bluedevil - en to ro translation catalogue (527 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
ro: Rețea %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
ro: Demon Bluetooth

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Previous Maintainer
ro: Responsabil precedent

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
ro: %1 cere acces la acest calculator

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
ro: Acordă încredere și autorizează

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
ro: Doar autorizează

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
ro: Refuză

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
ro: %1 întreabă dacă PIN-ul e corect: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
ro: PIN corect

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
ro: PIN incorect

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
ro: Este necesar un PIN pentru asociere cu %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
ro: Introdu PIN-ul

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
ro: Introduceți PIN-ul

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
ro: Pentru a asocia acest calculator cu %1, trebuie să introduceți un PIN. Faceți asta mai jos.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
ro: %1 vă trimite fișierul %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
ro: Acceptă

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @title job]
en: Receiving file
ro: Se primește un fișier

[ctx: File transfer origin]
en: From
ro: De la

[ctx: File transfer destination]
en: To
ro: Către

en: Saving file failed
ro: Salvarea fișierului a eșuat

en: Bluetooth transfer failed
ro: Transferul prin Bluetooth a eșuat

en: Browse Files
ro: Răsfoiește fișiere

en: No Bluetooth adapters have been found.
ro: Nu a fost găsit niciun adaptor Bluetooth.

en: Retrieving services…
ro: Se obțin serviciile…

en: This address is unavailable.
ro: Această adresă nu e disponibilă.

en: Received Files
ro: Fișiere primite

en: Scanning for new devices…
ro: Se scanează pentru dispozitive noi…

en: Obexd service is not running.
ro: Serviciul Obexd nu rulează.

en: Retrieving information from remote device…
ro: Se obțin informații de la dispozitivul distant…

en: Connecting to the device
ro: Se conectează la dispozitiv

en: Phone memory
ro: Memoria telefonului

en: External memory
ro: Memorie externă

en: Bluetooth is disabled.
ro: Bluetooth este dezactivat.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
ro: Activează

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
ro: Adaptorul Bluetooth local e oprit.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
ro: Pornește-l

en: Bluetooth File Transfer
ro: Transfer de fișiere prin Bluetooth

en: Specify receiving device by MAC address.
ro: Specifică dispozitivul care primește după adresa MAC.

en: Specify receiving device by UBI path.
ro: Specifică dispozitivul care primește după calea UBI.

en: Files to be sent.
ro: Fișiere de trimis.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
ro: Se conectează la %1…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
ro: Conexiunea la dispozitiv a eșuat: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
ro: Conexiunea la %1 a eșuat: %2

en: Open file…
ro: Deschide fișier…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
ro: Alegeți unul sau mai multe fișiere:

en: Selected files: <b>%1</b>
ro: Fișiere alese: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
ro: Alegeți un dispozitiv din listă:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
ro: Trimite la %1

en: Sending file over Bluetooth
ro: Se trimite fișier prin Bluetooth

en: Send Files
ro: Trimite fișiere

en: Cancel
ro: Renunță

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
ro: Salvează fișierele primite la:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
ro: Dacă se permite modificarea fișierelor partajate

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
ro: Următor

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
ro: Termină

en: Add Bluetooth Device
ro: Adaugă dispozitiv Bluetooth

en: Select a device
ro: Alegeți un dispozitiv

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
ro: Repară

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
ro: Adaptorul Bluetooth local nu poate fi asociat.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
ro: Fă-l asociabil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
ro: Se scanează…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
ro: PIN manual:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
ro: Repornește asistentul

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
ro: Închide

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
ro: Configurarea dispozitivului a eșuat

en: The setup of %1 has failed
ro: Configurarea %1 a eșuat

en: Connecting to %1…
ro: Se conectează la %1…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
ro: Introduceți PIN-ul de la tastatură când apare și apăsați Enter

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
ro: Introduceți PIN-ul pe dispozitiv când apare

en: Matches
ro: Se potrivește

en: Does not match
ro: Nu se potrivește

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
ro: Confirmați că PIN-ul afișat pe %1 se potrivește cu cel din asistent.

en: Setup Finished
ro: Configurare încheiată

en: The device has been set up and can now be used.
ro: Dispozitivul a fost configurat și poate fi folosit acum.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
ro: Dispozitivul „%1” a fost configurat și poate fi folosit acum.

