linuxmint - en to uk translation catalogue (109 entries)

en: Cancel
uk: Удмінити

en: Open
uk: Отворити

en: Save
uk: Уложити

en: Preferences
uk: Опції

en: Unknown
uk: Незнамый

en: Failed to launch '%s'
uk: Неуйшло запустити '%s'

en: Home
uk: Думів

en: File System
uk: Файлова ситсема

en: Search
uk: Гледяти

en: Name:
uk: Імня:

en: Copy
uk: Купірувати

en: Paste
uk: Вложити

en: Execution of '%s' failed:
uk: Виконаня '%s' завалилося

en: Show Text
uk: Указати текст

en: Hide Text
uk: Спрятати текст

en: System Information
uk: Сыстемна інформація

en: No
uk: Ньит

en: Yes
uk: Айно

en: OK
uk: Добре

note: settings-example@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->title
en: Panel settings
uk: Настройки панели

en: Applets
uk: Апплеты

en: Remove
uk: Удалити

en: Restart Cinnamon
uk: Рештартовати Cinnamon

en: Looking Glass
uk: Лупа

en: Restore all settings to default
uk: Обновити закладині настройки

en: Retry
uk: Ззясь

en: Connect to...
uk: Подключитися до

note: a11y@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Accessibility
uk: Доступ

en: Zoom
uk: Лупа

en: Screen Keyboard
uk: Клавіатура на екрани

en: Sticky Keys
uk: Єнним пальцьом

en: Slow Keys
uk: Помалі клавиші

en: Bounce Keys
uk: Поскакуючі клавиші

en: Mouse Keys
uk: Клавиші моши

en: Universal Access Settings
uk: Настройки універсального доступу

en: High Contrast
uk: Вусокый контраст

en: Large Text
uk: Грубый текст

note: #-#-#-#-#  1 (linuxmint)  #-#-#-#-# menu@cinnamon.org->metadata.json->name menu@cinnamon.org->settings-schema.json->menu->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description network@cinnamon.org->settings-schema.json->section1->description
en: Menu
uk: Меню

en: disconnecting...
uk: Одпоєня

en: connecting...
uk: под’єдняня

note: keyboard@cinnamon.org->metadata.json->name
en: Keyboard
uk: Клавїатура

en: Brightness
uk: Яс

note: show-desktop@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description favorites@cinnamon.org->settings-schema.json->head->description
en: Settings
uk: Настройки

en: Sound Settings
uk: Настройки звуку

en: Hardware
uk: Жилїзо

en: Administrator
uk: Админїстратор

note: workspace-switcher@cinnamon.org->settings-schema.json->scroll- behavior->options
en: Disabled
uk: Непозволено

en: Centered
uk: Одцентровано

en: Extensions
uk: Розширеня

en: Hot Corners
uk: Горячі куты

en: Eject
uk: уняти

note: menu@cinnamon.org->settings-schema.json->panel->title sound@cinnamon.org->settings-schema.json->section2->description grouped-window-list@cinnamon.org->settings-schema.json->panelPage->title
en: Panel
uk: Панель

en: Never
uk: Ниґде

en: Themes
uk: Теми

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Please enter your password
uk: Уведїть свуй пароль

en: Domain Blocker
uk: Блокатор доменів

en: Blocked domains
uk: Блоковані домени

en: Block access to selected domain names
uk: Блоковати  доступ до убратих доменів

en: Parental Control
uk: Батьковська контрола

en: New Tab
uk: Нова вкладка

en: New Window
uk: Новий оболок

en: Set of plugins
uk: Набір плагінів

en: Hide search bar
uk: Спрятати панель гледаня

en: All files
uk: Вшиткі файли

en: Text files
uk: Текстовий файл

en: Save files when changed:
uk: Уложити файл кіть ся поміняв

en: Automatic indentation:
uk: Автоматична розстановка:

en: Insert spaces instead of tabs:
uk: Вложити пропуски замість вкладок:

en: Tab width:
uk: Ширина вкладки:

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Highlight matching brackets:
uk: Уділити сись рядок:

en: Custom font:
uk: Власний шрифт:

en: New Document
uk: Новий документ

en: Save changes elsewhere
uk: Уложити зміни диь инде

en: Templates
uk: Шаблони

en: Syntax Highlighting
uk: Підсвіченя синтаксису

en: Go To Line:
uk: Перейти на рядок:

en: Open a file
uk: Отворити файл

en: Restore this file
uk: Обновити сиь файл

en: Share
uk: Поділитися

en: Find
uk: Гледати

en: Replace With
uk: Поміняти на

en: Replace
uk: Замінити

en: Open a file to begin editing.
uk: Отворіть файл а зачніть управляти

en: Create a new empty file.
uk: Утворити новий празний файл.

en: Open a saved file.
uk: Отворити уложений файл

en: Keep this paste private
uk: Лишити сись текст неприступним про инших

en: Ten minutes
uk: Дисять минут

en: One hour
uk: Йинна година

en: One day
uk: Єден динь

en: One month
uk: Єден місяць

en: Terminal
uk: Термінал

en: Select All
uk: Убрати вшитко

en: Close Tab
uk: Закрити вкладку

en: From:
uk: Од:

en: To:
uk: Про

en: Duplicate
uk: Копіровати

en: Report a Problem
uk: Розказати про проблему

en: Are you sure you want to close this tab?
uk: Поправді хочете закрити сю вкладку

en: There is an active process on this tab.
uk: В сів вкладці активний процес

en: Are you sure you want to quit Terminal?
uk: Поправді хочете уйти з термінала?

en: There is an active process on this terminal.
uk: В сьому терміналі є активний процес

en: Quit Terminal
uk: Уйти з термінала

en: Search Settings
uk: Гледати настройки

en: Personal
uk: Особноє

en: Wallpaper
uk: Плоха

en: Dock
uk: Панель

en: When the cursor enters the corner of the display:
uk: Коли курсор попадать на кут дісплея
