bluedevil - en to he translation catalogue (627 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
he: רשת %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
he: תהליך רקע של בלוטוס

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Previous Maintainer
he: מתחזקים קודמים

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
he: %1 מבקש גישה למחשב זה

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
he: אשר בלבד

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
he: דחה

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
he: %1 שואל אם הקוד נכון: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
he: הקוד נכון

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
he: הקוד שגוי

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
he: הקוד צריך להיות תואם עם %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
he: הצג את הקוד

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
he: הצג את הקוד

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
he: כדי להתאים את המחשב עם %1, אתה צריך להקליד את הקוד PIN. בבקשה עשה זאת למטה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: PIN:
he: קוד:

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
he: %1 שולח לך את הקובץ %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
he: אשר

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
he: בטל

[ctx: File transfer origin]
en: From
he: מאת

[ctx: File transfer destination]
en: To
he: אל

en: Saving file failed
he: שמירת הקובץ נכשלה

en: Bluetooth transfer failed
he: העברת הבלוטוס נכשלה

en: No Bluetooth adapters have been found.
he: לא נמצאו מתאמי בלוטוס

en: This address is unavailable.
he: כתובת זו אינה זמינה.

en: Received Files
he: מקבל קבצים

en: Obexd service is not running.
he: השירות Obexd לא רץ.

en: Connecting to the device
he: מתחבר להתקן

en: Phone memory
he: איחסון פנימי

en: External memory
he: אחסון חיצוני

en: Bluetooth is disabled.
he: הבלוטוס כבוי

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
he: התקן הבלוטוס כבוי.

en: Bluetooth File Transfer
he: העברת קבצים ב־Bluetooth

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
he: בחר קובץ אחד או יותר:

en: Selected files: <b>%1</b>
he: הקבצים שנבחרו: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
he: בחר התקן מהרשימה

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
he: שלח ל־%1

en: Sending file over Bluetooth
he: שולח קבצים דרך הבלוטוס

en: Send Files
he: שלח קבצים

en: Cancel
he: בטל

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
he: שמור קבצים שהתקבלו ב:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
he: האם לאפשר לערוך קבצים משותפים

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
he: הבא

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
he: סיים

en: Select a device
he: בחר התקן

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
he: תקן את זה

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
he: התקן הבלוטוס שלך אינו בר התאמה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
he: קוד PIN ידני:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
he: הפעל מחדש את האשף

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
he: סגור

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
he: הגדרת ההתקן נכשלה

en: The setup of %1 has failed
he: ההגדרה של %1 נכשלה

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
he: הקלד את הקוד PIN במקלדת שלך שהוא מופיע ולחץ אנטר

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
he: הזן את הקוד PIN בהתקן שלך שהוא מופיע

en: Matches
he: מתאים

en: Does not match
he: לא מתאים

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
he: אשר שהקוד PIN שמוצג ב־%1 מתאים לקוד שבאשף.

en: Bluetooth
he: בלוטוס

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

en: Remote Name
he: שם מרוחק

en: Address
he: כתובת

en: Adapter
he: מתאם

en: Disconnecting
he: מתנתק

en: Connecting
he: מתחבר

note: https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
he: מחובר

en: Audio device
he: התקן שמע

en: Input device
he: התקן קלט

note: translators: device class
en: Phone
he: טלפון

en: File transfer
he: העברת קבצים

en: Send file
he: שלח קובץ

en: Input
he: קלט

en: Audio
he: שמע

en: Network
he: רשת

en: Other device
he: התקנים אחרים

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
he: ההתקן אינו ניתן להשגה

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
he: ההתחברות להתקן נכשלה

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
he: ההתקן אינו מוכן

en: Bluetooth is disabled
he: הבלוטוס כבוי

en: No adapters available
he: אין מתאמים זמינים

en: Bluetooth is offline
he: הבלוטוס לא מחובר

en: No connected devices
he: אין התקנים מחוברים

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
he[0]: התקן מחובר
he[1]: %1 התקנים מחוברים

en: <b>Visibility Setting</b>
he: <b>הגדרות חשיפה</b>

en: Hidden
he: מוסתר

en: Always visible
he: גלוי תמיד

en: Temporarily visible
he: גלוי באופן זמני

en: <b>Name</b>
he: <b>שם</b>

en: Pairing request
he: בקשת צימוד

en: Pairing request for device:
he: בקשת צימוד להתקן:

en: This should be overwritten
he: יש לשכתב על זה

en: Show input
he: הצגת קלט

en: _Adapter
he: _מתאם

en: _Device
he: ה_תקן

en: _View
he: ת_צוגה

en: _Help
he: _עזרה

en: Search for nearby devices
he: חיפוש התקנים סמוכים

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
he: חיפוש

en: Create pairing with the device
he: יצירת צימוד עם ההתקן

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
he: צימוד

en: Mark/Unmark this device as trusted
he: סימון/ביטול־סימון התקן זה כמהימן

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
he: מהימן

en: Remove this device from the known devices list
he: הסרת התקן זה מרשימת ההתקנים הידועים