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Connect
ro: Conectează

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
ro: Telefon

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
ro: Calculator

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
ro: Rețea

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
ro: Set cu cască

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
ro: Căști

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
ro: Tastatură

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
ro: Maus

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
ro: Periferic

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
ro: Aparat foto

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
ro: Imprimantă

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
ro: Purtabil

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
ro: Jucărie

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
ro: Sănătate

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Type:
ro: Tip:

en: Address:
ro: Adresă:

en: Name:
ro: Denumire:

en: Adapter:
ro: Adaptor:

en: No devices found
ro: Niciun dispozitiv găsit

en: Save files in:
ro: Salvează fișierele în:

en: Trusted
ro: De încredere

en: Blocked
ro: Blocat

en: Setup NAP Network…
ro: Configurează rețea NAP…

en: Setup DUN Network…
ro: Configurează rețea DUN…

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia Device
ro: Dispozitiv multimedia

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
ro: Imagistic

en: Settings
ro: Configurări

en: Device:
ro: Dispozitiv:

en: Enabled:
ro: Activat:

en: Visible:
ro: Vizibil:

en: On login:
ro: La autentificare:

en: Disable Bluetooth
ro: Dezactivează Bluetooth

en: Restore previous status
ro: Restabilește starea precedentă

en: When receiving files:
ro: La primirea fișierelor:

en: Ask for confirmation
ro: Cere confirmare

en: Accept for trusted devices
ro: Acceptă pentru dispozitive de încredere

en: Always accept
ro: Acceptă întotdeauna

en: Select folder
ro: Alege dosarul

en: Forget this Device?
ro: Se uită acest dispozitiv?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
ro: Sigur doriți să uitați „%1”?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
ro: Uită dispozitivul

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ro: Renunță

en: No Bluetooth adapters found
ro: Niciun adaptor Bluetooth găsit

en: Bluetooth is disabled
ro: Bluetooth este dezactivat

en: Enable
ro: Activează

en: No devices paired
ro: Niciun dispozitiv asociat

en: Available
ro: Disponibil

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
ro: Uită „%1”

en: Add New Device…
ro: Adaugă dispozitiv nou…

en: Configure…
ro: Configurează…

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
ro: Elimină

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Remote Name
ro: Denumire distant

en: Address
ro: Adresă

en: Paired
ro: Asociat

en: Adapter
ro: Adaptor

en: Disconnecting
ro: Se deconectează

en: Connecting
ro: Se conectează

en: Audio device
ro: Dispozitiv audio

en: Input device
ro: Dispozitiv de intrare

en: Phone
ro: Telefon

en: File transfer
ro: Transfer de fișiere

en: Send file
ro: Trimite fișier

en: Input
ro: Intrare

en: Network
ro: Rețea

en: Other device
ro: Alt dispozitiv

en: %1% Battery
ro: Acumulator %1%

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
ro: Dispozitivul e inaccesibil

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
ro: Conectarea la dispozitiv a eșuat

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
ro: Dispozitivul nu este gata

en: No Bluetooth adapters available
ro: Niciun adaptor Bluetooth disponibil

en: No adapters available
ro: Niciun adaptor disponibil

en: Bluetooth is offline
ro: Bluetooth este offline

en: No connected devices
ro: Niciun dispozitiv conectat

en: %1 connected
ro: %1 conectat

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
ro[0]: %1 dispozitiv conectat
ro[1]: %1 dispozitive conectate
ro[2]: %1 de dispozitive conectate

en: Configure &Bluetooth…
ro: Configurează &Bluetooth…

en: Bluefish Editor
ro: Editorul Bluefish

en: Bluefish project file
ro: Fisier proiect Bluefish

en: Bluefish language definition file
ro: Fisier definire limba

en: Spell check language
ro: Corectura lingvistica

en: _View
ro: _Vizualizare

en: New file
ro: Fisier nou

en: _Reset
ro: _Restabilește

en: Synchronize text block
ro: Sincronizare bloc text.

en: Cut
ro: Taie

en: Undo
ro: Refa

en: Redo
ro: Elimina refacerea

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
ro: Selectati blocul de text pentru sincronizare. Includeti markerii de inceput si sfarsit in selectie.

en: To proceed with the current selection click forward.
ro: Pentru a continua cu selectia curenta, click pe Continua.

