bluedevil - en to fr translation catalogue (2060 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
fr: Réseau %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
fr: Démon Bluetooth

en: (c) 2010, UFO Coders
fr: (c) 2010, L'équipe de développement UFO

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Previous Maintainer
fr: Mainteneur précédent

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
fr: %1 demande l'accès à cet ordinateur

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
fr: Faire confiance et autoriser

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
fr: Autoriser seulement

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
fr: Refuser

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
fr: %1 demande si le code PIN est correct : %2

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
fr: Le code PIN est nécessaire pour l'association à %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
fr: Introduire le code PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
fr: Introduire le code PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
fr: Pour pouvoir associer cet ordinateur à %1, vous devez saisir un code PIN. Veuillez le faire ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
fr: PIN :

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
fr: %1 vous envoie en ce moment le fichier %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
fr: Accepter

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @title job]
en: Receiving file
fr: En cours de réception d'un fichier

[ctx: File transfer origin]
en: From
fr: Depuis

[ctx: File transfer destination]
en: To
fr: Vers

en: Saving file failed
fr: Échec de l'enregistrement du fichier

en: Bluetooth transfer failed
fr: Échec du transfert Bluetooth

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
fr: Envoyer un fichier

en: No Bluetooth adapters have been found.
fr: Aucun adaptateur Bluetooth n'a été trouvé. Veuillez en connecter un.

en: Retrieving services…
fr: Réception des services...

en: This address is unavailable.
fr: Cette adresse n'est pas disponible.

en: Received Files
fr: Fichiers reçus

en: Scanning for new devices…
fr: Recherche de nouveaux périphériques...

en: Obexd service is not running.
fr: Le service « Obexd » n'est pas en cours d'exécution.

en: Retrieving information from remote device…
fr: Réception d'informations à partir du périphérique distant...

en: Connecting to the device
fr: Connexion au périphérique

en: Phone memory
fr: Mémoire du téléphone

en: External memory
fr: Mémoire externe

en: Bluetooth is disabled.
fr: Le Bluetooth est désactivé.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
fr: Activer

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
fr: Votre adaptateur Bluetooth est éteint.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
fr: Allumer

en: Specify receiving device by MAC address.
fr: Spécifier un appareil récepteur par le biais de l'adresse MAC.

en: Specify receiving device by UBI path.
fr: Spécifier un appareil récepteur par le biais de l'emplacement « UBI ».

en: Files to be sent.
fr: Les fichiers à envoyer.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
fr: Connexion à %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
fr: La connexion au périphérique a échoué : %1

en: The connection to %1 has failed: %2
fr: La connexion à %1 a échoué : %2

en: Open file…
fr: Ouvrir un fichier…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
fr: Sélectionnez un ou plusieurs fichiers :

en: Selected files: <b>%1</b>
fr: Fichiers sélectionnés : <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
fr: Sélectionnez un périphérique dans la liste :

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
fr: Envoyer à %1

en: Sending file over Bluetooth
fr: Envoi d'un fichier via Bluetooth

en: Send Files
fr: Envoyer des fichiers

en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
fr: Impossible de démarrer le service « org.bluez.obex » : %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
fr: Enregistrer les fichiers reçus dans :

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
fr: Décider s'il faut ou non autoriser la modification de fichiers partagés

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
fr: Terminer

en: Add Bluetooth Device
fr: Ajouter un Périphérique Bluetooth

en: Select a device
fr: Sélectionnez un périphérique

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
fr: Corriger ce problème

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
fr: Il est impossible de faire une association avec votre adaptateur « Bluetooth ».

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
fr: Autoriser l'association

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
fr: Rechercher…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
fr: Analyse en cours...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
fr: PIN manuel :

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
fr: Redémarrer l'assistant

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
fr: La configuration du périphérique a échoué

en: The setup of %1 has failed
fr: La configuration de %1 a échoué

en: Connecting to %1…
fr: Connexion à %1 en cours...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
fr: Veuillez introduire le PIN dans votre clavier lorsqu'il apparaît et appuyer sur Entrée

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
fr: Veuillez introduire le PIN dans votre périphérique lorsqu'il apparaît

en: Matches
fr: Correspond

en: Does not match
fr: Ne correspond pas

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
fr: Veuillez confirmer que le code PIN affiché sur « %1 » correspond à celui de l'assistant.

en: Setup Finished
fr: Configuration terminée

en: The device has been set up and can now be used.
fr: Le périphérique a été configuré, vous pouvez désormais l'utiliser.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
fr: Le périphérique « %1 » a été configuré, vous pouvez désormais l'utiliser.

en: Bluetooth Adapters
fr: Adaptateurs Bluetooth

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Connect
fr: Connecter

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
fr: Téléphone

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
fr: Ordinateur

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
fr: Réseau

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
fr: Casque

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
fr: Écouteurs

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
fr: Clavier

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
fr: Souris

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
fr: Tablette

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
fr: Périphérique

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
fr: Appareil photo

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
fr: Imprimante

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
fr: Vêtement

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
fr: Jouet

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
fr: Santé

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Type:
fr: Type :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Adapter:
fr: Adaptateur :

en: Save files in:
fr: Enregistrer des fichiers dans :

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Setup NAP Network…
fr: Configurer un réseau NAP...

en: Setup DUN Network…
fr: Configurer un réseau DUN…

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia Device
fr: Périphériques multimédia

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
fr: Imagerie

en: Settings
fr: Configuration

en: Device:
fr: Périphérique :

en: Enabled:
fr: Activé :

en: Visible:
fr: Visible :

en: On login:
fr: À la connexion :

en: Disable Bluetooth
fr: Désactiver le périphérique « Bluetooth »

en: Restore previous status
fr: Restaurer l'état précédent

en: When receiving files:
fr: Lors de la réception de fichiers :

en: Ask for confirmation
fr: Demander une confirmation

en: Accept for trusted devices
fr: Accepter les périphériques de confiance

en: Always accept
fr: Toujours accepter

en: Select folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Forget this Device?
fr: Oublier ce périphérique ?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment oublier « %1 » ?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
fr: Oublier un périphérique

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fr: Annuler

en: No Bluetooth adapters found
fr: Aucun adaptateur « Bluetooth » trouvé

en: Enable
fr: Activer

en: No devices paired
fr: Aucun périphérique associé

en: Available
fr: Disponible

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
fr: Oublier « %1 »

en: Add New Device…
fr: Ajouter un nouveau périphérique...

en: Configure…
fr: Configurer...

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
fr: Supprimer

en: Copy
fr: Copier

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Remote Name
fr: Nom distant

en: Address
fr: Adresse

en: Paired
fr: Associé

en: Adapter
fr: Adaptateur

en: Disconnecting
fr: Déconnexion

en: Audio device
fr: Périphérique audio

en: Input device
fr: Périphérique d'entrée

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Phone
fr: Téléphone

en: File transfer
fr: Transfert de fichiers

en: Send file
fr: Envoyer un fichier

en: Network
fr: Réseau

en: Other device
fr: Autre périphérique

en: %1% Battery
fr: %1 % de batterie

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
fr: Le périphérique est injoignable

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
fr: Échec de la connexion au périphérique

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
fr: Le périphérique n'est pas prêt

en: No Bluetooth adapters available
fr: Aucun adaptateur Bluetooth disponible

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
fr: Le Bluetooth est désactivé. Faites un clic central pour l'activer.

en: No adapters available
fr: Aucun adaptateur disponible

en: Bluetooth is offline
fr: Le Bluetooth est hors-ligne

en: Middle-click to disable Bluetooth
fr:  Veuillez faire un clic central pour désactiver le Bluetooth

en: No connected devices
fr: Aucun périphérique connecté

en: %1 connected
fr: %1 connecté(s)

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
fr[0]: %1 périphérique connecté
fr[1]: %1 périphériques connectés

en: Configure &Bluetooth…
fr: Configurer &Bluetooth...

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
fr: Bluefish est un éditeur puissant destiné aux programmeurs et développeurs web,avec de nombreuses options pour écrire des pages web, des scripts et du code source. Bluefish supporte de nombreux langages de programmation et de balise et possède de nombreuses fonctionnalités, mais il reste rapide et léger.

en: A selection of the features:
fr: Une sélection des fonctionnalités :

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
fr: Coloration syntaxique avancée permettant entre autres le support de langages inclus dans d'autres langages (par exemple : Javascript dans HTML dans PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
fr: Des fonctions d'édition puissantes telles l'indentation automatique et l'auto-complétion disponibles pour de nombreuses fonctions et bibliothèques dans de nombreux langages de programmation.

en: Project support
fr: Gestion des projets

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
fr: Support des fichiers distants via FTP, SFTP, WebDAV, etc.

en: Powerful search and replace engine
fr: Puissant moteur de recherche et remplacement

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
fr: Intégration personnnlisable des programmes externes tels que lint, make, etc.

en: Snippets plugin to automate often used code
fr: Plugin de snippets pour automatiser le code souvent utilisé

en: Code-aware in-line spell checking
fr: Vérification orthographique en ligne avec discrimination du code

en: Zencoding or Emmet support
fr: Support de Zencoding ou Emmet

en: Bookmarks panel
fr: Panneau de marque-pages

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
fr: Que vous soyez un codeur occasionnel qui recherche un éditeur simple à maîtriser,ou un codeur frénétique peu attiré par les IDE lourds tels eclipse ou netbeans, Bluefish est fait pour vous !

en: Bluefish Editor
fr: Éditeur Bluefish

en: Web Development Editor
fr: Éditeur de développement web

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
fr: programmation;code;web;éditeur; développement;html;php;python;

en: Bluefish project file
fr: Fichier de projet Bluefish

en: Bluefish language definition file
fr: Fichier de définition de language Bluefish

en: Collapse %s
fr: Replier %s

en: Expand %s
fr: Déplier %s

en: Spell check language
fr: Dictionnaire de langue

en: Add to dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Ignore spelling
fr: Ignorer

en: Insert special characters as entities
fr: Insérer des entités pour les caractères spéciaux

en: Filebrowser
fr: Explorateur de fichiers

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Goto Line:
fr: Aller à la ligne :

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Regular expression (pcre)
fr: Expression régulière (pcre)

en: Case sensitive
fr: Respecter la c_asse

en: Dot character matches newlines
fr: Un point dans le modèle correspond à un saut de ligne

en: Pattern contains backslash escaped sequences
fr: Le modèle contient des caractères d'échappement

en: Advanced
fr: Options

en: New Bluefish Window
fr: Nouvelle fenêtre Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
fr: Veuillez patienter...

en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: _File
fr: _Fichier

en: New From Template
fr: Créer selon un modèle

en: Open _Recent
fr: _Récemment ouvert

en: _Edit
fr: É_diter

en: _View
fr: _Affichage

en: _Document
fr: Docu_ment

en: _Tab Size
fr: Largeur de _tabulation

en: _Font Size
fr: Taille des _caractères

en: Language M_ode
fr: Lan_gage

en: Character _Encoding
fr: _Encodage des caractères

en: Reorder documents
fr: Réorganiser les documents

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Project
fr: _Projet

en: _Tools
fr: _Outils

en: _Commands
fr: C_ommandes

en: _Filters
fr: _Filtres

en: _Output parsers
fr: Analyseur syntaxique

en: For_mat
fr: Fo_rmat

en: Con_vert
fr: Con_version

en: _New
fr: _Nouveau

en: New file
fr: Nouveau fichier

en: New _Window
fr: Nouve_lle Fenêtre

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Close Win_dow
fr: _Fermer la Fenêtre

en: Close window
fr: Fermer la fenêtre

en: _Open...
fr: _Ouvrir…

en: Open file
fr: Ouvrir un fichier

en: Open Ad_vanced...
fr: P_aramétrer l'ouverture…

en: Open advanced
fr: Paramétrer l'ouverture

en: Open _from Selection
fr: Ouvrir à partir de la séle_ction

en: Open from Selection
fr: Ouvrir à partir de la sélection

en: _Print...
fr: _Imprimer…

en: Print
fr: Imprimer

en: _Quit
fr: _Quitter

en: Quit Bluefish
fr: Quitter Bluefish

en: Preference_s...
fr: Pré_férences…

en: Edit Preferences
fr: Éditer les Préférences

en: Select _All
fr: Tout _sélectionner

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Toggle Boo_kmark
fr: Basculer le _signet

en: Toggle bookmark
fr: Basculer le signet

en: _Add or Remove...
fr: Ajouter ou supprimer…

en: Add or remove character encoding
fr: Ajouter ou supprimer des encodages

en: Floati_ng Window
fr: Fenêtre _flottante

en: Open current document in floating window
fr: Ouvrir le document courant dans une fenêtre flottante.

en: _Increase
fr: _Augmenter

en: Increase document font size
fr: Augmenter la taille des caractères

en: _Decrease
fr: _Diminuer

en: Decrease document font size
fr: Diminuer la taille des caractères

en: Reset document font size
fr: Restaurer la taille des caractères

en: Increase document tab size
fr: Augmenter la largeur de tabulation

en: Decrease document tab size
fr: Diminuer la largeur de tabulation

en: Reset document tab size
fr: Restaurer la largeur de tabulation

en: Rescan Synta_x & Spelling
fr: Re-scanner la syntaxe et l'_orthographe

en: Rescan document highlighting
fr: Re-scanner la coloration syntaxique

en: Rescan Synta_x
fr: Re-scanner la synta_xe

en: _New Project...
fr: _Créer un Projet

en: New project
fr: Créer un Projet

en: _Open Project...
fr: _Ouvrir un projet…

en: Open project
fr: Ouvrir un Projet

en: _Synchronize Text Block
fr: S_ynchroniser le bloc de texte

en: Synchronize text block
fr: Synchroniser le bloc de texte

en: _Toggle Comment
fr: Basc_uler les commentaires

en: Toggle comment
fr: Basculer les commentaires

en: Select _Block
fr: Sélectionner le _bloc

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
fr: Sélectionner le bloc, répéter pour sélectionner les parents.

