bluedevil - en to uk translation catalogue (2141 entries)

[ctx: DeviceName Network (Service)]
en: %1 Network (%2)
uk: Мережа %1 (%2)

en: Bluetooth Daemon
uk: Фонова служба Bluetooth

en: (c) 2010, UFO Coders
uk: © UFO Coders, 2010

en: Maintainer
uk: Супровідник

en: Previous Maintainer
uk: Колишній супровідник

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny access to this computer from Bluetooth.The %1 is the name of the bluetooth device]
en: %1 is requesting access to this computer
uk: Пристрій %1 надіслав запит щодо доступу до цього комп’ютера

[ctx: Button to trust a bluetooth remote device and authorize it to connect]
en: Trust and Authorize
uk: Уповноважити і довіритися

[ctx: Button to authorize a bluetooth remote device to connect]
en: Authorize Only
uk: Лише уповноважити

[ctx: Deny access to a remote bluetooth device]
en: Deny
uk: Відмовити

[ctx: The text is shown in a notification to know if the PIN is correct,%1 is the remote bluetooth device and %2 is the pin]
en: %1 is asking if the PIN is correct: %2
uk: Запит від %1 щодо правильності PIN-коду %2

[ctx: Notification button to know if the pin is correct or not]
en: PIN correct
uk: Правильний PIN-код

[ctx: Notification button to say that the PIN is wrong]
en: PIN incorrect
uk: Неправильний PIN-код

[ctx: Shown in a notification to announce that a PIN is needed to accomplish a pair action,%1 is the name of the bluetooth device]
en: PIN needed to pair with %1
uk: Для встановлення зв’язку з %1 потрібен PIN-код

[ctx: Notification button which once clicked, a dialog to introduce the PIN will be shown]
en: Introduce PIN
uk: Ввести PIN-код

[ctx: Shown in the caption of a dialog where the user introduce the PIN]
en: Introduce PIN
uk: Ввести PIN-код

[ctx: Shown in a dialog which asks to introduce a PIN that will be used to pair a Bluetooth device,%1 is the name of the Bluetooth device]
en: In order to pair this computer with %1, you have to enter a PIN. Please do it below.
uk: Щоб встановити зв’язок цього комп’ютера з %1, вам слід ввести PIN-код. Будь ласка, введіть його у поле, розташоване нижче.

[ctx: Show a notification asking to authorize or deny an incoming file transfer to this computer from a Bluetooth device.]
en: %1 is sending you the file %2
uk: %1 надсилає вам файл %2

[ctx: Button to accept the incoming file transfer and download it in the default download directory]
en: Accept
uk: Прийняти

[ctx: Deny the incoming file transfer]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @title job]
en: Receiving file
uk: Отримуємо файл

[ctx: File transfer origin]
en: From
uk: З

[ctx: File transfer destination]
en: To
uk: До

en: Saving file failed
uk: Не вдалося зберегти файл

en: Bluetooth transfer failed
uk: Помилка під час передавання даних Bluetooth

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Send File
uk: Надіслати файл

en: Browse Files
uk: Переглянути файли

en: No Bluetooth adapters have been found.
uk: Не виявлено жодного адаптера Bluetooth.

en: Retrieving services…
uk: Отримання списку служб…

en: This address is unavailable.
uk: Ця адреса недоступна.

en: Received Files
uk: Отримані файли

en: Scanning for new devices…
uk: Пошук нових пристроїв…

en: Obexd service is not running.
uk: Службу obexd не запущено.

en: Retrieving information from remote device…
uk: Отримання даних з віддаленого пристрою…

en: Connecting to the device
uk: Встановлення з’єднання з пристроєм

en: Phone memory
uk: Пам’ять телефону

en: External memory
uk: Зовнішня пам’ять

en: Bluetooth is disabled.
uk: Bluetooth вимкнено.

[ctx: Action to enable Bluetooth adapter]
en: Enable
uk: Активувати

en: Your Bluetooth adapter is powered off.
uk: Адаптер Bluetooth вимкнено.

[ctx: Action to turn on Bluetooth adapter]
en: Turn On
uk: Увімкнути

en: Specify receiving device by MAC address.
uk: Вказати MAC-адресу пристрою отримання даних.

en: Specify receiving device by UBI path.
uk: Вказати пристрій отримання даних за шляхом UBI.

en: Files to be sent.
uk: Файли, які слід надіслати.

[ctx: Connecting to a Bluetooth device]
en: Connecting to %1…
uk: З'єднання з %1…

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The connection to the device has failed: %1
uk: Не вдалося встановити з’єднання із пристроєм: %1

en: The connection to %1 has failed: %2
uk: Не вдалося встановити з’єднання із %1: %2

en: Open file…
uk: Відкрити файл…

note: i18n: ectx: property (text), widget (KSqueezedTextLabel, selectLbl)
en: Select one or more files:
uk: Виберіть один або декілька файлів:

en: Selected files: <b>%1</b>
uk: Вибрані файли: <b>%1</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select a device from the list:
uk: Виберіть пристрій зі списку:

[ctx: Send files to a Bluetooth device]
en: Send to %1
uk: Надіслати %1

en: Sending file over Bluetooth
uk: Надсилання файлів Bluetooth

en: Send Files
uk: Надіслати файли

en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @info:status %1 error message]
en: Failed to start org.bluez.obex service: %1
uk: Не вдалося запустити службу org.bluez.obex: %1

note: i18n: ectx: label, entry (saveUrl), group (General)
en: Save received files to:
uk: Зберегти отримані файли до:

note: i18n: ectx: label, entry (autoAccept), group (General)
en: Whether allow to modify shared files
uk: Внесення змін у файли спільного використання

[ctx: Action to go to the next page on the wizard]
en: Next
uk: Далі

[ctx: Action to finish the wizard]
en: Finish
uk: Завершити

en: Add Bluetooth Device
uk: Додати пристрій Bluetooth

en: Select a device
uk: Виберіть пристрій

[ctx: Action to fix a problem]
en: Fix it
uk: Виправити

en: Your Bluetooth adapter is not pairable.
uk: Адаптер Bluetooth непридатний до встановлення з’єднання.

[ctx: Action to make Bluetooth adapter pairable]
en: Make Pairable
uk: Зробити пов'язуваним

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchField)
en: Search…
uk: Шукати…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scanning…
uk: Сканування…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualPin)
en: Manual PIN:
uk: Власний код:

[ctx: Button offered when the wizard fail. This button will restart the wizard]
en: Restart the wizard
uk: Перезапустити майстер

[ctx: Button that closes the wizard]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: This string is shown when the wizard fail]
en: The setup of the device has failed
uk: Спроба налаштовування пристрою завершилася невдало

en: The setup of %1 has failed
uk: Спроба налаштовування %1 завершилася невдало

en: Connecting to %1…
uk: З'єднання з %1…

en: Please introduce the PIN in your keyboard when it appears and press Enter
uk: Будь ласка, введіть PIN-код, який буде показано, з вашої клавіатури і натисніть клавішу Enter.

en: Please introduce the PIN in your device when it appears
uk: Будь ласка, введіть PIN-код, який буде показано, на вашому пристрої

en: Matches
uk: Є відповідником

en: Does not match
uk: Не є відповідником

en: Please, confirm that the PIN displayed on %1 matches the wizard one.
uk: Будь ласка, підтвердьте, що PIN-код, показаний на «%1», відповідає показаному у майстрі.

en: Setup Finished
uk: Налаштовування завершено

en: The device has been set up and can now be used.
uk: Пристрій налаштовано. Тепер ним можна користуватися.

[ctx: Placeholder is device name]
en: The device '%1' has been set up and can now be used.
uk: Пристрій «%1» налаштовано. Тепер ним можна користуватися.

en: Bluetooth Adapters
uk: Адаптери Bluetooth

[ctx: This device is a Phone]
en: Phone
uk: Телефон

[ctx: This device is a Modem]
en: Modem
uk: Модем

[ctx: This device is a Computer]
en: Computer
uk: Комп'ютер

[ctx: This device is a Headset]
en: Headset
uk: Гарнітура

[ctx: This device is a Headphones]
en: Headphones
uk: Навушники

[ctx: This device is a Keyboard]
en: Keyboard
uk: Клавіатура

[ctx: This device is a Mouse]
en: Mouse
uk: Миша

[ctx: This device is a Joypad]
en: Joypad
uk: Ігровий пульт

[ctx: This device is a Graphics Tablet (input device)]
en: Tablet
uk: Планшет

[ctx: This device is a Peripheral device]
en: Peripheral
uk: Периферія

[ctx: This device is a Camera]
en: Camera
uk: Фотоапарат

[ctx: This device is a Printer]
en: Printer
uk: Принтер

[ctx: This device is a Wearable]
en: Wearable
uk: Одяг

[ctx: This device is a Toy]
en: Toy
uk: Іграшка

[ctx: This device is a Health device]
en: Health
uk: Здоров’я

[ctx: Type of device: could not be determined]
en: Unknown
uk: Невідомий

en: Type:
uk: Тип:

en: Address:
uk: Адреса:

en: Name:
uk: Назва:

en: Adapter:
uk: Адаптер:

en: Save files in:
uk: Зберігати файли до:

en: Form
uk: Форма

en: Serial Port
uk: Послідовний порт

en: Fax
uk: Факс

en: WAP Client
uk: Клієнт WAP

en: Blocked
uk: Заблокований

en: Setup NAP Network…
uk: Налаштувати мережу NAP…

en: Setup DUN Network…
uk: Налаштувати мережу DUN…

[ctx: This device is an Audio/Video device]
en: Multimedia Device
uk: Мультимедійний пристрій

[ctx: This device is an Imaging device (printer, scanner, camera, display, …)]
en: Imaging
uk: Сканер

en: Settings
uk: Параметри

en: Device:
uk: Пристрій:

en: Enabled:
uk: Увімкнено:

en: Visible:
uk: Видимий:

en: On login:
uk: При вході:

en: Disable Bluetooth
uk: Вимкнути Bluetooth

en: Restore previous status
uk: Відновлювати попередній стан

en: When receiving files:
uk: При отриманні файлів:

en: Ask for confirmation
uk: Просити підтвердження

en: Accept for trusted devices
uk: Приймати для довірених пристроїв

en: Always accept
uk: Завжди приймати

en: Select folder
uk: Вибрати теку

en: Forget this Device?
uk: Забути про цей пристрій?

en: Are you sure you want to forget "%1"?
uk: Ви справді хочете, щоб система забула про «%1»?

[ctx: @action:button]
en: Forget Device
uk: Забути про пристрій

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: No Bluetooth adapters found
uk: Адаптерів Bluetooth не знайдено

en: Bluetooth is disabled
uk: Bluetooth вимкнено

en: Enable
uk: Увімкнути

en: No devices paired
uk: Не пов'язано жодного пристрою

en: Available
uk: Доступний

[ctx: @action:button %1 is the name of a Bluetooth device]
en: Forget "%1"
uk: Забути про «%1»

en: Add New Device…
uk: Додати новий пристрій…

en: Configure…
uk: Налаштувати…

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Remove
uk: Вилучити

en: Copy
uk: Копіювати

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Remote Name
uk: Назва віддаленого пристрою

en: Address
uk: Адреса

en: Adapter
uk: Адаптер

en: Disconnecting
uk: Від’єднуємося

en: Audio device
uk: Звуковий пристрій

en: Input device
uk: Пристрій введення

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Phone
uk: Телефон

en: File transfer
uk: Перенесення файлів

en: Send file
uk: Надіслати файл

note: #-#-#-#-#  7 (Bluefish 2.2.2)  #-#-#-#-# Dialog construction and settings
en: Audio
uk: Звук

en: Network
uk: Мережа

en: Other device
uk: Інший пристрій

en: %1% Battery
uk: %1% акумулятора

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed:HostIsDown]
en: The device is unreachable
uk: Пристрій недоступний

[ctx: Notification when the connection failed due to Failed]
en: Connection to the device failed
uk: Не вдалося встановити з’єднання із пристроєм

[ctx: Notification when the connection failed due to NotReady]
en: The device is not ready
uk: Пристрій неготовий

en: No Bluetooth adapters available
uk: Немає доступних адаптерів Bluetooth

en: Bluetooth is disabled; middle-click to enable
uk: Bluetooth вимкнено; клацніть середньою кнопкою, щоб увімкнути

en: No adapters available
uk: Немає доступних адаптерів

en: Bluetooth is offline
uk: Bluetooth від’єднано

en: Middle-click to disable Bluetooth
uk: Клацніть середньою, щоб вимкнути Bluetooth

en: No connected devices
uk: Немає з’єднаних пристроїв

en: %1 connected
uk: %1 з'єднано

[ctx: Number of connected devices]
en: %1 connected device | %1 connected devices
uk[0]: %1 з’єднаний пристрій
uk[1]: %1 з’єднаних пристрої
uk[2]: %1 з’єднаних пристроїв
uk[3]: %1 з’єднаний пристрій

en: Configure &Bluetooth…
uk: Нала&штувати Bluetooth…

en: Bluefish is a powerful editor targeted towards programmers and web developers, with many options to write websites, scripts and programming code. Bluefish supports many programming and markup languages and has many features, but is still a very fast and lightweight application.
uk: Bluefish — потужний редактор для програмістів та розробників сторінок інтернету. У ньому реалізовано багато можливостей для написання сайтів, скриптів та програмного коду. У Bluefish передбачено підтримку багатьох мов програмування та розмітки, а також багато можливостей з редагування, але програма все одно залишилася дуже швидкою і невибагливою до ресурсів.

en: A selection of the features:
uk: Ось лише деякі з можливостей:

en: Well done syntax highlighting which for example supports languages inside languages (e.g. Javascript inside HTML inside PHP)
uk: Чудові можливості з підсвічування синтаксичних конструкцій, зокрема підтримка вбудованого коду різними мовами (наприклад, коду Javascript у коді HTML у коді PHP).

en: All kind of powerful editor features like auto indenting and auto completion for many functions and libraries in many programming languages
uk: Усі можливості потужного редактора, зокрема автоматичне встановлення відступів та автоматичне доповнення коду для багатьох функцій та бібліотек багатьма мовами програмування.

en: Project support
uk: Підтримка роботи з проєктами.

en: Support for remote files over ftp, sftp, webdav, etc
uk: Підтримка роботи з файлами віддаленого зберігання, зокрема протоколів ftp, sftp, webdav тощо.

en: Powerful search and replace engine
uk: Потужний рушій для пошуку і заміни.

en: Customizable integration of external programs such as lint, make, etc
uk: Придатна до налаштовування інтеграція із зовнішніми програмами, зокрема lint, make тощо.

en: Snippets plugin to automate often used code
uk: Додаток роботи з фрагментами, який призначено для автоматизації вставлення поширених фрагментів коду.

en: Code-aware in-line spell checking
uk: Вбудований інструмент перевірки правопису, який враховує особливості синтаксису мови програмування.

en: Zencoding or Emmet support
uk: Підтримка дзен-програмування або Emmet.

en: Bookmarks panel
uk: Панель закладок.

en: If you are an occasional coder who is in need for a simple to learn editor, or a heavy coder who dislikes heavy IDE's like eclipse or netbeans, Bluefish is your editor of choice!
uk: Якщо час від часу ви займаєтеся програмуванням і шукаєте простий у вивченні редактор або ви є професійним програмістом, якому не подобаються важкі комплексні середовища розробки (IDE), зокрема eclipse або netbeans, Bluefish — це саме той редактор, який вам потрібен!

en: Bluefish Editor
uk: Редактор Bluefish

en: Web Development Editor
uk: Редактор для веб-розробки

en: programming;code;web;editor;development;html;php;python;
uk: programming;code;web;editor;development;html;php;python;програмування;код;редактор;веб;інтернет;розробка;пітон;

en: Bluefish project file
uk: Файл проєкту Bluefish

en: Bluefish language definition file
uk: Файл визначення мов Bluefish

en: Collapse all
uk: Згорнути всі

en: Expand all
uk: Розгорнути всі

en: Collapse %s
uk: Згорнути %s

en: Expand %s
uk: Розгорнути %s

en: Spell check language
uk: Мова перевірки правопису

en: Add to dictionary
uk: Додати до словника

en: Ignore spelling
uk: Ігнорувати правопис

en: Insert special characters as entities
uk: Вставляти спеціальні символи як об’єкти

en: Filebrowser
uk: Навігація файлами

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Goto Line:
uk: Перейти до рядка:

en: Find:
uk: Знайти:

en: Regular expression (pcre)
uk: Формальний вираз (pcre)

en: Case sensitive
uk: З _врахуванням регістру

en: Dot character matches newlines
uk: Символ крапки у формальних виразах відповідає розриву рядка

en: Pattern contains backslash escaped sequences
uk: Шаблон містить к_ерівні послідовності

en: Advanced
uk: Додатково

en: New Bluefish Window
uk: Нове вікно Bluefish

note: Fake-label (for notebook_hide() and _show() ;)
en: Stand by...
uk: Зачекайте…

en: Leave Fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Fullscreen
uk: Повноекранний режим

en: _File
uk: _Файл

en: New From Template
uk: Створити з шаблона

en: Open _Recent
uk: Відкрити _недавній

en: _Edit
uk: З_міни

en: _Document
uk: Д_окумент

en: _Tab Size
uk: Р_озмір табуляції

en: _Font Size
uk: Розмір _шрифту

en: Language M_ode
uk: _Режим мови

en: Character _Encoding
uk: Кодуванн_я символів

en: Reorder documents
uk: Перевпорядкувати документи

en: _Go
uk: Пе_рехід

en: _Project
uk: Пр_оект

en: _Tools
uk: _Інструменти

en: _Commands
uk: _Команди

en: _Filters
uk: _Фільтри

en: _Output parsers
uk: Обробка _виведених даних

en: For_mat
uk: Фо_рмат

en: Con_vert
uk: _Перетворити

en: _New
uk: _Створити

en: New file
uk: Новий файл

en: New _Window
uk: Нове _вікно

en: New window
uk: Створити вікно

en: Close Win_dow
uk: Закрити вікн_о

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: _Open...
uk: _Відкрити…

en: Open file
uk: Відкрити файл

en: Open Ad_vanced...
uk: Відкрити з _додатковими можливостями…

en: Open advanced
uk: Відкрити з додатковими параметрами

en: Open _from Selection
uk: Відкрити за _позначенням

en: Open from Selection
uk: Відкрити за позначенням

en: _Print...
uk: Надру_кувати…

en: Print
uk: Надрукувати

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Quit Bluefish
uk: Вийти з Bluefish

en: Preference_s...
uk: _Налаштування…

en: Edit Preferences
uk: Змінити налаштування

en: Select _All
uk: Вибрати вс_е

en: Select all
uk: Вибрати все

en: Toggle Boo_kmark
uk: Увімкнути/Вимкнути зак_ладку

en: Toggle bookmark
uk: Увімкнути або вимкнути закладку

en: _Add or Remove...
uk: _Додати або вилучити…

en: Add or remove character encoding
uk: Додати або вилучити кодування символів

en: Floati_ng Window
uk: Від’_єднане вікно

en: Open current document in floating window
uk: Відкрити поточний документ окремому вікні