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
ro: Mai jos se afla selectia, incluzand markerii de inceput si sfarsit. Selectati markerul de inceput in textul urmator.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
ro: Selectati markerul care macrheaza sfarsitul in textul urmator

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
ro: Selectati textul pentru sincornizare.

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
ro: Markerul exista de mai multe ori in selectie.

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
ro: Selectati textul care marcheaza inceputul blocului de text.

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
ro: Selectati textul care marcheaza sfarsitul blocului de text.

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
ro: Vizitati-ne la http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
ro: Deschide in fereastra existenta.

en: Open in new window.
ro: Deschide in fereastra noua.

en: Print version information.
ro: Informatii despre versiune.

en:  [FILE(S)]
ro:  [FISIER(E)]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
ro: Optiunile comenzii sunt eroane. %s
    Rulati: %s -?

en: _Name:
ro: Nume

en: _Description:
ro: Descriere

en: Temporary
ro: Temporar

en: Do you really want to delete %s?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti %s?

en: Delete permanent bookmark.
ro: Sterge bookmark-ul definitiv.

en: Delete all bookmarks.
ro: Sterge toate bookmark-urile.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti bookmark-urile pentru %s?

en: Delete bookmarks?
ro: Sterge bookmark-uri?

en: Edit bookmark
ro: Editare bookmark

en: Delete bookmark
ro: Sterge bookmark

en: Name
ro: Nume

en: First bookmark
ro: Primul bookmark

en: Previous bookmark
ro: Bookmark anterior

en: Next bookmark
ro: Urmatorul bookmark

en: Last bookmark
ro: Ultimul bookmark

en: Name:
ro: Nume:

en: 
    Encoding:
ro: 
    Encodare:

en: 
    Mime type:
ro: 
    Tip MIME:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
ro: 
    Permisiuni: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
ro: 
    Dimensiune (pe disk):

en: 
    Last modified:
ro: 
    Ultima modificare:

en: Untitled %d
ro: Fara nume %d

en: Changed tab width to %d
ro: Seteaza latimea tab-ului la %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
ro: Documentul %s este deja deschis intr-o alta fereastra Bluefish

en: Move to this window
ro: Muta in aceasta fereastra

en: Open readonly
ro: Deschide in mod citire

en: Do not open
ro: Nu deschide

note: translators: device class
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Add bookmark
ro: Adauga bookmark

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
ro: _Anulare

en: _Continue save in UTF-8
ro: _Continua salvarea in UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
ro: Nu am putut converti %s la encoding-ul %s. Encodare esuata la pozitia'%s', linia %d, coloana %d
    
    Continui salvarea ca UTF-8 ?

en: File encoding conversion failure
ro: Setare encoding nou esuata

en: Previously:
ro: Inainte:

en: Unable to open file
ro: Fisierul nu poate fi deschis

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
ro: Daca restituiti "%s" la ultima versiune salvata, modificarile dvs vor fi pierdute definitiv.

en: _Retry
ro: _Reincearca

en: File
ro: Fisier

en:  failed to load.
ro:  nu a putut fi incarcat.

en: File failed to load
ro: Fisierul nu a putut fi incarcat

en: Select file to insert
ro: Selectati fisierul spre inserare

en: %d line | %d lines
ro[0]: %d linie
ro[1]: %d linii

en: %d word | %d words
ro[0]: %d cuvant
ro[1]: %d cuvinte

en: %d character | %d characters
ro[0]: %d caracter
ro[1]: %d caractere

en: Statistics:
ro: Statistici:

en: _Available encodings:
ro: Encod_ari disponibile:

en: Encoding
ro: Encodare

en: Encodings in _menu:
ro: Encodari in _meniu:

en: Set documentroot and webroot
ro: Seteaza radacina documentelor si radacina web

en: Documentroot
ro: Radacina documente

en: Webroot
ro: Radacina web

en: Could not rename
ro: Fisierul nu a putut fi redenumit

en: New directory
ro: Director nou

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
ro: Sunteti sigur ca vreti sa stergeti
    "%s"?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
ro: Daca stergeti %s, va fi pierdut definitiv

