iso_3166-1 - en to tt translation catalogue (414 entries)

note: Name for AFG
en: Afghanistan
tt: Äfğänstan

note: Official name for AGO
en: Republic of Angola
tt: Angola Cömhüriäte

note: Name for ALA
en: Åland Islands
tt: Aland Utrawları

note: Official name for ALB
en: Republic of Albania
tt: Albania Cömhüriäte

note: Name for ARE
en: United Arab Emirates
tt: Berläşkän Ğäräp Ämirlekläre

note: Official name for ARG
en: Argentine Republic
tt: Argentina Cömhüriäte

note: Name for ARM
en: Armenia
tt: Ärmänstan

note: Official name for ARM
en: Republic of Armenia
tt: Ärmänstan Cömhüriäte

note: Name for ASM
en: American Samoa
tt: Amerikalı Samoa

note: Name for ATA
en: Antarctica
tt: Antarktika

note: Name for ATG
en: Antigua and Barbuda
tt: Antigua belän Barbuda

note: Official name for AUT
en: Republic of Austria
tt: Austria Cömhüriäte

note: Name for AZE
en: Azerbaijan
tt: Äzärbaycan

note: Official name for AZE
en: Republic of Azerbaijan
tt: Äzerbaycan Cömhüriäte

note: Official name for BDI
en: Republic of Burundi
tt: Burundi Cömhüriäte

note: Name for BEL
en: Belgium
tt: Belgia

note: Official name for BEL
en: Kingdom of Belgium
tt: Belgia Patşahlığı

note: Official name for BEN
en: Republic of Benin
tt: Benin Cömhüriäte

note: Name for BGD
en: Bangladesh
tt: Bangladeş

note: Official name for BGR
en: Republic of Bulgaria
tt: Bulgaria Cömhüriäte

note: Name for BHR
en: Bahrain
tt: Bahreyn

note: Name for BIH
en: Bosnia and Herzegovina
tt: Bosnia belän Herzegovina

note: Official name for BIH
en: Republic of Bosnia and Herzegovina
tt: Bosnia belän Herzegovina Cömhüriäte

note: Official name for BLR
en: Republic of Belarus
tt: Belarus Cömhüriäte

note: Name for BLZ
en: Belize
tt: Beliz

note: Name for BTN
en: Bhutan
tt: Butan

note: Official name for BTN
en: Kingdom of Bhutan
tt: Bhutan Patşahlığı

note: Name for BVT
en: Bouvet Island
tt: Bouvet Utrawı

note: Official name for BWA
en: Republic of Botswana
tt: Botswana Cömhüriäte

note: Name for CAF
en: Central African Republic
tt: Üzäk Afrika Cömhüriäte

note: Name for CAN
en: Canada
tt: Kanada

note: Name for CCK
en: Cocos (Keeling) Islands
tt: Kokos (Keeling) Utrawları

note: Name for CHE
en: Switzerland
tt: İswiçrä

note: Name for CHL
en: Chile
tt: Çili

note: Official name for CHL
en: Republic of Chile
tt: Çile Cömhüriäte

note: Name for CHN
en: China
tt: Çin

note: Official name for CHN
en: People's Republic of China
tt: Çin Xalıq Cömhüriäte

note: Name for CMR
en: Cameroon
tt: Kameroon

note: Official name for CMR
en: Republic of Cameroon
tt: Kameroon Cömhüriäte

note: Name for COD
en: Congo, The Democratic Republic of the
tt: Kongo, Demokrat Cömhüriäte

