bluedevil - en to it translation catalogue (1873 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
it: Rete %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
it: Demone Bluetooth

en: Maintainer
it: Responsabile

en: Previous Maintainer
it: Responsabile precedente

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
it: %1 richiede l'accesso a questo computer

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
it: Dai fiducia e autorizza

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
it: Autorizza solamente

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
it: Rifiuta

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
it: %1 chiede se il PIN è corretto: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
it: PIN corretto

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
it: PIN non corretto

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
it: PIN richiesto per associare %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
it: Introduci PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
it: Introduzione PIN

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
it: Per associare questo computer con %1 devi inserire un PIN. Per favore, inseriscilo sotto.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
it: %1 ti sta inviando il file %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
it: Accetta

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @title job]
en: Receiving file
it: Ricezione file

[ctx: File transfer origin]
en: From
it: Da

[ctx: File transfer destination]
en: To
it: A

en: Saving file failed
it: Salvataggio file non riuscito

en: Bluetooth transfer failed
it: Trasferimento Bluetooth non riuscito

en: Browse Files
it: Sfoglia file

en: No Bluetooth adapters have been found.
it: Nessun adattatore Bluetooth trovato.

en: Retrieving services…
it: Recupero dei servizi...

en: This address is unavailable.
it: Questo indirizzo non è disponibile.

en: Received Files
it: File ricevuti

en: Scanning for new devices…
it: Ricerca di nuovi dispositivi...

en: Obexd service is not running.
it: Il servizio obexd non è in esecuzione.

en: Retrieving information from remote device…
it: Recupero informazioni dal dispositivo remoto...

en: Connecting to the device
it: Connessione al dispositivo

en: Phone memory
it: Memoria del telefono

en: External memory
it: Memoria esterna

en: Bluetooth is disabled.
it: Il Bluetooth non è abilitato.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
it: Abilita

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
it: L'adattatore Bluetooth è spento.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
it: Attiva

en: Specify receiving device by MAC address.
it: Specifica l'indirizzo MAC del dispositivo ricevente.

en: Specify receiving device by UBI path.
it: Specifica il percorso UBI del dispositivo ricevente.

en: Files to be sent.
it: File da inviare.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
it: Connessione a %1…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
it: La connessione al dispositivo non è riuscita: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
it: La connessione a %1 non è riuscita: %2

en: Open file…
it: Apri file…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
it: Seleziona uno o più file:

en: Selected files: <b>%1</b>
it: File selezionati: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
it: Scegli un dispositivo dalla lista:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
it: Invia a %1

en: Sending file over Bluetooth
it: Invio di file via Bluetooth

en: Send Files
it: Invio file

en: Cancel
it: Annulla

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
it: Impossibile avviare il servizio org.bluez.obex: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
it: Salva i file ricevuti in:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
it: Se permettere la modifica di file condivisi

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
it: Successivo

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
it: Fine

en: Add Bluetooth Device
it: Aggiungi dispositivo Bluetooth

en: Select a device
it: Scegli un dispositivo

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
it: Risolvi il problema

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
it: Non è possibile associarsi con il tuo adattatore Bluetooth.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
it: Rendi associabile

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
it: Cerca…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
it: Scansione…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
it: PIN manuale:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
it: Riavvia la procedura guidata

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
it: La configurazione del dispositivo non è riuscita

en: The setup of %1 has failed
it: La configurazione di %1 non è riuscita

en: Connecting to %1…
it: Connessione a %1…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
it: Introduci il PIN dalla tastiera quando appare e premi Invio

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
it: Introduci il PIN nel dispositivo quando appare

en: Matches
it: Corrisponde

en: Does not match
it: Non corrisponde

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
it: Per favore conferma se il PIN mostrato su %1 corrisponde a quello della procedura guidata.

en: Setup Finished
it: Configurazione completata

en: The device has been set up and can now be used.
it: Il dispositivo è stato configurato e può essere usato.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
it: Il dispositivo «%1» è stato configurato e può essere usato.

en: Bluetooth Adapters
it: Adattatori Bluetooth

en: Disconnect
it: Disconnetti

en: Connect
it: Connetti

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
it: Telefono

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
it: Rete

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
it: Cuffie con microfono

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
it: Cuffie

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
it: Tastiera

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
it: Tavoletta grafica

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
it: Periferica

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
it: Fotocamera

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
it: Stampante

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
it: Indossabile

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
it: Giocattolo

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
it: Medico

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Type:
it: Tipo:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Name:
it: Nome:

en: Adapter:
it: Adattatore:

en: No devices found
it: Nessun dispositivo trovato

en: Save files in:
it: Salva i file in:

en: Blocked
it: Bloccato

en: Setup NAP Network…
it: Imposta rete NAP…

en: Setup DUN Network…
it: Imposta rete DUN...

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia Device
it: Dispositivo multimediale

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
it: Produzione di immagini

en: Settings
it: Impostazioni

en: Device:
it: Dispositivo:

en: Enabled:
it: Abilitato:

en: Visible:
it: Visibile:

en: On login:
it: All'accesso:

en: Disable Bluetooth
it: Disabilita Bluetooth

en: Restore previous status
it: Ripristina lo stato precedente

en: When receiving files:
it: Alla ricezione di file:

en: Ask for confirmation
it: Chiedi conferma

en: Accept for trusted devices
it: Accetta da dispositivi di fiducia

en: Always accept
it: Accetta sempre

en: Select folder
it: Seleziona la cartella

en: Forget this Device?
it: Vuoi dimenticare questo dispositivo?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
it: Sei sicuro di voler dimenticare «"%1»?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
it: Dimentica dispositivo

[ctx: @action:button]
en: Cancel
it: Annulla

en: No Bluetooth adapters found
it: Nessun adattatore Bluetooth trovato

en: Bluetooth is disabled
it: Il Bluetooth è disabilitato

en: Enable
it: Abilita

en: No devices paired
it: Nessun dispositivo associato

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# https://github.com/python/mypy/issues/2608
en: Connected
it: Connesso

en: Available
it: Disponibile

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
it: Dimentica «%1»

en: Configure…
it: Configura...

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
it: Rimuovi

en: Copy
it: Copia

en: Yes
it: Sì

en: Remote Name
it: Nome remoto

en: Address
it: Indirizzo

en: Paired
it: Associato

en: Disconnecting
it: Disconnessione

en: Audio device
it: Dispositivo audio

en: Input device
it: Dispositivo di input

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Phone
it: Telefono

en: File transfer
it: Trasferimento file

en: Send file
it: Invio file

en: Network
it: Rete

en: Other device
it: Altro dispositivo

en: %1% Battery
it: %1% di batteria

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
it: Il dispositivo non è raggiungibile

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
it: Connessione al dispositivo non riuscita

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
it: Il dispositivo non è pronto

en: No Bluetooth adapters available
it: Nessun adattatore Bluetooth disponibile

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
it: Il Bluetooth è disabilitato; clic centrale per abilitarlo

en: No adapters available
it: Nessun adattatore disponibile

en: Bluetooth is offline
it: Il Bluetooth non è in linea

en: Middle-click to disable Bluetooth
it: Clic centrale per disabilitare il Bluetooth

en: No connected devices
it: Nessun dispositivo connesso

en: %1 connected
it: %1 connesso

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
it[0]: %1 dispositivo connesso
it[1]: %1 dispositivi connessi

en: Configure &Bluetooth…
it: Configura &Bluetooth…

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
it: Bluefish è un potente editor rivolto a programmatori e sviluppatori web, con molte opzioni per scrivere siti web, script e codice di programmazione. Bluefish supporta molti linguaggi di programmazione e di markup e ha molte caratteristiche, ma è comunque un programma molto veloce e leggero.

en: A selection of the features:
it: Una selezione delle caratteristiche:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
it: Evidenziazione della sintassi ben fatta che, per esempio, supporta linquaggi all'interno di altri linquaggi (ad esempio Javascript all'interno di HTML all'interno di PHP)

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
it: Tutte le caratteristiche di un potente editor come l'indentazione automatica e il completamento automatico per molte funzioni e librerie in molti linguaggi di programmazione

en: Project support
it: Sostegno al progetto

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
it: Supporto per file remoti tramite ftp, sftp, webdav, ecc

en: Powerful search and replace engine
it: Potente motore per ricerca e sostituzione

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
it: Integrazione personalizzabile di programmi esterni come lint, make, ecc

en: Snippets plugin to automate often used code
it: Plugin 'Ritagli' per automatizzare l'inserimento di codice

en: Code-aware in-line spell checking
it: Controllo ortografico in linea consapevole del codice

en: Zencoding or Emmet support
it: Supporto Zencoding o Emmet

en: Bookmarks panel
it: Pannello segnalibri

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
it: Se sei un programmatore occasionale che ha bisogno di un editor semplice da imparare, o un programmatore pesante che non ama IDE pesanti come eclipse o netbeans, Bluefish è il tuo editor!

en: Bluefish Editor
it: Editor Bluefish

en: Web Development Editor
it: Editor di Sviluppo Web

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
it: programmazione;codice;web;editor;sviluppo;html;php;python;

en: Bluefish project file
it: File di progetto di Bluefish

en: Bluefish language definition file
it: File di definizione linguaggio di Bluefish

en: Collapse all
it: Riduci tutti

en: Expand all
it: Espandi tutti

en: Collapse %s
it: Riduci %s

en: Expand %s
it: Espandi %s

en: Spell check language
it: Lingua del controllo ortografico

en: Add to dictionary
it: Aggiungi al dizionario

en: Ignore spelling
it: Ignora l'ortografia

en: Insert special characters as entities
it: Inserisci caratteri speciali come entità

en: Filebrowser
it: Browser dei file

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Goto Line:
it: Vai alla riga:

en: Find:
it: Trova:

en: Regular expression (pcre)
it: Espressione regolare (pcre)

en: Case sensitive
it: _Distingui maiuscole e minuscole

en: Dot character matches newlines
it: Il carattere punto corrisponde a nuova linea

en: Pattern contains backslash escaped sequences
it: Il modello contiene sequenze di _escape

en: Advanced
it: Avanzato

en: New Bluefish Window
it: Nuova finestra di Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
it: Attendere...

en: Leave Fullscreen
it: Lascia schermo intero

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: New From Template
it: Nuovo Da Modello

en: Open _Recent
it: Apri _Recente

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Visualizza

en: _Document
it: _Documento

en: _Tab Size
it: Dimensione _Tabulatore

en: _Font Size
it: Dimensione Ca_rattere

en: Language M_ode
it: Modalità _Linguaggio

en: Character _Encoding
it: Codi_fica Caratteri

en: Reorder documents
it: Riordina i documenti

en: _Go
it: V_ai

en: _Project
it: _Progetto

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Commands
it: C_omandi

en: _Filters
it: _Filtri

en: _Output parsers
it: _Parser dell'output

en: For_mat
it: For_mato

en: _Insert
it: _Inserisci

en: Con_vert
it: Con_verti

en: _New
it: _Nuovo

en: New file
it: Nuovo file

en: New _Window
it: Nuova _Finestra

en: New window
it: Nuova finestra

en: Close Win_dow
it: C_hiudi Finestra

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: _Open...
it: _Apri...

en: Open file
it: Apri file

en: Open Ad_vanced...
it: Apri Avan_zato...

en: Open advanced
it: Apri avanzato

en: Open _from Selection
it: Apri _dalla Selezione

en: Open from Selection
it: Apri dalla Selezione

en: _Print...
it: Spam_pa...

en: Print
it: Stampa

en: _Quit
it: _Esci

en: Quit Bluefish
it: Chiudi Bluefish

en: Preference_s...
it: Preferen_ze...

en: Edit Preferences
it: Modifica Preferenze

en: Select _All
it: Selezio_na tutto

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Toggle Boo_kmark
it: Alterna Se_gnalibri

en: Toggle bookmark
it: Alterna segnalibri

en: _Add or Remove...
it: _Aggiungi o Rimuovi...

en: Add or remove character encoding
it: Aggiungi o rimuovi codifiche caratteri

en: Floati_ng Window
it: Fi_nestra Mobile

en: Open current document in floating window
it: Apri il documento corrente in finestra mobile

en: _Increase
it: _Aumenta

en: Increase document font size
it: Aumenta la dimensione del carattere del documento

en: _Decrease
it: _Diminuisci

en: Decrease document font size
it: Diminuisci la dimensione del carattere del documento

en: Reset document font size
it: Ripristina la dimensione del carattere del documento

en: Increase document tab size
it: Aumenta la dimensione dei tab del documento

en: Decrease document tab size
it: Diminuisci la dimensione dei tab del documento

en: Reset document tab size
it: Ripristina la dimensione dei tab del documento

en: Rescan Synta_x & Spelling
it: _Analizza nuovamente Sintassi e Ortografia

en: Rescan document highlighting
it: Aggiorna l'evidenziazione

en: Rescan Synta_x
it: Analizza _nuovamente la Sintassi

en: _New Project...
it: _Nuovo Progetto...

en: New project
it: Nuovo progetto

en: _Open Project...
it: _Apri Progetto...

