bluedevil - en to sr@latin translation catalogue (169 entries)

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be hidden]
en: Hidden
sr@latin: skriven

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be always visible]
en: Always visible
sr@latin: uvek vidljiv

[ctx: Radio widget to set if we want the adapter to be temporarily visible]
en: Temporarily visible
sr@latin: privremeno vidljiv

[ctx: Discover time for the adapter]
en: 1 minute | %1 minutes
sr@latin[0]: %1 minut
sr@latin[1]: %1 minuta
sr@latin[2]: %1 minuta
sr@latin[3]: 1 minut

[ctx: Name of the adapter]
en: Name
sr@latin: Ime

[ctx: Whether the adapter is powered or not]
en: Powered
sr@latin: U pogonu

[ctx: Whether the adapter is visible or not]
en: Visibility
sr@latin: Vidljivost

[ctx: How long the adapter will be discoverable]
en: Discover Time
sr@latin: Vreme otkrivanja

en: 1 minute | %1 minutes
sr@latin[0]: %1 minut
sr@latin[1]: %1 minuta
sr@latin[2]: %1 minuta
sr@latin[3]: 1 minut

en: Bluetooth Adapters
sr@latin: Bluetooth adapteri

en: Bluetooth Adapters Control Panel Module
sr@latin: Kontrolni modul za bluetooth adaptere

en: (c) 2010 Rafael Fernández López
sr@latin: © 2010, Rafel Fernandez Lopez

en: Maintainer
sr@latin: Održavalac

en: Previous Developer and Maintainer
sr@latin: Prethodni programer i održavalac

en: No adapters found
sr@latin: Nije nađen nijedan adapter

en: No Bluetooth adapters have been found.
sr@latin: Nije nađen nijedan bluetooth adapter.

en: Bluetooth is disabled.
sr@latin: Bluetooth je deaktiviran.

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
sr@latin: Bluetooth adapter je ugašen.

en: Your default Bluetooth adapter is not visible for remote devices.
sr@latin: Podrazumevani bluetooth adapter nije vidljiv udaljenim uređajima.

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
sr@latin: Popravi

en: Interaction with Bluetooth system is not optimal.
sr@latin: Saradnja sa bluetooth sistemom nije optimalna.

en: Bluetooth is not completely enabled.
sr@latin: Bluetooth nije potpuno aktiviran.

en: Disconnect
sr@latin: Prekini vezu

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
sr@latin: telefon

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
sr@latin: modem

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
sr@latin: računar

[ctx: This device is of type Network]
en: Network
sr@latin: mreža

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
sr@latin: slušalice sa mikrofonom

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
sr@latin: slušalice

[ctx: This device is an Audio device]
en: Audio
sr@latin: audio

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
sr@latin: tastatura

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
sr@latin: miš

[ctx: This device is a Joypad]
en: Joypad
sr@latin: džojped

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
sr@latin: tablica

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
sr@latin: periferija

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
sr@latin: fotoaparat

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
sr@latin: štampač

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, ...)]
en: Imaging
sr@latin: slikanje

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
sr@latin: nosivi

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
sr@latin: igračka

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
sr@latin: zdravlje

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
sr@latin: nepoznat

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
sr@latin: Mreža %1 (%2)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type:
sr@latin: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Address:
sr@latin: Adresa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Name:
sr@latin: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Trusted:
sr@latin: Pouzdan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blocked:
sr@latin: Blokiran:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionsLabel)
en: Actions:
sr@latin: Radnje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, napButton)
en: Setup NAP Network...
sr@latin: Postavi NAP mrežu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dunButton)
en: Setup DUN Network...
sr@latin: Postavi DUN mrežu...

en: Bluetooth Devices
sr@latin: Bluetooth uređaji

en: Bluetooth Devices Control Panel Module
sr@latin: Kontrolni modul za bluetooth uređaje

en: Are you sure that you want to remove device "%1" from the list of known devices?
sr@latin: Želite li zaista da uklonite uređaj „%1“ sa spiska poznatih uređaja?