note: Name for COG
en: Congo
tt: Kongo

note: Official name for COG
en: Republic of the Congo
tt: Kongo Cömhüriäte

note: Name for COK
en: Cook Islands
tt: Kok Utrawları

note: Name for COL
en: Colombia
tt: Kolombia

note: Official name for COL
en: Republic of Colombia
tt: Kolombia Cömhüriäte

note: Name for COM
en: Comoros
tt: Komorlar

note: Official name for COM
en: Union of the Comoros
tt: Komorlar Cömhüriäte

note: Name for CRI
en: Costa Rica
tt: Kosta Rika

note: Official name for CRI
en: Republic of Costa Rica
tt: Kosta Rika Cömhüriäte

note: Name for CUB
en: Cuba
tt: Kuba

note: Official name for CUB
en: Republic of Cuba
tt: Kuba Cömhüriäte

note: Name for CXR
en: Christmas Island
tt: Christmas Utrawları

note: Name for CYM
en: Cayman Islands
tt: Kayman Utrawları

note: Name for CYP
en: Cyprus
tt: Kiper

note: Official name for CZE
en: Czech Republic
tt: Çex Cömhüriäte

note: Name for DEU
en: Germany
tt: Almania

note: Name for DJI
en: Djibouti
tt: Djibuti

note: Official name for DJI
en: Republic of Djibouti
tt: Djibouti Cömhüriäte

note: Name for DMA
en: Dominica
tt: Dominika

note: Name for DNK
en: Denmark
tt: Dania

note: Official name for DNK
en: Kingdom of Denmark
tt: Denmark Patşahlığı

note: Name for DOM
en: Dominican Republic
tt: Dominika Cömhüriäte

note: Name for DZA
en: Algeria
tt: Aljır

note: Name for ECU
en: Ecuador
tt: Equador

note: Official name for ECU
en: Republic of Ecuador
tt: Equador Cömhüriäte

note: Name for EGY
en: Egypt
tt: Mısır

note: Official name for EGY
en: Arab Republic of Egypt
tt: Ğäräp Mısır Cömhüriäte

note: Name for ESH
en: Western Sahara
tt: Batış Sahara

note: Name for ESP
en: Spain
tt: İspania

note: Official name for ESP
en: Kingdom of Spain
tt: İspan Patşahlığı

note: Official name for EST
en: Republic of Estonia
tt: Estonia Cömhüriäte

note: Name for ETH
en: Ethiopia
tt: Efiopia

note: Name for FIN
en: Finland
tt: Finland (Suomi)

note: Official name for FIN
en: Republic of Finland
tt: Finland Cömhüriäte

note: Name for FLK
en: Falkland Islands (Malvinas)
tt: Falkland Utrawları (Malvinnar)

note: Name for FRA
en: France
tt: Fransia

note: Official name for FRA
en: French Republic
tt: Frans Cömhüriäte

note: Name for FRO
en: Faroe Islands
tt: Faroe Utrawları

note: Name for FSM
en: Micronesia, Federated States of
tt: Mikronesia, Berläşkän İlläre

note: Official name for GAB
en: Gabonese Republic
tt: Gabonese Cömhüriäte

note: Name for GBR
en: United Kingdom
tt: Berläşkän Padşahlıq

note: Name for GEO
en: Georgia
tt: Görcestan

note: Official name for GHA
en: Republic of Ghana
tt: Ghana Cömhüriäte

note: Official name for GIN
en: Republic of Guinea
tt: Guinea Cömhüriäte

note: Name for GLP
en: Guadeloupe
tt: Guadelupa

note: Official name for GNB
en: Republic of Guinea-Bissau
tt: Guinea-Bissau Cömhüriäte

note: Name for GNQ
en: Equatorial Guinea
tt: Equatorlı Guinea

note: Official name for GNQ
en: Republic of Equatorial Guinea
tt: Equatorlı Guinea Cömhüriäte