en: Select _Identifier
fr: Choisir les identifiants

en: Select identifier
fr: Choisir les identifiants

en: D_uplicate Line
fr: Dupli_quer la ligne

en: Duplicate the current line
fr: Dupliquer la ligne active

en: _Delete Line
fr: _Supprimer la ligne active

en: Delete the current line
fr: Supprimer la ligne active

en: _Word Count
fr: Compter les _mots

en: Word count
fr: Compter les mots

en: Lorem Ipsum generator
fr: Générateur Lorem Ipsum

en: Insert Relative Filename
fr: Insérer le chemin relatif

en: Insert Absolute Filename
fr: Insérer le chemin absolu

en: Indenting to S_paces
fr: Indentation par esp_aces

en: Indenting to spaces
fr: Indentation par espaces

en: Indenting to T_abs
fr: Indentation par _tabulations

en: Indenting to tabs
fr: Indentation par tabulations

en: _Join Lines Together
fr: Concat_éner les lignes

en: Join lines together
fr: Concaténer les lignes

en: Split Lines on Right _Margin
fr: Scinder les lignes _à la marge droite

en: Split lines on right margin
fr: Scinder les lignes à la marge droite

en: Merge Lines Into Col_umns
fr: Fusionner les li_gnes en colonnes

en: Merge lines into columns
fr: Fusionner les lignes en colonnes

en: Rewrap _Lines
fr: Replier les _lignes

en: Rewrap lines
fr: Replier les lignes

en: Strip T_railing Whitespace
fr: Supprimer les es_paces en fin de ligne

en: Strip trailing whitespace
fr: Supprimer les espaces en fin de ligne

en: Preview in browser
fr: Aperçu dans le navigateur

en: _Full Screen
fr: Plein _écran

en: Full screen
fr: Plein écran

en: _Main Toolbar
fr: Barre d'outils _principale

en: Show main toolbar
fr: Afficher la barre d'outils principale

en: _Side Pane
fr: Panneau _latéral

en: Show side pane
fr: Afficher le panneau latéral

en: _Output Pane
fr: Panneau de s_ortie

en: Show output pane
fr: Afficher le panneau de sortie

en: Status_bar
fr: Barre de _statut

en: Show statusbar
fr: Afficher la barre de statut

en: Auto _Completion Popup
fr: Popup d'_autocomplétion

en: Show auto completion popup
fr: Afficher la fenêtre contextuelle de complétion

en: _Auto Indent
fr: _Indentation automatique

en: Auto indent
fr: Indentation automatique

en: Highlight Block _Delimiters
fr: Colorer les _délimiteurs de blocs

en: Highlight block delimiters
fr: Colorer les délimiteurs de blocs

en: _Highlight Syntax
fr: Co_loration syntaxique

en: Highlight syntax
fr: Coloration syntaxique

en: Show _Blocks
fr: Afficher les _blocs

en: Show blocks
fr: Afficher les blocs

en: Show Line N_umbers
fr: Afficher les _numéros de ligne

en: Show line numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show Right _Margin
fr: Afficher la _marge droite

en: Show right margin
fr: Afficher la marge droite

en: Show Split _View
fr: Afficher la v_ue scindée

en: Show split view
fr: Afficher la vue scindée

en: Show V_isible Spacing
fr: Marquer les es_paces

en: Show visible spacing
fr: Marquer les espaces

en: _Wrap Text
fr: _Justifier

en: Wrap text
fr: Justifier

en: Close current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Close A_ll
fr: _Tout fermer

en: Close all files
fr: Fermer tous les fichiers

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Save current file
fr: Enregistrer le fichier courant

en: Save _as...
fr: Enre_gistrer sous…

en: Save file as
fr: Enregistrer le fichier sous

en: Sav_e All
fr: Tout enregi_strer

en: Save all files
fr: Enregistrer tous les fichiers

en: Rever_t to Saved
fr: Revenir au _dernier enregistrement

en: Reload current file
fr: Recharger le document courant

en: Save a cop_y...
fr: _Enregistrer une copie…

en: Save a copy
fr: Enregistrer une copie

en: _Insert...
fr: _Insérer…

en: Insert file
fr: Insérer un fichier

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
fr: Reno_mmer

en: Rename file
fr: Renommer le fichier

en: _Indent
fr: Au_gmenter le retrait

en: Indent
fr: Augmenter le retrait

en: Unin_dent
fr: D_iminuer le retrait

en: Unindent
fr: Diminuer le retrait

en: F_irst Bookmark
fr: Premier s_ignet

en: Goto first bookmark
fr: Aller au premier signet

en: L_ast Bookmark
fr: Dernier si_gnet

en: Goto last bookmark
fr: Aller au dernier signet

en: N_ext Bookmark
fr: Sig_net suivant

en: Goto next bookmark
fr: Aller au signet suivant

en: P_revious Bookmark
fr: Sign_et précédant

en: Goto previous document
fr: Aller au document précédent

en: Move Tab _Left
fr: Glisser l'onglet à gauc_he

en: Move current tab left
fr: Glisser l'onglet à gauche

en: Move Tab _Right
fr: Glisser l'onglet à d_roite

en: Move current tab right
fr: Glisser l'onglet à droite

en: Sort by filename
fr: Trier par le nom de fichier

en: Sort by full path
fr: Trier par le chemin complet

en: _Recent Document
fr: Document ré_cent

en: Goto most recent document
fr: Aller au document le plus récent

en: _First Document
fr: _Premier document

en: Goto first document
fr: Aller au premier document

en: _Last Document
fr: _Dernier document

en: Goto last document
fr: Aller au dernier document

en: _Next Document
fr: Document _suivant

en: Goto next document
fr: Aller au document suivant

en: _Previous Document
fr: Document p_récédent

en: _Goto Line
fr: Aller à la ligne

en: Goto line
fr: Aller à la ligne

en: Goto Line Number from _Clipboard
fr: Aller à la ligne depuis le presse-p_apiers

en: Goto line number in clipboard or selection
fr: Aller à la ligne du presse-papier ou de la sélection

en: _Jump to Reference
fr: aller _à la référence

en: Jump to reference
fr: aller à la référence

en: Jump to Matching Block Boundary
fr: Aller à l'autre extrémité du bloc

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cut
fr: Couper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: Co_ller

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Specia_l
fr: Coller spécial

en: Paste Special
fr: Coller spécial

en: _Find
fr: Rec_hercher

en: Show find bar
fr: Afficher la barre de recherche

en: Find A_gain
fr: R_ecommencer la recherche

en: Find again
fr: Recommencer la recherche

en: Find from Clip_board
fr: Rechercher _à partir du presse-papiers

en: Find from clipboard or selection
fr: Rechercher du presse-papiers ou sélection

en: Ad_vanced Find & Replace...
fr: Chercher et Rem_placer avancé

en: Advanced Find and Replace
fr: Chercher et Remplacer avancé

en: Save & _close
fr: Enregistrer et _fermer

en: Save & close project
fr: Enregistrer et _fermer le projet

en: Save project
fr: Enregistrer le projet

en: Save project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: _Edit Project Options...
fr: _Éditer les options du projet…

en: Edit project options
fr: Éditer les options du projet

en: _Undo
fr: _Annuler

en: Undo
fr: Annuler

en: U_ndo All
fr: Tout a_nnuler

en: Undo All
fr: Tout annuler

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Redo
fr: Rétablir

en: R_edo All
fr: _Tout rétablir

en: Redo All
fr: Tout rétablir

en: Always use this syntax for files of type %s ?
fr: Toujours utiliser cette syntaxe pour les fichiers de type %s ?

en: Open _URL...
fr: Ouvrir une _URL…

en: Upload _/ Download...
fr: En_voyer / Télécharger…

en: _Spell Check
fr: _Vérifier l'orthographe

en: Text area to filter
fr: Zone de texte comme filtre

en: All text
fr: Tout le texte

en: Selected text only
fr: Texte sélectionné uniquement

en: Never ask again
fr: Ne plus demander

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
fr: Sélectionner le bloc à synchroniser avec les autres pages. Inclure le début et la fin de bloc dans votre sélection.

en: To proceed with the current selection click forward.
fr:  Pour utiliser la sélection courante cliquer sur Suivant.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
fr: Le bloc est affiché ci-dessous, incluant les marqueurs de début et de fin. Sélectionnez le <b>marqueur de début</b> dans le texte ci-dessous.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
fr: Sélectionner le <b>marqueur de fin</b> dans le texte ci-dessous.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
fr: Remplacement du texte entre <i>%s</i> and <i>%s</i> dans tous les documents ouverts dans cette fenêtre.
    <b>Continuer ?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le bloc de texte à synchroniser</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Ce marqueur existe plus d'une fois  dans le bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le texte qui marque  le début du bloc.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Sélectionner le texte qui marque  la fin du bloc.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
fr: Visitez Bluefish : http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
fr: Ouvrir dans la fenêtre existante.

en: Open in new window.
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Print version information.
fr: Afficher le n° de version

en:  [FILE(S)]
fr: [FICHIER(S)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
fr: Erreur lors de l'analyse des options de la ligne de commande. %s
    Essayez : %s -?

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Temporary
fr: _Temporaire

en: Temporary
fr: Temporaire

en: Do you really want to delete %s?
fr: Désirez-vous vraiment supprimer %s ?

en: Delete permanent bookmark.
fr: Supprimer le signet permanent.

en: Delete all bookmarks.
fr: Supprimer tous les signets

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les signets relatifs à %s ?

en: Delete bookmarks?
fr: Supprimer les signets ?

en: Edit bookmark
fr: Éditer le signet

en: Bookmark menu
fr: Menu des _signets

en: Show Bookmark
fr: Afficher les signets

en: Show File
fr: Afficher le fichier

en: Bookmark search menu
fr: Menu de recherche des signets

en: _Edit...
fr: É_diter…

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Delete bookmark
fr: Supprimer le signet

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: Delete all bookmarks
fr: Supprimer tous les signets

en: Delete All in Document
fr: Tout supprimer dans le document actif

en: Delete all bookmarks in document
fr: Supprimer tous les signets du document

en: Permanent by default
fr: Permanent par défaut

en: By Name
fr: Par Nom

en: By Full Path
fr: Par chemin complet

en: By Full URI
fr: Par URI complète

en: Content
fr: Contenu

en: Name
fr: Nom

en: Name & Content
fr: Nom & contenu

en: First bookmark
fr: Premier signet

en: Previous bookmark
fr: Signet précédant

en: Next bookmark
fr: Signet suivant

en: Last bookmark
fr: Dernier signet

en: Name:
fr: Nom :

en: 
    Language mode:
fr: 
    Mode de langage :

en: 
    Encoding:
fr: 
    Encodage :

en: 
    Mime type:
fr: 
    Type Mime :

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
fr: 
    Permissions : %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
fr: 
    Taille (sur le disque) :

en: 
    Last modified:
fr: 
    Dernière modification :

en: Untitled %d
fr: Sans titre %d

en: Changed tab width to %d
fr: Largeur de tabulation modifiée en %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
fr: Le document %s est déjà ouvert dans une autre fenêtre de Bluefish.

en: Move to this window
fr: Déplacer dans cette fenêtre

en: Open readonly
fr: Ouvrir en lecture seule

en: Do not open
fr: Ne pas ouvrir

en:  Ln: %d, Col: %d, Char: %d
fr:  Lig : %d, Col : %d, Car : %d

en:  Ln: %d, Col: %d
fr:  Lig : %d, Col : %d

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Unknown
fr: Inconnu

en: _No
fr: _Non

en: _Split
fr: _Scinder

en: File contains very long lines. Split these lines?
fr: Le fichier contient des lignes très longues. Scinder ces lignes?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
fr: Les lignes de ce fichier sont trop longues pour être gérées par Bluefish avec des performances raisonnables. Cette fonction scinder, cependant, méconnaît la syntaxe du langage et peut remplacer des espaces ou des tabulations par des sauts de ligne à n'importe quel endroit,ou créer des retour à la ligne si aucun espace ou tabulation n'est trouvé.

en: _Convert
fr: Con_version

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
fr: Le fichier '%s' n'est pas un fichier texte valide. Le fichier peut être endommagé, tronqué ou dans un encodage inattendu.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
fr: Bluefish peut convertir ce fichier dans un format valide en remplaçanten remplaçant les caractères illégaux par des espaces. Convertir ?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
fr: Le fichier est ouvert en lecture seule car il diffère de l'original.
    %lu caractères ont été remplacés par des espaces

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
fr: Utiliser 'Enregistrer sous' pour le renommer et le rendre éditable

en: Add bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le plein écran

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
fr: _Abandonner l'enregistrement

en: _Continue save in UTF-8
fr: _Continuer l'enregistrement en UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
fr: Impossible de convertir %s vers l'encodage %s. L'encodage a échoué sur le caractère '%s' à la ligne %d colonne %d
    
    Continuer l'enregistrement en UTF-8 ?

en: File encoding conversion failure
fr: Échec de la conversion d'encodage du fichier

en: Previously:
fr: Précédemment :

en: Unable to open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
fr: Si vous ramenez "%s" à la dernière copie sauvegardée, vous perdrez définitivement les modifications en cours.

en: Revert changes to last saved copy?
fr: Supprimer les modifications et revenir à la dernière sauvegarde ?

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: Retry _all failed
fr: Échec de _Tout réessayer

en: Close all _failed
fr: Échec de Tout _fermer

en: File
fr: Le fichier

en:  failed to load.
fr:  n'a pas pu être chargé.

en: File failed to load
fr: Le fichier n'a pas pu être chargé

en: Select file to insert
fr: Sélectionner le fichier à insérer

en: No file to insert
fr: Aucun fichier à insérer

en: Save pasted image as
fr: Enregistrer l'image collée comme

en: Paste special
fr: Coller spécial

en: No compatible clipboard data found
fr: Pas de donnée utilisable dans le presse-papier

en: Paste as _HTML
fr: Coller comme _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
fr: Coller comme HTML avec _JPG

en: Paste as plain text
fr: Coller comme texte brut

en: %d line | %d lines
fr[0]: %d ligne
fr[1]: %d lignes

en: %d word | %d words
fr[0]: %d mot
fr[1]: %d mots

en: %d character | %d characters
fr[0]: %d caractère
fr[1]: %d caractères

en: Selection statistics:
fr: Dans la sélection :

en: Statistics:
fr: Dans le document :

en: Lines into columns
fr: Nombre de lignes dans les colonnes

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

en: Spread lines horizontally
fr: Diffuser les lignes horizontalement

en: Column separator:
fr: Séparateur de colonnes :

en: Fill empty entries:
fr: Remplir les entrées vides :

en: Number of _paragraphs:
fr: Nombre de _paragraphes

en: Number of _sentences:
fr: Nombre de p_hrases

en: Insert plain text
fr: Insérer du texte brut

en: Insert in <li>
fr: Insérer dans un <li>

en: Insert in <p>
fr: Insérer dans un <p>

en: Number of paragraphs
fr: Nombre de paragraphes

en: Number of sentences
fr: Nombre de phrases

en: _Indent size:
fr: Augmenter la taille

en: Use _tabs to indent, not spaces
fr: Indentation par tabulations

en: Do not _preserve existing line breaks
fr: Ne pas conserver les sauts de ligne existants

en: More _jslint-compatible output
fr: Plus de sorties _jslint-compatible

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
fr: _Décoder les caractères affichables encodés en notation  \\xNN

en: Beautify only in _selection
fr: N'embellir que la _sélection

en: _Indent size
fr: _Augmenter la taille

en: _Available encodings:
fr: _Encodages disponibles :

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encodings in _menu:
fr: Encodages dans le menu :

en: Add or remove document encodings
fr: Ajouter ou supprimer des encodages

en: Supply extra arguments
fr: Ajout facultatif d'arguments

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
fr: Arguments supplémentaires pour définir  %%a dans '%s'

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
fr: Cette commande requiert un nom de fichier pour le document courant; veuillez enregistrer le fichier d'abord.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
fr: Cette commande ne peut s'appliquer qu'à un fichier local; veuillez enregistrer le fichier localement d'abord.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
fr: Une sortie ne peut pas être indiquée pour une commande externe; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
fr: Cette commande invoque plusieurs entrées; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
fr: Cette commande invoque plusieurs sorties; veuillez corriger la commande dans les préférences.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
fr: Impossible de créer une commande pour %s.
    %s

en: Failed to create a command
fr: Impossible de créer une commande

en: The command %s exited with error code %d. %s
fr: La commande %s s'est terminé avec le code d'erreur %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
fr: Cette application n'est probablement pas installée sur votre système.

en: Command returned error code
fr: La commande a retourné un code d'erreur

en: Set documentroot and webroot
fr: Définir le répertoire racine et le répertoire distant