en: Save
ro: Salveaza

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
ro: Nume fisier: %s

en: File disappeared from disk
ro: Fisierul a disparut de pe disk

en: left
ro: stanga

en: right
ro: dreapta

en: top
ro: inceput

en: bottom
ro: sfarsit

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Plugins
ro: Module

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Break
ro: Pauza

en: Break and clear
ro: Pauza si sterge

en: Non-breaking space
ro: Spatiu

en: Center
ro: Centrat

en: Right Justify
ro: Aliniat dreapta

en: Font Size -1
ro: Marime font -1

en: Preformatted Text
ro: Text preformatat

en: Subscript
ro: Indice

en: Strong
ro: Puternic

en: Emphasis
ro: Cursiv

en: Heading 1
ro: Aliniat 1

en: Heading 2
ro: Aliniat 2

en: Heading 3
ro: Aliniat 3

en: Heading 4
ro: Aliniat 4

en: Heading 5
ro: Aliniat 5

en: Heading 6
ro: Aliniat 6

en: Table Wizard...
ro: Asistent tabel...

en: Table...
ro: Tabel...

en: Table Row...
ro: Linie tabel...

en: Table Data...
ro: Date tabel...

en: Table
ro: Tabel

en: Table Row
ro: Linie tabel

en: Table Data
ro: Date tabel

en: Frame Wizard...
ro: Asistent Frame...

en: Noframes
ro: Fara frameuri

en: Form...
ro: Formular...

en: Textarea...
ro: Zona text...

en: Select...
ro: Selectie...

en: Quick List...
ro: Lista rapida...

en: Unordered List
ro: Lista neordonata

en: Ordered List
ro: Lista ordonata

en: List Item
ro: Element lista

en: Definition List
ro: Lista definitii

en: Definition Term
ro: Termen definitie

en: Definition
ro: Definitie

en: Span...
ro: Intindere...

en: Style
ro: Stil

en: Quick Anchor
ro: Ancora rapida

en: Horizontal Rule
ro: Linie orizontala

en: Meta
ro: META

en: Base Font
ro: Fontul de baza

en: Size
ro: Marime

en: Color
ro: Culoare

en: Face
ro: Familia font

en: Quick List
ro: Lista rapida

en: Select
ro: Selectie

en: Width
ro: Latime

en: Height
ro: Inaltime

en: Table Wizard
ro: Asistent tabel

en: Frame Wizard
ro: Asistent frame

en: Hidden
ro: Ascuns

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Value
ro: Valoare

en: Insert
ro: Introdu

en: Font Size +1
ro: Marime font +1

en: Table Header
ro: Cap tabel

en: Form
ro: Formular

en: Target
ro: Tinta

en: <b>Visibility Setting</b>
ro: <b>Configurări vizibilitate</b>

en: Always visible
ro: Vizibil întotdeauna

en: Temporarily visible
ro: Vizibil temporar

en: Pairing request
ro: Cerere de asociere

en: Pairing request for device:
ro: Cerere de asociere pentru „%s”

en: Show input
ro: Intrare formular

en: _Adapter
ro: _Adaptor

en: _Device
ro: _Dispozitiv

en: Search for nearby devices
ro: Caută dispozitive în apropiere

en: Create pairing with the device
ro: Creează asociere cu dispozitivul

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
ro: Asociază

en: Mark/Unmark this device as trusted
ro: Marchează / Demarchează acest dispozitiv ca fiind de încredere

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
ro: De încredere

en: Remove this device from the known devices list
ro: Elimină acest dispozitiv din lista de dispozitive cunoscute

en: Send file(s) to the device
ro: Trimiteți fișier(e) dispozitivului

en: Rename device
ro: Redenumire dispozitiv

en: Network Access Point (NAP)
ro: Punct de acces rețea (NAP)

en: <b>Services</b>
ro: <b>Servicii</b>

en: DHCP server type:
ro: Tip servitor DHCP:

en: Recommended
ro: Recomandat

en: IP Address:
ro: Adresă IP:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
ro: <b>Nu este instalat niciun servitor DHCP</b>

en: <b>NAP Settings</b>
ro: <b>Stabiliri NAP</b>

en: <b>PAN Support</b>
ro: <b>Capabilitate PAN</b>

en: <b>DUN Support</b>
ro: <b>Capabilitate DUN</b>

en: <b>Network Settings</b>
ro: <b>Stabiliri rețea</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
ro: <b>Primire fișier (Împingere obiect)</b>

en: Incoming Folder:
ro: Dosar primire:

en: Select folder for incoming file transfers
ro: Selctați dosarul pentru primirea fișierelor

en: Accept files from trusted devices
ro: Acceptă fișiere de la dispozitive de încredere