en: _Increase
uk: З_більшити

en: Increase document font size
uk: Збільшити розмір шрифту у документі

en: _Decrease
uk: З_меншити

en: Decrease document font size
uk: Зменшити розмір шрифту у документі

en: Reset document font size
uk: Відновити типовий розмір шрифту документа

en: Increase document tab size
uk: Збільшити розмір табуляції у документі

en: Decrease document tab size
uk: Зменшити розмір табуляції у документі

en: Reset document tab size
uk: Відновити типовий розмір табуляції у документі

en: Rescan Synta_x & Spelling
uk: Повтор_ити перевірку синтаксису та правопису

en: Rescan document highlighting
uk: Повторити процедуру підсвічування синтаксису у документі

en: Rescan Synta_x
uk: Повтори_ти перевірку синтаксису

en: _New Project...
uk: С_творити проєкт…

en: New project
uk: Новий проєкт

en: _Open Project...
uk: _Відкрити проєкт…

en: Open project
uk: Відкрити проєкт

en: _Synchronize Text Block
uk: Син_хронізувати текстовий блок

en: Synchronize text block
uk: Синхронізувати текстовий блок

en: _Toggle Comment
uk: Додати/Вилучити _коментар

en: Toggle comment
uk: Додати або вилучити коментування

en: Select _Block
uk: Позначити _блок

en: Select block, use multiple times to select parent blocks
uk: Позначити блок, повторіть декілька разів для позначення батьківських блоків

en: Select _Identifier
uk: Вибрати _ідентифікатор

en: Select identifier
uk: Вибрати ідентифікатор

en: D_uplicate Line
uk: Д_ублювати рядок

en: Duplicate the current line
uk: Дублювати поточний рядок

en: _Delete Line
uk: Ви_лучити рядок

en: Delete the current line
uk: Вилучити поточний рядок

en: _Word Count
uk: Підра_хунок слів

en: Word count
uk: Кількість слів

en: Lorem Ipsum generator
uk: Програма для створення шаблонів текстів

en: Insert Relative Filename
uk: Вставити відносний шлях до файла

en: Insert Absolute Filename
uk: Вставити абсолютний шлях до файла

en: Indenting to S_paces
uk: Відступ про_білами

en: Indenting to spaces
uk: Відступ пробілами

en: Indenting to T_abs
uk: Відступ _табуляторами

en: Indenting to tabs
uk: Відступ табуляторами

en: _Join Lines Together
uk: Об’_єднати рядки

en: Join lines together
uk: Об’єднати рядки

en: Split Lines on Right _Margin
uk: Роз_ділити рядки на правому полі

en: Split lines on right margin
uk: Розділити рядки на правому полі

en: Merge Lines Into Col_umns
uk: Об’єднати рядки у стовбч_ики

en: Merge lines into columns
uk: Об’єднати рядки у стовпчики

en: Rewrap _Lines
uk: Повторно розділити _рядки

en: Rewrap lines
uk: Повторно виконати розбиття на рядки

en: Strip T_railing Whitespace
uk: Вилучити про_біли в кінці

en: Strip trailing whitespace
uk: Вилучити пробіли в кінці рядка

en: Javascript beautifier
uk: Форматувальник Javascript

en: Preview in browser
uk: Переглянути у програмі для перегляду

en: _Full Screen
uk: По_вноекранний режим

en: Full screen
uk: Повноекранний режим

en: _Main Toolbar
uk: _Головна панель

en: Show main toolbar
uk: Показувати головну панель інструментів

en: _Side Pane
uk: _Бічна панель

en: Show side pane
uk: Показувати бічну панель

en: _Output Pane
uk: Панель в_иводу даних

en: Show output pane
uk: Показувати панель виведених даних

en: Status_bar
uk: Сму_жка стану

en: Show statusbar
uk: Показувати смужку стану

en: Auto _Completion Popup
uk: _Контекстне автодоповнення

en: Show auto completion popup
uk: Показувати у контекстне вікно автозавершення

en: _Auto Indent
uk: _Автовідступ

en: Auto indent
uk: Автоматичний відступ

en: Highlight Block _Delimiters
uk: Пі_дсвічувати межі блоків

en: Highlight block delimiters
uk: Підсвічування меж блоків

en: _Highlight Syntax
uk: Під_свічування синтаксису

en: Highlight syntax
uk: Підсвічування синтаксису

en: Show _Blocks
uk: Показувати _блоки

en: Show blocks
uk: Показувати блоки

en: Show Line N_umbers
uk: Показувати _номери рядків

en: Show line numbers
uk: Показувати номери рядків

en: Show Right _Margin
uk: Показувати праве по_ле

en: Show right margin
uk: Показувати праве поле

en: Show Split _View
uk: Показувати роз_ділений перегляд

en: Show split view
uk: Показувати розділений перегляд

en: Show V_isible Spacing
uk: В_ізуалізувати пробіли

en: Show visible spacing
uk: Візуалізувати пробіли

en: _Wrap Text
uk: П_ереносити рядки

en: Wrap text
uk: Переносити рядки

en: _Close
uk: _Закрити

en: Close current file
uk: Закрити поточний файл

en: Close A_ll
uk: Закр_ити всі

en: Close all files
uk: Закрити всі файли

en: _Save
uk: З_берегти

en: Save current file
uk: Зберегти поточний файл

en: Save _as...
uk: Зберегти _як…

en: Save file as
uk: Зберегти файл з новою назвою

en: Sav_e All
uk: Збе_регти всі

en: Save all files
uk: Зберегти всі файли

en: Rever_t to Saved
uk: Повер_нутися до збереженого

en: Reload current file
uk: Перезавантажити поточний файл

en: Save a cop_y...
uk: Зберегти _копію…

en: Save a copy
uk: Зберегти копію

en: _Insert...
uk: Вс_тавити…

en: Insert file
uk: Вставити файл

note: Required to move here to disable sensitivity on OSX
en: Rena_me...
uk: Переймен_увати…

en: Rename file
uk: Перейменувати файл

en: _Indent
uk: З_більшити відступ

en: Indent
uk: Збільшити відступ

en: Unin_dent
uk: С_касувати відступ

en: Unindent
uk: Скасувати відступ

en: F_irst Bookmark
uk: Пер_ша закладка

en: Goto first bookmark
uk: Перейти до першої закладки

en: L_ast Bookmark
uk: _Остання закладка

en: Goto last bookmark
uk: Перейти до останньої закладки

en: N_ext Bookmark
uk: Н_аступна закладка

en: Goto next bookmark
uk: Перейти до наступної закладки

en: P_revious Bookmark
uk: Поп_ередня закладка

en: Goto previous document
uk: Перейти до попереднього документа

en: Move Tab _Left
uk: Пересунути вкладку _ліворуч

en: Move current tab left
uk: Пересунути поточну вкладку ліворуч

en: Move Tab _Right
uk: Пересунути вкладку п_раворуч

en: Move current tab right
uk: Пересунути поточну вкладку праворуч

en: Sort by filename
uk: Упорядкувати за назвою файла

en: Sort by full path
uk: Упорядкувати за повним шляхом

en: _Recent Document
uk: _Останній документ

en: Goto most recent document
uk: Перейти до останнього документа

en: _First Document
uk: _Перший документ

en: Goto first document
uk: Перейти до першого документа

en: _Last Document
uk: О_станній документ

en: Goto last document
uk: Перейти до останнього документа

en: _Next Document
uk: _Наступний документ

en: Goto next document
uk: Перейти до наступного документа

en: _Previous Document
uk: П_опередній документ

en: _Goto Line
uk: Пере_йти до рядка

en: Goto line
uk: Перейти до рядка

en: Goto Line Number from _Clipboard
uk: Перейти за номером рядка у _буфері обміну

en: Goto line number in clipboard or selection
uk: Перейти за номером рядка у буфері обміну або позначеному

en: _Jump to Reference
uk: Пере_йти до посилання

en: Jump to reference
uk: Перейти до посилання

en: Jump to Matching Block Boundary
uk: Перейти до іншої межі блоку

en: Cu_t
uk: _Вирізати

en: Cut
uk: Вирізати

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste Specia_l
uk: С_пеціальне вставлення

en: Paste Special
uk: Спеціальне вставлення

en: _Find
uk: З_найти

en: Show find bar
uk: Показувати панель пошуку

en: Find A_gain
uk: Знайти наст_упний

en: Find again
uk: Знайти далі

en: Find from Clip_board
uk: Знайти за вмістом _буфера обміну

en: Find from clipboard or selection
uk: Знайти за вмістом буфера обміну або позначеним фрагментом

en: Ad_vanced Find & Replace...
uk: Складний пошук з з_аміною…

en: Advanced Find and Replace
uk: Складний пошук з заміною

en: Save & _close
uk: Зберегти і з_акрити

en: Save & close project
uk: Зберегти і закрити проєкт

en: Save project
uk: Зберегти проєкт

en: Save project as
uk: Зберегти проєкт як

en: _Edit Project Options...
uk: З_мінити параметри проєкту…

en: Edit project options
uk: Змінити параметри проєкту

en: _Undo
uk: В_ернути

en: Undo
uk: Вернути

en: U_ndo All
uk: В_ернути все

en: Undo All
uk: Вернути все

en: _Redo
uk: П_овторити

en: Redo
uk: Повторити

en: R_edo All
uk: П_овторити все

en: Redo All
uk: Повторити все

en: Always use this syntax for files of type %s ?
uk: Завжди використовувати цей синтаксис для файлів типу %s?

en: Open _URL...
uk: Відкрити _адресу…

en: Upload _/ Download...
uk: Вива_нтажити/Звантажити…

en: _Spell Check
uk: П_еревірка правопису

en: Text area to filter
uk: Ділянка тексту для фільтрування

en: All text
uk: Весь текст

en: Selected text only
uk: Лише позначений текст

en: Never ask again
uk: Більше не питати

en: Select the block to sync to other pages. Include the start-of-block and end-of-block markers in your selection.
uk: Позначте блок для синхронізації з іншими сторінками. До позначеного фрагмента входитимуть позначки початку блоку та кінця блоку.

en: To proceed with the current selection click forward.
uk: Щоб виконати дію з поточним вибором, натисніть «Вперед».

en: Below is the block, including start and end marker. Please <b>select the start marker</b> in the text below.
uk: Нижче наведено блок, разом з позначками початку і кінця. Будь ласка, <b>виберіть позначку початку</b> у тексті, наведеному нижче.

en: Please <b>select the end marker</b> in the text below.
uk: Будь ласка, <b>вкажіть позначку кінця</b> у наведеному нижче тексті.

en: Will replace the text between <i>%s</i> and <i>%s</i> in all documents opened in this window.
    <b>Proceed?</b>
uk: Замінить текст між <i>%s</i> and <i>%s</i> у всіх документах, відкритих у цьому вікні.
    <b>Продовжити?</b>

en: <span foreground="red" weight="bold">Please select the block of text to synchronize.</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Будь ласка, позначте блок тексту, який слід синхронізувати.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">This marker exists more than once in the block.</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Цю позначку використано у блоці декілька разів.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the start of the block.</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Позначте фрагмент тексту, який відповідає початку блоку.</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Select the text that marks the end of the block.</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Позначте фрагмент тексту, який відповідає кінцю блоку.</span>

en: Visit us at http://bluefish.openoffice.nl
uk: Відвідайте нашу сторінку: http://bluefish.openoffice.nl

en: Open in existing window.
uk: Відкрити у наявному вікні.

en: Open in new window.
uk: Відкрити у новому вікні.

en: Print version information.
uk: Вивести дані щодо версії програми.

en:  [FILE(S)]
uk:  [ФАЙЛИ]

en: Error parsing command line options. %s
    Please run: %s -?
uk: Помилка під час спроби обробки параметрів командного рядка. %s
    Будь ласка, ознайомтеся з текстом, виведеним командою: %s -?

en: _Name:
uk: _Назва:

en: _Description:
uk: _Опис:

en: _Temporary
uk: _Тимчасовий

en: Temporary
uk: Тимчасовий

en: Do you really want to delete %s?
uk: Ви справді бажаєте вилучити %s?

en: Delete permanent bookmark.
uk: Вилучити сталу закладку.

en: Delete all bookmarks.
uk: Вилучити всі закладки.

en: Do you really want to delete all bookmarks for %s?
uk: Ви справді бажаєте вилучити всі закладки з %s?

en: Delete bookmarks?
uk: Вилучити закладки?

en: Edit bookmark
uk: Змінити закладку

en: Bookmark menu
uk: Меню «Закладки»

en: Show Bookmark
uk: Показувати закладку

en: Show File
uk: Показувати файл

en: Bookmark search menu
uk: Меню пошуку у закладках

en: _Edit...
uk: З_мінити…

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Delete bookmark
uk: Вилучити закладку

en: Delete All
uk: Вилучити всі

en: Delete all bookmarks
uk: Вилучити всі закладки

en: Delete All in Document
uk: Вилучити всі у документі

en: Delete all bookmarks in document
uk: Вилучити всі закладки у документі

en: Permanent by default
uk: Типово робити сталою

en: By Name
uk: За назвою

en: By Full Path
uk: За повним шляхом

en: By Full URI
uk: За повною адресою

en: Content
uk: Вміст

en: Name
uk: Назва

en: Name & Content
uk: Назва і вміст

en: First bookmark
uk: Перша закладка

en: Previous bookmark
uk: Попередня закладка

en: Next bookmark
uk: Наступна закладка

en: Last bookmark
uk: Остання закладка

en: Name:
uk: Назва:

en: 
    Language mode:
uk: 
    Режим мови:

en: 
    Encoding:
uk: 
    Кодування:

en: 
    Mime type:
uk: 
    Тип MIME:

en: 
    Permissions: %s
    Uid: %u Gid: %u
uk: 
    Права доступу: %s
    Uid: %u Gid: %u

en: 
    Size (on disk):
uk: 
    Розмір (на диску):

en: 
    Last modified:
uk: 
    Останні зміни:

en: Untitled %d
uk: Без назви %d

en: Changed tab width to %d
uk: Змінено ширину табуляції на %d

en: Document %s is already open in another Bluefish window.
uk: Документ %s вже відкрито у іншому вікні Bluefish.

en: Move to this window
uk: Пересунути до цього вікна

en: Open readonly
uk: Відкрити лише для читання

en: Do not open
uk: Не відкривати

en:  Ln: %d, Col: %d, Char: %d
uk:  Ряд: %d, Поз: %d, Символ: %d

en:  Ln: %d, Col: %d
uk:  Ряд: %d, Поз: %d

en:  OVR
uk:  ЗАМ

en:  INS
uk:  ВСТ

en:  RO
uk:  ЛЧ

en: _No
uk: _Ні

en: _Split
uk: _Розділити

en: File contains very long lines. Split these lines?
uk: У файлі містяться дуже довгі рядки. Розділити такі рядки на частини?

en: The lines in this file are longer than Bluefish can handle with reasonable performance. This split function, however, is unaware of any language syntax, and may replace spaces or tabs with newlines in any location, or insert newlines if no spaces or tabs are found.
uk: Рядки у цьому файлів є надто довгими, тому Bluefish не зможе працювати з ними з задовільною швидкістю. Втім, використана для розбиття рядків методика не враховує можливих синтаксичних особливостей мови документа, тому може замінити пробіли або табуляції символами розриву рядка у довільному місці цього рядка або просто вставити у довгий рядок символ розриву рядка, якщо пробілів або табуляцій знайдено не буде.

en: _Convert
uk: _Перетворити

en: File '%s' is not a valid text file.
    The file might be corrupted, truncated, or in an unexpected encoding.
uk: Файл «%s» не є коректним текстовим файлом.
    Файл може бути пошкоджено, обрізано або збережено у неочікуваному кодуванні.

en: Bluefish can convert this file into a valid one by replacing illegal symbols with spaces. Convert?
uk: Bluefish може перетворити цей файл на коректний заміною некоректних символів пробілами. Виконати перетворення?

en: File is opened in read-only mode since it differs from original one.
    %lu characters were replaced by space
uk: Файл відкрито у режимі лише читання, оскільки він відрізняється від початкового.
    %lu символів замінено пробілами.

en: Use 'Save As' to save it with different name and make editable
uk: Скористайтеся пунктом «Зберегти як», щоб зберегти файл із зміненою назвою і зробити його придатним до редагування.

en: Add bookmark
uk: Додати закладку

en: Exit fullscreen
uk: Звичайний режим

note: if (main_v->props.backup_abort_action == 2) we have to ask the user we have to ask the user what to do
en: _Abort save
uk: П_ерервати збереження

en: _Continue save in UTF-8
uk: П_родовжити збереження у UTF-8

en: Failed to convert %s to character encoding %s. Encoding failed on character '%s' at line %d column %d
    
    Continue saving in UTF-8 encoding?
uk: Не вдалося перекодувати %s у %s. Помилка кодування на символі «%s» у рядку %d, позиція %d.
    