en: Open project
it: Apri progetto

en: _Synchronize Text Block
it: _Sincronizza Blocco di Testo

en: Synchronize text block
it: Sincronizza blocco di testo

en: _Toggle Comment
it: _Alterna Commenti

en: Toggle comment
it: Alterna commenti

en: Select _Block
it: Seleziona _Blocco

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
it: Seleziona blocco, utilizzare più volte per selezionare blocchi superiori

en: Select _Identifier
it: Seleziona _Identificatore

en: Select identifier
it: Seleziona identificatore

en: D_uplicate Line
it: D_uplica la Linea

en: Duplicate the current line
it: Duplica la linea corrente

en: _Delete Line
it: _Cancella la Linea

en: Delete the current line
it: Cancella la linea corrente

en: _Word Count
it: _Conteggio Parole

en: Word count
it: Conteggio parole

en: Lorem Ipsum generator
it: Generatore di "Lorem Ipsum"

en: Insert Relative Filename
it: Inserisci nome di file relativo

en: Insert Absolute Filename
it: Inserisci nome di file assoluto

en: Indenting to S_paces
it: Indentazione a S_pazi

en: Indenting to spaces
it: Indentazione a spazi

en: Indenting to T_abs
it: Indentazione a T_ab

en: Indenting to tabs
it: Indentazione a tab

en: _Join Lines Together
it: _Unisci Linee

en: Join lines together
it: Unisci linee

en: Split Lines on Right _Margin
it: _Dividi le Linee al Margine Destro

en: Split lines on right margin
it: Dividi le linee al margine destro

en: Merge Lines Into Col_umns
it: Unisci Linee in Co_lonne

en: Merge lines into columns
it: Unisci righe in colonne

en: Rewrap _Lines
it: Ma_nda a Capo

en: Rewrap lines
it: Manda a capo

en: Strip T_railing Whitespace
it: _Elimina gli Spazi Finali

en: Strip trailing whitespace
it: Elimina gli spazi finali

en: Javascript beautifier
it: Abbellitore Javascript

en: Preview in browser
it: Anteprima nel browser

en: _Full Screen
it: _Schermo Intero

en: Full screen
it: Schermo intero

en: _Main Toolbar
it: Barra _Principale

en: Show main toolbar
it: Mostra la barra principale

en: _Side Pane
it: Barra _Laterale

en: Show side pane
it: Mostra riquadro laterale

en: _Output Pane
it: Riquadro di _Output

en: Show output pane
it: Mostra riquadro di output

en: Status_bar
it: Barra di _stato

en: Show statusbar
it: Barra di stato

en: Auto _Completion Popup
it: Pop-up di Completamento Automatico [_h]

en: Show auto completion popup
it: Mostra pop-up per il completamento automatico

en: _Auto Indent
it: _Indentazione Automatica

en: Auto indent
it: Auto indentazione

en: Highlight Block _Delimiters
it: Evidenzia i Delimitatori del Blo_cco

en: Highlight block delimiters
it: Evidenzia i delimitatori del blocco

en: _Highlight Syntax
it: _Evidenzia Sintassi

en: Highlight syntax
it: Evidenzia sintassi

en: Show _Blocks
it: Mostra _Blocchi

en: Show blocks
it: Mostra blocchi

en: Show Line N_umbers
it: Visualizza N_umeri di Riga

en: Show line numbers
it: Visualizza numeri di riga

en: Show Right _Margin
it: Mostra il _Margine Destro

en: Show right margin
it: Mostra il margine destro

en: Show Split _View
it: Mostra _Vista Suddivisa

en: Show split view
it: Mostra vista suddivisa

en: Show V_isible Spacing
it: Spa_ziatura Visibile

en: Show visible spacing
it: Spaziatura visibile

en: _Wrap Text
it: Testo a Ca_po

en: Wrap text
it: Testo a capo

en: _Close
it: _Chiudi

en: Close current file
it: Chiudi il file corrente

en: Close A_ll
it: Chiudi _Tutti

en: Close all files
it: Chiudi tutti i file

en: _Save
it: _Salva

en: Save current file
it: Salva il file corrente

en: Save _as...
it: Sa_lva con nome...

en: Save file as
it: Salva il file con nome

en: Sav_e All
it: Sal_va tutti

en: Save all files
it: Salva tutti i file

en: Rever_t to Saved
it: Ri_pristina

en: Reload current file
it: Ricarica file corrente

en: Save a cop_y...
it: Salva una cop_ia...

en: Save a copy
it: Salva una copia

en: _Insert...
it: _Inserisci...

en: Insert file
it: Inserisci file

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
it: Rino_mina...

en: Rename file
it: Rinomina il file

en: _Indent
it: Sposta a _destra

en: Indent
it: Spostamento a destra

en: Unin_dent
it: Sposta_mento a sinistra

en: Unindent
it: Spostamento a sinistra

en: F_irst Bookmark
it: Pri_mo Segnalibro

en: Goto first bookmark
it: Vai al primo segnalibro

en: L_ast Bookmark
it: Ultimo Se_gnalibro

en: Goto last bookmark
it: Val all'ultimo segnalibro

en: N_ext Bookmark
it: Segnalibro Su_ccessivo

en: Goto next bookmark
it: Vai al prossimo segnalibro

en: P_revious Bookmark
it: Segnalibro Pr_ecedente

en: Goto previous document
it: Vai documento precedente

en: Move Tab _Left
it: Sposta la Scheda a _Sinistra

en: Move current tab left
it: Sposta la scheda corrente a sinistra

en: Move Tab _Right
it: Sposta la Scheda a _Destra

en: Move current tab right
it: Sposta la scheda corrente a destra

en: Sort by filename
it: Ordina per nome file

en: Sort by full path
it: Ordina per percorso completo

en: _Recent Document
it: Documento _Recente

en: Goto most recent document
it: Vai al documento più recente

en: _First Document
it: Primo _Documento

en: Goto first document
it: Vai al primo documento

en: _Last Document
it: _Ultimo Documento

en: Goto last document
it: Vai all'ultimo documento

en: _Next Document
it: Documento Successi_vo

en: Goto next document
it: Vai al documento successivo

en: _Previous Document
it: Documento _Precedente

en: _Goto Line
it: _Vai alla riga

en: Goto line
it: Vai alla riga

en: Goto Line Number from _Clipboard
it: Vai al Numero di Riga dagli _Appunti

en: Goto line number in clipboard or selection
it: Vai al numero di riga negli appunti o nella selezione

en: _Jump to Reference
it: _Salta al Riferimento

en: Jump to reference
it: Salta al riferimento

en: Jump to Matching Block Boundary
it: Passa al Corrispondente Fine Blocco

en: Cu_t
it: _Taglia

en: Cut
it: Taglia

en: _Copy
it: _Copia

en: _Paste
it: _Incolla

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Specia_l
it: Incolla Specia_le

en: Paste Special
it: Incolla Speciale

en: _Find
it: Tr_ova

en: Show find bar
it: Mostra la barra di ricerca

en: Find A_gain
it: Trova Successi_vo

en: Find again
it: Trova successivo

en: Find from Clip_board
it: Cerca dagli A_ppunti

en: Find from clipboard or selection
it: Cerca dagli appunti o dalla selezione

en: Ad_vanced Find & Replace...
it: Tro_va e Sostituisci Avanzato...

en: Advanced Find and Replace
it: Trova e Sostituisci Avanzato

en: Save & _close
it: Salva e _chiudi

en: Save & close project
it: Salva e chiudi il progetto

en: Save project
it: Salva il progetto

en: Save project as
it: Salva il progetto con nome

en: _Edit Project Options...
it: Mo_difica le Opzioni del Progetto...

en: Edit project options
it: Modifica opzioni del progetto

en: _Undo
it: _Annulla

en: Undo
it: Annulla

en: U_ndo All
it: Annulla T_utto

en: Undo All
it: Annulla Tutto

en: _Redo
it: _Ripeti

en: Redo
it: Ripeti

en: R_edo All
it: Rip_eti Tutto

en: Redo All
it: Ripeti Tutto

en: Always use this syntax for files of type %s ?
it: Utilizzare sempre questa sintassi per i file di tipo %s?

en: Open _URL...
it: Apri _URL...

en: _Spell Check
it: Controllo _Ortografico

en: Text area to filter
it: Filtro dall'area di testo

en: All text
it: Tutto il testo

en: Selected text only
it: Selezionato solo testo

en: Never ask again
it: Non chiedere più

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
it: Seleziona il blocco di testo da sincronizzazione con altre pagine. Includi i marcatori di inizio e fine blocco nella selezione.

en: To proceed with the current selection click forward.
it: Per procedere con la selezione attuale cliccare avanti.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
it: Nel testo seguente sono inclusi i marcatori di inizio e fine blocco. Prego <b>seleziona il marcatore di inizio</b> nel testo seguente.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
it: Prego <b>seleziona il marcatore di fine</b> nel testo seguente.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
it: Verrà sostituito il testo tra <i>%s</ i> e <i>%s</ i> in tutti i documenti aperti in questa finestra.
    <b>Procedere?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Prego seleziona il blocco di testo da sincronizzare.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Questo marcatore esiste più di una volta nel blocco.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Seleziona il testo che delimita l'inizio del blocco.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Seleziona il testo che delimita la fine del blocco.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
it: Visitaci su http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
it: Apri in una finestra già esistente.

en: Open in new window.
it: Apri in una nuova finestra.

en: Print version information.
it: Stampa informazioni sulla versione.

en:  [FILE(S)]
it:  [FILE]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
it: Errore processando le opzioni a riga di comando. %s
    Prego eseguire: %s -?

en: _Name:
it: _Nome:

en: _Description:
it: _Descrizione:

en: _Temporary
it: _Temporaneo

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Do you really want to delete %s?
it: Volete veramente cancellare %s?

en: Delete permanent bookmark.
it: Cancella segnalibro permanente.

en: Delete all bookmarks.
it: Elimina tutti i segnalibri.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
it: Siete sicuri di voler rimuovere tutti i segnalibri per %s?

en: Delete bookmarks?
it: Eliminare i segnalibri?

en: Edit bookmark
it: Modifica il segnalibro

en: Bookmark menu
it: Menu segnalibri

en: Show Bookmark
it: Visualizza Segnalibro

en: Show File
it: Mostra file

en: Bookmark search menu
it: Menu di ricerca nei segnalibri

en: _Edit...
it: _Modifica...

en: _Delete
it: _Cancella

en: Delete bookmark
it: Elimina i segnalibri

en: Delete All
it: Cancella Tutto

en: Delete all bookmarks
it: Elimina tutti i segnalibri

en: Delete All in Document
it: Elimina Tutto nel Documento

en: Delete all bookmarks in document
it: Elimina tutto i segnalibri nel documento

en: Permanent by default
it: Permanente predefinito

en: By Name
it: Da Nome

en: By Full Path
it: Da Percorso Completo

en: By Full URI
it: Da URI completo

en: Content
it: Contenuto

en: Name
it: Nome

en: Name & Content
it: Nome e Contenuto

en: First bookmark
it: Primo segnalibro

en: Previous bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Next bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Last bookmark
it: Ultimo segnalibro

en: Name:
it: Nome:

en: 
    Language mode:
it: 
    Modalità linguaggio:

en: 
    Encoding:
it: 
    Codifica:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
it: 
    Permessi: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
it: 
    Dimensione (sul disco):

en: 
    Last modified:
it: 
    Modificato l'ultima volta:

en: Untitled %d
it: Senza nome %d

en: Changed tab width to %d
it: Larghezza del tab modificata in %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
it: Il documento %s è già aperto in un altra finestra di Bluefish.

en: Move to this window
it: Sposta in questa finestra

en: Open readonly
it: Apri in sola lettura

en: Do not open
it: Non aprire

en:  Ln: %d, Col: %d, Char: %d
it:  Ln: %d, Col: %d, Car: %d

en:  OVR
it:  SVR

en:  RO
it:  SL

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: _Split
it: _Dividi

en: File contains very long lines. Split these lines?
it: Il file contiene linee molto lunghe. Dividere queste linee?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
it: Le righe di questo file sono più di quante Bluefish è in grado di gestire con prestazioni ragionevoli. Questa funzione dividi, comunque, è a conoscenza di sintassi del linguaggio, e può sostituire gli spazi o le tabulazioni con ritorni a capo in qualsiasi posizione, o inserire ritorni a capo se non vengono trovati spazi o tabulazioni.

en: _Convert
it: _Converti

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
it: Il file '%s' non è un file di testo valido.
    Il file potrebbe essere danneggiato, troncato, o in una codifica inaspettata.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
it: Bluefish può convertire il file in uno valido, sostituendo simboli illegali con spazi. Convertire?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
it: Il file è aperto in modalità di sola lettura poiché differisce da quello originale
    %lu caratteri sono stati sostituiti da uno spazio

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
it: Utilizzare 'Salva con nome' per salvare con nome diverso e rendere modificabile

en: Add bookmark
it: Aggiungi il segnalibro

en: Exit fullscreen
it: Esci da schermo intero

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
it: Interrompi s_alvataggio

en: _Continue save in UTF-8
it: _Continua il salvataggio in UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
it: Conversione di %s nella codifica dei caratteri %s fallita. Codifica fallita al carattere '%s' alla riga %d colonna %d
    
    Continuare a salvare con codifica UTF-8?

en: File encoding conversion failure
it: Conversione della codifica del file fallita

en: Previously:
it: Precedentemente:

en: Unable to open file
it: Impossibile aprire il file

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
it: Se ripristinate "%s" all'ultima copia salvata, le modifiche in corso saranno definitivamente perse.

en: Revert changes to last saved copy?
it: Ripristinare all'ultima copia salvata?

en: _Retry
it: _Riprova

en: Retry _all failed
it: Riprova _tutti i falliti

en: Close all _failed
it: Chiudi tutti i falliti

en:  failed to load.
it:  caricamento fallito.

