a centro 'o cursore

en: Cursor moves with contents
nap: 'O cursore se move ch''i contenut

en: Cursor pushes contents around
nap: 'O cursore spinge 'i contenut in giro

en: Mouse tracking mode
nap: Vai appress 'o mouse

en: Lens mode
nap: Lente

en: Square
nap: Quadrato

en: Horizontal strip
nap: Striscia 'e chiatt

en: Vertical strip
nap: Striscia 'e luong

en: Lens shape
nap: Forma d''a lente

en: Full screen
nap: Tutt 'o scherm

en: Top half
nap: Mità 'e copp

en: Bottom half
nap: Mità 'e sott

en: Left half
nap: Mità 'e smerz

en: Right half
nap: Mità 'e diritt

en: Screen position
nap: Posizione d''o scherm

en: Enable the on-screen keyboard
nap: Appiccia 'a tastiera ngopp o scherm

en: Touch
nap: Tuocc

en: Full scale
nap: Gruoss gruoss

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->description
en: Keyboard layout
nap: Layout d''a tastiera

en: Show the keyboard any time something expects input
nap: Fa verè 'a tastiera ogni vota ca se pensa ch'ea scrivere coccosa

en: Show keyboard only when the user activates it
nap: Fa verè 'a tastiera sulo quann l'utente l'appiccia

en: Activation mode
nap: Modalità d'attivazione

note: Keyboard indicators
en: Keyboard indicators
nap: Indicatori d''a tastiera

en: Use visual indicator on Caps and Num Lock
nap: Miett l'indicatori visuali ngopp o Caps e Num Lock

en: Use audio indicator on Caps and Num Lock
nap: Miett l'indicatori audio ngopp o Caps e Num Lock

en: Sound to use Caps or Num Lock on
nap: Suoni ca s'anna usà c''o Caps e Num Lock appicciati

en: Sound to use Caps or Num Lock off
nap: Suoni ca s'anna usà c''o Caps e Num Lock stutati

en: Event feedback (required for typing assistance alerts)
nap: Feedback 'e l'eventi (servn pe l'avvisi d'assistenza d''a scrittura)

en: Enable visual alerts
nap: Appiccia l'avvisi visuali

en: Flash the entire monitor
nap: Sfarfallea 'o monitor sano sano

en: Flash the active window
nap: Sfarfallea 'a fenestra attiva

en: Visual style
nap: Stile visuale

en: Enable audio alerts
nap: Appiccia l'avvisi audio

en: Sound to use for window alerts
nap: Suoni che s'anna usà pe l'avvisi d''e fenestre

en: Typing assistance
nap: Assistenza pe scrivere

note: Stickykeys
en: Sticky keys
nap: Tasti azzeccusi

en: Treat a sequence of modifier keys as a combination
nap: Tratt 'na sequenza 'e tasti modificatori comm 'a na combinazione

en: Disable if two modifiers are pressed together
nap: Stuta si dduie modificatori stann premmut nziem

en: Alert when a modifier key is pressed
nap: Avvisa quann nu tast modificatore sta premmut

note: Slowkeys
en: Slow keys
nap: Tasti lenti

en: Put a delay between when a key is pressed and when it is accepted
nap: Miett 'o ritardo quann nu tast è premmut e quann è accettato

en: Alert when a key is pressed
nap: Avvisa quann nu tast sta premmut

en: Alert when a key is accepted
nap: Avvisa quann nu tast è accettat

en: Alert when a key is rejected
nap: Avvisa quann nu tast nunn'è accettat

en: Acceptance delay
nap: Ritardo 'e l'accettazione

en: Short
nap: Curt

en: Long
nap: Luog

note: Bouncekeys
en: Bounce keys
nap: Tasti ca zumpettano

en: Ignore fast duplicate keypresses
nap: Nun penzà i tast ugual ca se premmono veloce

note: Mousekeys
en: Mouse keys
nap: Tast d''o mouse

en: Control the pointer using the keypad
nap: Muov 'o puntatoro c''o keypad

en: Initial delay
nap: Ritardo all'inizio

en: Shorter
nap: Cchiù curt

en: Longer
nap: Cchiu luong

en: Acceleration time
nap: Tiemp d'accelerazione

en: Maximum speed
nap: Velocità massima

en: Slower
nap: Cchiù lent

en: Faster
nap: Cchiù veloce

note: Dependency Checker
en: Simulated secondary click and hover click
nap: Click simulato secondario e click simulato

note: Secondary click
en: Simulated secondary click
nap: Click secondario simulato

en: Trigger a secondary click by holding down the primary button
nap: Click secondario si scamazz assai 'o primario

note: Hover Click
en: Hover click
nap: Click ca vola

en: Trigger a click when the pointer hovers
nap: Scamazz quann 'o puntatore sta ngopp

note: photoframe@cinnamon.org->settings-schema.json->delay->description
en: Delay
nap: Ritard

en: Motion threshold
nap: Supportazion d''o moviment

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Small
nap: Piccerill

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->thumbnail- size->options window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->window-preview- scale->options
en: Large
nap: Gruoss

en: Manage Cinnamon applets
nap: Cagn l'applets 'e Cinnamon

en: You can remove specific instances in panel edit mode via the context menu.
nap: Pe mez d''o menù contestuale c''o pannello dint 'a modalità modificabile se ponn luà l'istanze specifiche.