    Зберегти дані у кодуванні UTF-8?

en: File encoding conversion failure
uk: Помилка під час зміни кодування файла

en: Previously:
uk: Раніше:

en: Unable to open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: If you revert "%s" to your last saved copy, your current changes will be permanently lost.
uk: Якщо ви відновите останню збережену копію «%s», ваші поточні зміни буде назавжди втрачено.

en: Revert changes to last saved copy?
uk: Повернутися до останньої збереженої копії?

en: _Retry
uk: П_овторити спробу

en: Retry _all failed
uk: Повторити для _всіх з помилками

en: Close all _failed
uk: Закрити всі з по_милками

en: File
uk: Файл

en:  failed to load.
uk:  не вдалося завантажити.

en: File failed to load
uk: Не вдалося завантажити файл

en: Select file to insert
uk: Виберіть файл для вставки

en: No file to insert
uk: Не вказано файла для вставки

en: Save pasted image as
uk: Зберегти вставлене зображення як

en: Paste special
uk: Спеціальне вставлення

en: No compatible clipboard data found
uk: У буфері обміну даними не знайдено відповідних даних

en: Paste as _HTML
uk: Встави_ти як HTML

en: Paste as HTML with _JPG
uk: Вставити _як HTML з JPG

en: Paste as plain text
uk: Вставити як звичайний текст

en: %d line | %d lines
uk[0]: %d рядок
uk[1]: %d рядки
uk[2]: %d рядків

en: %d word | %d words
uk[0]: %d слово
uk[1]: %d слова
uk[2]: %d слів

en: %d character | %d characters
uk[0]: %d символ
uk[1]: %d символи
uk[2]: %d символів

en: Selection statistics:
uk: Статистика позначеного:

en: Statistics:
uk: Статистика:

en: Lines into columns
uk: Рядки у стовпчики

en: Number of columns:
uk: Кількість стовпчиків:

en: Spread lines horizontally
uk: Розподілити рядки горизонтально

en: Column separator:
uk: Роздільник стовпчиків:

en: Fill empty entries:
uk: Заповнити порожні елементи:

en: Number of _paragraphs:
uk: Кількість _абзаців:

en: Number of _sentences:
uk: Кількість _речень:

en: Insert plain text
uk: Вставити неформатований текст

en: Insert in <li>
uk: Вставити до <li>

en: Insert in <p>
uk: Вставити до <p>

en: Number of paragraphs
uk: Кількість абзаців

en: Number of sentences
uk: Кількість речень

en: Javascript Beautify
uk: Форматування Javascript

en: _Indent size:
uk: _Ширина відступу:

en: Use _tabs to indent, not spaces
uk: Відступ _табуляціями замість пробілів

en: Do not _preserve existing line breaks
uk: Не з_берігати розриви рядків

en: More _jslint-compatible output
uk: Су_місніший з jslint результат

en: _Decode printable chars encoded in \\xNN notation
uk: _Декодувати символи, закодовані у форматі \\xNN

en: Beautify only in _selection
uk: Форматувати лише у _позначеному

en: _Indent size
uk: _Ширина відступу

en: _Available encodings:
uk: _Можливі кодування:

en: Description
uk: Опис

en: Encoding
uk: Кодування

en: Encodings in _menu:
uk: Кодування у _меню:

en: Add or remove document encodings
uk: Додавання або вилучення кодувань документів

en: Supply extra arguments
uk: Вкажіть додаткові параметри

en: Supply arguments to define %%a in '%s'
uk: Вкажіть параметри для визначення %%a у «%s»

en: Internal error.
uk: Внутрішня помилка.

en: This command requires the current document to have a file name. Please save your document first.
uk: Для виконання цієї команди поточний документ має бути збережено до файла з певною назвою. Будь ласка, перед її виконанням збережіть документ до файла.

en: This command requires the current document to be a local file. Please save your document to a local file.
uk: Для виконання цієї команди поточний документ має бути збережено до локального файла. Будь ласка, перед її виконанням збережіть документ до файла на комп’ютері, яким ви зараз користуєтеся.

en: External commands cannot have an output defined. Please fix this command in the preferences.
uk: Для зовнішніх програм не можна визначати місце, куди слід виводити результати виконання. Будь ласка, виправте команду у налаштуваннях програми.

en: This command has multiple inputs. Please fix this command in the preferences.
uk: У цій команді вказано декілька потоків вхідних даних. Будь ласка, виправте команду у налаштуваннях програми.

en: This command has multiple outputs. Please fix this command in the preferences.
uk: У цій команді вказано декілька потоків вихідних даних. Будь ласка, виправте команду у налаштуваннях програми.

en: Failed to create a command for %s.
    %s
uk: Не вдалося створити команду для %s.
    %s

en: Failed to create a command
uk: Не вдалося створити команду

en: The command %s exited with error code %d. %s
uk: Програма %s завершила роботу помилкою з кодом %d. %s

en: Probably this application is not installed on your system.
uk: Ймовірно, цю програму у вашій системі не встановлено.

en: Command returned error code
uk: Програма повернула повідомлення про помилку

en: Set documentroot and webroot
uk: Встановлення теки документів або веб-теки

en: The <i>documentroot</i> is the place where Bluefish finds the file,
    the <i>webroot</i> is the location where those same files can be viewed on the webserver
uk: <i>Тека документів</i> — це місце, у якому Bluefish шукатиме файл,
    <i>веб-тека</i> — адреса, за якою ці файли можна переглядати на веб-сервері.

en: Documentroot
uk: Тека документів

en: Webroot
uk: Веб-тека

en: Move/rename %s to
uk: Пересунути або перейменувати %s до

en: Could not rename
uk: Не вдалося перейменувати

en: New directory
uk: Новий каталог

note: Do we really need to display the full path here? * * Having the filename in the both the primary and secondary text seems to be redundant. * Set back to just the primary text for now. * --> Sometimes you can have a file in many directories (e.g. Makefile.in, index.html) * and then this might give yo
en: Are you sure you want to delete
    "%s"?
uk: Ви справді бажаєте вилучити
    «%s»?

en: If you delete %s, it will be permanently lost.
uk: Якщо ви вилучите %s, дані з нього буде назавжди втрачено.

en: File Browser menu
uk: Меню навігації файлами

en: _Open
uk: _Відкрити

en: Open _Advanced...
uk: Відкрити з _додатковими параметрами…

en: Search files...
uk: Шукати файли…

en: Search files
uk: Шукати файли

en: Rena_me
uk: Пере_йменувати

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Delete
uk: Вилучити

en: New _File
uk: Створити _файл

en: _New Directory
uk: _Створити каталог

en: Insert _link
uk: Вставити _посилання

en: Insert link
uk: Вставити посилання

en: _Refresh
uk: _Оновити

en: Refresh
uk: Оновити

en: _Set as base dir
uk: _Зробити базовою текою

en: Set as base directory
uk: Зробити базовою текою

en: Set as document root
uk: Зробити кореневою текою документів

en: Show Full _Tree
uk: Показувати все _дерево

en: Show full tree
uk: Показувати все дерево

en: View Mode
uk: Режим перегляду

en: Filter
uk: Фільтр

en: New Filter
uk: Створити фільтр

en: New filter
uk: Створити фільтр

en: Edit Filter
uk: Змінити фільтр

en: Edit filter
uk: Редагувати фільтр

en: Delete Filter
uk: Вилучити фільтр

en: Delete filter
uk: Вилучити фільтр

en: Follow Active Document
uk: Слідувати за активним документом

en: Follow active document
uk: Слідувати за активним документом

en: Show Backup Files
uk: Показувати файли резервних копій

en: Show backup files
uk: Показувати файли резервних копій

en: Show Hidden Files
uk: Показувати приховані файли

en: Show hidden files
uk: Показувати приховані файли

en: Dual
uk: Дві панелі

en: Flat
uk: Плоский

en: Tree
uk: Дерево

en: <b>%s</b>
    which is the equivalent of
    <b>%s%s</b>
uk: <b>%s</b>,
    що є еквівалентом
    <b>%s%s</b>

en: Still loading %d file, finished %s | Still loading %d files, finished %s
uk[0]: Залишилося завантажити %d файл, завершено %s
uk[1]: Залишилося завантажити %d файли, завершено %s
uk[2]: Залишилося завантажити %d файлів, завершено %s

en: All files loaded, finished %s, %d document open | All files loaded, finished %s, %d documents open
uk[0]: Усі файли завантажено, завершено %s, завантажено %d документ
uk[1]: Усі файли завантажено, завершено %s, завантажено %d документи
uk[2]: Усі файли завантажено, завершено %s, завантажено %d документів

en: Finished advanced open, %d document open. | Finished advanced open, %d documents open.
uk[0]: Відкриття з додатковими можливостями завершено, відкрито %d документ
uk[1]: Відкриття з додатковими можливостями завершено, відкрито %d документи
uk[2]: Відкриття з додатковими можливостями завершено, відкрито %d документів

en: _Skip
uk: Пр_опустити

en: _Overwrite
uk: П_ерезаписати

en: %s cannot be copied, it already exists, overwrite?
uk: %s не вдалося скопіювати, файл з такою назвою вже існує, перезаписати?

en: Overwrite file?
uk: Перезаписати файл?

en: Autosave in progress...
uk: Виконується автозбереження…

en: Started open advanced...
uk: Розпочато відкриття з додатковими параметрами…

en: Select basedir
uk: Вибір базової теки

en: Advanced open file selector
uk: Інструмент вибору файлів з додатковими можливостями

en: <b>Files</b>
uk: <b>Файли</b>

en: Base _Dir:
uk: Базова _тека:

en: _Pattern:
uk: _Шаблон:

en: Pattern matches _full path:
uk: Шаблон відповідає _повному шляху:

en: _Recursive:
uk: _Рекурсивно:

en: Ma_x recursion:
uk: _Макс. рекурсія:

en: <b>Contains</b>
uk: <b>Містить</b>

en: Pa_ttern:
uk: Ша_блон:

en: Is rege_x:
uk: _Форм. вираз:

en: Select files
uk: Вибір файлів

en: Open URL
uk: Відкрити URL

en: _Continue save
uk: П_родовжити збереження

en: A backupfile for %s could not be created. If you continue, this file will be overwritten.
uk: Не вдалося створити файл резервної копії %s. Якщо ви продовжите виконання дії, цей файл буде перезаписано.

en: File backup failure
uk: Помилка створення резервної копії файла

en: Could not save file
uk: Не вдалося зберегти файл

en: File changed on disk
uk: Файл змінено на диску.

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: File %s exists and is open, overwrite?
uk: Файл з назвою %s вже існує, його відкрито. Перезаписати файл?

en: The file you have selected is being edited in Bluefish.
uk: Файл, який ви позначили вже редагується у Bluefish.

en: A file named "%s" already exists.
uk: Файл з назвою «%s» вже існує.

en: Do you want to replace the existing file?
uk: Бажаєте замінити наявний файл?

en: File:
    "
uk: Файл:
    «

en: " save is in progress
uk: » зберігається

en: Save in progress!
uk: Збереження не завершено!

en: Save
uk: Зберегти

en: Save %s as
uk: Зберегти %s як

en: Save copy of %s
uk: Зберегти копію %s

en: Close _Without Saving
uk: Закрити _без збереження

en: Save changes to "%s" before closing?
uk: Зберегти зміни у «%s»?

en: If you don't save your changes they will be lost.
uk: Якщо ви не збержете внесені зміни, їх буде втрачено.

en: _Reopen
uk: П_овторно відкрити

en: Project "%s" failed to load
uk: Не вдалося завантажити проєкт «%s»

en: Do you want to reopen project from another location?
uk: Хочете повторно відкрити проєкт з іншого місця?

en: Choose per _File
uk: Визначитися _окремо

en: Close _All
uk: Закрити _всі

en: _Save All
uk: _Зберегти всі

en: One or more open files have been changed.
uk: Один або декілька відкритих файлів було змінено.

en: <span color="red">%d failure</span> | <span color="red">%d failures</span>
uk[0]: <span color="red">%d помилка</span>
uk[1]: <span color="red">%d помилки</span>
uk[2]: <span color="red">%d помилок</span>

en: incomplete finished
uk: завершено не повністю

en: completed
uk: виконано

en: Upload / Download
uk: Звантаження

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Download
uk: Звантажити

en: Local directory
uk: Локальний каталог

en: Remote directory
uk: Віддалений каталог

en: Delete deprecated files
uk: Вилучити застарілі файли

en: Include hidden files
uk: Включати приховані файли

en: Include backup files
uk: Включити файли резервних копій

note: g_print("oldtimestr=%s, newtimestr=%s\n",oldtimestr,newtimestr);
en: Filename:%s changed on disk.
    
    Original modification time was %s
    New modification time is %s
    Original size was %s bytes
    New size is %s bytes
uk: Файл з назвою %s було змінено на диску.
    
    Час початкової модифікації — %s
    Час нової модифікації — %s
    Початковий розмір — %s байтів
    Новий розмір — %s байтів

en: _Unset file name
uk: С_кинути назву файла

note: file is deleted on disk, what do we do now ?
en: File name: %s
uk: Назва файла: %s

en: File disappeared from disk
uk: Файл зник з диска.

en: _Ignore
uk: _Ігнорувати

en: _Reload
uk: П_ерезавантажити

en: Check and reload all documents
uk: Перевірити і перезавантажити всі документи

note: build a list of filters
en: All files
uk: Всі файли

en: Hide files that match the filter
uk: Приховувати файли, що відповідають фільтру

en: Add pattern
uk: Додати шаблон

en: Mime type
uk: Тип MIME

en: Icon
uk: Піктограма

en: %d of %d
uk: %d з %d

en: Select File
uk: Виберіть файл

en: Character _Encoding:
uk: _Кодування символів:

en: Automatic detection
uk: Автоматичне виявлення

en: <b>Keystroke choice</b>
uk: <b>Вибір комбінації клавіш</b>

en: 
    Press requested key combination.
    Please use Ctrl, Shift, Alt key with any other key.
    <i>Esc to cancel, Delete to remove the accelerator.</i>
uk: 
    Натисніть відповідну комбінацію клавіш.
    Будь ласка, скористайтеся клавішами Ctrl, Shift, Alt з будь-якими іншими клавішами.
    <i>Натискання Esc скасує визначення скорочення, Delete вилучить його.</i>

en: Press shortcut key combination
uk: Натисніть комбінацію клавіш скорочення

en: Filename
uk: Назва файла

en: Line
uk: Рядок

en: Output
uk: Вивід

en: Failed to compile output parser pattern %s: %s
uk: Не вдалося зібрати шаблон обробки виведених даних %s: %s

en: <b>What to print</b>
uk: <b>Дані для друку</b>

en: Print header
uk: Друкувати заголовок

en: Print line numbers
uk: Друкувати номери рядків

en: What to print
uk: Дані для друку

en: Untitled
uk: Без назви

en: _Mime type:
uk: _Тип MIME:

en: None
uk: Немає

en: _Template:
uk: _Шаблон:

en: <b>Options</b>
uk: <b>Параметри</b>

en: Enable a_uto-completion
uk: Увімкнути контекстне _автозавершення

en: Enable _block folding
uk: Увімкнути з_гортання блоків

en: Display block stack in statusbar
uk: Показувати стос блоків на смужці стану

en: Highlight block _delimiters
uk: Підсвічувати м_ежі блоку

en: _Highlight current line
uk: Пі_дсвічувати поточний рядок

en: Show line _numbers
uk: Показувати _номери рядків

en: Show _right margin indicator
uk: Показувати розта_шування правого поля

en: Auto indentin_g
uk: Автоматичний ві_дступ

en: Wra_p lines
uk: _Розбиття на рядки

en: Enable syntax scanning
uk: Увімкнути визначення синтаксичних конструкцій

en: Show _visible spacing
uk: В_ізуалізувати пробіли

en: _Enable spell check
uk: _Увімкнути перевірку правопису

en: <b>Tab Stops</b>
uk: <b>Табулятори</b>

en: Tab _width:
uk: Ширина та_буляції:

en: Insert _spaces instead of tabs
uk: Використовувати для відступів лише про_біли

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Path to plugin
uk: Шлях до додатка

en: Extension
uk: Суфікс назви

en: Mime-Type
uk: Тип MIME

en: <small>Text styles are applied on top of each other. If multiple styles are applied to the same text, the top-most style in this list has the highest priority. Use drag and drop to re-order the text styles.</small>
uk: <small>Стилі тексту накладаються один на одний. Якщо до одного фрагмента тексту застосовано декілька стилів, стиль, що перебуває вище у списку, матиме вищий пріоритет. Перевпорядкування списку можна здійснити перетягуванням пунктів стилів тексту.</small>

en: Label
uk: Мітка

en: Foreground color
uk: Колір тексту

en: _Foreground color:
uk: Колір те_ксту:

en: Background color
uk: Колір тла

en: _Background color:
uk: Колір т_ла:

en: _Normal weight
uk: Зви_чайна насиченість

en: Bold _weight
uk: Напів_жирний

en: Normal st_yle
uk: Звичайний сти_ль

en: _Italic style
uk: К_урсивний стиль

en: _Spell check
uk: П_еревірка правопису

en: Add entry
uk: Додати запис

en: Delete entry
uk: Вилучити запис

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
uk: <small><b>Параметри вхідних даних</b>
    почніть з | , щоб надіслати на вхід програми дані зі стандартного вхідного каналу даних
    %f назва локального файла (для локальних файлів)
    %i тимчасова назва файла вхідних даних, еквівалентний до %f, якщо документ не було змінено і він є локальним
    <b>Інші параметри</b>
    %a додаткові параметри, які слід вказати, коли цей фільтр буде задіяно
    %c локальний каталог файла (для локальних файлів)
    %n назва файла без шляху до нього (для всіх файлів з назвами)
    %u адреса (для всіх файлів з назвами)
    %p адреса попереднього перегляду, якщо у параметрах проєкту вказано базовий каталог та
    каталог попереднього перегляду, інакше еквівалентний до %u</small>

en: Command
uk: Команда

en: Default browser
uk: Типовий переглядач

en: Update defaults
uk: Оновити типові значення

en: Reset all
uk: Скинути все

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (requires local file, cannot operate on selection)
    %i temporary filename for input
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    %t temporary filename for both input and output (for in-place-editing filters, cannot operate on selection)
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (requires local file)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
uk: <small><b>Параметри вхідних даних</b>
    почніть з | , щоб надіслати на вхід програми дані зі стандартного вхідного каналу даних
    %f назва локального файла (для локальних файлів, не працюватиме з позначеними фрагментами)
    %i тимчасова назва файла вхідних даних
    <b>Параметри вихідних даних</b>
    завершіть | , щоб надіслати на вихід дані зі стандартного вихідного каналу даних
    %o тимчасова назва файла
    %t тимчасова назва файла вхідних і вихідних даних (для фільтрів безпосереднього редагування,
    не працюватиме для позначених фрагментів)
    <b>Інші параметри</b>
    %a додаткові параметри, які слід вказати, коли цей фільтр буде задіяно
    %c локальний каталог файла (лише для локальних файлів)
    %n назва файла без шляху до нього (для всіх файлів з назвами)
    %u адреса (для всіх файлів з назвами)
    %p адреса попереднього перегляду, якщо у параметрах проєкту вказано базовий каталог та
    каталог попереднього перегляду, інакше еквівалентний до %u</small>

en: <small><b>Input options</b>
    start with a | to send the input to the standard input
    %f local filename (available for local files)
    %i temporary filename for input, equals %f if the document is not modified and local
    <b>Output options</b>
    end with a | to read the output from the standard output
    %o temporary filename
    <b>Other options</b>
    %a additional arguments that will be asked when this filter is activated
    %c local directory of file (available for local files)
    %n filename without path (available for all titled files)
    %u URL (available for all titled files)
    %p preview URL if basedir and preview dir are set in project settings, else identical to %u</small>
uk: <small><b>Параметри вхідних даних</b>
    почніть з | , щоб надіслати на вхід програми дані зі стандартного вхідного каналу даних
    %f назва локального файла (можна скористатися для локальних файлів)
    %i тимчасова назва файла вхідних даних, еквівалентний до %f, якщо документ не змінено і він є локальним
    <b>Параметри вихідних даних</b>
    завершіть | , щоб надіслати на вихід дані зі стандартного вихідного каналу даних
    %o назва тимчасового файла
    <b>Інші параметри</b>
    %a додаткові параметри, які слід вказати, коли цей фільтр буде задіяно
    %c локальний каталог файла (лише для локальних файлів)
    %n назва файла без шляху до нього (для всіх файлів з назвами)
    %u адреса (для всіх файлів з назвами)
    %p адреса попереднього перегляду, якщо у параметрах проєкту вказано базовий каталог та
    каталог попереднього перегляду, інакше еквівалентний до %u</small>

en: Pattern
uk: Шаблон

en: File #
uk: Номер файла

en: Line #
uk: Номер рядка

en: Output #
uk: Номер виводу

en: File
uk: Файл

en: A restart is needed to see the effect of these options
uk: Щоб вказані значення параметрів набули чинності слід перезапустити програму

note: 1=text
en: Option name
uk: Назва параметра

note: 2=boolean
en: value
uk: значення

note: 1=text
en: Highlight name
uk: Назва підсвічування

en: Textstyle
uk: Стиль тексту

en: Auto
uk: Авто

en: Continue and ignore changes
uk: Продовжити, ігнорувати зміни

en: Importing colors will abort any preferences changes
uk: Імпортування кольорів призведе до відкидання будь-яких змін у налаштуваннях

en: Importing colors will close the preferences dialog and cancel any changes you made. Do you want to continue?
uk: Імпортування кольорів призведе до закриття діалогового вікна налаштувань і скасування усіх внесених вами змін. Хочете продовжити?