[ctx: Title of window that asks for confirmation when removing a device]
en: Device removal
sr@latin: Uklanjanje uređaja

en: Select a device to configure
sr@latin: Izaberite uređaj za podešavanje

en: No devices found
sr@latin: Nije nađen nijedan uređaj

en: Add new device
sr@latin: Dodaj novi uređaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addButton)
en: Add device
sr@latin: Dodaj uređaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove device
sr@latin: Ukloni uređaj

en: Bluetooth Advanced Settings
sr@latin: Napredne bluetooth postavke

en: Bluetooth Advanced Settings Control Panel Module
sr@latin: Kontrolni modul za napredne bluetooth postavke

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Never
sr@latin: nikad

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: Trusted devices
sr@latin: pouzdani uređaji

[ctx: 'Auto accept' option value]
en: All devices
sr@latin: svi uređaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_receivingFiles)
en: <b>Receiving files</b>
sr@latin: <b>Prijem fajlova</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enabled)
en: Receive files from remote devices
sr@latin: Primaj fajlove sa udaljenih uređaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_autoAccept)
en: Accept automatically:
sr@latin: Prihvataj automatski:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_saveFiles)
en: Save files in:
sr@latin: Upisuj fajlove u:

en: Bluetooth Daemon
sr@latin: Bluetooth demon

en: (c) 2010, UFO Coders
sr@latin: © 2010, UFO Coders

en: Previous Maintainer
sr@latin: Prethodni održavalac

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
sr@latin: %1 traži pristup ovom računaru

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust && Authorize
sr@latin: Veruj i ovlasti

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
sr@latin: Samo ovlasti

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
sr@latin: Odbij

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
sr@latin: %1 pita da li je PIN ispravan: %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
sr@latin: PIN je ispravan

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
sr@latin: PIN nije ispravan

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
sr@latin: Potreban PIN za uparivanje sa %1

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
sr@latin: Uvedi PIN

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
sr@latin: Uvođenje PIN‑a

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
sr@latin: Morate uneti PIN da biste uparili ovaj računar sa %1. Učinite to ispod.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
sr@latin: %1 hoće da pošalje fajl %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
sr@latin: Prihvati

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
sr@latin: Odustani

en: Receiving file over Bluetooth
sr@latin: Primam fajl preko Bluetootha

[ctx: File transfer origin]
en: From
sr@latin: Sa

[ctx: File transfer destination]
en: To
sr@latin: Na

en: Saving file failed
sr@latin: Upisivanje fajla propalo

en: Bluetooth transfer failed
sr@latin: Prenos preko Bluetootha propao

en: Retrieving services...
sr@latin: Dobavljam servise...

en: This address is unavailable.
sr@latin: Ova adresa nije dostupna.

en: Received Files
sr@latin: Primljeni fajlovi

en: Scanning for new devices...
sr@latin: Skeniram za novim uređajima...

en: Obexd service is not running.
sr@latin: ObexFTP‑ov servis nije u pogonu.

en: Retrieving information from remote device...
sr@latin: Dobavljam podatke sa udaljenog uređaja...

en: Connecting to the device
sr@latin: Povezujem uređaj...

en: Phone memory
sr@latin: memorija telefona

en: External memory
sr@latin: spoljašnja memorija

en: Bluetooth Send File Wizard
sr@latin: Čarobnjak za slanje fajlova preko Bluetootha

en: Specify receiving device by MAC address.
sr@latin: Prijemni uređaj po MAC adresi.

en: Specify receiving device by UBI path.
sr@latin: Prijemni uređaj po UBI putanji.

en: Files to be sent.
sr@latin: Fajlovi za slanje.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1...
sr@latin: Povezujem %1...