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
fr: Le <i>document racine</i> est l'endroit où Bluefish cherche les fichiers,
    le <i>répertoire distant</i> est l'adresse où ces mêmes fichiers peuvent être visualisés sur le serveur web

en: Documentroot
fr: Répertoire racine

en: Webroot
fr: Répertoire Distant

en: Move/rename %s to
fr: Déplacer (vers)/renommer (en) %s

en: Could not rename
fr: Impossible de renommer le fichier

en: New directory
fr: Nouveau répertoire

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer
    "%s" ?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez %s, vous le perdrez définitivement.

en: File Browser menu
fr: Menu de l'explorateur de fichiers

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Open _Advanced...
fr: P_aramétrer l'ouverture…

en: Search files...
fr: Recherche des fichiers…

en: Search files
fr: Rechercher les fichiers

en: Rena_me
fr: Reno_mmer

en: Rename
fr: Renommer

en: New _File
fr: Nouveau _fichier

en: _New Directory
fr: Nouveau répertoire

en: Insert _link
fr: Insérer un lien

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: _Refresh
fr: Actualise_r

en: Refresh
fr: Actualiser

en: _Set as base dir
fr: _Sélectionner comme répertoire de base

en: Set as base directory
fr: Sélectionner comme répertoire de base

en: Set as document root
fr: Définir en tant que répertoire racine

en: Show Full _Tree
fr: Afficher toute l'_arborescence

en: Show full tree
fr: Afficher toute l'arborescence

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: Filter
fr: Filtre

en: New Filter
fr: Nouveau fichier

en: New filter
fr: Nouveau fichier

en: Edit Filter
fr: Éditer le filtre

en: Edit filter
fr: Éditer le filtre

en: Delete Filter
fr: Supprimer le filtre

en: Delete filter
fr: Supprimer le filtre

en: Follow Active Document
fr: Suivre le document actif

en: Follow active document
fr: Suivre le document actif

en: Show Backup Files
fr: Afficher les fichiers de sauvegarde

en: Show backup files
fr: Afficher les fichiers de sauvegarde

en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

en: Dual
fr: Scindé

en: Flat
fr: À plat

en: Tree
fr: Arborescent

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
fr: <b>%s</b>
    équivalent à
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
fr[0]: Ouverture de %d fichier, %s ouvert
fr[1]: Ouverture de %d fichiers, %s ouverts

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
fr[0]: Tous les fichiers sont chargés, %s complet, %d document ouvert
fr[1]: Tous les fichiers sont chargés, %s complet, %d documents ouverts

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
fr[0]: Ouverture paramétrable terminée, %d document ouvert
fr[1]: Ouverture paramétrable terminée, %d documents ouverts

en: _Skip
fr: _Ignorer

en: _Overwrite
fr: _Écraser

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
fr: %s ne peut être copié, il existe déjà, voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: Overwrite file?
fr: Voulez-vous écraser le fichier ?

en: Autosave in progress...
fr: Sauvegarde automatique en cours…

en: Started open advanced...
fr: Ouverture paramétrée en cours…

en: Select basedir
fr: Choisir le répertoire de base

en: Advanced open file selector
fr: Paramétrer l'ouverture des fichiers

en: <b>Files</b>
fr: <b>Fichiers</b>

en: Base _Dir:
fr: Répertoire de _base :

en: _Pattern:
fr: _Modèle :

en: Pattern matches _full path:
fr: le modèle correspond au chemin d'accès complet

en: _Recursive:
fr: _Récursif :

en: Ma_x recursion:
fr: Récursion ma_xi :

en: <b>Contains</b>
fr: <b>Contient</b>

en: Pa_ttern:
fr: Mo_dèle :

en: Is rege_x:
fr: Est une e_xpression régulière :

en: Select files
fr: Choisir les fichiers

en: Open URL
fr: Ouvrir une URL

en: _Continue save
fr: _Continuer l'enregistrement

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
fr: Le fichier de sauvegarde pour %s n'a pas pu être créé. Si vous continuez, ce fichier sera écrasé.

en: File backup failure
fr: Échec de la sauvegarde

en: Could not save file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier

en: File changed on disk
fr: Le fichier a été modifié sur le disque

en: File %s exists and is open, overwrite?
fr: Le fichier %s est déjà ouvert, voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
fr: Le fichier sélectionné est en cours d'édition dans Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
fr: Un fichier nommé "%s" existe déjà.

en: Do you want to replace the existing file?
fr: Désirez-vous remplacer le fichier existant ?

en: File:
    "
fr: Fichier :
    "

en: " save is in progress
fr: " enregistrement en cours !

en: Save in progress!
fr: Enregistrement en cours !

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save %s as
fr: Enregistrer %s sous

en: Save copy of %s
fr: Enregistrer une copie de %s

en: Close _Without Saving
fr: Fermer s_ans enregistrer

en: Save changes to "%s" before closing?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à "%s" avant de le fermer ?

en: If you don't save your changes they will be lost.
fr: Si vous n'enregistrez pas les modifications, elles seront perdues.

en: _Reopen
fr: _Réouvrir

en: Project "%s" failed to load
fr: Le Projet "%s" n'a pas pu être chargé.

en: Do you want to reopen project from another location?
fr: Voulez-vous rouvrir le projet d'un autre emplacement ?

en: Choose per _File
fr: Choisir par _fichier

en: Close _All
fr: _Tout fermer

en: _Save All
fr: Tout enregi_strer

en: One or more open files have been changed.
fr: Un ou plusieurs fichiers ont été modifiés.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
fr[0]: <span color="red">%d echec</span>
fr[1]: <span color="red">%d échecs</span>

en: incomplete finished
fr: terminé de façon incomplète

en: completed
fr: terminé

en: Upload / Download
fr: Envoyer / Télécharger

en: Upload
fr: Envoyer

en: Download
fr: Télécharger

en: Local directory
fr: Répertoire local

en: Remote directory
fr: Répertoire distant

en: Delete deprecated files
fr: Supprimer les fichiers obsolètes

en: Include hidden files
fr: Inclure les fichiers cachés

en: Include backup files
fr: Inclure les fichiers de sauvegarde

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
fr: Le fichier : %s a été modifié sur le disque.
    
    Heure de l'ancienne modification : %s
    Heure de la nouvelle modification : %s
    Taille originale : %s
    Nouvelle taille : %s

en: _Unset file name
fr: S_upprimer le nom de fichier

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
fr: Nom du fichier : %s

en: File disappeared from disk
fr: Le fichier n'est plus sur le disque

en: _Ignore
fr: _Ignorer

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Check and reload all documents
fr: Vérifier et recharger tous les documents

note: build a list of filters
en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Hide files that match the filter
fr: Cacher les fichiers correspondant au filtre

en: Add pattern
fr: Ajouter le modèle

en: Mime type
fr: Type mime

en: Icon
fr: Icône

en: %d of %d
fr: %d sur %d

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: Character _Encoding:
fr: _Encodage des caractères

en: Automatic detection
fr: Détection automatique

en: <b>Keystroke choice</b>
fr: <b>raccourci-clavier</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
fr: 
    Entrez la combinaison de touches désirée
    Utiliser Ctrl, Shift, Alt en combinaison avec une autre touche.
    <i>Esc pour abandonner, Suppr pour désactiver le raccourci.</i>

en: Press shortcut key combination
fr: Appuyez sur la combinaison de touches de raccourci

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Line
fr: Ligne

en: Output
fr: Résultat

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
fr: Échec de la compilation du modèle de l'analyseur %s: %s

en: <b>What to print</b>
fr: <b>Imprimer</b>

en: Print header
fr: Imprimer l'en-tête

en: Print line numbers
fr: Imprimer les numéros de ligne

en: What to print
fr: Imprimer

en: Untitled
fr: Sans titre

en: _Mime type:
fr: Type mime :

en: None
fr: Aucun

en: _Template:
fr: Modèle :

en: Enable a_uto-completion
fr: Activer la complétion automatique

en: Enable _block folding
fr: Activer le pliage par blocs

en: Display block stack in statusbar
fr: Afficher la pile de blocs dans la barre d'état

en: Highlight block _delimiters
fr: Colorer les délimiteurs de blocs

en: _Highlight current line
fr: Coloration syntaxique de la ligne active

en: Show line _numbers
fr: Afficher les numéros de ligne

en: Show _right margin indicator
fr: Afficher la marge droite

en: Auto indentin_g
fr: Indentation automatique

en: Wra_p lines
fr: Replier les lignes

en: Enable syntax scanning
fr: autoriser la coloration syntaxique

en: Show _visible spacing
fr: Montrer les espaces visibles

en: _Enable spell check
fr: Activer la vérification orthographique

en: <b>Tab Stops</b>
fr: <b>Tabulations</b>

en: Tab _width:
fr: Largeur de tabulation :

en: Insert _spaces instead of tabs
fr: Utiliser des espaces plutôt que des tabulations

en: Enabled
fr: Activé

en: Path to plugin
fr: Chemin du plugin

en: Mime-Type
fr: Type mime

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
fr: <small>Les styles de texte sont appliqués les uns après les autres. Quand plusieurs styles de texte s'appliquent au même texte, le premier est affecté de la plus haute priorité. Utilisez le copier-coller pour réordonner les styles de texte.</small>

en: Label
fr: Étiquette

en: Foreground color
fr: Couleur du premier plan

en: _Foreground color:
fr: Couleur du premier plan

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: _Background color:
fr: Couleur d'arrière-plan

en: _Normal weight
fr: Non gras

en: Bold _weight
fr: Gras

en: Normal st_yle
fr: Non Italique

en: _Italic style
fr: Italique

en: _Spell check
fr: _Vérifier l'orthographe

en: Add entry
fr: Ajouter

en: Delete entry
fr: Supprimer

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer l'entrée sur l'entrée standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée, égal à %f si le fichier est local et n'a pas été modifié
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour tous les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire de prévisualisation ont été 
     définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: Command
fr: Commande

en: Default browser
fr: Navigateur par défaut

en: Update defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Reset all
fr: Tout réinitialiser

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer la sortie sur la sortie standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée
    <b>Options de sortie</b>
    terminer avec | pour lire la sortie à partir de la sortie standard
    %o nom de fichier temporaire
    %t nom de fichier temporaire pour l'entrée et la sortie (pour la modification sur place 
    des filtres, ne peut opérer sur la sélection)
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire 
    de prévisualisation ont été définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
fr: <small><b>Options d'entrée</b>
    Commencer par | pour envoyer l'entrée sur l'entrée standard
    %f nom du fichier local (disponible pour les fichiers locaux)
    %i nom du fichier temporaire en entrée, égal à %f si le fichier est local et n'a pas été modifié
    <b>Options de sortie</b>
    terminer avec | pour lire la sortie à partir de la sortie standard
    %o nom de fichier temporaire
    <b>Autres options</b>
    %a arguments supplémentaires spécifiques au script
    %c répertoire local du fichier (disponible pour les fichiers locaux)
    %n nom du fichier sans son chemin (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %u URL (disponible pour tous les fichiers portant un nom)
    %p URL de prévisualisation si le répertoire de base et le répertoire 
    de prévisualisation ont été définis dans les préférences du projet, autrement identique à %u</small>

en: Pattern
fr: Modèle

en: File #
fr: Fichier #

en: Line #
fr: Ligne #

en: Output #
fr: Résultat à l'écran #

en: File
fr: Fichier

en: A restart is needed to see the effect of these options
fr: Un redémarrage est nécessaire pour rendre ces options effectives

note: 1=text
en: Option name
fr: Nom de l'option

note: 2=boolean
en: value
fr: Valeur

note: 1=text
en: Highlight name
fr: Nom de la coloration syntaxique

en: Textstyle
fr: Styles de texte

en: Continue and ignore changes
fr: Coninuer et ignorer tous les changements

en: Importing colors will abort any preferences changes
fr: L'importation des couleurs annule toutes les modifications de préférences

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
fr: L'importation des couleurs ferme la boîte de dialogue des préférences et annule les modifications que vous avez apportées. Voulez-vous continuer?

en: Choose file
fr: Choisir le fichier

en: Import done
fr: Importation effectuée

en: Import %s failed
fr: Échec de l'importation de %s

en: Delayed
fr: Différé

en: Immediately
fr: Immédiat

en: Continue save
fr: Continuer l'enregistrement

en: Abort save
fr: Abandonner l'enregistrement

en: Ask what to do
fr: Demander quoi faire

en: Never
fr: Jamais

en: Periodically and during save
fr: Périodiquement et lors d'un enregistrement

en: Only during save
fr: Lors des enregistrements uniquement

en: Nothing
fr: Aucune

en: Modified time and file size
fr: Date et taille du fichier modifiés

en: Modified time
fr: Date modifiée

en: File size
fr: Taille du fichier

en: left
fr: À gauche

en: right
fr: À droite

en: top
fr: En haut

en: bottom
fr: En bas

en: Recently opened
fr: Document récent

en: Recently closed
fr: Récemment fermé

en: Only project files
fr: Les fichiers de projet seulement

en: All
fr: Tout

en: All except spaces
fr: Tout sauf les espaces sécables

en: All trailing
fr: Tous les espaces en fin de ligne

en: All except non-trailing spaces
fr: Tabulations, insécables et espaces en fin de ligne

en: Always
fr: Toujours

en: Smart
fr: Intelligent

en: Edit preferences
fr: Éditer les préférences

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
fr: <b>Paramètres par défaut (remplacés par les paramètres du projet)</b>

en: Initial document settings
fr: Paramètres initiaux de l'éditeur

en: Editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur

en: <b>Editor settings</b>
fr: <b>Paramètres de l'éditeur</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
fr: auto-indentation intelligente des crochets

en: Smart Home/_End cursor positioning
fr: Positionnement intelligent du curseur début/fin

en: _Tab key indents selection
fr: La touche tabulation indente la sélection

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
fr: Remplacer les guillemets Unicode par des guillemets ASCII

en: Insert spaces to cursor position
fr: Insérer des espaces à la position du curseur

en: Automatically insert closing brackets
fr: Fermeture auto des parenthèses

en: Right _margin/split line end position:
fr: marge droite/coupure de ligne :

en: Wrap lines on right margin indicator
fr: Plier les lignes à la marge droite

en: Visible _whitespace mode:
fr: Présentation des espaces visibles

en: <b>Undo</b>
fr: <b>Annulation</b>

en: _Number of actions in history:
fr: Nombre d'actions dans l'historique :

en: Clear _history on save
fr: Effacer l'historique lors de l'enregistrement

en: Auto-completion & Reference
fr: Auto-completion & Références

en: <b>Auto-completion</b>
fr: <b>Autocomplétion</b>

en: Show _pop-up window:
fr: Afficher la fenêtre contextuelle :

en: Minimum matching length for auto-completion:
fr: Longueur minimale pour l'auto-complétion :

en: Shortcut _key combination:
fr: Combinaison de touches de raccourci :

en: <b>Reference Information</b>
fr: <b>Références</b>

en: _Load reference data from language files
fr: Charger les informations de références du fichier de language

en: Show references in auto-completion _pop-up window
fr: Afficher les références dans la fenêtre contextuelle de complétion

en: Show references if mouse is over text editor
fr: Afficher les références au survol de la souris

en: Font & Colors
fr: Fonte et Couleurs

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
fr: <b>Fonte et curseur</b>

en: _Editor font:
fr: Fonte de l'éditeur :

en: Cursor / font size ratio (%):
fr: Ratio curseur/taille de la police (%) :

en: <b>Colors</b>
fr: <b>Couleurs</b>

en: Use system wide color settings
fr: Utiliser les paramètres système de couleurs

en: Cursor color
fr: Couleur du curseur

en: C_ursor color:
fr: Couleur du curseur

en: Selection background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la sélection

en: _Selection background color:
fr: Arrière-plan de la sélection

en: Margin foreground color
fr: Couleur du premier plan de la marge

en: _Margin foreground color:
fr: Couleur du premier plan de la marge

en: Margin background color
fr: Couleur d'arrière-plan de la marge

en: _Margin background color:
fr: Couleur d'arrière-plan de la marge

en: Highlight cursor position
fr: Colorer la position du curseur

en: Cursor highlight color
fr: Couleur du curseur

en: _Cursor highlight color:
fr: Couleur du curseur

en: Current line color
fr: Couleur de la ligne courante

en: Cu_rrent line color:
fr: Couleur de la ligne courante

en: Visible whitespace color
fr: Couleur des espaces visibles

en: _Visible whitespace color:
fr: Couleur des espaces visibles

en: <b>Import / export color profiles</b>
fr: <b>Importer / exporter les profiles de couleurs</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
fr: Les profils de couleurs définissent les couleurs de l'éditeur, de l'interface utilisateur et de tous les styles de textes.