en: Choose file
uk: Виберіть файл

en: Import done
uk: Імпортування виконано

en: Import %s failed
uk: Спроба імпортування %s зазнала невдачі

en: Delayed
uk: З затримкою

en: Immediately
uk: Негайно

en: Continue save
uk: Продовжити зберігання

en: Abort save
uk: Перервати зберігання

en: Ask what to do
uk: Запитати про подальші дії

en: Never
uk: Ніколи

en: Periodically and during save
uk: Періодично та під час збереження

en: Only during save
uk: Лише під час збереження

en: Nothing
uk: Нічого

en: Modified time and file size
uk: Час зміни і розмір файла

en: Modified time
uk: Час зміни

en: File size
uk: Розмір файла

en: left
uk: ліворуч

en: right
uk: праворуч

en: top
uk: вгорі

en: bottom
uk: внизу

en: Recently opened
uk: Нещодавно відкриті

en: Recently closed
uk: Нещодавно закриті

en: Only project files
uk: Лише файли з проєктів

en: All
uk: Всі

en: All except spaces
uk: Всі, окрім звичайних пробілів

en: All trailing
uk: Всі, окрім кінцевих

en: All except non-trailing spaces
uk: Всі, окрім некінцевих пробілів

en: Always
uk: Завжди

en: Smart
uk: Кмітливо

en: Edit preferences
uk: Зміна налаштувань

note: *  Initial document settings
en: <b>Default settings (overridden by project settings)</b>
uk: <b>Типові параметри (перевизначаються параметрами проєкту)</b>

en: Initial document settings
uk: Початкові параметри документів

en: Editor settings
uk: Параметри редактора

en: <b>Editor settings</b>
uk: <b>Параметри редактора</b>

en: Smart auto indentin_g on brackets
uk: Кмітливий авт_овідступ на дужках

en: Smart Home/_End cursor positioning
uk: Кмітливе пози_ціонування за Home/End

en: _Tab key indents selection
uk: Натискання Tab встановлює відступ для позначеного

en: Replace unicode quotes with ascii quotes
uk: Замінити лапки Unicode на лапки ASCII

en: Insert spaces to cursor position
uk: Вставити пробіли у позицію курсора

en: Automatically insert closing brackets
uk: Автоматично закривати дужки

en: Right _margin/split line end position:
uk: П_раве поле/розташування кінця рядка:

en: Wrap lines on right margin indicator
uk: Розділити рядки на індикаторі правого поля

en: Visible _whitespace mode:
uk: Ре_жим видимих пробілів

en: <b>Undo</b>
uk: <b>Скасування</b>

en: _Number of actions in history:
uk: Кількість дій у _журналі скасування:

en: Clear _history on save
uk: Спорожн_яти журнал після збереження

en: Auto-completion & Reference
uk: Автозавершення та довідка

en: <b>Auto-completion</b>
uk: <b>Автозавершення</b>

en: Show _pop-up window:
uk: Показувати _контекстне вікно:

en: Minimum matching length for auto-completion:
uk: Мінімальна відповідна кількість символів для доповнення:

en: Shortcut _key combination:
uk: _Комбінація клавіш скорочення:

en: <b>Reference Information</b>
uk: <b>Довідкові відомості</b>

en: _Load reference data from language files
uk: _Завантажити довідкові дані з файлів мови

en: Show references in auto-completion _pop-up window
uk: Показувати довідку у _контекстному вікні автозавершення

en: Show references if mouse is over text editor
uk: Покази посилань після наведення вказівника у редакторі

en: Font & Colors
uk: Шрифт і кольори

en: <b>Font &amp; Cursor</b>
uk: <b>Шрифт і курсор</b>

en: _Editor font:
uk: Шри_фт редактора:

en: Cursor / font size ratio (%):
uk: Відношення розмірів курсора і шрифту (у %):

en: <b>Colors</b>
uk: <b>Кольори</b>

en: Use system wide color settings
uk: Використовувати системні параметри кольорів

en: Cursor color
uk: Колір курсора

en: C_ursor color:
uk: Колір к_урсора:

en: Selection background color
uk: Колір тла позначеного

en: _Selection background color:
uk: Колір т_ла позначеного:

en: Margin foreground color
uk: Колір тексту для поля

en: _Margin foreground color:
uk: Колір тексту для _поля:

en: Margin background color
uk: Колір тла для поля

en: _Margin background color:
uk: Колір тла для _поля:

en: Highlight cursor position
uk: Підсвічувати розташування курсора

en: Cursor highlight color
uk: Колір підсвічування курсора

en: _Cursor highlight color:
uk: Колір підсвічування к_урсора:

en: Current line color
uk: Колір поточного рядка

en: Cu_rrent line color:
uk: Колір пото_чного рядка:

en: Visible whitespace color
uk: Колір видимих пробілів

en: _Visible whitespace color:
uk: Колір ви_димих пробілів:

en: <b>Import / export color profiles</b>
uk: <b>Імпортувати / Експортувати профілі кольорів</b>

en: Color profiles set colors for the editor, user interface and all textstyles.
uk: Профілі кольорів встановлюють кольори для редактора, інтерфейсу користувача та усіх стилів тексту.

en: Export
uk: Експортувати

en: Import
uk: Імпортувати

en: Apply
uk: Застосувати

en: Text styles
uk: Стилі тексту

en: <b>Text Styles</b>
uk: <b>Стилі тексту</b>

en: Files
uk: Файли

en: <b>Encoding</b>
uk: <b>Кодування</b>

en: _Default character set for new files:
uk: _Типове кодування нових файлів:

en: Auto set <meta> _HTML tag on encoding change
uk: Автоматично встановлювати _теґ HTML <meta> після зміни кодування

en: <b>Misc</b>
uk: <b>Інше</b>

en: Strip trailing spaces on save
uk: Вилучити кінцеві пробіли під час збереження

en: Open co_mmandline files in running bluefish process
uk: Відкривати файли _командного рядка у запущеному процесі bluefish

en: Open commandline files in new _window
uk: Відкривати файли командного рядка у _новому вікні

en: Check if file is modified on disk:
uk: Перевіряти, чи було змінено файл на диску:

en: File properties to check on dis_k for modifications:
uk: Властивості файла, за зміною яких слід стежити на _диску:

en: Show warning for files with very long lines
uk: Показувати попередження, якщо рядки у файлі є надто довгими

en: Backup & Recovery
uk: Резервне копіювання і відновлення

en: <b>Backup</b>
uk: <b>Резервне копіювання</b>

en: Create _backup file during file save
uk: Створювати _резервні копії під час збереження

en: _Remove backup file on close
uk: Ви_лучати файли резервних копій під час закриття

en: If back_up fails:
uk: Якщо резервне к_опіювання зазнає невдачі:

en: <b>Document Recovery</b>
uk: <b>Відновлення документів</b>

en: _Enable recovery of modified documents
uk: _Увімкнути відновлення змінених документів

en: _Frequency to store changes (seconds):
uk: _Частота збереження змін (у секундах)

en: File Associations
uk: Прив’язка файлів

en: Templates
uk: Шаблони

en: <b>Templates</b>
uk: <b>Шаблони</b>

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: <b>Layout</b>
uk: <b>Компонування</b>

en: Document _tab position:
uk: Розта_шування вкладок документів:

en: Maximum filename length shown in tab (0 is no limit)
uk: Максимальна довжина назви файла для показу на вкладці (0 — не обмежувати)

en: _Sidebar position:
uk: _Розташування бічної панелі:

en: Sidebar tab _position:
uk: Розташування в_кладок бічної панелі:

en: Hide toolbars on full-screen
uk: Приховувати панелі у повноекранному режимі

en: User interface _language:
uk: _Мова інтерфейсу користувача:

en: <b>Recent Files</b>
uk: <b>Нещодавні файли</b>

en: Recent files _shows:
uk: Кількість не_щодавніх файлів у списку:

en: _Number of files in 'Open recent' menu:
uk: _Кількість пунктів у меню «Відкрити недавній»:

en: _Register recent files with your desktop:
uk: Пов’_язувати нещодавні файли з вашою стільницею:

en: Shortcut keys
uk: Клавіатурні скорочення

en: <b>Shortcut keys</b>
uk: <b>Клавіатурні скорочення</b>

en: _Switch between tabs with <Alt>+0..9
uk: Пере_микання між вкладками за <Alt>+0..9

en: _Switch between tabs with <Command>+0..9
uk: Пере_микання між вкладками за <Command>+0..9

en: Save menu accelerators on exit
uk: Зберігати акселератори меню під час виходу з програми

en: Save user customised menu accelerators now
uk: Зберегти змінені користувачем акселератори меню

en: Reset menu accelerators to application defaults
uk: Відновити типові акселератори пунктів меню програми

en: Dimensions
uk: Розміри

en: <b>Dimensions</b>
uk: <b>Розміри</b>

en: _Leave dimensions to window manager
uk: _Розміри визначає інструмент керування вікнами

en: _Restore last used dimensions
uk: Від_новлювати попередні розміри

en: Initial _sidebar width:
uk: Початкова _ширина бічної панелі:

en: Initial window _height:
uk: Початкова в_исота вікна:

en: Initial window _width:
uk: Початкова ши_рина вікна:

en: _Limit window title length
uk: _Обмежити довжину заголовка вікна

en: <b>Document tab</b>
uk: <b>Вкладка документів</b>

en: _Use system document tab font
uk: Ви_користовувати системний шрифт вкладок документів

en: _Document tab font:
uk: Шри_фт вкладок документів:

en: Document error tab color
uk: Колір вкладок документів з помилками

en: Document tab _error color:
uk: Колір вкладки документа з п_омилкою:

en: Document loading tab color
uk: Колір вкладок завантаження документів

en: Document tab loadin_g color:
uk: Колір вкладки заванта_ження документів:

en: Document modified tab color
uk: Колір вкладок документів зі змінами

en: Document tab _modified color:
uk: Колір вкладки документа зі з_мінами:

en: Active document tab color
uk: Колір вкладки активного документа

en: Document tab _active color:
uk: Колір вкладки _активного документа:

note: arr = array_from_arglist(_("Java programming"),"1", "java:image:jsp", NULL); main_v->globses.filefilters = g_list_append(main_v->globses.filefilters, arr);
en: Images
uk: Зображення

en: <b>Thumbnails</b>
uk: <b>Мініатюри</b>

en: Thumbnail _filetype:
uk: Тип _файлів мініатюр:

en: Thumbnail _suffix:
uk: С_уфікс мініатюр:

en: External commands
uk: Зовнішні команди

en: <b>External Commands</b>
uk: <b>Зовнішні команди</b>

en: External filters
uk: Зовнішні фільтри

en: <b>External Filters</b>
uk: <b>Зовнішні фільтри</b>

en: Output parsers
uk: Обробка виведених даних

en: <b>Output Parsers</b>
uk: <b>Обробка виведених даних</b>

en: <b>Plugins</b>
uk: <b>Додатки</b>

en: Language support
uk: Підтримка мов

en: Enter Bluefish project filename
uk: Введіть назву файла проєкту Bluefish

en: Select Bluefish project filename
uk: Виберіть назву файла проєкту Bluefish

en: Create New Project
uk: Створити проєкт

en: Edit Project
uk: Змінити проєкт

en: This project contains %d file | This project contains %d files
uk[0]: Цей проєкт містить %d файл
uk[1]: Цей проєкт містить %d файли
uk[2]: Цей проєкт містить %d файлів

en: Project _Name:
uk: _Назва проєкту:

note: pred->entries[template] = entry_with_text(pred->project->template, 255); bf_mnemonic_label_tad_with_alignment(_("_Template:"), pred->entries[template], 1, 0.5, table, 0, 1, 3, 4); but = file_but_new(pred->entries[template], 1, NULL); gtk_table_attach_defaults(GTK_TABLE(table), pred->entries[template
en: <b>Default settings for this project</b>
uk: <b>Типові параметри для цього проєкту</b>

en: Create _Project
uk: Створити _проєкт

en: Create project
uk: &Створити проєкт

en: Create project with currently opened documents
uk: Створити проєкт з відкритими зараз документами

en: Create empty project
uk: Створити порожній проєкт

en: weblint HTML checker
uk: перевірка weblint HTML

en: tidy HTML validator
uk: перевірка tidy HTML

en: xmllint XML checker
uk: перевірка xmllint XML

en: php syntax check
uk: перевірка синтаксису php

en: perl syntax check
uk: перевірка синтаксису perl

en: php codesniffer
uk: аналізатор коду php

en: Sort
uk: Впорядкувати

en: Sort / Uniq
uk: Вилучити повтори

en: Reverse lines
uk: Зворотний порядок рядків

en: Tidy convert to XHTML
uk: Перетворення tidy у XHTML

en: Strip empty lines
uk: Вилучити порожні рядки

en: Render HTML to text
uk: Показати HTML як текст

en: PHP Beautifier
uk: Форматувальник PHP

en: Javascript Minify with jsmin
uk: Мініфікація Javascript за допомогою jsmin

en: Decompress CSS
uk: Розпакувати CSS

en: Compress CSS
uk: Запакувати CSS

en: Windows 7 Firefox 32-bit
uk: Windows 7, Firefox, 32-бітовий

en: Windows 7 Firefox
uk: Windows 7, Firefox

en: Windows 7 Internet Explorer 32-bit
uk: Windows 7, Internet Explorer, 32-бітовий

en: Windows 7 Internet Explorer 64-bit
uk: Windows 7, Internet Explorer, 64-бітовий

en: Insert date
uk: Вставити дату

en: Links2 (graphics)
uk: Links2 (графічний)

en: C Header
uk: Заголовок C

en: C Header GPL
uk: Заголовок C (GPL)

en: LaTex Book
uk: Книга у LaTeX

en: LaTex Presentation
uk: Презентація у LaTeX

en: Untitled Project
uk: Проєкт без назви

en: C programming
uk: Програмування на C

en: Web files
uk: Веб-файли

en: Hide objectfiles
uk: Приховати об’єктні файли

en: <i>Replace started</i>
uk: <i>Розпочато заміну</i>

en: <i>Search started</i>
uk: <i>Розпочато пошук</i>

en: <span foreground="red"><b>No selection, aborted search</b></span>
uk: <span foreground="red"><b>Нічого не позначено. Пошук перервано.</b></span>

note: display warning that not all documents have yet finished loading
en: <span foreground="red" weight="bold">Some documents are still loading</span>
uk: <span foreground="red" weight="bold">Не всі документи ще завантажено</span>

en: <span foreground="red">Empty search string</span>
uk: <span foreground="red">Рядок для пошуку є порожнім</span>

en: <i>Replaced %d entry</i> | <i>Replaced %d entries</i>
uk[0]: <i>Замінено %d запис</i>
uk[1]: <i>Замінено %d записи</i>
uk[2]: <i>Замінено %d записів</i>

en: <i>Found %d entry</i> | <i>Found %d entries</i>
uk[0]: <i>Знайдено %d запис</i>
uk[1]: <i>Знайдено %d записи</i>
uk[2]: <i>Знайдено %d записів</i>

en: <i>Found %d result in %d of the %d searched documents</i> | <i>Found %d results in %d of the %d searched documents</i>
uk[0]: <i>Знайдено %d відповідник у %d з %d документів, у яких виконувався пошук</i>
uk[1]: <i>Знайдено %d відповідники у %d з %d документів, у яких виконувався пошук</i>
uk[2]: <i>Знайдено %d відповідників у %d з %d документів, у яких виконувався пошук</i>

en: <i>Found %d result from character %d to %d</i> | <i>Found %d results from character %d to %d</i>
uk[0]: <i>Знайдено %d відповідник від символу %d до %d</i>
uk[1]: <i>Знайдено %d відповідники від символу %d до %d</i>
uk[2]: <i>Знайдено %d відповідників від символу %d до %d</i>

en: <i>Found %d result in the active document</i> | <i>Found %d results in the active document</i>
uk[0]: <i>Знайдено %d відповідник у активному документі</i>
uk[1]: <i>Знайдено %d відповідники у активному документі</i>
uk[2]: <i>Знайдено %d відповідників у активному документі</i>

en: No (more) results
uk: Більше нічого немає

en: Active document
uk: Активний документ

en: Forward from cursor position
uk: Вперед від позиції курсора

en: Current selection
uk: Позначений фрагмент

en: All open documents
uk: Всі відкриті документи

en: Files on disk
uk: Файли на диску

en: Normal
uk: Звичайний

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Find and Replace
uk: Пошук з заміною

en: <b>_Search for</b>
uk: <b>_Шукати</b>

en: <b>Replace _with</b>
uk: <b>Замінити _на</b>

en: Match Patter_n:
uk: Ша_блон відповідності:

en: Replace T_ype:
uk: _Тип заміни:

en: Sco_pe:
uk: _Область пошуку:

en: Filename pattern:
uk: Шаблон назви файла:

en: Recursion level:
uk: Рівень рекурсії:

en: Basedir:
uk: Базова тека:

en: Show results in Output Pane
uk: Показувати результати на панелі виведення

en: Show all results in the Output Pane on the bottom of the document list
uk: Показати усі результати на панелі виведення під списком документів

en: Ignore backup files
uk: Ігнорувати резервні копії

en: Ignore backup files *~ created by Bluefish
uk: Ігнорувати файли резервних копій *~, які було створено Bluefish

en: Case sensitive _matching
uk: З _врахуванням регістру

en: Only match if case (upper/lower) is identical.
uk: Встановлювати відповідність, лише якщо збігається регістр символів (верхній/нижній).

en: Pattern contains escape-se_quences
uk: Шаблон містить к_ерівні послідовності

en: Pattern contains backslash escaped characters such as \n \t etc.
uk: Шаблон містить екрановані похилою рискою символи, зокрема \n, \t тощо.

en: Dot character in regex pattern matches newlines
uk: Символ крапки у формальних виразах відповідає розриву рядка

en: The . character will match everything including newlines, use for multiline matching.
uk: Символ «.» відповідатиме будь-якому символу, зокрема символу розриву рядка, використовується для пошуку декількох рядків.

en: Replace _All
uk: Замінити вс_і

en: _Replace
uk: _Замінити

en: _Find All
uk: Зна_йти всі

en: B_ookmark All
uk: Ств_орити закладки для всіх

en: Undo in _all documents
uk: Скасувати у _всіх документах

en: Undo only _this document
uk: Скасувати _лише у цьому документі

en: Undo this change in all documents?
uk: Скасувати цю зміну у всіх документах?

en: This change concerns multiple documents.
uk: Ця зміна стосується декількох документів.