en: Installed applets
nap: Applets installate

en: No picture
nap: Nisciuna immagine

en: Mosaic
nap: Mosaico

en: Centered
nap: Mmiez

en: Scaled
nap: In scala

en: Stretched
nap: Allongato

en: Background color
nap: Culore d''o sfondo

en: Change your desktop's background
nap: Cagn 'o sfunn d''o desktop

en: Format
nap: Formatt

en: Region
nap: Regione

en: Installed desklets
nap: Desklets installati

en: display, screen, monitor, layout, resolution, dual, lcd
nap: display, schermo, monitor, layout, risoluzion, dual, lcd

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# MAPPING WINDOWS CLOSING WINDOWS MINIMIZING WINDOWS grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->title- display->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.j
en: None
nap: Nient

en: Traditional
nap: Tradizionale

en: Installed extensions
nap: Estensioni installate

en: Enable
nap: Appiccia

en: Disable
nap: Stuta

en: Windows
nap: Fenestre

note: show-desktop@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Show desktop
nap: Famm verè 'o desktop

en: Empty
nap: Abbacante

note: grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->launcher-animation- effect->options
en: Fade
nap: Scumpar

en: Themes
nap: Temi

en: Icons
nap: Icone

en: Show icons on buttons
nap: Fa verè l'icone ngopp i buttun

en: Icons only
nap: Sulamente l'icone

en: Causes the screensaver to exit gracefully
nap: Fa che s'esce d''o screensaver chian chian

en: Query the state of the screensaver
nap: Chier 'o stato d''o screensaver

en: Query the length of time the screensaver has been active
nap: Chier 'a quantu tiemp sta appicciat 'o screensaver

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
nap: Fa ca 'o screensaver blocca 'o schermo subito subito

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
nap: Appiccia 'o screensaver ('o schermo se stuta)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
nap: Si 'o screensaver è appicciato allora s'adda stutà ('o schermo s'appiccia)

en: Version of this application
nap: 'A versione 'e stu programm

en: Message to be displayed in lock screen
nap: 'O messaggio ca se vere dint o schermo bloccato

en: The screensaver is active
nap: 'O screensaver è appicciato

en: The screensaver is inactive
nap: 'O screensaver è stutato

en: The screensaver is not currently active.
nap: 'O screensaver mo sta stutato.

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
nap[0]: 'O screensaver è stat appicciat pe %d secondo.
nap[1]: 'O screensaver è stat appicciat pe %d secondi.

en: Please enter your password...
nap: Miett 'a password...

en: Unlock
nap: Sblocc

en: Incorrect password
nap: 'A password è sbagliata

en: Checking...
nap: Sto cuntrullann...

en: You have the Caps Lock key on.
nap: Tien 'o Caps Lock appicciat.

en: Please enter your password
nap: Miett 'a password

en: Please wait, this can take some time
nap: Agg nu poc 'e pacienz, ce vo nu poc 'e tiemp

en: Application removed successfully
nap: Agg luat 'o programma

en: This menu item is not associated to any package. Do you want to remove it from the menu anyway?
nap: Sta voce 'e menu nunn'è associata a nisciunu pacchett. 'A vuò semp luà d''o menù?

en: The following packages will be removed:
nap: Sto pe luà sti pacchett:

en: Packages to be removed
nap: Pacchett ca s'anna luà

en: Send by Email
nap: Mann p'Email

en: Send as email attachment
nap: Mann comm allegat p'email

en: Overview of some window managers
nap: Te faccio verè cocc gestore 'e fenestra

en: Here's a description of some of the window managers available.
nap: Ccà ce sta na descrizione 'e cocc gestore 'e fenestre (windows magager) ca se ponn scegliere.

en: Marco is the default window manager for the MATE desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
nap: Marco è 'o gestore 'e fenestre predefinito 'e ll'ambiente desktop MATE. E' assai tuosto e nun te lascia a pere. Se pò fa partì con o senza 'o compositing.

en: If Marco is not installed already, you can install it with <cmd>apt install marco</cmd>.
nap: Si Marco nun sta installato ancora, 'o può installà cu <cmd>apt install marco</cmd>.