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
he: הסרה

en: Send file(s) to the device
he: שליחת קבצים להתקן

en: Rename device
he: שינוי שם התקן

en: _Reset
he: _איפוס

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _OK
he: _אישור

en: Network Access Point (NAP)
he: נקודת גישה לרשת (NAP)

en: <b>Services</b>
he: <b>שירותים</b>

en: DHCP server type:
he: סוג שרת DHCP:

en: Recommended
he: מומלץ

en: IP Address:
he: כתובת IP:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
he: <b>לא מותקנים שרתי DHCP</b>

en: <b>NAP Settings</b>
he: <b>הגדרות נקודת גישה לרשת</b>

en: <b>PAN Support</b>
he: <b>תמיכה ברשת אישית</b>

en: <b>DUN Support</b>
he: <b>תמיכה בחיוג</b>

en: <b>Network Settings</b>
he: <b>הגדרות רשת</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
he: <b>קבלת קבצים (דחיפת עצמים)</b>

en: Incoming Folder:
he: תיקיית קבצים נכנסים:

en: Select folder for incoming file transfers
he: בחירת תיקייה לתעבורת קבצים נכנסים

en: Accept files from trusted devices
he: אישור קבלת קבצים מהתקנים מהימנים

en: <b>Transfer Settings</b>
he: <b>הגדרות תעבורה</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
he: <span weight="bold" size="large">שליחת קבצים דרך Bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
he: <b>אל:</b>

en: <b>File:</b>
he: <b>קובץ:</b>

en: Configuration
he: תצורה

en: Configure selected plugin's preferences
he: הגדרת תצורת התוסף שנבחר

en: <b>Plugin description:</b>
he: <b>תיאור התוסף:</b>

en: Not specified
he: לא צוין

en: <b>Author:</b>
he: <b>יוצר:</b>

note: translators: device class
en: Unknown
he: לא ידוע

en: <b>Depends on:</b>
he: <b>תלות ב־:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
he: <b>סותר את:</b>

en: <b>GSM settings</b>
he: <b>הגדרות GSM</b>

en: Number:
he: מספר:

en: APN:
he: APN (שם נקודת גישה):

en: Traffic statistics
he: סטטיסטיקת תעבורה

en: _Close
he: _סגירה

en: <b>Downloaded:</b>
he: <b>הורדו:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
he: <b>הועלו:</b>

en: <b>Total:</b>
he: <b>כללי:</b>

en: <b>Log started:</b>
he: <b>רישום־יומן החל:</b>

en: <b>Log duration:</b>
he: <b>משך התיעוד ביומן הרישום:</b>

en: Send note
he: שליחת הערה

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
he: על מנת שמנהל המתאמים יפעל, נדרש להפעיל את שירות הבלוטות'

en: Always
he: תמיד

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
he[0]: דקה
he[1]: %(minutes)d דקות
he[2]: %(minutes)d דקות
he[3]: %(minutes)d דקות

en: Bluetooth Devices
he: התקני Bluetooth

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
he: על מנת שמנהל התקנים יפעל, יש להפעיל את שירות הבלוטות׳

en: Connection to BlueZ failed
he: חיבור ל־BlueZ כשל

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
he: שרת BlueZ לא פעיל, blueman-manager לא יכול להמשיך.
    המשמעות, ככל הנראה היא, שלא זוהו מתאמי בלוטות׳, או ששרות הבלוטות׳ לא הופעל.

en: Searching
he: מתבצע חיפוש

en: Adapter Preferences
he: העדפות מתאם

en: File Sender
he: מְשַׁגֵר קבצים

en: _Stop
he: _עצירה

en: obexd not available
he: obexd אינו זמין

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
he: הפעלת שירות obex באופן אוטומטי, כשלה. נא לוודא ששרת obex פעיל

en: Cancelling
he: התהליך מבוטל

en: Sending File
he: קובץ נשלח

en: ETA:
he: מועד הגעה משוער:

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: %(seconds)d שניות
he[3]: %(seconds)d שניות

en: Error occurred while sending file %s
he: אירעה שגיאה במהלך שליחת קובץ %s

en: Skip
he: דילוג

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: Error occurred
he: אירעה שגיאה

en: Pairing request for %s
he: בקשת צימוד ל־%s

en: Bluetooth Authentication
he: אימות בלוטות׳

en: Enter PIN code for authentication:
he: אנא הזן את קוד הזיהוי האישי:

en: Enter passkey for authentication:
he: אמת על ידי הזנת סיסמא:

en: Pairing passkey for
he: ססמת צימוד ל־

en: Pairing PIN code for
he: קוד צימוד (PIN) ל־

en: Pairing request for:
he: בקשת צימוד ל:

en: Confirm value for authentication:
he: ערך אישור לאימות:

en: Confirm
he: אישור

en: Deny
he: סירוב

en: Authorization request for:
he: בקשת אימות עבור:

en: Service:
he: שירות:

en: Always accept
he: לקבל תמיד

en: Accept
he: אישור

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
he: <b>אירעה שגיאה בעת טעינת תוסף. נא ליידע את המפתחים בדבר תוכן הודעה זו באמצעות </b>
    .<a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">האתר</a>

en: Local Services
he: שירותים מקומיים

en: _Apply
he: ה_חלה

en: Bluetooth Turned Off
he: בלוטות׳ כבוי

en: Exit
he: יציאה

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
he: ‬האם על הבלוטות׳ לפעול אוטומטית?