en: Allow folding of C style comments
uk: Дозволити згортання коментарів у стилі C

en: Allow folding of Curly brackets block
uk: Дозволити згортання блоків у фігурних дужках

en: Allow folding of Javascript Curly brackets block
uk: Дозволити згортання блоків Javascript у фігурних дужках

en: Allow folding of Javascript Parentheses block
uk: Дозволити згортання блоків Javascript у дужках

en: Allow folding of Javascript Square brackets block
uk: Дозволити згортання блоків Javascript у квадратних дужках

en: Allow folding of Parentheses block
uk: Дозволити згортання блоків у дужках

en: Allow folding of PHP blocks
uk: Дозволити згортання блоків PHP

en: Allow folding of Square brackets block
uk: Дозволити згортання блоків у квадратних дужках

en: Allow folding of the Parentheses block
uk: Дозволити згортання блоків у дужках

en: Allow to fold the the root html tag
uk: Дозволити згортання кореневого теґу HTML

en: All php functions
uk: Усі функції PHP

en: All wordpress functions
uk: Усі функції wordpress

en: Autocomplete function names with semicolon
uk: Автозавершення назв функцій із двокрапками

en: Autocomplete HTML entities
uk: Автозавершення об’єктів HTML

en: Autocomplete Javascript object methods
uk: Автозавершення методів об’єктів Javascript

en: autocomplete javascript variables
uk: Автозавершення змінних javascript

en: Auto-complete PHP functions
uk: Автозавершення функцій PHP

en: Auto-complete PHP variables
uk: Автозавершення змінних PHP

en: Autocomplete tags
uk: Автозавершення теґів

en: autocomplete with newlines
uk: Автозавершення із розривами рядків

en: CSS properties
uk: Властивості CSS

en: Enable the PHP short open tag
uk: Увімкнути скорочений початковий теґ PHP

en: GNU Coreutils functions
uk: Функції GNU Coreutils

en: HTML entities
uk: Об’єкти (entities) HTML

en: include JQuery syntax
uk: включити синтаксис JQuery

en: Javascript CSS properties
uk: Властивості CSS Javascript

en: Load all php functions
uk: Завантажити усі функції PHP

en: Load auto-completion information
uk: Завантажити дані щодо автозавершення

en: Load completion data
uk: Завантажити дані автозавершення

en: Load glib types and functions
uk: Завантажити типи і функції glib

en: Load GObject functions
uk: Завантажити функції GObject

en: Load GTK+ functions
uk: Завантажити функції GTK+

en: Load reference data
uk: Завантажити довідкові дані

en: Load reference information
uk: Завантажити довідкову інформацію

en: Load standard C library functions
uk: Звантажити функції стандартної бібліотеки C

en: Load XSLT 2.0 support.
uk: Завантажити підтримку XSLT 2.0.

en: Methods in javadoc but not in references
uk: Методи у javadoc, але не у довідці

en: scan for sql in php strings
uk: шукати код sql у рядках php

en: Scan for sql in strings
uk: Шукати код sql у рядках

en: Self-close tags such as br, hr, and img with /&gt;
uk: Автозавершувати теґи br, hr, і img з використанням /&gt;

en: Show a string as a block
uk: Показувати рядок як блок

en: Show tag attributes as block
uk: Показувати атрибути теґу як блок

en: Show this language in the menu
uk: Показувати цю мову у меню

en: Tag block-start includes all attributes
uk: До теґу початку блоку включено усі атрибути

en: This version of Bluefish was built with:
uk: Цю версію Bluefish було зібрано за допомогою:

en: 
    Developers of previous releases:
uk: 
    Розробники попередніх випусків:

en: 
    Package maintainers:
uk: 
    Супровідники пакунків:

en: 
    If you know of anyone missing from this list,
    please let us know at:
uk: 
    Якщо автори пропустили когось у цьому списку,
    будь ласка, напишіть про це на таку адресу:

en: 
    Thanks to all who helped make this software available.
uk: 
    Дякуємо усім, чиї зусилля зробили можливим створення цього програмного забезпечення.

en: An open-source editor for experienced web designers and programmers, supporting many programming and markup languages, but focusing on creating dynamic and interactive websites.
uk: Редактор з відкритим кодом для веб-дизайнерів та програмістів, передбачено підтримку багатьох мов розмітки та програмування, але основним призначенням є створення динамічних та інтерактивних веб-сайтів.

en: _Help
uk: _Довідка

en: Bluefish _Homepage
uk: _Домашня сторінка Bluefish

en: Bluefish homepage
uk: Домашня сторінка Bluefish

en: Report a _Bug
uk: П_овідомити про ваду

en: Report a bug
uk: Повідомити про ваду

en: _About
uk: _Про програму

en: About Bluefish
uk: Про Bluefish

en: Build _Info
uk: Від_омості щодо збирання

en: Build info
uk: Відомості щодо збирання

en: Insert as HTML entity
uk: Вставити, як об’єкт HTML

en: charmap
uk: таблиця символів

en: Characters to entities
uk: Символи у об’єкти

en: Entities to characters
uk: Об’єкти у символи

en: In current document
uk: У поточному документі

en: In selection
uk: У позначеному фрагменті

en: In all documents
uk: У всіх документах

en: Sco_pe:
uk: _Область:

en: Convert numerical encoded characters &#99;
uk: Перетворити символи, закодовані числами &#99;

en: Convert _iso-8859-1 characters
uk: Перетворити си_мволи iso-8859-1

en: Convert spe_cial characters
uk: Перетворити спе_ціальні символи

en: Convert _symbol characters
uk: Перетворити записи с_имволів

en: Convert _XML characters < > & " '
uk: Перетворити сим_воли XML < > & " '

en: Work around missing &apos; entity on IE
uk: Не зважати на відсутність об’єкта &apos; у IE

en: C_haracters to Entities
uk: Си_мволи у об’єкти

en: Change characters to entities
uk: Замінити символи об’єктами

en: Ent_ities to Characters
uk: О_б’єкти у символи

en: Change entities to characters
uk: Замінити об’єкти символами

en: URL _Decode
uk: _Декодування адрес

en: URL decode
uk: Декодування адрес

en: URL _Encode
uk: _Кодування адрес

en: URL encode
uk: Кодування адрес

en: To Lo_wercase
uk: Перетворити на _нижній регістр

en: To lowercase
uk: Перетворити на нижній регістр

en: To _Uppercase
uk: Перетворити на в_ерхній регістр

en: To uppercase
uk: Перетворити на верхній регістр

en: Cascading Style Sheet Builder
uk: Побудова каскадних таблиць стилів (CSS)

en: _Selector(s):
uk: _Селектори:

en: _Property:
uk: _Властивість:

en: _Value:
uk: _Значення:

en: Selector(s)
uk: Селектори

en: Property
uk: Властивість

en: Value
uk: Значення

en:  _Add
uk:  _Додати

en:  _Update
uk:  _Оновити

en:  _Delete
uk:  В_илучити

en: _Style...
uk: _Стиль…

en: Bluefish: Select color
uk: Bluefish: Вибір кольору

en: Edit color
uk: Змінити колір

en: Edit tag
uk: Змінити теґ

en: Htmlbar
uk: Панель HTML

en: HTML Features
uk: Можливості HTML

en: T_ags
uk: _Теґи

en: _Headings
uk: _Заголовки

en: Insert H1 tag
uk: Вставити теґ H1

en: Insert H2 tag
uk: Вставити теґ H2

en: Insert H3 tag
uk: Вставити теґ H3

en: Insert H4 tag
uk: Вставити теґ H4

en: Insert H5 tag
uk: Вставити теґ H5

en: Insert H6 tag
uk: Вставити теґ H6

en: _Entities
uk: _Об’єкти

en: _Non-breaking space
uk: _Нерозривний пробіл

en: _Broken bar ¦
uk: _Розірвана вертикальна риска ¦

en: Soft _hyphen -
uk: М’_який перенос -

en: _Format by Context
uk: Ф_орматування за контекстом

en: _Strong
uk: _Стронґ

en: Strong
uk: Стронґ

en: _Emphasis
uk: Ви_окремлення

en: Emphasis
uk: Вокремлення

en: _Definition
uk: Ви_значення

en: Definition
uk: Визначення

en: _Code
uk: _Код

en: Code
uk: Код

en: Sa_mple
uk: З_разок

en: Sample
uk: Приклад

en: _Keyboard
uk: _Клавіатура

note: #-#-#-#-#  11 (blueman-project)  #-#-#-#-# translators: device class
en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: _Variable
uk: _Змінна

en: Variable
uk: Змінна

en: Ci_tation
uk: _Цитата

en: Citation
uk: Посилання на джерело

en: _Abbreviation
uk: _Скорочення

en: Abbreviation
uk: Скорочення

en: Ac_ronym
uk: _Абревіатура

en: Acronym
uk: Абревіатура

en: Insert
uk: Вставити

en: De_lete
uk: Ви_лучення

en: Format by L_ayout
uk: _Форматування за компонуванням

en: _Bold
uk: _Жирний

en: Bold
uk: Жирний

en: _Italic
uk: _Курсив

en: Italic
uk: Курсив

en: _Underline
uk: _Підкреслений

en: Underline
uk: Підкреслений

en: _Strikeout
uk: П_ерекреслений

en: Strikeout
uk: Перекреслений

en: Sm_all
uk: _Малі

en: Small
uk: Малі

en: Bi_g
uk: _Великі

en: Big
uk: Великі

en: Format _General
uk: За_гальне форматування

en: _Paragraph
uk: _Абзац

en: Paragraph
uk: Абзац

en: _Break
uk: _Розрив

en: Break
uk: Розрив

en: Break clear _all
uk: Р_озрив зі спорожненням

en: Break and clear
uk: Розрив зі спорожненням

en: _Non-Breaking Space
uk: _Нерозривний пробіл

en: Non-breaking space
uk: Нерозривний пробіл

en: Font Si_ze +1
uk: Розмір _шрифту +1

en: Font Size +1
uk: Розмір шрифту +1

en: Font _Size -1
uk: Розмір шр_ифту -1

en: Font Size -1
uk: Розмір шрифту -1

en: Preformatted _Text
uk: _Форматований текст

en: Preformatted Text
uk: Форматований текст

en: Su_bscript
uk: Ни_жній індекс

en: Subscript
uk: Нижній індекс

en: Su_perscript
uk: Вер_хній індекс

en: Superscript
uk: Верхній індекс

en: _Center
uk: По _центру

en: Center
uk: По центру

en: Align _right
uk: Вир_івняти праворуч

en: Right Justify
uk: Вирівняти праворуч

en: _Table
uk: _Таблиця

en: Table
uk: Таблиця

en: Table _Row
uk: _Рядок таблиці

en: Table Row
uk: Рядок таблиці

en: Table _Header
uk: _Заголовок таблиці

en: Table Header
uk: Заголовок таблиці

en: Table _Data
uk: _Дані таблиці

en: Table Data
uk: Дані таблиці

en: Table _Caption
uk: _Підпис таблиці

en: Table Caption
uk: Підпис таблиці

en: _List
uk: _Список

en: Unordered _List
uk: Невпорядкований _список

en: Unordered List
uk: Невпорядкований список

en: _Ordered List
uk: _Впорядкований список

en: Ordered List
uk: Впорядкований список

en: List Ite_m
uk: П_ункт списку

en: List Item
uk: Пункт списку

en: De_finition List
uk: Сп_исок визначень

en: Definition List
uk: Список визначень

en: Definition _Term
uk: _Термін визначення

en: Definition Term
uk: Термін визначення

en: Men_u
uk: _Меню

en: Menu
uk: Меню

en: F_orm
uk: Ф_орма

en: _Fieldset
uk: _Набір полів

en: _Legend
uk: _Умовні позначення

en: L_abel
uk: _Мітка

en: _Input
uk: _Поле введення

en: _Button
uk: _Кнопка

en: _Select
uk: Ви_бір

en: _Datalist
uk: С_писок даних

en: Opt_group
uk: Г_рупа варіантів

en: Optio_n
uk: В_аріант

en: _Textarea
uk: _Текстове поле

en: _Keygen
uk: _Генератор ключів

en: O_utput
uk: В_иведення

en: _Progress
uk: _Поступ

en: _Meter
uk: _Лінійка

en: _Misc
uk: І_нше

en: Insert Generator _META-Tag
uk: Вставити _метатеґ інструменту створення

en: _Link
uk: _Посилання

en: S_cript
uk: С_крипт

en: _Anchor
uk: _Якір

en: _Image
uk: _Зображення

en: _Comment
uk: За_коментувати

en: HTML Comment
uk: Коментар HTML

en: Dial_ogs
uk: Діа_логові вікна

en: _General
uk: _Загальні

en: _Quickstart...
uk: _Майстер створення…

en: Quickstart...
uk: Майстер створення…

en: _Link Header...
uk: _Посилання заголовка…

en: Link Header...
uk: Заголовок посилання…

en: _Body...
uk: _Тіло…

en: Body...
uk: Тіло…

en: _Script...
uk: С_крипт…

en: Script...
uk: Скрипт…

en: _Anchor...
uk: _Якір…

en: Anchor / Hyperlink...
uk: Якір / Гіперпосилання…

en: _E-mail...
uk: _Адреса ел. пошти…

en: E-mail...
uk: Адреса ел. пошти…

en: _Rule...
uk: _Лінійка…

en: Horizontal Rule...
uk: Горизонтальна лінійка…

en: _Font...
uk: _Шрифт…

en: Font...
uk: Шрифт…

en: Basef_ont...
uk: _Основний шрифт…

en: Base font...
uk: Основний шрифт…

en: Quick_list...
uk: _Список…

en: Quick List...
uk: Список…

en: _Meta...
uk: _Meta…

en: Embe_d...
uk: В_будовування…

en: Select _Color...
uk: В_ибір кольору…

en: Insert _Time...
uk: Вставити _час…

en: Insert _Image...
uk: Вставити _зображення…

en: Insert image...
uk: Вставити зображення…

en: Insert T_humbnail...
uk: Вставити _мініатюру…

en: Insert thumbnail...
uk: Вставити мініатюру…

en: Table _Wizard...
uk: _Майстер створення таблиці…

en: Table Wizard...
uk: Майстер таблиць…

en: _Table...
uk: _Таблиця…

en: Table...
uk: Таблиця…

en: Table _Row...
uk: _Рядок таблиці…

en: Table Row...
uk: Рядок таблиці…

en: Table _Head...
uk: _Заголовок таблиці…

en: Table Head...
uk: Заголовок таблиці…

en: Table _Data...
uk: _Дані таблиці…

en: Table Data...
uk: Дані таблиці…

en: _CSS
uk: Т_аблиці стилів

en: _Create Style...
uk: _Створити стиль…

en: Create stylesheet...
uk: Створити таблицю стилів…

en: S_pan...
uk: S_pan…

en: Span...
uk: Span…

en: _Div...
uk: _Div…

en: Div...
uk: Div…

en: _Style
uk: С_тиль

en: Style
uk: Стиль

en: C_olumns...
uk: С_товпчики…

en: Columns...
uk: Стовпчики…

en: _Link to Stylesheet...
uk: _Посилання та таблицю стилів…

en: Link to Stylesheet...
uk: Посилання на таблицю стилів…

en: _Frame
uk: _Фрейм

en: Frame _Wizard...
uk: _Майстер створення фреймів…

en: Frame Wizard...
uk: Майстер створення фреймів…

en: Frame_set...
uk: _Набір фреймів…

en: Frameset...
uk: Набір фреймів…

en: _Frame...
uk: _Фрейм…

en: Frame...
uk: Фрейм…

en: F_orm...
uk: _Форма…

en: Form...
uk: Форма…

en: _Input...
uk: _Поле введення…

en: Input B_uttons...
uk: Кноп_ки введення…

en: Input Button...
uk: Кнопка введення…

en: Input T_ext...
uk: Поле вв_едення тексту…

en: Input Text...
uk: Поле введення тексту…

en: Text_area...
uk: _Текстова ділянка

en: Textarea...
uk: Текстова область…

en: _Select...
uk: В_ибір…

en: Select...
uk: Вибір…

en: O_ption...
uk: _Варіант…

en: Option...
uk: Пункт…

en: Option _Group...
uk: _Група варіантів…

en: Option group...
uk: Група пунктів…

en: _Button...
uk: _Кнопка…

en: Button...
uk: Кнопка…

en: _Edit tag under cursor...
uk: _Редагування теґу під курсором…

en: _Multi Thumbnail...
uk: М_ультимініатюра…

en: Multi thumbnail...
uk: Мультимініатюра…

en: Frame
uk: Фрейм

en: Frameset
uk: Набір фреймів

en: Noframes
uk: Без фреймів

en: Target
uk: Ціль

en: Input Hidden...
uk: Приховане поле введення…

en: Input Radio button...
uk: Кнопка варіантів введення…

en: Input Radio Button...
uk: Кнопка варіантів введення…

en: Input Check box...
uk: Поле позначки варіанта…

en: Input Check Box...
uk: Поле позначки варіанта…

en: _Article
uk: С_таття

en: Article
uk: Стаття

en: Fig_caption
uk: Підпис_до_зображення

en: Figcaption
uk: Підпис до зображення

en: Fig_ure
uk: _Рисунок

en: Figure
uk: Рисунок

en: _Footer
uk: _Нижній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: _Header
uk: _Верхній колонтитул

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: _Mark
uk: _Позначка

en: Mark
uk: Позначка

en: Ruby parenthesis
uk: Дужка Ruby

en: Ruby text
uk: Текст Ruby

en: _Section
uk: Р_озділ

en: Section
uk: Розділ

en: Au_dio...
uk: З_вук…

en: Audio...
uk: Звук…

en: _Video...
uk: В_ідео…

en: Video...
uk: Відео…

en: _Canvas...
uk: _Canvas…

en: Canvas...
uk: Canvas…

en: _Time...
uk: _Час…

en: Time...
uk: Час…

en: Insert _Color
uk: Вставити _колір

en: Insert Color
uk: Вставити колір

en: _HTML Toolbar
uk: Па_нель HTML

en: Add to Quickbar
uk: Додати до панелі швидкого доступу

en: Remove from Quickbar
uk: Вилучити з панелі швидкого доступу

en: Right click any html toolbar button to add it to the Quickbar.
uk: Клацніть правою кнопкою на будь-якій з кнопок панелі інструментів html, щоб додати її на панель швидкого доступу.

en: Quickbar
uk: Швидкий доступ

en: Standard
uk: Стандартний

en: Formatting
uk: Форматування

en: Tables
uk: Таблиці

en: List
uk: Список

en: Forms
uk: Форми

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Frames
uk: Фрейми

en: Insert Time
uk: Вставити час

en:   _Time (%i:%i:%i)
uk:   _Час (%i:%i:%i)

en:   Day of the _week (Sunday)
uk:   День _тижня (неділя)

en:   Day of the _week (Monday)
uk:   День _тижня (понеділок)

en:   Day of the _week (Tuesday)
uk:   День _тижня (вівторок)

en:   Day of the _week (Wednesday)
uk:   День _тижня (середа)

en:   Day of the _week (Thursday)
uk:   День _тижня (четвер)

en:   Day of the _week (Friday)
uk:   День _тижня (п’ятниця)

en:   Day of the _week (Saturday)
uk:   День _тижня (субота)

en: You appear to have a non existent day!
uk: Здається у вас якийсь день, якого не існує!