en: Metacity was the default window manager for the GNOME 2 desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
nap: Metacity era 'o gestore 'e fenestre predefinito 'e ll'ambiente desktop GNOME 2. E' assai tuosto e nun te lascia a pere. Se pò fa partì con o senza 'o compositing.

en: If Metacity is not installed already, you can install it with <cmd>apt install metacity</cmd>.
nap: Si Metacity nun sta installato ancora, 'o può installà cu <cmd>apt install metacity</cmd>.

en: Xfwm4 is the default window manager for the Xfce desktop environment. It is very stable and very reliable. It can run with or without compositing.
nap: Xfwm4 è 'o gestore 'e fenestre predefinito 'e ll'ambiente desktop Xfce. E' assai tuosto e nun te lascia a pere. Se pò fa partì con o senza 'o compositing.

en: If Xfwm4 is not installed already, you can install it with <cmd>apt install xfwm4</cmd>.
nap: Si Xfwm4 nun sta installato ancora, 'o può installà cu <cmd>apt install xfwm4</cmd>.

en: Compiz is a very impressive window manager, very configurable and full of amazing effects and animations. It is however the least reliable and the least stable.
nap: Compiz è nu gestore 'e fenestre ca fa veramente paura, ce può fa chell ca vuò tu e ce stann nu sacc d'effett e d'animazioni. Però è chill ca è cchiù capace ca se nchiov.

en: Compiz is installed by default in Linux Mint. Note: It is not available in LMDE.
nap: Compiz già sta dint a Linux Mint ma nun ce sta in LMDE.

en: Compton is a compositing manager. It can be used in combination with windows managers such as Marco, Metacity or Xfwm4. In Xfce, using Xfwm4+Compton is known to reduce screen tearing.
nap: Compton è nu compositing manager. Se può usà cu Marco, Metacity o Xfwm4. Dint a Xfce, ausann Xfwm4+Compton se pò ridurre 'o screen tearing.

en: If Compton is not installed already, you can install it with <cmd>apt install compton</cmd>.
nap: Si Compton nun sta installato ancora, 'o può installà cu <cmd>apt install compton</cmd>.

en: Openbox is a fast and light-weight window manager.
nap: Openbox è nu gestore 'e fenestre assai veloce e liggiero.

en: If Openbox is not installed already, you can install it with <cmd>apt install openbox</cmd>.
nap: Si Openbox nun sta già installato, 'o può installà cu <cmd>apt install openbox</cmd>.

en: Desktop Settings
nap: Impostazioni d''o Desktop

en: Welcome to Desktop Settings.
nap: Benvenut dint all'Impostazioni d''o Desktop

en: The Windows section lets you choose a window manager.
nap: 'A sezione Fenestre te fa scegliere nu gestore d''e fenestre.

en: Within the operating system, the <gui>window manager</gui> is the part which is responsible for:
nap: Dint 'o sistema operativo 'o gestore d''e fenestre (<gui>window manager</gui>) è chella cosa ca se ncarreca 'e:

en: Windows borders, title bars and window buttons
nap: Bordi d''e fenestre, barre d''o titolo e buttun d''e fenestre

en: Window events (moving, resizing, focusing windows)
nap: Eventi d''a Fenestra (spuost, allarga, miett a fuoc)

en: Compositing (shadows, animations, effects, GPU rendering)
nap: Grafica (ombreggiatur, animazion, effett, rendering d''a GPU)

en: Terminal
nap: Terminale

en: The terminal section lets you enable or disable <gui>fortune cookies</gui>.
nap: 'A sezione Terminale te fa appiccià e stutà 'e <gui>battute di spirito</gui>.

en: If this option is enabled, each time you open a terminal, a little animal appears and says some randomly picked humoristic message.
nap: Si sta opzione è appicciata quann arap nu terminale esce na bestiulell che fa na battuta a caso.

en: Some people might find some of the messages offensive (that's why this option is disabled by default). Please note that these messages are not authored by Linux Mint.
nap: Certa gent se putess offendere pe sti messagg (pe chest st'opzione sta stutata 'e default). Sti messaggi nun l'ha fatt Linux Mint.

en: Pros and cons of compositing
nap: Cose buone e cose malament d''o compositing

en: Advantages
nap: Cose buone

en: Better look &amp; feel: Window animations, shadows and transparency.
nap: Aspett e design ca parn cchiù bell: animazion d''e fenest, ombreggiatur e trasparenz.

en: Better support for modern applications: Client-side decorations in GTK3 are better supported by composited window managers.
nap: Supporto assai meglio p''i programm cchiù nuov: 'e decorazioni d''o lato client in GTK3 so megl supportat d''i composited window manager.