en: B
he: ב׳

en: KB
he: ק״ב

en: MB
he: מ״ב

en: GB
he: ג״ב

en: _Report a Problem
he: _דיווח על תקלה

en: Device Manager
he: מנהל התקנים

en: Show _Toolbar
he: הצגת _סרגל כלים

en: Show _Statusbar
he: הצגת _שורת מצב

en: Hide _unnamed devices
he: הסתרת התקנים _ללא שם

en: S_ort By
he: _מיון לפי

en: _Name
he: _שם

en: _Added
he: _נוסף

en: _Descending
he: סדר יו_רד

en: _Plugins
he: _תוספים

en: _Local Services
he: _שירותים מקומיים

en: Service Preferences
he: העדפות שירות

en: _Search
he: _חיפוש

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: _Exit
he: י_ציאה

note: translators: device class
en: Uncategorized
he: ללא קטגוריה

en: Blocked
he: חסום

en: <b>Connected</b>
he: <b>מחובר</b>

en: Poor
he: חלש

en: Sub-optimal
he: תת־מיטבי

en: Optimal
he: מיטבי

en: Much
he: הרבה

en: Too much
he: יותר מדי

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
he: <b>עצמת האות שהתקבל: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
he: עצמת האות שהתקבל: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>Link Quality: %(lq)u%%</b>
he: <b>איכות הקישור: %(lq)u%%</b>

en: Link Quality: %(lq)u%%
he: איכות הקישור: %(lq)u%%

en: Low
he: נמוכה

en: High
he: גבוהה

en: Very High
he: גבוהה מאוד

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
he: <b>האנרגיה להעברה: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
he: דרגת עוצמת העברה: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
he: הצלחה!

en: Failed
he: כשל

en: Connecting…
he: בהתחברות…

en: Disconnection Failed:
he: ניתוק כשל:

en: No audio endpoints registered
he: לא נרשמו נקודות קצה לשמע

en: Input/output error
he: שגיאת קלט/פלט

en: Device did not respond
he: התקן לא הגיב

en: Resource temporarily unavailable
he: המשאב אינו זמין זמנית

en: Connection Failed:
he: חיבור כשל:

en: <b>_Connect</b>
he: <b>הת_חברות</b>

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
he: התחברות לפרופילי חיבור אוטומטי של מקור A2DP, קולט־נתוני A2DP והתקני מנשק אנוש

en: <b>_Disconnect</b>
he: <b>הת_נתקות</b>

en: Forcefully disconnect the device
he: ניתוק ההתקן בכוח

en: <b>Connect To:</b>
he: <b>התחברות אל:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
he: <b>התנתקות:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
he: <b>התחברות אוטומטית:</b>

en: Send a _File…
he: _שליחת קובץ…

en: _Pair
he: _צימוד

en: _Trust
he: מ_הימנות

en: _Untrust
he: ה_סרת מהימנות

en: _Block
he: _חסימה

en: _Unblock
he: _שחרור

en: Block/Unblock this device
he: חסימת/שחרור התקן זה

en: R_ename device…
he: שינוי שם ה_תקן…

en: _Remove…
he: ה_סרה…

en: Cancel Operation
he: ביטול הפעולה

en: Data activity indication
he: מחוון פעילות נתונים

en: Total data received and rate of transmission
he: סך־כל הנתונים שהתקבלו וקצב השידור

en: Total data sent and rate of transmission
he: סך־כל הנתונים שנשלחו ומהירות השליחה

en: Untrust
he: לא מהימן

en: Select Device
he: בחירת התקן

en: More
he: עוד

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
he: Blueman הוא מנהל בלוטות׳ לסביבתGTK+ ‎

en: GSM Settings
he: הגדרות GSM

en: Plugins
he: תוספים

en: Dependency issue
he: סוגיית תלות

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
he: תוסף <b>”%(0)s„</b> תלוי ב־<b>%(1)s</b>. פריקת <b>%(1)s</b> תפרוק גם את <b>”%(0)s„</b>.
    להמשיך?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
he: תוסף <b>%(0)s</b> סותר את <b>%(1)s</b>. טעינת <b>%(1)s</b> תפרוק את <b>%(0)s</b>.
    להמשיך?