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed
sr@latin: Povezivanje sa uređajem nije uspelo

en: The connection to %1 has failed
sr@latin: Povezivanje sa uređajem %1 nije uspelo

en: Open file...
sr@latin: Otvori fajl...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
sr@latin: Izaberite jedan ili više fajlova:

en: Selected files: <b>%1</b>
sr@latin: Izabrani fajlovi: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
sr@latin: Izaberite uređaj sa spiska:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
sr@latin: Pošalji na %1

en: Sending file over Bluetooth
sr@latin: Šaljem fajl preko Bluetootha

en: Send Files
sr@latin: Pošalji fajlove

en: Cancel
sr@latin: Odustani

note: i18n: ectx: label, entry (enabled), group (General)
en: Enable or disable receiving files
sr@latin: Uključi ili isključi prijem fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
sr@latin: Upisuj primljene fajlove u:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
sr@latin: Da li dozvoliti menjanje deljenih fajlova

note: i18n: ectx: label, entry (enableGlobalBluetooth), group (General)
en: Enable or disable the global KDE Bluetooth integration
sr@latin: Uključi ili isključi globalnu saradnju Bluetootha sa KDE‑om

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
sr@latin: Sledeće

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
sr@latin: Završi

en: Bluetooth Device Wizard
sr@latin: Čarobnjak bluetooth uređaja

en: Select a device
sr@latin: Izbor uređaja

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
sr@latin: Bluetooth adapter nije upariv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning...
sr@latin: Skeniram...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
sr@latin: Ručni PIN:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
sr@latin: Ponovo pokreni čarobnjak

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
sr@latin: Zatvori

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
sr@latin: Postavljanje uređaja nije uspelo

en: The setup of %1 has failed
sr@latin: Postavljanje uređaja %1 nije uspelo

en: Connecting to %1...
sr@latin: Povezujem %1...

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
sr@latin: Uvedite PIN u svoju tastaturu kada se pojavi i pritisnite Enter.

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
sr@latin: Uvedite PIN u svoj uređaj kada se pojavi.

en: Matches
sr@latin: Poklapa se

en: Does not match
sr@latin: Ne poklapa se

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
sr@latin: Potvrdite da PIN prikazan na %1 odgovara ovom u čarobnjaku.

en: Configure &Bluetooth...
sr@latin: Podesi &Bluetooth...

en: Copy
sr@latin: Kopiraj

en: Yes
sr@latin: da

en: No
sr@latin: ne

en: Remote Name
sr@latin: Udaljeno ime

en: Address
sr@latin: Adresa

en: Paired
sr@latin: Uparen

en: Trusted
sr@latin: Pouzdan

en: Disconnecting
sr@latin: Prekidam vezu

en: Connecting
sr@latin: Povezuje se

en: Audio device
sr@latin: Audio uređaj

en: Input device
sr@latin: Ulazni uređaj

en: File transfer
sr@latin: Prenos fajlova

en: Send file
sr@latin: Pošalji fajl

en: Input
sr@latin: Ulaz

en: Network
sr@latin: Mreža

en: Other device
sr@latin: Drugi uređaj

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
sr@latin: Uređaj je nedostupan

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
sr@latin: Povezivanje sa uređajem propalo

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
sr@latin: Uređaj nije spreman

en: Add New Device
sr@latin: Dodaj novi uređaj

en: Enable Bluetooth
sr@latin: Uključi Bluetooth

en: Connected devices
sr@latin: Povezani uređaji

en: Available devices
sr@latin: Dostupni uređaji

en: Bluetooth is Disabled
sr@latin: Bluetooth je isključen

en: No Devices Found
sr@latin: Nije nađen nijedan uređaj

en: Bluetooth is disabled
sr@latin: Bluetooth je isključen

en: No adapters available
sr@latin: Nema nijednog adaptera

en: Bluetooth is offline
sr@latin: Bluetooth je van veze

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
sr@latin[0]: %1 povezan uređaj
sr@latin[1]: %1 povezana uređaja
sr@latin[2]: %1 povezanih uređaja
sr@latin[3]: %1 povezan uređaj

en: No connected devices
sr@latin: Nema povezanih uređaja

en: Add New Device...
sr@latin: Dodaj novi uređaj...

en: Configure Bluetooth...
sr@latin: Podesi Bluetooth...