en: Disadvantages
nap: Cose malament

en: GPU rendering: Depending on your graphics card and your drivers, rendering with the GPU (as opposed to the CPU) can result in visual artefacts or screen tearing.
nap: Rendering GPU: a second d''a scheda grafica e d''i driver. A fa 'o rendering c''a GPU (invece che cu 'a CPU) putess fa malamente o fa ascì 'o screen tearing.

en: Resource usage: Compositing requires more resources. This can result in slower performance or reduced battery autonomy on laptop computers.
nap: Aus d''e risorse: 'o compositing se zuca cchiù risorse. Stu fatt putess fa ascì meno prestazioni oppure 'a batteria ca se cunsuma primma ngopp i portatili.

en: Interface
nap: Interfaccia

en: Desktop icons
nap: Icone d''o desktop

en: Marco settings
nap: Impostazioni 'e Marco

en: Metacity settings
nap: Impostazioni 'e Metacity

en: Compiz settings
nap: Impostazioni 'e Compiz

en: Configure Compiz
nap: Configura Compiz

en: Reset Compiz settings
nap: Miett n''ata vota comm a primm l'impostazioni 'e Compiz

en: Toolbars
nap: Barre d''i strumenti

en: Window Manager
nap: Gestore d''e fenestre

en: Select the items you want to see on the desktop:
nap: Dici che s'adda verè ngopp 'o desktop:

en: Mounted Volumes
nap: Volumi muntati

en: Don't show window content while dragging them
nap: Nun fa verè che ce sta dint 'e fenestre a ment ca se trascinano

en: Use system font in titlebar
nap: Aus 'o carattere 'e sistema dint 'a barr d''o titolo

en: Buttons layout:
nap: Arò stann i buttun

en: Show icons on menus
nap: Fa verè l'icone dint 'i menu

en: Buttons labels:
nap: Etichett d''i buttun

en: Icon size:
nap: Grandezz 'e l'icone

en: Traditional style (Right)
nap: Stile tradizionale (a diritt)

en: Mac style (Left)
nap: Stile Mac (a smerz)

en: Click on the help button for more information about window managers.
    Use the 'wm-recovery' command to switch back to the default window manager.
    Use the 'wm-detect' command to check which window manager is running.
nap: Scamazz ngopp 'o pulsante d'aiuto pe sapè coccos 'e cchiù ngopp i gestori d''e fenestre (windows managers).
    Aus 'o comando 'wm-recovery' pe turnà 'o gestore 'e finestre ca ce stev primm 'e tutt cose.
    Aus 'o comando 'wm-detect' pe capì qual'è 'o gestore 'e fenestre ca sta girann iust mo.

en: Auto
nap: M''o vvec io

en: Text below items
nap: Che ce sta scritt sott a l'icone

en: Text beside items
nap: Che ce sta scritt affianc a l'icone

en: Text only
nap: Sulamente 'o testo

en: Fine-tune desktop settings
nap: Impostazioni d''o desktop avanzate

en: Re_vert
nap: _Miett comm a primm

en: _Apply Changes
nap: _Fai accussì

en: _Restart...
nap: _Stut e appiccia...

en: Drivers cannot be installed.
    Please connect to the Internet or insert the Linux Mint installation DVD (or USB stick).
nap: I driver nun se ponn installà.
    Attaccat a internet o miett o DVD (o a chiavetell USB) 'e l'installazione 'e Linux Mint.

en: Applying changes...
nap: Sto facenn 'e modifiche...

en: This device is using the recommended driver.
nap: Stu fattappost sta ausann 'o driver ca se cunsigl.

en: This device is using an alternative driver.
nap: Stu fattappost sta ausann nu driver alternativo

en: This device is using a manually-installed driver.
nap: Stu fattapposta sta usann nu driver ca è stat installat a man.

en: This device is not working.
nap: Stu fattapposta nun funziona.

en: Continue using a manually installed driver
nap: Continua ausann nu driver installat a man

en: Version
nap: Versione

en: recommended
nap: cunsigliato

en: requires a connection to the Internet
nap: ce vo 'a connessione a Internet

en: Do not use the device
nap: Nunn'ausà 'o fattapposta

en: You need to restart the computer to complete the driver changes.
nap: 'Ea stutà e appiccia 'o computer pe fa funziunà i driver nuovi.

en: %(count)d proprietary driver in use. | %(count)d proprietary drivers in use.
nap[0]: stann caricat %(count)d driver proprietario
nap[1]: stann caricat %(count)d driver proprietari

en: No proprietary drivers are in use.
nap: Nun ce stann driver proprietari caricat.