en: <b>Transfer Settings</b>
ro: <b>Stabiliri transfer</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
ro: <span weight="bold" size="large">Se trimit fișiere prin Bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
ro: <b>Către:</b>

en: <b>File:</b>
ro: <b>Fișier:</b>

en: Configuration
ro: Configurație

en: Configure selected plugin's preferences
ro: Configurați preferințele modulului selectat

en: <b>Plugin description:</b>
ro: <b>Descriere modul:</b>

en: Not specified
ro: Nespecificat

en: <b>Author:</b>
ro: <b>Autor:</b>

en: <b>Depends on:</b>
ro: <b>Depinde de:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
ro: <b>În conflict cu:</b>

en: <b>GSM settings</b>
ro: <b>Stabiliri GSM</b>

en: Number:
ro: Număr:

en: Traffic statistics
ro: Statistici transfer

en: <b>Downloaded:</b>
ro: <b>Descărcat:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
ro: <b>Încărcat:</b>

en: <b>Log started:</b>
ro: <b>Jurnal pornit:</b>

en: <b>Log duration:</b>
ro: <b>Durată jurnal:</b>

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
ro: Serviciul Bluetooth trebuie să fie pornit pentru ca administratorul de adaptoare să funcționeze

en: Bluetooth Devices
ro: Dispozitive Bluetooth

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
ro: Serviciul Bluetooth trebuie să fie pornit pentru ca administratorul de dispozitive să funcționeze

en: Connection to BlueZ failed
ro: Conectarea la BlueZ a eșuat

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
ro: Demonul Bluez nu rulează, blueman-manager nu poate continua.
    Aceasta probabil înseamnă că nu au fost detectate adaptoare Bluetooth  sau demonul Bluetooth nu a fost pornit.

en: Searching
ro: Se caută

en: Adapter Preferences
ro: Preferințe adaptor

en: File Sender
ro: Expeditor fișier

en: obexd not available
ro: obexd nu este disponibil

en: Cancelling
ro: Se renunță

en: Sending File
ro: Se trimite un fișier

en: ETA:
ro: Timp estimat de recepționare:

en: Error occurred while sending file %s
ro: A intervenit o eroare la trimiterea fișierului %s

en: Skip
ro: Omite

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Error occurred
ro: A apărut o eroare

en: Pairing request for %s
ro: Cerere de asociere pentru %s

en: Bluetooth Authentication
ro: Autentificare Bluetooth

en: Enter PIN code for authentication:
ro: Introduceți codul PIN pentru autentificare:

en: Enter passkey for authentication:
ro: Introduceți parola pentru autentificare:

en: Pairing passkey for
ro: Parolă de asociere pentru

en: Pairing PIN code for
ro: Pairing PIN de asociere pentru

en: Pairing request for:
ro: Cerere de asociere pentru:

en: Confirm value for authentication:
ro: Confirmați valoarea pentru autentificare:

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Deny
ro: Refuză

en: Authorization request for:
ro: Cerere de autorizare pentru:

en: Service:
ro: Serviciu:

en: Accept
ro: Acceptă

en: Local Services
ro: Servicii locale

en: Bluetooth Turned Off
ro: Bluetooth oprit

en: _Report a Problem
ro: _Raportare problemă

en: Device Manager
ro: Gestionar de dispozitive

en: Show _Toolbar
ro: Arată bara de _unelte

en: Show _Statusbar
ro: Arată bara de _stare

en: S_ort By
ro: S_ortează după

en: _Name
ro: _Nume

en: _Added
ro: _Adugat

en: _Descending
ro: _Descendent

en: _Plugins
ro: _Module

en: _Local Services
ro: Servicii _locale

en: Service Preferences
ro: Preferințe serviciu

en: _Search
ro: _Caută

en: Poor
ro: Slab

en: Sub-optimal
ro: Sub-optim

en: Optimal
ro: Optim

en: Much
ro: Mult

en: Too much
ro: Prea mult

en: Low
ro: Scăzut

en: High
ro: Ridicat

en: Very High
ro: Foarte ridicat

en: Success!
ro: Succes!