en: Export
fr: Exporter

en: Import
fr: Importer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Text styles
fr: Styles de texte

en: <b>Text Styles</b>
fr: <b>Styles de texte</b>

en: Files
fr: Fichiers

en: <b>Encoding</b>
fr: <b>Encodage</b>

en: _Default character set for new files:
fr: Jeu de caractères par défaut pour les nouveaux fichiers :

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
fr: Mettre à jour les balises <meta> lors de la modification de l'encodage

en: <b>Misc</b>
fr: <b>Divers</b>

en: Strip trailing spaces on save
fr: Supprimer les espaces en fin de ligne à l'enregistrement

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
fr: Ouvrir les fichiers de commande dans le processus Bluefish actif

en: Open commandline files in new _window
fr: Ouvrir les fichiers de commande dans une nouvelle fenêtre

en: Check if file is modified on disk:
fr: Vérifier si le fichier est modifié sur le disque :

en: File properties to check on dis_k for modifications:
fr: Propriétés du fichier à vérifier sur le disque :

en: Show warning for files with very long lines
fr: Avertir pour les fichiers contenant des lignes très longues

en: Backup & Recovery
fr: Sauvegarde et Récupération

en: <b>Backup</b>
fr: <b>Sauvegarde</b>

en: Create _backup file during file save
fr: Créer une sauvegarde à l'enregistrement

en: _Remove backup file on close
fr: Supprimer la sauvegarde à la fermeture

en: If back_up fails:
fr: Si la sauvegarde échoue :

en: <b>Document Recovery</b>
fr: <b>Récupération des documents</b>

en: _Enable recovery of modified documents
fr: Activer la récupération des documents modifiés

en: _Frequency to store changes (seconds):
fr: Fréquence d'enregistrement des modifications (secondes) :

en: File Associations
fr: associations du fichier

en: Templates
fr: Modèles

en: <b>Templates</b>
fr: <b>Modèles</b>

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: <b>Layout</b>
fr: <b>Disposition</b>

en: Document _tab position:
fr: Position des onglet des documents :

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
fr: Longueur maxi du nom de fichier dans l'onglet (0 pour illimité)

en: _Sidebar position:
fr: Position du panneau latéral :

en: Sidebar tab _position:
fr: Position des onglets du panneau latéral :

en: Hide toolbars on full-screen
fr: Masquer les barres d'outils en plein écran

en: User interface _language:
fr: Langue de l'interface utilisateur

en: <b>Recent Files</b>
fr: <b>Fichiers récents</b>

en: Recent files _shows:
fr: 'Fichiers récents' affiche :

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
fr: Nombre de fichiers dans 'Récemment ouvert :'

en: _Register recent files with your desktop:
fr: Enregistrer les fichiers récents sur le bureau :

en: Shortcut keys
fr: Touches de raccourci

en: <b>Shortcut keys</b>
fr: <b>Touches de raccourci</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
fr: Basculer entre les onglets avec <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
fr: Basculer entre les onglets avec <Alt>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
fr: Enregistrer les accélérateurs de menu en quittant

en: Save user customised menu accelerators now
fr: Enregistrer maintenant les accélérateurs de menu personnalisés

en: Reset menu accelerators to application defaults
fr: Rétablir les accélérateurs de menu par défaut

en: _Leave dimensions to window manager
fr: Laisser le gestionnaire de fenêtres gérer les dimensions

en: _Restore last used dimensions
fr: Restaurer les dernières dimensions utilisées

en: Initial _sidebar width:
fr: Largeur initiale du panneau latéral :

en: Initial window _height:
fr: Hauteur initiale de la fenêtre :

en: Initial window _width:
fr: Largeur initiale de la fenêtre :

en: _Limit window title length
fr: Limiter la longueur du titre de la fenêtre.

en: <b>Document tab</b>
fr: <b>Onglet des documents</b>

en: _Use system document tab font
fr:  Utiliser la fonte système pour les onglets des documents.

en: _Document tab font:
fr: Fonte des onglet des documents :

en: Document error tab color
fr: Documents, onglet d'erreur

en: Document tab _error color:
fr: Documents, onglet d'erreur :

en: Document loading tab color
fr: Documents, onglet chargement en cours

en: Document tab loadin_g color:
fr: Documents, onglet chargement en cours :

en: Document modified tab color
fr: Documents, onglet modifié

en: Document tab _modified color:
fr: Documents, onglet modifié :

en: Active document tab color
fr: Couleur de l'onglet du document courant

en: Document tab _active color:
fr: Couleur de l'onglet du document courant :

en: <b>Thumbnails</b>
fr: <b>Vignettes</b>

en: Thumbnail _filetype:
fr: Type de fichier des vignettes :

en: Thumbnail _suffix:
fr: Suffixe des vignettes :

en: External commands
fr: Commandes externes

en: <b>External Commands</b>
fr: <b>Commandes externes</b>

en: External filters
fr: Filtres externes

en: <b>External Filters</b>
fr: <b>Filtres externes</b>

en: Output parsers
fr: Analyseurs syntaxiques

en: <b>Output Parsers</b>
fr: <b>Analyseurs syntaxiques</b>

en: Language support
fr: Languages

en: Enter Bluefish project filename
fr: Saisir le nom du projet Bluefish

en: Select Bluefish project filename
fr: Sélectionner le nom de fichier du projet Bluefish

en: Create New Project
fr: Créer un projet

en: Edit Project
fr: Éditer le projet

en: This project contains %d file | This project contains %d files
fr[0]: Ce projet contient %d fichier
fr[1]: Ce projet contient %d fichiers

en: Project _Name:
fr: _Nom du projet :

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
fr: <b>Paramètres par défaut pour ce projet</b>

en: Create _Project
fr: Créer un _projet

en: Create project
fr: Créer un projet

en: Create project with currently opened documents
fr: Créer un projet avec les documents ouverts

en: Create empty project
fr: Créer un projet vide

en: weblint HTML checker
fr: vérificateur HTML weblint

en: tidy HTML validator
fr: validateur HTML tidy

en: xmllint XML checker
fr: vérificateur XML xmllint

en: php syntax check
fr: Vérifier la syntaxe PHP

en: perl syntax check
fr: Vérifier la syntaxe Perl

en: Sort
fr: Trier

en: Sort / Uniq
fr: Trier / Uniq

en: Reverse lines
fr: Inverser les lignes

en: Tidy convert to XHTML
fr: Tidy conversion vers XHTML

en: Strip empty lines
fr: Ôter les lignes vides

en: Render HTML to text
fr: Rendu HTML en texte

en: Javascript Minify with jsmin
fr: Compacter javascript avec jsmin

en: Decompress CSS
fr: Décompresser CSS

en: Compress CSS
fr: Compresser CSS

en: Windows 7 Internet Explorer 32-bit
fr: Windows 7 Internet Explorer 32-bitr

en: Insert date
fr: Insérer la date

en: C Header
fr: En-tête C

en: C Header GPL
fr: En-tête C GPL

en: LaTex Presentation
fr: LaTex Présentation

en: Untitled Project
fr: Projet sans titre

en: C programming
fr: Programmation C

en: Web files
fr: fichiers de type web

en: Hide objectfiles
fr: Cacher les fichiers objets

en: <i>Replace started</i>
fr: <b>Remplacement en cours…</b>

en: <i>Search started</i>
fr: <b>Recherche en cours…</b>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
fr: <span foreground="red"><b>Aucune sélection, abandon de la recherche</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
fr: <span foreground="red" weight="bold">Certains documents sont en cours de chargement</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
fr: <span foreground="red"><b>Chaîne de recherche vide</b></span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
fr[0]: <i>%d occurence remplacée</i>
fr[1]: <i>%d occurences remplacées</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
fr[0]: <i>%d occurence trouvée</i>
fr[1]: <i>%d occurences trouvées</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé dans  %d des %d documents parcourus</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés dans  %d des %d documents parcourus</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé du caractère %d à %d</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés du caractère %d à %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
fr[0]: <i>%d résultat trouvé dans le document courant</i>
fr[1]: <i>%d résultats trouvés dans le document courant</i>

en: No (more) results
fr: Pas (plus) de résultats

en: Active document
fr: Document courant

en: Current selection
fr: Sélection courante

en: All open documents
fr: Tous les fichiers ouverts

en: Files on disk
fr: Fichiers sur le disque

en: Uppercase
fr: Mettre en majuscules

en: Lowercase
fr: Mettre en minuscules

en: Find and Replace
fr: Chercher et Remplacer

en: <b>_Search for</b>
fr: <b>_Chercher</b>

en: <b>Replace _with</b>
fr: <b>_Remplacer par</b>

en: Replace T_ype:
fr: T_ype de remplacement :

en: Sco_pe:
fr: _Zone de recherche :

en: Filename pattern:
fr: Modèle de nom de fichier :

en: Recursion level:
fr: Niveau de récursion :

en: Basedir:
fr: Répertoire de _base :

en: Show results in Output Pane
fr: Afficher les résultats dans le panneau de sortie

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
fr: Afficher tous les résultats dans le panneau de sortie en bas de la liste des documents

en: Ignore backup files
fr: Ignorer les fichiers de sauvegarde

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
fr: Ignorer les fichiers de sauvegarde *~ créés par Bluefish

en: Pattern contains escape-se_quences
fr: Le modèle contient des caractères d'échappement

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
fr: Le modèle contient des caractères échappés par un antislash tels  \n, \t, etc.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
fr: Un point dans le modèle correspond à un saut de ligne

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
fr: Le point correspond à tout, y compris les nouvelles lignes, utiliser pour la recherche multiligne.

en: Replace _All
fr: Tout _remplacer

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: _Find All
fr: Tout _chercher

en: B_ookmark All
fr: Si_gnets

en: Undo in _all documents
fr: Annuler dans _tous les documents ouverts

en: Undo only _this document
fr: Annuler seulement dans ce _document

en: Undo this change in all documents?
fr: Annuler ce changement dans tous les documents ?

en: This change concerns multiple documents.
fr: Ce changement affecte de multiple documents.

en: Allow folding of C style comments
fr: Permettre le pliage des commentaires C style

en: Allow folding of Curly brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs entre accolades

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre accolades

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre parenthèses

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs Javascript entre crochets

en: Allow folding of Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs entre parenthèses

en: Allow folding of PHP blocks
fr: Permettre le pliage de

en: Allow folding of Square brackets block
fr: Permettre le pliage des blocs entre crochets

en: Allow folding of the Parentheses block
fr: Permettre le pliage des blocs entre parenthèses

en: Allow to fold the the root html tag
fr: Permettre le pliage de la balise html racine

en: All php functions
fr: Toutes les fonctions PHP

en: All wordpress functions
fr: Toutes les fonctions Wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
fr: Autocompléter les noms de fonction avec un point virgule

en: Autocomplete HTML entities
fr: Autocompléter les entités HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
fr: Autocompléter les méthodes des objets Javascript

en: autocomplete javascript variables
fr: Autocompléter les variables Javascript

en: Auto-complete PHP functions
fr: Autocompléter les fonctions PHP

en: Auto-complete PHP variables
fr: Autocompléter les variables PHP

en: Autocomplete tags
fr: Autocompléter les balises

en: autocomplete with newlines
fr: Autocompléter avec un retour à la ligne

en: CSS properties
fr: Propriétés CSS

en: Enable the PHP short open tag
fr: Autoriser la balise PHP courte

en: GNU Coreutils functions
fr: Fonctions GNU Coreutils

en: HTML entities
fr: Entités HTML

en: include JQuery syntax
fr: inclure la syntaxe JQuery

en: Javascript CSS properties
fr: Propriétés CSS Javascript

en: Load all php functions
fr: Charger toutes les fonctions php

en: Load auto-completion information
fr: Charger les informations de complétion

en: Load completion data
fr: Charger les données de complétion

en: Load glib types and functions
fr: Charger les types et fonctions glib

en: Load GObject functions
fr: Charger les fonctions GObjec

en: Load GTK+ functions
fr: Charger les fonctions GTK+

en: Load reference data
fr: Charger les références

en: Load reference information
fr: Charger les références

en: Load standard C library functions
fr: Charger les fonctions standard de la bibliothèque C

en: Load XSLT 2.0 support.
fr: Charger le support de XSLT 2.0.

en: Methods in javadoc but not in references
fr: Méthodes dans javadoc mais pas dans les références

en: scan for sql in php strings
fr: Analyser sql dans les chaînes php

en: Scan for sql in strings
fr: Analyser sql dans les chaînes

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
fr: Fermer les balises br, hr et img avec /&gt;

en: Show a string as a block
fr: Afficher les chaînes comme des blocs

en: Show tag attributes as block
fr: Afficher les chaînes comme des blocs

en: Show this language in the menu
fr: Afficher ce language dans le menu

en: Tag block-start includes all attributes
fr: Le bloc de balise ouvrante inclut tous les attributs

en: This version of Bluefish was built with:
fr: Cette version de Bluefish a été construite avec:

en: 
    Developers of previous releases:
fr: 
    Développeurs des versions précédentes :

en: 
    Package maintainers:
fr: 
    Mainteneurs de paquets :

en: 
    If you know of anyone missing from this list,
    please let us know at:
fr: 
    Si vous avez connaissance d'une personne manquante dans cette liste, merci de bien vouloir nous en informer via :

en: 
    Thanks to all who helped make this software available.
fr: 
    Merci à tous ceux qui ont contribué à rendre ce logiciel disponible.

en: An open-source editor for experienced web designers and programmers, supporting many programming and markup languages, but focusing on creating dynamic and interactive websites.
fr: Un éditeur de texte open-source pour les concepteurs de sites web expérimentés et les programmeurs,il supporte de nombreux langages de balisage et de programmation, mais se concentre sur la réalisation de sites web dynamiques et interactifs.