en: Adapter selection
he: בחירת מתאם

en: Discovering…
he: מתבצע גילוי…

note: translators: device class
en: Miscellaneous
he: שונות

note: translators: device class
en: Computer
he: מחשב

note: translators: device class
en: Access point
he: נקודת גישה

note: translators: device class
en: Audio/video
he: שמע/וידאו

note: translators: device class
en: Peripheral
he: עזרים היקפיים

note: translators: device class
en: Imaging
he: דימות

note: translators: device class
en: Wearable
he: לביש

note: translators: device class
en: Toy
he: צעצוע

note: translators: device class
en: Desktop
he: שולחן עבודה

note: translators: device class
en: Server
he: שרת

note: translators: device class
en: Laptop
he: מחשב נייד

note: translators: device class
en: Handheld
he: התקן כף יד

note: translators: device class
en: Palm
he: פאלם

note: translators: device class
en: Cellular
he: סלולרי

note: translators: device class
en: Cordless
he: אלחוטי

note: translators: device class
en: Smartphone
he: טלפון חכם

note: translators: device class
en: Modem
he: מודם

note: translators: device class
en: Fully
he: מלא

note: translators: device class
en: 1–17 percent
he: 1‏-17 אחוז

note: translators: device class
en: 17–33 percent
he: 17‏-33 אחוז

note: translators: device class
en: 33–50 percent
he: 33‏-50 אחוז

note: translators: device class
en: 50–67 percent
he: 50‏-67 אחוז

note: translators: device class
en: 67–83 percent
he: 67‏-83 אחוז

note: translators: device class
en: 83–99 percent
he: 83‏-99 אחוז

note: translators: device class
en: Not available
he: לא זמין

note: translators: device class
en: Headset
he: אוזניות ראש

note: translators: device class
en: Handsfree
he: דיבורית

note: translators: device class
en: Microphone
he: מיקרופון

note: translators: device class
en: Loudspeaker
he: רמקול

note: translators: device class
en: Headphones
he: אוזניות

note: translators: device class
en: Portable audio
he: התקן שמע נייד

note: translators: device class
en: Car audio
he: מערכת שמע לרכב

note: translators: device class
en: Set-top box
he: קופסת מולטימדיה

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
he: שמע באיכות גבוהה

note: translators: device class
en: VCR
he: מקליט וידאו

note: translators: device class
en: Video camera
he: מצלמת וידאו

note: translators: device class
en: Camcorder
he: מצלמה מקליטה

note: translators: device class
en: Video monitor
he: צג וידאו

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
he: צג וידאו ורמקול

note: translators: device class
en: Video conferencing
he: ועידת וידאו

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
he: משחק/צעצוע

note: translators: device class
en: Keyboard
he: מקלדת

note: translators: device class
en: Pointing
he: מצביע

note: translators: device class
en: Combo
he: משולב

note: translators: device class
en: Display
he: תצוגה

note: translators: device class
en: Camera
he: מצלמה

note: translators: device class
en: Scanner
he: סורק

note: translators: device class
en: Printer
he: מדפסת

note: translators: device class
en: Wrist watch
he: שעון יד

note: translators: device class
en: Pager
he: זימונית

note: translators: device class
en: Jacket
he: מעיל

note: translators: device class
en: Helmet
he: קסדה

note: translators: device class
en: Glasses
he: משקפיים

note: translators: device class
en: Robot
he: רובוט

note: translators: device class
en: Vehicle
he: כלי רכב

note: translators: device class
en: Doll
he: בובה

note: translators: device class
en: Controller
he: בקר

note: translators: device class
en: Game
he: משחק

en: Generic Phone
he: טלפון גנרי

en: Generic Computer
he: מחשב גנרי

en: Generic Watch
he: שעון גנרי

en: Watch: Sports Watch
he: שעון: שעון ספורט

en: Generic Clock
he: שעון קיר גנרי

en: Generic Display
he: תצוגה גנרית

en: Generic Remote Control
he: שלט רחוק גנרי

en: Generic Eye-glasses
he: משקפיים גנריים

en: Generic Tag
he: תג גנרי

en: Generic Keyring
he: מחזיק מפתחות גנרי

en: Generic Media Player
he: נגן מדיה גנרי

en: Generic Barcode Scanner
he: סורק ברקוד גנרי

en: Generic Thermometer
he: מד־חום גנרי

en: Thermometer: Ear
he: מד־חום: אוזן

en: Generic Heart rate Sensor
he: מד דופק גנרי

en: Heart Rate Sensor: Heart Rate Belt
he: חיישן דופק: חגורת דופק

en: Generic Blood Pressure
he: מד לחץ דם גנרי

en: Blood Pressure: Arm
he: מד לחץ דם: זרוע

en: Blood Pressure: Wrist
he: מד לחץ דם: שורש כף היד

en: Human Interface Device (HID)
he: התקן מנשק אנוש (HID)