note: Name for GRC
en: Greece
tt: Yunanstan

note: Official name for GRC
en: Hellenic Republic
tt: Hellen Cömhüriäte

note: Official name for GTM
en: Republic of Guatemala
tt: Guatemala Cömhüriäte

note: Name for GUF
en: French Guiana
tt: Frans Guiana

note: Official name for GUY
en: Republic of Guyana
tt: Guyana Cömhüriäte

note: Official name for HND
en: Republic of Honduras
tt: Honduras Cömhüriäte

note: Name for HRV
en: Croatia
tt: Kroatia

note: Official name for HRV
en: Republic of Croatia
tt: Kroatia Cömhüriäte

note: Official name for HTI
en: Republic of Haiti
tt: Haiti Cömhüriäte

note: Name for HUN, Official name for HUN
en: Hungary
tt: Macarstan

note: Name for IDN
en: Indonesia
tt: İndonesia

note: Official name for IDN
en: Republic of Indonesia
tt: İndonesia Cömhüriäte

note: Name for IND
en: India
tt: Hindstan

note: Official name for IND
en: Republic of India
tt: Hindstan Cömhüriäte

note: Name for IRL
en: Ireland
tt: İreland, İrlandia

note: Name for IRN
en: Iran, Islamic Republic of
tt: İran, İslam Cömhüriäte

note: Official name for IRN
en: Islamic Republic of Iran
tt: İslam İran Cömhüriäte

note: Name for IRQ
en: Iraq
tt: Ğıraq

note: Official name for IRQ
en: Republic of Iraq
tt: Ğıraq Cömhüriäte

note: Name for ISL
en: Iceland
tt: İsland

note: Official name for ISL
en: Republic of Iceland
tt: İsland Cömhüriäte

note: Name for ISR
en: Israel
tt: İsrael

note: Official name for ISR
en: State of Israel
tt: İsrail Däwläte

note: Name for ITA
en: Italy
tt: İtalia

note: Official name for ITA
en: Italian Republic
tt: İtal Cömhüriäte

note: Name for JAM
en: Jamaica
tt: Jamayka

note: Name for JPN
en: Japan
tt: Japan, Yaponia

note: Name for KAZ
en: Kazakhstan
tt: Qazaqstan

note: Official name for KAZ
en: Republic of Kazakhstan
tt: Qazaqstan Cömhüriäte

note: Name for KEN
en: Kenya
tt: Kenia

note: Official name for KEN
en: Republic of Kenya
tt: Kenya Cömhüriäte

note: Name for KGZ
en: Kyrgyzstan
tt: Qırğızstan

note: Official name for KGZ
en: Kyrgyz Republic
tt: Qırğız Cömhüriäte

note: Name for KHM
en: Cambodia
tt: Kambodia

note: Official name for KHM
en: Kingdom of Cambodia
tt: Kambodia Patşahlığı

note: Official name for KIR
en: Republic of Kiribati
tt: Kiribati Cömhüriäte

note: Name for KOR
en: Korea, Republic of
tt: Korea Cömhüriäte

note: Name for KWT
en: Kuwait
tt: Küwäyt

note: Official name for KWT
en: State of Kuwait
tt: Küwäyt Däwläte

note: Official name for LBN
en: Lebanese Republic
tt: Lebanese Cömhüriäte

note: Official name for LBR
en: Republic of Liberia
tt: Liberia Cömhüriäte

note: Name for LIE
en: Liechtenstein
tt: Lihtenstein

note: Official name for LIE
en: Principality of Liechtenstein
tt: Liechtenstein Cömhüriäte

note: Name for LKA
en: Sri Lanka
tt: Şri Lanka

note: Name for LSO
en: Lesotho
tt: Lesoto

note: Official name for LSO
en: Kingdom of Lesotho
tt: Lesotho Patşahlığı

note: Name for LTU
en: Lithuania
tt: Lituania

note: Official name for LTU
en: Republic of Lithuania
tt: Lituania Cömhüriäte

note: Name for LUX
en: Luxembourg
tt: Lüksemburg

note: Official name for LVA
en: Republic of Latvia
tt: Latvia Cömhüriäte

note: Name for MAC
en: Macao
tt: Makao

note: Name for MAR
en: Morocco
tt: Morokko

note: Official name for MAR
en: Kingdom of Morocco
tt: Morokko Patşahlığı

note: Name for MCO
en: Monaco
tt: Manako

note: Official name for MDA
en: Republic of Moldova
tt: Moldova Cömhüriäte

note: Name for MDG
en: Madagascar
tt: Madagaskar

note: Official name for MDG
en: Republic of Madagascar
tt: Madagaskar Cömhüriäte

note: Name for MDV
en: Maldives
tt: Maldivlar

note: Official name for MDV
en: Republic of Maldives
tt: Maldivlar Cömhüriäte

note: Name for MEX
en: Mexico
tt: Meksiko

note: Official name for MEX
en: United Mexican States
tt: Berläşkän Meksika Ştatları