en: File failed to load
it: Caricamento del file fallito

en: Select file to insert
it: Seleziona il file da inserire

en: No file to insert
it: Nessun file da inserire

en: Save pasted image as
it: Salva immagine incollata come

en: Paste special
it: Incolla speciale

en: No compatible clipboard data found
it: Nessun dato compatibile trovato negli appunti

en: Paste as _HTML
it: Incolla come _HTML

en: Paste as HTML with _JPG
it: Incolla come HTML con _JPG

en: Paste as plain text
it: Incolla come testo semplice

en: %d line | %d lines
it[0]: %d linea
it[1]: %d linee

en: %d word | %d words
it[0]: %d parola
it[1]: %d parole

en: %d character | %d characters
it[0]: %d carattere
it[1]: %d caratteri

en: Selection statistics:
it: Statistiche della selezione:

en: Statistics:
it: Statistiche:

en: Lines into columns
it: Linee in colonne

en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

en: Spread lines horizontally
it: Estendi le linee orizzontalmente

en: Column separator:
it: Separatore di colonna:

en: Fill empty entries:
it: Riempi le voci vuote:

en: Number of _paragraphs:
it: Numero di _paragrafi:

en: Number of _sentences:
it: Numero di fra_si:

en: Insert plain text
it: Inserisci testo semplice

en: Insert in <li>
it: Inserisci in <li>

en: Insert in <p>
it: Inserisci in <p>

en: Number of paragraphs
it: Numero di paragrafi

en: Number of sentences
it: Numero di frasi

en: Javascript Beautify
it: Abbellire Javascript

en: _Indent size:
it: Dimensione _indentazione:

en: Use _tabs to indent, not spaces
it: Utilizza il tabulatore per l'indentazione, non gli spazi

en: Do not _preserve existing line breaks
it: Non _conservare le interruzioni di riga esistenti

en: More _jslint-compatible output
it: Output più compatibile con _jslint

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
it: _Decodifica i caratteri stampabili codificati in notazione \\xNN

en: Beautify only in _selection
it: Abbellisci solo nella _selezione

en: _Indent size
it: Dimensione _indentazione

en: _Available encodings:
it: _Codifiche disponibili:

en: Description
it: Descrizione

en: Encoding
it: Codifica

en: Encodings in _menu:
it: Codifiche nel _menu:

en: Add or remove document encodings
it: Aggiungi o rimuovi codifiche dei documenti

en: Supply extra arguments
it: Fornisci argomenti aggiuntivi

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
it: Fornisci argomenti per definire%%a in '%s'

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
it: Questo comando richiede che il documento corrente abbia un nome. Si prega di salvare prima il documento.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
it: Questo comando richiede che il documento corrente sia un file locale. Si prega di salvare il documento in un file locale.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
it: I comandi esterni non possono avere un'output definito. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
it: Questo comando ha input multipli. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
it: Questo comando ha output multipli. Correggi questo comando nelle preferenze.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
it: Impossibile creare un comando per %s.
    %s

en: Failed to create a command
it: Impossibile creare un comando

en: The command %s exited with error code %d. %s
it: Il comando %s è uscito con il codice di errore %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
it: Probabilmente questa applicazione non è installata sul sistema.

en: Command returned error code
it: Il comando ha restituito un codice di errore

en: Set documentroot and webroot
it: Imposta documentroot e webroot

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
it: <i>Documentroot</i> è la posizione dove Bluefish trova i file,
    <i>webroot</i> è l'indirizzo dove gli stessi file possono essere visti tramite il server web

en: Move/rename %s to
it: Muovi/rinomina %s in

en: Could not rename
it: Impossibile rinominare

en: New directory
it: Nuova cartella

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
it: Sicuri di voler cancellare
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
it: Se eliminate %s, verrà definitivamente perso.

en: File Browser menu
it: Menu del browser dei file

en: _Open
it: _Apri file

en: Open
it: Apri

en: Open _Advanced...
it: Apri Avan_zato...

en: Search files...
it: Cerca file...

en: Search files
it: Cerca file

en: Rena_me
it: Rino_mina

en: Rename
it: Rinomina

en: Delete
it: Cancella

en: New _File
it: _Nuovo File

en: _New Directory
it: Nuova _Cartella

en: Insert _link
it: Inserisci _collegamento

en: Insert link
it: Inserisci collegamento

en: _Refresh
it: A_ggiorna

en: Refresh
it: Aggiorna

en: _Set as base dir
it: _Imposta come cartella base

en: Set as base directory
it: Imposta come cartella base

en: Set as document root
it: Imposta come documentroot

en: Show Full _Tree
it: Mostra tutto l'albero

en: Show full tree
it: Mostra tutto l'albero

en: View Mode
it: Modalità di Visualizzazione

en: Filter
it: Filtro

en: New Filter
it: Nuovo Filtro

en: New filter
it: Nuovo filtro

en: Edit Filter
it: Modifica il Filtro

en: Edit filter
it: Modifica il filtro

en: Delete Filter
it: Cancella il Fitro

en: Delete filter
it: Cancella il fitro

en: Follow Active Document
it: Segui il Documento Attivo

en: Follow active document
it: Segui il documento attivo

en: Show Backup Files
it: Mostra File di Backup

en: Show backup files
it: Mostra file di backup

en: Show Hidden Files
it: Mostra File Nascosti

en: Show hidden files
it: Mostra file nascosti

en: Dual
it: Doppia

en: Flat
it: Uniforme

en: Tree
it: Albero

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
it: <b>%s</b>
    che è l'equivalente di
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
it[0]: Caricamento in corso di %d file, %s completato
it[1]: Caricamento in corso di %d file, %s completato

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
it[0]: Tutti i file caricati, %s completato, %d documento aperto
it[1]: Tutti i file caricati, %s completato, %d documenti aperti

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
it[0]: Apertura avanzata completata, %d documento aperto.
it[1]: Apertura avanzata completata, %d documenti aperti.

en: _Skip
it: _Salta

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
it: %s non può essere copiato, esiste già, sovrascrivere?

en: Overwrite file?
it: Sovrascrivere il file?

en: Autosave in progress...
it: Salvataggio automatico in corso...

en: Started open advanced...
it: Apertura avanzata avviata...

en: Select basedir
it: Seleziona la cartella base

en: Advanced open file selector
it: Selettore apertura file avanzato

en: <b>Files</b>
it: <b>File</b>

en: Base _Dir:
it: _Cartella Base:

en: _Pattern:
it: Mode_llo:

en: Pattern matches _full path:
it: Percorso completo dei modelli di ricerca:

en: _Recursive:
it: _Ricorsivo:

en: Ma_x recursion:
it: Ma_ssima ricorsione:

en: <b>Contains</b>
it: <b>Contiene</b>

en: Pa_ttern:
it: Mode_llo:

en: Is rege_x:
it: È un'e_spressione regolare:

en: Select files
it: Seleziona i file

en: Open URL
it: Apri URL

en: _Continue save
it: _Continua il salvataggio

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
it: Impossibile creare un file di backup per il file %s. Se continuate, il file sarà sovrascritto.

en: File backup failure
it: Backup del file fallito

en: Could not save file
it: Impossibile salvare il file

en: File changed on disk
it: File modificato sul disco

en: _Cancel
it: _Annulla

en: File %s exists and is open, overwrite?
it: Il file %s esiste ed è aperto, sovrascrivere?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
it: Il file selezionato è usato da Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
it: Un file di nome "%s" esiste già.

en: Do you want to replace the existing file?
it: Volete sostituire il file esistente?

en: " save is in progress
it: " salvataggio in corso

en: Save in progress!
it: Salvataggio in corso!

en: Save
it: Salva

en: Save %s as
it: Salva %s come

en: Save copy of %s
it: Salva una copia di %s

en: Close _Without Saving
it: Chiudi _Senza Salvare

en: Save changes to "%s" before closing?
it: Salvare i cambiamenti a "%s" prima di chiudere?

en: If you don't save your changes they will be lost.
it: Se non salvate le modifiche andranno perse.

en: _Reopen
it: _Riapri

en: Project "%s" failed to load
it: Caricamento del progetto "%s" fallito

en: Do you want to reopen project from another location?
it: Vuoi riaprire il progetto da un altra posizione?

en: Choose per _File
it: Scegli per ogni _file

en: Close _All
it: Ch_iudi Tutto

en: _Save All
it: _Salva Tutto

en: One or more open files have been changed.
it: Uno o più file sono stati modificati.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
it[0]: <span color="red">%d fallito</span>
it[1]: <span color="red">%d falliti</span>

en: incomplete finished
it: incompleto

en: completed
it: completato

en: Local directory
it: Cartella locale

en: Remote directory
it: Cartella remota

en: Delete deprecated files
it: Elimina i file deprecati

en: Include hidden files
it: Includi file nascosti

en: Include backup files
it: Includi file di backup

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
it: Nome del file: %s cambiato sul disco.
    
    La data di modifica originale era %s
    La nuova data di modifica è %s
    La dimensione originale era %s byte
    La nuova dimensione è %s byte

en: _Unset file name
it: _Annulla il nome del file

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
it: Nome file: %s

en: File disappeared from disk
it: File scomparso dal disco

en: _Ignore
it: _Ignora

en: _Reload
it: _Ricarica

en: Check and reload all documents
it: Verifica e ricarica tutti i documenti

note: build a list of filters
en: All files
it: Tutti i file

en: Hide files that match the filter
it: Nascondi i file che corrispondono al filtro

en: Add pattern
it: Aggiungi modello

en: Icon
it: Icona

en: %d of %d
it: %d di %d

en: Select File
it: Seleziona il file

en: Character _Encoding:
it: _Codifica caratteri:

en: Automatic detection
it: Rilevamento automatico

en: <b>Keystroke choice</b>
it: <b>Scelta battitura</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
it: 
    Premere la combinazione di tasti richiesta.
    Utilizzare Ctrl, Maiuscolo, Alt con qualsiasi altro tasto.
    <i>Esc per annullare, Canc per rimuovere.</i>

en: Press shortcut key combination
it: Premere la combinazione di tasti di scelta rapida

en: Filename
it: Nome del file

en: Line
it: Riga

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
it: Compilazione del modello di parser dell'output %s fallito: %s

en: Untitled
it: Senza nome

en: None
it: Nulla

en: _Template:
it: M_odelli:

en: <b>Options</b>
it: <b>Opzioni</b>

en: Enable a_uto-completion
it: Abilita il completamento automatico

en: Enable _block folding
it: Abilita la chiusura dei _blocchi

en: Display block stack in statusbar
it: Mostra blocco dello stack nella barra di stato

en: Highlight block _delimiters
it: Evidenzia i _delimitatori del blocco

en: _Highlight current line
it: _Evidenzia la linea corrente

en: Show line _numbers
it: Visualizza _numeri di riga

en: Show _right margin indicator
it: Mostra l'indicatore margine destro

en: Wra_p lines
it: A capo automatico

en: Enable syntax scanning
it: Abilita scansione sintassi

en: Show _visible spacing
it: Mostra spaziatura _visible

en: _Enable spell check
it: _Abilita controllo ortografico

en: <b>Tab Stops</b>
it: <b>Tabulazioni</b>

en: Tab _width:
it: A_mpiezza tabulatore:

en: Insert _spaces instead of tabs
it: Usa _spazi per indentare, non tabulazioni

en: Enabled
it: Abilitato

en: Path to plugin
it: Percorso del plugin

en: Extension
it: Estensione

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
it: <small>Gli stili di testo vengono applicati uno sopra l'altro. Se stili multipli vengono applicati allo stesso testo, il più in alto in questo elenco ha la massima priorità. Trascinate per riordinare gli stili di testo.</small>

en: Label
it: Etichetta

en: Foreground color
it: Colore primo piano

en: _Foreground color:
it: Colore _primo piano:

en: Background color
it: Colore sfondo

en: _Background color:
it: Colore _sfondo:

en: _Normal weight
it: _Normale

en: Bold _weight
it: _Grassetto

en: Normal st_yle
it: Stile n_ormale

en: _Italic style
it: Stile _corsivo

en: _Spell check
it: Controllo _ortografico

en: Add entry
it: Aggiungi voce

en: Delete entry
it: Cancella voce

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (disponibile per i file locali)
    %i nome del file temporaneo per l'input, equivale %f se il documento non è modificato ed è locale
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (disponibile per i file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: Command
it: Comando

en: Default browser
it: Browser predefinito

en: Update defaults
it: Aggiorna i predefiniti

en: Reset all
it: Ripristina tutto

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (richiede file locali, non può operare nella selezione)
    %i nome del file temporaneo per l'input
    <b>Opzioni di output</b>
    terminare con | per leggere l'output dallo standard output
    %o nome del file temporaneo
    %t nome del file temporaneo sia per l'input che per l'output (per filtri in-place-editing, non può operare nella selezione)
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (richiede file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
it: <small><b>Opzioni di input</b>
    iniziare con | per inviare l'input allo standard input
    %f nome del file locale (disponibile per i file locali)
    %i nome del file temporaneo per l'input, equivale %f se il documento non è modificato ed è locale
    <b>Opzioni di output</b>
    terminare con | per leggere l'output dallo standard output
    %o nome del file temporaneo
    <b>Altre opzioni</b>
    %a ulteriori argomenti che verranno richiesti quando questo filtro viene attivato
    %c cartella locale dei file (disponibile per i file locali)
    %n nome del file senza percorso (disponibile per tutti i file)
    %u URL (disponibile per tutti i file)
    %p URL di anteprima se la directory base e dir sono impostati del progetto, altrimenti identico a %u</small>

en: Pattern
it: Modello

en: File #
it: File n°

en: Line #
it: Riga n°

en: Output #
it: Output n°

en: A restart is needed to see the effect of these options
it: È necessario il riavvio per vedere l'effetto di queste opzioni

note: 1=text
en: Option name
it: Nome opzione

note: 2=boolean
en: value
it: valore

note: 1=text
en: Highlight name
it: Evidenzia il nome

en: Textstyle
it: Stile del testo

en: Continue and ignore changes
it: Continuare e ignorare le modifiche

en: Importing colors will abort any preferences changes
it: Importando i colori verranno annullate eventuali modifiche alle preferenze