en: Mouse
he: עכבר

en: Joystick
he: בקר משחק

en: Gamepad
he: משטח משחק

en: Digitizer Tablet
he: מחשב לוח עם עט מגע

en: Card Reader
he: קורא כרטיסים

en: Digital Pen
he: עט דיגיטלי

en: Barcode Scanner
he: סורק ברקודים

en: Generic Glucose Meter
he: מד סוכר בדם

en: Generic: Running Walking Sensor
he: גנרי: חיישן הליכה ריצה

en: Running Walking Sensor: In-Shoe
he: חיישן הליכה ריצה: בתוך הנעל

en: Running Walking Sensor: On-Shoe
he: חיישן הליכה ריצה: על הנעל

en: Running Walking Sensor: On-Hip
he: חיישן הליכה ריצה: על הירך

en: Generic: Cycling
he: גנרי: רכיבה

en: Cycling: Cycling Computer
he: רכיבה: מחשב רכיבה

en: Cycling: Speed Sensor
he: רכיבה: חיישן מהירות

en: Cycling: Cadence Sensor
he: רכיבה: חיישן קצב

en: Cycling: Power Sensor
he: רכיבה: חיישן כוח

en: Cycling: Speed and Cadence Sensor
he: רכיבה: חיישן מהירות וקצב

note: 19 - 48 reserved
en: Generic: Pulse Oximeter
he: גנרי: אוקסימטר

en: Fingertip
he: קצה האצבע

en: Wrist-Worn
he: כצמיד

en: Generic: Weight Scale
he: גנרי: משקל אדם

en: Generic Personal Mobility Device
he: התקן התניידות אישי גנרי

en: Powered Wheelchair
he: כיסא גלגלים ממונע

en: Mobility Scooter
he: קורקינט חשמלי

en: Generic Continuous Glucose Monitor
he: מד רציף גנרי של סוכר בדם

en: Generic Insulin Pump
he: משאבת אינסולין גנרית

en: Insulin Pump, durable pump
he: משאבת אינסולין גנרית, משאבה עמידה

en: Insulin Pump, patch pump
he: משאבת אינסולין, משאבת מדבקה

en: Insulin Pen
he: עט אינסולין

en: Generic Medication Delivery
he: העברת ריפוי גנרית

note: 55 - 80 reserved
en: Generic: Outdoor Sports Activity
he: גנרי: פעילות ספורט מחוץ לבית

en: Location Display Device
he: התקן צג מיקום

en: Location and Navigation Display Device
he: התקן תצוגת מיקום וניווט

en: Location Pod
he: מתקן מיקום

en: Location and Navigation Pod
he: מתקן מיקום וניווט

en: Hardcopy Control Channel
he: ערוץ בקרה של Hardcopy

en: Hardcopy Data Channel
he: ערוץ נתונים של Hardcopy

en: Hardcopy Notification
he: התראת Hardcopy

en: UDI_C-Plane
he: UDI_C-Plane (מישור בקרה)

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
he: פרוטוקול הסתגלות רב ערוצי (MCAP)

en: ServiceDiscoveryServerServiceClassID
he: ServiceDiscoveryServerServiceClassID (מזהה מחלקת שירות שרת גילוי שירותים)

en: BrowseGroupDescriptorServiceClassID
he: BrowseGroupDescriptorServiceClassID (מזהה מחלקת שירות מתאר קבוצות עיון)

en: Public Browse Group
he: קבוצת עיון ציבורית

en: Serial Port
he: פתחה טורית

en: LAN Access Using PPP
he: גישה לרשת מקומית דרך PPP

en: Dialup Networking (DUN)
he: חיבור אינטרנט דרך טלפון (DUP)

en: IrMC Sync
he: סנכרון IrMC

en: OBEX Object Push
he: דחיפת פריטים OBEX

en: OBEX File Transfer
he: העברת קבצים ב־OBEX

en: IrMC Sync Command
he: פקודת סנכרון של IrMC

en: Cordless Telephony
he: טלפון אלחוטי

en: Audio Source
he: מקור שמע

en: Audio Sink
he: שקע שמע

en: Remote Control Target
he: יעד שליטה מרחוק

en: Advanced Audio
he: שמע מתקדם

en: Remote Control
he: שליטה מרחוק

en: Video Conferencing
he: ועידה בווידאו

en: Intercom
he: אינטרקום

en: Fax
he: פקס

en: Headset Audio Gateway
he: שער שמע לאוזניות

en: WAP
he: WAP (פרוטוקול יישום אלחוטי)

en: WAP Client
he: לקוח WAP (פרוטוקול יישום אלחוטי)

en: PANU
he: PANU (משתמש ברשת אזור־אישי)

en: Network Access Point
he: נקודת גישה לרשת

en: Group Network
he: קבוצת רשת

en: Imaging (BIP)
he: דימות (BIP)

en: Handsfree Audio Gateway
he: שער השמעת דיבורית

en: Basic Printing (BPP)
he: הדפסה בסיסית (BPP)

en: Printing Status (BPP)
he: מצב הדפסה (BPP)

en: Human Interface Device Service (HID)
he: שירות התקן מנשק אדם (HID)

en: Common ISDN Access (CIP)
he: גישה שיתופית ל־ISDN‏ (CIP)

en: Audio/Video
he: שמע/וידאו

en: SIM Access (SAP)
he: גישה ל־SIM‏ (SAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
he: גישה לספר טלפונים (PBAP) ‏- PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
he: גישה לספר טלפונים (PBAP) ‏- PSE

en: Phonebook Access (PBAP)
he: גישה לספר טלפונים (PBAP)

en: Message Access Server
he: שרת גישה להודעות

en: Message Notification Server
he: שרת דיווח על הודעות

en: Message Access Profile (MAP)
he: פרופיל גישה להודעות (MAP)