en:   _Date (%i/%i/%i)
uk:   _Дата (%i/%i/%i)

en:   _Unix Time (%i)
uk:   Ч_ас UNIX (%i)

en:   Unix Date _String (%s)
uk:   _Рядок дати UNIX (%s)

en:   ISO-8601 Ti_me
uk:   Ча_с у ISO-8601

en: Quick Anchor
uk: Якір

en: Attributes
uk: Атрибути

en: _Target:
uk: _Ціль:

en: Titl_e:
uk: _Заголовок:

en: _Language:
uk: _Мова:

en: Custo_m:
uk: Нет_иповий:

en: Events
uk: Події

en: Heading 1
uk: Заголовок 1

en: Heading 2
uk: Заголовок 2

en: Heading 3
uk: Заголовок 3

en: Heading 4
uk: Заголовок 4

en: Heading 5
uk: Заголовок 5

en: Heading 6
uk: Заголовок 6

en: Ali_gn:
uk: Ви_рівнювання:

en: Cl_ass:
uk: _Клас:

en: St_yle:
uk: Ст_иль:

en: Horizontal Rule
uk: Горизонтальна лінійка

en: _Align:
uk: Ви_рівнювання:

en: _Height:
uk: _Висота:

note: gtk_spin_button_set_numeric (GTK_SPIN_BUTTON (spin2), 1);
en: _Width:
uk: _Ширина:

en: Is _percent
uk: Ві_дсотки

en: No _shading
uk: Без _тіней

en: Body
uk: Тіло

en: Options
uk: Параметри

en: On _Load:
uk: Під час з_авантаження:

en: On _Unload:
uk: Під час в_ивантаження:

en: Depreciated options
uk: Рідкісні параметри

en: Background _Image:
uk: _Зображення тла:

en: Back_ground Color:
uk: Колір _тла:

en: _Text Color:
uk: Колір т_ексту:

en: _Link Color:
uk: Колір п_осилань:

en: _Visited Link Color:
uk: Колір ві_двіданих посилань:

en: _Active Link Color:
uk: Колір _активного посилання:

en: Con_tent:
uk: В_міст:

en: _Scheme:
uk: С_хема:

en: Font
uk: Шрифт

en: Base Font
uk: Основний шрифт

en: Size
uk: Розмір

en: Color
uk: Колір

en: Face
uk: Гарнітура

en: Custom
uk: Нетиповий

en: E-mail
uk: Адреса ел. пошти

en: _Mail to:
uk: _Надсилати на:

en: _Copy to:
uk: _Копія на:

en: Blin_d copy to:
uk: При_хвана копія на:

en: with _Subject:
uk: з полем _Тема:

en: with _Body:
uk: з _Тілом:

en: Quick List
uk: Список нашвидкуруч

en: Number of _rows:
uk: Кількість _рядків:

en: Or_dered
uk: Вп_орядкований

en: _Unordered
uk: _Невпорядкований

en: Style:
uk: Стиль:

en: Co_ls:
uk: С_товбчиків:

en: _Rows:
uk: _Рядків:

en: _Add &lt;frame&gt; elements
uk: _Додати елементи &lt;frame&gt;

en: _Source:
uk: Д_жерело:

en: Margin _Width:
uk: _Ширина поля:

en: Margin _Height:
uk: _Висота поля:

en: Scrollin_g:
uk: С_мужка гортання:

en: _Frameborder:
uk: _Рамка фрейма:

en: No _Resize:
uk: Без _зміни розмірів:

en: _Autoplay:
uk: _Автовідтворення:

en: C_ontrols:
uk: _Керування:

en: _Loop:
uk: _Цикл:

en: M_ute:
uk: Ви_мкнути звук:

en: _Preload:
uk: _Передзавантаження:

en: _Id:
uk: _Ід.:

en: _Style:
uk: С_тиль:

en: Video
uk: Відео

en: _Poster:
uk: _Постер:

note: Dialog construction
en: Time
uk: Час

note: Datetime help
en: Datetime format (ex. YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY - year (e.g. 2009)
    MM - month (e.g. 01 for January)
    DD - day of the month (e.g. 08)
    T - a required separator
    hh - hour (e.g. 22 for 10.00pm)
    mm - minutes (e.g. 55)
    ss - seconds (e.g. 03)
    TZD - Time Zone Designator (Z denotes Zulu, also known as Greenwich Mean Time)
uk: Формат дати і часу (наприклад, YYYY-MM-DDThh:mm:ssTZD) :
    
    YYYY — рік (наприклад 2009)
    MM — місяць (наприклад 01 для січня)
    DD — день місяця (наприклад 08)
    T — обов’язковий роздільник
    hh — години (наприклад 22 для десятої вечора)
    mm — хвилини (наприклад 55)
    ss — секунди (наприклад 03)
    TZD — позначення часового поясу (Z — нульовий час або час Гринвіча)

en: _Datetime:
uk: _Час оприлюднення:

en: Embed
uk: Вбудувати

en: _MIME Type:
uk: _Тип MIME:

en: Script
uk: Скрипт

en: (HTML4 only)
uk: (лише HTML4)

en: MIME _Type:
uk: Т_ип MIME:

en: _Charset:
uk: _Кодування:

en: _Async:
uk: _Асинхронність:

en: _Defer:
uk: _Затримка:

note: todo check buttons: column-span: all (default none) column-fill: auto (default balance)
en: CSS3 multi-column layout
uk: Стовпчикове компонування CSS3

en: Auto (default) or number of columns
uk: Авто (типово) або кількість стовпчиків

en: Auto (default) or width
uk: Авто (типово) або ширина

en: Normal (default) or width of the gap between columns
uk: Звичайний (типовий) або значення ширини просвіту між стовпчиками

en: None (default) or style
uk: Немає (типовий) або назва стилю

en: Medium (default) or width
uk: Середня (типова) або значення ширини

en: Use vendor-prefixed CSS property:
uk: Використовувати властивість CSS з визначенням розробника:

en: styles_heet
uk: _таблиця стилів

en: Add selector(s) to create a new rule
uk: Додайте селектори для створення правила

en: style a_ttribute
uk: _атрибут стилю

en: Add a style attribute in tag
uk: Додати атрибут стилю до теґу

en: style _values
uk: з_начення стилю

en: Add values in a style attribute
uk: Додати значення до атрибута стилю

en: Selecto_rs:
uk: Се_лектори:

en: Leave empty to insert declarations into an existing rule.
uk: Не заповнюйте, якщо програма має додати оголошення до вже створеного правила.

en: Link
uk: Посилання

en: T_itle:
uk: З_аголовок:

en: _Type:
uk: _Тип:

en: _Forward Relation:
uk: П_ерехід вперед на:

en: _Reverse Relation:
uk: Перехід наза_д на:

en: Media:
uk: Дані:

en: _Custom:
uk: _Нетипове:

en: _Action:
uk: Д_ія:

en: Metho_d:
uk: _Метод:

en: Text area
uk: Текстова ділянка

en: Select
uk: Вибір

en: Si_ze:
uk: _Розмір:

en: Multiple _Selections:
uk: Вибір _декількох:

en: Option
uk: Пункт

en: _Label:
uk: _Мітка:

en: _Selected:
uk: _Позначено:

en: Option group
uk: Група варіантів

en: _Checked:
uk: По_значено:

en: Max _Length:
uk: Макс. _довжина:

en: _Accept:
uk: При_йняти:

en: C_ustom:
uk: Н_етиповий:

en: Button
uk: Кнопка

en: <span color="#006000">Cell _Padding:</span>
uk: <span color="#006000">_Заповнення комірки:</span>

en: <span color="#006000">C_ell Spacing:</span>
uk: <span color="#006000">П_росвіт між комірками:</span>

en: <span color="#006000">_Align:</span>
uk: <span color="#006000">Ви_рівнювання:</span>

en: <span color="#006000">_Width:</span>
uk: <span color="#006000">_Ширина:</span>

en: <span color="#006000">Bo_rder:</span>
uk: <span color="#006000">Р_амка:</span>

en: <span color="#A36A00">_Border:</span>
uk: <span color="#A36A00">_Рамка:</span>

en: <span color="#006000">_Frame:</span>
uk: <span color="#006000">_Фрейм:</span>

en: <span color="#006000">R_ules:</span>
uk: <span color="#006000">_Лінійки:</span>

en: <span color="#A36A00">_Headers:</span>
uk: <span color="#A36A00">_Заголовки:</span>

en: Set of space-separated IDs of th elements.
uk: Набір відокремлених пробілами ідентифікаторів елементів th.

en: <span color="#A36A00">_Scope:</span>
uk: <span color="#A36A00">_Область:</span>

en: the header cell applies to cells in the same:
uk: заголовок комірки використовується для всіх комірок у:

en: Co_l Span:
uk: Інтервал між с_товпчиками:

en: _Row Span:
uk: Інтервал між _рядками:

en: <span color="red">No _Wrap:</span>
uk: <span color="red">Без _перенесення:</span>

en: <span color="red">_Width:</span>
uk: <span color="red">_Ширина:</span>

en: <span color="red">_Height:</span>
uk: <span color="red">_Висота:</span>

note: TODO: use error info in gerror
en: Loading image failed...
uk: Спроба завантаження зображення завершилася невдало…

en: Loading file %s...
uk: Завантаження файла %s…

en: Insert thumbnail
uk: Вставити мініатюру

en: Preview
uk: Перегляд

en: _Image location:
uk: Адреса _зображення:

en: Hei_ght:
uk: Ви_сота:

en: Alternate _text:
uk: Альтернативний _текст:

en: Borde_r:
uk: Ра_мка:

en: Select files for thumbnail creation
uk: Вкажіть файли для створення мініатюр

en: Scaling (%)
uk: Масштаб (у %)

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Multi thumbnail
uk: Мультимініатюра

en: By scaling
uk: Масштабуванням

en: By width, keep aspect ratio
uk: За шириною, зберігати пропорції

en: By height, keep aspect ratio
uk: За висотою, зберігати пропорції

en: By width and height, ignore aspect ratio
uk: За шириною і висотою, ігнорувати пропорції

en: %r: original filename  %t: thumbnail filename
    %w: original width  %h: original height
    %x: thumbnail width  %y: thumbnail height
    %b: original size (bytes)
uk: %r: назва початкового файла  %t: назва файла мініатюри
    %w: початкова ширина  %h: початкова висота
    %x: ширина мініатюри  %y: висота мініатюри
    %b: початковий розмір (у байтах)

en: Keep aspect ratio
uk: Зберігати пропорції

en: _Reset Dimensions
uk: Ві_дновити розміри

en: Alternate te_xt:
uk: Альтернативний те_кст:

en: _Long description:
uk: _Довгий опис:

en: _Use Transitional options
uk: Ви_користовувати проміжні параметри

en: _Border:
uk: _Рамка:

en: 
    %d x %d pixels
uk: 
    %d x %d пікселів

en: 
    
    	<b>Loading preview...</b>
uk: 
    
    	<b>Завантаження попереднього перегляду…</b>

en: Select Image
uk: Вибір зображення

en: All images
uk: Всі зображення

en: Insert Image
uk: Вставити зображення

en: <b>E_xternal Style Sheet</b>
uk: <b>_Зовнішня таблиця стилів</b>

en: Ty_pe:
uk: _Тип:

en: _Media:
uk: _Дані:

note: TODO: add an option to place content in the style area * Possibly from a code snippet library
en: <b>Style Area</b>
uk: <b>Область стилю</b>

en: Cre_ate empty style area
uk: Ст_ворити порожню область для стилів

en: <b>Attributes</b>
uk: <b>Атрибути</b>

note: TODO: add an option to place content in the script area
en: <b>Script Area</b>
uk: <b>Область скриптів</b>

en: Cre_ate empty script area
uk: С_творити порожню область для скриптів

en: Quick Start
uk: Майстер швидкого створення

en: _Title:
uk: _Заголовок:

en: _Head:
uk: _Шапка:

en: Open in _new document.
uk: Відкрити у _новому документі

en: Table Wizard
uk: Майстер таблиць

en: Number of colu_mns:
uk: Кількість с_товпчиків:

en: Table rows on one _line:
uk: Рядки таблиці у _один рядок:

en: _Indent table code:
uk: _Відступ коду таблиці:

en: Frame Wizard
uk: Майстер створення фреймів

en: Use _DTD:
uk: Ви_користовувати DTD:

en: Orientation:
uk: Орієнтація:

en: _Horizontal
uk: _Горизонтально

en: _Vertical
uk: _Вертикально

en: Number of _Frames:
uk: Кількість _фреймів:

en: Frame's
uk: фреймів

en: Source:
uk: Джерело:

en: Size:
uk: Розмір:

en: <b>HTML Toolbar</b>
uk: <b>Панель HTML</b>

en: Show toolbar in sidepanel
uk: Показувати панель інструментів на бічній панелі

en: Keep HTML dialogs always on top
uk: Фіксувати вікна HTML над іншими вікнами

en: <b>HTML options</b>
uk: <b>Параметри HTML</b>

en: Use lo_wercase HTML tags
uk: Т_еги HTML малими літерами

en: Use de_precated tags (e.g. <font> and <nobr>)
uk: З_астарілі теґи (наприклад <font> та <nobr>)

en: _Format according to accessibility guidelines (e.g. <strong> for <b>)
uk: _Форматування відповідно до настанов щодо доступності (зокрема <strong> замість <b>)

en: <b>Auto Update Tag Options</b>
uk: <b>Параметри автооновлення теґів</b>

en: Automatically update a_uthor meta tag
uk: Ав_томатично оновлювати метатеґ автора

en: Automatically update _date meta tag
uk: Автоматично оновлювати метатеґ _дати

en: Automatically update _generator meta tag
uk: Автоматично оновлювати метатеґ _інструмента

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: Cannot load file from network
uk: Завантаження файла з мережі неможливе

en: Cannot find file
uk: Не вдалося знайти файл

en: Fragment saved
uk: Фрагмент збережено

en: Cannot open file
uk: Не вдалося відкрити файл

en: Nothing found
uk: Нічого не знайдено

en: Documentation index
uk: Покажчик документації

en: Document index
uk: Покажчик документів

en: Upper level
uk: Рівнем вище

en: Save current view
uk: Зберегти поточний перегляд

en: Go to selected fragment
uk: Перейти до позначеного фрагмента

en: Find
uk: Знайти

en: Info Browser
uk: Перегляд відомостей

en: Cannot load reference file %s
uk: Не вдалося завантажити файл даних %s

en: Documentation entries
uk: Записи документації

en: References
uk: Посилання

en: Web pages
uk: Веб-сторінки

en: Unknown document type
uk: Невідомий тип документа

en: Local DTD file
uk: Локальний файл DTD

en: Remote DTD file
uk: Віддалений файл DTD

en: Entry name
uk: Назва запису

en: DTD file URI
uk: Адреса файла DTD

en: New info item
uk: Новий пункт відомостей

en: Entries you can delete
uk: Записи, які ви можете вилучити

en: Click the right mouse button to add, edit or delete snippets.
uk: Клацніть правою кнопкою миші, щоб додати, змінити або вилучити фрагменти.

en: Use drag and drop to re-order snippets
uk: Для впорядкування фрагментів скористайтеся перетягуванням зі скиданням

en: To exchange snippets with others use import or export
uk: Щоб здійснити обмін фрагментами з іншими користувачами, скористайтеся імпортуванням та експортуванням

en: snippets
uk: фрагменти

en: Snippet export filename
uk: Назва файла експорту фрагмента

en: Snippet import filename
uk: Назва файла імпорту фрагмента

en: Set accelerator key
uk: Встановити клавішу-акселератор

en: Snippets menu
uk: Меню фрагментів

en: _New Snippet
uk: С_творити фрагмент

en: New snippet
uk: Новий фрагмент

en: _Edit Snippet
uk: _Змінити фрагмент

en: Edit snippet
uk: Змінити фрагмент

en: _Delete Snippet
uk: _Вилучити фрагмент

en: Delete snippet
uk: Вилучити фрагмент

en: Delete _Branch
uk: Вилучити _гілку

en: Delete branch
uk: Вилучити гілку

en: Set Snippet _Accelerator
uk: Встановити _акселератор фрагмента

en: Set snippet accelerator
uk: Встановити акселератор фрагмента

en: Ex_pand All
uk: Р_озгорнути всі

en: _Collapse All
uk: З_горнути всі

en: E_xport
uk: _Експортувати

en: Export snippets
uk: Експортувати фрагменти

en: I_mport
uk: І_мпортувати

en: Import snippets
uk: Імпортувати фрагменти

en: _Show as menu
uk: По_казати як меню

en: Show snippets menu
uk: Показати меню фрагментів

en: S_nippets Menu
uk: Меню _фрагментів

en: [cursor position or selection]
uk: [позиція курсора або позначене]

en: Search for: '
uk: Шукати «

en: ', replace with: '
uk: », замінити «

en: Entire document
uk: У всьому документі

en: Selection
uk: Позначене

en: All open files
uk: Всі відкриті файли

en: Specify a search and a replace pattern. You may use %0, %1, ...%5 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
uk: Вкажіть параметри пошуку та ключ пошуку. Можна використовувати заповнювачі %0, %1, ...%5, які буде замінено значеннями, після активації цього пункту. Вказати назви заповнювачів можна праворуч. (Скористайтеся послідовністю %% якщо у вашому рядку є символ «%»!)

en: _Search for:
uk: _Шукати:

en: Replace _with:
uk: Замінити _на:

en: _Use escape chars
uk: Вико_ристовувати керівні послідовності

en: Unescape backslash escaped characters such as \n, \t etc.
uk: Зняти екранування з керівних символів, зокрема \n, \t тощо.

en: The <i>before</i> text will be inserted before the cursor position or the current selection, the <i>after</i> text will be inserted after the cursor position or the current selection. You may use %0, %1, ...%9 placeholders to ask for values when you activate this item. Give these placeholders an appropriate name on the right. (Please use %% if you need literal % in your string!)
uk: <i>Перед</i>текст буде вставлено перед позицією курсора або поточним позначеним текстом. <i>Після</i>текст буде вставлено після позиції курсора або поточного позначеного тексту. Можна використовувати заповнювачі %0, %1, ...%9, які буде замінено значеннями, після активації цього пункту. Вказати назви заповнювачів можна праворуч. (Скористайтеся послідовністю %% якщо у вашому рядку є символ «%»!)