en: _Help
fr: Aid_e

en: Bluefish _Homepage
fr: Page d'_accueil Bluefish

en: Bluefish homepage
fr: Page d'_accueil Bluefish

en: Report a _Bug
fr: Rapporter un _Bug

en: Report a bug
fr: Rapporter un bug

en: _About
fr: À _propos

en: About Bluefish
fr: À propos de Bluefish

en: Build _Info
fr: _Infos de compilation

en: Build info
fr: Infos de compilation

en: Insert as HTML entity
fr: Insérer une entité HTML

en: charmap
fr: table des caractères

en: Characters to entities
fr: Caractères en entités

en: Entities to characters
fr: Entités en caractères

en: In current document
fr: Dans le document actif

en: In selection
fr: À l'intérieur de la sélection

en: In all documents
fr: Dans tous les documents

en: Sco_pe:
fr: Étend_ue :

en: Convert numerical encoded characters &#99;
fr: Convertir les caractères numériques &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
fr: Convertir les caractères _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
fr: Convertir les caractères _spéciaux

en: Convert _symbol characters
fr: Convertir les s_ymboles

en: Convert _XML characters < > & " '
fr: Convertir les caractères _xml < >& " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
fr: Contourner l'absence d'entité &apos; dans IE.

en: C_haracters to Entities
fr: _Caractères en entités

en: Change characters to entities
fr: Changer les caractères en entités

en: Ent_ities to Characters
fr: _Entités en caractères

en: Change entities to characters
fr: Changer les entités en caractères

en: URL _Decode
fr: _Décodage URL

en: URL decode
fr: Décodage URL

en: URL _Encode
fr: E_ncodage URL

en: URL encode
fr: Encodage URL

en: To Lo_wercase
fr: M_inuscules

en: To lowercase
fr: Minuscules

en: To _Uppercase
fr: Ma_juscules

en: To uppercase
fr: Majuscules

en: Cascading Style Sheet Builder
fr: Constructeur de feuilles de style CSS

en: _Selector(s):
fr: _Sélecteur(s) :

en: _Property:
fr: _Propriété :

en: _Value:
fr: _Valeur :

en: Selector(s)
fr: Sélecteur(s)

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en:  _Add
fr:  _Ajouter

en:  _Update
fr:  _Mettre à jour

en:  _Delete
fr:  _Supprimer

en: _Style...
fr: _Style…

en: Bluefish: Select color
fr: Bluefish : Sélection de couleurs

en: Edit color
fr: Édition de la couleur

en: Edit tag
fr: Éditer la balise

en: HTML Features
fr: Fonctions HTML

en: T_ags
fr: _Balises

en: _Headings
fr: _En-têtes

en: Insert H1 tag
fr: Insérer une balise H1

en: Insert H2 tag
fr: Insérer une balise H2

en: Insert H3 tag
fr: Insérer une balise H3

en: Insert H4 tag
fr: Insérer une balise H4

en: Insert H5 tag
fr: Insérer une balise H5

en: Insert H6 tag
fr: Insérer une balise H6

en: _Entities
fr: _Entités

en: _Non-breaking space
fr: Espace _insécable

en: _Broken bar ¦
fr: _Barre verticale interrompue ¦

en: Soft _hyphen -
fr: Tiret _virtuel -

en: _Format by Context
fr: Formatage conte_xtuel

en: _Strong
fr: _Fort

en: Strong
fr: Fort

en: _Emphasis
fr: _Emphase

en: Emphasis
fr: Emphase

en: _Definition
fr: _Définition de terme

en: Definition
fr: Définition de terme

en: Sa_mple
fr: Éc_hantillon

en: Sample
fr: Échantillon

en: _Keyboard
fr: C_lavier

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Keyboard
fr: Clavier

en: _Abbreviation
fr: _Abréviation

en: Abbreviation
fr: Abréviation

en: Ac_ronym
fr: Ac_ronyme

en: Acronym
fr: Acronyme

en: Insert
fr: Inséré

en: De_lete
fr: _Supprimé

en: Format by L_ayout
fr: Formatage du st_yle

en: _Bold
fr: _Gras

en: Bold
fr: Gras

en: _Italic
fr: _Italique

en: Italic
fr: Italique

en: _Underline
fr: _Souligné

en: Underline
fr: Souligné

en: _Strikeout
fr: _Barré

en: Strikeout
fr: Barré

en: Sm_all
fr: _Petit corps

en: Small
fr: Petit corps

en: Bi_g
fr: G_rand corps

en: Big
fr: Grand corps

en: Format _General
fr: Formatage _général

en: _Paragraph
fr: _Paragraphe

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: _Break
fr: _Saut de ligne

en: Break
fr: Saut de ligne

en: Break clear _all
fr: Saut de ligne sans in_dentation

en: Break and clear
fr: Saut de ligne sans indentation

en: _Non-Breaking Space
fr: _Espace insécable

en: Non-breaking space
fr: Espace insécable

en: Font Si_ze +1
fr: Corps de p_olice +1

en: Font Size +1
fr: Corps de police +1

en: Font _Size -1
fr: Corps de po_lice -1

en: Font Size -1
fr: Corps de police -1

en: Preformatted _Text
fr: _Texte préformaté

en: Preformatted Text
fr: Texte préformaté

en: Su_bscript
fr: _Indice

en: Subscript
fr: Indice

en: Su_perscript
fr: E_xposant

en: Superscript
fr: Exposant

en: _Center
fr: _Centré

en: Center
fr: Centré

en: Align _right
fr: _Aligné à droite

en: Right Justify
fr: Justifié à droite

en: _Table
fr: _Tableau

en: Table
fr: Tableau

en: Table _Row
fr: _Ligne

en: Table Row
fr: Ligne de tableau

en: Table _Header
fr: _En-tête

en: Table Header
fr: En-tête de tableau

en: Table _Data
fr: _Cellules

en: Table Data
fr: Cellule

en: Table _Caption
fr: Lé_gende

en: Table Caption
fr: Légende

en: _List
fr: _Liste

en: Unordered _List
fr: _Liste non-ordonnée

en: Unordered List
fr: Liste non-ordonnée

en: _Ordered List
fr: Liste _ordonnée

en: Ordered List
fr: Liste ordonnée

en: List Ite_m
fr: Élé_ment de liste

en: List Item
fr: Élément de liste

en: De_finition List
fr: L_iste de termes

en: Definition List
fr: Liste de termes

en: Definition _Term
fr: _Terme

en: Definition Term
fr: Terme

en: F_orm
fr: _Formulaire

en: Form
fr: Formulaire

en: _Fieldset
fr: F_ieldset

en: L_abel
fr: Éti_quette :

en: _Input
fr: _Saisie

en: _Button
fr: _Bouton

en: _Select
fr: S_elect

en: Opt_group
fr: _Groupe d'options

en: Optio_n
fr: Op_tion

en: _Textarea
fr: _Zone de texte

en: _Misc
fr: _Divers

en: Insert Generator _META-Tag
fr: Insérer la balise _META du générateur

en: _Link
fr: _Liens relationnels

en: _Anchor
fr: _Ancre

en: _Comment
fr: _Commentaire

en: HTML Comment
fr: Commentaire HTML

en: Dial_ogs
fr: Dialo_gues

en: _General
fr: _Général

en: _Quickstart...
fr: _Démarrage rapide…

en: Quickstart...
fr: Démarrage rapide…

en: _Link Header...
fr: En-_tête de lien…

en: Link Header...
fr: En-tête de lien…

en: _Body...
fr: Balise _Body…

en: Body...
fr: Balise body…

en: _Script...
fr: _Script…

en: Script...
fr: Script…

en: _Anchor...
fr: _Ancre…

en: Anchor / Hyperlink...
fr: Ancre / Hyperlien…

en: _E-mail...
fr: _Courriel…

en: E-mail...
fr: Courriel…

en: _Rule...
fr: _Règle…

en: Horizontal Rule...
fr: Règle horizontale…

en: _Font...
fr: _Police…

en: Font...
fr: Police…

en: Basef_ont...
fr: P_olice par défaut…

en: Base font...
fr: Police par défaut…

en: Quick_list...
fr: _Liste rapide…

en: Quick List...
fr: Liste rapide…

en: _Meta...
fr: _Meta…

en: Embe_d...
fr: _Embed…

en: Select _Color...
fr: Sélectionner une co_uleur…

en: Insert _Time...
fr: Insérer l'_heure…

en: Insert _Image...
fr: Insérer une _image…

en: Insert image...
fr: Insérer une image…

en: Insert T_humbnail...
fr: Insérer une _vignette…

en: Insert thumbnail...
fr: Insérer une vignette…

en: Table _Wizard...
fr: _Assistant Tableau…

en: Table Wizard...
fr: Assistant Tableau…

en: _Table...
fr: _Tableau…

en: Table...
fr: Tableau…

en: Table _Row...
fr: _Ligne…

en: Table Row...
fr: Ligne de tableau…

en: Table _Head...
fr: _En-tête…

en: Table Head...
fr: En-tête de tableau…

en: Table _Data...
fr: _Cellules…

en: Table Data...
fr: Cellules…

en: _CSS
fr: C_SS

en: _Create Style...
fr: _Créer un style…

en: Create stylesheet...
fr: Créer une feuille de style…

en: S_pan...
fr: Balise S_pan…

en: Span...
fr: Balise span…

en: _Div...
fr: Balise _Div…

en: Div...
fr: Balise div…

en: _Style
fr: _Style :

en: C_olumns...
fr: _Colonnes…

en: Columns...
fr: Colonnes…

en: _Link to Stylesheet...
fr: Feuille de sty_le…

en: Link to Stylesheet...
fr: Lier à la feuille de style…

en: _Frame
fr: _Cadre

en: Frame _Wizard...
fr: _Assistant Cadre…

en: Frame Wizard...
fr: Assistant cadres…

en: Frame_set...
fr: _Encadrement…

en: Frameset...
fr: Encadrement…

en: _Frame...
fr: _Cadre…

en: Frame...
fr: Cadre…

en: F_orm...
fr: _Formulaire…

en: Form...
fr: Formulaire…

en: _Input...
fr: _Input…

en: Input B_uttons...
fr: S_ubmit…

en: Input Button...
fr: Bouton input…

en: Input T_ext...
fr: Input _Text…

en: Input Text...
fr: Input Text…

en: Text_area...
fr: Text_area…

en: Textarea...
fr: Textarea…

en: _Select...
fr: _Select…

en: Select...
fr: Select…

en: O_ption...
fr: _Option…

en: Option...
fr: Option…

en: Option _Group...
fr: Opt_group…

en: Option group...
fr: Optgroup…

en: _Button...
fr: _Button…

en: Button...
fr: Bouton…

en: _Edit tag under cursor...
fr: É_diter la balise sous le curseur…

en: _Multi Thumbnail...
fr: Multi-vignettes…

en: Multi thumbnail...
fr: Multi-vignettes…

en: Frame
fr: Cadre

en: Frameset
fr: Encadrement

en: Noframes
fr: Sans encadrement

en: Target
fr: Cible

en: Input Hidden...
fr: Hidden input…

en: Input Radio button...
fr: Radio input…

en: Input Radio Button...
fr: Radio input…

en: Input Check box...
fr: Checkbox input…

en: Input Check Box...
fr: Checkbox input…

en: HTML_5
fr: _HTML 5

en: Au_dio...
fr: _Audio…

en: Audio...
fr: Audio…

en: _Video...
fr: _Video…

en: Video...
fr: Video…

en: _Canvas...
fr: _Canvas…

en: Canvas...
fr: Canvas…

en: _Time...
fr: _Time…

en: Time...
fr: Time…

en: Insert _Color
fr: Insérer une couleur

en: Insert Color
fr: Insérer une couleur

en: _HTML Toolbar
fr: _Barre d'outils HTML

en: Add to Quickbar
fr: Ajouter à la barre des favoris

en: Remove from Quickbar
fr: Ôter de la barre des favoris

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
fr: Cliquer droit sur n'importe quel bouton HTML pour l'ajouter à la barre des favoris.

en: Quickbar
fr: Favoris

en: Formatting
fr: Formatage

en: Tables
fr: Tableaux

en: List
fr: Listes

en: Forms
fr: Formulaires

en: Fonts
fr: Polices

en: Frames
fr: Cadres

en: Insert Time
fr: Insérer l'heure

en:   _Time (%i:%i:%i)
fr:   _Heure (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
fr:   Jour de la _semaine (Dimanche)

en:   Day of the _week (Monday)
fr:   Jour de la _semaine (Lundi)

en:   Day of the _week (Tuesday)
fr:   Jour de la _semaine (Mardi)

en:   Day of the _week (Wednesday)
fr:   Jour de la _semaine (Mercredi)

en:   Day of the _week (Thursday)
fr:   Jour de la _semaine (Jeudi)

en:   Day of the _week (Friday)
fr:   Jour de la _semaine (Vendredi)

en:   Day of the _week (Saturday)
fr:   Jour de la _semaine (Samedi)

en: You appear to have a non existent day!
fr: Il semble que la date fournie n'existe pas !

en:   _Unix Time (%i)
fr:   Heure au format _Unix (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
fr:   Date au _format Unix (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
fr:   Date au format _ISO-8601

en: Quick Anchor
fr: Ancre rapide

en: Attributes
fr: Attributs

en: _HREF:
fr: _HREF :

en: _Target:
fr: Cible :

en: Titl_e:
fr: _Title :

en: _Language:
fr: _Langue :

en: Custo_m:
fr: Pers_onnaliser :

en: Events
fr: Évènements

en: OnClic_k:
fr: OnClic_k :

en: OnD_blClick:
fr: OnD_blClick :

en: OnMouseO_ver:
fr: OnMouseO_ver :

en: OnMouse_Down:
fr: OnMouse_Down :

en: OnMouse_Move:
fr: OnMouse_Move :

en: OnMouseOu_t:
fr: OnMouseOu_t :

en: OnMouse_Up:
fr: OnMouse_Up :

en: OnKeyDo_wn:
fr: OnKeyDo_wn :

en: OnKey_Press:
fr: OnKey_Press :

en: OnKe_yUp:
fr: OnKe_yUp :

en: Div
fr: Balise div

en: Span
fr: Balise span

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Heading 4
fr: Titre 4

en: Heading 5
fr: Titre 5

en: Heading 6
fr: Titre 6

en: Ali_gn:
fr: Ali_gnement horizontal :

en: Cl_ass:
fr: Cl_asse :

en: St_yle:
fr: St_yle :

en: _ID:
fr: _ID :

en: Horizontal Rule
fr: Règle horizontale

en: _Align:
fr: _Alignement horizontal :

en: _Height:
fr: _Hauteur :

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
fr: Lar_geur :

en: Is _percent
fr: En _pourcentage

en: No _shading
fr: San_s ombrage

en: Body
fr: Balise body

en: On _Load:
fr: On _Load :

en: On _Unload:
fr: On _UnLoad :

en: Depreciated options
fr: Options obsolètes

en: Background _Image:
fr: _Image de fond :

en: Back_ground Color:
fr: Couleur de _fond :

en: _Text Color:
fr: Couleur du _texte :

en: _Link Color:
fr: Couleur de l'hyper_lien :

en: _Visited Link Color:
fr: Couleur de l'hyperlien _visité :

en: _Active Link Color:
fr: Couleur du lien _actif :

en: _HTTP-EQUIV:
fr: _HTTP-EQUIV :

en: Con_tent:
fr: Con_tenu :

en: _Scheme:
fr: Cla_ssification :

en: Font
fr: Police

en: Base Font
fr: Police par défaut

en: Size
fr: Corps

en: Color
fr: Couleur

en: Face
fr: Nom

en: Custom
fr: Personnaliser

en: E-mail
fr: Courriel

en: _Mail to:
fr: Adresse _électronique :

en: _Copy to:
fr: Copie _à :

en: Blin_d copy to:
fr: Copie _invisible à :

en: with _Subject:
fr: _Objet :

en: with _Body:
fr: Cor_ps :

en: Quick List
fr: Liste rapide

en: Number of _rows:
fr: Nombre de _lignes :

en: Or_dered
fr: Or_donné

en: _Unordered
fr: Non-_ordonné

en: Style:
fr: Style :

en: Co_ls:
fr: Colo_nnes :

en: _Rows:
fr: _Lignes :

en: _Add &lt;frame&gt; elements
fr: _Ajouter des éléments <lt;frame&gt;

en: _Source:
fr: _Source :

en: Margin _Width:
fr: _Largeur de la marge :

en: Margin _Height:
fr: _Hauteur de la marge :

en: Scrollin_g:
fr: _Défilement :

en: _Frameborder:
fr: _Bordure du cadre :

en: No _Resize:
fr: Pas de _redimensionnement :

en: C_ontrols:
fr: _Controls:

en: _Id:
fr: _Id :

en: _Style:
fr: St_yle :