en: Manage the drivers for your devices
nap: Cagn 'e driver p''e fattappost d''e tuoie

en: Add a New Language
nap: Miett na lengua nova

en: Install / Remove Languages
nap: Miett/ Liev Lengue

en: Some language packs are missing
nap: Certi pacchett d''a lingua nun ce stann

en: Fully installed
nap: Installat san san

en: Language Settings
nap: Settagg d''a Lengua

en: Apply System-Wide
nap: Miett Tutt Tuorn Tuorn 'o Sistema

en: Install / Remove Languages...
nap: Miett / Liev Lengue...

en: Language
nap: Lengua

en: Language, interface, date and time...
nap: Lengua, interfaccia, data e tiempo...

en: Numbers, currency, addresses, measurement...
nap: Nummeri, sordi, indirizzi, misure...

en: No locale defined
nap: Nisciuna lengua scelta

en: System locale
nap: Lengua d''o sistema

en: Language support
nap: Supporto d''a lengua

en: %d language installed | %d languages installed
nap[0]: %d maniera 'e chiacchiarià installata
nap[1]: %d maniere 'e chiacchiarià installate

en: Install the selected language
nap: Installa 'a lengua selezionata

en: Input methods are used to write symbols and characters which are not present on the keyboard. They are useful to write in Chinese, Japanese, Korean, Thai, Vietnamese...
nap: I metodi d'immissione servono pe scrivere simboli e caratteri ca nun ce stann ngopp a tastiera. So utili pe scrivere in Cinese, Giapponese, Koreano, Thailandese e Vietnamita...

en: Simplified Chinese
nap: Cinese Semplificato

en: Traditional Chinese
nap: Cinese Tradizionale

en: Japanese
nap: Giapponese

en: Korean
nap: Koreano

en: Thai
nap: Thailandese

en: Vietnamese
nap: Vietnamita

en: <b><small>Note: Installing or upgrading language packs can trigger the installation of additional languages</small></b>
nap: <b><small> Statt accort: Si installi o aggiorni i pacchetti d''a lengua putiss installa ati lengue</small></b>

en: Add...
nap: Miett...

en: Add a new language
nap: Miett na lengua nova

en: Remove the selected language
nap: Liev 'a lengua selezionata

en: Install language packs
nap: Install pacchetti 'e lengua

en: Install any missing language packs, translations files, dictionaries for the selected language
nap: Installa tutt i pacchetti d''a lingua, 'e traduzioni e i dizionari p''a lengua selezionata

en: Language settings
nap: Settaggi d''a lengua

en: Input method
nap: Metodo d'immissione

en: Please type the domain name you want to block
nap: Agg pacienz, scrivi 'o nomme d''o dominio ca vuò bloccà

en: Domain name
nap: Nomme d''o dominio

en: Invalid Domain
nap: Dominio ca nunn'è buono

en: %s is not a valid domain name.
nap: %s nunn'è nu nomme 'e dominio buono

en: Domain names must start and end with a letter or a digit, and can only contain letters, digits, dots and hyphens.
nap: I nommi 'e Dominio anna accummencià e fernì cu na lettera o nu nummero e ponn contenè sulament lettere, nummeri, punt e trattin.

en: Example: my.number1domain.com
nap: Pe dicere: mio.dominio-numero1.com

en: Domain Blocker
nap: Blocco domini

en: Blocked domains
nap: Domini bloccati

en: Block access to selected domain names
nap: Blocc l'access 'e nomm 'e dominio selezionat

en: Parental Control
nap: Cuntroll 'e famiglia

en: Write
nap: Scriv

en: unknown
nap: Nun se sape

en: The USB stick was formatted successfully.
nap: 'O lappese USB è stata buono formattata

en: An error occured while creating a partition on %s.
nap: E' succiess nu uaio a ment ca facev 'a partizione ngopp a %s.

en: Authentication Error.
nap: Errore d'Autenticazione.

en: An error occurred.
nap: E' succiess nu uaio.

en: Image:
nap: Immagine:

en: USB stick:
nap: Lappese USB:

en: USB Image Writer
nap: Scrittore d'immagine USB

en: Writing %(VAR_FILE)s to %(VAR_DEV)s
nap: Sto scrivenn %(VAR_FILE)s ngopp a %(VAR_DEV)s

en: Starting copy from %(VAR_SOURCE)s to %(VAR_TARGET)s
nap: Accummencio 'a copia da %(VAR_SOURCE)s a %(VAR_TARGET)s

en: The image was successfully written.
nap: Agg scritt buono l'immagine.

en: Not enough space on the USB stick.
nap: Nun ce sta abbastanza spazio ngopp 'o lappese USB

en: An error occured while copying the image.
nap: E' succiess 'nu uaio a ment ca cupiav l'immagine.