en: <i>Before</i> text
uk: i>текст

en: <i>After</i> text
uk: i>текст

en: Number
uk: Номер

en: Is file path
uk: Шлях до файла

en: Enter the name of the branch:
uk: Введіть назву гілки:

en: Name of the new item:
uk: Назва нового запису:

en: Description:
uk: Опис:

en: Select what you want to add
uk: Вкажіть, що ви маєте намір додати

en: Branch
uk: Гілка

en: Insert string
uk: Вставити рядок

en: Search and replace pattern
uk: Шаблон пошуку з заміною

en: _Zencoding
uk: _Дзен-програмування

en: E_xpand zen-coding
uk: Роз_горнути дзен-код

en: Expand zen-code at cursor
uk: Розгорнути дзен-код під курсором

en: Select Tag _Content
uk: Позначити в_міст теґу

en: Select _Tag and Content
uk: Позначити _теґ і вміст

en: Wrap with _Abbreviation
uk: Замінити _абревіатурою

en: _Split or Join Tag
uk: _Розділити або з’єднати теґ

en: _Previous Edit Point
uk: _Попередня позиція редагування

en: _Next Edit Point
uk: _Наступна позиція редагування

en: _Insert Formatted Newline
uk: Вс_тавити форматовану позначку нового рядка

en: _Go to Matching Pair
uk: Пере_йти до відповідної пари

en: _Merge Lines
uk: _Об’єднати рядки

en: _Remove Tag
uk: Ви_лучити теґ

en: _Evaluate Math Expression
uk: Ви_конати обчислення за формулою

en: <b>Visibility Setting</b>
uk: <b>Налаштування видимості</b>

en: Hidden
uk: Прихований

en: Always visible
uk: Завжди видимий

en: Temporarily visible
uk: Тимчасово видимий

en: <b>Name</b>
uk: <b>Ім'я</b>

en: Pairing request
uk: Запит на утворення пари

en: Pairing request for device:
uk: Запит на утворення пари з пристроєм:

en: This should be overwritten
uk: Це слід перезаписати

en: Show input
uk: Показувати уведені символи

en: _Adapter
uk: _Адаптер

en: _Device
uk: _Пристрій

en: Search for nearby devices
uk: Шукати пристрої

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Search
uk: Шукати

en: Create pairing with the device
uk: Утворити пару з пристроєм

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Pair
uk: Пара

en: Mark/Unmark this device as trusted
uk: Встановити/зняти позначку з пристрою як "надійний"

note: translators: toolbar item: keep it as short as possible
en: Trust
uk: Надійний

en: Remove this device from the known devices list
uk: Вилучити цей пристрій з переліку відомих пристроїв

en: Send file(s) to the device
uk: Надіслати файл(-и) на пристрій

en: Rename device
uk: Перейменувати пристрій

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Network Access Point (NAP)
uk: Точка доступу мережі (NAP)

en: <b>Services</b>
uk: <b>Служби</b>

en: DHCP server type:
uk: Тип DHCP сервера:

en: Recommended
uk: Радиться

en: IP Address:
uk: IP адреса:

en: <b>No DHCP servers installed</b>
uk: <b>Не встановлено DHCP серверів</b>

en: <b>NAP Settings</b>
uk: <b>Налаштування NAP</b>

en: <b>PAN Support</b>
uk: <b>Підтримка PAN</b>

en: <b>DUN Support</b>
uk: <b>Підтримка DUN</b>

en: <b>Network Settings</b>
uk: <b>Налаштування мережі</b>

en: <b>File Receiving (Object Push)</b>
uk: <b>Отримання файлів (Object Push)</b>

en: Incoming Folder:
uk: Вхідна тека:

en: Select folder for incoming file transfers
uk: Оберіть теку для вхідної передачі файлів

en: Accept files from trusted devices
uk: Приймати файли з надійних пристроїв

en: <b>Transfer Settings</b>
uk: <b>Налаштування передачі</b>

en: <span weight="bold" size="large">Sending files via Bluetooth</span>
uk: <span weight="bold" size="large">Надсилання файлів через bluetooth</span>

en: <b>To:</b>
uk: <b>Для:</b>

en: <b>File:</b>
uk: <b>Файл:</b>

en: Configuration
uk: Налаштування

en: Configure selected plugin's preferences
uk: Налаштувати параметри виділених втулків

en: <b>Plugin description:</b>
uk: <b>Опис втулка:</b>

en: Not specified
uk: Не вказано

en: <b>Author:</b>
uk: <b>Автор:</b>

en: <b>Depends on:</b>
uk: <b>Залежить від:</b>

en: <b>Conflicts with:</b>
uk: <b>Конфліктує з:</b>

en: <b>GSM settings</b>
uk: <b>Налаштування GSM</b>

en: Number:
uk: Номер:

en: APN:
uk: Точка доступу (APN):

en: Traffic statistics
uk: Статистика трафіку

en: <b>Downloaded:</b>
uk: <b>Завантажено:</b>

en: <b>Uploaded:</b>
uk: <b>Відвантажено:</b>

en: <b>Total:</b>
uk: <b>Усього:</b>

en: <b>Log started:</b>
uk: <b>Журнал почато:</b>

en: <b>Log duration:</b>
uk: <b>Тривалість журналу:</b>

en: Send note
uk: Відправити нотатку

en: Bluetooth needs to be turned on for the adapter manager to work
uk: Для роботи упорядника адаптерів повинен бути увімкнений bluetooth

en: %(minutes)d Minute | %(minutes)d Minutes
uk[0]: %(minutes)d хвилина
uk[1]: %(minutes)d хвилини
uk[2]: %(minutes)d хвилин
uk[3]: %(minutes)d хвилин

en: Bluetooth Devices
uk: Пристрої Bluetooth

en: Bluetooth needs to be turned on for the device manager to function
uk: Потрібно увімкнути bluetooth для роботи упорядника пристроїв

en: Connection to BlueZ failed
uk: Не вдалося під’єднатися до BlueZ

en: Bluez daemon is not running, blueman-manager cannot continue.
    This probably means that there were no Bluetooth adapters detected or Bluetooth daemon was not started.
uk: Blueman-manager не може продовжити, оскільки служба bluez не активна.
    Це зазвичай означає, що не було знайдено адаптерів bluetooth або служба bluetooth не запущена.

en: Searching
uk: Пошук

en: Adapter Preferences
uk: Параметри адаптера

en: File Sender
uk: Передавач файлів

en: _Stop
uk: _Стоп

en: obexd not available
uk: obexd недоступний

en: Failed to autostart obex service. Make sure the obex daemon is running
uk: Помилка самозапуску служби obex. Переконайтеся, що запущений демон obex

en: Cancelling
uk: Скасування

en: Sending File
uk: Надсилання файлу

en: ETA:
uk: час, що залишився:

en: %(seconds)d Second | %(seconds)d Seconds
uk[0]: %(seconds)d секунда
uk[1]: %(seconds)d секунди
uk[2]: %(seconds)d секунд
uk[3]: %(seconds)d секунд

en: Error occurred while sending file %s
uk: Виникла помилка при надсиланні файлу %s

en: Skip
uk: Пропустити

en: Retry
uk: Спробувати знову

en: Error occurred
uk: Виникла помилка

en: Pairing request for %s
uk: Запит на утворення пари для %s

en: Bluetooth Authentication
uk: Розпізнання bluetooth

en: Enter PIN code for authentication:
uk: Уведіть PIN код для розпізнання:

en: Enter passkey for authentication:
uk: Уведіть пароль для розпізнання:

en: Pairing passkey for
uk: Спаровування ключа для

en: Pairing PIN code for
uk: Спаровування PIN коду для

en: Pairing request for:
uk: Запит на утворення пари для:

en: Confirm value for authentication:
uk: Схвалити значення для розпізнання:

en: Confirm
uk: Схвалити

en: Deny
uk: Заборонити

en: Authorization request for:
uk: Запит авторизації для:

en: Service:
uk: Служба:

en: Accept
uk: Прийняти

en: <b>An error has occured while loading a plugin. Please notify the developers with the content of this message to our </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">website.</a>
uk: <b>Виникла помилка під час завантаження модулю. Будь ласка, повідомте вміст цього повідомлення розробникам. На нашому </b>
    <a href="http://github.com/blueman-project/blueman/issues">сайті.</a>

en: Local Services
uk: Локальні служби

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: Bluetooth Turned Off
uk: Bluetooth вимкнено

en: Exit
uk: Вийти

en: Shall bluetooth get enabled automatically?
uk: Чи буде Bluetooth увімкнений автоматично?

en: B
uk: Б

en: KB
uk: КБ

en: MB
uk: МБ

en: GB
uk: ГБ

en: _Report a Problem
uk: _Сповістити про проблему

en: Device Manager
uk: Упорядник пристроїв

en: Show _Toolbar
uk: Показати _панель знарядь

en: Show _Statusbar
uk: Показати _рядок стану

en: Hide _unnamed devices
uk: Сховати _unnamed пристрої

en: S_ort By
uk: Ґа_тункувати за

en: _Name
uk: _Ім’я

en: _Added
uk: _Доданий

en: _Descending
uk: _Зниження

en: _Plugins
uk: _Втулки

en: _Local Services
uk: Локальні _служби

en: Service Preferences
uk: Налаштування служб

en: _Search
uk: _Шукати

en: _Preferences
uk: _Параметри

en: _Exit
uk: _Вийти

note: translators: device class
en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: <b>Connected</b>
uk: <b>З'_єднано</b>

en: Poor
uk: Поганий

en: Sub-optimal
uk: Середній

en: Optimal
uk: Оптимальний

en: Much
uk: Значний

en: Too much
uk: Дуже значний

en: <b>Received Signal Strength: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>
uk: <b>Потужність отриманого сигналу: %(rssi)u%%</b> <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: Received Signal Strength: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>
uk: Потужність отриманого сигналу: %(rssi)u%% <i>(%(rssi_state)s)</i>

en: <b>Link Quality: %(lq)u%%</b>
uk: <b>Якість зв'язку: %(lq)u%%</b>

en: Link Quality: %(lq)u%%
uk: Якість зв'язку: %(lq)u%%

en: Low
uk: Низький

en: High
uk: Високий

en: Very High
uk: Дуже високий

en: <b>Transmit Power Level: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>
uk: <b>Рівень потужності передачі: %(tpl)u%%</b> <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Transmit Power Level: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>
uk: Рівень потужності передачі: %(tpl)u%% <i>(%(tpl_state)s)</i>

en: Success!
uk: Успішно!

en: Failed
uk: Невдало

en: Connecting…
uk: Під’єднання…

en: Disconnection Failed:
uk: Помилка від’єднання:

en: No audio endpoints registered
uk: Немає зареєстрованих звукових кінцевих точок

en: Input/output error
uk: Помилка введення/виведення

en: Device did not respond
uk: Пристрій не відповів

en: Resource temporarily unavailable
uk: Ресурс тимчасово недоступний

en: Connection Failed:
uk: Не вдалося під’єднатися:

en: <b>_Connect</b>
uk: <b>_З'_єднатися</b>

en: Connects auto connect profiles A2DP source, A2DP sink, and HID
uk: Під’єднує профілі самоз’єднання з джерелами A2DP, приймачами A2DP та HID

en: <b>_Disconnect</b>
uk: <b>_Від'єднатися</b>

en: Forcefully disconnect the device
uk: Примусово від'єднати пристрій

en: <b>Connect To:</b>
uk: <b>Під’єднатися до:</b>

en: <b>Disconnect:</b>
uk: <b>Від’єднати:</b>

en: <b>Auto-connect:</b>
uk: <b>Авто з'_єднання:</b>

en: Send a _File…
uk: Надіслати _файл…

en: _Pair
uk: _Пара

en: _Trust
uk: _Надійний

en: _Untrust
uk: _Ненадійний

en: _Block
uk: _Заблокувати

en: _Unblock
uk: _Розблокувати

en: Block/Unblock this device
uk: Заблокувати/Розблокувати цей пристрій

en: R_ename device…
uk: П_ерейменувати пристрій…

en: _Remove…
uk: _Вилучити…

en: Cancel Operation
uk: Скасувати дію

en: Data activity indication
uk: Індикація активности даних

en: Total data received and rate of transmission
uk: Усього отримано даних та швидкість передачі

en: Total data sent and rate of transmission
uk: Усього надіслано даних та швидкість передачі

en: Untrust
uk: Ненадійний

en: Select Device
uk: Оберіть пристрій

en: More
uk: Додатково

en: Blueman is a GTK+ Bluetooth manager
uk: Blueman – це розпорядник Bluetooth, побудований на базі GTK+

en: GSM Settings
uk: Налаштування GSM

en: Dependency issue
uk: Проблема з залежностями

en: Plugin <b>"%(0)s"</b> depends on <b>%(1)s</b>. Unloading <b>%(1)s</b> will also unload <b>"%(0)s"</b>.
    Proceed?
uk: Втулок <b>"%(0)s"</b> залежить від <b>%(1)s</b>. Вивантаження <b>%(1)s</b> призведе також до вивантаження <b>"%(0)s"</b>. 
    Вивантажити?

en: Plugin <b>%(0)s</b> conflicts with <b>%(1)s</b>. Loading <b>%(1)s</b> will unload <b>%(0)s</b>.
    Proceed?
uk: Втулок <b>%(0)s</b> конфліктує з <b>%(1)s</b>. Завантаження <b>%(1)s</b> призведе до вивантаження <b>%(0)s</b>.
    Завантажити?

en: Adapter selection
uk: Вибір пристрою

en: Discovering…
uk: Виявлення…

note: translators: device class
en: Miscellaneous
uk: Інше

note: translators: device class
en: Computer
uk: Комп'ютер

note: translators: device class
en: Access point
uk: Точка доступу

note: translators: device class
en: Audio/video
uk: Аудіо/відео

note: translators: device class
en: Peripheral
uk: Периферія

note: translators: device class
en: Imaging
uk: Світлинне

note: translators: device class
en: Wearable
uk: Для носіння

note: translators: device class
en: Toy
uk: Іграшка

note: translators: device class
en: Desktop
uk: Настільний

note: translators: device class
en: Server
uk: Сервер

note: translators: device class
en: Laptop
uk: Ноутбук

note: translators: device class
en: Handheld
uk: Кишеньковий

note: translators: device class
en: Palm
uk: Комп'ютер для долоні

note: translators: device class
en: Cellular
uk: Мобільний

note: translators: device class
en: Cordless
uk: Бездротовий

note: translators: device class
en: Smartphone
uk: Смартфон

note: translators: device class
en: Modem
uk: Модем

note: translators: device class
en: Fully
uk: Повністю

note: translators: device class
en: 1–17 percent
uk: 1–17 відсотків

note: translators: device class
en: 17–33 percent
uk: 17–33 відсотків

note: translators: device class
en: 33–50 percent
uk: 33-50 відсотків

note: translators: device class
en: 50–67 percent
uk: 50–67 відсотків

note: translators: device class
en: 67–83 percent
uk: 67–83 відсотків

note: translators: device class
en: 83–99 percent
uk: 83–99 відсотків

note: translators: device class
en: Not available
uk: Недоступно

note: translators: device class
en: Handsfree
uk: Гарнітура

note: translators: device class
en: Microphone
uk: Мікрофон

note: translators: device class
en: Loudspeaker
uk: Гучномовець

note: translators: device class
en: Headphones
uk: Навушники

note: translators: device class
en: Portable audio
uk: Портативний аудіопристрій

note: translators: device class
en: Car audio
uk: Аудіопристрій для автомобіля

note: translators: device class
en: Set-top box
uk: ТВ-приставка

note: translators: device class
en: Hi-Fi audio
uk: Hi-Fi аудіопристрій

note: translators: device class
en: VCR
uk: Відеомагнітофон

note: translators: device class
en: Video camera
uk: Відеокамера

note: translators: device class
en: Camcorder
uk: Відеокамера

note: translators: device class
en: Video monitor
uk: Відеомонітор

note: translators: device class
en: Video display and loudspeaker
uk: Дисплей і гучномовець

note: translators: device class
en: Video conferencing
uk: Відеоконференція

note: translators: device class
en: Gaming/Toy
uk: Ігрове/Іграшка

note: translators: device class
en: Pointing
uk: Маніпулятор

note: translators: device class
en: Combo
uk: Комбо

note: translators: device class
en: Display
uk: Дисплей

note: translators: device class
en: Camera
uk: Камера

note: translators: device class
en: Scanner
uk: Сканер

note: translators: device class
en: Printer
uk: Принтер

note: translators: device class
en: Wrist watch
uk: Наручний годинник

note: translators: device class
en: Pager
uk: Пейджер

note: translators: device class
en: Jacket
uk: Куртка

note: translators: device class
en: Helmet
uk: Шолом

note: translators: device class
en: Glasses
uk: Окуляри

note: translators: device class
en: Robot
uk: Робот

note: translators: device class
en: Vehicle
uk: Транспортний засіб

note: translators: device class
en: Doll
uk: Лялька

note: translators: device class
en: Controller
uk: Контролер

note: translators: device class
en: Game
uk: Гра

en: Generic Phone
uk: Універсальний телефон

en: Generic Computer
uk: Універсальний комп'ютер

en: Generic Watch
uk: Універсальний годинник

en: Watch: Sports Watch
uk: Годинники: Спортивний годинник

en: Generic Clock
uk: Універсальні годинники

en: Generic Display
uk: Універсальний дисплей

en: Generic Remote Control
uk: Універсальний пульт дистан. керування

en: Generic Eye-glasses
uk: Універсальні окуляри

en: Generic Tag
uk: Універсальний тег

en: Generic Keyring
uk: Універсальне кільце

en: Generic Media Player
uk: Універсальний програвач медіа

en: Generic Barcode Scanner
uk: Універсальний сканер штрих-кодів

en: Generic Thermometer
uk: Універсальний термометр

en: Thermometer: Ear
uk: Термометр: вушний

en: Generic Heart rate Sensor
uk: Універсальний датник пульсу

en: Heart Rate Sensor: Heart Rate Belt
uk: Пульсиметр: пояс

en: Generic Blood Pressure
uk: Універсальний датник артеріального тиску

en: Blood Pressure: Arm
uk: Артеріальний тиск: Рука

en: Blood Pressure: Wrist
uk: Артеріальний тиск: Зап'ястя

en: Human Interface Device (HID)
uk: Пристрій інтерфейсу людини (HID)

en: Mouse
uk: Миша

en: Joystick
uk: Джойстик

en: Gamepad
uk: Геймпад

en: Digitizer Tablet
uk: Цифровий планшет

en: Card Reader
uk: Зчитувач карт

en: Digital Pen
uk: Цифрова ручка

en: Barcode Scanner
uk: Сканер штрих-кодів

en: Generic Glucose Meter
uk: Універсальний вимірювач глюкози

en: Generic: Running Walking Sensor
uk: Універсальне: Датник бігу та ходьби

en: Running Walking Sensor: In-Shoe
uk: Датник бігу та ходьби: У взутті

en: Running Walking Sensor: On-Shoe
uk: Датник бігу та ходьби: На взутті

en: Running Walking Sensor: On-Hip
uk: Датник бігу та ходьби: На стегні

en: Generic: Cycling
uk: Універсальне: Їзда на велосипеді

en: Cycling: Cycling Computer
uk: Їзда на велосипеді: Велосипедний комп'ютер

en: Cycling: Speed Sensor
uk: Їзда на велосипеді: Датник швидкості

en: Cycling: Cadence Sensor
uk: Їзда на велосипеді: Датник частоти обертання педалей

en: Cycling: Power Sensor
uk: Їзда на велосипеді: Датник потужності

en: Cycling: Speed and Cadence Sensor
uk: Їзда на велосипеді: Датник швидкості та частоти обертання педалей

note: 19 - 48 reserved
en: Generic: Pulse Oximeter
uk: Універсальне: Пульсоксиметр

en: Fingertip
uk: Кінчик пальця

en: Wrist-Worn
uk: Наручні

en: Generic: Weight Scale
uk: Універсальне: Ваги

en: Generic Personal Mobility Device
uk: Універсальний персональний мобільний пристрій

en: Powered Wheelchair
uk: Інвалідний візок з живленням

en: Mobility Scooter
uk: Мобільний скутер

en: Generic Continuous Glucose Monitor
uk: Універсальний безперервний монітор глюкози

en: Generic Insulin Pump
uk: Універсальний інсуліновий насос

en: Insulin Pump, durable pump
uk: Інсуліновий насос, надійний насос

en: Insulin Pump, patch pump
uk: Інсуліновий насос, пластир

en: Insulin Pen
uk: Інсулінова ручка

en: Generic Medication Delivery
uk: Універсальна медична доставка

note: 55 - 80 reserved
en: Generic: Outdoor Sports Activity
uk: Універсальне: Діяльність на свіжому повітрі

en: Location Display Device
uk: Пристрій відображення розташування

en: Location and Navigation Display Device
uk: Пристрій відображення розташування та навігації

en: Location Pod
uk: Модуль розташування

en: Location and Navigation Pod
uk: Модуль розташування та навігації

en: Hardcopy Control Channel
uk: Канал керування копією

en: Hardcopy Data Channel
uk: Канал даних у друкованому вигляді

en: Hardcopy Notification
uk: Сповіщення на паперовому носії

en: Multi-Channel Adaptation Protocol (MCAP)
uk: Багатоканальний протокол адаптації (MCAP)

en: Dialup Networking (DUN)
uk: Комутоване з'єднання (DUN)