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
it: Importando i colori verrà chiusa la finestra delle preferenze ed annullata qualsiasi modifica apportata. Vuoi continuare?

en: Choose file
it: Scegli il file

en: Import done
it: Importazione completata

en: Import %s failed
it: Importazione di %s non riuscito

en: Delayed
it: Ritardato

en: Immediately
it: Immediatamente

en: Continue save
it: Continua il salvataggio

en: Abort save
it: Interrompi salvataggio

en: Ask what to do
it: Chiedi cosa fare

en: Never
it: Mai

en: Periodically and during save
it: Periodicamente e durante il salvataggio

en: Only during save
it: Solo durante il salvataggio

en: Nothing
it: Niente

en: Modified time and file size
it: Ora e dimensione file modificata

en: Modified time
it: Ora di modifica

en: File size
it: Dimensione file

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: top
it: cima

en: bottom
it: fondo

en: Recently opened
it: Aperto di recente

en: Recently closed
it: Chiuso di recente

en: Only project files
it: Solo file di progetto

en: All
it: Tutti

en: All except spaces
it: Tutti eccetto gli spazi

en: All trailing
it: Tutti i finali

en: All except non-trailing spaces
it: Tutti tranne gli spazi non finali

en: Always
it: Sempre

en: Smart
it: Intelligente

en: Edit preferences
it: Preferenze di modifica

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
it: <b>Impostazioni predefinite (sovrascritte dalle impostazioni del progetto)</b>

en: Initial document settings
it: Impostazioni iniziali del documento

en: Editor settings
it: Opzioni dell'editor

en: <b>Editor settings</b>
it: <b>Opzioni dell'editor</b>

en: Smart Home/_End cursor positioning
it: Posizionamento del cursore con Home/_End intelligente

en: _Tab key indents selection
it: Il tasto _Tab indenta la selezione

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
it: Sostituisci virgolette unicode con virgolette ascii

en: Insert spaces to cursor position
it: Inserisci spazi nella posizione del cursore

en: Automatically insert closing brackets
it: Inserisci automaticamente le parentesi di chiusura

en: Right _margin/split line end position:
it: Posizione del _margine destro/linea di divisione:

en: Wrap lines on right margin indicator
it: Manda a capo sull'indicatore margine destro

en: Visible _whitespace mode:
it: Modalità degli spazi visibili:

en: <b>Undo</b>
it: <b>Annulla<b>

en: _Number of actions in history:
it: _Numero di azioni nella cronologia degli annullamenti:

en: Clear _history on save
it: Ca_ncella la cronologia degli annullamenti al salvataggio

en: Auto-completion & Reference
it: Auto-completamento e Riferimento

en: <b>Auto-completion</b>
it: <b>Auto-completamento</b>

en: Show _pop-up window:
it: Mostra finestra di _pop-up:

en: Minimum matching length for auto-completion:
it: Lunghezza minima di corrispondenza per l'auto-completamento:

en: Shortcut _key combination:
it: Combinazione di _tasti di scelta rapida:

en: <b>Reference Information</b>
it: <b>Informazioni di Riferimento</b>

en: _Load reference data from language files
it: _Carica i riferimenti da file di linguaggio

en: Show references in auto-completion _pop-up window
it: Mostra i riferimenti nella finestra di _pop-up per il completamento automatico

en: Show references if mouse is over text editor
it: Mostra i riferimenti se il mouse è sopra l'editor

en: Font & Colors
it: Caratteri e Colori

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
it: <b>Carattere &amp; Cursore</b>

en: _Editor font:
it: Carattere dell'_editor:

en: Cursor / font size ratio (%):
it: Rapporto di dimensione cursore / carattere (%):

en: <b>Colors</b>
it: <b>Colori</b>

en: Use system wide color settings
it: Utilizza le impostazioni colori del sistema

en: Cursor color
it: Colore del cursore

en: C_ursor color:
it: Colore del c_ursore:

en: Selection background color
it: Colore di sfondo della selezione

en: _Selection background color:
it: Colore di _sfondo della selezione:

en: Margin foreground color
it: Colore in primo piano del margine

en: _Margin foreground color:
it: Colore in primo piano del _margine:

en: Margin background color
it: Colore di sfondo del margine

en: _Margin background color:
it: Colore di sfondo del _margine:

en: Highlight cursor position
it: Evidenzia la linea corrente

en: Cursor highlight color
it: Colore dell'evidenziazione del cursore

en: _Cursor highlight color:
it: _Colore dell'evidenziazione del cursore:

en: Current line color
it: Colore della linea attuale

en: Cu_rrent line color:
it: Colore della linea a_ttuale:

en: Visible whitespace color
it: Colore degli spazi visibili

en: _Visible whitespace color:
it: Colore degli spazi _visibili:

en: <b>Import / export color profiles</b>
it: <b>Importa / esporta profili colore</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
it: I profili colore impostano i colori per l'editor, interfaccia utente e tutti gli stili di testo.

en: Export
it: Esporta

en: Import
it: Importa

en: Apply
it: Applica

en: Text styles
it: Stili di testo

en: <b>Text Styles</b>
it: <b>Stili di Testo</b>

en: Files
it: File

en: <b>Encoding</b>
it: <b>Codifica</b>

en: _Default character set for new files:
it: _Set di caratteri predefiniti per i nuovi file:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
it: Imposta automaticamente i <meta> tag _HTML al cambiamento della codifica

en: <b>Misc</b>
it: <b>Altro</b>

en: Strip trailing spaces on save
it: Elimina gli spazi finali durante il salvataggio

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
it: Apri i file a riga di co_mando nella finestra corrente di bluefish

en: Open commandline files in new _window
it: Apri i file a riga di comando in una nuova _finestra

en: Check if file is modified on disk:
it: Controlla se il file viene modificato sul disco:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
it: Proprietà dei file da controllare sul dis_co per le modifiche:

en: Show warning for files with very long lines
it: Mostra avviso per i file con linee molto lunghe

en: Backup & Recovery
it: Backup & Ripristino

en: Create _backup file during file save
it: Creare un file di _backup al salvataggio

en: _Remove backup file on close
it: _Rimuovi il file di backup alla chiusura

en: If back_up fails:
it: Se il back_up fallisce:

en: <b>Document Recovery</b>
it: <b>Ripristino Documento</b>

en: _Enable recovery of modified documents
it: _Abilita ripristino dei documenti modificati

en: _Frequency to store changes (seconds):
it: _Frequenza per archiviare le modifiche (secondi):

en: File Associations
it: Associazioni di File

en: Templates
it: Modelli

en: <b>Templates</b>
it: <b>Modelli</b>

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: <b>Layout</b>
it: <b>Aspetto</b>

en: Document _tab position:
it: Posizione delle _schede documenti:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
it: Lunghezza massima del nome del file indicato nella scheda (0 è nessun limite)

en: _Sidebar position:
it: Posizione della _barra laterale:

en: Sidebar tab _position:
it: Posizione delle s_chede della barra laterale:

en: Hide toolbars on full-screen
it: Nascondie le barre degli strumenti quando in schermo intero

en: User interface _language:
it: _Lingua dell'interfaccia utente:

en: <b>Recent Files</b>
it: <b>File Recenti</b>

en: Recent files _shows:
it: _Mostra file recenti:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
it: _Numero di file nel menu 'Apri recenti':

en: _Register recent files with your desktop:
it: _Registra i file recenti nel menu di sistema:

en: Shortcut keys
it: Tasti di scelta rapida

en: <b>Shortcut keys</b>
it: <b>Tasti di scelta rapida</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
it: _Passa da una scheda all'altra con <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
it: _Passa da una scheda all'altra con <Command>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
it: Salva le scorciatoie personalizzate all'uscita

en: Save user customised menu accelerators now
it: Salva le scorciatoie personalizzate adesso

en: Reset menu accelerators to application defaults
it: Ripristina le scorciatoie predefinite

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: <b>Dimensions</b>
it: <b>Dimensioni</b>

en: _Leave dimensions to window manager
it: _Lascia l'impostazione delle dimensione al gestore finestre

en: _Restore last used dimensions
it: _Ripristina le dimensioni usate l'ultima volta

en: Initial _sidebar width:
it: Larghezza iniziale della _barra laterale:

en: Initial window _height:
it: _Altezza iniziale della finestra:

en: Initial window _width:
it: _Larghezza iniziale della finestra:

en: _Limit window title length
it: _Limita la lunghezza del titolo finestra

en: <b>Document tab</b>
it: <b>Scheda documento</b>

en: _Use system document tab font
it: _Usa il carattere di sistema per le schede

en: _Document tab font:
it: _Carattere delle schede:

en: Document error tab color
it: Colore della scheda per documento in errore

en: Document tab _error color:
it: Colore della scheda in _errore:

en: Document loading tab color
it: Colore della scheda per documento in caricamento

en: Document tab loadin_g color:
it: Colore della scheda in c_aricamento:

en: Document modified tab color
it: Colore della scheda per documento modificato

en: Document tab _modified color:
it: Colore della scheda _modificata:

en: Active document tab color
it: Colore della scheda del documento attivo

en: Document tab _active color:
it: Colore _attivo della scheda documento:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
it: Immagini

en: <b>Thumbnails</b>
it: <b>Miniature</b>

en: Thumbnail _filetype:
it: Tipo dei _file delle miniature:

en: Thumbnail _suffix:
it: _Suffisso miniatura:

en: External commands
it: Comandi esterni

en: <b>External Commands</b>
it: <b>Comandi esterni</b>

en: External filters
it: Filtri esterni

en: <b>External Filters</b>
it: <b>Filtri esterni</b>

en: Output parsers
it: Parser dell'output

en: <b>Output Parsers</b>
it: <b>Parser dell'output</b>

en: Plugins
it: Plugin

en: <b>Plugins</b>
it: <b>Plugin</b>

en: Language support
it: Supporto per il linguaggio

en: Enter Bluefish project filename
it: Inserire il nome del file del progetto di Bluefish

en: Select Bluefish project filename
it: Seleziona il nome del file del progetto di Bluefish

en: Create New Project
it: Crea Nuovo Progetto

en: Edit Project
it: Modifica progetto

en: This project contains %d file | This project contains %d files
it[0]: Questo progetto contiene %d file
it[1]: Questo progetto contiene %d file

en: Project _Name:
it: _Nome del Progetto:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
it: <b>Impostazioni predefinite per questo progetto</b>

en: Create _Project
it: Crea _Progetto

en: Create project
it: Crea progetto

en: Create project with currently opened documents
it: Crea un progetto con i file attualmente aperti

en: Create empty project
it: Crea un progetto vuoto

en: weblint HTML checker
it: verificatore HTML weblint

en: tidy HTML validator
it: validatore tidy HTML

en: xmllint XML checker
it: verificatore XML xmllint

en: php syntax check
it: verifica sintassi php

en: perl syntax check
it: verifica sintassi perl

en: php codesniffer
it: codesniffer PHP

en: Sort
it: Ordina

en: Sort / Uniq
it: Ordina ed elimina righe duplicate

en: Reverse lines
it: Inverti le linee

en: Dos2unix
it: Dos2Unix

en: Tidy convert to XHTML
it: Tidy converti in XHTML

en: Strip empty lines
it: Elimina le righe vuote

en: Render HTML to text
it: Rendi l'HTML come testo

en: PHP Beautifier
it: Abbellitore PHP

en: Javascript Minify with jsmin
it: Riduci il Javascipt con jsmin

en: Decompress CSS
it: Decomprimi CSS

en: Compress CSS
it: Comprimi CSS

en: Links2 (graphics)
it: Links2 (grafico)

en: C Header
it: Header C

en: C Header GPL
it: Header C GPL

en: LaTex Book
it: Libro LaTex

en: LaTex Presentation
it: Presentazione LaTex

en: Untitled Project
it: Progetto senza nome

en: C programming
it: Programmazione C

en: Web files
it: File web

en: Hide objectfiles
it: Nascondi i file oggetto

en: <i>Replace started</i>
it: <i>Sostituzione avviata</i>

en: <i>Search started</i>
it: <i>Ricerca avviata</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
it: <span foreground="red"><b>Nessuna selezione, ricerca annullata</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
it: <span foreground="red" weight="bold">Alcuni documenti sono ancora caricamento</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
it: <span foreground="red">Stringa di ricerca vuota</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
it[0]: <i>Sostituita %d voce</i>
it[1]: <i>Sostituite %d voci</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
it[0]: <i>Trovata %d voce</i>
it[1]: <i>Trovate %d voci</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato in %d dei %d documenti analizzati</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati in %d dei %d documenti analizzati</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato dal %d al %d carattere</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati dal %d al %d carattere</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
it[0]: <i>Trovato %d risultato nel documento attivo</i>
it[1]: <i>Trovati %d risultati nel documento attivo</i>

en: No (more) results
it: Nessun (altro) risultato

en: Active document
it: Documento attivo

en: Forward from cursor position
it: Prosegui dalla posizione del cursore

en: Current selection
it: Selezione corrente

en: All open documents
it: Tutti i documenti aperti

en: Files on disk
it: File sul disco

en: Normal
it: Normale

en: Uppercase
it: Maiuscole

en: Lowercase
it: Minuscole

en: Find and Replace
it: Trova e Sostituisci

en: <b>_Search for</b>
it: <b>_Ricerca</b>

en: <b>Replace _with</b>
it: <b>_Sostituisci con</b>

en: Replace T_ype:
it: _Tipo di sostituzione:

en: Filename pattern:
it: Modello del nome file:

en: Recursion level:
it: Livello di ricorsione:

en: Basedir:
it: Cartella base:

en: Show results in Output Pane
it: Mostra risultati nel riquadro di output

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
it: Mostra tutti i risultati nel riquadro di output nella parte inferiore dell'elenco dei documenti

en: Ignore backup files
it: Ignora i file di backup

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
it: Ignora i file di backup *~ creati da Bluefish