note: Name for MHL
en: Marshall Islands
tt: Marşal Utrawları

note: Official name for MHL
en: Republic of the Marshall Islands
tt: Marşall Utrawları Cömhüriäte

note: Official name for MLI
en: Republic of Mali
tt: Mali Cömhüriäte

note: Official name for MLT
en: Republic of Malta
tt: Malta Cömhüriäte

note: Name for MMR
en: Myanmar
tt: Mianmar

note: Name for MNG
en: Mongolia
tt: Moğolstan

note: Name for MNP
en: Northern Mariana Islands
tt: Tönyaq Mariana Utrawları

note: Name for MOZ
en: Mozambique
tt: Mozambik

note: Official name for MOZ
en: Republic of Mozambique
tt: Mozambik Cömhüriäte

note: Official name for MRT
en: Islamic Republic of Mauritania
tt: İslam Mauritania Cömhüriäte

note: Name for MTQ
en: Martinique
tt: Martinik

note: Official name for MUS
en: Republic of Mauritius
tt: Mauritius Cömhüriäte

note: Official name for MWI
en: Republic of Malawi
tt: Malawi Cömhüriäte

note: Official name for NAM
en: Republic of Namibia
tt: Namibia Cömhüriäte

note: Name for NCL
en: New Caledonia
tt: Yaña Kaledonia

note: Official name for NER
en: Republic of the Niger
tt: Niger Cömhüriäte

note: Name for NFK
en: Norfolk Island
tt: Norfolk Utrawları

note: Name for NIC
en: Nicaragua
tt: Nikaragua

note: Official name for NIC
en: Republic of Nicaragua
tt: Nicaragua Cömhüriäte

note: Name for NIU, Official name for NIU
en: Niue
tt: Niu

note: Name for NLD
en: Netherlands
tt: Niderlandlar

note: Official name for NLD
en: Kingdom of the Netherlands
tt: Netherland Patşahlığı

note: Official name for NOR
en: Kingdom of Norway
tt: Norway Patşahlığı

note: Official name for NRU
en: Republic of Nauru
tt: Nauru Cömhüriäte

note: Name for NZL
en: New Zealand
tt: Yaña Zealand

note: Official name for OMN
en: Sultanate of Oman
tt: Oman Soltanatı

note: Name for PAK
en: Pakistan
tt: Päqstan

note: Official name for PAK
en: Islamic Republic of Pakistan
tt: İslam Päqstan Cömhüriäte

note: Official name for PAN
en: Republic of Panama
tt: Panama Cömhüriäte

note: Name for PCN
en: Pitcairn
tt: Pitkairn

note: Official name for PER
en: Republic of Peru
tt: Peru Cömhüriäte

note: Name for PHL
en: Philippines
tt: Filippinnär

note: Official name for PHL
en: Republic of the Philippines
tt: Filippinnar Cömhüriäte

note: Official name for PLW
en: Republic of Palau
tt: Palau Cömhüriäte

note: Name for PNG
en: Papua New Guinea
tt: Papua Yaña Guinea

note: Name for POL
en: Poland
tt: Polonia, Polşa

note: Official name for POL
en: Republic of Poland
tt: Poland Cömhüriäte

note: Name for PRI
en: Puerto Rico
tt: Puerto Riko

note: Name for PRT
en: Portugal
tt: Portugalia

note: Official name for PRT
en: Portuguese Republic
tt: Portugalia Cömhüriäte

note: Official name for PRY
en: Republic of Paraguay
tt: Paraguay Cömhüriäte

note: Name for PYF
en: French Polynesia
tt: Frans Polinesia

note: Official name for QAT
en: State of Qatar
tt: Qatar Däwläte

note: Name for RUS
en: Russian Federation
tt: Urıs Patşahlıq

note: Official name for RWA
en: Rwandese Republic
tt: Rwandese Cömhüriäte

note: Name for SAU
en: Saudi Arabia
tt: Söğüd Ğäräbstan

note: Official name for SAU
en: Kingdom of Saudi Arabia
tt: Söğüd Ğäräpstan Patşahlığı

