bluedevil - en to ie translation catalogue (128 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ie: Rete %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
ie: Un daemon de Bluetooth

en: Maintainer
ie: Mantenetor

en: Previous Maintainer
ie: Preedent mantenetor

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
ie: Fider e autorisar

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
ie: Solmen autorisar

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
ie: Refusar

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
ie: PIN es corect

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
ie: PIN es íncorect

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
ie: Un PIN es besonat por acuplation con %1

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
ie: Por acuplar to computator con %1, vu deve provider un PIN. Ples far to ad-infra.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
ie: %1 invia vos li file %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
ie: Acceptar

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
ie: Anullar

[ctx: @title job]
en: Receiving file
ie: Recivente un file

[ctx: File transfer origin]
en: From
ie: De

[ctx: File transfer destination]
en: To
ie: A

en: Send File
ie: Inviar un file

en: Browse Files
ie: Examinar li files

en: Retrieving services…
ie: Obtenente li servicies…

en: Received Files
ie: Recivet files

en: Connecting to the device
ie: Conexente al aparate

en: Phone memory
ie: Memorie del telefon

en: External memory
ie: Memorie extern

en: Bluetooth is disabled.
ie: Bluetooth es ínactiv.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
ie: Permisser

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
ie: Activar

en: Bluetooth File Transfer
ie: Transferte de files Bluetooth

en: Files to be sent.
ie: Files por inviar.

en: The connection to %1 has failed: %2
ie: Li conexion a %1 ne successat: %2

en: Open file…
ie: Aperter un file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
ie: Selecte un o multiplic files:

en: Selected files: <b>%1</b>
ie: Selectet files: <b>%1</b>

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
ie: Inviar a %1

en: Sending file over Bluetooth
ie: Inviante un file per Bluetooth

en: Send Files
ie: Inviar files

en: Cancel
ie: Anullar

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
ie: Sequent

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
ie: Finir

en: Add Bluetooth Device
ie: Adjunter un aparate Bluetooth

en: Select a device
ie: Selecter un aparate

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
ie: Reparar

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
ie: Relansar li assistente

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
ie: Cluder

en: Connecting to %1…
ie: Conexente a %1...

en: Matches
ie: Coresponde

en: Does not match
ie: Ne coresponde

en: Setup Finished
ie: Configuration es finit

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
ie: Li aparate «%1» esset configurat e posse esser usat.

en: Disconnect
ie: Deconexer

en: Connect
ie: Connexer

en: Type:
ie: Tip:

en: Address:
ie: Adresse:

en: Adapter:
ie: Adaptator:

en: Name:
ie: Nómine:

en: Trusted
ie: Fidet

en: Blocked
ie: Blocat

en: Setup NAP Network…
ie: Configurar un rete NAP...

en: Setup DUN Network…
ie: Configurar un rete DUN...

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ie: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ie: Computator

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ie: Rete

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ie: Garnitura

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ie: Escutatores

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia Device
ie: Aparate multimedia

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ie: Tastatura

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ie: Mus

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
ie: Tabulette

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ie: Periferale

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
ie: Cámera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ie: Printator

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
ie: Image

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ie: Portabile

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ie: Ludette

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ie: Salute

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Settings
ie: Parametres

en: Device:
ie: Aparate:

en: Enabled:
ie: Activ:

en: Visible:
ie: Visibil:

en: On login:
ie: Pos apertion del session:

en: Enable Bluetooth
ie: Activar Bluetooth

en: Disable Bluetooth
ie: Desactivar Bluetooth

en: Restore previous status
ie: Restituer li precedent statu

en: When receiving files:
ie: Quande on recive files:

en: Ask for confirmation
ie: Petir confirmation

en: Accept for trusted devices
ie: Accepter de fidet aparates

en: Always accept
ie: Sempre acceptar

en: Save files in:
ie: Gardar files a:

en: Select folder
ie: Selecter un fólder

en: Forget this Device?
ie: Obliviar ti aparate?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
ie: Esque vu vole obliviar «%1»?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
ie: Obliviar li aparate

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ie: Anullar

en: No Bluetooth adapters found
ie: Null adaptatores Bluetooth es trovat

en: Bluetooth is disabled
ie: Bluetooth es ínactiv

en: No devices paired
ie: Null acuplat aparates

en: Connected
ie: Conexet

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ie: Obliviar «%1»

en: Add New Device…
ie: Adjuncter un nov aparate...

en: Configure…
ie: Configurar...

en: Copy
ie: Copiar

en: Remote Name
ie: Lontan nómine

en: Address
ie: Adresse

en: Paired
ie: Acuplat

en: Adapter
ie: Adaptator

en: Disconnecting
ie: Deconexente

en: Connecting
ie: Conexente

en: Audio device
ie: Audioaparate

en: Input device
ie: Aparate de intrada

en: Phone
ie: Telefon

en: File transfer
ie: Transferte de files

en: Send file
ie: Inviar un file

en: Input
ie: Intrada

en: Network
ie: Rete

en: Other device
ie: Altri aparate

en: %1% Battery
ie: Batterie: %1%

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
ie: Li aparate es ínatingibil

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
ie: Conexion al aparate ne successat

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
ie: Li aparate ne es pret

en: No Bluetooth adapters available
ie: Null adaptatores Bluetooth es disponibil

en: No devices found
ie: Null aparates trovat

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
ie: Bluetooth es ínactiv; medial clic activa it

en: No adapters available
ie: Null adaptatores disponibil

en: Bluetooth is offline
ie: Bluetooth es ínactiv

en: Middle-click to disable Bluetooth
ie: Medial clic ínactiva Bluetooth

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
ie[0]: %1 conexet aparate
ie[1]: %1 conexet aparates

en: Configure &Bluetooth…
ie: Configurar &Bluetooth