en: GNSS
he: מערכת ניווט לוויינית

en: GNSS Server
he: שרת מערכת ניווט לוויינית

en: 3D Display
he: תצוגה תלת־ממדית

en: 3D Glasses
he: משקפי תלת־ממד

en: 3D Synchronization (3DSP)
he: סנכרון תלת־ממד (3DSP)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
he: פרופיל ציון ריבוי פרופילים (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
he: שירות ציון ריבוי פרופילים (MPS)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
he: שירות גישה ללוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
he: שירות הודעות מלוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
he: פרופיל לוח שנה, משימות ופתקיות (CTN)

en: PnP Information
he: מידע PnP

en: Generic Networking
he: ציוד רשת גנרי

en: Generic FileTransfer
he: העברת קבצים גנרית

en: Generic Audio
he: שמע גנרי

en: Generic Telephony
he: טלפוניה גנרית

en: Video Source
he: מקור וידאו

en: Video Sink
he: שקע וידאו

en: Video Distribution
he: הפצת וידאו

en: HDP
he: פרופיל מכשור רפואי

en: HDP Source
he: מקור פרופיל מכשור רפואי

en: HDP Sink
he: שקע פרופיל מכשור רפואי

en: Generic Access
he: גישה גנרית

en: Generic Attribute
he: מאפיין גנרי

en: Immediate Alert
he: התראה מיידית

en: Link Loss
he: אבדן קישור

en: Tx Power
he: עצמת שליחה

en: Current Time Service
he: שירות השעה הנוכחית

en: Reference Time Update Service
he: שירות עדכון זמן הפניה

en: Next DST Change Service
he: שירות החלפת שעון קיץ הבא

en: Glucose
he: גלוקוז

en: Health Thermometer
he: מד־חום רפואי

en: Device Information
he: פרטי התקן

en: Heart Rate
he: דופק

en: Phone Alert Status Service
he: שירות מצב התראה בטלפון

en: Battery Service
he: שירות סוללה

en: Blood Pressure
he: לחץ דם

en: Alert Notification Service
he: שירות הודעות התראה

en: Human Interface Device
he: התקן מנשק אנוש

en: Scan Parameters
he: מאפייני סריקה

en: Running Speed and Cadence
he: מהירות וקצב ריצה

en: Automation IO
he: קלט/פלט של אוטומציה

en: Cycling Speed and Cadence
he: מהירות וקצב רכיבה

en: Cycling Power
he: עצמת רכיבה

en: Location and Navigation
he: מיקום וניווט

en: Environmental Sensing
he: חישה סביבתית

en: Body Composition
he: הרכב גוף

en: User Data
he: נתוני משתמש

en: Weight Scale
he: משקל אדם

en: Bond Management
he: ניהול איגוד

en: Continuous Glucose Monitoring
he: מעקב גלוקוז רציף

en: Internet Protocol Support
he: תמיכה בפרוטוקול אינטרנט

en: Indoor Positioning
he: מיקום פנים

en: Pulse Oximeter
he: אוקסימטר

en: HTTP Proxy
he: מתווך HTTP

en: Transport Discovery
he: גילוי תעבורה

en: Object Transfer
he: העברת פריטים

en: Primary Service
he: שירות עיקרי

en: Secondary Service
he: שירות משני

en: Include
he: כולל

en: Characteristic Declaration
he: הצהרת מאפיינים

en: Device Name
he: שם התקן

en: Appearance
he: מראה

en: Peripheral Privacy Flag
he: דגלון פרטיות היקפית

en: Reconnection Address
he: כתובת חיבור מחדש

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
he: משתני חיבור היקפי מועדף

en: Service Changed
he: השירות הוחלף

en: System ID
he: מזהה מערכת

en: Model Number String
he: מחרוזת מספר דגם

en: Serial Number String
he: מחרוזת מספר סידורי

en: Firmware Revision String
he: מחרוזת מהדורת קושחה

en: Hardware Revision String
he: מחרוזת מהדורת חומרה

en: Software Revision String
he: מחרוזת מהדורת תכנה

en: Manufacturer Name String
he: מחרוזת שם יצרן

en: PnP ID
he: מזהה PnP

en: Characteristic Extended Properties
he: מאפיינים מורחבים לתכונות

en: Characteristic User Description
he: תכונת תיאור משתמש

en: Client Characteristic Configuration
he: הגדרת תכונת לקוח

en: Server Characteristic Configuration
he: הגדרת מאפיין שרת

en: Characteristic Presentation Format
he: תצורת ייצוג מאפיין

en: Characteristic Aggregate Format
he: תצורת אגירת מאפיין

en: Valid Range
he: טווח תקני

en: External Report Reference
he: הפניית דיווח חיצונית

en: Report Reference
he: הפניית דיווח

en: Audio and input profiles
he: פרופילי שמע וקלט

en: Proprietary
he: קנייני

en: yes
he: כן

en: no
he: לא

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
he: <big>לבחור שורה או יותר ולהעתיק עם <i>Control + C</i></big>

en: _Info
he: מי_דע

en: Show device information
he: הצגת פרטי התקן

en: Send _note
he: שליחת _פתק

en: Send a text note
he: שליחת פתק טקסט

en: Failed to change profile to %s
he: המעבר לפרופיל %s נכשל

en: Audio Profile
he: פרופיל שמע

en: Select audio profile for PulseAudio
he: בחירת פרופיל שמע ל־PulseAudio

en: Unspecified
he: לא צוין

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
he: נסיון התחברות אוטומטית, באיתחול ובכל 60 שניות, לשירותים שניתן להגדיר.