note: Official name for SDN
en: Republic of the Sudan
tt: Sudan Cömhüriäte

note: Official name for SEN
en: Republic of Senegal
tt: Senegal Cömhüriäte

note: Name for SGP
en: Singapore
tt: Singapur

note: Official name for SGP
en: Republic of Singapore
tt: Singapur Cömhüriäte

note: Name for SJM
en: Svalbard and Jan Mayen
tt: Svalbard belän Jan Mayen

note: Name for SLB
en: Solomon Islands
tt: Solomon Utrawları

note: Official name for SLE
en: Republic of Sierra Leone
tt: Sierra Leone Cömhüriäte

note: Official name for SLV
en: Republic of El Salvador
tt: El Salvador Cömhüriäte

note: Official name for SMR
en: Republic of San Marino
tt: San Marino Cömhüriäte

note: Name for SPM
en: Saint Pierre and Miquelon
tt: Saint Pierre belän Miquelon

note: Name for STP
en: Sao Tome and Principe
tt: Sao Tome belän Principe

note: Name for SUR
en: Suriname
tt: Surinam

note: Official name for SUR
en: Republic of Suriname
tt: Surinam Cömhüriäte

note: Official name for SVK
en: Slovak Republic
tt: Slovak Cömhüriäte

note: Official name for SVN
en: Republic of Slovenia
tt: Slovenia Cömhüriäte

note: Name for SWE
en: Sweden
tt: İswäc, Şwedsia

note: Official name for SWE
en: Kingdom of Sweden
tt: İswäc Patşahlığı

note: Name for SYC
en: Seychelles
tt: Seyşellär

note: Official name for SYC
en: Republic of Seychelles
tt: Seyşellär Cömhüriäte

note: Name for SYR
en: Syrian Arab Republic
tt: Ğäräp Süriä Cömhüriäte

note: Name for TCA
en: Turks and Caicos Islands
tt: Türks belän Caicos Utrawları

note: Name for TCD
en: Chad
tt: Çad

note: Official name for TCD
en: Republic of Chad
tt: Çad Cömhüriäte

note: Official name for TGO
en: Togolese Republic
tt: Togolese Cömhüriäte

note: Name for THA
en: Thailand
tt: Tayland

note: Official name for THA
en: Kingdom of Thailand
tt: Thailand Patşahlığı

note: Name for TJK
en: Tajikistan
tt: Tajıqstan

note: Official name for TJK
en: Republic of Tajikistan
tt: Tajıqstan Cömhüriäte

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166-1)  #-#-#-#-# Name for TKL #-#-#-#-#  2 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for tkl #-#-#-#-#  3 (iso_639-3)  #-#-#-#-#
en: Tokelau
tt: Tokelauça

note: Name for TKM
en: Turkmenistan
tt: Törkmänstan

note: Official name for TON
en: Kingdom of Tonga
tt: Tonga Patşahlığı

note: Name for TTO
en: Trinidad and Tobago
tt: Trinidad belän Tobago

note: Official name for TTO
en: Republic of Trinidad and Tobago
tt: Trinidad belän Tobago Cömhüriäte

note: Official name for TUN
en: Republic of Tunisia
tt: Tunisia Cömhüriäte

note: Name for TUR
en: Turkey
tt: Törkiä

note: Official name for TUR
en: Republic of Turkey
tt: Törkiä Cömhüriäte

note: #-#-#-#-#  0 (iso_3166-1)  #-#-#-#-# Name for TUV #-#-#-#-#  2 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for tvl #-#-#-#-#  3 (iso_639-3)  #-#-#-#-#
en: Tuvalu
tt: Tuvaluça

note: Name for TWN, Official name for TWN
en: Taiwan, Province of China
tt: Taiwan, Çin Töbäge

note: Common name for TWN
en: Taiwan
tt: Taywan

note: Name for TZA
en: Tanzania, United Republic of
tt: Tanzania, Berläşkän Cömhüriätläre