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
it: Corrispondenza di maiuscole e minuscole.

en: Pattern contains escape-se_quences
it: Il modello contiene sequenze di _escape

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
it: Il modello contiene barre rovesciate nelle sequenze di escape come \n \t etc.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
it: Il carattere punto in un'espressione regolare corrisponde a nuova linea

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
it: Il carattere . corrisponde a tutto compreso 'nuova linea', utilizzare per ricerche multilinea.

en: Replace _All
it: Sostituisci _Tutto

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Find All
it: _Trova Tutto

en: B_ookmark All
it: _Segnalibri per tutti

en: Undo in _all documents
it: Annulla in _tutti i documenti

en: Undo only _this document
it: Annulla soltanto in _questo documento

en: Undo this change in all documents?
it: Annullare la modifica in tutti i documenti?

en: This change concerns multiple documents.
it: Questa modifica riguarda più documenti.

en: Allow folding of C style comments
it: Consentire di chiudere i commenti in stile C

en: Allow folding of Curly brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Graffe

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Graffe Javascript

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi tonde Javascript

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Quadre Javascript

en: Allow folding of Parentheses block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Tonde

en: Allow folding of PHP blocks
it: Consentire di chiudere i blocchi PHP

en: Allow folding of Square brackets block
it: Consentire di chiudere i blocchi di parentesi Quadre

en: Allow folding of the Parentheses block
it: Consentire di chiudere il blocco di parentesi Tonde

en: Allow to fold the the root html tag
it: Consentire di chiudere il tag html radice

en: All php functions
it: Tutte le funzioni php

en: All wordpress functions
it: Tutte le funzioni di wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
it: Completa automaticamente i nomi delle funzioni con punto e virgola

en: Autocomplete HTML entities
it: Completa automaticamente le entità HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
it: Completa automaticamente i metodi degli oggetti Javascript

en: autocomplete javascript variables
it: completa automaticamente le variabili javascript

en: Auto-complete PHP functions
it: Completa automaticamente le funzioni PHP

en: Auto-complete PHP variables
it: Completa automaticamente le variabili PHP

en: Autocomplete tags
it: Completa automaticamente i tag

en: autocomplete with newlines
it: completa automaticamente con ritorno a capo

en: CSS properties
it: Proprietà CSS

en: Enable the PHP short open tag
it: Abilita il tag di apertura breve PHP

en: GNU Coreutils functions
it: Funzioni GNU Coreutils

en: HTML entities
it: Entità HTML

en: include JQuery syntax
it: includere sintassi JQuery

en: Javascript CSS properties
it: Proprietà CSS di Javascript

en: Load all php functions
it: Carica tutte le funzioni php

en: Load auto-completion information
it: Carica le informazioni per il completamento automatico

en: Load completion data
it: Carica i dati per il completamento automatico

en: Load glib types and functions
it: Caricare tipi e funzioni glib

en: Load GObject functions
it: Carica le funzioni GObject

en: Load GTK+ functions
it: Carica le funzioni GTK+

en: Load reference data
it: Carica i dati di riferimento

en: Load reference information
it: Carica le informazioni di riferimento

en: Load standard C library functions
it: Carica le funzioni della libreria standard C

en: Load XSLT 2.0 support.
it: Carica il supporto XSLT 2.0.

en: Methods in javadoc but not in references
it: Metodi in javadoc, ma non nei riferimenti

en: scan for sql in php strings
it: rileva query sql nelle stringhe php

en: Scan for sql in strings
it: Rileva query sql nelle stringhe

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
it: Chiudi i tag come br, hr e img con /&gt;

en: Show a string as a block
it: Mostra una stringa come un blocco

en: Show tag attributes as block
it: Mostra gli attributi del tag come un blocco

en: Show this language in the menu
it: Mostrare questa lingua nel menu

en: Tag block-start includes all attributes
it: L'inizio del blocco tag comprende tutti gli attributi

en: _Language:
it: _Lingua:

en: <b>HTML Toolbar</b>
it: <b>Barra HTML</b>

en: Selection
it: Selezione

en: This version of Bluefish was built with:
it: Questa versione di Bluefish è stata compilata con:

en: 
    Developers of previous releases:
it: 
    Sviluppatori delle versioni precedenti:

en: 
    If you know of anyone missing from this list,
    please let us know at:
it: 
    Se sapete che qualcuno manca a questo elenco,
    vi invitiamo a contattarci a:

en: 
    Thanks to all who helped make this software available.
it: 
    Grazie a tutti coloro che hanno contribuito a rendere questo software disponibile.

en: An open-source editor for experienced web designers and programmers, supporting many programming and markup languages, but focusing on creating dynamic and interactive websites.
it: Un editor open-source per web designer esperti e programmatori, supporta molti linguaggi di programmazione e di markup, ma specifico per la creazione di siti web dinamici e interattivi.

en: Bluefish _Homepage
it: _Homepage di Bluefish

en: Bluefish homepage
it: Homepage di Bluefish

en: Report a _Bug
it: _Segnala un Problema

en: Report a bug
it: Segnala un problema

en: _About
it: _Informazioni

en: About Bluefish
it: Informazioni su Bluefish

en: Build _Info
it: Infomazioni di _Compilazione

en: Build info
it: Infomazioni di compilazione

en: Insert as HTML entity
it: Inserisci come entità HTML

en: charmap
it: mappa caratteri

en: Characters to entities
it: Caratteri a entità

en: Entities to characters
it: Entità a caratteri

en: In current document
it: Nel documento corrente

en: In selection
it: Nella selezione

en: In all documents
it: In tutti i documenti

en: Sco_pe:
it: A_mbito:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
it: Converti caratteri codificati numericamente &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
it: Converti caratteri _iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
it: Converti carattari spe_ciali

en: Convert _symbol characters
it: Converti _simboli

en: Convert _XML characters < > & " '
it: Converti caratteri _XML < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
it: Aggira l'entità &apos; mancante in IE

en: C_haracters to Entities
it: _Caratteri a Entità

en: Change characters to entities
it: Sostituisci i caratteri con le entità

en: Ent_ities to Characters
it: _Entità a Caratteri

en: Change entities to characters
it: Sostituisci le entità con  i caratteri

en: To Lo_wercase
it: M_inuscolo

en: To lowercase
it: Minuscolo

en: To _Uppercase
it: _Maiuscolo

en: To uppercase
it: Maiuscolo

en: Cascading Style Sheet Builder
it: Crea fogli di stile

en: _Selector(s):
it: _Selettore(i):

en: _Property:
it: _Proprietà:

en: _Value:
it: _Valore:

en: Selector(s)
it: Selettore(i)

en: Property
it: Proprietà

en: Value
it: Valore

en:  _Add
it:  _Aggiungi

en:  _Update
it:  _Aggiorna

en:  _Delete
it:  _Cancella

en: _Style...
it: _Stile...

en: Bluefish: Select color
it: Bluefish: selezionare colore

en: Edit color
it: Modifica i colori

en: Edit tag
it: Modifica il tag

en: Htmlbar
it: Barra HTML

en: HTML Features
it: Caratteristiche HTML

en: T_ags
it: _Tag

en: _Headings
it: _Intitolazioni

en: Insert H1 tag
it: Inserisci tag H1

en: Insert H2 tag
it: Inserisci tag H2

en: Insert H3 tag
it: Inserisci tag H3

en: Insert H4 tag
it: Inserisci tag H4

en: Insert H5 tag
it: Inserisci tag H5

en: Insert H6 tag
it: Inserisci tag H6

en: _Entities
it: _Entità

en: _Non-breaking space
it: Spazio _non separabile

en: _Broken bar ¦
it: _Barra verticale spezzata ¦

en: Soft _hyphen -
it: _Trattino -

en: _Format by Context
it: Formatta_zione Contestuale

en: _Strong
it: En_fasi rafforzata

en: Strong
it: Forte enfasi

en: _Emphasis
it: _Enfasi

en: Emphasis
it: Enfasi

en: _Definition
it: _Definizione

en: Definition
it: Definizione

en: _Code
it: C_odice

en: Code
it: Codice

en: Sa_mple
it: Ese_mpio

en: Sample
it: Esempio

en: _Keyboard
it: _Tastiera

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Keyboard
it: Tastiera

en: _Variable
it: _Variabile

en: Variable
it: Variabile

en: Ci_tation
it: Cita_zione

en: Citation
it: Citazione

en: _Abbreviation
it: _Abbreviazione

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Ac_ronym
it: Ac_ronimo

en: Acronym
it: Acronimo

en: Insert
it: Inserimento

en: De_lete
it: _Cancella

en: Format by L_ayout
it: Formattazione in base al _Layout

en: _Bold
it: _Grassetto

en: Bold
it: Grassetto

en: _Italic
it: _Corsivo

en: Italic
it: Corsivo

en: _Underline
it: _Sottolineato

en: Underline
it: Sottolineato

en: _Strikeout
it: _Barrato

en: Strikeout
it: Barrato

en: Sm_all
it: _Piccolo

en: Small
it: Piccolo

en: Bi_g
it: _Grande

en: Big
it: Grande

en: Format _General
it: Formattazione _Generale

en: _Paragraph
it: _Paragrafo

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: _Break
it: _Interruzione di riga

en: Break
it: A capo

en: Break clear _all
it: I_nterruzione di riga sotto immagine

en: Break and clear
it: A capo e pulisci

en: _Non-Breaking Space
it: _Spazio non interrompibile

en: Non-breaking space
it: Spazio non interrompibile

en: Font Si_ze +1
it: Di_mensione carattere +1

en: Font Size +1
it: Dimensione carattere +1

en: Font _Size -1
it: Dime_nsione carattere -1

en: Font Size -1
it: Dimensione carattere -1

en: Preformatted _Text
it: _Testo preformattato

en: Preformatted Text
it: Testo preformattato

en: Su_bscript
it: P_edice

en: Subscript
it: Pedice

en: Su_perscript
it: _Apice

en: Superscript
it: Apice

en: _Center
it: _Centrato

en: Center
it: Centrato

en: Align _right
it: Allineato a _destra

en: Right Justify
it: Giustifica a destra

en: _Table
it: _Tabella

en: Table
it: Tabella

en: Table _Row
it: _Riga Tabella

en: Table Row
it: Riga tabella

en: Table _Header
it: Int_estazione Tabella

en: Table Header
it: Intestazione tabella

en: Table _Data
it: _Dati tabella

en: Table Data
it: Dati tabella

en: Table _Caption
it: Didas_calia Tabella

en: Table Caption
it: Didascalia tabella

en: _List
it: _Elenco

en: Unordered _List
it: Elenco _non ordinato

en: Unordered List
it: Lista non ordinata

en: _Ordered List
it: Elenco _ordinato

en: Ordered List
it: Lista ordinata

en: List Ite_m
it: _Voce elenco

en: List Item
it: Elemento della lista

en: De_finition List
it: E_lenco di definizioni

en: Definition List
it: Elenco di definizioni

en: Definition _Term
it: _Termine della definizione

en: Definition Term
it: Termine di definizione

en: Men_u
it: _Menù

en: Menu
it: Menù

en: _Fieldset
it: _Gruppo di campi

en: _Legend
it: _Legenda

en: L_abel
it: Etichet_ta

en: _Button
it: _Pulsante

en: _Select
it: _Selezionare

en: Opt_group
it: _Gruppo di opzioni

en: Optio_n
it: Opzio_ne

en: _Textarea
it: _Area di testo

en: _Progress
it: _Avanzamento

en: _Meter
it: _Misura

en: _Misc
it: _Altro

en: Insert Generator _META-Tag
it: Inserisci il _META-Tag generatore

en: _Anchor
it: _Ancora

en: _Image
it: _Immagine

en: HTML Comment
it: Commento HTML

en: Dial_ogs
it: Dial_oghi

en: _General
it: _Generale

en: Quickstart...
it: Avvio rapido...

en: _Link Header...
it: L_ink Header...

en: Link Header...
it: Intestazione Tabella...

en: _Body...
it: _Corpo...

en: Body...
it: Corpo...

en: _Anchor...
it: _Ancora...

en: Anchor / Hyperlink...
it: Ancora / Collegamento...

en: _E-mail...
it: _Email...

en: E-mail...
it: Email...

en: _Rule...
it: _Riga...

en: Horizontal Rule...
it: Linea Orizzontale...

en: _Font...
it: _Carattere...

en: Font...
it: Carattere...

en: Basef_ont...
it: Carattere di ba_se...

en: Base font...
it: Carattere di base...

en: Quick_list...
it: _Lista veloce...

en: Quick List...
it: Lista Veloce...

en: Select _Color...
it: _Seleziona il colore...

en: Insert _Time...
it: Inserisci _ora...

en: Insert _Image...
it: Inserisci _immagine...

en: Insert image...
it: Inserisci immagine...

en: Insert T_humbnail...
it: Inserisci T_humbnail...

en: Insert thumbnail...
it: Inserisci miniatura...

en: Table _Wizard...
it: _Autocomposizione tabella...

en: Table Wizard...
it: Autocomposizione tabella...

en: _Table...
it: _Tabella...

en: Table...
it: Tabella...

en: Table _Row...
it: _Riga Tabella...

en: Table Row...
it: Riga Tabella...

en: Table _Head...
it: I_ntestazione tabella...