en: Make a bootable USB stick
nap: Faie 'nu lappese USB ca po partì

en: USB Stick Formatter
nap: Formattatore 'e lappese USB

en: Format a USB stick
nap: Formatta 'nu lappese USB

en: Make bootable USB stick
nap: Faie 'nu lappese USB ca po' partì

en: This will destroy all data on the USB stick, are you sure you want to proceed?
nap: Stu fatt sta pe cancellà tutt cose dint 'o lappese USB. Si cunvint ca vuò fa?

en: Something went wrong, please see the details window for the exact error.
nap: Coccos è iut stuort. Vir ngopp a fenestra d''i dettagli pe sapè che cosa.

en: Format:
nap: Formatta:

en: Select a USB stick
nap: Scigl 'nu lappese USB

en: as
nap: comme

en: Volume label:
nap: Etichetta d''o volume

en: Choose a name for your USB Stick
nap: Miett nu nomm 'o lappese USB d''o tuoio

en: USB Stick
nap: Lappese USB

en: Details
nap: Dettagli

en: Write image:
nap: Scriv l'immagine:

en: Select an image
nap: Scigl n'immagine

en: Select Image
nap: Scigl l'immagine

en: to
nap: ngopp a

en: The image was written successfully.
nap: Agg scritt buon l'immagine.

en: Documentation
nap: Documentazione

en: Show this dialog at startup
nap: Fa verè sta fenestra quann parte 'o computer

en: Welcome Screen
nap: Schermata 'e benvenuto

en: Introduction to Linux Mint
nap: Introduzione a Linux Mint

en: Install Multimedia Codecs
nap: Miett 'i codec multimediali

en: Add all the missing multimedia codecs
nap: Miett tutt i codec multimediali ca nun ce stann

en: Error
nap: Errore

en: Warning
nap: Attenzione

en: Announce OK
nap: Annuncio OK

en: Announce Sent
nap: Annuncio mannato

en: _Save
nap: _Salva

en: Username:
nap: Nomme 'e l'utente:

en: There was an error sending the notification email: %s
nap: C'è stato n'errore pe' tramente ca se mannava l'e-mail 'e notificha: %s

en: Notification email sent.
nap: E-mail 'e notifica mannata.

en: Finished Torrent "%(name)s"
nap: Completato Torrent "%(name)s"

en: This email is to inform you that Deluge has finished downloading "%(name)s", which includes %(num_files)i files.
    To stop receiving these alerts, simply turn off email notification in Deluge's preferences.
    
    Thank you,
    Deluge.
nap: Chest'e-mail è pe' le nfurmà ca 'o Deluge ave fernuto 'e scarrecà "%(name)s", ca nclude %(num_files)i file.
    P' 'a fernì 'e ricevere sti mmasciate, stutate l'ozzione 'e notifica int' 'e preferenze 'e Deluge.
    
    Grazie,
    Deluge.

en: Back
nap: Aret

en: <span size="large"><b>Updated plugins are available!</b></span>
nap: <span size="large"><b>N'ata pazziell e' pront</b></span>

en: Start GNOME Do at login.
nap: Appicce GNOME Do quanne trase

en: Hide window on first launch (quiet mode).
nap: Annascunne a fenestr a' primma bott (zittu zittu).

en: Show:
nap: Fa' vede

en: Search:
nap: Vaje truvanne

en: _Configure
nap: _Acconcia

en: PluginConfigurationWindow
nap: FenestrAcconciaPazziell

en: <span size="large" weight="heavy">Plugin name here</span>
nap: <span size="large" weight="heavy">Nome 'da pazziell</span>

en: No results for: {0}
nap: Niente per : {0}

en: Type to start searching.
nap: Abbije a scrivere pe' truva'

en: Don't have an account?
nap: O' tiene l'account?

en: Background
nap: Sfondo

en: Draw user backgrounds
nap: Fa 'i sfond 'e l'utente

en: Draw a grid
nap: Fa na griglia

en: GTK theme
nap: Tema 'e GTK

en: Icon theme
nap: Tema 'e l'icone

en: Allow guest sessions
nap: Permiett 'e session 'e l'ospite

en: HiDPI support
nap: Supporto HiDPI

en: Choose an Image File
nap: Scigl nu file d'immagine

en: Image files
nap: File d'Immagine

en: Configure the login window
nap: Configura 'a fenestra d''o login

en: Web Browser
nap: Navigatore web

en: Midori Web Browser
nap: Navigatore web Midori

en: Browse the Web
nap: Naviga dint' 'o web

en: New Tab
nap: Scheda nova

en: New Window
nap: Fenesta nova

en: New Private Browsing Window
nap: Fenesta 'e navigazione privata nova

en: Midori Private Browsing
nap: Navigazione privata 'e Midori

en: Private Browsing
nap: Navigazione privata

en: Open a new private browsing window
nap: Arape na fenesta 'e navigazione privata nova