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
fr: Format Datetime (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - année (e.g. 2009)
    MM - mois (e.g. 01 for January)
    DD - jour du mois (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - heure (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - secondes (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z pour Zulu, le méridien de Greenwich Time)

en: Embed
fr: Incrustation

en: _MIME Type:
fr: _MIME Type :

en: (HTML4 only)
fr: (HTML4 seulement)

en: MIME _Type:
fr: MIME _Type :

en: _Charset:
fr: _Charset :

en: _Defer:
fr: _Defer :

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
fr: mise en page multi-colonnes CSS3

en: Auto (default) or number of columns
fr: Auto (défaut) ou nombre de colonnes)

en: Auto (default) or width
fr: Auto (défaut) ou largeur

en: Normal (default) or width of the gap between columns
fr: Normal (défaut) ou espace entre colonnes

en: None (default) or style
fr: None (défaut) ou style

en: Medium (default) or width
fr: Medium (défaut) ou largeur

en: Use vendor-prefixed CSS property:
fr: Utiliser les attributs spécifiques des navigateurs

en: styles_heet
fr: feuille de style

en: Add selector(s) to create a new rule
fr: Ajouter un ou des sélecteurs pour créer une nouvelle règle

en: style a_ttribute
fr: attributs de style

en: Add a style attribute in tag
fr: Ajouter un attribut style dans la balise

en: style _values
fr: valeurs de style

en: Add values in a style attribute
fr: Ajouter des valeurs dans un attribut style

en: Selecto_rs:
fr: _Sélecteurs :

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
fr: Laisser vide pour insérer des déclarations dans une règle existante.

en: Link
fr: Lien

en: HREF_LANG:
fr: HREF_LANG :

en: T_itle:
fr: _Titre :

en: _Type:
fr: _Type :

en: _Forward Relation:
fr: Lien pro_gressif :

en: _Reverse Relation:
fr: Lien _inverse :

en: Media:
fr: Media :

en: L_ang:
fr: L_angue :

en: _Custom:
fr: Pers_onnalisé :

en: _Action:
fr: _Action :

en: Metho_d:
fr: Métho_de :

en: _Enctype:
fr: _Transcodage :

en: Text area
fr: Zone de texte

en: Select
fr: Sélectionner

en: Si_ze:
fr: _Largeur :

en: Multiple _Selections:
fr: _Sélections multiples :

en: _Label:
fr: Éti_quette :

en: _Selected:
fr: _Sélectionné :

en: Option group
fr: Groupe d'options

en: _Checked:
fr: _Coché :

en: Max _Length:
fr: Longueur _maximale :

en: _Accept:
fr: _Accepter :

en: C_ustom:
fr: Pers_onnaliser :

en: On_Focus:
fr: On_Focus :

en: On_Blur:
fr: On_Blur :

en: On_Select:
fr: On_Select :

en: On_Change:
fr: On_Change :

en: Button
fr: Bouton

en: Set of space-separated IDs of th elements.
fr: ID (séparés par un espace) d'éléments th.

en: the header cell applies to cells in the same:
fr: l'en-tête s'applique aux cellules dans le même:

en: Co_l Span:
fr: Co_lspan :

en: _Row Span:
fr: _Rowspan :

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
fr: Échec du chargement d'image…

en: Loading file %s...
fr: Chargement de fichier %s…

en: Insert thumbnail
fr: Insérer une vignette

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: _Image location:
fr: Emplacement de l'_image :

en: Hei_ght:
fr: Ha_uteur :

en: _Usemap:
fr: _Usemap :

en: Alternate _text:
fr: _Texte de remplacement :

en: _Hspace:
fr: Espacement _horizontal

en: _Vspace:
fr: Espacement _vertical :

en: Borde_r:
fr: Bo_rdure :

en: Select files for thumbnail creation
fr: Sélectionner les fichiers pour la création des vignettes

en: Scaling (%)
fr: Échelle (%)

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Multi thumbnail
fr: Multi-vignettes

en: By scaling
fr: Suivant l'échelle

en: By width, keep aspect ratio
fr: Suivant la largeur, respecter les proportions

en: By height, keep aspect ratio
fr: Suivant la hauteur, respecter les proportions

en: By width and height, ignore aspect ratio
fr: Suivant la largeur et la hauteur, ignorer les proportions

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
fr: %r : nom du fichier original  %t : nom de fichier de la vignette
    %w : largeur originale  %h : hauteur originale
    %x : largeur de la vignette  %y : hauteur de la vignette
    %b : taille originale (en octets)

en: Keep aspect ratio
fr: Conserver les proportions.

en: _Reset Dimensions
fr: Dimensions par défaut

en: Alternate te_xt:
fr: _Texte de remplacement :

en: _Long description:
fr: Long description :

en: I_D:
fr: _ID :

en: _Use Transitional options
fr: Utiliser les options 'Transitional'

en: _Border:
fr: Border :

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
fr: 
    
    	<b>Chargement de la prévisualisation… </b>

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: All images
fr: Toutes les images

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
fr: <b>Feuille de styles _externe</b>

en: Ty_pe:
fr: T_ype :

en: HRE_F:
fr: _HREF :

en: _Media:
fr: _Media :

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
fr: <b>Zone de styles</b>

en: Cre_ate empty style area
fr: Créer une _zone de styles vierge

en: <b>Attributes</b>
fr: <b>Attributs</b>

en: _Src:
fr: _Source :

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
fr: <b>Zone de script</b>

en: Cre_ate empty script area
fr: Créer une zone de script _vierge

en: Quick Start
fr: Démarrage rapide

en: _DTD:
fr:  _DTD :

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _Head:
fr: _En-tête :

en: Open in _new document.
fr: Ouvrir dans un _nouveau document

en: Table Wizard
fr: Assistant tableau

en: Number of colu_mns:
fr: No_mbre de colonnes :

en: Table rows on one _line:
fr: _Balises de lignes sur une seule ligne :

en: _Indent table code:
fr: _Indenter les balises :

en: Frame Wizard
fr: Assistant cadres

en: Use _DTD:
fr: Utiliser une _DTD :

en: Orientation:
fr: Orientation :

en: _Horizontal
fr: _Horizontale

en: _Vertical
fr: _Verticale

en: Number of _Frames:
fr: Nombre de _cadres :

en: Frame's
fr: Cadres

en: Source:
fr: Source :

en: Size:
fr: Taille :

en: <b>HTML Toolbar</b>
fr: <b>Barre d'outils HTML</b>

en: Show toolbar in sidepanel
fr: Afficher la barre d'outils dans le panneau latéral

en: Keep HTML dialogs always on top
fr: Dialogues HTML toujours au dessus

en: <b>HTML options</b>
fr: <b>Options HTML</b>

en: Use lo_wercase HTML tags
fr: Balises HTML en minuscules

en: Use de_precated tags (e.g. <font> and <nobr>)
fr: Utiliser les balises obsolètes (<font>, <nobr>… )

en: _Format according to accessibility guidelines (e.g. <strong> for <b>)
fr: Respecter les règles d'accessibilité (<strong> au lieu de <b>… )>

en: <b>Auto Update Tag Options</b>
fr: <b>Mises à jour automatiques des méta-balises</b>

en: Automatically update a_uthor meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise auteur

en: Automatically update _date meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise date

en: Automatically update _generator meta tag
fr: Mise à jour automatique de la méta-balise générateur

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Cannot load file from network
fr: Impossible de charger le fichier depuis le réseau

en: Cannot find file
fr: Fichier introuvable

en: Fragment saved
fr: Fragment sauvegardé

en: Cannot open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Nothing found
fr: Aucun résultat

en: Documentation index
fr: Index de la documentation

en: Document index
fr: Index du document

en: Upper level
fr: Niveau supérieur

en: Save current view
fr: Sauvegarder la vue courante

en: Go to selected fragment
fr: Aller au fragment sélectionné

en: Find
fr: Recherche

en: Info Browser
fr: Navigateur de documentation

en: Cannot load reference file %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de références %s

en: Documentation entries
fr: Index de la documentation

en: References
fr: Réferences

en: Web pages
fr: Pages web

en: Unknown document type
fr: Type de document inconnu

en: Local DTD file
fr: Fichier DTD local

en: Remote DTD file
fr: Fichier DTD distant

en: Entry name
fr: Nom de l'entrée

en: DTD file URI
fr: URI du fichier DTD

en: New info item
fr: Nouvel élément

en: Entries you can delete
fr: Données que vous pouvez supprimer

en: Click the right mouse button to add, edit or delete snippets.
fr: cliquer droit pour ajouter, éditer ou supprimer des snippets

en: Use drag and drop to re-order snippets
fr: Utiliser glisser-déposer pour réarranger les snippets

en: To exchange snippets with others use import or export
fr: Importer et exporter permettent d'échanger des snippets

en: Snippet export filename
fr: Nom du fichier snippet à exporter

en: Snippet import filename
fr: Nom du fichier snippet à importer

en: Set accelerator key
fr: Gérer les raccourcis clavier

en: Snippets menu
fr: Menu des snippets

en: _New Snippet
fr: _Nouveau snippet

en: New snippet
fr: Nouveau snippet

en: _Edit Snippet
fr: _Éditer ce snippet

en: Edit snippet
fr: Éditer ce snippet

en: _Delete Snippet
fr: _Supprimer ce snippet

en: Delete snippet
fr: Supprimer ce snippet

en: Delete _Branch
fr: Supprimer cette branche

en: Delete branch
fr: Supprimer cette branche

en: Set Snippet _Accelerator
fr: Activer l'accélérateur de snippet

en: Set snippet accelerator
fr: Activer l'accélérateur de snippet

en: Ex_pand All
fr: Tout dérouler

en: _Collapse All
fr: Tout enrouler

en: E_xport
fr: Exporter

en: Export snippets
fr: Exporter le(s) snippets

en: I_mport
fr: Importer

en: Import snippets
fr: Importer des snippets

en: _Show as menu
fr: Afficher comme barre de menu

en: Show snippets menu
fr: Afficher comme barre de menu

en: S_nippets Menu
fr: Menu des s_nippets

en: [cursor position or selection]
fr: [position du curseur ou sélection]

en: Search for: '
fr: Rechercher :

en: ', replace with: '
fr: ', remplacer par : '

en: Entire document
fr: Document entier

en: Selection
fr: Sélection

en: All open files
fr: Tous les fichiers ouverts

en: Specify a search and a replace pattern. You may use %0, %1, ...%5 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
fr: Spécifie un modèle de recherche et remplacement. Vous pouvez utiliser les paramètres  substituables %0, %1, ...%5 pour demander les valeurs lors de l'utilisation. Donner à ces paramètres substituables un nom approprié dans la colonne de droite. (Utiliser %% pour afficher le caractère % dans la chaîne)

en: _Search for:
fr: Rechercher :

en: Replace _with:
fr: Remplacer par :

en: _Use escape chars
fr: Utiliser des caractères d'échappement

en: Unescape backslash escaped characters such as \n, \t etc.
fr: Ne pas échapper les caractères échappés tels que \n, \t etc.

en: The <i>before</i> text will be inserted before the cursor position or the current selection, the <i>after</i> text will be inserted after the cursor position or the current selection. You may use %0, %1, ...%9 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
fr: Le texte <i>précédant sera </i> sera inséré avant la position du curseur ou de la sélection courante, le texte <i>suivant</i> sera inséré après le curseur ou la sélection. Vous pouvez utiliser les paramètres substituables %0, %1, ...%5 pour demander les valeurs lors de l'utilisation. Donner à ces paramètres substituables un nom approprié dans la colonne de droite.  (Utiliser %% pour afficher le caractère % dans la chaîne)

en: <i>Before</i> text
fr: texte <i>précédant</i>

en: <i>After</i> text
fr: texte <i>suivant</i>

en: Number
fr: Nombre

en: Is file path
fr: Est un chemin

en: Enter the name of the branch:
fr: Entrer le nom du groupe :

en: Name of the new item:
fr: Nom du nouvel Item :

en: Description:
fr: Description :

en: Select what you want to add
fr: Sélectionnez ce que vous voulez ajouter

en: Branch
fr: Groupe

en: Insert string
fr: Insérer une chaîne de caractères

en: Search and replace pattern
fr: Modèle de recherche et remplacement

en: E_xpand zen-coding
fr: _Étendre zen-coding

en: Expand zen-code at cursor
fr: Étendre zen-coding à la position du curseur

en: Select Tag _Content
fr: Sélectionner le _contenu de la balise

en: Select _Tag and Content
fr: Sélectionner la _balise et son contenu

en: Wrap with _Abbreviation
fr: Enrouler avec une abré_viation

en: _Split or Join Tag
fr: Séparer ou _joindre la balise

en: _Previous Edit Point
fr: Point d'édition _précédant

en: _Next Edit Point
fr: Point d'édition _suivant

en: _Insert Formatted Newline
fr:  _Insérer une nouvelle ligne formatée

en: _Go to Matching Pair
fr: _Aller à la paire correspondante

en: _Merge Lines
fr: _Fusionner les lignes

en: _Remove Tag
fr: S_upprimer la balise

en: _Evaluate Math Expression
fr: Évaluer l'expression _mathématique

en: <b>Visibility Setting</b>
fr: <b>Options de visibilité</b>

en: Hidden
fr: Caché

en: Always visible
fr: Toujours visible

en: Temporarily visible
fr: Temporairement visible

en: <b>Name</b>
fr: <b>Nom</b>

en: Pairing request
fr: Demande de liaison

en: Pairing request for device:
fr: Demande de liaison pour le périphérique :

en: This should be overwritten
fr: Cela devrait être écrasé

en: Show input
fr: Afficher l'entrée

en: _Adapter
fr: A_daptateur

en: _Device
fr: _Périphérique

en: Search for nearby devices
fr: Recherche de périphériques à proximité

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
fr: Rechercher

en: Create pairing with the device
fr: Associer avec le périphérique

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
fr: Associer

en: Mark/Unmark this device as trusted
fr: Cocher/décocher ce périphérique comme étant sûr