en: Table Head...
it: Intestazione Tabella...

en: Table _Data...
it: _Dati Tabella...

en: Table Data...
it: Dati Tabella...

en: _Create Style...
it: _Crea stile...

en: Create stylesheet...
it: Crea foglio di stile...

en: _Style
it: _Stile

en: Style
it: Stile

en: C_olumns...
it: C_olonne...

en: Columns...
it: Colonne...

en: _Link to Stylesheet...
it: Co_llegamento al Foglio di Stile...

en: Link to Stylesheet...
it: Link al Foglio di Stile...

en: Frame _Wizard...
it: _Autocomposizione Frame...

en: Frame Wizard...
it: Autocomposizione Frame...

en: Input B_uttons...
it: P_ulsanti di Input...

en: Input Button...
it: Pulsante di input...

en: Input T_ext...
it: T_esto di Input...

en: Input Text...
it: Testo di Input...

en: Text_area...
it: _Area di Testo...

en: Textarea...
it: Area di testo...

en: _Select...
it: _Selezione...

en: Select...
it: Selezione...

en: O_ption...
it: Op_zione...

en: Option...
it: Opzione...

en: Option _Group...
it: _Gruppo di Opzioni...

en: Option group...
it: Gruppo di opzioni...

en: _Button...
it: _Pulsante...

en: Button...
it: Pulsante...

en: _Edit tag under cursor...
it: Modifica tag sotto il cursor_e...

en: _Multi Thumbnail...
it: _Miniature Multiple...

en: Multi thumbnail...
it: Miniature multiple...

en: Target
it: Obiettivo

en: Input Hidden...
it: Input Nascosto...

en: Input Radio button...
it: Pulsante radio...

en: Input Radio Button...
it: Pulsante Radio...

en: Input Check box...
it: Casella di spunta...

en: Input Check Box...
it: Casella di Spunta...

en: _Article
it: _Articolo

en: Article
it: Articolo

en: As_ide
it: _Correlato

en: Aside
it: Correlato

en: Fig_caption
it: _Didascalia

en: Figcaption
it: Didascalia

en: Fig_ure
it: _Figura

en: Figure
it: Figura

en: _Footer
it: _Piè di Pagina

en: Footer
it: Piè di pagina

en: _Header
it: _Intestazione

en: Header
it: Intestazione

en: H_group
it: _Gruppo Intestazioni

en: Hgroup
it: Gruppo Intestazioni

en: _Mark
it: _Rilevante

en: Mark
it: Rilevante

en: _Nav
it: _Navigazione

en: Nav
it: Navigazione

en: Ruby parenthesis
it: Parentesi Ruby

en: Ruby text
it: Testo Ruby

en: _Section
it: _Sezione

en: Section
it: Sezione

en: Au_dio...
it: Audio...

en: _Time...
it: _Ora...

en: Time...
it: Ora...

en: Insert _Color
it: Inserisci _Colore

en: Insert Color
it: Inserisci Colore

en: _HTML Toolbar
it: Barra _HTML

en: Add to Quickbar
it: Aggiungi alla Quickbar

en: Remove from Quickbar
it: Rimuovi dalla Quickbar

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
it: Click con il tasto destro su qualsiasi bottone per aggiungerlo alla Quickbar.

en: Formatting
it: Formattazione

en: Tables
it: Tabelle

en: List
it: Elenco

en: Forms
it: Moduli

en: Fonts
it: Caratteri

en: Frames
it: Frame

en: Insert Time
it: Inserire l'ora

en:   _Time (%i:%i:%i)
it:   _Ora (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
it:   Giorno della _settimana (Domenica)

en:   Day of the _week (Monday)
it:   Giorno della _settimana (Lunedì)

en:   Day of the _week (Tuesday)
it:   Giorno della _settimana (Martedì)

en:   Day of the _week (Wednesday)
it:   Giorno della _settimana (Mercoledì)

en:   Day of the _week (Thursday)
it:   Giorno della _settimana (Giovedì)

en:   Day of the _week (Friday)
it:   Giorno della _settimana (Venerdì)

en:   Day of the _week (Saturday)
it:   Giorno della _settimana (Sabato)

en: You appear to have a non existent day!
it: Sembrate avere un giorno inesistente!

en:   _Date (%i/%i/%i)
it:   _Data (%i:%i:%i)

en:   _Unix Time (%i)
it:   Ora _Unix (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
it:   Stringa Unix della data (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
it:   _Ora ISO-8601

en: Quick Anchor
it: Ancora Rapida

en: Attributes
it: Attributi

en: _Target:
it: _Obiettivo:

en: Titl_e:
it: Tit_olo:

en: Custo_m:
it: Perso_nalizzato:

en: Events
it: Eventi

en: Heading 1
it: Titolo 1

en: Heading 2
it: Titolo 2

en: Heading 3
it: Titolo 3

en: Heading 4
it: Titolo 4

en: Heading 5
it: Titolo 5

en: Heading 6
it: Titolo 6

en: Ali_gn:
it: _Allinea:

en: Cl_ass:
it: Cl_asse:

en: St_yle:
it: Sti_le:

en: Horizontal Rule
it: Linea orizzontale

en: _Align:
it: _Allineamento:

en: _Height:
it: Altez_za:

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
it: La_rghezza:

en: Is _percent
it: È _percentuale

en: No _shading
it: Nessuna ombreg_giatura

en: Body
it: Corpo

en: Options
it: Opzioni

en: On _Load:
it: On_Load:

en: On _Unload:
it: On_UnLoad:

en: Depreciated options
it: Opzioni disapprovate

en: Background _Image:
it: _Immagine di sfondo:

en: Back_ground Color:
it: Colore di _sfondo:

en: _Text Color:
it: Colore del _testo:

en: _Link Color:
it: Colore dei _link:

en: _Visited Link Color:
it: Colore del collegamento _visitato:

en: _Active Link Color:
it: Colore del collegamento _attivo:

en: Con_tent:
it: Con_tenuto:

en: _Scheme:
it: _Schema:

en: Font
it: Carattere

en: Base Font
it: Carattere di base

en: Size
it: Dimensione

en: Color
it: Colore

en: Face
it: Aspetto

en: Custom
it: Personalizzato

en: E-mail
it: Email

en: _Mail to:
it: _Mail a:

en: _Copy to:
it: _Copia a:

en: Blin_d copy to:
it: Copia _nascosta a:

en: with _Subject:
it: con _Oggetto:

en: with _Body:
it: con _Testo:

en: Quick List
it: Lista rapida

en: Number of _rows:
it: Numero di _linee:

en: Or_dered
it: Or_dinata

en: _Unordered
it: _Non ordinata

en: Style:
it: Stile:

en: Co_ls:
it: Co_lonne:

en: _Rows:
it: _Righe:

en: _Add &lt;frame&gt; elements
it: _Aggiungi elementi &lt;frame&gt;

en: _Source:
it: _Sorgente:

en: Margin _Width:
it: _Larghezza del margine:

en: Margin _Height:
it: _Altezza del margine:

en: Scrollin_g:
it: Scorrim_ento :

en: _Frameborder:
it: Bordo del _frame:

en: No _Resize:
it: Non _ridimensionare:

en: C_ontrols:
it: _Controlli:

en: M_ute:
it: M_uto:

en: _Style:
it: _Stile:

note: Dialog construction
en: Time
it: Ora

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
it: Formato datetime (es. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD):
    
    YYYY - anno (es. 2009)
    MM - mese (es. 01 per gennaio)
    DD - giorno del mese (ad es 08)
    T - un separatore richiesto
    hh - ore (es. 22 per le 22:00)
    mm - minuti (es. 55)
    ss - secondi (es. 03)
    TZD - Fuso orario di designazione (Z denota Zulu, noto anche come Greenwich Mean Time)

en: Embed
it: Includi

en: (HTML4 only)
it: (solo HTML4)

en: _Async:
it: _Asincrono:

en: _Defer:
it: _Differito:

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
it: Layout multi-colonna CSS3

en: Auto (default) or number of columns
it: Auto (predefinito) o il numero di colonne

en: Auto (default) or width
it: Auto (predefinito) o larghezza

en: Normal (default) or width of the gap between columns
it: Normale (predefinito) o la larghezza delo spazio tra le colonne

en: None (default) or style
it: Nessuno (predefinito) o lo stile

en: Medium (default) or width
it: Medio (predefinito) o larghezza

en: Use vendor-prefixed CSS property:
it: Utilizza proprietà CSS specifiche per browser:

en: styles_heet
it: fo_glio di stile

en: Add selector(s) to create a new rule
it: Aggiungi il selettore(i) per creare una nuova regola

en: style a_ttribute
it: attributo di stile

en: Add a style attribute in tag
it: Aggiungi un attributo di stile nel tag

en: style _values
it: _valori di stile

en: Add values in a style attribute
it: Aggiungi i valori in un attributo di stile

en: Selecto_rs:
it: Seletto_re:

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
it: Lascia vuoto per inserire dichiarazioni in una regola esistente.

en: Link
it: Collegamento

en: T_itle:
it: T_itolo:

en: _Type:
it: _Tipo:

en: _Forward Relation:
it: Relazione in _avanti:

en: _Reverse Relation:
it: Relazione all'_indietro:

en: L_ang:
it: Lingu_a:

en: _Custom:
it: Perso_nalizzato:

en: _Action:
it: _Azione:

en: Metho_d:
it: Meto_do:

en: _Enctype:
it: Tipo di _codifica:

en: Text area
it: Area di testo

en: Select
it: Selezionare

en: Si_ze:
it: Dimen_sione:

en: Multiple _Selections:
it: _Selezioni multiple:

en: Option
it: Opzione

en: _Label:
it: Etichet_ta:

en: _Selected:
it: _Selezionato:

en: Option group
it: Gruppo di opzioni

en: _Checked:
it: Sele_zionato:

en: Max _Length:
it: _Lunghezza massima:

en: _Accept:
it: _Accettare:

en: C_ustom:
it: Perso_nalizzato:

en: Button
it: Pulsante

en: <span color="#006000">Cell _Padding:</span>
it: <span color="#006000">Spaziatura _dentro le celle:</span>

en: <span color="#006000">C_ell Spacing:</span>
it: <span color="#006000">Spaziatura tra una c_ella e l'altra:</span>

en: <span color="#006000">_Align:</span>
it: <span color="#006000">_Allineamento:</span>

en: <span color="red">_bgcolor:</span>
it: <span color="red">Co_lore di sfondo:</span>

en: <span color="#006000">_Width:</span>
it: <span color="#006000">La_rghezza:</span>

en: <span color="#006000">Bo_rder:</span>
it: <span color="#006000">Bo_rdo:</span>

en: <span color="#A36A00">_Border:</span>
it: <span color="#A36A00">_Bordo:</span>

en: <span color="#006000">R_ules:</span>
it: <span color="#006000">R_egole:</span>

en: <span color="#006000">_Valign:</span>
it: <span color="#006000">_Alineamento verticale:</span>

en: <span color="#A36A00">_Headers:</span>
it: <span color="#A36A00">_Intestazioni:</span>

en: Set of space-separated IDs of th elements.
it: Serie di ID separati da spazi di elementi th.

en: <span color="#A36A00">_Scope:</span>
it: <span color="#A36A00">E_stensione:</span>

en: the header cell applies to cells in the same:
it: la cella di intestazione viene applicata alle celle nella stessa:

en: Co_l Span:
it: Numero di colonne occupate da una cella:

en: _Row Span:
it: Numero di righe occupate da una cella:

en: <span color="red">No _Wrap:</span>
it: <span color="red">No a capo automatico:</span>

en: <span color="red">_Width:</span>
it: <span color="red">La_rghezza:</span>

en: <span color="red">_Height:</span>
it: <span color="red">Altez_za:</span>

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
it: Caricamento immagine fallito...

en: Loading file %s...
it: Caricamento file %s...

en: Insert thumbnail
it: Inserire una miniatura

en: Preview
it: Anteprima

en: _Image location:
it: Pos_izione dell'immagine:

en: Hei_ght:
it: Altez_za:

en: _Usemap:
it: Utilizza mappa sensibile client-side:

en: Alternate _text:
it: _Testo alternativo:

en: _Hspace:
it: _Spazio orizzontale:

en: _Vspace:
it: Spazio _verticale:

en: Borde_r:
it: Bo_rdo:

en: Select files for thumbnail creation
it: Selezionare i file per la creazione della miniatura

en: Scaling (%)
it: Ingrandimento (%)

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Multi thumbnail
it: Miniature multiple

en: By scaling
it: Fattore di scala

en: By width, keep aspect ratio
it: Fattore di scala per la larghezza, mantiene le proporzioni

en: By height, keep aspect ratio
it: Fattore di scala per l'altezza, mantiene le proporzioni

en: By width and height, ignore aspect ratio
it: Fattore di scala per la larghezza ed altezza, ignora le proporzioni

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
it: %r: nome originale del file  %t: nome del file delle miniature
    %w: larghezza originale  %h: altezza originale
    %x: larghezza del provino  %y: altezza della miniatura
    %b: dimensione originale (byte)

en: Keep aspect ratio
it: Mantiene le proporzioni

en: _Reset Dimensions
it: _Riprisina le dimensioni

en: Alternate te_xt:
it: _Testo alternativo:

en: _Long description:
it: _Descrizione lunga:

en: I_D:
it: _ID:

en: _Use Transitional options
it: _Utilizza opzioni "Transitional"

en: _Border:
it: Bo_rdo:

en: 
    %d x %d pixels
it: 
    %d x %d pixel

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
it: 
    