en: Snapshot saved to: %s
nap: Schermata sarvata int'a: %s

en: Run ADDRESS as a web application
nap: Secuta INDIRIZZO comme apprecazione web

en: ADDRESS
nap: INDIRIZZO

en: Use FOLDER as configuration folder
nap: Aúsa CARTELLA comme cartella 'e configurazione

en: FOLDER
nap: CARTELLA

en: Private browsing, no changes are saved
nap: Navigazione privata: nun sarrà sarvato nisciuno cagnamiento

en: Portable mode, all runtime files are stored in one place
nap: Modalità portatile: tutte 'e file d' 'a sessione songo sarvate dint'a na posizione uneca

en: Plain GTK+ window with WebKit, akin to GtkLauncher
nap: Fenesta semprice 'e GTK+ c' 'o WebKit, suóccio a 'o GtkLauncher

en: Show a diagnostic dialog
nap: Mmusta 'a fenesta 'e diagnostica

en: Run within gdb and save a backtrace on crash
nap: Lanza comme gdb e astipa na traccia inversa d' 'o scasso

en: Run the specified filename as javascript
nap: Secuta 'o file specificato comme javascript

en: Take a snapshot of the specified URI
nap: Piglia na fotografia 'e l'URI specificata

en: Execute the specified command
nap: Secuta 'o cumanno specificato

en: List available commands to execute with -e/ --execute
nap: Fà n'alenco d' 'e cumanne a secutà cu -e/ --execute

en: Display program version
nap: Vide 'a verzione d' 'o prugramma

en: Addresses
nap: Indirizze

en: Block URIs according to regular expression PATTERN
nap: Blocca l'URI a sicondo l'espressione reolare SCHEMA

en: PATTERN
nap: SCHEMA

note: i18n: CLI: Close tabs, clear private data, open starting page
en: Reset Midori after SECONDS seconds of inactivity
nap: Riabbia 'o Midori aropp'a SECONDE seconde d'inattività

en: SECONDS
nap: SECONDE

en: Error: "gdb" can't be found
nap: Errore: "gdb" nun se può truvà

en: Please report comments, suggestions and bugs to:
nap: Pe' piacere mannate cummente, suggerimente e bug a:

en: Check for new versions at:
nap: Cuntrolla verziune nove ncopp'a:

en: An unknown error occured
nap: N'errore scanusciuto è cumparzo

en: _Bookmarks
nap: _Indirizze 'e nteresse

en: Add Boo_kmark
nap: _Nzegna n'indirizzo 'e nteresse

en: _Extensions
nap: _Estensiune

note: i18n: Browsing history, visited web pages, closed tabs
en: _History
nap: _Cronologgia

en: _Userscripts
nap: _Scripts d'utente

en: User_styles
nap: Stile d'_utente

en: New _Tab
nap: _Scheda nova

en: _Transfers
nap: _Trasferimente

en: Netscape p_lugins
nap: _Plugin 'e Netscape

en: _Closed Tabs
nap: Schede _Nchiuse

en: New _Window
nap: _Fenesta Nova

en: New _Folder
nap: _Cartella Nova

en: [Addresses]
nap: [Indirizze]

en: File not found.
nap: File nun truvato.

en: Malformed document.
nap: Documento corrotto.

en: Unrecognized bookmark format.
nap: Furmato 'e l'indirizzo 'e nteresse nun ricanusciuto

en: Go forward to the next page
nap: Và annanze 'a paggena successiva

note: i18n: Visit the following logical page, ie. in a forum or blog
en: Go to the next sub-page
nap: Và 'a sottopaggena annanze

en: Web Search…
nap: Ricerca ncopp' 'o web...

en: Reload the current page
nap: Carreca sta paggena n'ata vota

en: Stop loading the current page
nap: Ferniscela 'e carrecà sta paggena

en: Failed to update title: %s
nap: S'è scassato quanno s'agghiurnava 'o titolo: %s

en: Value '%s' is invalid for %s
nap: 'O valore «%s» nun è bbuono pe' %s

en: Unexpected setting '%s'
nap: Mpustazione «%s» inaspettata

en: Unexpected action '%s'.
nap: Azione «%s» inaspettata.

en: %s (Private Browsing)
nap: %s (Navigazione privata)

en: Failed to insert new history item: %s
nap: Nun s'è pututo azzeccà n'elemento nuovo 'a cronologgia: %s

en: Select [text]
nap: Seleziona [testo]

en: Bookmarks
nap: Indirizzo 'e nteresse

en: New Folder
nap: Nuova Cartella

en: Edit Folder
nap: Cágna Cartella

en: New Bookmark
nap: Nuovo indirizzo 'e nteresse

en: Edit Bookmark
nap: Cágna indirizzo 'e nteresse

en: Type a name for this bookmark, and choose where to keep it.
nap: Scrivete nu nomme pe' st'indirizzo 'e nteresse, e scigliete addò v' 'o vulite astipà.