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
fr: Confiance

en: Remove this device from the known devices list
fr: Retirer ce périphérique de la liste des périphériques connus

en: Send file(s) to the device
fr: Envoyer des fichiers au périphérique

en: Rename device
fr: Renommer le périphérique

en: Network Access Point (NAP)
fr: Point d'accès réseau (NAP)

en: DHCP server type:
fr: Type de serveur DHCP :

en: Recommended
fr: Recommandé

en: IP Address:
fr: Adresse IP :

en: <b>No DHCP servers installed</b>
fr: <b>Aucun serveur DHCP installé</b>

en: <b>NAP Settings</b>
fr: <b>Paramètres du point d'accès réseau (NAP)</b>

en: <b>PAN Support</b>
fr: <b>Support du profil PAN</b>

en: <b>DUN Support</b>
fr: <b>Support du profil DUN</b>

en: <b>Network Settings</b>
fr: <b>Paramètres réseau</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
fr: <b>Réception de fichier (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
fr: Répertoire de réception :

en: Select folder for incoming file transfers
fr: Sélectionnez le répertoire de réception des transferts de fichiers

en: Accept files from trusted devices
fr: Accepter les fichiers provenant de sources sûres

en: <b>Transfer Settings</b>
fr: <b>Paramètres de transfert</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
fr: <span weight="bold" size="large">Envoyer des fichiers via Bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
fr: <b>Vers :</b>

en: <b>File:</b>
fr: <b>Fichier :</b>

en: Configure selected plugin's preferences
fr: Configurer les préférences du greffon sélectionné

en: <b>Plugin description:</b>
fr: <b>Description du greffon :</b>

en: Not specified
fr: Non spécifié

en: <b>Author:</b>
fr: <b>Auteur :</b>

en: <b>Depends on:</b>
fr: <b>Dépend de :</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
fr: <b>En conflit avec :</b>

en: <b>GSM settings</b>
fr: <b>Paramètres GSM</b>

en: Number:
fr: Numéro :

en: APN:
fr: Nom du point d'accès :

en: Traffic statistics
fr: Statistiques d'utilisation

en: <b>Downloaded:</b>
fr: <b>Téléchargé :</b>

en: <b>Uploaded:</b>
fr: <b>Envoyé :</b>

en: <b>Total:</b>
fr: <b>Total :</b>

en: <b>Log started:</b>
fr: <b>Journal commencé le :</b>

en: <b>Log duration:</b>
fr: <b>Durée du journal :</b>

en: Send note
fr: Envoyer une note

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
fr: Le Bluetooth doit être activé pour que le gestionnaire de périphériques puisse fonctionner

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
fr[0]: %(minutes)d minute
fr[1]: %(minutes)d minutes

en: Bluetooth Devices
fr: Périphériques Bluetooth

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
fr: Le Bluetooth doit être activé pour pouvoir utiliser le gestionnaire de périphériques

en: Connection to BlueZ failed
fr: La connexion à BlueZ a échoué

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
fr: Le démon Bluez n'est pas actif, blueman-manager ne peut pas continuer.
    Cela signifie probablement qu'aucun adaptateur Bluetooth n'a été détecté ou que le démon Bluetooth n'a pas été démarré.

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: Adapter Preferences
fr: Préférences de l'adaptateur

en: File Sender
fr: Expéditeur de fichiers

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: obexd not available
fr: obexd non disponible

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
fr: Impossible de démarrer automatiquement le service obex. Vérifiez que le démon obex est en fonctionnement

en: Cancelling
fr: Annulation

en: Sending File
fr: Envoi du fichier

en: ETA:
fr: Heure de fin estimée :

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
fr[0]: %(seconds)d seconde
fr[1]: %(seconds)d secondes

en: Error occurred while sending file %s
fr: Une erreur est survenue lors de l'envoi du fichier %s

en: Skip
fr: Passer

en: Retry
fr: Réessayer

en: Error occurred
fr: Une erreur est survenue

en: Pairing request for %s
fr: Requête de liaison pour %s

en: Bluetooth Authentication
fr: Authentification Bluetooth

en: Enter PIN code for authentication:
fr: Saisissez votre code PIN pour l'authentification :

en: Enter passkey for authentication:
fr: Saisir le mot de passe pour l'authentification :

en: Pairing passkey for
fr: Clé de liaison pour

en: Pairing PIN code for
fr: Code PIN de liaison pour

en: Pairing request for:
fr: Requête de liaison pour :

en: Confirm value for authentication:
fr: Confirmez la valeur pour l'authentification :

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Deny
fr: Refuser

en: Authorization request for:
fr: Requête d'autorisation pour :

en: Service:
fr: Service :

en: Accept
fr: Accepter

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
fr: <b>Une erreur est survenue lors du chargement d'un greffon. Merci d'en informer les développeurs via notre </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">site web.</a>

en: Local Services
fr: Services locaux

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: Bluetooth Turned Off
fr: Bluetooth désactivé

en: Exit
fr: Quitter

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
fr: Le Bluetooth doit-il s'activer automatiquement ?

en: B
fr: o

en: KB
fr: Ko

en: MB
fr: Mo

en: GB
fr: Go

en: _Report a Problem
fr: Signale_r un problème

en: Device Manager
fr: Gestionnaire de périphériques

en: Show _Toolbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Show _Statusbar
fr: Afficher la barre de _statut

en: Hide _unnamed devices
fr: Masquer les périphériques sans _nom

en: S_ort By
fr: _Trier par

en: _Name
fr: _Nom

en: _Added
fr: _Ajouté

en: _Descending
fr: _Descendant

en: _Plugins
fr: _Greffons

en: _Local Services
fr: Services _locaux

en: Service Preferences
fr: Préférences du service

en: _Search
fr: _Rechercher

en: _Preferences
fr: Préférences

en: _Exit
fr: _Quitter

note: translators: device class
en: Uncategorized
fr: Sans catégorie

en: <b>Connected</b>
fr: <b>Connecter</b>

en: Poor
fr: Médiocre

en: Sub-optimal
fr: Très bon

en: Much
fr: Trop

en: Too much
fr: Beaucoup trop

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
fr: <b>Intensité du signal reçu : %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
fr: Intensité du signal reçu : %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>Link Quality: %(lq)u%%</b>
fr: <b>Qualité du lien : %(lq)u%%</b>

en: Link Quality: %(lq)u%%
fr: Qualité du lien : %(lq)u%%

en: Low
fr: Faible

en: High
fr: Élevé

en: Very High
fr: Très haute

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
fr: <b>Niveau de puissance d'émission : %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
fr: Niveau de puissance d'émission : %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
fr: Succès !

en: Failed
fr: Échec

en: Connecting…
fr: Connexion en cours …

en: Disconnection Failed:
fr: La déconnexion a échoué :

en: No audio endpoints registered
fr: Aucun point de terminaison audio enregistré

en: Input/output error
fr: Erreur d'entrée/sortie

en: Device did not respond
fr: Le périphérique n'a pas répondu

en: Resource temporarily unavailable
fr: Ressource temporairement indisponible

en: Connection Failed:
fr: La connexion a échoué :

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
fr: Connecte les profils d'autoconnexion source A2DP, sortie A2DP et HID

en: Forcefully disconnect the device
fr: Forcer la déconnexion de l'équipement

en: <b>Connect To:</b>
fr: <b>Connecter à :</b>

en: <b>Disconnect:</b>
fr: <b>Déconnecter :</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
fr: <b>Connexion Auto :</b>

en: Send a _File…
fr: Envoyer un _fichier …

en: _Pair
fr: A_ppairer

en: _Trust
fr: Faire _confiance

en: _Untrust
fr: Ne _pas faire confiance

en: _Block
fr: _Bloquer

en: _Unblock
fr: _Débloquer

en: Block/Unblock this device
fr: Bloquer/débloquer cet appareil

en: R_ename device…
fr: Renommer le périphérique …

en: _Remove…
fr: Retirer …

en: Cancel Operation
fr: Annuler l'opération

en: Data activity indication
fr: Indication de l'activité des données

en: Total data received and rate of transmission
fr: Somme des données reçues et vitesse de transmission

en: Total data sent and rate of transmission
fr: Somme des données envoyées et vitesse de transmission

en: Untrust
fr: Suspect

en: Select Device
fr: Sélectionner un périphérique

en: More
fr: Plus

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
fr: Blueman est un gestionnaire de Bluetooth basé sur GTK+

en: GSM Settings
fr: Paramètres GSM

en: Dependency issue
fr: Problème de dépendances

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
fr: Le greffon <b>"%(0)s"</b> dépend de <b>%(1)s</b>. Désactiver <b>%(1)s</b> désactivera aussi <b>"%(0)s"</b>.
    Voulez-vous poursuivre ?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
fr: Le greffon <b>%(0)s</b> est en conflit avec <b>%(1)s</b>. Le chargement de <b>%(1)s</b> va décharger <b>%(0)s</b>.
    Continuer ?

en: Adapter selection
fr: Sélection de l'adaptateur

en: Discovering…
fr: Visible …

note: translators: device class
en: Miscellaneous
fr: Divers

note: translators: device class
en: Computer
fr: Ordinateur

note: translators: device class
en: Access point
fr: Point d’accès

note: translators: device class
en: Audio/video
fr: Audio/vidéo

note: translators: device class
en: Peripheral
fr: Périphérique

note: translators: device class
en: Imaging
fr: Imagerie

note: translators: device class
en: Wearable
fr: Portable

note: translators: device class
en: Toy
fr: Jouet

note: translators: device class
en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

note: translators: device class
en: Server
fr: Serveur

note: translators: device class
en: Laptop
fr: Ordinateur portable

note: translators: device class
en: Handheld
fr: Ordinateur de poche

note: translators: device class
en: Cellular
fr: Téléphone cellulaire

note: translators: device class
en: Cordless
fr: Sans fil

note: translators: device class
en: Fully
fr: Complètement

note: translators: device class
en: 1–17 percent
fr: 1-17 pour cent

note: translators: device class
en: 17–33 percent
fr: 17-33 pour cent

note: translators: device class
en: 33–50 percent
fr: 33-50 pour cent

note: translators: device class
en: 50–67 percent
fr: 50-67 pour cent

note: translators: device class
en: 67–83 percent
fr: 67-83 pour cent

note: translators: device class
en: 83–99 percent
fr: 83-99 pour cent

note: translators: device class
en: Not available
fr: Non disponible

note: translators: device class
en: Headset
fr: Casque/Oreillette

note: translators: device class
en: Handsfree
fr: Kit mains-libres

note: translators: device class
en: Loudspeaker
fr: Haut-parleur

note: translators: device class
en: Headphones
fr: Écouteurs

note: translators: device class
en: Portable audio
fr: Audio portable

note: translators: device class
en: Car audio
fr: Autoradio

note: translators: device class
en: Set-top box
fr: Décodeur numérique

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
fr: Audio Hifi

note: translators: device class
en: VCR
fr: Magnétoscope

note: translators: device class
en: Video camera
fr: Caméra vidéo

note: translators: device class
en: Camcorder
fr: Caméscope

note: translators: device class
en: Video monitor
fr: Moniteur vidéo

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
fr: Écran vidéo et enceinte

note: translators: device class
en: Video conferencing
fr: Système de visioconférence

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
fr: Appareil de jeu vidéo ou jouet

note: translators: device class
en: Pointing
fr: Dispositif de pointage

note: translators: device class
en: Display
fr: Écran

note: translators: device class
en: Camera
fr: Appareil photo

note: translators: device class
en: Printer
fr: Imprimante

note: translators: device class
en: Wrist watch
fr: Montre-bracelet

note: translators: device class
en: Pager
fr: Téléavertisseur

note: translators: device class
en: Jacket
fr: Veste

note: translators: device class
en: Helmet
fr: Casque

note: translators: device class
en: Glasses
fr: Lunettes

note: translators: device class
en: Vehicle
fr: Véhicule

note: translators: device class
en: Doll
fr: Poupée

note: translators: device class
en: Controller
fr: Manette

note: translators: device class
en: Game
fr: Jeu

en: Generic Phone
fr: Téléphone générique

en: Generic Computer
fr: Ordinateur générique

en: Generic Watch
fr: Montre générique

en: Watch: Sports Watch
fr: Montre : montre de sport

en: Generic Clock
fr: Horloge générique

en: Generic Display
fr: Écran générique

en: Generic Remote Control
fr: Télécommande générique

en: Generic Eye-glasses
fr: Lunettes de vue génériques

en: Generic Tag
fr: Étiquette générique

en: Generic Media Player
fr: Lecteur multimédia générique

en: Generic Barcode Scanner
fr: Lecteur de codes-barres générique

en: Generic Thermometer
fr: Thermomètre générique

en: Thermometer: Ear
fr: Thermomètre : oreille

en: Generic Heart rate Sensor
fr: Capteur de fréquence cardiaque générique

en: Heart Rate Sensor: Heart Rate Belt
fr: Capteur de fréquence cardiaque : Ceinture de fréquence cardiaque

en: Generic Blood Pressure
fr: Tension artérielle générique

en: Blood Pressure: Arm
fr: Tension artérielle : Bras

en: Blood Pressure: Wrist
fr: Tension artérielle : poignet

en: Human Interface Device (HID)
fr: Périphérique d'interface utilisateur

en: Mouse
fr: Souris

en: Gamepad
fr: Manette de jeu

en: Digitizer Tablet
fr: Tablette numériseur

en: Card Reader
fr: Lecteur de cartes

en: Digital Pen
fr: Stylo numérique

en: Barcode Scanner
fr: Lecteur de codes-barres

en: Generic Glucose Meter
fr: Glucomètre générique

en: Generic: Running Walking Sensor
fr: Générique : Capteur de marche pour la course

en: Running Walking Sensor: In-Shoe
fr: Capteur de marche pour la course : dans la chaussure

en: Running Walking Sensor: On-Shoe
fr: Capteur de marche pour la course : sur la chaussure

en: Running Walking Sensor: On-Hip
fr: Capteur de marche pour la course : sur les hanches

en: Generic: Cycling
fr: Générique : Cyclisme

en: Cycling: Cycling Computer
fr: Vélo : Ordinateur pour vélo

en: Cycling: Speed Sensor
fr: Cyclisme : Capteur de vitesse

en: Cycling: Cadence Sensor
fr: Cyclisme : Capteur de cadence

en: Cycling: Power Sensor
fr: Cyclisme : Capteur de puissance

en: Cycling: Speed and Cadence Sensor
fr: Vélo : Capteur de vitesse et de cadence

note: 19 - 48 reserved
en: Generic: Pulse Oximeter
fr: Générique : Oxymètre de Pouls

en: Fingertip
fr: Bout du doigt

en: Wrist-Worn
fr: Porté au poignet

en: Generic: Weight Scale
fr: Générique : Échelle de Poids

en: Generic Personal Mobility Device
fr: Appareil de mobilité personnelle générique

en: Powered Wheelchair
fr: Fauteuil roulant électrique

en: Mobility Scooter
fr: Scooter de mobilité

en: Generic Continuous Glucose Monitor
fr: Moniteur générique permanent du taux de glucose

en: Generic Insulin Pump
fr: Pompe à insuline générique

en: Insulin Pump, durable pump
fr: Pompe à insuline, pompe durable

en: Insulin Pump, patch pump
fr: Pompe à insuline, patch

en: Insulin Pen
fr: Stylo à insuline

en: Generic Medication Delivery
fr: Délivrance de médicaments génériques

note: 55 - 80 reserved
en: Generic: Outdoor Sports Activity
fr: Générique : activité sportive de plein air

en: Location Display Device
fr: Appareil d'affichage de la position géographique

en: Location and Navigation Display Device
fr: Appareil pour afficher la localisation et la navigation