    	<b>Caricameto anteprima...</b>

en: Select Image
it: Selezionare l'immagine

en: All images
it: Tutte le immagini

en: Insert Image
it: Inserire un'immagine

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
it: <b>Foglio di stile esterno<b>

en: Ty_pe:
it: _Tipo:

en: HRE_F:
it: _HREF:

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
it: <b>Area stile</b>

en: Cre_ate empty style area
it: Cre_a un'area stile vuota

en: <b>Attributes</b>
it: <b>Attributi</b>

en: _Src:
it: _Sorgente:

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
it: <b>Area script</b>

en: Cre_ate empty script area
it: Cre_a un'area script vuota

en: Quick Start
it: Avvio rapido

en: _Title:
it: _Titolo:

en: Open in _new document.
it: Apri in un _nuovo documnto.

en: Table Wizard
it: Autocomposizione tabella

en: Number of colu_mns:
it: Numero di colon_ne:

en: Table rows on one _line:
it: Righe della tabella su una _sola riga:

en: _Indent table code:
it: _Indentare il codice della tabella:

en: Frame Wizard
it: Autocomposizione frame

en: Use _DTD:
it: Utilizza _DTD:

en: Orientation:
it: Orientamento:

en: _Horizontal
it: _Orizontale

en: _Vertical
it: _Verticale

en: Number of _Frames:
it: Numero di _frame:

en: Frame's
it: Del frame

en: Source:
it: Sorgente:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Show toolbar in sidepanel
it: Mostra la barra degli strumenti in un pannello laterale

en: Keep HTML dialogs always on top
it: Tieni le finestre di dialogo HTML sempre in primo piano

en: <b>HTML options</b>
it: <b>Opzioni HTML</b>

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Cannot load file from network
it: Impossibile caricare il file dalla rete

en: Cannot find file
it: Impossibile trovare il file

en: Fragment saved
it: Frammento salvato

en: Cannot open file
it: Impossibile aprire il file

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Documentation index
it: Indice della documentazione

en: Document index
it: Indice del documento

en: Upper level
it: Livello superiore

en: Save current view
it: Salva la vista corrente

en: Go to selected fragment
it: Vai al frammento selezionato

en: Find
it: Trova

en: Cannot load reference file %s
it: Impossibile caricare il file dei riferimenti %s

en: Documentation entries
it: Voci della documentazione

en: References
it: Referimenti

en: Web pages
it: Pagine Web

en: Unknown document type
it: Tipo di documento sconosciuto

en: Local DTD file
it: File DTD locale

en: Remote DTD file
it: File DTD remoto

en: Entry name
it: Nome della voce

en: DTD file URI
it: URI del file DTD

en: New info item
it: Nuova voce info

en: Entries you can delete
it: Voci che potete eliminare

en: Click the right mouse button to add, edit or delete snippets.
it: Clicca col destro per aggiungere, modificare o cancellare i ritagli.

en: Use drag and drop to re-order snippets
it: Trascina per ri-ordinare i ritagli

en: To exchange snippets with others use import or export
it: Per scambiare i ritagli con altri usa le funzioni di importazione ed esportazione

en: snippets
it: ritagli

en: Snippet export filename
it: Nome del file di esportazione

en: Snippet import filename
it: Nome del file di importazione

en: Set accelerator key
it: Imposta scorciatoia

en: Snippets menu
it: Menù ritagli

en: _New Snippet
it: _Nuovo Ritaglio

en: New snippet
it: Nuovo ritaglio

en: _Edit Snippet
it: _Modifica Ritaglio

en: Edit snippet
it: Modifica Ritaglio

en: _Delete Snippet
it: _Cancella Ritaglio

en: Delete snippet
it: Cancella Ritaglio

en: Delete _Branch
it: Cancella il _Ramo

en: Delete branch
it: Cancella il ramo

en: Set Snippet _Accelerator
it: Imposta _Scorciatoia al Ritaglio

en: Set snippet accelerator
it: Imposta scorciatoia al ritaglio

en: Ex_pand All
it: Es_pandi Tutti

en: _Collapse All
it: _Riduci Tutti

en: E_xport
it: E_sporta

en: Export snippets
it: Esporta ritagli

en: I_mport
it: I_mporta

en: Import snippets
it: Importa ritagli

en: _Show as menu
it: _Visualizza come menù

en: Show snippets menu
it: Visualizza il menù ritagli

en: S_nippets Menu
it: Menù _Ritagli

en: [cursor position or selection]
it: [posizione del cursore o selezione]

en: Search for: '
it: Cerca: '

en: ', replace with: '
it: ', sustituisci con: '

en: Entire document
it: Tutto il documento

en: All open files
it: Tutti i file aperti

en: Specify a search and a replace pattern. You may use %0, %1, ...%5 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
it: Specificate il modello di ricerca e sostituzione. Potete utilizzare i segnaposto %0, %1, ...%5 per richiedere valori quando questo viene attivato. Date a questi segnaposto un nome appropriato sulla destra. (Utilizzate %% se necessitate del carattere %)

en: _Search for:
it: _Cerca:

en: Replace _with:
it: _Sostituisci con:

en: _Use escape chars
it: _Usa carattere escape

en: Unescape backslash escaped characters such as \n, \t etc.
it: Elimina le barre rovesciate dei caratteri di escape come \n, \t ecc.

en: The <i>before</i> text will be inserted before the cursor position or the current selection, the <i>after</i> text will be inserted after the cursor position or the current selection. You may use %0, %1, ...%9 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
it: Il testo <i>precedente</i> verrà inserito prima della posizione del cursore o della selezione, il testo <i>successivo</i> verrà inserito dopo la posizione dl cursore o della selezione. Potete utilizzare i segnaposto %0, %1, ...%9 per richiedere valori quando questo viene attivato. Date a questi segnaposto un nome appropriato sulla destra. (Utilizzate %% se necessitate del carattere %)

en: <i>Before</i> text
it: Testo <i>precedente</i>

en: <i>After</i> text
it: Testo <i>successivo</i>

en: Number
it: Numero

en: Is file path
it: È un percorso

en: Enter the name of the branch:
it: Inserisci il nome del ramo:

en: Name of the new item:
it: Nome del nuovo elemento:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Select what you want to add
it: Selezionate cosa volete aggiungere

en: Branch
it: Ramo

en: Insert string
it: Inserisci stinga

en: Search and replace pattern
it: Modello di ricerca e sostituzione

en: E_xpand zen-coding
it: _Espandi zen-coding

en: Expand zen-code at cursor
it: Espandi zen-code sul cursore

en: Select Tag _Content
it: Seleziona _Contenuto del Tag

en: Select _Tag and Content
it: Seleziona _Tag e Contenuto

en: Wrap with _Abbreviation
it: Circonda con _Abbreviazione

en: _Split or Join Tag
it: _Dividi o Unisci Tag

en: _Previous Edit Point
it: Precedente Punto di _Modifica

en: _Next Edit Point
it: _Prossimo Punto di Modifica

en: _Insert Formatted Newline
it: _Inserisci Nuova linea formattata

en: _Go to Matching Pair
it: Vai alla C_oppia Corrispondente

en: _Merge Lines
it: _Unisci Linee

en: _Remove Tag
it: _Rimuovi Tag

en: _Evaluate Math Expression
it: _Valuta l'Espressione Matematica

en: <b>Visibility Setting</b>
it: <b>Impostazioni di visibilità</b>

en: Hidden
it: Nascosto

en: Always visible
it: Sempre visibile

en: Temporarily visible
it: Visibile temporaneamente

en: <b>Name</b>
it: <b>Nome</b>

en: Pairing request
it: Richiesta di associazione

en: Pairing request for device:
it: Richiesta di associazione per il dispositivo:

en: This should be overwritten
it: Potrebbe essere sovrascritto

en: Show input
it: Mostra input

en: _Adapter
it: _Adattatore

en: _Device
it: _Dispositivo

en: Search for nearby devices
it: Cerca dispositivi nelle vicinanze

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
it: Cerca

en: Create pairing with the device
it: Associa con il dispositivo

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
it: Associa

en: Mark/Unmark this device as trusted
it: Imposta/Rimuovi questo dispositivo come fidato

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
it: Autorizza

en: Remove this device from the known devices list
it: Rimuovi questo dispositivo dalla lista dei dispositivi conosciuti

en: Send file(s) to the device
it: Invia file al dispositivo

en: Rename device
it: Rinomina dispositivo

en: Network Access Point (NAP)
it: Punto di accesso alla rete (NAP)

en: <b>Services</b>
it: <b>Servizi</b>

en: DHCP server type:
it: Tipo server DHCP:

en: Recommended
it: Raccomandato

en: IP Address:
it: Indirizzo IP:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
it: <b>Nessun server DHCP installato</b>

en: <b>NAP Settings</b>
it: <b>Impostazioni NAP</b>

en: <b>PAN Support</b>
it: <b>Supporto PAN</b>

en: <b>DUN Support</b>
it: <b>Supporto DUN</b>

en: <b>Network Settings</b>
it: <b>Impostazioni rete</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
it: <b>Ricezione file (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
it: Cartella in entrata:

en: Select folder for incoming file transfers
it: Seleziona una cartella per i trasferimenti di file in entrata

en: Accept files from trusted devices
it: Accetta file da dispositivi autorizzati

en: <b>Transfer Settings</b>
it: <b>Impostazioni trasferimento</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
it: <span weight="bold" size="large">Invio file via Bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
it: <b>A:</b>

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configure selected plugin's preferences
it: Configura le impostazioni del plugin selezionato

en: <b>Plugin description:</b>
it: <b>Descrizione plugin:</b>

en: Not specified
it: Non specificato

en: <b>Author:</b>
it: <b>Autore:</b>

en: <b>Depends on:</b>
it: <b>Dipende da:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
it: <b>Conflitti con:</b>

en: <b>GSM settings</b>
it: <b>Impostazioni GSM</b>

en: Number:
it: Numero:

en: Traffic statistics
it: Statistiche traffico

en: <b>Downloaded:</b>
it: <b>Ricevuti:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
it: <b>Inviati:</b>

en: <b>Total:</b>
it: <b>Totale:</b>

en: <b>Log started:</b>
it: <b>Registro avviato:</b>

en: <b>Log duration:</b>
it: <b>Durata registro:</b>

en: Send note
it: Invia nota

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
it: Il Bluetooth deve essere acceso perchè il gestore dispositivi funzioni

en: Bluetooth Devices
it: Dispositivi Bluetooth

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
it: Il Bluetooth deve essere acceso perchè il gestore dispositivi funzioni

en: Connection to BlueZ failed
it: Connessione a BlueZ falita

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
it: Il demone Bluez non è in esecuzione, blueman-manager non può continuare.
    Questo probabilmente significa che nessun adattatore Bluetooth è stato rilevato o che il demone Bluetooth non è stato avviato.

en: Searching
it: Ricerca

en: Adapter Preferences
it: Preferenze Adattatore

en: File Sender
it: Mittente del file

en: _Stop
it: _Ferma

en: obexd not available
it: obexd non disponibile

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
it: Avvio automatico del servizio obex fallito. Assicurati che il demone obex sia attivo

en: Cancelling
it: Annullamento in corso

en: Sending File
it: Invio file

en: ETA:
it: Tempo rimanente:

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
it[0]: %(seconds)d Secondo
it[1]: %(seconds)d Secondi

en: Error occurred while sending file %s
it: Errore nel trasferimento file %s

en: Skip
it: Ignora

en: Retry
it: Riprova

en: Error occurred
it: Insorto errore

en: Pairing request for %s
it: Richiesta di associazione per %s

en: Bluetooth Authentication
it: Autenticazione bluetooth

en: Enter PIN code for authentication:
it: Inserire il codice PIN per l'autenticazione:

en: Enter passkey for authentication:
it: Inserire la chiave per l'autenticazione:

en: Pairing passkey for
it: Password di associazione per

en: Pairing PIN code for
it: Codice PIN di associazione per

en: Pairing request for:
it: Richiesta di associazione per:

en: Confirm value for authentication:
it: Conferma il valore per l'autenticazione:

en: Confirm
it: Conferma

en: Deny
it: Nega

en: Authorization request for:
it: Richiesta di autorizzazione per:

en: Service:
it: Servizio:

en: Accept
it: Accetta

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
it: <b>Si è verificato un errore durante il caricamento di un plugin. Si prega di comunicare agli sviluppatori il contenuto di questo messaggio sul nostro </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">sito.</a>

en: Local Services
it: Servizi Locali

en: _Apply
it: _Applica

en: Bluetooth Turned Off
it: Bluetooth spento

en: Exit
it: Esci

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
it: Vuoi che il bluetooth venga abilitato automaticamente?

en: _Report a Problem
it: Segnala un p_roblema

en: Device Manager
it: Gestore dispositivi

en: Show _Toolbar
it: Mostra ba_rra degli strumenti

en: Show _Statusbar
it: Mostra barra di s_tato

en: Hide _unnamed devices
it: Nascondi dispositivi _senza nome

en: S_ort By
it: _Ordina per

en: _Name
it: _Nome

en: _Added
it: _Aggiunto

en: _Descending
it: _Discendente

en: _Plugins
it: _Plugin

en: _Local Services
it: Servizi _locali

en: Service Preferences
it: Preferenze Servizio

en: _Search
it: _Cerca

en: _Preferences
it: _Preferenze Adattatore

en: _Exit
it: _Esci

en: <b>Connected</b>
it: _<b>Connesso</b>

en: Poor
it: Scarso

en: Sub-optimal
it: Sub-ottimale

en: Optimal
it: Ottimale

en: Much
it: Molto

en: Too much
it: Troppo

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
it: <b>Potenza segnale in ricezione: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
it: Potenza segnale in ricezione: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>Link Quality: %(lq)u%%</b>
it: <b>Qualità collegamento: %(lq)u%%</b>

en: Link Quality: %(lq)u%%
it: Qualità collegamento: %(lq)u%%

en: Low
it: Basso

en: High
it: Alto

en: Very High
it: Molto Alto

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
it: <b>Livello potenza di trasmissione: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
it: Livello potenza di trasmissione: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
it: Riuscito!