note: Official name for TZA
en: United Republic of Tanzania
tt: Berläşkän Tanzania Cömhüriäte

note: Official name for UGA
en: Republic of Uganda
tt: Uganda Cömhüriäte

note: Name for UKR
en: Ukraine
tt: Ukrain

note: Official name for URY
en: Eastern Republic of Uruguay
tt: Çığıs Uruguay Cömhüriäte

note: Name for USA
en: United States
tt: Berläşkän Ştatlar

note: Official name for USA
en: United States of America
tt: Amerika Quşma Ştatları

note: Name for UZB
en: Uzbekistan
tt: Özbäkstan

note: Official name for UZB
en: Republic of Uzbekistan
tt: Üzbäkstan Cömhüriäte

note: Name for VGB
en: Virgin Islands, British
tt: Virgin Utrawları, Britan

note: Official name for VGB
en: British Virgin Islands
tt: Britan Virgin Utrawları

note: Name for VIR
en: Virgin Islands, U.S.
tt: Virgin Utrawları, AQŞ

note: Official name for VIR
en: Virgin Islands of the United States
tt: Berläşkän Ştatlarnıñ Virgin Utrawları

note: Official name for VNM
en: Socialist Republic of Viet Nam
tt: Sosialist Cömhüriäte Viet Nam

note: Official name for VUT
en: Republic of Vanuatu
tt: Vanuatu Cömhüriäte

note: Name for WLF
en: Wallis and Futuna
tt: Wallis wä Futuna

note: Official name for WSM
en: Independent State of Samoa
tt: Bäysez Samoa Däwläte

note: Official name for YEM
en: Republic of Yemen
tt: Yemen Cömhüriäte

note: Name for ZAF
en: South Africa
tt: Könyaq Afrika

note: Official name for ZAF
en: Republic of South Africa
tt: Könyaq Afrika Cömhüriäte