en: IrMC Sync
uk: Синхронізація IrMC

en: IrMC Sync Command
uk: Команда синхронізації IrMC

en: Remote Control Target
uk: Призначення дистанц. керування

en: Advanced Audio
uk: Розширений звук

en: Remote Control
uk: Дистанційне керування

en: Network Access Point
uk: Точка доступу до мережі

en: Group Network
uk: Групова мережа

en: Imaging (BIP)
uk: Світлина (BIP)

en: Handsfree Audio Gateway
uk: Аудіошлюз гарнітури

en: Basic Printing (BPP)
uk: Базовий друк (BPP)

en: Printing Status (BPP)
uk: Стан друку (BPP)

en: Human Interface Device Service (HID)
uk: Служба пристроїв інтерфейсу людини (HID)

en: Common ISDN Access (CIP)
uk: Спільний доступ до ISDN (CIP)

en: Audio/Video
uk: Аудіо/Відео

en: SIM Access (SAP)
uk: Доступ до SIM-картки (SAP)

en: Phonebook Access (PBAP) - PCE
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP) - PCE

en: Phonebook Access (PBAP) - PSE
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP) - PSE

en: Phonebook Access (PBAP)
uk: Доступ до телефонної книжки (PBAP)

en: Message Access Server
uk: Сервер доступу до повідомлень

en: Message Notification Server
uk: Сервер сповіщень про повідомлення

en: Message Access Profile (MAP)
uk: Профіль доступу до повідомлень (MAP)

en: GNSS
uk: Супутникова система навігації (GNSS)

en: GNSS Server
uk: Сервер GNSS

en: 3D Display
uk: 3D дисплей

en: 3D Glasses
uk: 3D окуляри

en: 3D Synchronization (3DSP)
uk: 3D синхронізація (3DSP)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Profile
uk: Профіль багатопрофільної специфікації (MPS)

en: Multi-Profile Specification (MPS) Service
uk: Служба багатопрофільної специфікації (MPS)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Access Service
uk: Служба доступу до календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Notification Service
uk: Служба сповіщень календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Calendar, Task, and Notes (CTN) Profile
uk: Профіль календаря, завдань і нотаток (CTN)

en: Generic FileTransfer
uk: Універсальна передача файлів

en: Video Source
uk: Джерело відео

en: Video Sink
uk: Приймач відео

en: Video Distribution
uk: Розповсюдження відео

en: HDP Source
uk: Джерело HDP

en: HDP Sink
uk: Приймач HDP

en: Generic Access
uk: Загальний доступ

en: Generic Attribute
uk: Загальний атрибут

en: Immediate Alert
uk: Негайне сповіщення

en: Link Loss
uk: Втрата зв'язку

en: Tx Power
uk: Потужність Tx

en: Current Time Service
uk: Служба поточного часу

en: Reference Time Update Service
uk: Служба оновлення зразкового часу

en: Next DST Change Service
uk: Наступна служба зміни літнього часу

en: Glucose
uk: Глюкоза

en: Health Thermometer
uk: Термометр здоров'я

en: Device Information
uk: Відомості про пристрій

en: Heart Rate
uk: Пульс

en: Phone Alert Status Service
uk: Служба стану сповіщень по телефону

en: Battery Service
uk: Служба акумулятора

en: Blood Pressure
uk: Артеріальний тиск

en: Alert Notification Service
uk: Служба сповіщень про тривогу

en: Scan Parameters
uk: Параметри сканування

en: Running Speed and Cadence
uk: Швидкість бігу і частота обертання педалей

en: Automation IO
uk: Автоматизація введення-виведення

en: Cycling Speed and Cadence
uk: Швидкість їзди та частота обертання педалей

en: Cycling Power
uk: Потужність велосипеда

en: Location and Navigation
uk: Розташування та навігація

en: Environmental Sensing
uk: Екологічне зондування

en: Body Composition
uk: Склад тіла

en: User Data
uk: Дані користувача

en: Weight Scale
uk: Шкала ваги

en: Bond Management
uk: Керування даними

en: Continuous Glucose Monitoring
uk: Безперервний моніторинг глюкози

en: Internet Protocol Support
uk: Підтримка інтернет-протокола

en: Indoor Positioning
uk: Внутрішнє позиціонування

en: Pulse Oximeter
uk: Пульсоксиметр

en: HTTP Proxy
uk: Проксі-сервер HTTP

en: Transport Discovery
uk: Траспортне виявлення

en: Object Transfer
uk: Передача об'єкта

en: AppleAgent
uk: Агент Apple

en: Primary Service
uk: Первинна служба

en: Secondary Service
uk: Вторинна служба

en: Include
uk: Залучає

en: Characteristic Declaration
uk: Характеристика декларації

en: Device Name
uk: Назва пристрою

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Peripheral Privacy Flag
uk: Прапор конфіденційності периферії

en: Reconnection Address
uk: Адреса повторного під'єднання

en: Peripheral Preferred Connection Parameters
uk: Параметри бажаного під'єднання периферійних пристроїв

en: Service Changed
uk: Службу змінено

en: System ID
uk: Ідентифікатор системи

en: Model Number String
uk: Рядок номера моделі

en: Serial Number String
uk: Рядок порядкового номера

en: Firmware Revision String
uk: Рядок версії прошивки

en: Hardware Revision String
uk: Рядок версії обладнання

en: Software Revision String
uk: Рядок версії програмного забезпечення

en: Manufacturer Name String
uk: Рядок назви виробника

en: PnP ID
uk: Ідентифікатор PnP

en: Characteristic Extended Properties
uk: Розширені властивості характеристик

en: Characteristic User Description
uk: Характеристика опису користувача

en: Client Characteristic Configuration
uk: Конфігурація характеристик клієнта

en: Server Characteristic Configuration
uk: Конфігурація характеристик сервера

en: Characteristic Presentation Format
uk: Формат відображення характеристик

en: Characteristic Aggregate Format
uk: Характеристика зведеного формату

en: Valid Range
uk: Прийнятний діапазон

en: External Report Reference
uk: Посилання на зовнішній звіт

en: Report Reference
uk: Посилання на звіт

en: Audio and input profiles
uk: Профілі аудіо та вводу

en: Proprietary
uk: Власницький

en: yes
uk: так

en: no
uk: ні

en: <big>Select row(s) and use <i>Control + C</i> to copy</big>
uk: <big>Виберіть рядок(и) та використовуйте <i>Control + C</i>, щоб скопіювати</big>

en: _Info
uk: _Інформація

en: Show device information
uk: Показати інформацію про пристрій

en: Send _note
uk: Відправити _нотатку

en: Send a text note
uk: Відправити текстову нотатку

en: Failed to change profile to %s
uk: Під час зміни профілю на %s виникла помилка

en: Audio Profile
uk: Звуковий профіль

en: Select audio profile for PulseAudio
uk: Оберіть звуковий профіль PulseAudio

en: Unspecified
uk: Не вказано

en: Tries to auto-connect to configurable services on start and every 60 seconds.
uk: Намагатись автоматично під'єднатися до настроювальних служб під час запуску та кожні 60 секунд.

en: Automatically connected to %(service)s on %(device)s
uk: Автоматично з'єднано із %(service)s на %(device)s

en: Shows desktop notifications when devices get connected or disconnected.
uk: Показувати на робочому столі сповіщення, коли пристрої під'єднуються або від'єднуються.

en: Disconnected
uk: Від’єднано

en: Connected:
uk: Під’єднаний:

en: Not Connected
uk: Не під’єднаний

en: No usage statistics are available yet. Try establishing a connection first and then check this page.
uk: Статистики використання ще немає. Спробуйте встановити з’єднання, а потім перевірити цю сторінку.

en: day | days
uk[0]: день
uk[1]: дні
uk[2]: днів
uk[3]: днів

en: hour | hours
uk[0]: година
uk[1]: години
uk[2]: годин
uk[3]: годин

en: minute | minutes
uk[0]: хвилина
uk[1]: хвилини
uk[2]: хвилин
uk[3]: хвилин

en: %d %s %d %s and %d %s
uk: %d %s %d %s та %d %s

en: Are you sure you want to reset the counter?
uk: Ви впевнені, що бажаєте скинути лічильник?

en: Allows you to monitor your (mobile broadband) network traffic usage. Useful for limited data access plans. This plugin tracks every device seperately.
uk: Дозволяє відстежувати використання мережевого трафіку (через мобільну широкосмугову мережу). Корисно для тарифних планів з обмеженим обсягом трафіку. Статистика ведеться для кожного пристрою окремо.

en: Network _Usage
uk: Використання _мережі

en: Shows network traffic usage
uk: Показати використання мережевого трафіку

en: Bluetooth Enabled
uk: Bluetooth увімкнено

en: Manages local network services, like NAP bridges
uk: Керує службами локальної мережі, такими як мости точок доступу до мережі (NAP)

en: Provides support for Dial Up Networking (DUN) with ModemManager and NetworkManager
uk: Забезпечує підтримку для Dial Up Networking (DUN) для ModemManager і NetworkManager

en: Provides a menu item that contains last used connections for quick access
uk: Додає пункт меню, що містить перелік нещодавніх під’єднань для швидкого доступу

note: the maximum number of items RecentConns menu will display
en: Maximum items
uk: Щонайбільша кількість елементів

en: The maximum number of items recent connections menu will display.
uk: Найбільша кількість елементів у меню переліку останніх з’єднань.

en: Recent _Connections
uk: Нещодавні _з'єднання

en: Connected to %s
uk: Під’єднаний до %s

en: Failed to connect
uk: Не вдалося під’єднатися

en: %(service)s on %(device)s
uk: %(service)s на %(device)s

en: Adapter for this connection is not available
uk: Адаптер для цього з’єднання не доступний

en: Provides support for Personal Area Networking (PAN) introduced in NetworkManager 0.8
uk: Забезпечує підтримку персональної мережі (PAN), зреалізовану у Мережевих з'єднаннях версії 0.8

en: Provides DBus API for other Blueman components
uk: Надає DBus API для інших компонентів Blueman

en: Incoming file over Bluetooth
uk: Вхідний файл через bluetooth

en: Incoming file %(0)s from %(1)s
uk: Вхідний файл %(0)s від %(1)s

en: Reject
uk: Відхилити

en: Receiving file
uk: Отримання файлу

en: Receiving file %(0)s from %(1)s
uk: Отримання файлу %(0)s від %(1)s

en: Provides OBEX file transfer capabilities
uk: Забезпечує передачу файлів через протокол OBEX

en: Configured directory for incoming files does not exist
uk: Налаштованої директорії для вхідних файлів не існує

en: Please make sure that directory "<b>%s</b>" exists or configure it with blueman-services. Until then the default "%s" will be used
uk: Будь ласка, переконайтеся, що існує каталог «<b>%s</b>» або налаштуйте його за допомогою blueman-services. Аж до моменту налаштування, буде використано «%s»

en: File received
uk: Файл отримано

en: File %(0)s from %(1)s successfully received
uk: Файл %(0)s від %(1)s отримано успішно

en: Transfer failed
uk: Помилка передавання

en: Transfer of file %(0)s failed
uk: Не вдалося передати файл %(0)s

en: Files received
uk: Файли отримано

en: Received %(files)d file in the background | Received %(files)d files in the background
uk[0]: Отримано %(files)d файл у режимі тла
uk[1]: Отримано %(files)d файли у режимі тла
uk[2]: Отримано %(files)d файлів у тловому режимі
uk[3]: Отримано %(files)d файлів у тловому режимі

en: Open Location
uk: Відкрити розташування

en: Received %(files)d more file in the background | Received %(files)d more files in the background
uk[0]: Отримано ще %(files)d файл у режимі тла
uk[1]: Отримано ще %(files)d файли у режимі тла
uk[2]: Отримано ще %(files)d файлів у тловому режимі
uk[3]: Отримано ще %(files)d файлів у тловому режимі

en: Switches Bluetooth killswitch status to match Bluetooth power state. Allows turning Bluetooth back on from an icon that shows its status; provided it isn't unplugged by the system, or physically.
uk: Перемикати вимикач Bluetooth відповідно до стану живлення Bluetooth. Дозволяє знову вмикати Bluetooth за допомогою піктограми, яка відображає його стан; за умови, що він не вимкнутий системою чи фізично.

en: Adds standard menu items to the status icon menu
uk: Додає стандартні елементи до меню піктограми статусу

en: Send _Files to Device
uk: Надіслати _файли до пристрою

en: _Devices
uk: _Пристрої

en: Adap_ters
uk: _Адаптери

en: applet
uk: аплет

en: Provides passkey, authentication services for BlueZ daemon
uk: Надає пароль доступу, служби розпізнання для демону BlueZ

en: Adds an exit menu item to quit the applet
uk: Додавати в меню аплету кнопку виходу

en: Provides a basic dhcp client for Bluetooth PAN connections.
uk: Забезпечує базову підтримку DHCP клієнта для під’єднань до персональної мережі PAN.

en: Bluetooth Network
uk: Мережа bluetooth

en: Interface %(0)s bound to IP address %(1)s
uk: Інтерфейс %(0)s пов'язаний з IP адресою %(1)s

en: Failed to obtain an IP address on %s
uk: Не вдається отримати IP адресу на %s

en: Trying to obtain an IP address on %s
    Please wait…
uk: Спроба отримати IP адресу на %s
    Будь ласка, зачекайте…

en: Adds an indication on the status icon when Bluetooth is active and shows the number of connections in the tooltip.
uk: Додає індикацію до піктограми статусу, коли bluetooth активний і показує кількість під’єднань у підказці.

en: Bluetooth Active
uk: Bluetooth активний

en: <b>%(connections)d Active Connection</b> | <b>%(connections)d Active Connections</b>
uk[0]: <b>%(connections)d Активне Під’єднання</b>
uk[1]: <b>%(connections)d Активних Під’єднання</b>
uk[2]: <b>%(connections)d Активних Під’єднань</b>
uk[3]: <b>%(connections)d Активних Під’єднань</b>

en: Bluetooth Disabled
uk: Bluetooth вимкнено

en: Adds disconnect menu items
uk: Додавати елементи меню для від'єднання

en: Disconnect %s
uk: Від’єднання %s

en: Provides a menu item for making the default adapter temporarily visible when it is set to hidden by default
uk: Додає пункт меню, що дозволяє робити основний адаптер видимим для зовнішніх пристроїв, коли типово встановлено режим невидимості

en: Discoverable timeout
uk: Тривалість видимости

en: Amount of time in seconds discoverable mode will last
uk: Тривалість режиму видимости у секундах

en: _Make Discoverable
uk: Дозволити _виявлення пристрою

en: Make the default adapter temporarily visible
uk: Зробити типовий адаптер тимчасово видимим

en: Discoverable… %ss
uk: Видимий... %ss

en: Provides a menu for the applet and an API for other plugins to manipulate it
uk: Надає меню для аплету та API маніпулювання ним для инших втулків

en: Successfully connected to <b>DUN</b> service on <b>%(0)s.</b>
    Network is now available through <b>%(1)s</b>
uk: Успішно під’єднано до служби <b>комутованого з'єднання</b> (DUN) на <b>%(0)s.</b>
    Мережа наразі доступна через <b>%(1)s</b>

en: Provides basic support for connecting to the internet via DUN profile.
uk: Забезпечує базову підтримку під’єднання до тенет через комутоване з'єднання (DUN профіль).

en: Standard SPP profile connection handler, allows executing custom actions
uk: Провайдер стандартного профілю з’єднання SPP, дозволяє виконувати дії користувача

en: Script to execute on connection
uk: При успішному з'єднанні виконувати скрипт

en: <span size="small">The following arguments will be passed:
    Address, Name, service name, uuid16s, rfcomm node
    For example:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Phone, DUN service, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s are returned as a comma seperated list
    
    Upon device disconnection the script will be sent a HUP signal</span>
uk: <span size="small">Такі арґументи будуть передані:
    Адреса, ім’я, назва служби, ідентифікатор UUID16s, rfcomm вузол
    Наприклад:
    AA:BB:CC:DD:EE:FF, Телефон, DUN служба, 0x1103, /dev/rfcomm0
    uuid16s повертаються як перелік розділений комами
    
    Після від’єднання пристрою скрипту буде послано сигнал HIP</span>

en: Serial port connected
uk: Послідовний порт під’єднаний

en: Serial port service on device <b>%s</b> now will be available via <b>%s</b>
uk: Послідовний порт на пристрої <b>%s</b> тепер буде доступний через <b>%s</b>

en: Serial port connection script failed
uk: При виконанні скрипту з'єднання серійного порту виникла помилка

en: There was a problem launching script %s
    %s
uk: Виникла помилка при запуску скрипту %s
    %s

en: Controls Bluetooth adapter power states
uk: Контролювати стан живлення адаптера bluetooth

en: Auto power-on
uk: Автоматичне вмикання

en: Automatically power on adapters
uk: Автоматичне увімкнення адаптерів

en: <b>Turn Bluetooth _Off</b>
uk: <b>_Вимкнути Bluetooth</b>

en: Turn off all adapters
uk: Вимкнути усі адаптери

en: <b>Turn Bluetooth _On</b>
uk: <b>У_вімкнути Bluetooth</b>

en: Turn on all adapters
uk: Увімкнути на усіх адаптерах

en: Temporarily suspends the screensaver when a bluetooth game controller is connected.
uk: Тимчасово призупиняє зберігач екрану, коли ігровий контролер bluetooth під’єднаний.

en: Provides a StatusNotifierItem to show a statusicon
uk: Використовує StatusNotifierItem, щоб показати піктограму стану

en: Invalid IP address
uk: Невірна IP адреса

en: IP address conflicts with interface %s which has the same address
uk: IP адреса конфліктує з інтерфейсом %s, що має таку саму адресу

en: IP address overlaps with subnet of interface %s, which has the following configuration  %s/%s
    This may cause incorrect network behavior
uk: IP-адреса перекривається із підмережею інтерфейсу %s, яка має таке налаштування: %s/%s
    Це може призвести до некоректної поведінки мережі

en: Not currently supported with this setup
uk: Назараз не підтримується

en: Transfer
uk: Передача

en: Applet's transfer service plugin is disabled
uk: Програмний втулок передачі файлів вимкнено

en: Dialup Settings
uk: Налаштування служби доступу до мережі через модем

en: Serial Port %s
uk: Послідовний порт %s

en: Renew IP Address
uk: Оновити IP адресу

en: Set Bluetooth Adapter Properties
uk: Встановити властивості адаптера Bluetooth

en: Blueman Applet
uk: Аплет Blueman

en: Blueman Bluetooth Manager
uk: Blueman — засіб керування Bluetooth

en: Bluetooth Manager
uk: Засіб керування Bluetooth

en: Bluetooth Device
uk: Пристрій Bluetooth

en: Configure Bluetooth Network
uk: Налаштувати мережу bluetooth

en: Configuring networking requires privileges
uk: Налаштування мережі потребує достатніх прав доступу

en: Launch DHCP client
uk: Запустити клієнт DHCP

en: Launching DHCP client requires privileges
uk: Запуск клієнта DHCP потребує достатніх прав доступу

en: Launch PPP daemon
uk: Запустити демон PPP

en: Launching PPP daemon requires privileges
uk: Запуск демона PPP потребує відповідних привілеїв

en: Set RfKill State
uk: Встановити стан RfKill

en: Setting RfKill State requires privileges
uk: Встановлення стану RfKill потребує відповідних привілеїв