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
he: התחברות אוטומטית לשירות %(service)s בהתקן %(device)s

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
he: להציג התראות שולחן עבודה כשהתקנים מתחברים או מתנתקים.

en: Disconnected
he: מנותק

en: Connected:
he: מחובר:

en: Not Connected
he: לא מחובר

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
he: סטטיסטיקת נתוני השימוש לא זמינה. כדאי לנסות לבדוק את החיבור בטרם ביצוע ניסיון חוזר.

en: day | days
he[0]: יום
he[1]: ימים
he[2]: ימים
he[3]: ימים

en: hour | hours
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: שעות
he[3]: שעות

en: minute | minutes
he[0]: שעה
he[1]: שעתיים
he[2]: שעות
he[3]: שעות

en: %d %s %d %s and %d %s
he: %d %s %d %s וגם %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
he: לאפס את המונה?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
he: מתן אפשרות ניטור ניצולת תעבורת רשת (פס־רחב סלולרי). שימושי לחבילות גלישה מוגבלות. תוסף זה עוקב אחר כל התקן בנפרד.

en: Network _Usage
he: שימוש ב_רשת

en: Shows network traffic usage
he: הצגת שימוש בתעבורת הרשת

en: Bluetooth Enabled
he: בלוטות׳ פעיל

en: Manages local network services, like NAP bridges
he: מנהל את שירותי הרשת המקומית כגון גשרי NAP

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
he: מספק תמיכה בחיבור בחיוג (DUN - Dial-Up) עם ModemManager ו־NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
he: מספק פריט המכיל את החיבור האחרון לגישה נוחה

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
he: מרב הפריטים

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
he: מירב הפריטים שתפריט החיבורים האחרונים יציג.

en: Recent _Connections
he: _חיבורים אחרונים

en: Connected to %s
he: מחובר ל%s

en: Failed to connect
he: החיבור נכשל

en: %(service)s on %(device)s
he: %(service)s ב־%(device)s

en: Adapter for this connection is not available
he: מתאם לחיבור זה, לא זמין

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
he: מספק תמיכה ברשת בטווח מיידי (PAN) שהופיעה ב־NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
he: מספק API ל־DBus עבור רכיבים נוספים של Blueman

en: Incoming file over Bluetooth
he: קובץ מתקבל דרך בלוטות׳

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
he: הקובץ %(0)s מתקבל מ־%(1)s

en: Reject
he: דחייה

en: Receiving file
he: קובץ מתקבל

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
he: התקבל קובץ %(0)s מתוך %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
he: מספק שירותי החלפת קבצים בעזרת OBEX

en: Configured directory for incoming files does not exist
he: התיקייה המוגדרת לקובץ המתקבל לא קיימת

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
he: נא לוודא שהתיקייה „<b>%s</b>” קיימת או להגדיר אותה עם blueman-services. עד אז ייעשה שימוש בבררת המחדל „%s”

en: File received
he: קובץ התקבל

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
he: הקובץ %(0)s מ%(1)s התקבל בהצלחה

en: Open
he: פתיחה

en: Transfer failed
he: העברה נכשלה

en: Transfer of file %(0)s failed
he: העברה של קובץ %(0)s נכשלה

en: Files received
he: קבצים התקבלו

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
he[0]: התקבל קובץ אחד ברקע
he[1]: התקבלו שני קבצים ברקע
he[2]: התקבלו %(files)d קבצים ברקע
he[3]: התקבלו %(files)d קבצים ברקע

en: Open Location
he: פתיחת מיקום

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
he[0]: התקבל קובץ נוסף ברקע
he[1]: התקבלו שני קבצים נוספים ברקע
he[2]: התקבלו %(files)d קבצים נוספים ברקע
he[3]: התקבלו %(files)d קבצים נוספים ברקע

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
he: החלפת מצב מתג השבתת הבלוטות׳ והתאמתו למצב צריכת החשמל שלו. מאפשר הפעלת הבלוטות׳ שוב דרך סמל המצב שלו, בהנתן שהמתאם לא נותק על־ידי המערכת, או באופן פיזי.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
he: הוספת פריטים תקניים לתפריט סמל המצב

en: Send _Files to Device
he: _שליחת קבצים להתקן

en: _Devices
he: ה_תקנים

en: Adap_ters
he: מת_אמים

en: applet
he: יישומון

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
he: מספק מפתח צופן, שירותי אימות לסוכן BlueZ

en: Adds an exit menu item to quit the applet
he: הוספת פריט יציאה לתפריט הווידג׳ט כדי לצאת מהיישומון

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
he: לקוח dhcp בסיסי לחיבורי PAN (רשת אישית) דרך בלוטות׳.

en: Bluetooth Network
he: רשת בלוטות׳

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
he: המנשק %(0)s מאוגד לכתובת ה־IP‏ %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
he: קבלת כתובת ה־IP ב־%s נכשלה