note: Official name for ZMB
en: Republic of Zambia
tt: Zambia Cömhüriäte

note: Official name for ZWE
en: Republic of Zimbabwe
tt: Zimbabwe Cömhüriäte

note: Name for ANHH
en: Netherlands Antilles
tt: Niderland Antilläre

note: Name for aar
en: Afar
tt: Afarça

note: Name for abk
en: Abkhazian
tt: Abxazça

note: Name for afr
en: Afrikaans
tt: Afrikança

note: Name for amh
en: Amharic
tt: Amharça

note: Name for ara
en: Arabic
tt: Ğäräpçä

note: Name for asm
en: Assamese
tt: Assamesçä

note: Name for ave
en: Avestan
tt: Avestança

note: Name for aym
en: Aymara
tt: Aymarça

note: Name for aze
en: Azerbaijani
tt: Äzerçä

note: Name for bak
en: Bashkir
tt: Başqortça

note: Name for bel
en: Belarusian
tt: Belarusça

note: Name for ben
en: Bengali
tt: Bengalça

note: Name for bis
en: Bislama
tt: Bislamaça

note: Name for bod
en: Tibetan
tt: Tibetçä

note: Name for bos
en: Bosnian
tt: Bosniçä

note: Name for bre
en: Breton
tt: Bretonça

note: Name for bul
en: Bulgarian
tt: Bulgarça

note: Name for ces
en: Czech
tt: Çexçä

note: Name for cha
en: Chamorro
tt: Çamorroça

note: Name for che
en: Chechen
tt: Çäçänçä

note: Name for chm
en: Mari
tt: Çirmeşçä

note: Name for chr
en: Cherokee
tt: Çeroki

note: Name for chv
en: Chuvash
tt: Çuaşça

note: Name for cor
en: Cornish
tt: Kornişçä

note: Name for cos
en: Corsican
tt: Korsikça

note: Name for cym
en: Welsh
tt: Welşçä

note: Name for dan
en: Danish
tt: Dança

note: Name for deu
en: German
tt: Almança

note: Name for dzo
en: Dzongkha
tt: Dzongxaça

note: Name for eng
en: English
tt: İnglizçä

note: Name for est
en: Estonian
tt: Estonça

note: Name for eus
en: Basque
tt: Basqça

note: Name for fao
en: Faroese
tt: Farosça

note: Name for fas
en: Persian
tt: Farsıça

note: Name for fij
en: Fijian
tt: Fijiçä

note: Name for fin
en: Finnish
tt: Finçä

note: Name for fra
en: French
tt: Fransça

note: Name for gle
en: Irish
tt: İrişçä

note: Name for glg
en: Galician
tt: Galisçä

note: Name for glv
en: Manx
tt: Manksça

note: Name for grn
en: Guarani
tt: Guarança

note: Name for guj
en: Gujarati
tt: Gujaratça

note: Name for hau
en: Hausa
tt: Hausça

note: Name for heb
en: Hebrew
tt: Yähüdçä

note: Name for her
en: Herero
tt: Hereroça

note: Name for hin
en: Hindi
tt: Hindçä

note: Name for hrv
en: Croatian
tt: Kroatça

note: Name for hsb
en: Upper Sorbian
tt: Sorbça, Öske

note: Name for hun
en: Hungarian
tt: Macarça

note: Name for hye
en: Armenian
tt: Ärmänçä

note: Name for ido
en: Ido
tt: İdoça

note: Name for iku
en: Inuktitut
tt: İnuktitutça

note: Name for ind
en: Indonesian
tt: İndonesçä

note: Name for ipk
en: Inupiaq
tt: İnupiaqça

note: Name for isl
en: Icelandic
tt: İslandça

note: Name for ita
en: Italian
tt: İtalça

note: Name for jav
en: Javanese
tt: Javaça

note: Name for jpn
en: Japanese
tt: Japança

note: Name for kan
en: Kannada
tt: Kannadça

note: Name for kas
en: Kashmiri
tt: Kaşmirçä

note: Name for kat
en: Georgian
tt: Görceçä

note: Name for kaz
en: Kazakh
tt: Qazaqça

note: Name for kin
en: Kinyarwanda
tt: Kinyarwandaça

note: Name for kom
en: Komi
tt: Komiçä

note: Name for kor
en: Korean
tt: Koreyçä

note: Name for kum
en: Kumyk
tt: Qumıqça

note: Name for kur
en: Kurdish
tt: Kördçä

note: Name for lao
en: Lao
tt: Laoça

note: Name for lat
en: Latin
tt: Latınça

note: Name for lav
en: Latvian
tt: Latça

note: Name for lin
en: Lingala
tt: Lingalaça

note: Name for lit
en: Lithuanian
tt: Litçä

note: Name for mah
en: Marshallese
tt: Marşallça

note: Name for mal
en: Malayalam
tt: Malayalamça

note: Name for mar
en: Marathi
tt: Maratça

note: Name for mdf
en: Moksha
tt: Muqşıça

note: Name for mkd
en: Macedonian
tt: Makedonça

note: Name for mlg
en: Malagasy
tt: Malagasça

note: Name for mlt
en: Maltese
tt: Maltesçä

note: Name for mon
en: Mongolian
tt: Moğolça

note: Name for mri
en: Maori
tt: Maoriça

note: Name for msa
en: Malay
tt: Malayça

note: Name for mya
en: Burmese
tt: Burmesçä

note: Name for myv
en: Erzya
tt: Erzäçä

note: Name for ndo
en: Ndonga
tt: Ndongaça

note: Name for nep
en: Nepali
tt: Nepalça

note: Name for nog
en: Nogai
tt: Nuğayça

note: Name for nor
en: Norwegian
tt: Norwejçä

note: Name for ori
en: Oriya
tt: Oriyaça

note: Name for orm
en: Oromo
tt: Oromoça

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for ota #-#-#-#-#  3 (iso_639-3)  #-#-#-#-# Inverted name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
tt: Türkçä, Ğosman (1500-1928)