en: Failed
it: Fallito

en: Connecting…
it: Connessione in corso…

en: Disconnection Failed:
it: Disconessione fallita:

en: No audio endpoints registered
it: Nessun endpoint audio registrato

en: Input/output error
it: Errore input/output

en: Device did not respond
it: Il dispositivo non risponde

en: Resource temporarily unavailable
it: Risorsa temporaneamente non disponibile

en: Connection Failed:
it: Connessione fallita:

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
it: Auto connette i profili sorgente A2DP, sink A2DP, e HID

en: <b>_Disconnect</b>
it: <b>_Disconnetti</b>

en: Forcefully disconnect the device
it: Disconnessione forzata dal dispositivo

en: <b>Connect To:</b>
it: <b>Connetti a:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
it: <b>Disconnetti:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
it: <b>Auto-connetti:</b>

en: Send a _File…
it: Invia un _File…

en: _Pair
it: _Associa

en: _Trust
it: Au_torizza

en: _Untrust
it: _Revoca autorizzazione

en: _Block
it: _Blocca

en: _Unblock
it: _Sblocca

en: Block/Unblock this device
it: Blocca/sblocca questo dispositivo

en: _Remove…
it: _Rimuovi…

en: Cancel Operation
it: Annulla Operazione

en: Data activity indication
it: Indicazione attività dati

en: Total data received and rate of transmission
it: Dati totali ricevuti e velocità di trasmissione

en: Total data sent and rate of transmission
it: Dati totali inviati e velocità di trasmissione

en: Untrust
it: Revoca autorizzazione

en: Select Device
it: Seleziona Dispositivo

en: More
it: Altro

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
it: Blueman è un gestore Bluetooth in GTK+

en: GSM Settings
it: Impostazioni GSM

en: Dependency issue
it: Problema di dipendenze

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
it: Il plugin <b>"%(0)s"</b> dipende da <b>%(1)s</b>. Disattivare <b>%(1)s</b> disattiverà <b>"%(0)s"</b>.
    Procedere?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
it: Il plugin <b>%(0)s</b> va in conflitto con <b>%(1)s</b>. Attivando <b>%(1)s</b> verrà disattivato <b>%(0)s</b>.
    Procedere?

en: Adapter selection
it: Selezione dell'adattatore

en: Discovering…
it: Ricerca…

note: translators: device class
en: Miscellaneous
it: Miscellanea

note: translators: device class
en: Access point
it: Punto di accesso alla rete

note: translators: device class
en: Peripheral
it: Periferica

note: translators: device class
en: Wearable
it: Indossabile

note: translators: device class
en: Toy
it: Giocattolo

note: translators: device class
en: Laptop
it: Portatile

note: translators: device class
en: Handheld
it: Palmare

note: translators: device class
en: Cellular
it: Cellulare

note: translators: device class
en: Cordless
it: Senza fili

note: translators: device class
en: Fully
it: Completamente

note: translators: device class
en: 1–17 percent
it: 1-17 percento

note: translators: device class
en: 17–33 percent
it: 17-33 percento

note: translators: device class
en: 33–50 percent
it: 33-50 percento

note: translators: device class
en: 50–67 percent
it: 50-67 percento

note: translators: device class
en: 67–83 percent
it: 67-83 percento

note: translators: device class
en: 83–99 percent
it: 83-99 percento

note: translators: device class
en: Not available
it: Non disponibile

note: translators: device class
en: Headset
it: Auricolare

note: translators: device class
en: Handsfree
it: Vivavoce

note: translators: device class
en: Microphone
it: Microfono

note: translators: device class
en: Loudspeaker
it: Altoparlante

note: translators: device class
en: Headphones
it: Cuffie

note: translators: device class
en: Portable audio
it: Audio portatile

note: translators: device class
en: Car audio
it: Audio automobile

note: translators: device class
en: Set-top box
it: Decoder

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
it: Audio Hi-Fi

note: translators: device class
en: VCR
it: Videoregistratore

note: translators: device class
en: Video camera
it: Videocamera

note: translators: device class
en: Camcorder
it: Telecamera

note: translators: device class
en: Video monitor
it: Monitor video

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
it: Display video e altoparlante

note: translators: device class
en: Video conferencing
it: Videoconferenza

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
it: Gaming/Giocattolo

note: translators: device class
en: Pointing
it: Puntamento

note: translators: device class
en: Display
it: Schermo

note: translators: device class
en: Camera
it: Fotocamera

note: translators: device class
en: Printer
it: Stampante

note: translators: device class
en: Wrist watch
it: Orologio da polso

note: translators: device class
en: Pager
it: Cercapersone

note: translators: device class
en: Jacket
it: Giacchetta

note: translators: device class
en: Helmet
it: Casco

note: translators: device class
en: Glasses
it: Occhiali

note: translators: device class
en: Vehicle
it: Veicolo

note: translators: device class
en: Doll
it: Bambola

note: translators: device class
en: Game
it: Gioco

en: Generic Phone
it: Telefono Generico

en: Generic Computer
it: Computer Generico

en: Generic Watch
it: Orologio da polso generico

en: Watch: Sports Watch
it: Orologio da polso: sportivo

en: Generic Clock
it: Orologio generico

en: Generic Display
it: Schermo generico

en: Generic Remote Control
it: Telecomando Generico

en: Generic Eye-glasses
it: Occhiali Generici

en: Generic Tag
it: Tag Generico

en: Generic Keyring
it: Portachiavi Generico

en: Dialup Networking (DUN)
it: Connessione remota (DUN)

en: Audio Source
it: Sorgente audio

en: Audio Sink
it: Sincronizzazione audio

en: Headset Audio Gateway
it: Gateway Cuffie

en: Network Access Point
it: Punto di accesso alla rete

en: Group Network
it: Gruppo rete

en: Proprietary
it: Proprietario

en: yes
it: sì

en: _Info
it: _Informazioni

en: Show device information
it: Mostra informazioni sul dispositivo

en: Send _note
it: Invia _nota

en: Send a text note
it: Invia una nota di testo

en: Failed to change profile to %s
it: Impossibile modificare il profilo in %s

en: Audio Profile
it: Profilo audio

en: Select audio profile for PulseAudio
it: Seleziona il profilo audio di PulseAudio

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
it: Connesso automaticamente a %(service)s su %(device)s

en: Connected:
it: Connesso:

en: Not Connected
it: Non connesso

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
it: Al momento non sono disponibili statistiche sull'uso. Prova prima a ristabilire una connessione e poi controlla questa pagina.

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: hour | hours
it[0]: ora
it[1]: ore

en: minute | minutes
it[0]: minuto
it[1]: minuti

en: %d %s %d %s and %d %s
it: %d %s %d %s e %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
it: Si è sicuri di voler azzerare il contatore?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
it: Consente di monitorare il vostro (banda larga mobile) utilizzo del traffico di rete. Utile per abbonamenti di accesso ai dati limitato. Questo plugin tiene traccia di ogni dispositivo separatamente.

en: Network _Usage
it: _Uso della Rete

en: Shows network traffic usage
it: Visualizza l'utilizzo del traffico di rete

en: Bluetooth Enabled
it: Bluetooth abilitato

en: Manages local network services, like NAP bridges
it: Gestisci servizi di rete locali, come NAP bridge

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
it: Fornisce supporto per il Dial Up Networking (DUN) con ModemManager e NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
it: Provvede un elemento del menu che contiene le ultime connessioni usate per un accesso veloce

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
it: Connessioni recenti visualizzate

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
it: Il numero massimo di connessioni recenti visualizzate nel menu.

en: Recent _Connections
it: _Connessioni recenti

en: Connected to %s
it: Connesso a %s

en: Failed to connect
it: Connessione fallita

en: %(service)s on %(device)s
it: %(service)s su %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
it: L'adattatore non è disponibile per questa connessione

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
it: Fornisce supporto per la Personal Area Networking (PAN) introdotta in NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
it: Fornisce le API DBus per altri componenti Blueman

en: Incoming file over Bluetooth
it: File in arrivo tramite bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
it: File %(0)s in arrivo da %(1)s

en: Reject
it: Rifiuta

en: Receiving file
it: Ricezione file in corso

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
it: Ricezione del file %(0)s da %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
it: Permette di trasferire file tramite OBEX

en: Configured directory for incoming files does not exist
it: Una cartella configurata per i file in entrata non esiste

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
it: Assicurati che la cartella "<b>%s</b>" esista o sia configurata tramite blueman-services. Verrà usata la cartella predefinita "%s"

en: File received
it: File ricevuto

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
it: Il file %(0)s è stato correttamente ricevuto da %(1)s

en: Transfer failed
it: Trasferimento fallito

en: Transfer of file %(0)s failed
it: Tasferimento del file %(0)s fallito

en: Files received
it: File ricevuti

en: Adds standard menu items to the status icon menu
it: Aggiunge elementi del menu standard allo status menu

en: Send _Files to Device
it: Invia _file al dispositivo

en: _Devices
it: _Dispositivi

en: Adap_ters
it: Ada_ttatori

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
it: Fornisce password e servizi di autenticazione per il demone BlueZ

en: Adds an exit menu item to quit the applet
it: Aggiunge un elemento del menu per chiudere l'applet

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
it: Fornisce un client dhcp di base per connessioni Bluetooth PAN.

en: Bluetooth Network
it: Rete Bluetooth

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
it: Interfaccia %(0)s collegata all'indirizzo IP %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
it: Impossibile ottenere l'indirizzo IP di %s

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
it: Tentativo di ottenere indirizzo IP da %s
    Si prega di attendere…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
it: Aggiunge un indicatore all'icona di stato quando il Bluetooth è attivo e mostra il numero di connessioni nella tooltip.

en: Bluetooth Active
it: Bluetooth attivo

en: Bluetooth Disabled
it: Bluetooth disabilitato

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
it: Aggiunge un elemento del menu per rendere l'adattore predefinito visibile temporaneamente quando è nascosto di default

en: Discoverable timeout
it: Timeout rilevabilità

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
it: Durata in secondi della rilevabilità

en: _Make Discoverable
it: _Rendi rilevabile

en: Make the default adapter temporarily visible
it: Rendi l'adattatore predefinito visibile temporaneamente

en: Discoverable… %ss
it: Visibile… %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
it: Aggiunge un menu per l'applet e un'API per permettere ad altri plugin per manipolarlo

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
it: Connesso con successo al servizio <b>DUN</b> di <b>%(0)s.</b>
    La rete è ora disponibile attraverso <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
it: Fornisce un supporto di base pr connettersi ad internet attraverso il profilo DUN.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
it: Gestore standard dei profili di connessione SPP, permette di eseguire azioni personalizzate

en: Script to execute on connection
it: Script da eseguire alla connessione

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
it: <span size="small">I seguenti parametri saranno passati:
    Indirizzo, Nome, nome servizio, uuid16s, nodo rfcomm
    Ad esempio:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s sono restituiti come csv\
    
    Alla disconnessione di un dispositivo lo script invierà un segnale HUP</span>

en: Serial port connected
it: Porta seriale connessa

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
it: Il servizio porta seriale sul dispositivo <b>%s</b> sarà ora disponibile attraverso <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
it: Script di connessione alla porta seriale fallito

en: There was a problem launching script %s
    %s
it: Si è verificato un problema nell'esecuzione dello script %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
it: Gestisce lo stato di alimentazione degli adattatori Bluetooth

en: Auto power-on
it: Accensione automatica

en: Automatically power on adapters
it: Accendi automaticamente adattatore

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
it: <b>_Disattiva il bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
it: Spegni tutti gli adattatori

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
it: <b>_Attiva il bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
it: Accendi tutti gli adattatori

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
it: Sospende temporaneamente lo screensaver quando viene collegato un controller di gioco bluetooth.

en: Invalid IP address
it: Indirizzo IP non valido

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
it: L'indirizzo IP va in conflitto con l'interfaccia %s che ha lo stesso indirizzo

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
it: Sovrapposizione dell'indirizzo IP con la subnet dell'interfaccia %s, così configurata %s/%s
    Ciò può causare comportamenti di rete anomali

en: Not currently supported with this setup
it: Non è attualmente supportato con questa configurazione

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Applet's transfer service plugin is disabled
it: Il plugin del servizio di trasferimento dell'applet è disabilitato

en: Dialup Settings
it: Impostazioni composizione

en: Serial Port %s
it: Porta seriale %s

en: Renew IP Address
it: Rinnova Indirizzo IP

en: Set Bluetooth Adapter Properties
it: Imposta le Proprietà di un Adattatore Bluetooth

en: Blueman Bluetooth Manager
it: Blueman Gestore Bluetooth

en: Bluetooth Manager
it: Gestore Bluetooth

en: Bluetooth Device
it: Dispositivo Bluetooth

en: Configure Bluetooth Network
it: Configura rete Bluetooth

en: Configuring networking requires privileges
it: La configurazione della rete richiede privilegi

en: Launch DHCP client
it: Lancia il client DHCP

en: Launching DHCP client requires privileges
it: Lanciare il client DHCP richiede privilegi

en: Launch PPP daemon
it: Avvia demone PPP

en: Launching PPP daemon requires privileges
it: Lanciare il demone PPP richiede privilegi

en: Set RfKill State
it: Imposta lo stato RfKill

en: Setting RfKill State requires privileges
it: Impostare lo stato RfKill richiede privilegi