en: Type a name for this folder, and choose where to keep it.
nap: Scrivete nu nomme pe sta cartella, e scigliete addò v' 'a vulite astipà.

en: Show in Bookmarks _Bar
nap: Mmusta dint' 'a _Barra 'e l'Indirizze 'e nteresse

en: Add to _Speed Dial
nap: Azzecca â _selezione ampressa

en: Save file as
nap: Astipa 'e file comme

en: Save associated _resources
nap: Astipa 'e _risorse suoccie

en: A new window has been opened
nap: S'è araputa na fenesta nova

en: A new tab has been opened
nap: S'è araputa na scheda nova

en: Save file
nap: Astipa file

en: Reload page without caching
nap: Carreca 'a paggena n'ata vota senza fà 'o caching

en: Open file
nap: Arape file

en: To use the above URI open a news aggregator. There is usually a menu or button "New Subscription", "New News Feed" or similar.
    Alternatively go to Preferences, Applications in Midori, and select a News Aggregator. Next time you click the news feed icon, it will be added automatically.
nap: Pe te piglià st'URI ccà ncoppa, arapite n'azzeccatóre 'e nutizie o simile. Normalmente , ce sta nu menù o nu buttóne ca se chiammasse "Nova sottoscrizione", "Nuovo Azzeccatore 'e Nutizie".
    Si nò, iate ncopp' 'e Preferenze, Applicaziune dint' 'a Midori, e scigliete n'Azzeccatore 'e Nutizie. Accussì, n'ata vota quanno spremmerrite 'o buttóne 'e nutizie azzeccate, s'azzeccarrà 'n automatico.

en: New feed
nap: Azzeccatore 'e nutizie nuovo

en: Add a new bookmark
nap: Azzecca n'indirizzo 'e nteresse nuovo

en: Toggle text cursor navigation
nap: Appiccia 'a funzione 'e navigazione a curzore

en: Pressing F7 toggles Caret Browsing. When active, a text cursor appears in all websites.
nap: Spremmenno F7 s'appiccia 'a funzione 'e navigazione Caret. Quann'è attiva, accumpare nu curzore 'e testo dint'a tutt' 'e site.

en: _Enable Caret Browsing
nap: _Appiccia 'a funzione 'e navigazione Caret

en: Open all in _Tabs
nap: Arape dint'a tutt' 'e _Schede

en: Open in New _Window
nap: Arape dint'a na _fenesta nova

en: Import bookmarks…
nap: Mpurta indirizze 'e nteresse...

en: _Import bookmarks
nap: _Mpurta indirizze 'e nteresse

en: _Application:
nap: _Applicazione

en: Import from XBEL or HTML file
nap: Mpurta 'a nu file XBEL o HTML

en: Failed to import bookmarks
nap: Nun se ponno mpurtà l'indirizze 'e nteresse

en: XBEL Bookmarks
nap: Indirizze 'e nteresse XBEL

en: Netscape Bookmarks
nap: Indirizze 'e nteresse Netscape

en: Midori can only export to XBEL (*.xbel) and Netscape (*.html)
nap: Midori può sulamente spurtà a XBEL (*.xbel) e Netscape (*.html)

en: Failed to export bookmarks
nap: Nun se ponno spurtà l'indirizze 'e nteresse

en: A lightweight web browser.
nap: Nu navigatore web liggiero liggiero

en: Start Peek without the header bar
nap: Cummencia Peek senza d' 'o header bar

en: Record as %s
nap: Riggistra comme %s

en: Save animation
nap: Salva animazione

en: Animation saved as “%s”
nap: l'Animazione salvata comme "%s"

en: Show in file manager
nap: Mustra dint' file manager

en: _Stop
nap: _Ferma

en: _Record
nap: _Riggista

en: Enter password for %s
nap: Miett 'a password pe %s

en: Invalid password, please try again
nap: Sta password nunn'è bona. Pruov n''ata vota.

en: Failed to authenticate
nap: Nun so riuscit a fa l'autenticazione

en: Failed to start session
nap: Nun so riuscit a fa partì 'a sessione

en: Logging in...
nap: Sto trasenn...

en: Login Screen
nap: Quadro d'accesso

en: Power:
nap: Alimentazione:

en: Please enter a complete e-mail address
nap: Cortesemente scrivi n'indirizzo e-mail sano sano

en: Incorrect e-mail address or password
nap: L'indirizzo e-mail o 'a password nun so buon