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
he: מתבצע ניסיון לקבל כתובת IP עבור %s
    נא להמתין…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
he: הוספת חיווי לסמל המצב כאשר הבלוטות׳ פעיל ומציג את מספר החיבורים בחלונית העצה.

en: Bluetooth Active
he: בלוטות׳ פעיל

en: <b>%(connections)d Active Connection</b> | <b>%(connections)d Active Connections</b>
he[0]: <b>חיבור פעיל אחד</b>
he[1]: <b>%(connections)d חיבורים פעילים</b>
he[2]: <b>%(connections)d חיבורים פעילים</b>
he[3]: <b>%(connections)d חיבורים פעילים</b>

en: Bluetooth Disabled
he: בלוטות׳ מושבת

en: Adds disconnect menu items
he: מוסיף פריטי תפריט לניתוק

en: Disconnect %s
he: ניתוק %s

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
he: מספק פריט תפריט לחשיפת מתאם בררת המחדל, כשהוא מוגדר 'מוסתר' כבררת מחדל

en: Discoverable timeout
he: תום משך זמינות לגילוי

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
he: משך הזמן בשניות שמצב הזמינות לגילוי יימשך

en: _Make Discoverable
he: לה_פוך לזמין לגילוי

en: Make the default adapter temporarily visible
he: חשיפת מתאם בררת המחדל באופן זמני

en: Discoverable… %ss
he: זמין לגילוי… %s שניות

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
he: אספקת תפריט ליישומון ו־API לתפעול על־ידי תוספים אחרים

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
he: החיבור לשירות ה־<b>DUN</b> (רשת בחיוג) דרך <b>%(0)s</b> הצליחה.
    הרשת זמינה כעת דרך <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
he: מספק תמיכה בסיסית להתחברות לאינטרנט דרך פרופיל חיוג לרשת (DUN).

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
he: מטפל בחיבור פרופיל SPP תקני, מאפשר להפעיל פעולות מותאמות אישית

en: Script to execute on connection
he: סקריפט להפעלה עם החיבור

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
he: <span size="small">המשתנים הבאים יועברו:
    כתובת, שם, שם השירות, uuid16s,‏ rfcomm node
    לדוגמה:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s מוחזרים כרשימה מופרדת בפסיקים
    
    עם ניתוק ההתקן הסקריפט יקבל אות HUP</span>

en: Serial port connected
he: הפתחה הטורית מחוברת

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
he: שירות הפתחה הטורית בהתקן <b>%s</b> יהיה זמין מעתה דרך <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
he: סקריפט חיבור הפתחה הטורית נכשל

en: There was a problem launching script %s
    %s
he: אירעה שגיאה בהפעלת הסקריפט %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
he: שליטה במצב צריכת החשמל של מתאם הבלוטות׳

en: Auto power-on
he: הדלקה אוטומטית

en: Automatically power on adapters
he: הפעלת מתאמים באופן אוטומטי

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
he: <b>_כיבוי בלוטות׳</b>

en: Turn off all adapters
he: כיבוי כל המתאמים

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
he: <b>ה_פעלת בלוטות׳</b>

en: Turn on all adapters
he: הפעלת כל המתאמים

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
he: השהיית שומר המסך באופן זמני, כאשר התקן משחק בלוטות׳ מחובר.

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
he: מספק StatusNotifierItem כדי להציג סמל מצב

en: Invalid IP address
he: כתובת IP שגויה

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
he: כתובת ה־IP סותרת את המנשק %s שמוגדר עם אותה כתובת ה־IP

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
he: כתובת ה־IP חופפת למסכת הרשת של המנשק %s, שמוגדר כך: %s/%s
    מצב זה עלול להוביל להתנהגות רשת פסולה

en: Not currently supported with this setup
he: אין תמיכה עם תצורה זו

en: Transfer
he: העברה

en: Applet's transfer service plugin is disabled
he: תוסף שירות ההעברה של היישומון מושבת

en: Dialup Settings
he: הגדרות חיוג

en: Serial Port %s
he: פתחה טורית %s

en: Renew IP Address
he: חידוש כתובת ה־IP

en: Set Bluetooth Adapter Properties
he: הגדרת מאפייני מתאם בלוטות׳

en: Blueman Applet
he: יישומון Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
he: Blueman - מנהל בלוטות׳

en: Bluetooth Manager
he: מנהל בלוטות׳

en: Bluetooth Device
he: התקן בלוטות׳

en: Configure Bluetooth Network
he: הגדרת רשת בלוטות׳

en: Configuring networking requires privileges
he: הגדרת הרישות דורשת הרשאות

en: Launch DHCP client
he: הפעלת לקוח DHCP

en: Launching DHCP client requires privileges
he: הפעלת לקוח DHCP דורשת הרשאות

en: Launch PPP daemon
he: הפעלת סוכן PPP

en: Launching PPP daemon requires privileges
he: הפעלת סוכן PPP דורשת הרשאות

en: Set RfKill State
he: הגדרת מצב RfKill

en: Setting RfKill State requires privileges
he: הגדרת מצב ה־RfKill דורשת הרשאות