en: Failed
ro: Eșuat

en: Disconnection Failed:
ro: Deconenectare eșuată:

en: Connection Failed:
ro: Conexiune eșuată:

en: Forcefully disconnect the device
ro: Deconectează forțat dispozitivul

en: <b>Connect To:</b>
ro: <b>Conectare la:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
ro: <b>Deconectare:</b>

en: _Pair
ro: _Asociază

en: _Trust
ro: Este de încredere

en: _Untrust
ro: _Nu este de încredere

en: Cancel Operation
ro: Renunță la operațiune

en: Data activity indication
ro: Indicator activitate date

en: Total data received and rate of transmission
ro: Totalul datelor recepţionate și rata transmisiei

en: Total data sent and rate of transmission
ro: Totalul datelor trimise și rata transmisiei

en: Untrust
ro: Nu mai este de încredere

en: Select Device
ro: Selectați un dispozitiv

en: More
ro: Mai multe

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
ro: Blueman este un gestionar de Bluetooth GTK+

en: GSM Settings
ro: Stabiliri GSM

en: Dependency issue
ro: Problemă de dependență

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
ro: Modulul <b>"%(0)s"</b> depinde de <b>%(1)s</b>. Dezactivarea <b>%(1)s</b> va dezactiva și <b>"%(0)s"</b>.
    Continuați?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
ro: Modulul <b>%(0)s</b> este în conflict cu <b>%(1)s</b>. Activarea <b>%(1)s</b> va dezctiva <b>%(0)s</b>.
    Continuați?

en: Adapter selection
ro: Selectare adaptor

en: Dialup Networking (DUN)
ro: Rețea Dialup (DUN)

en: Audio Source
ro: Sursă audio

en: Audio Sink
ro: Sincronizare Audio

en: Network Access Point
ro: Punct de acces rețea

en: Group Network
ro: Grupare rețea

en: Proprietary
ro: Proprietar

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: _Info
ro: _Informații

en: Show device information
ro: Arată informații dispozitiv

en: Failed to change profile to %s
ro: Schimbare profil în %s nereușită

en: Audio Profile
ro: Profil Audio

en: Select audio profile for PulseAudio
ro: Selectectați profilul audio pentru PulseAudio

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Connected:
ro: Conectat

en: Not Connected
ro: Neconectat

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
ro: Deocamdată nu sunt disponibile statistici de utilizare. Încercați să stabiliți o conexiune prima dată și apoi să verificați această pagină.

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile
ro[2]: de zile

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore
ro[2]: ore

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute
ro[2]: de minute

en: %d %s %d %s and %d %s
ro: %d %s %d %s și %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
ro: Sigur doriți să restabiliți contorul?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
ro: Vă permite să vă monitorizați utilizarea traficului (mobil) în rețea. Folositor pentru planurile cu aces limitat de date. Acest modul urmărește fiecare dispozitiv separat.

en: Network _Usage
ro:  _Utilizare rețea

en: Shows network traffic usage
ro: Arată traficul utilizat în rețea

en: Bluetooth Enabled
ro: Bluetooth pornit

en: Manages local network services, like NAP bridges
ro: Administrează serviciile din rețeaua locală, cum ar fi punțiile NAP

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
ro: Oferă capabilitate rețea Dial Up (DUN) pentru ModemManager și NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
ro: Oferă un element de meniu care conține ultimele conexiuni utilizate pentru acces rapid

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
ro: Maximum de elemente

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
ro: Numărul maxim de elemente pe care meniul de conexiuni recente îl va afișa.

en: Recent _Connections
ro: _Connexiuni recente

en: Connected to %s
ro: Conectat la %s

en: Failed to connect
ro: Conectarea a eșuat

en: %(service)s on %(device)s
ro: %(service)s pe %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
ro: Adaptorul pentru această conexiune nu este disponibil

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
ro: Oferă suport pentru rețea zonă personală (PAN) introdudusă în NetworkManager 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
ro: Oferă API DBus pentru alte componente Blueman

en: Incoming file over Bluetooth
ro: Primire fișier prin Bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
ro: Primire fișier %(0)s de la %(1)s

en: Reject
ro: Refuză

en: Receiving file
ro: Se primește un fișier

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
ro: Se primește fișierul %(0)s de la %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
ro: Oferă capabilitatatea de a utiliza protocolul OBEX pentru transferul fișierelor

en: Configured directory for incoming files does not exist
ro: Directorul configurat pentru primirea fișierelor nu există

en: File received
ro: Fișier primit

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
ro: Fișierul %(0)s de la %(1)s a fost primit cu succes