note: Name for oto
en: Otomian languages
tt: Ğosman telläre

note: Name for pli
en: Pali
tt: Palçä

note: Name for pol
en: Polish
tt: Polça

note: Name for por
en: Portuguese
tt: Portugalça

note: Name for que
en: Quechua
tt: Queçuaça

note: Name for run
en: Rundi
tt: Rundçä

note: Name for rus
en: Russian
tt: Urısça

note: Name for sag
en: Sango
tt: Sangoça

note: Name for sah
en: Yakut
tt: Yaqutça

note: Name for san
en: Sanskrit
tt: Sanskritçä

note: Name for slk
en: Slovak
tt: Slovakça

note: Name for slv
en: Slovenian
tt: Slovençä

note: Name for sme
en: Northern Sami
tt: Tönyaq Sami

note: Name for smo
en: Samoan
tt: Samoaça

note: Name for sna
en: Shona
tt: Şonaça

note: Name for snd
en: Sindhi
tt: Sindihçä

note: Name for som
en: Somali
tt: Somaliçä

note: #-#-#-#-#  2 (iso_639-2)  #-#-#-#-# Name for sot #-#-#-#-#  3 (iso_639-3)  #-#-#-#-# Inverted name for sot
en: Sotho, Southern
tt: Sothoça, Könyaq

note: Name for sqi
en: Albanian
tt: Albança

note: Name for srd
en: Sardinian
tt: Sardinçä

note: Name for srp
en: Serbian
tt: Serbçä

note: Name for ssw
en: Swati
tt: Swatça

note: Name for sun
en: Sundanese
tt: Sundanesçä

note: Name for swa
en: Swahili
tt: Swahiliçä

note: Name for swe
en: Swedish
tt: İswäcçä

note: Name for syr
en: Syriac
tt: Süriä

note: Name for tah
en: Tahitian
tt: Tahitçä

note: Name for tam
en: Tamil
tt: Tamilça

note: Name for tat
en: Tatar
tt: Tatarça

note: Name for tel
en: Telugu
tt: Teluguça

note: Name for tgk
en: Tajik
tt: Tajıqça

note: Name for tgl
en: Tagalog
tt: Tagalogça

note: Name for tha
en: Thai
tt: Tayça

note: Name for tir
en: Tigrinya
tt: Tigrinyaça

note: Name for tsn
en: Tswana
tt: Tswanaça

note: Name for tso
en: Tsonga
tt: Tsongaça

note: Name for tuk
en: Turkmen
tt: Törekmänçä

note: Name for tur
en: Turkish
tt: Törekçä

note: Name for twi
en: Twi
tt: Twiçä

note: Name for udm
en: Udmurt
tt: Udmurtça

note: Name for ukr
en: Ukrainian
tt: Ukrainça

note: Name for urd
en: Urdu
tt: Urduça

note: Name for uzb
en: Uzbek
tt: Üzbäkçä

note: Name for ven
en: Venda
tt: Vendaça

note: Name for vie
en: Vietnamese
tt: Vietnamça

note: Name for wln
en: Walloon
tt: Walonça

note: Name for wol
en: Wolof
tt: Wolofça

note: Name for xal
en: Kalmyk; Oirat
tt: Qalmıqça, Oyrat

note: Name for xho
en: Xhosa
tt: Xosaça

note: Name for yid
en: Yiddish
tt: Yidiş

note: Name for yor
en: Yoruba
tt: Yorubaça

note: Name for zho
en: Chinese
tt: Çinçä

note: Name for zul
en: Zulu
tt: Zuluça

note: Name for cat
en: Catalan
tt: Katalança

note: Name for ile
en: Interlingue
tt: İnterlingue

note: Name for kik
en: Kikuyu
tt: Kikuyuça

note: Name for kir
en: Kirghiz
tt: Qırğızça

note: Inverted name for nbl
en: Ndebele, South
tt: Ndebeleçä, Könyaq

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
tt: Ndebeleçä, Tönyaq

note: Name for nld
en: Dutch
tt: Dutça

note: Name for nno
en: Norwegian Nynorsk
tt: Norwejçä (Nynorsk)

note: Name for pus
en: Pushto
tt: Puştu Farsıçası

note: Name for ron
en: Romanian
tt: Romança

note: Name for spa
en: Spanish
tt: İspança

note: Name for uig
en: Uighur
tt: Uyğurça