en: Location Pod
fr: Dispositif de localisation

en: Location and Navigation Pod
fr: Dispositif de localisation et navigation

en: Hardcopy Control Channel
fr: Canal de contrôle d'impression

en: Hardcopy Data Channel
fr: Canal de données d'impression

en: Hardcopy Notification
fr: Notification d'impression

en: Public Browse Group
fr: Groupe de Parcours Public

en: Serial Port
fr: Port série

en: LAN Access Using PPP
fr: Accès LAN avec PPP

en: Dialup Networking (DUN)
fr: Réseau téléphonique (DUN)

en: IrMC Sync
fr: Synchro IrMC

en: OBEX Object Push
fr: Envoi d'objet OBEX

en: OBEX File Transfer
fr: Transfert de fichiers OBEX

en: IrMC Sync Command
fr: Commande de synchro IrMC

en: Cordless Telephony
fr: Téléphonie sans-fil

en: Audio Source
fr: Source Audio

en: Audio Sink
fr: Synchronie audio

en: Remote Control Target
fr: Cible de Contrôle Distant

en: Advanced Audio
fr: Audio Avancé

en: Remote Control
fr: Contrôle à Distance

en: Video Conferencing
fr: Vidéoconférence

en: Intercom
fr: Interphone

en: WAP Client
fr: Client WAP

en: Network Access Point
fr: Point d'accès réseau

en: Group Network
fr: Groupe réseau

en: Handsfree Audio Gateway
fr: Passerelle Audio Kit main-libres

en: Basic Printing (BPP)
fr: Impression basique (BPP)

en: Printing Status (BPP)
fr: Statut d'impression (BPP)

en: Human Interface Device Service (HID)
fr: Dispositif d'interaction utilisateur (HID)

en: Audio/Video
fr: Audio/Vidéo

en: SIM Access (SAP)
fr: Accès SIM (SAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
fr: Accès au Carnet d'adresses (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
fr: Accès au carnet d'adresses (PBAP) - PSE

en: Phonebook Access (PBAP)
fr: Accès au Carnet d'adresses (PBAP)

en: Message Access Server
fr: Serveur d'accès aux messages

en: Message Notification Server
fr: Serveur de notifications de messages

en: Message Access Profile (MAP)
fr: Profil d'accès aux messages (MAP)

en: GNSS Server
fr: Serveur GNSS

en: 3D Display
fr: Affichage 3D

en: 3D Glasses
fr: Lunettes 3D

en: 3D Synchronization (3DSP)
fr: Synchronisation 3D (3DSP)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
fr: Profil de Spécification Multi-Profils (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
fr: Service de Spécification Multi-Profils (MPS)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
fr: Service d'accès aux Calendrier, Tâches, et Notes (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
fr: Service de Notification de Calendrier, Tâches, et Notes (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
fr: Profile de Calendrier, Tâches et Notes (CTN)

en: PnP Information
fr: Informations PNP

en: Generic Networking
fr: Réseau Générique

en: Generic FileTransfer
fr: Transfert de Fichiers Générique

en: Generic Audio
fr: Audio Générique

en: Generic Telephony
fr: Téléphonie Générique

en: Video Source
fr: Source Vidéo

en: Video Sink
fr: Synchronie audio

en: Video Distribution
fr: Distribution Vidéo

en: HDP Source
fr: Source HDP

en: HDP Sink
fr: Sortie HDP

en: Generic Access
fr: Accès Générique

en: Generic Attribute
fr: Attribut Générique

en: Immediate Alert
fr: Alerte Immédiate

en: Link Loss
fr: Perte du Lien

en: Tx Power
fr: Puissance de transmission

en: Current Time Service
fr: Service de Temps Courant

en: Reference Time Update Service
fr: Service de Mise à jour du Temps de Référence

en: Next DST Change Service
fr: Service de Prochain Passage à l'heure d'été

en: Health Thermometer
fr: Thermomètre

en: Device Information
fr: Informations sur le périphérique

en: Heart Rate
fr: Rythme cardiaque

en: Phone Alert Status Service
fr: Service de Statut d'Alerte Téléphonique

en: Battery Service
fr: Service de Batterie

en: Blood Pressure
fr: Pression Sanguine

en: Alert Notification Service
fr: Service de Notification des Alertes

en: Human Interface Device
fr: Dispositif d'Interaction Utilisateur

en: Scan Parameters
fr: Paramètres de Recherche

en: Running Speed and Cadence
fr: Cadence de Course

en: Automation IO
fr: E/S d'Automatisation

en: Cycling Speed and Cadence
fr: Cadence à Vélo

en: Cycling Power
fr: Puissance à Vélo

en: Location and Navigation
fr: Navigation et Localisation

en: Environmental Sensing
fr: Capteur d'Environnement

en: Body Composition
fr: Composition Sanguine

en: User Data
fr: Données Utilisateur

en: Weight Scale
fr: Échelle de poids

en: Bond Management
fr: Gestion du Lien

en: Continuous Glucose Monitoring
fr: Suivi Permanent du Glucose

en: Internet Protocol Support
fr: Support IP

en: Indoor Positioning
fr: Localisation Intérieure

en: Pulse Oximeter
fr: Oxymètre de Pouls

en: HTTP Proxy
fr: Proxy HTTP

en: Object Transfer
fr: Transfert d'Objet

en: Primary Service
fr: Service Primaire

en: Secondary Service
fr: Service Secondaire

en: Include
fr: Inclure

en: Characteristic Declaration
fr: Déclaration caractéristique

en: Device Name
fr: Nom de périphérique

en: Appearance
fr: Apparence

en: Peripheral Privacy Flag
fr: Drapeau de confidentialité du périphérique

en: Reconnection Address
fr: Adresse de Reconnexion

en: Service Changed
fr: Service Modifié

en: System ID
fr: Identifiant Système

en: Model Number String
fr: Numéro de Modèle

en: Serial Number String
fr: Numéro de Série

en: Firmware Revision String
fr: Révision du Micrologiciel

en: Hardware Revision String
fr: Révision du Matériel

en: Software Revision String
fr: Révision du Logiciel

en: Manufacturer Name String
fr: Nom du Fabriquant

en: PnP ID
fr: Identifiant PnP

en: Characteristic User Description
fr: Description utilisateur caractéristique

en: Characteristic Aggregate Format
fr: Format d’agrégation caractéristique

en: Valid Range
fr: Intervalle valide

en: External Report Reference
fr: Référence de rapport externe

en: Report Reference
fr: Référence de rapport

en: Audio and input profiles
fr: Profils audio et d'entrée

en: Proprietary
fr: Propriétaire

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
fr: <big>Sélectionnez des lignes et tapez <i>Ctrl + C</i> pour copier</big>

en: Show device information
fr: Affiche les informations sur le périphérique

en: Send _note
fr: Envoyer une _note

en: Send a text note
fr: Envoyer un pense-bête textuel

en: Failed to change profile to %s
fr: Echec de changement de profil pour %s

en: Audio Profile
fr: Profil audio

en: Select audio profile for PulseAudio
fr: Sélectionnez un profil audio pour PulseAudio

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
fr: Essai de se reconnecter automatiquement aux services de configuration au lancement puis touts les 60 secondes.

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
fr: Connecté automatiquement à %(service)s sur %(device)s

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
fr: Affiche une notification sur le bureau à chaque fois que l'appareil est dé/connecté.

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Connected:
fr: Connecté :

en: Not Connected
fr: Déconnecté

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
fr: Les statistiques d'utilisation ne sont pas encore disponibles. Essayez d'abord d'établir une connexion puis consultez de nouveau cette page.

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: hour | hours
fr[0]: heure
fr[1]: heures

en: %d %s %d %s and %d %s
fr: %d %s %d %s et %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le compteur ?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
fr: Vous permet de suivre l'usage de votre trafic réseau (mobile à large bande). Utile pour les abonnements limités en données. Ce greffon traque chaque périphérique séparément.

en: Network _Usage
fr: Utilisation du réseau

en: Shows network traffic usage
fr: Montre l'utilisation du trafic réseau

en: Bluetooth Enabled
fr: Bluetooth activé

en: Manages local network services, like NAP bridges
fr: Gère les services de réseaux locaux, tels que les ponts NAP

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
fr: Fournit le support pour les connexions via le réseau téléphonique commuté (RTC ou DUN) avec ModemManager et NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
fr: Donne accès à un élément du menu qui contient les connexions récentes pour un accès rapide

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
fr: Nombre d'éléments maximum

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
fr: Le nombre maximal d'éléments que le menu de connexions récentes affichera.

en: Recent _Connections
fr: _Connexions récentes

en: Connected to %s
fr: Connecté(e) à %s

en: Failed to connect
fr: Impossible de se connecter

en: %(service)s on %(device)s
fr: %(service)s sur %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
fr: L'adaptateur pour cette connexion n'est pas disponible

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
fr: Fournit le support pour les réseaux personnels (Personal Area Networking, PAN) introduit dans NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
fr: Fournit une API DBus pour les autres composants de Blueman

en: Incoming file over Bluetooth
fr: Nouveau fichier via Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
fr: Fichier %(0)s en arrivée depuis %(1)s

en: Reject
fr: Refuser

en: Receiving file
fr: Réception d'un fichier

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
fr: Réception du fichier %(0)s de %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
fr: Fournit les capacités de transfert de fichiers OBEX

en: Configured directory for incoming files does not exist
fr: Le répertoire configuré pour les fichiers entrants n'existe pas

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
fr: Veuillez vérifier que le dossier "<b>%s</b>" existe ou configurez-le avec blueman-services. Le dossier par défaut "%s" sera utilisé dans l'immédiat

en: File received
fr: Fichier reçu

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
fr: Fichier %(0)s de %(1)s reçu

en: Transfer failed
fr: Transfert échoué

en: Transfer of file %(0)s failed
fr: Le transfert du fichier %(0)s a échoué

en: Files received
fr: Fichiers reçus

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
fr[0]: %(files)d fichier reçu en arrière-plan
fr[1]: %(files)d fichiers reçus en arrière-plan

en: Open Location
fr: Position ouvert

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
fr[0]: %(files)d fichier supplémentaire reçu en arrière-plan
fr[1]: %(files)d fichiers supplémentaires reçus en arrière-plan

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
fr: Permute le commutateur matériel Bluetooth pour qu'il corresponde à l'état du Bluetooth. Permet de rallumer le Bluetooth à partir de l’icône qui montre son état; à condition que l'adaptateur ne soit pas déconnecté physiquement du système.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
fr: Rajoute des éléments standards de menu au menu de l'icône d'état

en: Send _Files to Device
fr: Envoyer des _fichiers à l'appareil

en: _Devices
fr: _Périphériques

en: Adap_ters
fr: Adap_tateurs

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
fr: Fournit une clé, authentifie les services pour le démon BlueZ

en: Adds an exit menu item to quit the applet
fr: Rajoute au menu un élément de sortie pour quitter l'applet

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
fr: Fournit un client dhcp simple pour les connexions Bluetooth PAN.

en: Bluetooth Network
fr: Réseau Bluetooth

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
fr: Interface %(0)s attachée à l'adresse IP %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
fr: Échec lors de l'obtention d'une adresse IP sur %s

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
fr: Tentative d'obtention d'une adresse IP sur %s
    Veuillez patienter…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
fr: Rajoute une indication sur l'icône d'état lorsque le Bluetooth est actif et affiche le nombre de connexions dans l'infobulle.

en: Bluetooth Active
fr: Bluetooth activé

en: <b>%(connections)d Active Connection</b> | <b>%(connections)d Active Connections</b>
fr[0]: <b>%(connections)d Connexion active</b>
fr[1]: <b>%(connections)d Connexions actives</b>

en: Bluetooth Disabled
fr: Bluetooth désactivé

en: Adds disconnect menu items
fr: Ajouter une entrée dans le menu pour se déconnecter

en: Disconnect %s
fr: Déconnecter %s

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
fr: Fournit un élément de menu pour rendre l'adaptateur par défaut temporairement visible quand il est caché par défaut

en: Discoverable timeout
fr: Temps limite de visibilité

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
fr: Temps en secondes pendant lequel le mode de visibilité est activé

en: _Make Discoverable
fr: _Rendre découvrable

en: Make the default adapter temporarily visible
fr: Rendre l'adaptateur par défaut temporairement visible

en: Discoverable… %ss
fr: Visible ... %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
fr: Fournit un menu pour l'applet et une API afin que les autres greffons puissent le manipuler

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
fr: Connecté avec succès au service <b>RTC</b> sur <b>%(0)s.</b>
    Le réseau est désormais disponible via <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
fr: Fournit un support simple pour la connexion à Internet via un profil RTC.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
fr: Gestionnaire de profils SPP standard, permet l'exécutions d'actions personnalisées

en: Script to execute on connection
fr: Le script à exécuter lors de la connexion

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
fr: <span size="small">Les arguments suivants seront transmis :
    Adresse, nom, nom de service, uuid16s, nœud rfcomm
    Par exemple :
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    Les uuid16s sont retournés en tant que liste séparée par des virgules
    
    Lors de la déconnexion de l'appareil un signal HUP sera envoyé au script</span>

en: Serial port connected
fr: Port série connecté

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
fr: Le service port série sur le périphérique <b>%s</b> sera maintenant disponible via <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
fr: Le script de connexion par le port série a échoué

en: There was a problem launching script %s
    %s
fr: Une erreur est survenue lors du lancement du script %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
fr: Contrôle l'état d'alimentation de l'adaptateur Bluetooth

en: Auto power-on
fr: Alimentation automatique

en: Automatically power on adapters
fr: Alimente automatiquement les adaptateurs

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
fr: <b>_Désactiver Bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
fr: Éteindre tous les adaptateurs

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
fr: <b>_Activer Bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
fr: Activer tous les adaptateurs

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
fr: Suspend temporairement l'économiseur d'écran lorsqu'une manette de jeu Bluetooth est connectée.

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
fr: Utilise une icône d'état de type StatusNotifierItem

en: Invalid IP address
fr: Adresse IP invalide

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
fr: Conflit d'adresses IP avec l'interface %s qui a la même adresse

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
fr: L'adresse IP se chevauche avec le sous-réseau de l'interface %s qui est configuré sur %s/%s
    Ceci pourrait causer des problèmes de configuration réseau

en: Not currently supported with this setup
fr: Non pris en charge actuellement avec cette configuration

en: Transfer
fr: Transfert

en: Applet's transfer service plugin is disabled
fr: Le greffon de service de transfert de l'applet est désactivé

en: Dialup Settings
fr: Paramètres de connexion

en: Serial Port %s
fr: Port Série %s

en: Renew IP Address
fr: Renouveler l'adresse IP

en: Set Bluetooth Adapter Properties
fr: Définir les propriétés de l'adaptateur Bluetooth

en: Blueman Applet
fr: Applet Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
fr: Gestionnaire Bluetooth Blueman

en: Bluetooth Manager
fr: Gestionnaire Bluetooth

en: Bluetooth Device
fr: Périphérique Bluetooth

en: Configure Bluetooth Network
fr: Configurer le réseau Bluetooth

en: Configuring networking requires privileges
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour configurer le réseau

en: Launch DHCP client
fr: Lancer le client DHCP

en: Launching DHCP client requires privileges
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour lancer le client DHCP

en: Launch PPP daemon
fr: Lancer le démon PPP

en: Launching PPP daemon requires privileges
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour lancer le démon PPP

en: Set RfKill State
fr: Définir l'état RfKill

en: Setting RfKill State requires privileges
fr: Des permissions supplémentaires sont nécessaires pour modifier l'état RfKill
