bluedevil - en to hsb translation catalogue (77 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
hsb: %1 syć (%2)

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
hsb: %1 sej pomina přistup na tutón kompjuter

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
hsb: So dowěrić a awtorizować

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
hsb: Jenož awtorizować

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
hsb: Wotpokazać

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
hsb: %1 so praša, hač je PIN korektna: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
hsb: korektna PIN

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
hsb: njekorektna PIN

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
hsb: PIN trěbna za porowanje z %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
hsb: PIN zawjesć

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
hsb: PIN zawjesć

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
hsb: Za porowanje %1 z tutym kompjuterom dyrbiće PIN zapodać. Prošu sčińće to spody.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
hsb: %1 sćele Wam dataju %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
hsb: Přiwzać

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
hsb: Přetorhnyć

[ctx: File transfer origin]
en: From
hsb: Wot

[ctx: File transfer destination]
en: To
hsb: Na

en: Saving file failed
hsb: Njemóžach dataju zawěsćić

en: Bluetooth transfer failed
hsb: Bluetooth-transfer je so zwrěšćił

en: Send File
hsb: Dataju pósłać

en: Browse Files
hsb: W datajach čušlić

en: No Bluetooth adapters have been found.
hsb: Njemóžach žadyn bluetooth-adapter namakać

en: This address is unavailable.
hsb: Tuta adresa njeje přistupna.

en: Received Files
hsb: Dóstate dataje

en: Scanning for new devices…
hsb: Pytam za nowymi gratami...

en: Obexd service is not running.
hsb: Obexd-serwis njeběži.

en: Retrieving information from remote device…
hsb: Wobstaram informaciju ze zdaleneho grata...

en: Connecting to the device
hsb: Kontaktuju so z gratom

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
hsb: Waš bluetooth-adapter je hasnjeny.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
hsb: Zaswěćić

en: Specify receiving device by MAC address.
hsb: Cilowy grat z MAC-adresu definować.

en: Specify receiving device by UBI path.
hsb: Cilowy grat z UBI-pućom definować.

en: Files to be sent.
hsb: Dataje maja so pósłać.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
hsb: Kontaktuju so z %1...

en: Open file…
hsb: Dataju wočinić...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
hsb: Wubjerće jednu abo wjacore dataje:

en: Selected files: <b>%1</b>
hsb: Wubrane dataje: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
hsb: Wubjerće grat z lisćiny:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
hsb: Na %1 pósłać

en: Sending file over Bluetooth
hsb: Sćelu dataju přez bluetooth

en: Send Files
hsb: Dataje pósłać

en: Cancel
hsb: Přetorhnyć

en: The device has been set up and can now be used.
hsb: Grat je so nastajił a hodźi so nětko wužiwać.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
hsb: Grat '%1' je so nastajił a hodźi so nětko wužiwać.

en: Disconnect
hsb: Wotwjazać

en: Connect
hsb: Přizamknyć

en: Trusted
hsb: Dowěri so

en: Enable Bluetooth
hsb: Bluetooth zaswěćić

en: Bluetooth is disabled
hsb: Bluetooth je hasnjeny

en: Connected
hsb: Přizamknjeny

en: Add New Device…
hsb: Nowy grat dodać...

en: Copy
hsb: Kopěrować

en: Yes
hsb: Haj

en: No
hsb: Ně

en: Remote Name
hsb: Mjeno na dalokim graće

en: Address
hsb: Adresa

en: Paired
hsb: Porowane

en: Disconnecting
hsb: Wowjazuju

en: Connecting
hsb: Přizamkuju

en: Audio device
hsb: Awdio-grat

en: Input device
hsb: Zapodawanski grat

en: File transfer
hsb: Přesyłanje datajow

en: Send file
hsb: Dataju pósłać

en: Input
hsb: Zapodawanje

en: Audio
hsb: Awdijo

en: Network
hsb: Syć

en: Other device
hsb: Druhi grat

en: %1% Battery
hsb: %1% Baterija

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
hsb: Grat njehodźi so dócpěć

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
hsb: Zwisk ke gratej je so zwrěšćił

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
hsb: Grat njeje hotowy

en: No adapters available
hsb: Žane adaptery k dispoziciji

en: Bluetooth is offline
hsb: Bluetooth je offline

en: No connected devices
hsb: Žane přizamknjene graty

en: %1 connected
hsb: Zwisk k %1 steji

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
hsb[0]: %1 přizamknjeny grat
hsb[1]: %1 přizamknjenej grataj
hsb[2]: %1 přizamknjene graty
hsb[3]: %1 přizamknjenych gratow

en: Configure &Bluetooth…
hsb: &Bluetooth připrawić…