en: Transfer failed
ro: Transferul a eșuat

en: Transfer of file %(0)s failed
ro: Transferul fișierului %(0)s a eșuat

en: Files received
ro: Fișiere primite

en: Adds standard menu items to the status icon menu
ro: Adaugă elemente de meniu standrd la meniul pictogramei de stare

en: Send _Files to Device
ro: Trimite _fișiere dispozitivului

en: _Devices
ro: _Dispozitive

en: Adap_ters
ro: Adap_toare

en: applet
ro: miniaplicație

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
ro: Oferă protecție prin parolă, servicii de autentificare pentru daemonul BlueZ

en: Adds an exit menu item to quit the applet
ro: Adaugă un element de ieșire la meniu pentru a ieși din miniaplicație

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
ro: Oferă un client dhcp de bază pentru conexiunile PAN Bluetooth.

en: Bluetooth Network
ro: Rețea Bluetooth

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
ro: Interfața %(0)s legată de adresa IP %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
ro: Eșuare la obținerea adresei IP pe %s

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
ro: Adaugă o indicație pe pictograma de stare când serviciul Bluetooth este activ și arată numărul de conexiuni într-o fereastră informativă.

en: Bluetooth Active
ro: Bluetooth activ

en: Bluetooth Disabled
ro: Bluetooth oprit

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
ro: Oferă un element de meniu pentru facerea adaptorului implicit temporar vizibil când este stabilit ca ascuns impliicit

en: Discoverable timeout
ro: Limită de timp mod vizibil

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
ro: Durata de timp a modului vizibil

en: _Make Discoverable
ro: Activează modul _vizibil

en: Make the default adapter temporarily visible
ro: Faceți adaptorul implicit temporar vizibil

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
ro: Oferă un meniu pentru miniaplicație și un API de manipulat de către celelalte module

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
ro: Conectat cu succes la serviciul <b>DUN</b> pe <b>%(0)s.</b>
    Rețeaua este de acum disponibilă prin <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
ro: Oferă capabilitatea de bază pentru conectarea la internet prin profil DUN.

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
ro: Operator conexiune profil SPP standard, permite executarea de acțiune particularizate

en: Script to execute on connection
ro: Script de executat la conectare

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
ro: <span size="small">Următoarele argumente vor fi transferate:
    Addresă, Nume,  nume serviciu, uuid16s,  nod rfcomm
    De exemplu:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Telefon, serviciu DUN, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s sunt întoarse ca o listă separată prin virgule
    
    La deconectarea dispozitivului, scriptului îi va fi trimis un semnal HUP</span>

en: Serial port connected
ro: Port serial conectat

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
ro: Serviciu de port serial pe dispozitivul <b>%s</b> va fi disponibil de acum prin <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
ro: Scriptul de conectare port serial a eșuat

en: There was a problem launching script %s
    %s
ro: A intervenit o eroare la lansarea scriptului %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
ro: Controlează stările de energie ale adaptorului Bluetooth

en: Auto power-on
ro: Pornire automată

en: Automatically power on adapters
ro: Pornește automat adaptoare

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
ro: <b>_Oprește Bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
ro: Oprește toate adaptoarele

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
ro: <b>P_ornește Bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
ro: Pornește toate adaptoarele

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
ro: Suspendă temporar protecorul ecran când este conectată o manetă prin bluetooth.

en: Invalid IP address
ro: Adresa IP nu este validă

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
ro: Adresa IP este în conflict cu interfața %s care are aceeași adresă

en: Not currently supported with this setup
ro: Nu este momentan compatibil cu această configurare

en: Applet's transfer service plugin is disabled
ro: Modulul serviciu de transfer al miniaplicației este dezactivat

en: Dialup Settings
ro: Stabiliri dialup

en: Serial Port %s
ro: Port serial %s

en: Renew IP Address
ro: Reînnoiește adresa IP

en: Configure Bluetooth Network
ro: Configurare rețea Bluetooth

en: Configuring networking requires privileges
ro: Configurarea rețelei necesită privilegii

en: Launch DHCP client
ro: Lansează client DHCP

en: Launching DHCP client requires privileges
ro: Lansarea clientului DHCP necesită privilegii

en: Launch PPP daemon
ro: Lansează daemonul PPP

en: Launching PPP daemon requires privileges
ro: Lansarea daemonului PPP necesită privilegii
